Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Teodorek z Plzeňska, který trpí nevyléčitelnou nemocí, nedávno oslavil druhé narozeniny.

Lékaři mu dávali jen pár dní. Teo je ale bojovník a už oslavil druhé narozeniny

Teodorek, který žije a maminkou a tatínkem ve Vejprnicích na Plzeňsku, nedostal od osudu nejlepší karty. Na svět přišel předčasně, už ve 29. týdnu těhotenství, což s sebou přineslo zdravotní komplikace v podobě postižení plic. Kromě toho se bohužel potýká i s vrozenou geneticky podmíněnou a neléčitelnou vadou – centronukleární myopatií. Lékaři délku jeho života odhadovali na dny, možná měsíce. Díky svému odhodlání a neúnavné péči rodičů ale oslavil letos v lednu své druhé narozeniny.

Postcovidový syndrom u malé části pacientů může přetrvat i rok či dva. Projevuje se i velkou únavou

Psychické problémy i bolesti svalů: Jak poznat long covid a jak ho úspěšně léčit

Prodělali jste někdy v minulosti covid a nyní se u vás objevily třeba poruchy paměti, únava, nebo bolesti svalů? Problémů, které vznikají po vyléčení z akutní covidové infekce, existuje dlouhá řada. Nyní ovšem lékaři zjistili, že postcovid, nazývaný také long covid, může lidi stále trápit třeba až dva roky po prodělané nemoci. Existuje již lék na postcovid? A jak rozeznat, jestli mé potíže s postcovidem souvisí? Zeptali jsme se pneumologa Vladimíra Koblížka, předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Po svém prvním covidu čelila Dobromila Zamykalová řadě zdravotních potíží. Foto z roku 2021

Jak se žije po opakovaném covidu: V příběhu Zamykalových se možná najdete i vy

Je to už tři a půl roku od chvíle, kdy se manželé Zamykalovi z Olomoucka nakazili covidem. Oba nakonec skončili v těžkém stavu v nemocnici, oba přežili. Ale ani jeden z nich se už stoprocentně nevyléčil. Jaké jsou zdravotní následky po covidu a jak se projevuje postcovidový syndrom? Příběh o svém i manželově boji s covidem vypráví Dobromila Zamykalová.

Od února 2021 vystavují všeobecní praktičtí lékaři pacientům ve věku od 45 do 61 let doporučení na preventivní vyšetření u oftalmologa

Nejnovější trend při výběru brýlí: Lidem se nechce na oční, i proto pomůže AI

Když člověk špatně vidí, pořídí si brýle. V lepším případě to udělá v optice, v tom horším třeba v drogerii. Ovšem jestli jeho špatně vidící oči nejsou náhodou i nemocné, už řeší málokdo. Zanedbávání oční prevence teď může skončit. Umělá inteligence totiž vstoupila i do některých očních optik. A s ní i možnost absolvovat během jedné návštěvy jak vyšetření špatného vidění pro zhotovení brýlí, tak i orientační vyšetření některých očních onemocnění.

Pracovnice hospice získala čestné uznání ve fotografické soutěži

Pracovnice hospice získala čestné uznání ve fotografické soutěži

V úterý 12. března v historické budově Slezského zemského muzea převzala čestné uznání poroty Hana Richter, pracovnice Hospice Anežky České, za svůj snímek „Hledání ztraceného času.“ Oceněná fotografie byla zaslána do soutěže „Můj svět“ pořádané Charitou Opava pro pracovníky a klienty charitních organizací. Ze zaslaných snímků byly odbornou porotou vybrány ty nejlepší do putovní výstavy, která bude prezentována v různých městech po celé České republice.

