Kubovi chybí část mozku. A to celkem podstatná. I kvůli tomu lékaři rodičům po jeho narození řekli, že se nedožije více než jednoho roku života. Jemu je ale dnes třináct, a i přes četná omezení, jež mu nemoc přináší, ušel už velký kus cesty. Velmi vzácnou diagnózu s názvem TUBB3 E410K má Jakub Guryča pravděpodobně jako jediný v Evropě. Shánět finance na jeho léčbu pomáhá celá rodina. Od lidí vybírají různé druhy surovin, které by jinak skončily v odpadu, a získávají za ně peníze.
Již sedmý ročník charitativního závodu "Běhám a pomáhám" odstartuje už v sobotu jednadvacátého září na Masarykově náměstí ve Vyškově. Účastnící pomohou malému Matyasovi z Brankovic, který čelí nevyléčitelnému genetickému onemocnění. Chlapec má atypický Rettův syndrom. Zatímco v srpnu slavil své třetí narozeniny, dle psychologického vyšetření je na úrovni tří a čtyřměsíčního dítěte s hlubokou retardací.
Pálení žáhy je nepříjemný stav, kterým se projevuje choroba zvaná jícnový reflux. Mezi symptomy patří pálivá bolest, tlak za hrudní kostí, říhání, nutkání ke zvracení a někdy i hořká chuť v ústech. Lidé, kteří na pálení žáhy trpí, vědí, že přichází zpravidla po mastném a těžkém jídle. Na tyto potíže však existují nejen léky, ale také přírodní prostředky. Velmi dobré účinky na jícnový reflux a pálení žáhy má například stará dobrá lékořice.
Divadelní příběhy o šílené duši, zkušenosti s psychickými potížemi ve fotografii nebo zážitkové besedy. Celý měsíc plný nejrůznějších akcí se bude odehrávat i v Libereckém kraji v rámci tradičních týdnů duševního zdraví. Symbolem je zelená barva, kterou se rozsvítí také logo na střeše krajského úřadu.
Herečka Východočeského divadla Petra Janečková znovu sahá po Thálii. Dlouholetá favoritka diváků pardubického Východočeského divadla se letos znovu dostala mezi tři nejlepší herečky sezóny, tentokrát v činoherním oboru.
Okres Svitavy má své Centrum duševního zdraví! Jak vypadá podpora lidem, kterým do života vstoupilo vážné duševní onemocnění? Tým Centra duševního zdraví zve širokou veřejnost na den otevřených dveří.
Únava, slabost, nesoustředěnost. Tak by se daly popsat příznaky onemocnění, které se u pětačtyřicetiletého hasiče Petra Dufka ze Svitav objevily jako blesk z čistého nebe. Vyšetření ukázala na onemocnění krve, které se postupně vyvinulo v těžkou formou aplastické anémie (chudokrevnost způsobená nedostatečnou tvorbou krvinek). Ani díky získání dárce kostní dřeně a následné transplantaci však nemá vyhráno. Objevila se u něj totiž akutní leukémie.
Že se chce v životě věnovat zdravotnické profesi, v tom měla jasno hned po ukončení základní školy. Nejprve vystudovala zdravotnickou školu, pak pracovala jako zdravotní sestra a po náročné praxi nastoupila do Hradce Králové na medicínu. Osud ji před dvaceti lety zavál do Přerova, kde v roce 2020 nastoupila do místní nemocnice. Několik let zastávala funkci zástupkyně primáře, od roku 2014 je šéfkou oddělení neurologie.
Hleny v krku a nose nejsou nic příjemného. I přes svůj nelibý rosolovitý vzhled jsou ale velmi důležité. Čistí nosní průchody, chrání tkáně před vysycháním, filtrují prach a bakterie, které byste mohli vdechnout. Problém nastane, když se hlen začne hromadit. V době nemoci produkuje tělo hlen v nadměrném množství, a to jako reakci imunitního systému na infekci nebo podráždění. Zbavit se zahlenění přitom může pomoci i úplně obyčejná voda.
