Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Poražený neduh.

Na DDM Sluníčko Otrokovice byla otevřena Pandořina skříňka!

Někdo otevřel Pandořinu skříňku a to si žádalo, aby se táborníci na jeden říjnový víkend opět navrátili do Tábora dvojí krve… Ve světě se dějí hrůzostrašné věci. Lidé se chovají jinak, než je jejich zvykem. Ti, kteří by dříve neublížili ani mouše, jsou teď plní zášti a nenávisti; vlídní lidé, kteří se s každým vždy rádi podělili by si teď pro svou lakotu nechali koleno vrtat; dobrosrdeční a milosrdní jedinci, kteří všem okolo pomáhali jsou teď ke všemu a všem lhostejní a dokonce i ti, kteří se starali jen o sebe upadli do úplné apatie. To ale není zdaleka vše. Ve světě se objevují i záhadné nemoci, na které se stěží hledá lék a když už se nalezne, objeví se hned nová, ne méně zákeřná nemoc.

Ilustrační foto

Proti covidu-19 se lidé očkují méně než proti chřipce. Vakcín je dost

Díky nezvykle teplému průběhu podzimu neútočí počátkem listopadu akutní respirační choroby v takové míře, jako v minulých letech, kdy v plné síle řádila pandemie covidu-19. Případů onemocnění sice na Přerovsku přibylo, ale nijak výrazně. Průběh nemoci covid-19 navíc podle praktických lékařů není nijak závažný.

Spánek

Vědci varují: Špatný spánek zvyšuje podle studie riziko slepoty

Jak spolu souvisí zrak a spánek? Podle nové studie velmi úzce. Nedostatečný spánek, ospalost během dne i chrápání se totiž podle vědců mohou pojit se zvýšenou pravděpodobnostní vzniku glaukomu, hlavní příčiny slepoty. Glaukom podle výzkumu v příštích dvaceti letech postihne na 112 milionů lidí na celém světě.

V boji s Alzheimerovou chorobou mají vědci stále co zkoumat

Už nyní se vaše tělo rozhoduje, zda bude trpět demencí. Vědci dali 7 rad

O tom, jak bude fungovat váš mozek, se rozhoduje už ve středním věku. Z americké studie jednoznačně vyplynulo, že zdravý životní styl ve středním věku může vést ke snížení rizika demence v pozdějším věku. Změna životního stylu a dodržování několika jednoduchých pravidel v období od třiceti do šedesáti let může významně ovlivnit, zda Alzheimerova choroba nebo jiná forma demence postihne člověka o desítky let později.

Studie prokázaly, že olej z máty peprné aktivuje kanál proti bolesti v důležitém orgánu.

Která bylina zažene trávicí problémy? Umí také utišit bolest při vážné chorobě

Vysokou voňavou bylinu si zpravidla spojujeme s osvěžujícími letními nápoji. Aromatická máta peprná však v sobě skrývá neuvěřitelné množství léčivých účinků. Mezi nejvýraznější určitě patří podpora správného fungování trávicí soustavy a pomoc při žaludečních nevolnostech, bolestech břicha a dalších trávicích potížích. Vědecké studie dokonce naznačily, že máta umí zmírnit i příznaky tak nepříjemného a bolestivého onemocnění, jakým je syndrom dráždivého tračníku. Jak máta pomáhá při problémech se zažíváním? A kdy se máty raději vyvarovat?

Stále u nás přibývá lidí, kteří trpí depresemi a syndromem vyhoření

Jak zvládnout podzimní depresi? Psychiatři poradili 7 už ověřených tipů

Tma, zima a spousta práce i povinností doma trápí nyní čím dál víc lidí. V posledních letech u nás tak přibývá těch, kdo trpí depresemi a syndromem vyhoření. Odborníci ale upozorňují, že není třeba každému hned předepisovat léky na duši. Klíčové je, aby se člověk postaral o svou psychiku nejprve sám změnou životního stylu. Máme pro vás sedm lékaři doporučených tipů. Když je využijete, s velkou pravděpodobností nebudete antidepresiva potřebovat.

Při zástavě krvácení se doporučuje předklonit hlavu a stisknout nosní křídla.

