Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Mučení Cuauhtémoca, obraz z 19. století od Leandra Izaguirra. Španělský dobyvatel Hernán Cortés nechal poslednímu aztéckému vládci pálit chodidla v rozžhaveném uhlí, aby z něj vymámil aztécké bohatství.

Španěl umí ctít udatnost, řekl Cortés vládci Aztéků. Pak ho dal mučit a oběsit

Přesně před 500 lety, 28. února 1525, nechal španělský dobyvatel Hernán Cortés popravit posledního aztéckého vládce Cuauhtémoca, jeho držel 3,5 roku v zajetí. Byť nahlas uznával a oceňoval udatnost mladého válečníka, nakonec ho dal kvůli vidině většího bohatství surově mučit. Zajatce pak odvlekl s sebou na další výpravu, a když nabyl dojmu, že by jej jeho lidé mohli osvobodit, pověsil ho na stromě.

Četař Arnold S. se svým zachráncem MUDr. Františkem Trnkou. Foto: Se souhlasem Jany Samcové

Strakonický voják unikl hrobníkovi z lopaty. Naděje pro pacienty s rakovinou

Četaři Arnoldu S., vojákovi z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, diagnostikovali v jeho 29 letech rakovinu nosohltanu. Nádor se mu postupně rozšířil do dalších částí těla a lékaři mu nedávali žádnou šanci na vyléčení. V boji se zákeřnou nemocí mu nakonec pomohla substance Bertramyl R, kterou vyvinul někdejší českobudějovický onkolog MUDr. František Trnka. Překonat těžké životní období pomohl strakonickému vojákovi i Vojenský fond solidarity.

Gabriela Valoušková kvůli chronické borelióze zkusila velmi riskantní metody léčby.

Gábina trpí, lékaři nepomohli. Ze zoufalství už zkusila jed i vypalování kůže

Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Gabriele Valouškové z Hranic je dnes 31 let. Už od svých šestnácti se trápí s chronickou únavou a bolestí, kvůli nimž se o sebe není schopná postarat. Lékaři jí dodnes nedokázali pomoci. Ze zoufalství vzala osud do vlastních rukou a vydala se cestou alternativní léčby. Ta zahrnovala včelí bodnutí i vypalování kůže. Dnes už ví, že za vším stojí chronická borelióza, od které se odvíjí další problémy. Dostupná léčba však Gábině nezabírá.

Barevně rozsvícená Nemocnice Hořovice.

Nemocnice Hořovice se v pátek zbarví do růžové, zelené a modré barvy

Nemocnice Hořovice se symbolicky rozsvítí v barvách růžové, zelené a modré na podporu Dne vzácných onemocnění. Tato akce má za cíl zvýšit povědomí o potřebách pacientů s těmito vzácnými chorobami, které postihují méně než 5 lidí z deseti tisíc. V České republice se s nimi potýká přes 600 000 lidí, a proto je důležité upozornit na nutnost komplexní péče a podpory pro pacienty i jejich rodiny.

Plody ačokči. Zdravou zeleninu si můžete vypěstovat ze semínek.

Zeleninu Inků je snadné pěstovat i v Česku. Skvěle chutná a mívá hodně plodů

Zeleninu, která je něco mezi okurkou a paprikou, můžete znát pod různými názvy. Nejčastěji se jí říká ačokča, paprikookurka nebo mexická okurka. Popínavá nenáročná rostlina může vyšplhat až do výšky pěti metrů. Pochutnáte si na ní třeba v leču, v zeleninovém salátu nebo ji můžete zavařit jako okurky. Pokud si ji budete chtít vypěstovat ze semínek, vysévají se od konce března.

Zaměstnanci Lékárna.cz vyjadřují podporu sbírce.

Jak pomoci pacientům se vzácným onemocněním? Připojte se ke sbírce

Každý rok 28. února si svět připomíná Den vzácných onemocnění, který upozorňuje na obtížnou situaci lidí žijících s těmito nemocemi. Vzácná onemocnění postihují méně než pět osob z deseti tisíc, ale dohromady tvoří velkou skupinu pacientů, kterým často chybí dostatečná lékařská péče, dostupná léčba nebo finanční prostředky na kompenzační pomůcky.

