Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Nemocnice v Jičíně

Jičínská nemocnice opět umožňuje návštěvy, situace v kraji se zlepšuje

Po několika týdnech přísného zákazu návštěv v nemocnicích Královéhradeckého kraje se situace konečně začíná zlepšovat. Jičínská nemocnice dnes oznámila, že díky příznivému epidemickému vývoji ruší zákaz návštěv na některých odděleních. Návštěvy jsou opět povoleny na interní a neurologické jednotce, stejně jako v Léčebně dlouhodobě nemocných v Jaroměři.

Den vzácných onemocnění v Opavě, rok 2025.

Den vzácných onemocnění v Opavě se vydařil

Tuto akci v Opavě zorganizovala poprvé roku 2022 bývalá masérka Charity Opava a členka České asociace pro vzácná onemocnění Lenka Martínková, která sama trpí velmi vzácnou nemocí.

Chřipka i díky jarním prázdninám je ve Zlínském kraji na ústupu. Ilustrační foto.

Nemocných s respiračním onemocněním ve Zlínském kraji ubylo, byly prázdniny

Nemocných s akutním respiračním onemocněním ve Zlínském kraji ubylo. Minulý týden v kraji stonalo 2001 lidí ze 100.000 obyvatel, což bylo o 14,4 procenta méně proti předchozímu týdnu. Způsobeno to bylo jarními prázdninami, které byly v kraji minulý týden. ČTK to v úterý řekla zástupkyně krajské hygienické stanice Vendula Ševčíková.

Ilustrační foto

Respirační choroby se šíří hlavně mezi dětmi. Nejhůř je na Chrudimsku

V uplynulém týdnu se v Pardubickém kraji počet nemocných s akutními respiračními chorobami včetně chřipky mírně zvýšil. Dosáhl 2165 na 100.000 obyvatel, což je o 8,3 procenta více než před týdnem. ČTK to řekla vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Daňková.

Karcinom tlustého střeva se stal Lence osudným. Kdyby včas podstoupila preventivní vyšetření, mohla tu být. Jejím přáním proto bylo šířit o tomto onemocnění osvětu.

Je mi to líto, řekl před smrtí Lence doktor. Její dcery neví, co bude dál

Život není fér. Po smrti Lenky zbyla díra v srdci mnoha lidem, ale hlavně jejím třem dcerám, které vychovávala jako matka samoživitelka. Zůstaly bez mámy, bez jakékoli opory, v domě s hypotékou a s obavami, co s nimi bude dál. Dívky mají strach, aby nepřišly o střechu nad hlavou. Není nikdo, kdo by je vzal pod svá křídla a ujistil je, že vše bude v pořádku. Lidé osiřelým sestrám přispívají ve veřejné sbírce.

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice. Ilustrační foto.

AGEL Ostrava-Vítkovice otevírá novou ambulanci paliativní a podpůrné péče

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice otevřela v březnu novou ambulanci paliativní a podpůrné péče, která nabídne komplexní pomoc pacientům se závažnými onemocněními a jejich blízkým. Péči bude zajišťovat specializovaný tým pod vedením Daši Hanzelyové. Paliativní péče propojí specialisty, kteří zajistí pacientům podporu nejen po stránce lékařské, ale i psychosociální a duchovní.

Fotbalisté MFK Havířov.

Havířovu se vrací marodi a zabral. Kouč: Hráči uvěřili tomu, co po nich chceme

Konečně, mohou si zvolat fotbalisté Havířova. Lídr divize počítal v přípravě dlouho jen porážky. Až do soboty, kdy v závěrečném utkání celého období lídr divize F nasázel Vsetínu čtyři branky a zvítězil 4:1. „Předchozí výsledky byly způsobeny různými faktory. Teď jsem věděl, že to zlomíme,“ hlásí po vydařené generálce trenér Lukáš Ďuriška, jehož těší také fakt, že se mu kádr dává zdravotně dohromady.

Četař Arnold S. s Františkem Trnkou

Naděje pro onkologické pacienty? Četař ze Strakonic unikl hrobníkovi z lopaty

Četaři Arnoldu S., vojákovi z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, diagnostikovali v jeho 29 letech rakovinu nosohltanu. Nádor se mu postupně rozšířil do dalších částí těla a lékaři mu nedávali žádnou šanci na vyléčení. V boji se zákeřnou nemocí mu nakonec pomohla substance Bertramyl R, kterou vyvinul onkolog František Trnka. 

