Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Chřipka, respirační onemocnění. Ilustrační foto.

V Ústeckém kraji je dál epidemie respiračních nemocí, Děčín na špici

Epidemie respiračních onemocnění v Ústeckém kraji nadále zůstává v šesti okresech. Na 100.000 obyvatel připadalo minulý týden v kraji 2133 nemocných, proti předchozímu období jde o jedenáctiprocentní nárůst. Nejvíc nemocných bylo na Teplicku, na 100.000 obyvatel tam připadalo v uplynulém týdnu 2507 pacientů. Přibylo tam víc než 40 procent případů. Naopak nejméně nemocných bylo na Mostecku, na 100.000 lidí tam bylo 1310 s nemocí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila krajská hygienická stanice.

Rus domácí se vyskytuje na teplých, vlhkých a temných místech.

Nejodolnějšího škůdce v domácnosti pozná málokdo. Možná žije i u vás

Myslíte si, že zamoření šváby se vaší domácnosti netýká? To je bohužel omyl. Tito mimořádně odolní škůdci se objevují i v těch nejčistějších domácnostech. Švábi k vám totiž mohou přicestovat i od sousedů. Nejrozšířenějším druhem u nás je rus domácí. Jeho výskyt může být příčinou alergií a ekzémů. Přenášet ale může i závažná bakteriální či virová onemocnění. Všechny druhy z řádu švábovitých se navíc velmi rychle množí a těžko se jich zbavuje. 

Kasie obecná bývá nazývána asijský zlatý déšť pro své až půl metru dlouhé převislé hrozny žlutých květů.

Znáte asijský zlatý déšť? Nadchne stovkami hroznů žlutých květů

Kasie obecná každého uchvátí záplavou zlatých květů. Okrasný strom, pocházející z jižní Asie, bývá také nazýván asijský zlatý déšť. Je to kvůli jeho až půl metru dlouhým převislým hroznům žlutých květů. V tropických a subtropických oblastech jich rozkvétají na stromě stovky naráz a zdobí ho i několik týdnů. Exotickou kasii si dokonce můžete vypěstovat ze semen. Daří se jí i v České republice.

Při boji s chřipkou obyvatelé Turecka spoléhají mimo jiné na směs skořice a medu.

5 tipů z Turecka, jak účinně bojovat proti chřipce

Jak se co nejdříve vyléčit z chřipky? To zajímá mnoho z nás, protože chřipka během zimy postihne v České republice každoročně statisíce lidí. Chřipková epidemie však představuje problém i v jiných zemích. A stejně jako u nás hledají jejich obyvatelé způsoby, jak chřipce předejít i jak účinně léčit její nepříjemné příznaky. Zajímavé tipy, jak proti chřipce bojovat, mají například v Turecku.  

Nemocné děti, které dostávaly nosní kapky se slanou vodou, se vyléčily dříve.

Kapky do nosu si namíchejte sami, podle studie zkrátí chřipku o dva dny

Aktuální chřipková situace: Chřipková epidemie v České republice vrcholí. Vedle chřipky však řadu lidí trápí také nachlazení, a tak o příděl virů není nouze. Onemocnění dýchacích cest postihuje dospělé i děti, které je často snášejí velmi špatně. V loňském roce byly zveřejněny výsledky dvou studií, které se shodly, že pomocí jednoduché metody lze zkrátit dobu nemoci až o dva dny. Solný roztok do nosu navíc uleví od nepříjemných příznaků.

Pití několika šálků šalvějového čaje během dne může tělu pomoci v boji s chřipkovými viry.

Trápí vás chřipka? Nepříjemnou nemoc umí zmírnit čaj ze známé bylinky

Chřipková epidemie se dostavuje pravidelně a neodvratně. A pak stačí jen projet se městskou hromadnou dopravou nebo projít obchodem a kapénková infekce se už o zbytek postará. Týden, kdy nás bolí nejen krk a hlava, ale doslova celý člověk, není příjemný. Při léčbě těla i ducha nám může naštěstí pomoci čaj z bylinky, která byla kdysi považována za kouzelnou. Šalvěj je výborným prostředkem ke zmírňování nepříjemných chřipkových příznaků.