Krvácí vám často z nosu? Sledujte příznaky, některé mohou znamenat vážnou nemoc

Časté krvácení z nosu vnímá většina z nás pouze za kosmetický problém, který ale značně znepříjemňuje kvalitu života. Nejčastějším důvodem krvácení z nosních dírek bývá prasknutí oslabené krevní cévy, ale někdy může být příčina mnohem závažnější. Jaké jsou důvody krvácení z nosu, jaké choroby vám hrozí, jak krvácení zastavit a proč nepomáhá vypálení cévek?

Základem léčby lipedému jsou liposukční metody. Hanka Čechová už absolvovala liposukci nohou i rukou. Na fotce je její hojící se ruka po operaci.

Nehubnete, i když držíte dietu a hýbete se? Příčinou může být málo známá nemoc

Maminka dvou malých dětí Hana Čechová nedávno sebrala odvahu a vystoupila před novináři se svým příběhem. Vyprávěla o tom, kolik snahy ji vždy stálo zhubnutí pár kilogramů. Jak už téměř hladověla, a přesto stále přibírala. Jak dlouho nenacházela pochopení od lékařů. Nakonec ji k odhalení příčiny jejího trápení, kterou je málo známá, ale přesto poměrně častá nemoc, přivedla její kamarádka. Hana Čechová má nemoc s názvem lipedém.

Akutní kašel je takový, který trvá méně než tři týdny

Jak se nejrychleji zbavit kašle? Pneumolog radí, co opravdu pomůže

Kašel je přirozený obranný mechanismus, kterým se nás tělo snaží zbavit prachu nebo jiného nepořádku v dýchacích cestách. Je tedy normální si odkašlat. Pokud jde o kašel akutní, krátkodobý, ten dá se zvládnout pomocí volně prodejných léků. U chronického kašle už ale nastává problém. Jak dlouhý kašel je ještě normální a člověk vystačí se samoléčbou? Kdy už raději určitě vyrazit k lékaři a jaká vyšetření zřejmě budete muset podstoupit? Bát se jich nemusíte.

Krevní sraženiny vznikají při trombóze nejčastěji v žílách na nohou či v pánevní oblasti

Brní vás často končetiny? Mravenčení nohou nepodceňujte, může jít i o váš život

Znáte ten pocit, když si při dlouhém sezení s nohou přes nohu způsobíte nepříjemné brnění dolních končetin? Pokud se mravenčení objevuje častěji a bez zjevné příčiny, důvodem může být i nejzávažnější žilní onemocnění – hluboká žilní trombóza. V nejhorším případě vás může ohrozit na životě i smrtelná embolie plic. Co vše může brnění končetin způsobovat a kdy jet okamžitě k lékaři?

Nemocné dítě. Ilustrační snímek

Českem se šíří vysoce nakažlivý černý kašel. Ohniska jsou mezi dětmi

V ČR se objevují ohniska vysoce nakažlivého černého kašle u neočkovaných dětí včetně dětí ve školním věku. Případů bylo za letošní rok do konce září nahlášeno 127, proti loňskému roku dvojnásobek. V tiskové zprávě o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nejrizikovější je podle odborníků nákaza pro malé děti, které ještě nemají dokončené očkování, jež je v ČR povinné a které se vyžaduje i pro přijetí do mateřské školy.

Charitativní akce Tkaničková výzva.

Tkaničky spojily v Praze tři stovky lidí. Akce pomáhá dětem s vrozenou vadou

/VIDEO, FOTO/ Každé tři minuty se na světě narodí dítě s takzvanou golfovou nohou. Jedná se o vrozenou vadu, při které jsou chodila vtočená dovnitř. To znamená celoživotní bolest a trápení. Při správné léčbě se může dítě zcela uzdravit. Úspěšný podnikatel a kadeřník Tomáš Arsov se s touto nemocí narodil také a nyní uspořádal tzv. Tkaničkovou výzvu na pomoc dětem postiženým touto vadou. 

Jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili získal Miloš loni na Evropských hrách transplantovaných a dialyzovaných sportovců v Oxfordu

Jako Superman. Neuvěříte, co Čech dokázal po rakovině a transplantaci ledviny

Příběh Miloše Duška je naprosto strhující. Jednapadesátiletý muž z Krásné Lípy se už 12. rokem sžívá s diagnózou mnohočetný myelom. Má za sebou tři roky chemoterapií, pět let nemocniční dialýzy, čtyři roky dialýzy v domácím prostředí, jednu transplantaci kostní dřeně a jednu transplantaci ledviny. Na konci tohoto výčtu stojí obdivuhodný Miloš opakovaně na stupních vítězů a sbírá medaile ze sportovních klání po celém světě. Kde na to všechno bere sílu?

Jednatřicetiletý Tomáš Hois má za sebou čtyři transplantace

Muž prodělal čtyři transplantace, tělo však nefunguje. Další orgán nedostane

Život jednatřicetiletého Tomáše Hoise se bohužel vždy lišil od života jeho vrstevníků. Narodil se s vážnými a celoživotními onemocněními – cystickou fibrózou a dilatační kardiomiopatií. Jedinou možností bylo podstoupit transplantaci srdce a plic najednou. Jenže zákrok způsobil komplikace, takže Tomášovi přestaly fungovat ledviny. Nové už nedostane.

Mária Mucha šije už osm let dobové kostýmy ze 14. století.

Paní Mária měla nutkání a začala šít kostýmy. Vyklubala se z toho těžká diagnóza

Je to už osm let, co Mária Mucha bojující s roztroušenou sklerózou začala tvořit dobové kostýmy ze 14. století. Bez náčrtu, bez metru nebo šicího stroje. Jen s vizí a ručně. Mária Mucha žije střídavě ve Zlíně a ve Francii. Své kostýmy vystavuje a výtěžek putuje nadaci Roska, která podporuje lidi se stejnou nemocí, jakou sama trpí. Pro Deník popsala i to, jak surový život s obávanou diagnózou může být.

Jiří Fišer z Mohelnice přežil Osvětim.

Zemřel poslední Čech, na němž v Osvětimi prováděl pokusy Josef Mengele

V Česku byl zřejmě posledním přeživším, na němž v koncentračním táboře Osvětim vykonával pokusy nacistický lékař Josef Mengele. Ve čtvrtek 12. října po dlouhé nemoci zemřel Jiří Fišer z Mohelnice. Dožil se 87 let. Jako pétépák musel rok fárat v dole Gottwald v Horní Suché u Ostravy.

Výstava Cesta za duhou.

Cesta za duhou. Obrazy lidí s roztroušenou sklerózou dorazily do Žďáru

Desítky obrazů, fotografií a rukodělných výrobků od pacientů s roztroušenou sklerózou jsou k vidění v Knihovně Matěje Josefa Sychry ve Žďáru nad Sázavou. Výstavu s názvem Cesta za duhou na slavnostní vernisáži představil místní spolek ROSKA Žďár nad Sázavou s Nadačním fondem IMPULS.

Mladá žena z Hondurasu trpí onemocněním, které jí znemožňuje dát nohy k sobě.

Dřív na ni křičeli, že by jí mezi nohama projel i vlak. Teď je inspirující ženou

Odmalička na Claru z Hondurasu pokřikovali, ať dá nohy k sobě, ať se pořádně nají, ať začne cvičit, aby měla normální postavu. Aby byla stejná jako ostatní. Její vrozená vada jí v tom však vždy bránila. Díky četným onemocněním nemůže dát nohy k sobě, má anální píštěl, trpí únikem moči, nemožností úplného vyprázdnění, nemůže mít děti, ale i přesto se naučila mít se ráda a milovat své tělo. Přála by si, aby se to, třeba díky ní, naučil každý.

Zapáchající dech může mít na svědomí banalita i vážné onemocnění

Jednoduchý test zjistí, zda vám páchne z úst. Odhalení příčiny to pomůže vyřešit

Páchnoucí dech není nic příjemného a způsobuje řadu potíží a společenských faux pas. Není však ničím výjimečným a v určitém období života se s ním setkala zhruba třetina populace. Někdy jej může způsobovat chyba v ústní hygieně, jindy může jít o vážný zdravotní problém. Jak se zápachu z úst zbavit a co bývá jeho příčinou? Kdy může být páchnoucí dech nebezpečný a signalizovat vážné onemocnění?