Po letním klidu opět stoupají počty nakažených covidem, za první tři zářijové dny přibylo 55 lidí s nově prokázaným onemocněním. Nemoc ale má u většiny pacientů výrazně lehčí průběh. V delších časovém horizontu naopak hygieniky více trápí černý kašel.
Počty nových případů covidu v Pardubickém kraji se začínají zvedat. Šíření koronaviru neeliminuje ani současné teplé počasí, jak ukazují čísla hygieniků. Ti přitom nyní evidují jen část těch, které choroba skutečně trápí. Lékaři doporučují vakcinaci, a to i souběžnou proti chřipce, kdy opět platí, že přínosy převažují nad riziky.
Žalozpěvy na nedostupnost oblíbeného léku Endiaron jsou v posledních letech spíše pravidlem než výjimkou. Tento medikament byl dlouhodobě nejužívanějším prostředkem na střevní problémy. Pro řadu lidí tak není snadné najít vhodnou náhradu. Existuje však bylina, která může s průjmovým onemocněním účinně pomoci. Rdesno hadí kořen se ostatně k léčení používalo v nejrůznějších kulturách už od pradávna.
Část společnosti věří mýtu, že ADHD ve skutečnosti neexistuje. Přitom se jedná o onemocnění, s nímž je třeba bojovat. Jakými způsoby je možné ADHD u dětí mírnit a jaké argumenty mluví pro jeho existenci? Také o tom Deník hovořil s Veronikou Pavliskovou, psycholožkou online poradny MOJRA.
Sociální sítě, na kterých si rady a zkušenosti vyměňují chovatelé králíků, se v posledních dnech plní příspěvky, v nichž autoři upozorňují na údajný výskyt králičího moru a myxomatózy v Česku jak v hospodářských chovech, tak i u domácích mazlíčků. Podle odborníků to sice nevypadá na epidemii, ale případů, kdy králíci umírají kvůli nemocem, zaznamenali více. Radí, aby chovatelé nepolevovali v očkování a dobře vybírali vakcínu, která pokryje širší škálu virů.
Studie ukazují, že v Čechách přibývá nakažených sexuálně přenosnými chorobami. Jsme jako národ více promiskuitní anebo nám nic neříká ochrana? Svůj odborný názor Deníku poskytl přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka v Praze, Filip Rob.
Před dvěma lety se po světě začala rychle šířit nemoc s podivným názvem opičí neštovice. V době, kdy si lidé chtěli konečně oddechnout po boji s covidem, se tak objevila nová hrozba. Část epidemiologů začala dokonce varovat před možnou pandemií. Po roce odborníci konstatovali, že se obavy nenaplnily a Světová zdravotnická organizace zrušila nejvyšší stupeň varování. Nyní se však situace opět mění. Afrikou se šíří nová a mnohem silnější varianta viru. A první případy už se objevily i v Evropě.
Salmonelózy, infekce a exotické nemoci v období letních prázdnin nabírají na síle. Různé i exotické nemoci zaznamenali i na infekčním oddělení prostějovské nemocnice. Virová hepatitida A měla dokonce rozměr epidemie. V Prostějově se ale například potýkali i s horečkou dengue.
Počty evidovaných případů onemocnění covid-19 v posledních dnech mírně stouply a ještě asi povyskočí. Naštěstí už covid teď pro nemocnice nepředstavuje zátěž, která by narušovala jejich běžné fungování. Jejich péči nakažení lidé potřebují jen ojediněle; většinou jde o pacienty s chronickými onemocněními.
Policejní střelci budou od listopadu pomáhat s mimořádným odstřelem divokých prasat v souvislosti s výskytem afrického moru na Liberecku. Budou jim k tomu pořízeny potřebné zbraně pro noční lov. Po jednání vlády to už na konci srpna řekl ministr zemědělství Marek Výborný. Využijí se podle něj i další opatření.
V sobotu 28. září se v na jablonecké přehradě Mšeno uskuteční další charitativní běh. Petřin běh je určen všem, kdo se chtějí protáhnout anebo jen podpořit bezplatné služby pro onkologicky nemocné a jejich blízké. Novinkou bude závod pro děti do 6 let. Pro všechny účastníky je připraveno malé překvapení. Akce startuje v 16:30.
