Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Jakub Královec z Rokycanska se narodil s CDG syndromem, na který neexistuje léčba. Všechny obtíže ale zvládá s úsměvem

Chlapec bojuje se vzácným CDG syndromem. Přesto chodí do školy a sportuje

Příchod Jakuba Královce z Kamenného Újezdu na Rokycansku na svět byl složitější než u většiny dětí. Narodil se předčasně, navíc s vzácným CDG syndromem, na který neexistuje léčba. Bojovník Jakub ale zvládá všechny obtíže s úsměvem. I přes svůj handicap chodí do školy, plave a věnuje se paraboxu. Nyní spolu se svou sestrou-dvojčetem Eliškou oslavil 16. narozeniny.

Johanka trpí vzácným mozkovým nádorem DIPG. Díky darům široké veřejnosti přes sbírku platformy Donio mohla holčička s rodiči odjet na kliniku do Francie, kde podstoupí experimentální léčbu.

Tříleté Johance podivně povadla tvář, bolela ji hlavička. Teď se rve o život

Tříletá Johanka má štěstí, že má silnou a milující rodinu. Zároveň k ní však osud nebyl spravedlivý, když jí nadělil do vínku smrtelné onemocnění v podobě agresivního nádoru na mozku. Už v útlém dětském věku tak musí bojovat s nevyléčitelným onemocněním, takzvaným difuzním pontinním gliomem mozku neboli DIPG. Jedinou nadějí je drahá experimentální léčba, kterou nabízí francouzská klinika. Jen díky štědrosti lidí může dívenka tuto léčbu podstoupit.

Schizofrenii je dobré zachytit v půl roce od prvních příznaků. Výrazně to totiž ovlivní kvalitu života nemocného. Vyplývá to z nové studie Národního ústavu duševního zdraví. Ilustrační foto

Schizofrenii je třeba zachytit včas. Varovné příznaky se objevují už v mládí

Pro člověka se schizofrenií je podle odborníků důležité, když může pracovat a věnovat se svým zájmům. Proto existují různé aktivity, jichž se lidé s duševním onemocněním mohou účastnit. Jelikož nemoc ovlivňuje i rodiče a další blízké, podstatné je též, jak se k nemocnému postaví. K tomu potřebují relevantní informace, aby ze začátku pochopili, co vše je možné očekávat.

Slavnostní předávání šeku mamince Štěpánka.

Návštěvníci festivalu pohádek v Kadani vybrali pro Štěpánka 100 tisíc korun

Od úterý 28. května do pátku 31. května se kino Hvězda a jeho přilehlé okolí proměnilo v pohádku. Proběhl zde totiž třetí ročník Kadaňského pohádkového festivalu. Tentokrát s mottem Fantazie nezná hranic. A letošní ročník prožil šťastný konec. Festival navštívilo přes 8000 návštěvníků a přes Charitu Kadaň se vybralo 100 tisíc korun, které pomohou v léčbě Štěpánkovi. Ten se narodil v Kadani, nyní žije ve Slaném.

Ilustrační snímek

Čeští chirurgové se snaží porazit rakovinu slinivky. Operací dělají dvojnásobek

Za poslední rok zvedl se svým týmem operativu rakoviny slinivky břišní zhruba na dvojnásobek. Řeč je o přednostovi Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Jiřím Moláčkovi. Čekací doba na operaci u nejagresivnějšího nádorového onemocnění je tak přibližně dva týdny. „Snažíme se termíny zkrátit co nejvíce, operace je jedinou šancí, jak se pokusit nemoc porazit, nebo alespoň prodloužit nemocnému život,“ říká profesor Jiří Moláček.

Krajský úřad Karlovarského kraje. Ilustrační foto.

Přes 800 tisíc korun na zdravotnické programy. Dotace podpoří žadatele v regionu

Rada Karlovarského kraje na jednom ze svých posledních zasedání rozhodla o rozdělení více než 800 tisíc korun mezi žadatele o dotace z programu na podporu zdravotnické osvěty, výchovy a zmírňování následků onemocnění. Tento program je každoročně vypisován a podporuje projekty zaměřené na první pomoc, prevenci poruch výživy a infekčních nemocí, zvyšování povědomí o civilizačních onemocněních, fyzickou zdatnost obyvatel a rehabilitaci zdravotně postižených osob pomocí hipoterapie.

