Návštěvu lékaře odkládal 37letý Lukáš Adamec z České Třebové rok. Občasné bolesti zad a křeče přisuzoval zpočátku nadměrnému fyzickému zatížení. Zhoršující se příznaky a postupné ochabování svalstva ho však dohnaly k lékaři. Ten stanovil fatální diagnózu. Nyní Lukáš už čtvrtým rokem bojuje s amyotrofickou laterální sklerózou neboli ALS. Se stejnou nemocí, se kterou dokázal astrofyzik Stephen Hawking žít dlouhých 55 let.
S rostoucím věkem se často zhoršuje zrak. Potřeba silnějších brýlí však není jediným důsledkem sílících problémů s očima. Jak zjistila nová britská studie, ztráta zrakové citlivosti může předpovědět demenci i dvanáct let před jejím odhalením lékaři.
Už 13 let podporuje město Ostrava projekt Reminiscence, jehož cílem je pomáhat seniorům nejen v domovech, ale i v terénu. Ústředním motivem je vyvolávání vzpomínek z mládí, což je využíváno nejen jako příjemné zpestření programu, ale i jako terapie.
Téměř čtyřletý Teodor žije jen se svou maminkou v Praze. Od malička trpí pomalým vývojem imunity, trápily ho mokvající ekzémy, je multialergik, nemluví a má epileptické záchvaty. Na první pohled by chlapci nikdo vážné onemocnění nepřisuzoval. Pravdou ale je, že je na úrovni ročního miminka, a to kvůli mutaci v genu SYNGAP1. Vzácné onemocnění, které postihuje vývoj mozku, má v České republice jen 5 dětí.
Vysoký cholesterol je závažnou zdravotní poruchou. Problém s ním má až 30 procent české populace. Kdo své vysoké hladiny cholesterolu v krvi neléčí, ten se může dříve či později dočkat život ohrožujícího onemocnění. Součástí léčby bývá i správná dieta. Když lidé pátrají, co při snaze snížit cholesterol jíst, obvykle se dozvědí, že hodně zeleniny. Existuje ale ještě jedna potravina, která by se (nejen) v dietě na cholesterol měla objevovat co nejčastěji. Říká se jí tofu.
Klíšťová encefalitida a lymská borelióza jsou závažná onemocnění přenášená klíšťaty. Od začátku roku hygienici ve Středočeském kraji zaznamenali 250 případů lymské boreliózy a 33 klíšťové encefalitidy. Tolik případů bylo loni v tomto regionu až na konci září.
Včelaři nezažívají dobré časy. Choroby jejich okřídlených svěřenců ohrožují úly a je proto nezbytné mít adekvátní znalosti a dovednosti pro efektivní obranu.
Pokud vás v létě přepadne úporná bolest krku, měli byste zpozornět. Mohla by to být angína. V létě jsou sice častější angíny virové, které nejsou tak zákeřné jako ty bakteriální, ale ani je není radno podceňovat. I letní angína totiž může být pro organismus riziková.
Rakovinu touží přežít každý. Stejně jako se úplně vyléčit a dál žít v co nejlepší kondici. Jednou z odpovědí na otázku, jak rakovinu co nejdéle přežít, je i nová studie italských výzkumníků. Ti přinesli opravdu senzační zprávu o vyšších číslech dlouhodobého přežití rakoviny u pacientů, kteří dodržovali středomořskou dietu.
Průjem je běžná zdravotní komplikace, o které se ale dost špatně mluví. Je to problém intimní, provázený bolestí břicha, vyžadující blízkost toalety a spojený s nepříjemným zápachem. Možných příčin je celá dlouhá řada. Jednorázové potíže obvykle nic neznamenají. Pokud má ale člověk průjem dlouhodobě, je třeba to řešit. Na otázky, co může průjem znamenat, jak moc je infekční a kdy už je nebezpečný, jsme se ptali praktického lékaře Dušana Zhoře a gastroenterologa Ilji Tachecího.
Práce zdejších specializovaných chirurgů vyžaduje maximální soustředěnost. Hodiny totiž stojí nad pacientem a snaží se z jeho těla precizně odstranit nádor. Tomáš Jekielek je lékařem Chirurgického oddělení Nemocnice České Budějovice. Jeho specializací jsou právě onemocnění jater, slinivky břišní a žlučových cest.
Kamil Rain už 22 let žije s duševním onemocněním. Prvních deset let o tom nemluvil a nepokládal se za duševně nemocného. Hovořil o tom jako host besedy z cyklu Moje jméno není diagnóza na Krajském úřadu Pardubického kraje.