Anička bojuje oživot, i tatínek marodí a maminka pečuje

Už se těším, až bude vše jako dřív. Leukémie obrátila Aničce život naruby

/FOTOGALERIE, VIDEO/ „V Motole mi Aničku už dvakrát zachránili!“ říká se slzami v očích Naděžda Slanařová ze Slaného. Vymodlená dcera, která se před 18 lety narodila předčasně po mnoha pokusech o otěhotnění a doslova bojovala tehdy o život, o něj dnes zápolí znovu. Tentokrát má soupeře v podobě zákeřné leukémie.

Zázvorový čaj je ideálním podzimním nápojem proti nachlazení, který navíc prohřeje.

Zázvor, všelék podzimu. Těmito čtyřmi chybami ho připravíte o cenné látky

Zázvor by se dal popsat jako zázračný všelék, který uleví od chřipky, rýmy, nachlazení, horečky i bolesti a vyniká svým nezaměnitelným a lehce štiplavým aroma. V těchto dnech nám nejlépe prospěje v podobě zázvorového čaje, při jehož přípravě je však potřeba dát si dobrý pozor, abyste mu nevědomky neubrali na síle. Jaký má zázvor vliv na zdraví, jak připravit zázvorový čaj, proč zázvor neloupat a jaké množství zázvoru vám může uškodit?

Zrak bychom si měli chránit. Třeba tím, že budeme chodit na pravidelné preventivní prohlídky.

Světový den zraku: Nemocnice Šumperk nabídne důležité preventivní vyšetření

Nemocné oči nebolí a některé změny zraku mohou být už nevratné. Že bychom měli chodit na preventivní oční prohlídku alespoň jednou za rok, upozorňuje i Světový den zraku, ke kterému se letos tradičně připojí také Nemocnice Šumperk. Ve čtvrtek 12. října od 13.00 do 17.00 hodin tak vyšetří její oční lékaři všem zájemcům zrak zdarma a bez nutnosti předchozího objednání.

Před pěti lety se studentce Pavlíně změnil život. Nikdy se nedozvěděla, zda její nemoc nesouvisela se škrábnutím od opice při dovolené v Keni.

Neznámá nemoc dívku z Pardubic málem zabila. Myslela, že se z toho vypotí

Doslova vzhůru nohama se před pěti lety převrátil život osmadvacetileté Pavlíny Malé z Pardubického kraje. Na konci listopadu roku 2018 byla studentkou oboru nutriční terapie, závodní tanečnicí, cestovatelkou a milovnicí jídla. Tehdy najednou začala pociťovat příznaky podobné chřipce. Bolely ji svaly, klouby, trochu hlava. Nepřikládala tomu ale velký význam a myslela si, že se z toho vypotí.

V České republice žije s atopickou dermatitidou přes 230 tisíc lidí.

Krev na povlečení, strupy po celém těle. Pomohl moderní lék. Kdo ho může dostat?

Atopická dermatitida, neboli atopický ekzém přivedl pana Marka na pokraj zoufalství. Kožní nemoc ho trápila na obličeji, v ohybech loktů a kolen, na tříslech, hrudníku i na zádech. Strupovitými lézemi byl pokrytý takřka celý a všechno ho navíc neustále svědilo. Teprve moderní léčba, ze které byla jeho manželka v první chvíli v šoku, přinesla do jeho života zásadní obrat.

Taktické cvičení IZS na Špičáku.

Na Špičáku si poradili s turisty nakaženými exotickou nemocí, naštěstí cvičně

Dva muži, kteří se vrátili z exotické dovolené, se vydali na Špičák, ale jeden z nich zkolaboval a povolány byly všechny složky integrovaného záchranného systému. Šlo o taktické cvičení týkající se mimořádné události v souvislosti s výskytem vysoce nakažlivé nemoci. Vzhledem k tématu cvičení se tentokrát účastnili i zástupci Krajské hygienické stanice Plzeň.

Poslední rozloučení s Patricií Burda Janečkovou se koná v kostele v Ostravě-Zábřehu.