Autorem léčebné metody takzvaných tkáňových solí je německý lékař, fyzik, chemik a homeopat Wilheim Heinrich Schüssler.

Schüsslerovy soli: sto let stará metoda pomáhá léčit nemoci, zranění i psychiku

Současná hektická doba zatěžuje řadu lidí stresem, který si vybírá množství fyzické i psychické energie. Jednou z možností, jak zvládat nadměrnou zátěž a dostat tělo do rovnováhy, jsou podle příznivců homeopatie Schüsslerovy soli. Jejich užíváním člověk doplňuje minerální sloučeniny, které jeho tělo potřebuje, aby zůstalo vitální, výkonné a v pohodě. Pomáhají například proti zánětům, stresu, bolestem všeho druhu či ekzémům.

Profesor Moláček.

Chirurgové se snaží porazit rakovinu slinivky, operace zvedli na dvojnásobek

Zhruba na dvojnásobek zvedl profesor MUDr. Jiří Moláček, přednosta Chirurgické kliniky FN Plzeň, za poslední rok se svým týmem operativu rakoviny slinivky břišní - nejagresivnějšího nádorového onemocnění, s nejhorší prognózou, u něhož se zatím i přes pokročilé diagnostické metody a velké pokroky v léčbě nedaří snížit úmrtnost. Čekací doby na operaci jsou v současnosti přibližně dva týdny. „Snažíme se termíny zkrátit co nejvíce, operace je jediná šance, jak se pokusit nemoc porazit nebo alespoň prodloužit nemocnému život," říká profesor Jiří Moláček.

Důvod, proč jíst jahody, je jednoduchý: chrání i proti rakovině, Alzheimerově chorobě a oddalují stárnutí.

Královské ovoce je teď všude: Chrání proti rakovině, dodává energii, bourá stres

Těžko byste hledali dostupnější přírodní lék, který navíc v tomto období roste úplně všude. Řeč je samozřejmě o jahodách. Ať už je pěstujete na zahradě, balkoně, nebo si je natrháte na samosběru či v lese, odmění se vám širokou škálu blahodárných účinků na vaše zdraví. Proč jsou jahody tak zdravé? Mimo jiné snižují stres, dodávají energii a patří mezi afrodiziaka. V minulosti dostaly jahody přezdívku "královské ovoce".

Infekční onemocnění nepřenášejí pouze klíšťata. Co vás kouslo odhalíte podle tvaru i barvy štípance.

Štípnutí komára nebo kousnutí nakaženého klíště? Jak poznat, co může za pupínek

Komáři, klíšťata, mravenci, ale i štěnice, muchničky či vosy. Hmyz nám způsobuje svými sosáky a žihadly nepříjemné svědění od pradávna. V některých případech je štípnutí neškodné a samo odezní. Jindy je potřeba zjistit, co jej způsobilo. Po přečtení článku budete neomylně vědět, jak kousance od různých druhů hmyzu rozpoznat i jaké nemoci který hmyz přenáší.

Neustálý hlad vede k příbytku na váze. Vypovídá ale i o našem zdravotním stavu.

6 důvodů, proč máte pořád hlad. Ten nejvíc překvapivý? Možná jíte málo tuku

Co znamená, když má člověk pořád hlad? Pocit hladu je v určitých případech normální součástí života. Pokud je však vnímán nepřetržitě a jen zřídka dojde k pocitu sytosti, může to být závažný problém. Pocit sytosti i hladu ovlivňuje především kombinace dvou hormonů, ale například i dodržování diety s příliš nízkým obsahem tuku. Za neustálý hlad mohou být zodpovědná i některá běžná, ale i velmi vzácná onemocnění.

Plíseň šedá se na jahodách tvoří hlavně za vlhkého počasí a ve vlhkém prostředí.

Šedá plíseň je pohromou jahod. Způsoby, jak je před ní ochránit, existují

Pro pěstitele jahod je to jeden z nejsmutnějších obrázků. Dozrávající bobule přestanou zářit jasnou červení a postupně je pokryje podivný šedý semiš. Příčinou je houbové onemocnění s všeříkajícím názvem plíseň šedá. Potýkají se s ní velcí i malí pěstitelé jahod na celém světě a je to nekonečný boj. Kmeny této houby si totiž vůči mnoha fungicidům, které proti ní lidé používají, často vyvinou rezistenci. Obrana proti plísni šedé je obtížná, proto je lepší vsadit na prevenci.