Osamělí lidé mají vyšší riziko Alzheimerovy nemoci. Společnost blízkých a trénink mozku nemoc naopak oddalují

Předcházet demenci pomůže výtažek z jedné byliny. Neléčená deprese naopak vadí

Česko stárne a k důchodovému věku se blíží silné populační ročníky, kterým se také říká Husákovy děti. Experti proto předpovídají strmý nárůst případů Alzheimerovy nemoci a dalších druhů demencí, které jsou časté právě v seniorském věku. Asi nikdo se takového stavu nechce dožít, proto je dobré vědět, jaké jsou rizikové faktory Alzheimerovy nemoci a jak Alzheimerově nemoci předcházet? Existuje nějaká bylinka, která náš mozek ochrání a jaká opatření ve svém životě udělat? Zeptali jsme se neurologa Roberta Rusiny a lékárnice Ivany Lánové.

Aneta Vignerová s manželem Petrem Kolečkem

Rok od tajné svatby Anety Vignerové: Nesmutním, že jsem se nevdávala v bílém

Modelka Aneta Vignerová se po čtyřech letech intenzivní péče o syna Jiříka zvolna vrací na scénu. O druhém dítěti teď vůbec nepřemýšlí, ještě by se totiž ráda realizovala sama. Manžela Petra Kolečka přiměla ke spolupráci s organizací Debra, která pomáhá pacientům s nemocí motýlích křídel, jež sama už několik let podporuje. Nedávno také oslavili první výročí svatby a vypadá to, že jim to klape lépe než kdy dříve. 

Ilustrační foto.

V hradeckém kraji zemřel muž nakažený černým kašlem, měl jiná vážná onemocnění

V Česku v únoru zemřel člověk nakažený černým kašlem. Byl ve věku 55 až 64 let, uvedl v pondělí Státní zdravotní ústav ve své pravidelné zprávě. Mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí ČTK řekla, že šlo o muže z hradeckého kraje, který zemřel 10. února a měl i další vážná onemocnění. Onemocnění černým kašlem nebylo bezprostřední příčinou jeho úmrtí, uvedla.

Iva Adamcová s manželem Martinem a synem Martínkem

Iva se těšila na druhé děťátko. Do toho ale přišla agresivní forma rakoviny

Iva je čtyřiatřicetiletá maminka malého Martínka, která se s manželem těšila na příchod dalšího člena rodiny. Místo toho však v polovině těhotenství zjistila, že má agresivní rakovinu prsu. Musela proto okamžitě podstoupit chemoterapii. Po předčasném porodu druhého syna ji čeká ještě odebrání obou prsů, další chemoterapie a nejspíš i odebrání reprodukčních orgánů.

Odběr vzorku stolice uděláte, když jdete doma na velkou.

Jak si správně odebrat stolici na testy? Jedna chyba zhatí správnost výsledku

Každý rok je v České republice zjištěna rakovina tlustého střeva asi u 8000 osob a přes 3000 pacientů na toto onemocnění v naší zemi umírá. Takže určitě není od věci zapojit se do preventivního plošného testování, které plně hradí zdravotní pojišťovny. Jak takový screening rakoviny tlustého střeva a konečníku vypadá a co vás při něm čeká? Lze provést vyšetření střeva bez kolonoskopie? Praktická lékařka detailně popsala, jak doma správně odebrat vzorek k testování a jakým chybám se vyhnout.

Nemocná Lil s maminkou Lenkou a sestrou Laurou.

Lidé byli štědří, poslali Lil už 1,2 milionu. Proč chce rodina dalších 300 tisíc

Díky sbírce na Donio poslali lidé nemocné Lil už 1 milion a 200 tisíc korun. Matka šestnáctileté dívky je ale přesto stále v zoufalé situaci. Ví, že pokud budou nyní její nemocnou dceru operovat, existuje nemalá pravděpodobnost, že zákrok její aktuální stav ještě zhorší. Odbornou lékařskou pomoc ale její dcera potřebuje. Aby však byl případný zákrok úspěšný, potřebuje šestnáctiletá Lil znát přesnou diagnózu, kterou jí žádný lékař v České republice nestanoví. Musí kvůli tomu do nemocnice v zahraničí. Pokud však nevybere dostatek peněz, dveře pro přesnou diagnostiku její dcery zůstanou zavřené. Ačkoli lidé byli štědří a poslali už více než milion, rodině stále chybí posledních 300 tisíc.