Soud s kutnohorskou zubařkou.

Smrt léčitele z kutnohorské sekty: Soud se opět protahuje, dnes se jednat nebude

K završení zatím nespěje projednávání kauzy podivného úmrtí kutnohorského léčitele v bytě na pražských Hájích, jíž se Městský soud v Praze zabývá již od předloňského jara. Dvě ženy, obžalované z vraždy, tvrdí, že jednaly podle pokynů zemřelého, který si přál „odejít domů“. Jednání soudu se odkládá – a to opětovně. Případ přitahuje pozornost nejen pro neobvyklé okolnosti kauzy, ale i kvůli otázkám kolem posouzení příčetnosti obžalovaných.

Ilustrační foto.

Chřipka a další nemoci dýchacích cest aktuálně nejvíc řádí na Rychnovsku

Nemocnost mírně poklesla, ale přes to Krajská hygienická stanice pro Královéhradecký kraj evidovala na začátku týdne přes 2,5 tisíce nemocných akutními infekcemi dýchacích cest a chřipkou v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Z pohledu okresů je hlášena nejvyšší nemocnost aktuálně na Rychnovsku, nejnižší pak na Náchodsku.

Chřipka se hodně šíří i mezi dětmi. Ilustrační foto.

Na Teplicku stále panuje infekční epidemie, což dětem komplikuje prázdniny

Chřipky na Teplicku nadále řádí: Mohli si užívat na horách, v Aquacentru nebo při prázdninových aktivitách v domech dětí. Místo toho ale školáci leží doma v horečkách. Mají totiž chřipku. Teplicko podle hygieniků patří k těm okresům v kraji, kde stále platí chřipková epidemie i vysoký počet akutních respiračních onemocnění. A právě jednou z nejvíce napadených věkových skupin jsou děti z Teplicka, kde zrovna mají jarní prázdniny.

William sotva oslavil své čtvrté narozeniny. Pokud nevybere 80 milionů, zemře.

Williama může před smrtí zachránit jediná dávka léku. Stojí ale 80 milionů

Proč musí být cena za život některých dětí tak vysoká? Na tuto otázku se jistě ptají (nejen) rodiče čtyřletého Williama Johnatana Moora. Chlapec se narodil české matce Veronice Paloučkové, která žije se svým partnerem v Irsku. Williamovi byla bohužel diagnostikována svalová dystrofie Duchenne. Jedná se o genovou poruchu, jež vede nejprve ke svalové slabosti a později i k úmrtí dítěte. Jediná nadějná léčba je dostupná v USA. Stojí však desítky milionů korun; podobně jako u Martínka Zatloukala, jemuž Češi přispěli na stomilionovou léčbu.

Změřte si svá játra u Agelu.

Suchý únor končí. Lidé si mohou nechat proměřit svá játra

Suchý únor je téměř za námi a mnoho lidí, kteří se letos do výzvy připojili, na sobě pozoruje pozitivní změny. Pocitově se cítí lépe, ale jak abstinence konkrétně ovlivnila jejich zdravotní parametry, jako je funkce jater nebo metabolismus? Odpověď mohou poskytnout laboratorní testy, které nabízí síť laboratoří AGELLAB.

Ilustrační foto

Nemocnice Pardubického kraje jsou lépe připravené zvládat pandemie nemocí

Nemocnice Pardubického kraje jsou pět let po vypuknutí pandemie onemocnění covid-19 lépe připravené zvládat podobné situace. Dokážou velmi rychle transformovat svůj provoz do nového režimu a pružně reagovat na přicházející změny, uvedla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Radka Navrátilová žije s chronickou boreliózou. I s ní však dokázala porodit zdravou dceru.