Poslední rozloučení s Patricií Burda Janečkovou se uskuteční v Ostravě

Zpráva o úmrtí pětadvacetileté operní pěvkyně z Ostravy zasáhla celou zemi. Patricia Burda Janečková svým hlasem okouzlila nejen porotu v česko-slovenské soutěži Talentmania, kterou v roce 2010 vyhrála. Svůj boj se zákeřnou rakovinou prsu však prohrála. Poslední rozloučení s pěvkyní proběhne už tuto sobotu od 11 hodin v Ostravě-Zábřehu.

Pacientka Irena s diagnostikovaným onemocněním revmatická artritida.

Vypadaly jim vlasy, bolely klouby, trápila únava. Na diagnózu čekaly dlouhá léta

/FOTOGALERIE/ Imunitní systém napadá klouby, nevratně je poškozuje a způsobuje chronické bolesti. Řeč je o revmatické artritidě – onemocnění, které může vést až k trvalé invaliditě. Svou zkušenost mají pacientky Gábina i Irena. Na správnou diagnózu přitom čekaly několik let. V neděli se zájemci můžou nechat bezplatně otestovat v pražském Karlíně. K dispozici jim budou jak samotné pacientky, tak i zkušení lékaři.

Motorkáři vyrazí za dětmi do Strakonic.

Motorkáři jedou na loučení s létem do Strakonic. Chtějí rozzářit dětské oči

Každý, kdo má rád motorky nebo jenom dobrou zábavu, je v úterý 3. října od 13.30 hodin zván do venkovního areálu Základní školy Čelakovského Strakonice v ulici Chlelčického. Bude se tam konat rozloučení s létem s místními dětmi a rodiči, s učitelským sborem a také s motorkami místních mafiánů, tak se přijďte podívat.

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získala 2. října 2023 ve Stockholmu Maďarka Katalin Karikóová a Američan Drew Weissman, kteří položili základy pro vývoj vakcín mRNA proti covidu-19

Nobelovu cenu získal vývoj mRNA vakcín. Za lékařství ocenili Maďarku a Američana

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získala letos maďarsko-americká biochemička Katalin Karikóová a americký imunolog Drew Weissman, kteří položili základy pro vývoj mRNA vakcín proti nemoci covid-19. Oznámil to ve Stockholmu švédský Karolínský institut. Podle něj by v budoucnosti mohly být mRNA vakcíny použity například i k léčbě některých typů rakoviny.

Někteří lidé si myslí, že budou nadále žít svým obvyklým pracovním tempem a nachlazení samo přejde.

Jak se dostat z nachlazení za tři dny? Imunoložka radí, jaké kroky podniknout

Nachlazení je jevem na podzim tak běžným, jako padání listí. Jak nachlazení vyléčit, jak jeho léčbu urychlit a bylo by možné se pokud možno vyléčit přes noc? Imunoložka Zuzana Ozaniak Střížová z pražské Fakultní nemocnice Motol radí, které kroky je třeba podniknout, abychom se nachlazení zbavili rychle a za chvíli opět neonemocněli.

Fotbalisté Benešov.

Benešovské torzo jako první překonalo obranu Benátek. Lídr ale vedení uhájil

Tlačili na lídra Divize C, měli blízko k cenné remíze, ale stejně prohráli. Fotbalisté Benešova přivítali doma vedoucí celek z Benátek nad Jizerou, kterému i přes zlepšený výkon ve druhém poločase podlehli 1:2. Favoritovi zápasu vytvořil náskok dvougólový Fabián. Domácí snížili po přestávce Sadykem. V dalším průběhu zápasu ale doplatili na svou nemoc v zakončení.

Nádor na mozku neznamenal pro Mandi Petrak první setkání s rakovinou.

Zdravotní sestřičce vyndali nádor, museli jí rozříznout hlavu od čela až po krk

Letos jsou to dva roky, co si zdravotní sestřička Mandi Petrak prošla peklem, a to bohužel ne poprvé. Když jí lékaři diagnostikovali nádor na mozku, věděla už moc dobře, co rakovina dokáže. Předtím už totiž vyhrála nad zhoubným onemocněním mízních uzlin i obřím nádorem na děloze. Kvůli rakovině mozku a následné operaci je však dnes maminka adoptovaného chlapce závislá na manželovi a všichni se obávají dalších výsledků testování.