Temně fialové kuličky připomínající vzhledem i chutí hrozny umí pozastavit stárnutí, zlepšit imunitu, předcházet kardiovaskulárním onemocněním i vzniku rakoviny. Jsou lahodné, dietní a jejich pojídání podporuje hustotu vlasů. Zřejmě jste je však nikdy neochutnali. Řeč je o jaboticabě, pozoruhodném stromu, jehož plody vyrůstají přímo z kmene.
Jednou z prvních věcí, kterou využíváme k samodiagnostice příčin rýmy, je její barva. Přesněji tedy zabarvení nosního hlenu, kterému se především na Moravě říká sopel. V Čechách je populární spíše název nudle. Co nám o našem zdraví řekne sopel a co je důležité kromě jeho barvy? Proč se zbytečně bojíme žluté barvy hlenu a je červená barva hodně nebezpečná? Zkuste se sami diagnostikovat podle rad lékařů.
O štítné žláze většina lidí slyšela, ale mnozí nevědí, jaké úkoly v lidském těle plní. Dokud tento orgán funguje, vůbec jej nevnímáme. Když se však funkce štítné žlázy naruší, přináší to řadu zdravotních problémů. Jaké příznaky má nemocná štítná žláza?
Bezplatným vyšetřením ledvin podpoří Světový den ledvin poliklinika v Uherském Brodě (Bratří Lužů 106), a to 13. března, o den později, 14. března oddělení dialýzy a nefrologie Uherskohradišťské nemocnice (UHN) a také Vsetínská nemocnice.
Mnozí Češi už téměř zapomněli, že v dnešní době může být rizikem záškrt. V jihlavské nemocnici na něj ale nyní zemřel dvaaosmdesátiletý muž. Jedná se o první úmrtí po 55 letech. Výrazně na sebe nadále upozorňuje i černý kašel, jímž se od začátku roku nakazilo už přes 1 600 lidí. Odborníci doporučují dospělým nechat se přeočkovat.
Záškrt, který si v České republice po 55 letech vyžádal oběť, byl v únoru potvrzen i v Olomouckém kraji, jak zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ) v informačním systému o výskytu infekčních nemocí. V kraji byla po dlouhé době zaznamenána tato nákaza i vloni.
V jihlavské nemocnici zemřel dvaaosmdesátiletý muž nakažený záškrtem. V Česku jde o první úmrtí na tuto infekci od roku 1969. V tiskové zprávě o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nemoc, proti které se děti povinně očkují, se v ČR dlouho nevyskytovala. Vrátila se v roce 2022, letos lékaři evidují šest případů.
Lucka byla usměvavá maminka dvou malých holčiček, byla vždy plná energie. Najednou však začala pociťovat silnou únavu a typické příznaky chřipkového onemocnění. Následně byla převezena do nemocnice s banálním zánětem močových cest a záhy už byla se závážnou diagnózou leukémie převezena do Prahy. Po dvou dnech nemoci, o které ani nevěděla, že ji má, zemřela. Její rodina lidem vzkazuje: nepodceňujte preventivní prohlídky.
Zastánci podávání velkých dávek vitaminu C infuzí přímo do krve jsou přesvědčeni o jejich velkém významu pro naši obranyschopnost. Pacienti je vyhledávali v minulosti třeba kvůli podpoře onkologické léčby, nyní je o ně velký zájem i kvůli prevenci nemocí z nachlazení, kvůli covidu či chronické únavě. Na internetu se lidé shánějí po informacích, kde infuze vitaminu C koupit. Proti lékařům, kteří infuze vitaminu C doporučují, ale stojí jiní lékaři, lékárníci či vědci, kteří je považují za neúčinné nebo dokonce nebezpečné. Kde je pravda? A co funguje spolehlivěji než infuze vitaminu C?
Konečně nastal čas sběru prvních jarních bylinek. Pro naše předky představovaly záchranu při řadě zdravotních neduhů a také první zdroj čerstvých účinných látek po dlouhé zimě. Královnou mezi jarními bylinkami je nepochybně kopřiva. K jaké léčbě se kopřiva hodí? Jak kopřivu vyluhovat, na co výluh použít a jak dlouho se může pít čaj z kopřivy? Na rady jsme se zeptali lékárníka.
Každý desátý Čech trpí potížemi s ledvinami. Lidmi s vážnými problémy pa pomáhá dialýza či transplantace. Jelikož ale pacienti stárnou a mají řadu přidružených onemocnění, lékaři musí zvažovat, pro koho je jaká léčba vhodná.