Tajemství receptu na to, jak neztloustnout, se tak trochu skrývá v názvu projektu Půl talíře. Jeho ambasadorkou se stala herečka Linda Rybová. Jelikož hodně pracuje a vychovává s manželem, hercem Davidem Prachařem, tři děti, potřebuje mít na vše dost energie. Není divu, že jídlo je její vášní. Jak ale s kladným vztahem k dobrému jídlu nepřibrat? Linda Rybová prozradila své tipy.
To, že lidem ve stáří řídnou kosti, tedy že trpí osteoporózou, je známá věc. Méně se už však ví, že pro zdravé stárnutí je stejně nebezpečný úbytek svalů. Nemoc zvaná sarkopenie má mnoho neblahých následků. Jedním z nejzávažnějších je celková křehkost člověka a nestabilita, způsobující časté pády a následné závažné zlomeniny. Jak zabránit úbytku svalové hmoty a jak svalovou hmotu u starších lidí nabrat, radí odbornice na zdravý životní styl Margit Slimáková a trenérka Lucia Švaral.
Záhadná úmrtí stovek volně žijících ptáků řeší v sousedním Bavorsku, a to nedaleko českých hranic. Opeřenci umírají na jediném místě, speciálně vytvořeném prostoru právě pro ně. Příčina se stále zkoumá.
Více než dvě stovky úřadů, budov, obchodních center, ale i nádraží nebo například čerpacích stanic v Olomouckém kraji je již vybaveno speciálním eurozámkem. Lidé se zdravotním omezením, chronicky nemocní, zdravotně postižení nebo rodiče dětí do tří let si díky takzvanému euroklíči mohou v případě potřeby zpřístupnit nejen bezbariérové toalety, ale také výtahy nebo svislé a schodišťové plošiny.
Bolest na hrudi je více než znepokojující příznak. Když člověka bolí silně v oblasti prsou, asi nejčastěji ho napadne: „Mám infarkt!“ Je to možné; také ale může jít o úplně jinou, méně závažnou příčinu. Na výběr jich je dlouhá řada, od problémů se srdcem až po onemocnění jícnu.
Přesně před 50 lety vzniklo Oddělení dětské neurologie (ODN) Kliniky dětského lékařství FN Ostrava. Během té doby prošlo dynamickým vývojem a dnes se jedná o špičkové pracoviště, které řeší široké spektrum neurologických onemocnění u dětí od narození až po dosažení dospělosti. Léčí epilepsii, neurovývojové poruchy, nádory mozku, míchy, nervosvalové a demyelinizační nemoci, bolesti hlavy, cévní mozkové příhody, úrazy, neuroinfekce a jiné.
Katastrofa. Tak lze popsat situaci, se kterou se v posledních dvou měsících potýkají včelaři na Broumovsku, Policku a Teplicku. Sužuje je totiž nebezpečná hniloba včelího plodu. Tam, kde se nemoc objeví a prokáže, zůstane jediné řešení: spálit všechna včelstva na stanovišti. Odhadem tak už v Broumovském výběžku přišlo vniveč téměř 20 procent včelstev.
Nepříjemný pocit nafouknutého břicha zažívá čas od času každý. Nadýmání neboli plynatost trápí mnoho lidí. Přitom jde těmto trávicím problémům docela snadno předejít nebo je alespoň výrazně zmírnit. Pomůže obyčejný banán. Toto ovoce, obsahující velké množství draslíku, je velmi zdravé i chutné. Na jednu věc si u něj ale musíte dát pozor.
Katastrofa!!! To je asi nejvýstižnější slovo, kterým včelaři na Broumovsku, Policku a Teplicku mohou označit dění v posledních dvou měsících. Zmíněná katastrofa má podobu nebezpečné nemoci hniloby včelího plodu. Tam, kde se objeví a prokáže, je jediná možnost - spálit plamenem všechna včelstva na stanovišti včetně oblečení včelaře a pomůcek, jimiž včelstva obhospodařuje. Vniveč tak už odhadem v Broumovském výběžku přišlo téměř 20 procent včelstev.
Pražskému hasiči Michalovi Tittlovi zjistili lékaři vzácné onemocnění. Díky vhodnému dárci kostní dřeně se ale mohl vrátit do služby. Jeho příběh inspiroval kolegy, kteří se ještě během jeho pobytu v nemocnici, zapsali do registru kostní dřeně. Lékaři během kampaně prosí o pomoc i další hasiče, policisty a veřejnost.