Ilustrační foto.

Nemocnost na jihu Čech klesá, pro Strakonicko to neplatí

Nemocnost na jihu Čech v uplynulém týdnu klesla. Počet akutních respiračních infekcí byl 1 686 případů na sto tisíc obyvatel. Ve srovnání s předchozím týdnem je to pokles o 7,7 procent. Nejvyšší nemocnost byla na Prachaticku a Strakonicku, nejnižší pak na Českobudějovicku. Dokládají to data Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

Oteklé kotníky a otlaky od ponožek může mít na svědomí vážné onemocnění.

Otlaky od ponožek mohou odhalit problémy s orgány. Kdy se začít bát

Když si na konci dne sundáte ponožky, neměli byste na kůži vidět žádné výrazné rýhy. Slabé otlaky od ponožek jsou zcela normální, ale pokud po jejich sundání pozorujete hluboké stopy na lýtkách či kotnících, může to být známka toho, že bojujete s edémem neboli otokem dolních končetin. Ten však může mít na svědomí onemocnění životně důležitých orgánů.

Mimořádné jednání SPCCH v Prachaticích.

SPCCH Prachatice: Pomoc pro chronicky nemocné

Svaz postižených civilizačními chorobami (SPCCH) je organizace, která pomáhá lidem trpícím různými chronickými onemocněními, jako jsou diabetes, kardiovaskulární choroby, astma, alergie, epilepsie, onkologická onemocnění, roztroušená skleróza, ale i další onemocnění.

Roman Will se kvůli nemoci dostal do branky Dynama po téměř čtrnácti dnech.

Přísný trest za přechozené nemoci. Will se vrátil, ale Dynamo přesto padlo

Po téměř čtrnácti dnech se Roman Will opět postavil do branky Dynama Pardubice. Hokejového brankáře vytrestalo to, že celý život přecházel nemoci. Tentokrát ale tělo řeklo jasné stop – takhle to dál nejde. Nečekal ho ovšem návrat s happy endem, ale tvrdá realita pardubického hokeje, nad kterým se od začátku února smráká. 

Za opakovanými záněty močových cest může být i neodhalená cukrovka 2. typu.

Opakující se záněty močových cest? Pozor na nemoc, která může končit i dialýzou

Zánět močových cest dokáže přivodit velmi bolestivé stavy. V případě opakujících se epizod hovoříme o chronickém onemocnění, které se může objevovat například po předčasně ukončené léčbě. Způsobovat ho ale může i diabetes 2. typu. V každém případě se vyplatí vědět, jak toto infekční onemocnění zavčas poznat i jaké preventivní kroky podstoupit, abyste se vyhnuli antibiotikům.

Mučení Cuauhtémoca, obraz z 19. století od Leandra Izaguirra. Španělský dobyvatel Hernán Cortés nechal poslednímu aztéckému vládci pálit chodidla v rozžhaveném uhlí, aby z něj vymámil aztécké bohatství.

Španěl umí ctít udatnost, řekl Cortés vládci Aztéků. Pak ho dal mučit a oběsit

Přesně před 500 lety, 28. února 1525, nechal španělský dobyvatel Hernán Cortés popravit posledního aztéckého vládce Cuauhtémoca, jeho držel 3,5 roku v zajetí. Byť nahlas uznával a oceňoval udatnost mladého válečníka, nakonec ho dal kvůli vidině většího bohatství surově mučit. Zajatce pak odvlekl s sebou na další výpravu, a když nabyl dojmu, že by jej jeho lidé mohli osvobodit, pověsil ho na stromě.

Četař Arnold S. se svým zachráncem MUDr. Františkem Trnkou. Foto: Se souhlasem Jany Samcové

Strakonický voják unikl hrobníkovi z lopaty. Naděje pro pacienty s rakovinou

Četaři Arnoldu S., vojákovi z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, diagnostikovali v jeho 29 letech rakovinu nosohltanu. Nádor se mu postupně rozšířil do dalších částí těla a lékaři mu nedávali žádnou šanci na vyléčení. V boji se zákeřnou nemocí mu nakonec pomohla substance Bertramyl R, kterou vyvinul někdejší českobudějovický onkolog MUDr. František Trnka. Překonat těžké životní období pomohl strakonickému vojákovi i Vojenský fond solidarity.