Žloutenka - nemoc špinavých rukou. Ilustrační foto

Šluknovsko zasáhla žloutenka, hygienici zatím hlásí téměř dvacet případů

Téměř dvě desítky případů žloutenky registrují v posledních dnech hygienici na Šluknovsku, tedy dvojnásobek toho, co za loňský rok v celém kraji. Podle vyjádření hygieniků se jedná o uzavřený výskyt, který se nerozšířil do populace. Přesto vyšetřují všechny kontakty nemocných a zároveň je očkují. V případě žloutenky je totiž možné účinně očkovat i po nakažení. Je to největší hromadný výskyt této nemoci od epidemie v Ústí nad Labem před sedmi lety, kdy onemocnělo více než 400 lidí.

Ilustrační foto

Nemoc špinavých rukou je na Liberecku na ústupu. Hygienici doporučují očkování

Přezdívá se jí nemoc špinavých rukou či infekční žloutenka. Loni na podzim Krajská hygienická stanice Libereckého kraje (KHS LK) zaznamenala nárůst případů virové hepatitidy A na Jablonecku. Případy se objevily i na Liberecku. Dále obyvatele kraje potrápil černý kašel, kdy hygiena za loňský rok evidovala téměř dva tisíce případů, a svrab.

Ilustrační foto

Na Českolipsku lidé bojují se svrabem, žloutenka trápí hlavně Jablonecko

Přezdívá se jí nemoc špinavých rukou či infekční žloutenka. Loni na podzim Krajská hygienická stanice Libereckého kraje (KHS LK) zaznamenala nárůst případů virové hepatitidy A na Jablonecku. Případy se objevily i v dalších regionech kraje. Dále obyvatele potrápil černý kašel, kdy hygiena za loňský rok evidovala téměř dva tisíce případů, a svrab.

Hladina cukru v krvi, neboli glykemie, je základním ukazatelem zdravého metabolismu.

Glykémie pod lupou: Kdy je hladina cukru v krvi normální a kdy už riziková

Cukrovka je choroba, která nebolí. Může se proto stát, že se ji nepodaří odhalit včas. Podle odborníků žije v České republice až čtvrt milionu lidí, kteří trpí diabetem, ale vůbec o tom nevědí. Dalším tisícům cukrovka bezprostředně hrozí, ale protože o tom nemají tušení, nemohou se jí účinně bránit. Proto je důležité sledovat hladinu cukru v krvi. A také vědět, jaké hodnoty jsou normální a jaké už rizikové.

Ilustrační foto

Nemoci útočí na Přerovsku. Školky řídnou, jedna v Hranicích zavřela

Nejvíce marodí děti do pěti let, nakažených je 5487 na sto tisíc obyvatel. Přeplněné ordinace dětských lékařů, poloprázdné třídy ve školkách a nezbytné suplování, když onemocní některý z kantorů. Akutní respirační choroby už si na Přerovsku vybírají svou daň a čísla letí strmě vzhůru. Přestože je nemocnost vysoká, chřipka zatím pacienty výrazně nesužuje.

Svrabová vyrážka

Svrab v Česku: Jak nakažlivou infekci poznat, jak se jí vyhnout a jak léčit

Od ledna o sobě dává zřetelněji znát svrab. Ve větším množství se vyskytl na Vysočině, kde tamní hygienici v lednu zaznamenali padesát nakažených včetně školáků. Objevuje se ale i v jiných částech republiky, takže je dobré mít se na pozoru všude. Deník.cz přináší odpovědi na otázky o tom, co je svrab, jak se mu vyhnout, jak se projevuje či jak ho léčit.

Ilustrační foto

Nemoci útočí na Přerovsku. Školky řídnou, jedna v Hranicích zavřela

Nejvíce marodí děti do pěti let, nakažených je 5487 na sto tisíc obyvatel. Přeplněné ordinace dětských lékařů, poloprázdné třídy ve školkách a nezbytné suplování, když onemocní některý z kantorů. Akutní respirační choroby už si na Přerovsku vybírají svou daň a čísla letí strmě vzhůru. Přestože je nemocnost vysoká, chřipka zatím pacienty výrazně nesužuje.

Pijavka lékařská patří v České republice ke kriticky ohroženým druhům.

Pijí lidem krev, jsou slizcí. Proč jsou tvorové z bahna na operačních sálech

Pijavka lékařská je fascinujícím tvorem. V Evropě jí však hrozí vyhubení, a to kvůli odchytům pro léčebné účely. Pijavky totiž produkují unikátní látku hirudin a dalších zhruba dvacet bioaktivních látek. Léčba pijavicemi je praxí známou minimálně tři a půl tisíce let. Své uplatnění nachází pijavka lékařská i v současnosti, a to například při plastických operacích.

