Společnost stárne, čímž roste i počet lidí s nějakým typem demence, především Alzheimerovou chorobou. Podle odhadů odborníků v Česku nějakým neurodegenerativním onemocněním trpí kolem 150 tisíc lidí. V roce 2050 to může být dvojnásobek. Alzheimera a podobné nemoci sice nelze vyléčit, důležité je ale včas je zachytit a cílenou léčbou zbrzdit vývoj. Deník přináší základní rady.
Alzheimerova choroba je vážným celosvětovým problémem a je proto předmětem mnoha vědeckých zkoumání. Odborníci nedávno přišli s významnými poznatky, které by mohly pomoci neinvazivním způsobem a především včas Alzheimerovu chorobu odhalit. Další studie pak napovídají, jaká je nejlepší prevence.
Těžební společnost OKD se před pěti lety po vypuknutí koronavirové pandemie ocitla v přímém ohrožení své existence. Kvůli šíření nemoci a souvisejícím vládním nařízením musela zastavit těžbu, což pro ni znamenalo značné finanční náklady, a nebylo jasné, zda se za dané situace podaří provoz obnovit. Firma to ale i díky pomoci státu zvládla a déle než dalších pět let mohla dobývat černé uhlí.
Věděli jste, že si doma můžete vypěstovat vlastní ananas? Rostliny tropického ananasu se totiž v Česku úspěšně probojovávají mezi oblíbené pokojovky. Ananasovník chocholatý vypadá moc pěkně, domů vám přinese trochu exotiky a navíc bude čistit vzduch. Pěstovat ho jako okrasnou rostlinu, která bude mít později i lahodný plod, přitom není těžké. Bude to ale chtít trpělivost.
Káva je nápoj, bez něhož si mnoho lidí nedokáže své fungování představit. I když byla ještě před několika desítkami let považována za zdroj možných zdravotních problémů, dnes se vědci kloní k názoru, že umírněné pití černé kávy může naopak zdraví prospět. Kávu ocení například srdce. Také může díky obsaženým antioxidantům pomoci v prevenci některých nebezpečných chorob. Ne každý kávový nápoj však tyto příznivé účinky má. Před některými dokonce kardiologové varují, protože mohou zvýšit riziko srdečních onemocnění.
Pěstování rajčat ze semínek je snadné a zvládne to i úplný začátečník. Zkuste to. Pokud chcete mít silné, zdravé sazenice a z nich pak skvělou úrodu rajčat, je důležité správné načasování. Doba výsevu semínek právě začíná.
Kvalitní spánek má pro člověka nesmírný význam, protože mu dopřeje odpočinek, regeneraci i obranu před nebezpečnými chorobami. Vědci v nových výzkumech upozorňují, že nedostatek spánku by mohl vést k poruchám činnosti střev a k jejich zánětu.
Loupe vám v koleni? Tak zbystřete! Můžete mít totiž nárok na lázeňskou léčbu hrazenou zdravotní pojišťovnou. Je plno chorob, u kterých lidé neví, že jim tento nárok vzniká. Patří mezi ně právě i nemoc pohybového aparátu, kterou má spousta lidí – artróza. Většina pacientů zbytečně čeká, až se jim artróza zhorší natolik, že je bolesti donutí absolvovat operaci. Přitom mohou využít léčbu hrazenou zdravotním pojištěním, která i bez operace jejich stav leckdy výrazně zlepší.
Suchý únor, iniciativa vyzývající k měsíční abstinenci, není jen o krátkodobém odříkání. Je to příležitost zamyslet se nad svým vztahem k alkoholu a udělat důležitý krok k prevenci závažných onemocnění, včetně nádorových onemocnění. Na škodlivost alkoholu upozorňují i odborníci z prostějovské nemocnice.
Obyvatelé Pásma Gazy, kteří se během příměří vracejí do svých domovů zničených masivním izraelským bombardováním, se potýkají mimo jiné se stovkami tisíc tun odpadků. Ty se během více než roční války navršily na improvizovaných skládkách. Lidem sužovaným humanitární krizí tak navíc hrozí nemoci, které mohou šířit krysy, jež žijí v těchto haldách odpadků a sutin z rozbořených domů. Upozornil na to ve středu španělský deník El País.
