Řeřichou si lidé svůj jídelníček zpestřovali odnepaměti a její příjemnou trochu štiplavou chuť, připomínající ředkvičky, mají rádi i dnes. V posledních letech si získala velkou oblibu mezi stoupenci detoxikačních kúr, protože pro své všestranné účinky je ideální do očistné diety. Rozhodně by ji však neměli opomíjet starší lidé. Obsahuje totiž živiny, které podpoří jejich zdraví a pomohou jim s ochranou proti vážným chorobám.
Akutních respiračních infekcí v Karlovarském kraji rychle přibývá. Zatímco na počátku roku byl výskyt chřipkových onemocnění velmi malý, v minulém týdnu už přesáhnul úrovně epidemie. V kraji je zhruba 1887 nemocných na 100.000 obyvatel.
Klatovská nemocnice je nucena reagovat na epidemiologickou situaci v regionu a upravit podle ní režim návštěv hospitalizovaných pacientů. Od pátku tak platí na všech odděleních zákaz návštěv, existují výjimky.
Respirační choroby dál útočí, řádí mezi dětmi i dospělými, čekárny ordinací jsou přeplněné. Na tomto se jednohlasně shodují praktičtí lékaři z Kolína. V současnosti prý vede chřipka. Lékaři žádají pacienty, aby byli ohleduplní a nosili respirátory. Nakazit někoho totiž jde velmi rychle.
Nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) se minulý, třetí kalendářní týden proti předešlému týdnu zvýšila ve Středočeském kraji pouze mírně, o 0,3 procenta. Údaj potvrdila Krajský hygienická stanice (KHS).
Akutní nemoci dýchacích cest včetně chřipek se stále rychleji šíří středními Čechami. V minulém týdnu přibývalo nemocných především mezi dětmi školního věku. Na Kladensku bylo 874 případů na sto tisíc obyvatel, což je nejméně z celého kraje. I tak slánská nemocnice zakázala od 23.ledna návštěvy na oddělení následné péče. Opatření platí kvůli zhoršující se epidemiologické situaci do odvolání.
Vsetínská nemocnice se připojuje k novému pilotnímu programu, zaměřenému na screening výdutě břišní aorty. Vyšetření je určené mužům ve věku od 65 do 67 let. Radiodiagnostické oddělení získalo v závěru minulého roku certifikát k provádění screeningového ultrazvukového vyšetření, zdravotníci i technika jsou připraveni. Vlastní zahájení se očekává v průběhu února.
Akutní nemoci dýchacích cest včetně chřipek se stále rychleji šíří středními Čechami. V minulém týdnu přibývalo nemocných především mezi dětmi školního věku. Na Příbramsku bylo 1548 případů na sto tisíc obyvatel. A epidemie začíná na šestnácti stech.
V Královéhradeckém kraji je nyní epidemie akutních respiračních infekcí a chřipky. Počet nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel v regionu v uplynulém týdnu stoupl o 1,3 procenta na 1716 z předchozích 1694. ČTK o tom informovala mluvčí krajské hygienické stanice Veronika Krejčí. V aktuální sezoně hygienici v kraji zaznamenali čtyři případy klinicky závažného onemocnění chřipkou, z toho jeden člověk v souvislosti s tímto onemocněním zemřel.
Urputný kašel, rýma, horečka. Počet respiračních onemocnění a chřipek v Pardubickém kraji ve 3. týdnu letošního roku vzrostl a existuje předpoklad, že se bude ještě zvyšovat. Hygienici evidují 1535 případů v přepočtu na sto tisíc obyvatel.
Urputný kašel, rýma, horečka. Počet respiračních onemocnění a chřipek v Pardubickém kraji ve 3. týdnu letošního roku vzrostl a existuje předpoklad, že se bude ještě zvyšovat. Hygienici evidují 1535 případů v přepočtu na sto tisíc obyvatel.
Martin byl skvělým otcem a své dva syny miloval. Stejně tak však miloval svou matku, která krátce před narozením jeho prvního potomka podlehla vážné nemoci. I přes slibně se vyvíjející rodinný život se s její smrtí nedokázal vyrovnat. Odchod matky neunesl a rozhodl se pro sebevraždu. Kvůli tragickému rozhodnutí nejvíce trpí Martinovi dva malí synové.