Nachlazení, chřipka, ilustrační foto.

Strakonice hlásí nárůst respiračních onemocnění. Ve Volyni zakázali návštěvy

Epidemie respiračních onemocnění pokračuje. V Jihočeském kraji bylo v minulém týdnu 2 022 případů akutních respiračních infekcí na sto tisíc obyvatel. Okres Strakonice zaznamenal podle ředitelky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslavy Kotrbová více než pětatřicetiprocentní nárůst. Opatření kvůli tomu přijímají i nemocnice ve Volyni a Strakonicích.

Čekárna u lékaře. Ilustrační foto

Chřipka vystřelila nahoru. V Olomouckém kraji jsou i záchyty obávaného HMPV

Letošní chřipková epidemie se blíží k vrcholu. Nemocnost s klinickým obrazem chřipky za poslední týden v Olomouckém kraji vyskočila strmě nahoru. Jsou těžké případy vyžadující intenzivní péči v nemocnici. Tři lidé zemřeli. Jak epidemiologové sdělili Olomouckému deníku, jsou také záchyty obávaného lidského metapneumoviru, neboli HMPV. Podle odborníků v Olomouckém kraji aktuálně není vzhledem k počtu případů a průběhu onemocnění žádný důvod ke znepokojení.

Ilustrační foto.

Nemocných s akutním respiračním onemocněním ve Zlínském kraji opět přibylo

Nemocných s akutním respiračním onemocněním ve Zlínském kraji opět přibylo. Na konci minulého týdne jich bylo 2105 na 100.000 obyvatel, což bylo o 22 procent více než v předchozím týdnu. Výrazně se zvyšuje podíl chřipkových onemocnění, řekla dnes ČTK zástupkyně krajské hygienické stanice Vendula Ševčíková. Hygienici v souvislosti s chřipkou evidují dvě úmrtí, o jedno více než před týdnem, a také osm závažných případů chřipky. Nemocnost překročila hranici epidemie již v předchozím týdnu.

Chřipka, respirační onemocnění. Ilustrační foto.

Lidí s respiračními nemocemi ve Středočeském kraji přibylo

Ve Středočeském kraji za poslední týden přibylo lidí s akutními respiračními infekcemi. Na 100.tisíc obyvatel mají hygienici v regionu hlášeno 2281 nemocných, nárůst je o 17,7 procenta. O týden dřív byl nárůst zhruba o 28 procent. Od předchozího týdne přibylo jedno úmrtí spojené se závažným průběhem chřipky. Nejvyšší nemocnost evidují středočeští hygienici na Mladoboleslavsku, nejnižší na Berounsku, informovali o tom dnes na webu.

Ilustrační foto

Jičínsko zasáhla epidemie respiračních infekcí: Nemocnice zpřísňují opatření

Epidemie akutních respiračních onemocnění a chřipky v Královéhradeckém kraji pokračuje. Za poslední týden přibylo o 10 % více nemocných, což znamená, že na 100 000 obyvatel nyní připadá 2440 případů. Tento nárůst je v pořadí již čtvrtým týdnem v řadě, kdy počet nemocných roste, a i nadále je kraj v celoplošné epidemii.

Olivy jsou důležitou součástí tradiční chutné, pestré, ale také zdravé a vyvážené kuchyně obyvatel Středomoří.

Zdravá náhrada za chipsy ochrání srdce, kosti i mozek před nemocemi

Trápí vás občas chutě na něco dobrého, ale chtěli byste mlsat a nemít při tom výčitky? Zkuste vyměnit chipsy, oříšky nebo čokoládu za olivy. Olíbená středomořská pochoutka nejen potěší chuťové buňky, ale navíc podpoří zdraví srdce, kostí i mozku a pomůže chránit tělo proti rakovině. Nasypat si do mističky olivy prostě stojí za to.

Fretka je oblíbené domácí zvíře. V chovu potřebuje hodně pohybu a her.

Chov fretek: Zápach není nutný, od lidí ale mohou chytit chřipku, radí veterinář

Zatímco lasička v kurníku je hotová pohroma a tchoře by asi za mazlíčka nikdo nechtěl, jiná šelma z čeledi lasicovitých není v domácnostech až takovou vzácností. Fretky domácí patří společně s kočkami a psy mezi domestikované šelmy, které si lidé pořizují i jako mazlíčky. Soužití s nimi ale klade na chovatele speciální nároky na péči. Jsou citlivé na některé nemoci, včetně lidských, ale především jsou to velmi aktivní mazlíčci, kteří potřebují hodně pohybu a her. Vybavení bytu jim tak budete muset přizpůsobit. Na dotazy čtenářů Deníku odpovídal veterinář Kryštof Doležal ze Super zoo veterina.