I když růže nejsou na péči příliš náročné a mohou být ozdobou vaší zahrady řadu let, s příchodem jara vás budou potřebovat. Jarní péče spojená s řezem totiž rozhodne o tom, jak budou růže růst a kolika nádhernými květy se vám odmění. Kdy je správný čas na to prostříhat růže a potřebují růže na jaře také přihnojit?
Odborníci z Velké Británie a Číny oznámili, že se jim podařilo jim učinit velký krok k včasnému krevnímu testu, který by podle nich mohl předpovědět riziko demence už deset let před formální diagnózou. Objevili totiž vzorce čtyř proteinů, které na možnou demenci v budoucnu ukazují. Znamená to možnost začít dříve a tedy účinněji s léčbou.
Rýma je jedním z nejčastějších příznaků, které provázejí řadu nemocí dětí i dospělých. Většinou jsou to infekce, které způsobují ucpaný nos. K léčbě akutní rýmy pak stačí oněch známých sedm dní samoléčby. Ale co s rýmou chronickou? Co všechno ji může způsobovat a jak málo známé příčiny rýmy léčit? Zeptali jsme se praktické lékařky Ludmily Bezdíčkové.
Rok černého kašle. Tak odborníci vidí letošní měsíce. Od ledna totiž infekcí onemocnělo už kolem tisíce lidí, především teenagerů ve věku od 12 do 18 let. A další tisíce jím podle předpovědí ochoří. Zbrzdit to může, když se přeočkovat nechají i dospělí. Deník přináší informace o černém kašli od jeho objevu po současnost.
Na poslední únorový den připadá Den vzácných onemocnění, kdy si lidé po celém světě připomínají osudy lidí, kterým do života vstoupilo vzácné onemocnění. V barvách tohoto dne se po republice rozsvítily známé budovy a nemocnice v Hořovicích patřila letos poprvé k nim.
Zejména pejskaři už to vědí: klíšťata už zase lozí a vyhlížejí oběť s výživnou horkou krví. Zima byla letos mírná, což přispělo k jejich brzké aktivitě.
Naše dítě má mukopolysacharidózu. To bude asi něco s cukrem! Takže dieta na celý život by to mohla opravit, že? Nejednoho z rodičů při sdělení diagnózy napadlo, že toto onemocnění bude podobné cukrovce. Jenže situace je složitější. Mukopolysacharidóza (MPS) je nemoc vážná a vzácná. Stejně jako tisíce dalších.
Onemocnění může začít jako obyčejná viróza, ale kašel přichází až v hodinových záchvatech a stupňuje se až k pocitu, kdy je člověku na zvracení. V jižních Čechách je od začátku roku devětkrát více případů než za celý minulý rok.
/ROZHOVOR/ Marta Koňaříková popisuje svou cestu ke kaplanství i desetileté zkušenosti ve Vsetínské nemocnici, při kterých slyšela tisíce příběhů. Bývalá učitelka angličtiny začínala jako dobrovolník, nemoc maminky odstartovala její cestu kaplanky. Hovoří s lidmi o jejich problémech, sdílí jejich obavy a úzkosti.
Každý se někdy ocitne v těžké životní situaci. Jsou mezi námi ale i tací, kteří by bez pomoci druhých, někdy i naprosto cizích, lidí nikdy nepřemohli vážnou nemoc, nemohli podstoupit život zachraňující operaci, nebo by si nemohli dovolit zdravotnické pomůcky, které jim pomáhají usnadnit už tak dost těžký život. Nejúspěšnější dobročinnou platformou je Donio, které se v roce 2023 podařilo vybrat pro potřebné přes půl miliardy korun.
Lil byla ještě loni absolutně zdravou dívkou, dostala se na vysněnou školu, vše šlo jako na drátkách. Pak ale začala mít bolesti. Během pár dní ulehla s četnými diagnózami na lůžko, na kterém dnes tráví většinu svého času. Její onemocnění jsou natolik komplikovaná, že aby se vůbec mohla začít léčit, potřebuje nejprve podstoupit speciální ultrazvuk v Německu. Ty ale dělá pouze jeden odborník, za kterým se sjíždí lidé z celého světa.
Setkal se s tím snad každý rodič. Dítě přišlo ze školky či školy s rýmou nebo kašlem, protože začalo období dětských nemocí. Ve větším kolektivu jsou děti na tato onemocnění více náchylná. Jak posílit dětskou imunitu, aby náš potomek zvýšil šanci nenakazit se? Tady jsou naše tipy.