Olga Surzhok je pětadvacetiletá žena, která vždy vynikala inteligencí. Měla studovat medicínu, pak se ale kvůli svému onemocnění dostala do naprosto nevhodných podmínek ruské nemocnice. Vlivem bipolární afektivní poruchy trpí utkvělou představou, že uvnitř jejího těla žije drobný hmyz. Nesnesitelné stavy se pokusila ukončit sebevraždou. Se správnou léčbou by se přitom mohla vrátit do normálního života.
Pardubické kardiologické centrum zahájilo rekonstrukci katetrizačních sálů. Instalovány již jsou dva nové přístroje s nejlepšími zobrazovacími parametry, které zároveň pracují s výrazně nižšími dávkami rentgenového záření. Obě angiolinky jsou doplněny nejlepším dostupným hardwarem i softwarem pro vyšetřování nemocí koronárních tepen včetně cévního ultrazvuku s nejlepší rozlišovací schopností na světě.
Malý Oliver se narodil na začátku letošního ledna a brzy se u něj začaly projevovat epileptické záchvaty. Záchranáři ho proto převezli do nemocnice, kde ho museli resuscitovat a napojit na umělé dýchání. Lékaři určili jako důvod potíží takzvanou hemimegaencefalii, vzácnou vrozenou poruchu, při které abnormálně roste jedna z mozkových hemisfér. To ovlivňuje i druhou, zdravou hemisféru.
Porucha pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Přesně těmito symptomy se u dětí projevuje ADHD. Podle odborníků navíc silné příznaky tohoto onemocnění přetrvávají do dospělosti u dvaceti procent pacientů. Jak se správně chovat k dítěti, které trpí ADHD, a jak se onemocnění projevuje? Také o tom Deník hovořil s Veronikou Pavliskovou, psycholožkou online poradny MOJRA.
Výlet do přírody nebo pobyt v parku jsou sice příjemné, ale snadno je zkazí malý cizopasník, který přenáší nebezpečné choroby. Klíště může člověka nakazit zejména lymskou boreliózou, a tato infekce dá organismu pořádně zabrat. Zpočátku se lymská borelióza může projevovat jako chřipka, ale pokud se neléčí, hrozí nemocnému velmi vážné zdravotní následky. Někdy svými projevy může dokonce připomínat roztroušenou sklerózu. Riziko lymské boreliózy spočívá i v tom, že se velmi těžko diagnostikuje, a že proti ní není očkování.
Pan Luděk strávil se svou ženou nádhernou dovolenou na Zanzibaru. Ani ve snu by ho nenapadlo, že za dva týdny po návratu bude bojovat o život. Právě z dovolené si dovezl nemoc, které se přitom na Zanzibaru téměř nevyskytuje a ochrana proti ní není povinná. Luďkův příběh by měl být varováním pro každého cestovatele, který po návratu z tropů dostane horečku.
Ve věku 57 let zemřela signatářka Charty 77 Martina Vondrová. Manželka europoslance a politika Alexandra Vondry podlehla 21. srpna krátce před půlnoci těžké nemoci. Poslední rozloučení se bude konat 31. srpna v Litoměřicích.
Psal se rok 2017 a s partnerkou Eliškou čekali vytoužené miminko. Vše probíhalo relativně v pořádku, ale po pár měsících po narození se u Emy začaly projevovat divné třesy. Byla trošku jiná než ostatní děti jejího věku. Pomalejší. S rodiči tak navštívili několik lékařů po celé republice. Po roce přišla zdrcující zpráva: „Vaše dítě má smrtelný vzácný genetický syndrom, nedožije se roku.“ Ema přesto stále bojuje, její rodina proto uspořádala finanční sbírku.
Větší či menší bolest hlavy čas od času potrápí téměř každého člověka. Podle odborníků jde o jedno z nejběžnějších neurologických onemocnění v populaci. Jestliže je však bolest hlavy častější a intenzivnější, stává se pro postiženého problémem, který brání v plnohodnotném životě. Migrény, které jsou spojeny s temenní částí hlavy, může pomoci vyřešit Dornova metoda.