Chřipka - ilustrační foto.

Chřipka na Vysočině útočí. Nemocnice v Havlíčkově Brodě omezila návštěvy

Od pondělí 3. února do odvolání jsou omezené návštěvy na lůžkových odděleních Nemocnice Havlíčkův Brod. Omezení se netýká nevyléčitelně nemocných pacientů v terminálním stadiu, u kterých jsou návštěvy možné vždy po dohodě s ošetřujícím lékařem či primářem oddělení. Informovala o tom mluvčí nemocnice Petra Černo.

Jakmile se v zimě na pár dní oteplí, čemeřice hned vykvetou. Zahradu budou svými květy zdobit až do dubna.

Magická trvalka kvete, i když sněží. Zahradu i balkon ozdobí až do dubna

Čemeřice jsou stálezelené trvalky, které jsou díky mnoha novým odrůdám s většími a barevnějšími květy čím dál oblíbenější. Jsou mrazuvzdorné a vyžadují jen malou pozornost, aby přežily drsné zimní měsíce. Jakmile se v zimě na pár dní oteplí, čemeřice hned vykvetou a budou vaši zahradu zdobit až do dubna. Od kvetení je neodradí, ani když venku padá sníh.  

Hokejisté Zlína se ve čtvrtek poprvé před novou sezonou sešli na ledě. Na snímku Válek.

Upekli to v autě. Válek o parťákovi Kverkovi, nové smlouvě i preferenci Beranů

ROZHOVOR/ Symbolicky prodloužili stejně. Parťáci z útoku, loňští novicové zlínské kabiny Jaromír Kverka, Lukáš Válek. Nešlo o náhodu, kdepak. „Před sezonou jsme spolu jezdili na letní přípravu, v autě jsme každý víkend na cestě strávili tři a půl hodiny. Během jedné jízdy padlo, ať zahrajeme dobrou sezonu, aby nás chtěli i na další rok,“ vylíčil 30letý Válek.

Vrchní sestra interního oddělení nemocnice AGEL Podhorská v Bruntále Veronika Bezručová.

Bruntálsko bojuje s vlnou respiračních onemocnění. Ohroženi jsou senioři

Epidemie akutních respiračních infekcí (ARI), která v posledních týdnech zasáhla velkou část České republiky, se nevyhnula ani Bruntálsku a okolí. Nemocnice AGEL Podhorská hlásí nárůst pacientů s respiračními onemocněními. Výjimkou nejsou ani pacienti s covidem nebo těžkými komplikacemi.

Muž s leprou v Indii v roce 2014.

Biblická nemoc prý byla trestem za hřích. Stále jí trpí téměř 2 miliony lidí

Většina lidí si asi pamatuje biblické příběhy, v nichž Ježíš uzdravuje malomocné. Jednalo se o zázrak, protože malomocenství neboli lepra byla až do 20. století neléčitelná. S touto nemocí se bohužel lze setkat i dnes. Je tedy dobré vědět, jak se lepra projevuje i nakolik je nakažlivá. Že jde o stále živé téma a reálnou hrozbu připomněl před několika dny Světový den lepry, který vždy připadá na poslední lednovou neděli.

Ema (6 let) na novém vozíčku

Sedmiletá Ema bojuje se vzácnou nemocí a osudem. Rodiče prosí o pomoc ve sbírce

Sedmiletá Emička ze Zdic u Berouna má vzácné onemocnění, kongenitální myotonickou dystrofii, která ovlivňuje její pohybové schopnosti a nelze vyléčit. Rodiče se nyní obracejí na veřejnost s prosbou o pomoc s financováním automobilu, jenž by jim umožnil Emičku bezpečně přepravit na pravidelné rehabilitace a lékařské kontroly.

U skrytých alkoholiků se z vnějšího pohledu může zdát, že mají skvělý život. To však neznamená, že nemají problém s nadměrným pitím.