Akutní nemoci dýchacích cest včetně skutečných chřipek se šíří středními Čechami. Nejvyšší nemocnost je přitom na Mělnicku. Oznámili to krajští hygienici na základě dat z minulého týdne, kdy přibývalo nemocných především mezi dětmi školního věku. Na Mělnicku je přes dva tisíce případů na sto tisíc obyvatel. To už znamená epidemii.
/TISKOVÁ ZPRÁVA PARDUBICKÉHO KRAJE/ Na různých místech v Pardubickém kraji se nyní můžete setkat s mottem nové kampaně Pardubického kraje na podporu duševního zdraví. „Cílem této kampaně je přiblížit téma duševního zdraví široké veřejnosti. A zároveň ukázat, kde hledat pomoc, pokud ji bude někdo potřebovat,“ konstatuje náměstek hejtmana pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
Královéhradecký kraj aktuálně čelí epidemii akutních respiračních infekcí a chřipky. V uplynulém týdnu stoupl počet nemocných v přepočtu na 100.000 obyvatel o 1,3 procenta na 1716 případů, což je nárůst z předchozích 1694.
Případů akutních respiračních onemocnění v Ústeckém kraji nadále přibývá, byť ne tak výrazně jako v minulých dnech. V pondělí 20. ledna o tom informovala Krajská hygienická stanice Ústeckého kraje (KHS).
Podle hygieniků v Královéhradeckém kraji propukla epidemie akutních respiračních onemocnění. V 3. týdnu letošního roku bylo nejvíce případů na Hradecku, nejvyšší nemocnost je mezi dětmi. Jeden člověk v souvislosti s chřipkou zemřel.
Mladá zubní lékařka, která si nedávno otevřela vytouženou zubní ordinaci na Šumpersku, měla s jejím zařizováním mnoho starostí. I ty možná přispěly k tomu, že dnes trpí velmi agresivní formou rakoviny – astrocytomem grade IV, tedy nejzhoubnějším glioblastomem. Čeští lékaři jí dávají tři roky života, ovšem v zahraničí existuje naděje v podobě protinádorové vakcíny. Dostupná je v litevském Vilniusu a stojí dva miliony korun.
Nejprve přišel kašel, pak brnění nohou. Druhý den už se dnes 21letá Jana Mošťková z Uherského Hradiště nepostavila na nohy a musela být převezena do nemocnice. Po měsíci v umělém spánku se probudila kompletně ochrnutá. Nejhorší pro ni bylo, že vše vnímala, ale nemohla to nikomu říct. I přes vzácnou diagnózu Guillain-Barré syndromu však stále věří, že se jednou opět postaví na nohy.
Pardubický kraj si uvědomuje, jak náročná může být péče o blízkého člověka s duševním onemocněním. Proto podporuje svépomocné skupiny, které pečujícím pomáhají zvládat obtížnou životní situaci.
Věcný a pracovitý odborník. Tak bývalého dlouholetého místopředsedu Českomoravské konfederace odborových svazů, právníka a experta na pracovní právo a penzijní systém Víta Samka, který po krátké těžké nemoci zemřel ve středu před půlnocí, hodnotí politici napříč spektrem i bývalí spolupracovníci. Podle nich vystupoval rozhodně a uměl nalézat kompromisy.
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno (CKTCH) oslavilo významný milník. Lékaři zde úspěšně provedli tisící transplantaci jater. Operaci podstoupila žena z jižní Moravy, která trpěla vzácným onemocněním jater. Zákrok jí poskytl novou šanci na plnohodnotný život.
V africké Tanzanii se objevila krvácivá horečka marburg, na kterou neexistuje očkování. Informovali o tom odborníci Světové zdravotnické organizace. Riziko podle nich hrozí i okolním africkým zemím. Nemoc se šíří krví, slinami, močí nebo stolicí nakaženého. Podle epidemiologa Romana Prymuly se Češi ani jiní Evropané nemusejí obávat, na starém kontinentu plošná epidemie nehrozí. Nedoporučuje však, aby se lidé v současnosti do Tanzanie vydávali.
Kvůli nárůstu počtu respiračních onemocnění vydala Fakultní nemocnice Hradec Králové protiepidemická opatření. Návštěvy pacientů mají používat roušku nebo respirátor a při vstupu na oddělení si dezinfikovat ruce.