Lukáš Adamec z České Třebové měl rád běh, turistiku, v zimě lyžoval a v létě jezdil na kole. Před čtyřmi lety však onemocněl zákeřnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a jeho život se převrátil vzhůru nohama. Parta přátel se mu však snaží pomáhat, pořádají benefiční akce a už v sobotu desítky nadšenců vyrazí z České Třebové až na Praděd.
Netopýr večerní, který v Ostravě před týdnem kousl do ruky zoologa, jehož kvůli odchytu zavolali lidé poblíž tramvajové zastávky v tamní Nádražní ulici, měl vzteklinu. Vědci z Národní referenční laboratoře pro vzteklinu ve Stáním veterinárním ústavu Praha ve čtvrtek potvrdili dřívější zjištění svých kolegů z Olomouce. Jedná se podle nich o variantu viru EBLV 1 typickou pro netopýry. Člověk, který byl 25. července pokousán, podstoupil očkování a netopýr byl utracen. Česká republika přesto nadále podle mezinárodních kritérií zůstává zemí bez vztekliny. Deník přináší přehled toho nejdůležitějšího o nemoci i situaci spojené s jejím výskytem.
Jsou psi, kteří línají dvakrát do roka. Pak jsou tací, kteří po sobě zanechávají chomáčky chlupů všude, kam přijdou. Určité línání je přirozené. Pokud však začně pes ztrácet neobvykle velké množství chlupů, nebo se na jeho srsti objeví lysiny, je na čase zpozornět. Důvodem totiž může být onemocnění zvané demodikóza. Způsobuje ho roztoč Demodex canis neboli trudník psí. V některých případech může končit až smrtí zvířete.
Tříletá Johanka se pere s fatální diagnózou: nádorem na mozku. Začátkem června odjela i díky obrovské solidaritě lidí na francouzskou kliniku, která nabízí studijní léčbu. Ta dopomohla k úplnému vyléčení již několika pacientům. Zdravotnická péče v Česku může bohužel v obdobných případech nabídnout jen komfortnější dožití. Po několika týdnech na klinice je z prakticky nehybného dítěte holčička plná energie. Vyhráno však ještě zdaleka nemá.
A až G nejsou jen počáteční písmena abecedy, ale představují sedm typů žloutenky, které se od sebe liší způsobem přenosu, příznaky, závažností a následky. Zatímco doposud byly nejrozšířenějšími typy A, B a C, v poslední době Krajská hygienická stanice Libereckého kraje (KHS LK) zaznamenala nárůst virové hepatitidy E.
A až G nejsou jen počáteční písmena abecedy, ale představují sedm typů žloutenky, které se od sebe liší způsobem přenosu, příznaky, závažností a následky. Zatímco doposud byly nejrozšířenějšími typy A, B a C, v poslední době Krajská hygienická stanice Libereckého kraje (KHS LK) zaznamenala nárůst virové hepatitidy E.
/VIDEO, FOTO/ Velmi smutnou zprávu musela přijmout kutnohorská kulturní veřejnost. Ve čtvrtek 25. července prohrála boj se zákeřnou nemocí Jana Kozáková, bývalá ředitelka Tylova divadla v letech 1991 až 2011. „Odešla žena s velkým srdcem a moudrým životním nadhledem,“ uvedlo divadlo na svém webu.
Novorozenecký screening (NS) je souhrn vyšetření, která se provádí u všech nově narozených miminek, a to s cílem včasného záchytu některých chorob. Pokud takové vyšetření závažnou diagnózu objeví, může být léčba zahájena dříve, než se nemoc stačí plně rozvinout a způsobit dítěti například i nevratné poškození zdraví.
Žloutenka dokáže být nemilosrdný zabiják, jestliže na naší planetě v důsledku onemocnění souvisejících s virovou hepatitidou každou půlminutu umírá jeden člověk – nicméně je zjistitelná a úspěšně léčitelná. To by úmrtím zabránilo, avšak devět z deseti nakažených o své diagnóze ani neví, což přispívá k dalšímu šíření: rok co rok zemře 1,3 milionu lidí. Ovšem: dá se jí i předcházet.
Bojujete roky s akné a černými tečkami v oblasti čela, nosu a brady? Možná příčina se vám nebude líbit. Existuje totiž vysoká pravděpodobnost, že vám přímo na obličeji žije kolonie drobných parazitů. Trudník tukový či mazový běžně žije na pokožce většiny lidí bezpříznakově. Problém však nastává, když se přemnoží.