Anaplazmóza je nebezpečné onemocnění přenášené klíšťaty. Odhalí ho speciální test.

Anaplazmóza: Nemoc přenášená klíšťaty může psa zabít. Je nakažlivá i pro člověka

Kulhání, neklid, nechutenství i odmítavý postoj k pohybu mohou prozradit, že se vaše zvíře nakazilo anaplazmózou. Smrtelnou nemoc přenáší hojně rozšířené klíště obecné. Veterinář radí, jak poznat příznaky anaplazmózy a jak onemocnění předejít. O svůj příběh se podělila i majitelka labradorů, jejíž dva psi se anaplazmózou nakazili. Jeden z nich zemřel. Společně se snaží před touto zákeřnou nemocí milovníky psů varovat. Řešení totiž existuje.

Hvězdnice  vřesovcová zkrášlí na podzim každou zahradu.

Teď sázejte, na podzim vás odmění: Jak na trvalku obsypanou drobnými květy

Hvězdnice vřesovcová je trvalka původem ze Severní Ameriky. Patří mezi astry a v celé své kráse se představí až na podzim, kdy její trsy s mnoha rozvětvenými stonky rozkvetou drobnými kvítky. Jedna z nejkrásnějších trvalek je nenáročná a odolná.  Množstvím barevných květů je hvězdnice vřesovcová i velkým lákadlem pro včely a motýly.

Deprese je závažné psychologické onemocnění, které vážně ohrožuje zdraví i život člověka.

Jak poznat depresi? Ani o své vlastní nemusíte vědět. Otestujte se

Kvůli depresi zemřou ročně tisíce lidí po celém světě. Mezi typické projevy patří skleslá nálada, neschopnost radovat se, únava, pocity beznaděje, potíže se spánkem, ale i úzkosti, nervozita a v poslední fázi také myšlenky na sebevraždu. Jaké jsou příznaky deprese, co ji spouští, jak se z ní dostat a kdy je čas navštívit odborníka?

TK o roztroušené skleróze v Café Louvre 29. května 2024 - na snímku pacientka Iva

Jaký je život s roztroušenou sklerózou? Pacientka popsala průběh onemocnění

Roztroušená skleróza se projevuje poruchami chůze, dvojitým nebo mlhavým viděním, motorickými problémy nebo poruchami citlivosti. V Česku trpí onemocněním přibližně 26 tisíc lidí, z toho více jak tři tisíce jsou z hlavního města. Jak se onemocnění prvně projevilo a jaký je život s ním přiblížila Jana z Prahy.

Moruše se zralými plody. 8-10letý strom dokáže urodit až 100 kg ovoce.

Zdravé ovoce: Roste u nás již staletí, přesto je někteří Češi nikdy nejedli

Moruše převislá se strom, který může být opravdovou ozdobou vaší zahrady. V létě navíc potěší sladkým ovocem, připomínajícím svým tvarem podlouhlé ostružiny nebo maliny. Morušový džem, šťáva, koláč nebo zmrzlina, které se z něj dělají, jsou nejen chutné, ale obsahují i řadu vitamínů a antioxidantů.

Rozsviťme Budějce

Rozsviťme Budějce. Záplava slunečnic rozsvítí ve čtvrtek České Budějovice

Více než 600 slunečnic - tolik jich ve čtvrtek 30. května rozdají na českobudějovickém náměstí pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Chtějí tak upozornit na svou nemoc, kterou v Česku trpí tisíce lidí. Akce se jmenuje Rozsviťme Budějce a letos se koná již třináctý ročník. Kromě slunečnic čeká na návštěvníky i doprovodný program, který odstartuje na náměstí Přemysla Otakara II. v 16 hodin.

Hádě střevní vyfocené v laboratorních podmínkách.

Nepřítel dovezený z dovolené: Hádě střevní se umí do těla člověka provrtat kůží

Na dovolené v exotických zemích pozor na malého tvora jménem hádě střevní. Jde o nebezpečného parazita, který žije v hlíně. S ní se pak stačí blíže dostat do kontaktu a většina napadených ani nepostřehne, že si právě zadělali klidně na vleklé zdravotní potíže. Ty se projeví s odstupem dnů až týdnů. Hádětem způsobená nemoc se jmenuje strongyloidóza.

Teo trpí v pěti letech vzácným onemocněním. Život ohrožující záchvat může spustit cokoliv.