Jak poznat skrytého alkoholika: I pod klidnou maskou může být velký problém

Jdete do restaurace a zatímco se po druhé skleničce vína cítíte přiopilí, váš protějšek jich už stihl vypít šest a nic to s ním nedělá? Nebo jste to naopak vy, kdo má nutkavou touhu dát si po obědě dvě tři piva takzvaně na slehnutí? Lidé, a Češi obzvlášť, si podobného chování mnohdy ani nevšimnou. Může se však jednat o první varovné signály, že jde o skrytého alkoholika. Zaplacené účty, funkční vztahy a úspěchy v práci ještě neznamenají, že člověk nemá s alkoholem problémy. Druhý měsíc v roce, který už tradičně patří akci Suchej únor, je skvělou příležitostí, aby se každý člověk zamyslel, zda se ho téma alkoholismu také netýká.

První žluté okolíky dřínu obecného, které hustě pokrývají ještě bezlisté větve, se objevují už v únoru.

Nadýchané žluté květy zavoní už v únoru. Až budou plody, využijte je na sirup

I když zatím vládne pevnou rukou paní Zima, nyní ještě bezlisté větve dřínu obecného se už v únoru žlutě rozzáří. Větve hustě pokryté chomáči sytě žlutých květů jsou nejen pastvou pro oči, ale i první potravou pro včely a čmeláky. Červené plody dřínu, uzrávající pak na podzim, jsou bohatým zdrojem vitaminu C. Chutnají skvěle v marmeládách, kompotech i sirupu.

Kurkuma se používá po tisíce let v ajurvédské medicíně a tradiční čínské medicíně k léčbě onemocnění, jako jsou kožní poruchy, dýchací potíže, úleva od bolesti kloubů a poruchy trávení

Žlutá síla: Koření, které Češi dávají pod maso, pomáhá při zánětu i nachlazení

Kurkuma je oblíbenou přísadou do jídel. Má nejen lahodnou chuť, ale i léčivé vlastnosti. Díky obsahu sloučenin s protizánětlivými a antioxidačními účinky pomáhá proti zánětu, ulevuje při infekcích dýchacích cest a zlepšuje imunitu. Kurkuma tak může našemu organismu prospívat zláště nyní, v období proměnlivého počasí a častých chřipek.

V Pardubickém kraji panuje epidemie respiračních chorob. Ilustrační foto.

Na Pardubicku panuje epidemie respiračních chorob. Přibývá případů chřipky

Počet lidí, kteří v Pardubickém kraji trpí akutními respiračními chorobami, překročil hranici epidemie. Za týden přibylo 38 procent nemocných, na 100.000 obyvatel jich připadalo 2122, řekla ČTK vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Daňková. Za epidemický práh hygienici považují hodnotu 1600 až 1700 nemocných na každých 100.000 obyvatel.

Ilustrační foto.

Liberecký kraj je na prahu epidemie. Nemocnost vzrostla za týden o třetinu

Nemocnost v Libereckém kraji za poslední týden stoupla o víc než třetinu a je na hranicí epidemie. Na 100 000 lidí je 1600 nemocných s akutním respiračními chorobami. Vyplývá to z aktuálních dat Krajské hygienické stanice v Liberci. Za epidemický práh hygienici označují právě 1600 případů na 100 000 lidí.

Foto: ČTK

Počet respiračních chorob v kraji přerostl v epidemii, nemocnice jsou v izolaci

Počet lidí, kteří v Pardubickém kraji trpí akutními respiračními chorobami, překročil hranici epidemie. Za týden přibylo 38 procent nemocných, na 100.000 obyvatel jich připadalo 2122, řekla vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Daňková. Za epidemický práh hygienici považují hodnotu 1600 až 1700 nemocných na každých 100.000 obyvatel.

Nachlazení, chřipka, ilustrační foto.

Na Orlicku naplno propukla chřipková epidemie, nejvíc mezi malými dětmi

Za týden přibylo v Pardubckém kraji 38 procent nemocných, na 100.000 obyvatel jich připadalo 2122, řekla vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Daňková. Orlicku se epidemie nevyhýbá, i když tady je zatím nemocnost nižší. Za epidemický práh hygienici považují hodnotu 1600 až 1700 nemocných na každých 100.000 obyvatel. Od neděle 26. ledna platí zákaz návštěv v pěti krajských nemocnicích, už od 9. ledna také v léčebně dlouhodobě nemocných Aesculap v Červené Vodě na Orlickoústecku. Od 27. ledna je pro návštěvy uzavřená Vysokomýtská nemocnice.