Primářka teplické neurologie Marta Vachová při přebírání Ceny Ď.

V Teplicích se dozvíte vše o eresce. Přednášet bude primářka Vachová

Roztroušená skleróza (RS) ovládne Zahradní dům v Teplicích. O nemoci budou přednášet primářka teplického neurologického oddělení a vedoucí RS centra Marta Vachová, psychoterapeutka Petra Hudcová či sociální pracovnice Jaroslava Brhlíková. Své zkušenosti o nemoci popíše pacient RS centra a v plánu je i diskuze.

Černý kašel ohrožuje především děti. Ilustrační snímek

Černý kašel v Česku: Jak ho poznat, co rodiče a školy, jak je to s očkováním

Černý kašel se dál šíří Českem i dalšími zeměmi. Od začátku roku jím podle údajů Státního zdravotního ústavu v České republice onemocnělo přes tři tisíce lidí, z toho víc než osm set tento týden. Vyšší čísla nakažených byla v tuzemsku naposledy zaznamenána v roce 1963. Deník přináší odpovědi na otázky ohledně příznaků, opatření či očkování.

Dítěti především nesmíte podávaný lék znechutit, ale naopak jej přesvědčit o tom, že se mu po něm uleví.

Chyba pražské hygieny: Neočkované děti z výuky nebudou vyloučeny

Pražští hygienici vydali nová opatření v souvislosti s onemocněním černého kašle ve školách. Podle nich při výskytu mohou do zařízení chodit pouze očkované děti, neočkovaní budou na 21 dní vyřazeni. Hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová informaci ale vyvrátila. Hygienici podle ní udělali chybu.

Nádory ledvin trpí více muži – ti tvoří až dvě třetiny pacientů.

Riziko pro Čechy: Mezi Evropany máme dvojnásobek nádorů ledvin. Jak se chránit

Lékaři upozorňují, že se rakovina ledvin stala nelichotivou českou specialitou. Tři tisíce nových diagnóz ročně znamenají těsnou druhou příčku ve světových statistikách výskytu, stejně jako tisíc úmrtí každý rok. Přečtěte si, jak se pozná rakovina ledvin a jak lze nádor ledvin včas zachytit, aby byla velká šance na úspěšnou léčbu. A kde umí rakovinu ledvin nejlépe léčit? Na rady jsme se zeptali našich předních odborníků z oboru uroonkologie, docenta Alexandra Popracha a profesora Marka Babjuka. Mimo jiné poradili, jak ledviny před rakovinou ochránit.

Skořice je plná různých ochranných antioxidantů, které snižují poškození volnými radikály a zpomalují proces stárnutí.

Využijte koření s hřejivou vůní: Je plné antioxidantů proti nemocem i stárnutí

Voňavé hnědé svitky patří už po staletí mezi nejoblíbenější koření na světě. Dokážeme je ocenit hlavně v zimě, kdy nás jeho hřejivá vůně dokáže příjemně povzbudit. Skořice však má pro náš organismus mnoho dalších blahodárných účinků. Mimo jiné je zdrojem antioxidantů chránících tělo před volnými radikály, které poškozují buňky a vedou k chorobám a předčasnému stárnutí. Přečtěte si, jak skořice pomáhá lidskému zdraví a který druh skořice je zdravější.

Jaboticaba je ovocná dřevina rostoucí v oblastech Jižní Ameriky.

Podivné ovoce: Roste z kmene a je prevencí proti rakovině. Pěstovat lze i u nás

Temně fialové kuličky připomínající vzhledem i chutí hrozny umí pozastavit stárnutí, zlepšit imunitu, předcházet kardiovaskulárním onemocněním i vzniku rakoviny. Jsou lahodné, dietní a jejich pojídání podporuje hustotu vlasů. Zřejmě jste je však nikdy neochutnali. Řeč je o jaboticabě, pozoruhodném stromu, jehož plody vyrůstají přímo z kmene.