Gabriela Valoušková kvůli chronické borelióze zkusila velmi riskantní metody léčby.

Gábina trpí, lékaři nepomohli. Ze zoufalství už zkusila jed i vypalování kůže

Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Gabriele Valouškové z Hranic je dnes 31 let. Už od svých šestnácti se trápí s chronickou únavou a bolestí, kvůli nimž se o sebe není schopná postarat. Lékaři jí dodnes nedokázali pomoci. Ze zoufalství vzala osud do vlastních rukou a vydala se cestou alternativní léčby. Ta zahrnovala včelí bodnutí i vypalování kůže. Dnes už ví, že za vším stojí chronická borelióza, od které se odvíjí další problémy. Dostupná léčba však Gábině nezabírá.

Barevně rozsvícená Nemocnice Hořovice.

Nemocnice Hořovice se v pátek zbarví do růžové, zelené a modré barvy

Nemocnice Hořovice se symbolicky rozsvítí v barvách růžové, zelené a modré na podporu Dne vzácných onemocnění. Tato akce má za cíl zvýšit povědomí o potřebách pacientů s těmito vzácnými chorobami, které postihují méně než 5 lidí z deseti tisíc. V České republice se s nimi potýká přes 600 000 lidí, a proto je důležité upozornit na nutnost komplexní péče a podpory pro pacienty i jejich rodiny.

Plody ačokči. Zdravou zeleninu si můžete vypěstovat ze semínek.

Zeleninu Inků je snadné pěstovat i v Česku. Skvěle chutná a mívá hodně plodů

Zeleninu, která je něco mezi okurkou a paprikou, můžete znát pod různými názvy. Nejčastěji se jí říká ačokča, paprikookurka nebo mexická okurka. Popínavá nenáročná rostlina může vyšplhat až do výšky pěti metrů. Pochutnáte si na ní třeba v leču, v zeleninovém salátu nebo ji můžete zavařit jako okurky. Pokud si ji budete chtít vypěstovat ze semínek, vysévají se od konce března.

Zaměstnanci Lékárna.cz vyjadřují podporu sbírce.

Jak pomoci pacientům se vzácným onemocněním? Připojte se ke sbírce

Každý rok 28. února si svět připomíná Den vzácných onemocnění, který upozorňuje na obtížnou situaci lidí žijících s těmito nemocemi. Vzácná onemocnění postihují méně než pět osob z deseti tisíc, ale dohromady tvoří velkou skupinu pacientů, kterým často chybí dostatečná lékařská péče, dostupná léčba nebo finanční prostředky na kompenzační pomůcky.

Soud s kutnohorskou zubařkou.

Smrt léčitele z kutnohorské sekty: Soud se opět protahuje, dnes se jednat nebude

K završení zatím nespěje projednávání kauzy podivného úmrtí kutnohorského léčitele v bytě na pražských Hájích, jíž se Městský soud v Praze zabývá již od předloňského jara. Dvě ženy, obžalované z vraždy, tvrdí, že jednaly podle pokynů zemřelého, který si přál „odejít domů“. Jednání soudu se odkládá – a to opětovně. Případ přitahuje pozornost nejen pro neobvyklé okolnosti kauzy, ale i kvůli otázkám kolem posouzení příčetnosti obžalovaných.

Ilustrační foto.

Chřipka a další nemoci dýchacích cest aktuálně nejvíc řádí na Rychnovsku

Nemocnost mírně poklesla, ale přes to Krajská hygienická stanice pro Královéhradecký kraj evidovala na začátku týdne přes 2,5 tisíce nemocných akutními infekcemi dýchacích cest a chřipkou v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Z pohledu okresů je hlášena nejvyšší nemocnost aktuálně na Rychnovsku, nejnižší pak na Náchodsku.

Chřipka se hodně šíří i mezi dětmi. Ilustrační foto.

Na Teplicku stále panuje infekční epidemie, což dětem komplikuje prázdniny

Chřipky na Teplicku nadále řádí: Mohli si užívat na horách, v Aquacentru nebo při prázdninových aktivitách v domech dětí. Místo toho ale školáci leží doma v horečkách. Mají totiž chřipku. Teplicko podle hygieniků patří k těm okresům v kraji, kde stále platí chřipková epidemie i vysoký počet akutních respiračních onemocnění. A právě jednou z nejvíce napadených věkových skupin jsou děti z Teplicka, kde zrovna mají jarní prázdniny.