Radka má stejnou nemoc jako manželka Chucka Norrise. Lékaři jí nedokážou pomoci

Z kdysi vitální a energické Radky Navrátilové z Olomouce, maminky dnes pětileté holčičky, je pacient s řadou pohybových omezení a útrapných bolestí. Vše odstartovala borelióza, kterou prodělala v roce 2012. Stav mladé ženy se  pak velmi zhoršil  po následné kontrole na magnetické rezonanci. Při ní jí byla do těla vpuštěna kontrastní látka. Od tohoto vyšetření se paní Radce přitížilo a nyní se veškeré její naděje upírají na léčbu ve Švýcarsku, na kterou však potřebuje získat miliony korun.

Krevní plazma.

Podpořte Den vzácných onemocnění: Darujte krevní plazmu

Blíží se Den vzácných onemocnění, který letos připadá na 28. února. Jeho cílem je zvýšit povědomí o nemocích, které postihují vždy jen menší skupinu pacientů, ale zároveň je jednotlivých onemocnění více než 6 000. Pomoci přitom může velká část společnosti, protože některé léky, například na hemofilii, se vyrábí z krevní plazmy.

O srdce je důležité pečovat - Ilustrační foto

Společnost stárne, lidé víc umírají na nemoci srdce a cév. Potíže mají i mladší

Rok od roku umírá víc lidí na onemocnění spojená se srdcem a cévami. Mají srdeční zástavu, infarkt nebo mrtvici. Loni jich v Česku tímto způsobem zemřelo kolem čtyřiceti tisíc. Odborníci proto na následujících deset let vypracovali kardiovaskulární plán, který má posílit prevenci i dostupnost péče. Se srdečními potížemi se totiž potýkají i lidé pod padesát let.

Konopí

Záchrana u chronických bolestí a nespavosti: Pomohou léky z kontroverzní byliny

Účinky konopí na řadu zdravotních neduhů ověřily jak zkušenosti předků, tak řada klinických studií. Po celém světě se nyní přípravky z konopí začínají konečně více využívat v podobě legálních léků. Na co konopí pomáhá, co jím lze léčit a kdo může předepsat léčebné konopí vysvětluje přední český odborník na léčbu bolesti Šimon Kozák.

Pacient s Alzheimerovou chorobou. Ilustrační snímek

Hořící pandemie demence se stárnutím lidí poroste. Jak ji včas odhalit a zbrzdit

Společnost stárne, čímž roste i počet lidí s nějakým typem demence, především Alzheimerovou chorobou. Podle odhadů odborníků v Česku nějakým neurodegenerativním onemocněním trpí kolem 150 tisíc lidí. V roce 2050 to může být dvojnásobek. Alzheimera a podobné nemoci sice nelze vyléčit, důležité je ale včas je zachytit a cílenou léčbou zbrzdit vývoj. Deník přináší základní rady.

Alzheimerova nemoc přichází pozvolna. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť

Alzheimerova choroba děsí pacienty i odborníky. Nové studie jim pomohou

Alzheimerova choroba je vážným celosvětovým problémem a je proto předmětem mnoha vědeckých zkoumání. Odborníci nedávno přišli s významnými poznatky, které by mohly pomoci neinvazivním způsobem a především včas Alzheimerovu chorobu odhalit. Další studie pak napovídají, jaká je nejlepší prevence.

Technolog Robin Przeczek při rozhovoru s novináři k pátému výročí covidové pandemie mezi horníky na Karvinsku.

OKD bylo během pandemie v přímém ohrožení existence, ztráty byly obrovské

Těžební společnost OKD se před pěti lety po vypuknutí koronavirové pandemie ocitla v přímém ohrožení své existence. Kvůli šíření nemoci a souvisejícím vládním nařízením musela zastavit těžbu, což pro ni znamenalo značné finanční náklady, a nebylo jasné, zda se za dané situace podaří provoz obnovit. Firma to ale i díky pomoci státu zvládla a déle než dalších pět let mohla dobývat černé uhlí.

Pěstovat ananasovník chocholatý jako okrasnou rostlinu, která bude mít později i lahodný plod, není těžké.