Nová globální epidemie, která může být klidně i mnohonásobně horší než třeba pandemie Covid – 19. Právě na tu se připravují lékařští vědci po celé planetě i Světová zdravotnická organizace WHO. Nese označení nemoc X.
Některé orgány máme v těle přirozeně dvakrát, proto jim říkáme párové orgány. Patří mezi ně například ledviny, plíce, oči, vaječníky či varlata. Pak ale existuje orgán, který se v těle běžně vyskytuje pouze jednou, ale i přesto ho mají někteří jedinci vícekrát. Takzvanou akcesorní neboli přídatnou slezinu má až třetina populace a přináší jí jisté výhody, ale i rizika.
Psal se konec srpna roku 2020 a manželé Zdislava a Marek z pošumavské Sušice právě slavili své výročí svatby. Nastávající maminka byla tehdy ve 28. týdnu těhotenství, třetí potomek se měl narodit až za 12 týdnů, a tak s manželem nepočítali se žádnými komplikacemi.
Den vzácných onemocnění. Město Opava si ho ve čtvrtek 29. února od 17 hodin už potřetí připomene před kostelem sv. Janů. Iniciátorkou akce je členka České asociace pro vzácná onemocnění Lenka Martínková, která sama trpí velmi vzácnou nemocí a letos ji podpořili vlivní patroni.
Černý kašel se aktuálně dál šíří Českem. Podle odborníků to ale není překvapení, jeho nárůst po relativně klidných letech očekávali. Rizikem je hlavně pro malé děti a jedinou účinnou prevencí je očkování.
O víkendu se po celém Plzeňském kraji opět uskuteční řada plesů a bálů, například v Plzni to bude Rodinný ples, jehož výtěžek půjde na pomoc matkám s onkologickým onemocněním. Ve Starci na Domažlicku se sejdou k 52. ročníku zimního táboření, v Přešticích se v sobotu odpoledne chystá akce spolku Modelářský svět a poté výstavu modulového kolejiště doprovodí večerní jízdy vláčků. V Nepomuku si připomenou 80. výročí sestřelení bomabrdéru Liberator a na zimním stadionu v Rokycanech budou slavit hokejisté z Lipnice. S hokejem bude spojena i beseda se slovenskou legendou s Jozefem Golonkou v Plané.
Mladší syn britského krále Karla III., princ Harry, se poprvé veřejně vyjádřil k onkologickému onemocnění svého otce. Podle Harryho je rakovina příležitostí k usmíření a zlepšení vztahů mezi ním a jeho příbuznými. Britská média jsou ale k takovému vývoji událostí skeptická.
Vévodkyně z Yorku Sarah Ferguson se půl roku poté, co jí bylo diagnostikováno rané stadium rakoviny prsu, dozvěděla další zdrcující zprávu. Doktoři jí při náhodné prohlídce mateřských znamének zjistili agresivní formu rakoviny kůže. Sarah nyní podporuje celá rodina, dokonce i její bývalý manžel, princ Andrew, s nímž osmadvacet let po rozvodu stále udržuje přátelský vztah.
Rapidně přibývá případů černého kašle. Počty potvrzených infekcí v Olomouckém kraji od začátku roku odpovídají celoroční nemocnosti v některých minulých letech. Nejvíce případů pertuse, což je odborné označení pro černý kašel, hlásí v únorových týdnech Olomoucko.
/ROZHOVOR/ Stanislav Přibyl se vrací po několikaletém působení v Praze na biskupství do Litoměřic. Zatímco v letech 2009-16 tam působil „jen“ jako generální vikář, nyní získal přímo funkci biskupa. Dvaapadesátiletý kněz pomyslné žezlo převezme po odcházejícím biskupovi Janu Baxantovi, a mezi současnými českými biskupy bude nejmladší.
Vynucená pauza způsobená nemocí Ester Ledecké skončila a česká lyžařka už je opět v závodním kolotoči. Ve sjezdu švýcarské Crans Montaně si připsala sedmnácté místo, když předtím v jednom z tréninků skončila sedmá a druhý dokonce vyhrála. Zvítězila domácí Lara Gutová-Behramiová, která díky triumfu navýšila svůj náskok v čele Světového poháru.