Po útlumu chřipkové epidemie vlivem jarních prázdnin se pokles nemocnosti na Orlickoústecku zastavil, oproti minulému týdnu tady dokonce pacientů o pět procent přibylo. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je nyní v našem okrese 1838 nemocných, což je stále nad prahem epidemie. Hodně chřipek přibylo hlavně v nejstarší věkové kategorii lidí nad 65 let. Podle epidemiologů však už počet nákaz nyní začne definitivně klesat.
Po padesátce, a leckdy i dříve, začínají především ženám na nohách vznikat takzvané metličky, tedy červené až modré žilní pavučinky. Někdo nad nimi mávne rukou, ale není to dobře. Jedná se totiž o první signál možného žilního onemocnění, které může přejít v pozdějším stádiu do křečových žil. A hrozí i mnohem závažnější žilní problémy. O své žíly by tedy měly ženy, ale i muži, pečovat. Na to, kdy vyrazit k lékaři na vyšetření žil, jak probíhá vyšetření cév na nohou a kam na něj jít, jsme se zeptali angioložky Petry Zimolové.
FN Ostrava se zapojila do preventivního programu Ministerstva zdravotnictví zaměřeného na screening výdutě břišní aorty. Je určen mužům ve věku 65 až 67 let. Právě v této věkové skupině se totiž život ohrožující onemocnění objevuje nejčastěji. Zájemci o vyšetření se mohou objednat online na webu FN Ostrava.
Ve Zlínském kraji mírně ubylo nemocných s akutním respiračním onemocněním. Na konci minulého týdne jich bylo 2220 na 100.000 obyvatel, což znamenalo pokles o 3,9 procenta proti předchozímu týdnu.
Epidemie akutních respiračních onemocnění v Královéhradeckém kraji pokračuje. Oproti předchozímu týdnu narostl počet nemocných o deset procent, a to ve všech věkových skupinách.
Epidemie akutních respiračních onemocnění, lidově řečeno chřipky, na jihu Čech pokračuje už čtvrtý týden za sebou. Jihočeští hygienici upřesnili, že největší výskyt nemoci je na Prachaticku.
Akutních respiračních onemocnění v Karlovarském kraji zatím neubývá. I když se zdálo, že epidemie dosáhla v první polovině února vrcholu, v posledním týdnu případů znovu přibylo. Nejzasaženější věkovovou kategorií jsou dětí do šesti let. V mezitýdenním srovnání případů přibylo o tři procenta a v minulém týdnu bylo 2986 nemocných na 100 000 obyvatel. Vyplývá to z údajů Krajské hygienické stanice Karlovy Vary.
Chřipková epidemie v Jihomoravském kraji přetrvává, ale zřejmě je už za vrcholem. Počet nemocných znovu klesl, v porovnání s minulým týdnem o pětadvacet procent. K pondělí připadalo na sto tisíc obyvatel 2018 lidí s akutním respiračním onemocněním.
Po poklesu výskytu akutních respiračních chorob v Pardubickém kraji, jejž ovlivnily jarní prázdniny v regionu od 3. do 7. února, minulý týden počet nemocných stagnoval. Na 100.000 obyvatel připadalo 2089 pacientů, což je o procento více než týden předtím. Celková čísla se stále drží nad hranicí epidemie. Snížil se ale výskyt chřipkových onemocnění o čtvrtinu, řekla vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Daňková.
Honzu z Ostravy od dětství dost často bolela hlava. Ukázalo se, že v jeho případě se jednalo o příznak závažného cévního onemocnění mozku v podobě arteriovenózní malformace. Při ní postupně dochází ke zhoršování fyzických schopností a celkové stability. Aby Honza mohl alespoň trochu aktivněji žít, chtěl by si pořídit lehokolo pro hendikepované. Díky štědrosti dárců už na něj vybral potřebné finance ve sbírce.