Nejprve zežloutl, následně si kvůli svědění rozškrábal tělíčko do krve. Po krvácení do bříška a zvracení krve nezbývala téměř dvouletému Sebastiankovi Markusovi jiná možnost než transplantace jater. Z důvodu urgentnosti situace se jejich dárcem stala chlapcova maminka Lucie Markusová. I přesto je však chlapec stále v ohrožení života. Potřebuje vlastní pokoj, ve kterém by se mohl izolovat od všech virů. Ten mu však rodina nemůže dopřát.
Rakovina plic je poměrně časté zhoubné onemocnění. Není proto divu, že se ho lidé bojí. Jak zjistit, že má člověk rakovinu plic a co při ní bolí? Kromě tak běžného příznaku, jakým je kašel, se nádor rostoucí na plicích může ohlašovat i dost nečekanými způsoby. Popsala je onkoložka Milada Zemanová z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.
Meliska Hanušová oslavila první narozeniny, udělala první krůčky. Pak ale doslova ze dne na den zkolabovala a upadla do kómatu, ze kterého se dva měsíce neprobudila. Všemu předcházela běžná rýma doprovázená zvýšenou teplotou, kterou maminka přisuzovala rostoucím zoubkům. Po několika vyšetřeních jí však lékaři diagnostikovali autoimunitní onemocnění – diseminovanou encefalomyelitidu ADEM, nemoc která napadá mozek.
„Srovnat se s tím, že budu nemocná, bledá, plešatá, protivná a ještě k tomu bez prsou, bylo náročné,“ povzdechla si Veronika Pirklová z Rudoltic nedaleko Lanškrouna. Ze zdravotní sestřičky se rázem stala onkologická pacientka s rakovinou prsu. Svou nemocí se ale maminka dvou dětí nenechala převálcovat. Díky své síle a pozitivitě zvládla nemoc porazit.
Sezóna studených mezí, mokrých plavek a z toho plynoucích zánětů je v plném proudu. Zejména ženy dokážou v letním období pořádně potrápit infekce močových cest. Ve srovnání s muži mají totiž mnohem kratší močovou trubici, takže zákeřná bakterie E. coli má u něžnějšího pohlaví kratší cestu. Na to, jak se pozná zánět močových cest i jak se ho co nejrychleji zbavit, jsme se zeptali gynekoložky Kristýny Koutné a uroložky Kataríny Friedové.
V tomto období jsou včelstva v úlech nejsilnější a většina včelařů stáčí poslední med před tím, než se včely začnou připravovat k zimnímu odpočinku. Letošní vytáčení medu i zazimování včel ale komplikuje výskyt takzvané melezitózy (někdy nesprávně lidově melicitózy) v plástvích. Složitý sacharid způsobuje, že med v plástech zatvrdne, a včelaři pak nemají moc šancí med vytočit. Přicházejí tak o velké množství letošního medového výnosu. Melezitózní med je navíc nebezpečný pro včely, těžce ho zpracovávají a v podstatě umírají v úle hlady i při bohatých zásobách.
Kristýna Horáková si drží nechtěné světové prvenství. Je jedinou žijící osobou na světě, která již dvacet dva let odolává léčbě onemocnění, které u jiných pacientů léčit lze. Kristýna nemocí trpí od svých pěti let. Chronická osteomyelitida ji prakticky připravila o polovinu obličeje. Týna už prodělala osmnáct operací, další ji čeká v lednu roku 2025. Jak ale dopadne, nikdo neví. Je totiž první na světě, kdo ji podstoupí. Oporou v těžkých chvílích jsou jí i tanečníci Jan Onder a Natálie Otáhalová, známí například ze soutěže StarDance.
Čeká ho už druhá paralympijská účast, po Tokiu s nejlepšími světovými plavci s handicapem poměří síly i na přelomu srpna a září v Paříži. Tadeáš Strašík může být ale vzorem pro ostatní. Kromě soupeřů v bazénu a svého handicapu svádí totiž už řadu let boj s doposud nevyléčitelnou nemocí. A právě plavání mu v této bitvě hodně pomáhá.