Jako miminko se neotáčel, nepásl koníky a ani se neposazoval jako jiné děti. Hynku Lattovi z Brna lékaři diagnostikovali svalovou atrofii, dožít se podle nich měl jen čtyř let. Prognózy odborníků se nenaplnily a letos již sedmačtyřicetiletý Brňan je podle svých slov vášnivým uživatelem života. Přestože kvůli nemoci potřebuje pomoc od druhých, ve své práci psychoterapeuta ji sám poskytuje ostatním.
/VIDEO/ Herec a sportovec Ivan Trojan oslavil svoje 60. narozeniny ve vršovickém Ďolíčku. Charitativnímu zápasu staré gardy Bohemians proti týmu Real Top Praha přihlížely stovky fanoušků. Trojan je příznivcem Klokanů a proto nemohl oslavu absolvovat nikde jinde.
Gynekologické zhoubné nádory patří mezi vážná onemocnění, která postihují ženy různých věkových skupin. Jaká onemocnění patří mezi ta nejčastější? A snižuje se věk žen, které se léčí s nádorovým onemocněním? Nejčastějším gynekologickým nádorovým onemocnění v ČR je nádor děložní sliznice. Ročně je diagnostikováno přibližně 1 200 nových případů.
Letošní léto přineslo kromě tropických dní také mimořádnou aktivitu hmyzu, který většina lidí řadí do škatulky „obtížný“. A zatímco na zahrádkách restaurací právě vrcholí boj s vosami, lidé si pomalu mohou chystat repelenty a plácačky na komáry. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se dá očekávat vysoká aktivita komárů na téměř celém území Česka. Především na Moravě pak má být dokonce na nejvyšším, mimořádném stupni. Zajímavostí je, že na 20. srpna navíc připadá Světový den komárů, který připomíná objevy a boj proti nemocem, které komáři přenášejí na člověka.
Jste vyčerpaní celoroční náročnou prací a trvalým stresem? Cítíte, že byste potřebovali dodat více síly a třeba i trochu zhubnout? Co takhle zkusit dovolenou s trochou lékařské a fyzio péče? Zajímavý námět nám poslala naše čtenářka reportérka Nataša Kames a my jí za něj děkujeme.
S koncem prázdnin a začátkem nového školního roku má mnoho rodičů radost, že jejich děti opět usednou do školních lavic nebo se potkají s kamarády ve školkách, zároveň si však dělají větší starosti o jejich zdraví. Ve chvíli, kdy se děti vrací do kolektivů, čelí zvýšenému riziku nachlazení a dalších onemocnění. Rodiče se obávají, aby jejich děti nebyly neustále nemocné, a proto přemýšlí nad tím, jak podpořit jejich imunitu. Kromě dodržování zdravého životního stylu volí řada rodičů i vhodné doplňky stravy.
Kila navíc jsou zátěží, obzvlášť v létě. Člověk je unavený, potí se a zadýchává. Pokud obezitu doprovází vysoký tlak, cukrovka či potíže se srdcem, vedro je o to náročnější. To ovšem podle odborníků neznamená být zcela bez pohybu.
Nefunkční termoregulace je pro děti s Nethertonovou chorobou běžná. Pětiletý Bořek Olivík kvůli své nemoci nemůže chodit v létě ven, nezastavitelně se mu loupe kůže, trpí ekzémy, bolestí nemůže ani chodit a musí si hlídat, co jí. Normální život pro něj prakticky neexistuje. Navíc mu před dvěma lety zemřel tatínek a v bytě, ve kterém žije, už nemůže dál být.
Chráněné bydlení ve Znojmě slavnostně otevřou 26. srpna. Sídlí v Oblekovické a Příční ulici ve Znojmě. Bydlet tam budou klienti Emina zámku v Šanově, kteří objekt musí opustit. V další vlně ale budou prostory využívat i ostatní zájemci ze Znojma i celého kraje. Vznikne totiž několik komunitních pobytových služeb na Znojemsku, chráněné bydlení ve Znojmě je první takovou službou.