Po poklesu výskytu akutních respiračních chorob v Pardubickém kraji, jejž ovlivnily jarní prázdniny v regionu od 3. do 7. února, minulý týden počet nemocných stagnoval. Na 100.000 obyvatel připadalo 2089 pacientů, což je o procento více než týden předtím. Celková čísla se stále drží nad hranicí epidemie. Snížil se ale výskyt chřipkových onemocnění o čtvrtinu, řekla ČTK vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Daňková.
Okusujete si nehty? Zlozvyk, který si nemůže odpustit až třetina dětí i dospělých, způsobuje nejen nevzhlednost nehtů a jejich okolí. Může rovněž vést k nákaze viry, bakteriemi i střevními parazity. Vyplatí se proto vědět, kteří záškodníci pod nehty žijí, kolik bakterií do sebe pojídáním nehtů dostáváme i jak si nehty přestat kousat jednou provždy.
Zcela nový program preventivních screeningových vyšetření pomáhá lékařům včas detekovat karcinom prostaty. Do projektu se zapojila také krnovská nemocnice. Díky němu tak mohou krnovští specialisté rychleji odhalit onemocnění prostaty v počátečních fázích, kdy je vysoká šance na úspěšnou léčbu.
Katastrofy, války a epidemie. My se o nich dozvídáme z médií, farmaceut Stanislav Havlíček na takto postižená místa po celém světě vyjíždí spolu s humanitární organizací Lékaři bez hranic. Účastnil se již celkem sedmi misí. S ostatními zdravotníky na místech plných utrpení řeší třeba to, jak ošetřit válečná zranění či zmírnit neodvratitelné šíření infekcí v přecpaných uprchlických táborech. Jeho úkolem je také pomáhat zachránit životy rodiček a jejich dětí v provizorních podmínkách a bez dostatku vody. Zeptali jsme se ho, co všechno už na svých misích prožil, zda se dá připravit na válku a jak se svými zkušenostmi pohlíží na naši českou realitu.
Chřipka. Slovo, které na člověka v posledních týdnech vyskakuje odevšad. Nebo danou infekci přímo prožívá v posteli, s horkým čajem, léky a teploměrem. Podle odborníků se současná epidemie tohoto virového onemocnění pravděpodobně nachází na svém vrcholu. Nějakou dobu tu ale ještě setrvá a je dobré se podle toho zařídit.
Něco na Tebe leze? Hned si vezmi céčko! Většina lidí by ani nespočítala, kolikrát v životě už tuto radu slyšela. Vitamin C lidé užívají preventivně na posílení imunity. A když přichází nachlazení či chřipka, okamžitě po něm sahají, aby se nemoc takzvaně nerozjela. Má ale užívání vitaminu C ve formě doplňků stravy opravdu smysl? Nebo je to jen babská rada, která nefunguje? Zjišťovali jsme, zda a kdy je vitamin C z doplňků stravy pro imunitu skutečně důležitý.
Památník generála Gablenze v Trutnově byl v pátek večer nasvícený modrou barvou. Město ho nechalo neobvykle ozářit po vzoru jiných významných staveb světa. Přidalo se totiž k Mezinárodnímu dni Angelmanova syndromu, který připadá na 15. února. Vzácné onemocnění je známé rovněž pod označením syndrom andělských dětí.
Gabriela Šejbová z Příbramska je maminkou tří dětí. V životě toho dokázala hodně. Je nejen starostlivou maminkou, ale založila také neziskovou organizaci, která pomáhá seniorům, dětem z dětských domovů i nedonošeným miminkům. Teď ale musí dokázat ještě jednu věc. Porazit zánětlivý karcinom prsu, což je velice agresivní forma rakoviny.
Fotbalový trenér Jiří Kroupa z Karlovarského kraje má před sebou nejdůležitější zápas. Boj o vlastní život. Zásadní zlom nastal v jeho 17 letech. Tehdy mu ještě jako aktivně hrajícímu fotbalistovi lékaři sdělili, že trpí vzácným onemocněním ARVC - komorovou tachykardií. V roce 2024 se ale jeho zdravotní stav výrazně zhoršil a jedinou nadějí je transplantace srdce.