Počet případů akutních respiračních infekcí (ARI) se na Nymbursku zvýšil nejvíce ze všech středočeských okresů. Hygienici evidují 1723 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což představuje nejvyšší nárůst v kraji.
Ve Středočeském kraji se šíří akutní respirační infekce a chřipka, přičemž nemocnost vzrostla o 55,3 %. Nejvíce případů hlásí Kolín, zatímco Kladensko zůstává relativně ušetřeno. Jak se situace vyvíjí a co to znamená pro obyvatele regionu?
Ve Středočeském kraji došlo k velkému nárůstu akutních respiračních infekcí včetně chřipky. Nejvyšší nárůst je v okresech Nymburk a Mladá Boleslav. Epidemiologové varují před začátkem celoplošné epidemické vlny.
Jaké bude první letošní období chřipek? Na takovou otázku nelze přesně odpovědět, ale jisté už nyní je, že se počty nemocných z prvního na druhý týden roku 2025 zvýšily.
Parkinsonský den je určen nejen lidem s Parkinsonovou nemocí, ale také jejich potomkům, příbuzným nebo lidem, kteří se o nemocné starají. Parkinsonova nemoc je totiž na vzestupu a čísla nemocných rok od roku exponenciálně rostou, i proto je podle organizátorky akce Evy Augste potřeba, aby se osvěta, informovanost a vzdělanost široké veřejnosti v této oblasti neustále zvyšovala.
Viry řádí v celých středních Čechách. Také na Mělnicku výrazně přibylo v minulém týdnu nemocí dýchacích cest i skutečných chřipek. Nemocnice ani domovy seniorů zatím návštěvy nezakazují.
Viry řádí v celých středních Čechách. Ale zatímco v jiných okresech přibyly v minulém týdnu desítky až stovky nemocných, na Příbramsku stejně jako u nejbližších sousedů se nemoci dýchacích cest i skutečné chřipky zatím šíří pomaleji.
Počet nakažených akutními respiračními infekcemi, zejména bakterií způsobující zápal plic a chřipkou, v Ústeckém kraji od začátku roku strmě roste. Největší skupinu pacientů tvoří děti do pěti let věku.
Enormní nárůst počtu nemocných respiračními chorobami zaznamenali v uplynulém týdnu středočeští hygienikové bez výjimky v celém kraji. Nejvyšší výskyt onemocnění je při tom na Kolínsku.
Počet nakažených akutními respiračními infekcemi, zejména bakterií způsobující zápal plic a chřipkou, v Ústeckém kraji od začátku roku strmě roste. Největší skupinu pacientů tvoří děti do pěti let věku. Nejvážnější situace je na Litoměřicku.
Chřipková epidemie je tady. Počty nemocných po Vánocích a školním volnu počátkem roku opět vystřelily nahoru a další nárůst se očekává. Dominantním původcem respiračních onemocnění je nyní chřipka, nejčastěji typu A. Lékaři v Olomouckém kraji již evidují první těžké průběhy onemocnění. Výjimkou není ani Prostějovsko. Čísla z regionu jsou nejvyšší!
Nikdo nepochybuje o prospěšnosti medu, propolisu nebo mateří kašičky. Včelí produkty jsou velmi oblíbené, protože lidskému zdraví svědčí. Tak trochu neznámou mezi nimi zůstává včelí pyl. Pradávní léčitelé a bylinkáři o jeho léčivých kvalitách nikdy nepochybovali, ale současná věda se na včelí pyl dívá poněkud rezervovaně. Zatím totiž chybí dostatečné množství průzkumů. Dosavadní studie však naznačují, že včelí pyl urychluje rekonvalescenci, chrání srdce, kosti i psychiku. Bojuje také s poruchami jater, pomáhá rozmnožovacím orgánům a může mít dokonce protirakovinné účinky.
Podle Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje bylo v minulém týdnu v Královéhradeckém kraji celkem 1 694 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na 100 000 obyvatel. Kraj se tak přiblížil na hranu chřipkové epidemie.
Poté, co Domažlická nemocnice kvůli zvýšenému výskytu respiračních onemocnění omezila v pátek návštěvy na oddělení následné a dlouhodobé péče, přistoupí od úterý k podobnému opatření i na interním oddělení.