Ananasovník můžete pěstovat jako pokojovku. Odmění vás sladkým plodem

Věděli jste, že si doma můžete vypěstovat vlastní ananas? Rostliny tropického ananasu se totiž v Česku úspěšně probojovávají mezi oblíbené pokojovky. Ananasovník chocholatý vypadá moc pěkně, domů vám přinese trochu exotiky a navíc bude čistit vzduch. Pěstovat ho jako okrasnou rostlinu, která bude mít později i lahodný plod, přitom není těžké. Bude to ale chtít trpělivost.

Sladká káva, a obzvláště ta, která pochází z díly kreativního baristy, může být velkým potěšením. Ale nic se nemá přehánět.

Nejhorší káva pro zdraví srdce. Češi ji přesto milují a pijí po litrech

Káva je nápoj, bez něhož si mnoho lidí nedokáže své fungování představit. I když byla ještě před několika desítkami let považována za zdroj možných zdravotních problémů, dnes se vědci kloní k názoru, že umírněné pití černé kávy může naopak zdraví prospět. Kávu ocení například srdce. Také může díky obsaženým antioxidantům pomoci v prevenci některých nebezpečných chorob. Ne každý kávový nápoj však tyto příznivé účinky má. Před některými dokonce kardiologové varují, protože mohou zvýšit riziko srdečních onemocnění.

Bolesti kolen způsobené artrózou nižšího stupně leckdy pomohou léčit lázně.

Ztuhlé klouby, loupání v koleni? Možná máte nárok na lázně zdarma

Loupe vám v koleni? Tak zbystřete! Můžete mít totiž nárok na lázeňskou léčbu hrazenou zdravotní pojišťovnou. Je plno chorob, u kterých lidé neví, že jim tento nárok vzniká. Patří mezi ně právě i nemoc pohybového aparátu, kterou má spousta lidí – artróza. Většina pacientů zbytečně čeká, až se jim artróza zhorší natolik, že je bolesti donutí absolvovat operaci. Přitom mohou využít léčbu hrazenou zdravotním pojištěním, která i bez operace jejich stav leckdy výrazně zlepší.

V prostějovské nemocnici upozorňují na škodlivost alkoholu v rámci akce Suchý únor.

Alkohol je metlou lidstva. Zdravotníci z nemocnice podporují Suchý únor

Suchý únor, iniciativa vyzývající k měsíční abstinenci, není jen o krátkodobém odříkání. Je to příležitost zamyslet se nad svým vztahem k alkoholu a udělat důležitý krok k prevenci závažných onemocnění, včetně nádorových onemocnění. Na škodlivost alkoholu upozorňují i odborníci z prostějovské nemocnice.

Následky izraelských útoků v Pásmu Gazy.

Gaza se topí v haldách odpadků a sutin, krysy z nich šíří nemoci, píše El País

Obyvatelé Pásma Gazy, kteří se během příměří vracejí do svých domovů zničených masivním izraelským bombardováním, se potýkají mimo jiné se stovkami tisíc tun odpadků. Ty se během více než roční války navršily na improvizovaných skládkách. Lidem sužovaným humanitární krizí tak navíc hrozí nemoci, které mohou šířit krysy, jež žijí v těchto haldách odpadků a sutin z rozbořených domů. Upozornil na to ve středu španělský deník El País.

Chřipka - ilustrační foto.

Na Orlicku po jarních prázdninách přibylo chřipek hlavně mezi staršími lidmi

Po útlumu chřipkové epidemie vlivem jarních prázdnin se pokles nemocnosti na Orlickoústecku zastavil, oproti minulému týdnu tady dokonce pacientů o pět procent přibylo. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je nyní v našem okrese 1838 nemocných, což je stále nad prahem epidemie. Hodně chřipek přibylo hlavně v nejstarší věkové kategorii lidí nad 65 let. Podle epidemiologů však už počet nákaz nyní začne definitivně klesat. 

Vyšetření žil není nic, čeho by se měl člověk bát. Naopak může předejít velkým problémům.