Soudní proces týkající se vraždy kutnohorského léčitele, který zemřel za podivných okolností 4. října 2022 v Praze, se odkládá. Hlavní líčení bylo odročeno kvůli nemoci jedné z obžalovaných – což posouvá očekávané závěrečné řeči na konec února. Případ, který kombinuje prvky autoritativně ovládané sekty a otázky duševního zdraví, přitahuje značnou pozornost veřejnosti i médií.
Jedna minuta. To byl údaj, který svítil v ligových statistikách Michala Fukaly v této sezoně. Obránce fotbalového Baníku Ostrava čekal v náročné konkurenci na větší šanci, ta přišla až o víkendu proti Olomouci, když tým zasáhla chřipka. Letní posila z Liberce nezklamala. „Paradoxně mi ta situace v kabině pomohla,“ pousmál se Fukala po výhře 1:0 v momentě, kdy řada jeho konkurentů ležela s nemocí v posteli.
Pásový opar je velmi bolestivé onemocnění. Lidé, kteří jím trpí, přirovnávají bolesti například k tomu, jakoby se opakovaně dotýkali elektrického ohradníku. Toto závažné onemocnění přitom bohužel není nijak výjimečné. Může hrozit až každému třetímu člověku, především lidem ve věku nad 50 let. Jak vypadá začínající pásový opar, jak ho lze chytit a zda mu lze předcházet, jsme se zeptali infektoložky Hany Roháčové.
Chřipková epidemie v České republice dosáhla vrcholu, přičemž aktuální data Státního zdravotního ústavu ukazují na mírný pokles nemocnosti. Přesto odborníci varují před zkreslením statistik kvůli jarním prázdninám a apelují na dodržování hygienických opatření. Podívejte se, jak se vyvíjí situace na Berounsku a ve středních Čechách.
Chřipková epidemie v Karlovarském kraji dosáhla zřejmě vrcholu. Nemocných bylo podle dnešních údajů Krajské hygienické stanice Karlovy Vary v uplynulém týdnu 2900 lidí na 100 tisíc obyvatel. Proti předchozímu týdnu jde o nárůst o 0,2 procenta. Letošní vlna akutních respiračních infekcí už výrazně překonala epidemie z loňského i předloňského roku, vyplývá z dat hygieniků. V současné době je v kraji nemocných přes 8600 lidí.
Nemocnost ve Zlínském kraji dál roste a hygienici hlásí nejen nárůst chřipkových onemocnění, ale i dvě úmrtí. Nejvíce nemocných je mezi nejmenšími dětmi, ale prudký nárůst hlásí i mladí lidé a senioři. Některé nemocnice už kvůli situaci omezily návštěvy.
Jarní prázdniny zamíchaly s chřipkovými onemocněními v Plzeňském kraji, ve dvou okresech klesla nemocnost pod hranici epidemie, v dalších okresech však stále mírně stoupá a epidemie přetrvává. Nemocnice zmírňují na některých odděleních opatření.
Počet lidí, kteří v Pardubickém kraji trpí akutními respiračními chorobami, se za týden snížil. Na 100.000 obyvatel jich nyní připadá 2058, což je o 13 procent méně než před sedmi dny. Nejhůře je na tom Chrudimsko, kde je 3026 nemocných na 100.000 obyvatel, řekla ČTK vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Daňková.
Ve Zlínském kraji opět přibylo nemocných s akutním respiračním onemocněním. Na konci minulého týdne bylo v kraji 2310 nemocných na 100.000 obyvatel, což je o 9,7 procenta více než v předchozím týdnu. Hygienici v kraji evidují 13 závažných případů chřipky a dvě úmrtí, řekla dnes ČTK zástupkyně krajské hygienické stanice Vendula Ševčíková. Proti předchozímu týdnu přibylo pět závažných případů onemocnění. Nemocnost překročila hranici epidemie před dvěma týdny.