Česká republika nepatří mezi nejbohatší státy světa. Srdce ze zlata však její obyvatelé rozhodně mají. V posledních letech je patrné, že pro mnoho Čechů je stále více automatické podporovat ty, kteří by bez finančního daru nemohli podstoupit léčbu či se ocitli v jinak trýznivé situaci. Bohužel jsou ale i případy, kdy i přes získání obrovské sumy peněz život dospělého člověka nebo dítěte zachránit nejde.
Oranžovo-modrý celek se po sestupu z krajského přeboru rychle adaptoval na novou soutěž a hned v první sezoně skončil třetí za suverénní dvojicí Sokol Pěnčín, Jívan Bělá. Studenecký kouč ale letos očekává ještě těžší sezonu, a to z důvodu postupu rezervy Arsenalu Česká Lípa a mohutně posilujícímu Rozstání.
Játra jsou pro lidské tělo velmi důležitá. Mimo jiné tento orgán odpovídá za správné fungování metabolismu, produkuje žluč, vytváří některé hormony a detoxikuje organismus. Je proto podstatné, aby játra byla v kondici. Jsou však problémy, které jejich správnému fungování brání. Jedním z nich je ztučnění jater, tedy takzvaná jaterní steatóza. Může k ní vést vícero důvodu a zdaleka nehrozí jen alkoholikům. Příznaky ztučenění jater se rozeznávají velmi obtížně, ale není to nemožné.
Fotbal není jen dvaadvacet hráčů, kteří se honí za míčem. Příkladem budiž video švédského celku Kalmar AIK. Spoluhráči se v něm rozhodli podpořit Markuse Hermana, který bojuje s rakovinou, a to tím, že si vyholili hlavy. Samotného kapitána následně přemohly emoce a došlo na slzy. Mužstvo také založilo fundraisingovou kampaň. Níže se dočtete i o dalších životních osudech fotbalových person, které potkala podobně záludná nemoc.
Ischemická choroba dolních končetin začíná nenápadně. Při chůzi vás bolí lýtka, i když jste předchozího dne určitě neuběhli pár kilometrů. Pocit studených nohou je nepříjemný, ale čemu se divit, když už vám není dvacet. Pomalou chůzi a občasné zastavování považujete za přirozenou součást stárnutí. Lidé se s nebezpečnou ischemickou chorobou dolních končetin k lékaři mnohdy dostanou, až když je onemocnění v pokročilém stádiu. Přitom u poslední fáze nemoci hrozí až amputace končetiny. Špatné prokrvení nohou se proto vyplatí rozpoznat a řešit zavčas.
Venerologové kožního oddělení Oblastní nemocnice Kladno v letech 2019 až 2023 průměrně ročně léčili 93 pacientů s prokázanou syfilidou, 30 pacientů s kapavkou a u 51 pacientů ročně se pak jednalo o chlamydiová onemocnění. Jen za letošní první pololetí kladenští lékaři zjistili 65 případů syfilidy, 42 výskytů kapavky a 45krát chlamydiová onemocnění. Všechny uváděné nemoci měly ve své většině společný způsob přenosu: nechráněný pohlavní styk.
Králíci patří mezi oblíbené domácí mazlíčky. Především pro děti je jedním z těch méně náročných mazlíčků, které jim mohou rodiče pořídit. I přes nenáročné ustájení a nároky na výživu je ale potřeba u králíka nezanedbat pravidelnou péči, včetně pravidelných kontrol u veterináře. Jak by měla ideální péče o králíka vypadat, poradila čtenářům Deníku veterinární lékařka ze Super zoo veterina Dagmar Zähringer.
Chtělo by se říct, že svět se zbláznil. V roce 2020 se olympiáda v Tokiu kvůli koronavirové pandemii nekonala, o rok později proběhla bez diváků a za přísných protiepidemiologických opatřeních včetně nošení protivných roušek. Ve čtvrtek večer si však Noah Lyles v Paříži doběhl pro bronz na dvoustovce s diagnostikovanou nákazou covidu-19.
Poslední týdny jsou v našem regionu mimo jiné ve znamení nálezů mnoha mrtvých kosů. V záchranné stanici Huslík registrují ochránci přírody tři až pět ohlášených případů denně. Proč právě nyní a proč právě u nás tito ptáci umírají?