Pacientů s akutními infekcemi dýchacích cest bylo minulý týden 1416 na 100 000 obyvatel, nejčastější příčinou onemocnění je chřipka. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) začíná celoplošná chřipková epidemie. Informoval o tom dnes v tiskové zprávě. Proti předchozím týdnům, kdy hlášení ovlivnily vánoční prázdniny, se nemocnost zvýšila o 70 procent. Počty případů covidu-19 jsou zatím podle dat ministerstva zdravotnictví (MZd) nižší než před svátky.
Na hlavě nosil veselý žlutý tralaláček á la Felix Holzmann, na krku foťák, hýřil úsměvy. Pohodář a sympaťák, zkrátka takový veselý strejda, co dokázal odzbrojit jen podáním ruky. Teď se s ním kamarádi loučí. Po dlouhé nemoci zemřel ve věku nedožitých 78 let fanoušek hokejového Litvínova a mostecké házené Stanislav Sentenský.
V Moravskoslezském kraji hygienici v loňském roce zaznamenali 216 případů virové žloutenky typu A. Je to nejvíc za posledních minimálně 20 let. Epidemii tohoto onemocnění hygienici řeší v regionu už od jara a zatím se šíření žloutenky nedaří zcela zastavit. V prosinci vzniklo nové ohnisko v Ostravě-Zábřehu.
Chřipková epidemie je tady. Počty nemocných po Vánocích a školním volnu počátkem roku opět vystřelily nahoru a další nárůst se očekává. Dominantním původcem respiračních onemocnění je nyní chřipka, nejčastěji typu A. Lékaři v Olomouckém kraji již evidují první těžké průběhy onemocnění.
Ohlédnutí se za rokem 2024 nebývá vždy veselé. V případě těch, kteří nás loňský rok navždy opustili, to platí dvojnásob. Především v Poděbradech a okolí šokovala zpráva o předčasné smrti dvou muzikantů, kteří podlehli zákeřné nemoci.
V letošním roce se chovatelé zvířat, ale také rybáři, včelaři nebo myslivci dočkají různých změn. Jsou připravené nové dotační tituly, ale přibyly také povinnosti kvůli nemocím zvířat, pohlídat si je musí například včelaři. Napjatě se také čeká na schválení novely zákona o myslivosti, který myslivci kritizují. Legislativním procesem má projít i novela veterinárního zákona, která může zajistit větší pohodlí psům dosud chovaným v nevhodných podmínkách. Menší pohodlí ale čeká na rybáře, kteří si letos připlatí za povolenky.
Radostné období života trvalo v rodině malé Melissky jen velmi krátce. Dnes šestiletá holčička s mexickými kořeny z Českých Budějovic jen leží a neví o světě. Narodila se přitom jako zdravé dítě a rozvoji jejího onemocnění ze začátku nic nenasvědčovalo. Ani lékařům se doposud nepodařilo odhalit konkrétní příčinu její nemoci. Stav dívenky je však nevratný a rodina už jen čeká, kdy její život vyhasne.
V Olomouckém kraji rostou počty nemocných, které postihla takzvaná legionářská nemoc. Několik lidí skončilo v nemocnici, v některých případech měla legionelóza těžší průběh. Šíření zákeřné bakterie nahrává snižování teploty vody v bojlerech v domácnostech, které se i takto snaží ušetřit peníze v rodinném rozpočtu.
V posledních dnech roku 2024 došlo v Ústeckém kraji vlivem svátků k zásadnímu snížení počtu akutních respiračních onemocnění. Na začátku roku 2025 však opět nemoci dýchacích cest nabírají na síle. Několik lidí už s chřipkou skončilo v nemocnici, jeden zemřel.
V prostorách Nemocnice AGEL Nový Jičín zahájila provoz nová soukromá cévní ambulance, která je spolupracujícím pracovištěm Nemocnice AGEL Třinec Podlesí a bude sloužit pacientům s cévními problémy. Tato ambulance představuje významné rozšíření zdravotnických služeb v regionu a nabízí moderní přístup k diagnostice a léčbě cévních onemocnění.
V Německu se objevil první případ slintavky a kulhavky od roku 1988. Laboratorní testy ho potvrdily v chovu skotu v zemském okrese Märkisch-Oderland, který leží mezi Berlínem a polskou hranicí, informovala dnes agentura DPA. Mluvčí spolkového ministerstva zemědělství na vládní tiskové konferenci uvedl, že zatím není jasné, odkud se nákaza do chovu dostala.