William sotva oslavil své čtvrté narozeniny. Pokud nevybere 80 milionů, zemře.

Williama může před smrtí zachránit jediná dávka léku. Stojí ale 80 milionů

Proč musí být cena za život některých dětí tak vysoká? Na tuto otázku se jistě ptají (nejen) rodiče čtyřletého Williama Johnatana Moora. Chlapec se narodil české matce Veronice Paloučkové, která žije se svým partnerem v Irsku. Williamovi byla bohužel diagnostikována svalová dystrofie Duchenne. Jedná se o genovou poruchu, jež vede nejprve ke svalové slabosti a později i k úmrtí dítěte. Jediná nadějná léčba je dostupná v USA. Stojí však desítky milionů korun; podobně jako u Martínka Zatloukala, jemuž Češi přispěli na stomilionovou léčbu.

Změřte si svá játra u Agelu.

Suchý únor končí. Lidé si mohou nechat proměřit svá játra

Suchý únor je téměř za námi a mnoho lidí, kteří se letos do výzvy připojili, na sobě pozoruje pozitivní změny. Pocitově se cítí lépe, ale jak abstinence konkrétně ovlivnila jejich zdravotní parametry, jako je funkce jater nebo metabolismus? Odpověď mohou poskytnout laboratorní testy, které nabízí síť laboratoří AGELLAB.

Ilustrační foto

Nemocnice Pardubického kraje jsou lépe připravené zvládat pandemie nemocí

Nemocnice Pardubického kraje jsou pět let po vypuknutí pandemie onemocnění covid-19 lépe připravené zvládat podobné situace. Dokážou velmi rychle transformovat svůj provoz do nového režimu a pružně reagovat na přicházející změny, uvedla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Krevní plazma.

Podpořte Den vzácných onemocnění: Darujte krevní plazmu

Blíží se Den vzácných onemocnění, který letos připadá na 28. února. Jeho cílem je zvýšit povědomí o nemocích, které postihují vždy jen menší skupinu pacientů, ale zároveň je jednotlivých onemocnění více než 6 000. Pomoci přitom může velká část společnosti, protože některé léky, například na hemofilii, se vyrábí z krevní plazmy.

Radka Navrátilová žije s chronickou boreliózou. I s ní však dokázala porodit zdravou dceru.

Radka má stejnou nemoc jako manželka Chucka Norrise. Lékaři jí nedokážou pomoci

Z kdysi vitální a energické Radky Navrátilové z Olomouce, maminky dnes pětileté holčičky, je pacient s řadou pohybových omezení a útrapných bolestí. Vše odstartovala borelióza, kterou prodělala v roce 2012. Stav mladé ženy se  pak velmi zhoršil  po následné kontrole na magnetické rezonanci. Při ní jí byla do těla vpuštěna kontrastní látka. Od tohoto vyšetření se paní Radce přitížilo a nyní se veškeré její naděje upírají na léčbu ve Švýcarsku, na kterou však potřebuje získat miliony korun.

O srdce je důležité pečovat - Ilustrační foto

Společnost stárne, lidé víc umírají na nemoci srdce a cév. Potíže mají i mladší

Rok od roku umírá víc lidí na onemocnění spojená se srdcem a cévami. Mají srdeční zástavu, infarkt nebo mrtvici. Loni jich v Česku tímto způsobem zemřelo kolem čtyřiceti tisíc. Odborníci proto na následujících deset let vypracovali kardiovaskulární plán, který má posílit prevenci i dostupnost péče. Se srdečními potížemi se totiž potýkají i lidé pod padesát let.

Konopí

Záchrana u chronických bolestí a nespavosti: Pomohou léky z kontroverzní byliny

Účinky konopí na řadu zdravotních neduhů ověřily jak zkušenosti předků, tak řada klinických studií. Po celém světě se nyní přípravky z konopí začínají konečně více využívat v podobě legálních léků. Na co konopí pomáhá, co jím lze léčit a kdo může předepsat léčebné konopí vysvětluje přední český odborník na léčbu bolesti Šimon Kozák.