Kdyby nespal malý Teo u maminky, nejspíš by zemřel. Rozjela se mu vzácná nemoc

Na spaní dětí u rodičů nahlíží někteří lidé skrz prsty. Dnes pětiletý Teo však přežil právě díky tomu, že nespal v osudnou noc v postýlce, ale po boku své maminky. Dostal totiž epileptický záchvat. Jen díky okamžitému zásahu rodičů a následnému převozu do nemocnice je dnes naživu. Vše má na svědomí nemoc, kterou má jen deset lidí na světě.

Neandrtálec - Ilustrační foto

Kosti neandrtálců ukrývaly stopy tří nejstarších virů. Kdysi mohly zabíjet

Zánik neandrtálců mohla způsobit virová onemocnění. Vědci v novém výzkumu desítky tisíc let starých kostí pocházejících z Altaje nalezli nejstarší genetické stopy tří typů infekcí, které dodnes trápí moderní lidi. Ačkoliv podle autorů výsledky mohou naznačovat roli virů ve vymření pravěkých příbuzných, jiní experti s tvrzením nesouhlasí.

Osteoartróza trápí hlavně důchodce. Ilustrační foto

Potíže s klouby trápí miliony lidí. Vědci zkoumají, jak je předem odhalit z krve

Potíže s kloubní chrupavkou mohou člověku výrazně znepříjemnit kvalitu života. Osteoartrózou (neboli artrózou) v Česku trpí kolem šedesáti procent starších lidí. Celkově na světě trápí asi půl miliardy pacientů. Vzniká nejen opotřebením kloubů, spouštěčem může být i zánět. Vědci hledají nové metody pro její včasnou diagnostiku a léčbu. Zjistili totiž, že z krve je možné nemoc vysledovat již asi osm let před jejími prvními příznaky.

Aktivní způsob života sníží riziko řady nemocí.

Opravdu potřebujeme 10 000 kroků denně? Jaké je minimum pro lepší zdraví

Kolik kroků denně musíte ujít, abyste zůstali zdraví? Všude hlásaných 10 tisíc je údajně zbytečně moc vysoko stanovená laťka. Vědci v řadě studií zkoumali, jaké počty kroků dokážou zlepšit činnost srdce a vyčistit cévy od cholesterolu, předejít demencím, zhubnout i celkově posílit fyzičku. 

Světový den schizofrenie – je odvaha si říci o pomoc

Světový den schizofrenie – je odvaha si říci o pomoc

24. květen je Světovým dnem schizofrenie. Co dělat, když toto vážné duševní onemocnění vstoupí do života vám nebo někomu z blízkých? Kdy nejčastěji „vychází na povrch“? A víte, že i psychiatr může přijet k vám domů?

Pracovníci u auta

Světový den schizofrenie – je odvaha si říci o pomoc

Světový den schizofrenie – je odvaha si říci o pomoc 24. květen je Světovým dnem schizofrenie. Co dělat, když toto vážné duševní onemocnění vstoupí do života vám nebo někomu z blízkých? Kdy nejčastěji „vychází na povrch“? A víte, že i psychiatr může přijet k vám domů? Schizofrenie postihuje přibližně jedno procento populace, což v České republice představuje zhruba 100 000 lidí.

Chřest je vhodnou dietní potravinou pro všechny, kteří chtějí shodit pár kil. Navíc čistí cévy a ledviny.

Zkuste i vy zeleninu, která může různě chutnat. Zbaví vás kil a pročistí cévy

Chřest patří mezi jednu z prvních sklízených jarních plodin. Těší se velké oblibě. I proto se na mnoha místech pořádají chřestové slavnosti, kde lze tuto chutnou a zároveň léčivou zeleninu vyzkoušet na mnoho způsobů. Chuť chřestu však oceníte, i když ho připravíte jen tak doma v pekáčku. A co víc, pročistí vám cévy i ledviny a ještě pomůže shodit přebytečné kilogramy.

Sluch dětí je ještě mnohem citlivější než sluch dospělých. Čím menší dítě, tím větší riziko poškození hrozí.

Průlom v léčbě poruch sluchu. Britské batole poprvé slyší díky genové terapii

Lékaři vrátili sluch téměř dvouroční Opal Sandyové z Velké Británie po aplikování genové terapie. Dívka se narodila s onemocněním, které jí neumožnilo slyšet. Odborníkům z Cambridge se však podařilo gen nahradit zdravým DNA, a tím jí vylepšit kvalitu života. Experti označili léčbu za průlomovou. Genové terapie podle nich mohou pomoci i dalším dětem s těžkými chorobami. V Česku jsou známé například nedávné případy Martínka a Michaely.