Barva soplu může říct hodně o tom, co se děje uvnitř vašeho nosu.

Zelená nebo vodnatá rýma a sopel všude: Jak poznat závažnost nemoci podle hlenu

Jednou z prvních věcí, kterou využíváme k samodiagnostice příčin rýmy, je její barva. Přesněji tedy zabarvení nosního hlenu, kterému se především na Moravě říká sopel. V Čechách je populární spíše název nudle. Co nám o našem zdraví řekne sopel a co je důležité kromě jeho barvy? Proč se zbytečně bojíme žluté barvy hlenu a je červená barva hodně nebezpečná? Zkuste se sami diagnostikovat podle rad lékařů.

Hexavakcína zahrnuje protilátky proti šesti vážným chorobám, například záškrtu, tetanu, černému kašli a přenosné dětské obrně

Máme se bát záškrtu a černého kašle? Začíná se mluvit o přeočkování dospělých

Mnozí Češi už téměř zapomněli, že v dnešní době může být rizikem záškrt. V jihlavské nemocnici na něj ale nyní zemřel dvaaosmdesátiletý muž. Jedná se o první úmrtí po 55 letech. Výrazně na sebe nadále upozorňuje i černý kašel, jímž se od začátku roku nakazilo už přes 1 600 lidí. Odborníci doporučují dospělým nechat se přeočkovat.

Nemocnice Jihlava. Ilustrační snímek

V jihlavské nemocnici zemřel pacient se záškrtem. V Česku poprvé od roku 1969

V jihlavské nemocnici zemřel dvaaosmdesátiletý muž nakažený záškrtem. V Česku jde o první úmrtí na tuto infekci od roku 1969. V tiskové zprávě o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nemoc, proti které se děti povinně očkují, se v ČR dlouho nevyskytovala. Vrátila se v roce 2022, letos lékaři evidují šest případů.

Lucie náhle zemřela na leukémii. Zanechala po sobě manžela a dvě malé dcerky

Byla unavená, myslela, že má chřipku. Po dvou dnech mladá žena zemřela

Lucka byla usměvavá maminka dvou malých holčiček, byla vždy plná energie. Najednou však začala pociťovat silnou únavu a typické příznaky chřipkového onemocnění. Následně byla převezena do nemocnice s banálním zánětem močových cest a záhy už byla se závážnou diagnózou leukémie převezena do Prahy. Po dvou dnech nemoci, o které ani nevěděla, že ji má, zemřela. Její rodina lidem vzkazuje: nepodceňujte preventivní prohlídky.

Infuze vitaminu C provádějí svým klientům na vyžádání mnohé soukromé kliniky.

Ochrání nás infuze vitaminu C před nemocemi? Odborník radí, co zabírá ještě lépe

Zastánci podávání velkých dávek vitaminu C infuzí přímo do krve jsou přesvědčeni o jejich velkém významu pro naši obranyschopnost. Pacienti je vyhledávali v minulosti třeba kvůli podpoře onkologické léčby, nyní je o ně velký zájem i kvůli prevenci nemocí z nachlazení, kvůli covidu či chronické únavě. Na internetu se lidé shánějí po informacích, kde infuze vitaminu C koupit. Proti lékařům, kteří infuze vitaminu C doporučují, ale stojí jiní lékaři, lékárníci či vědci, kteří je považují za neúčinné nebo dokonce nebezpečné. Kde je pravda? A co funguje spolehlivěji než infuze vitaminu C?

Kopřivu coby léčivku používali lidé už v době bronzové.