Krajští hygienici i epidemiologové bijí na poplach. Důvodem je rapidní vzrůst počtu nahlášených případů nákazy černým kašlem, který je označovaný též jako pertuse. Toto vysoce nakažlivé onemocnění způsobuje záchvaty dusivého kašle, které mohou přetrvávat několik týdnů a končí rudnutím až modráním zejména v obličeji.
V Česku je na vzestupu černý kašel. Od počátku roku bylo nakaženo už kolem sedmi set lidí. Odborníci upozorňují, že letošek může být rokem této nemoci. Doporučují očkování.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Zatímco kluci v jeho věku objevují napínavé hry, šestiletý Artur z Pohořelic na Brněnsku už ví, co je to transplantace. Vážně nemocný chlapec trpí poruchou imunitního systému. V České republice se pro něj zvedla vlna pomoci, která v úterý 20. února doputuje také do Kolína. V Kavárně Vila se od 11 do 16 hodin uskuteční nábor hrdinů do registru dárců kostní dřeně.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Zatímco kluci v jeho věku objevují napínavé hry, šestiletý Artur z Pohořelic na Brněnsku už ví, co je to transplantace. Vážně nemocný chlapec trpí poruchou imunitního systému. V České republice se pro něj zvedla vlna pomoci, která v úterý 20. února doputuje také do Kolína. V Kavárně Vila se od 11 do 16 hodin uskuteční nábor hrdinů do registru dárců kostní dřeně.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Zatímco kluci v jeho věku objevují napínavé hry, šestiletý Artur z Pohořelic na Brněnsku už ví, co je to transplantace. Vážně nemocný chlapec trpí poruchou imunitního systému. V České republice se pro něj zvedla vlna pomoci, která v úterý 20. února doputuje také do Kolína. V Kavárně Vila se od 11 do 16 hodin uskuteční nábor hrdinů do registru dárců kostní dřeně.
Rakovina tlustého střeva a konečníku, tedy kolorektální karcinom, se u nás každý rok objeví u zhruba osmi tisíc nových pacientů a několik tisíc lidí na něj zemře. Jak poznat, že mám rakovinu tlustého střeva nebo rakovinu konečníku a jak bolí? Které příznaky mne mají varovat a jak této rakovině nejlépe předejít? Vše vysvětlil náš přední gastroenterolog Ilja Tachecí.
O tom, že se mohou ucpávat cévy, slyší lidé od svých doktorů často. Aterosklerózou, neboli kornatěním tepen trpí značná část naší populace a je to velký problém. Ucpávání cév totiž způsobuje srdečně cévní nemoci, které jsou nejčastějším důvodem úmrtí u nás. Jak vyčistit cévy od usazenin pokud možno doma? Lze užívat nějaké doplňky stravy nebo třeba bylinné čaje k rozpuštění toho, co naše cévy s věkem postupně zneprůchodňuje? Zeptali jsme se našich předních lékařů.
Nevíme, co bude dál. Máme o své slepice i kačeny strach - tak reagují chovatelé z Častotic na zprávu o dalším ohnisku ptačí chřipky na Třebíčsku. Kvůli ní musejí drůběž schovávat.
Bez nutnosti prozkoumat část tkáně se obejdou lékaři táborské nemocnice, pokud potřebují zjistit, jak závažné může být onemocnění jater pacientů. Vyhodnotí to díky nové neinvazivní metodě FIBROSIS-4 index. Tu právě zavádí do praxe zdejší oddělení klinické biochemie.
Káva je skvělý nápoj, který miluje většina lidí. Podle současných vědeckých poznatků má její konzumace navíc řadu zdravotních výhod. A patří i mezi podpůrné prostředky při hubnutí. Kdy kávu pít, aby pomáhala hubnout? Lze kávu pít na lačný žaludek? A je pravda, že čím víc kofeinu vypijeme, tím víc energie máme? Rady odborníků nám pomohou si kávu opravdu užít se všemi jejími výhodami.
Počet nemocných respiračními chorobami ve Středočeském kraji minulý týden průměrně klesl. Na Mělnicku ale byla situace jiná. Okres zaznamenal jeden z největších nárůstů ze všech a navíc zde byla i nejvyšší nemocnost z celých středních Čech.
Bolesti, špatná hybnost. Takové vyhlídky měla také 23letá pacientka, které odumírala zápěstní kůstka na ruce. Naději jí ale dali chomutovští lékaři. Pomohla výjimečná operace, při které využili moderní technologie. Náhradu kůstky vytiskli na 3D tiskárně. Zákrok byl úspěšný, žena je bez bolestí.