Počet lidí, kteří v Pardubickém kraji trpí akutními respiračními chorobami, se za týden snížil. Na 100.000 obyvatel jich nyní připadá 2058, což je o 13 procent méně než před sedmi dny. Nejhůře je na tom Chrudimsko, kde je 3026 nemocných na 100.000 obyvatel, řekla ČTK vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Daňková.
Pacientů s chřipkou a respiračními nemocemi v Libereckém kraji od minulého týdne opět přibylo. Podle údajů Krajské hygienické stanice v Liberci na 100 tisíc lidí připadá 2128 nemocných, to je o osm procent víc než před týdnem. Nemocnost v kraji tak je podle hygieniků nad hranicí epidemie, za epidemický práh označují 1600 případů v přepočtu na obyvatele.
V Libereckém kraji se zvyšuje počet pacientů s chřipkou a respiračními nemocemi, což překračuje epidemický práh. Zatímco celková nemocnost v Česku mírně klesá, region čelí nárůstu případů, zejména na Jablonecku a Českolipsku. Hygienici upozorňují na dominanci chřipkového viru typu A.
Nový přístroj, který usnadňuje operace nádorů prsu, pořídila za bezmála milion korun Vsetínská nemocnice. Podle sdělení mluvčí nemocnice Lenky Plačkové se jedná o magnetický detekční systém pro lokalizaci a označení nehmatných nádorů, ale také spádových lymfatických uzlin. Využívá přitom takzvaného magnetického zrna a magnetických nanočástic oxidu železa.
Přestože kvůli epidemiologické situaci trvá plošný zákaz návštěv, od pondělí povoluje Domažlická nemocnice za určitých podmínek návštěvy nemocných na oddělení následné a dlouhodobé péče.
Výduť břišní aorty je závažné onemocnění, které často končí fatálně. Pokud se však odhalí včas, lze jej operativně odstranit. Velkým problémem ovšem je, že se na něj přijde často jen náhodou. Onemocnění totiž probíhá velmi dlouho bezpříznakově, proto je mu přezdíváno tichý zabiják. Největším rizikem je prasknutí stěny cévy, které většinou končí vykrvácením a smrtí. Pomoci má od nového roku preventivní screening.
Pacientů s chřipkou a respiračními nemocemi v Libereckém kraji od minulého týdne opět přibylo. Podle údajů Krajské hygienické stanice v Liberci na 100 000 lidí připadá 2128 nemocných, to je o osm procent víc než před týdnem. Nemocnost v kraji tak je podle hygieniků nad hranicí epidemie, za epidemický práh označují 1600 případů v přepočtu na obyvatele.
V Moravskoslezském kraji v minulém týdnu mírně ubylo lidí s akutními respiračními onemocněními, nemocnost klesla o 4,5 procenta. Na 100 tisíc obyvatel tak aktuálně připadá 1992 nemocných, což je ale stále za epidemickým prahem, a v kraji tak pokračuje chřipková epidemie.
I v minulém týdnu pokračovala v Královéhradeckém kraji epidemie respiračních onemocnění. Podle informací Krajské hygienické stanice nicméně došlo k mírnému poslechu nemocných a vrchol epidemie byl s největší pravděpodobností překonán. Jak ale hygienici uvádí, v termínu od 3. do 9. února byly na Trutnovsku jarní prádzniny a situaci tak nelze úplně objektivně vyhodnotit.
V minulém týdnu ubylo na jihu Čech chřipkových onemocnění. Nemocnost podle jihočeských hygieniků klesla o třináct procent. Prachaticko ale na úbytek nemocných stále čeká. Situace na Prachaticku je v Jihočeském kraji nejhorší. Hygienici evidují 2680 případů na sto tisíc obyvatel.
Epidemie respiračních onemocnění v Ústeckém kraji nadále zůstává. Nejvíc nemocných bylo na Teplicku, na 100.000 obyvatel tam připadalo v uplynulém týdnu 2507 pacientů. Přibylo tam víc než 40 procent případů. Uvedla to ČTK.