Jaká je cena za zdraví milovaného dítěte? Pokud rodiče ročního Vilíka Kučery chtějí, aby se jeho vzácné neurodegenerativní onemocnění zvané Hereditární spastická paraplegie typu 56 (SPG56) dále nezhoršovalo, musí zaplatit. A to rychle. Nemoc, kterou má na celém světě jen pár lidí, zkouší léčit lékaři v Austrálii, kde právě probíhá vývoj genové terapie. Čím dříve ji chlapec podstoupí, tím větší má naději, že se jeho stav zlepší. Má to ale háček - léčba stojí 20 milionů korun.
Královéhradecký kraj zahájil stavbu nového domova se zvláštním režimem ve Vrchlabí. Investice za 232,7 milionu korun vznikne vedle stávajícího domova pro seniory a nabídne 34 lůžek pro klienty s psychiatrickým onemocněním. Na stavbu kraj získal příslib státní dotace ve výši 80 milionů korun. Hotovo by mělo být příští rok.
Do nemocnice rodiče své miminko vzali proto, že nepřibíralo. Domů prý odešli s nepřímou radou, aby dali svou malou dcerušku do ústavu. Tak začíná příběh nyní patnáctiměsíční Elišky, která se narodila s těžkou centrální svalovou hypotonií. Zjednodušeně řečeno to znamená, že je jako hadrová panenka. Rodiče padají vyčerpáním. Přesto se nevzdávají a doufají, že své dceři Elišce pomohou. Do hlavičky i svalů jí pouští elektřinu a jídlo jí budou pumpovat přímo do žaludku.
Barbora Maťovčíková je inspirací pro mnoho lidí, kteří bojují s vážnou nemocí či se ocitli v jinak tíživé životní situaci. Bářino odhodlání nevzdat se a užívat si života i s fatální diagnózou nádoru na mozku inspiruje ostatní k pozitivnímu myšlení. Její výjimečnost okouzlila i první dámu České republiky. Eva Pavlová přijala Báru Maťovčíkovou na Pražském hradě, kde ji ocenila za statečný boj s rakovinou. První dáma ocenila také Bářinu rodinu za jedinečný přístup a podporu Báry.
Játra jsou nejdůležitějším metabolickým orgánem lidského těla. Mají neuvěřitelné množství funkcí; včetně detoxikace organismu, produkce žluči nebo vytváření látek, které jsou nezbytné pro správné fungování těla. Lidé si často myslí, že k poškození jater dochází hlavně kvůli nadměrnému pití alkoholu. Velmi rozšířenou chorobou je však takzvané nealkoholické ztučnění jater. Příznaky se rozeznávají jen velmi obtížně, přesto nealkoholická steatóza jisté symptomy má.
/MAPA AKTIVITY/ Teplé a vlhké počasí je vodou na mlýn klíšťatům. Statistiky klíšťové encefalitidy a Lymské borreliózy v Kraji Vysočina jsou oproti loňskému roku nebývale vysoké.
Zbarvení moči do červena člověka často vyděsí. Může totiž signalizovat, že v ní je krev. Jedná se o varovný signál rakoviny, nebo může jít jen o lehčí potíž či dokonce je vše v pořádku? Připravili jsme pro vás přehled příčin, které mohou krev v moči způsobit.
S létem stále víc Čechů, Moravanů a Slezanů vyráží nejen do tradičních dovolenkových destinací, ale i na trasy do exotiky. Právě tam jim hrozí spousta nemocí, proti nimž je dobré se ještě před odletem očkovat. Do některých zemí je to dokonce povinné. V krnovské nemocnici jim vyjdou vstříc.
Hvězda seriálů Beverly Hills 90210 a Čarodějky herečka Shannen Dohertyová zemřela v sobotu 13. července na rakovinu. Až do poslední chvíle neztrácela naději, že svůj boj se zákeřnou nemocí vyhraje a sdílela s lidmi své pocity. „Je šílené, že rakovina je tu tak dlouho a stále na ni nemáme lék,“ řekla na konci června ve svém podcastu Let's Be Clear. Bohužel se nevyléčila ani ona. Připomeňte si s Deníkem Dohertyové statečný zápas s chorobou, který začal šokující diagnózou už v roce 2015, i její filmovou kariéru.
Zdravotníci v americkém Coloradu potvrdili případ nákazy člověka dýmějovým neboli bubonickým morem. Je pro něj typický hnisavý zánět mízních uzlin, převážně v tříslech a podpaží. Za tento rok se v USA nakazili touto chorobou už tři lidé. Šíření dýmějového moru v polovině 14. století se považuje za tu nejsmrtonosnější pandemii vůbec.