Léčí močové cesty, cukrovku i vysoký cholesterol. Už ji můžeme hledat venku

Konečně nastal čas sběru prvních jarních bylinek. Pro naše předky představovaly záchranu při řadě zdravotních neduhů a také první zdroj čerstvých účinných látek po dlouhé zimě. Královnou mezi jarními bylinkami je nepochybně kopřiva. K jaké léčbě se kopřiva hodí? Jak kopřivu vyluhovat, na co výluh použít a jak dlouho se může pít čaj z kopřivy? Na rady jsme se zeptali lékárníka.

Aby růže krásně kvetly, musíte jim na jaře věnovat péči. Nezapomínejte na řez a přihnojování.

Růže se probouzejí: Co nyní potřebuje královna květin, aby nechřadla

I když růže nejsou na péči příliš náročné a mohou být ozdobou vaší zahrady řadu let, s příchodem jara vás budou potřebovat. Jarní péče spojená s řezem totiž rozhodne o tom, jak budou růže růst a kolika nádhernými květy se vám odmění. Kdy je správný čas na to prostříhat růže a potřebují růže na jaře také přihnojit?

Vědci jsou o krůček blíže ke krevnímu testu k včasné diagnostice demence. Ilustrační foto.

Budete v budoucnu trpět demencí? Člověku už brzy odhalí diagnózu krevní test

Odborníci z Velké Británie a Číny oznámili, že se jim podařilo jim učinit velký krok k včasnému krevnímu testu, který by podle nich mohl předpovědět riziko demence už deset let před formální diagnózou. Objevili totiž vzorce čtyř proteinů, které na možnou demenci v budoucnu ukazují. Znamená to možnost začít dříve a tedy účinněji s léčbou.

Cokoli, co dráždí vnitřek nosu, může způsobit rýmu.

Rýma i po pár panácích? Lékařka vysvětluje důvody, proč lidem pořád teče z nosu

Rýma je jedním z nejčastějších příznaků, které provázejí řadu nemocí dětí i dospělých. Většinou jsou to infekce, které způsobují ucpaný nos. K léčbě akutní rýmy pak stačí oněch známých sedm dní samoléčby. Ale co s rýmou chronickou? Co všechno ji může způsobovat a jak málo známé příčiny rýmy léčit? Zeptali jsme se praktické lékařky Ludmily Bezdíčkové.

Od roku 1993 se černý kašel výrazněji vrací v tří až pětiletých cyklech. Přinášíme podrobné informace o této nemoci, která se nyní rozmáhá nejen v Česku.

Černý kašel má košatou historii i současnost, dodnes ho provází mýty. Podívejte

Rok černého kašle. Tak odborníci vidí letošní měsíce. Od ledna totiž infekcí onemocnělo už kolem tisíce lidí, především teenagerů ve věku od 12 do 18 let. A další tisíce jím podle předpovědí ochoří. Zbrzdit to může, když se přeočkovat nechají i dospělí. Deník přináší informace o černém kašli od jeho objevu po současnost.

Dobrý anděl ulehčil život dívce, která trpí mukopolysacharidózou, i její rodině. Ilustrační foto

Dnes je den vzácných onemocnění. Patří mezi ně i mukopolysacharidóza

Naše dítě má mukopolysacharidózu. To bude asi něco s cukrem! Takže dieta na celý život by to mohla opravit, že? Nejednoho z rodičů při sdělení diagnózy napadlo, že toto onemocnění bude podobné cukrovce. Jenže situace je složitější. Mukopolysacharidóza (MPS) je nemoc vážná a vzácná. Stejně jako tisíce dalších.

Kaplanka Marta Koňaříková působí ve Vsetínské nemocnici už deset let

Z učitelky angličtiny kaplankou. Ve Vsetínské nemocnici působí už deset let

/ROZHOVOR/ Marta Koňaříková popisuje svou cestu ke kaplanství i desetileté zkušenosti ve Vsetínské nemocnici, při kterých slyšela tisíce příběhů. Bývalá učitelka angličtiny začínala jako dobrovolník, nemoc maminky odstartovala její cestu kaplanky. Hovoří s lidmi o jejich problémech, sdílí jejich obavy a úzkosti.