Vyšetření žil na nohou? Zejména ženy 50+ by ho neměly vynechat

Po padesátce, a leckdy i dříve, začínají především ženám na nohách vznikat takzvané metličky, tedy červené až modré žilní pavučinky. Někdo nad nimi mávne rukou, ale není to dobře. Jedná se totiž o první signál možného žilního onemocnění, které může přejít v pozdějším stádiu do křečových žil. A hrozí i mnohem závažnější žilní problémy. O své žíly by tedy měly ženy, ale i muži, pečovat. Na to, kdy vyrazit k lékaři na vyšetření žil, jak probíhá vyšetření cév na nohou a kam na něj jít, jsme se zeptali angioložky Petry Zimolové.

Fakultní nemocnice Ostrava podporuje screeningový program na výduť břišní aorty.

VIDEO: FN Ostrava podporuje screeningový program na výduť břišní aorty

FN Ostrava se zapojila do preventivního programu Ministerstva zdravotnictví zaměřeného na screening výdutě břišní aorty. Je určen mužům ve věku 65 až 67 let. Právě v této věkové skupině se totiž život ohrožující onemocnění objevuje nejčastěji. Zájemci o vyšetření se mohou objednat online na webu FN Ostrava.

Chřipka, nemocnost, děti. Ilustrační foto.

Chřipka v Karlovarském kraji dál trápí hlavně malé děti

Akutních respiračních onemocnění v Karlovarském kraji zatím neubývá. I když se zdálo, že epidemie dosáhla v první polovině února vrcholu, v posledním týdnu případů znovu přibylo. Nejzasaženější věkovovou kategorií jsou dětí do šesti let. V mezitýdenním srovnání případů přibylo o tři procenta a v minulém týdnu bylo 2986 nemocných na 100 000 obyvatel. Vyplývá to z údajů Krajské hygienické stanice Karlovy Vary.

Ilustrační foto.

Výskyt akutních respiračních chorob v kraji stagnoval, epidemie ale trvá

Po poklesu výskytu akutních respiračních chorob v Pardubickém kraji, jejž ovlivnily jarní prázdniny v regionu od 3. do 7. února, minulý týden počet nemocných stagnoval. Na 100.000 obyvatel připadalo 2089 pacientů, což je o procento více než týden předtím. Celková čísla se stále drží nad hranicí epidemie. Snížil se ale výskyt chřipkových onemocnění o čtvrtinu, řekla vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Daňková.

Bolesti hlavy odhalily u 35letého Honzy malformaci v mozku. Kvůli ní nemůže na své milované kolo.

Hlava Honzu bolívala už od dětství. Mohlo za to vážné onemocnění mozku

Honzu z Ostravy od dětství dost často bolela hlava. Ukázalo se, že v jeho případě se jednalo o příznak závažného cévního onemocnění mozku v podobě arteriovenózní malformace. Při ní postupně dochází ke zhoršování fyzických schopností a celkové stability. Aby Honza mohl alespoň trochu aktivněji žít, chtěl by si pořídit lehokolo pro hendikepované. Díky štědrosti dárců už na něj vybral potřebné finance ve sbírce.

Ilustrační foto

Respirační choroby v Pardubickém kraji stagnují. Epidemie stále trvá

Po poklesu výskytu akutních respiračních chorob v Pardubickém kraji, jejž ovlivnily jarní prázdniny v regionu od 3. do 7. února, minulý týden počet nemocných stagnoval. Na 100.000 obyvatel připadalo 2089 pacientů, což je o procento více než týden předtím. Celková čísla se stále drží nad hranicí epidemie. Snížil se ale výskyt chřipkových onemocnění o čtvrtinu, řekla ČTK vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Daňková.

Co se skrývá pod nehty? Zamyslete se nad tím dřív, než si je znovu strčíte do pusy.

Kousání nehtů je vážný zlozvyk. Jsou pod nimi bakterie i paraziti

Okusujete si nehty? Zlozvyk, který si nemůže odpustit až třetina dětí i dospělých, způsobuje nejen nevzhlednost nehtů a jejich okolí. Může rovněž vést k nákaze viry, bakteriemi i střevními parazity. Vyplatí se proto vědět, kteří záškodníci pod nehty žijí, kolik bakterií do sebe pojídáním nehtů dostáváme i jak si nehty přestat kousat jednou provždy.