Aby byl krásný, je dobré trávník sekat jednou týdně.

Jak na dokonalý trávník? Jarní údržba je klíčová, správná péče urychlí růst

Krásně zelený a hustý trávník je ozdobou zahrady, dává vyniknou kráse květin v záhonech a skvěle se na něm relaxuje. Aby byl trávník zdravý, hebký jako koberec a dělal vám radost po celou sezonu, je třeba se o něj starat. A nejdůležitější je právě jeho jarní údržba. Přečtěte si, co všechno musíte udělat s trávníkem po zimě, jak urychlit růst trávy a jak ji potom udržet v co nejlepší kondici až do prvních mrazů.

Igorova manželka Markéta je zdravotní sestra. Odešla z práce, aby mohla být manželovi na blízku.

Igor pomáhal jiným, sám trpěl se zády. Skrývala se za nimi agresivní rakovina

Bolestmi zad trpěl dobrovolník Igor Jagnešák dlouhodobě. Nikoho však nenapadlo, že se za „běžnými“ bolestmi skrývá mnohem vážnější onemocnění. Následovalo několik vyšetření, po nichž si vyslechl diagnózu: agresivní forma rakoviny krve. Ještě před pár měsíci neměl o svém onemocnění ani tušení, nyní ho čeká další chemoterapie a nepříjemná operace.

Krajský úřad Karlovarského kraje. Ilustrační foto.

Na projekty zaměřené na zdravotnickou osvětu poputují statisíce korun

Přes 800 tisíc korun si mezi sebou rozdělí letos žadatelé, kteří se ucházejí o dotaci z každoročně vypisovaného programu na podporu zdravotnické osvěty, výchovy a zmírňování následků onemocnění. Budou tak moci mimo jiné udělat projekty zaměřené na první pomoc, prevenci poruch výživy, infekčních nemocí, zvýšení povědomí o civilizačních onemocněních, prověření fyzické zdatnosti obyvatel a pravidelnou rehabilitační činnost zdravotně postižených osob pomocí koní – hipoterapii.

Zemřel Vlastimil Harapes

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr podlehl vážné nemoci, bylo mu 77 let

Po dlouhé nemoci ve středu zemřel herec, tanečník a pedagog Vlastimil Harapes, bylo mu 77 let. ČTK to sdělil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Harapes byl dlouholetým sólistou baletu Národního divadla, později baletní soubor první české scény vedl jako umělecký šéf. Na závěr svého angažmá se stal jako jeden z mála čestným členem Národního divadla, v roce 2016 vstoupil do Síně slávy ND.

Roztroušená skleróza - její příznaky a léčba

Sedm příznaků, které mohou signalizovat onemocnění roztroušenou sklerózou

Roztroušená skleróza je nevyléčitelné onemocnění, které postihuje především mladší lidi. Ještě před pár desítkami let znamenala její diagnóza vážné omezení života a nezvratnou invaliditu. Věda však pokročila neuvěřitelně kupředu, takže dnešní medicína dokáže postup nemoci výrazně zpomalit. Je k tomu však potřeba včasná diagnóza. Jaké jsou příznaky roztroušené sklerózy?

Adam v průběhu léčby.

Rychnovsko vyráží na dřeň. Zapojit se do pomoci můžete třeba v Doudlebách

Kampaň na podporu dárcovství dřeně dorazila na Rychnovsko. „Mám velikou radost, že jsem ve svém rodném městě našla kamarádky a jejich prostřednictvím spousty ochotných lidí, kteří pomohou s pořádáním nejrůznějších akcí na podporu dárcovství kostní dřeně na Rychnovsku,” prozradila na úvod Iveta Hlobilová Rychnovačka, která nyní žije ve Znojmě.

Ilustrační foto

Černý kašel si v Olomouckém kraji vyžádal úmrtí. Jak je na tom region s nákazou

Nebezpečný černý kašel se stále dynamicky šíří a v Olomouckém kraji si už připsal první letošní úmrtí. I když lékaři za minulý týden zaznamenali v olomouckém regionu 38 nových případů, v případě černého kašle se Olomoucký kraj podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) řadí mezi ty s nejnižší nemocností.