Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Dnes má Michal lupénku pod kontrolou - trochu ji má na loktech a kotnících, občas horší, občas lepší

Stres jako spouštěč lupénky? Objevila se u mě před mým coming outem, říká Michal

Kožní onemocnění zvané lupénka či psoriáza má často souvislost s psychikou. U Michala se první skvrnka na koleni objevila, když mu bylo osmnáct let. Tehdy právě procházel složitým obdobím, kdy si začal uvědomovat, že s jeho sexuální orientací něco není v pořádku. A není vyloučené, že stres spojený s vnitřním napětím se mohl stát prvotním spouštěčem nemoci.

Sbírka v Dánsku je využívána pro vývoj nových léčiv

Dánsko má sbírku čítající deset tisíc mozků. Pochází od pacientů z psychiatrie

Je to jedno z nejbizarnějších míst světa. V suterénu univerzity v dánském Odense se ve speciálních boxech nachází části téměř deseti tisíc mozků. Jde o orgány pacientů, kteří trpěli nejrůznějšími onemocněními zejména duševního charakteru. Poněkud děsivý je fakt, že se jich nikdo moc neptal, jak se s jejich mozkem po smrti naloží.

Svrabová vyrážka

Svrabu stále přibývá. V Olomouckém kraji 127 případů za březen

Lidí nakažených svrabem přibývá. V Olomouckém kraji v březnu eviduje Státní zdravotní ústav (SZÚ) třetinový nárůst v porovnání s předchozím měsícem. Nejvíce případů je na Přerovsku. Vysoce infekční nákazu způsobuje drobný roztoč zákožka svrabová, který se zavrtá do kůže, kde způsobuje vyrážku a nepříjemné svědění.

Ilustrační foto

Studenti na bloku A se mohou už sprchovat, na bloku D zákaz stále trvá

Nedávno zkomplikovala život stovkám studentů na harcovských kolejích běžná namátková kontrola hygieniků na univerzitních kolejích v Harcově, která odhalila začátkem dubna bakterii legionellu v potrubí teplé vody. Kontrolní odběr vody dopadl dobře pro blok A, kde se od dneška, tedy 24. dubna, mohou jeho obyvatelé opět sprchovat. Na bloku D zákaz sprchování nadále trvá, 27. dubna budou provedeny další odběry.

Kniha Marka Hymana, která popisuje, jak co nejvíce zpomalit stárnutí a jak se udržet fit.

Je mu přes 60, vypadá na 45. Lékař prozradil tajemství, čím zpomalit stárnutí

Podle data narození mu je přes 60 let, přitom moderní vědecké přístroje o něm hlásí, že má jen něco přes čtyřicet. I na pohled vypadá perfektně. Řeč je o populárním americkému lékaři jménem Mark Hyman, který prozradil, co za jeho skvělou kondicí stojí. Nejde přitom o nic složitého či finančně nákladného. A zajímavé jsou i jeho tipy na stravu.

Svrabová vyrážka

Svrab na Vysočině. Šíří se hlavně mezi mladými, varuje hygiena

Hygienici na Vysočině zaznamenali zvýšený výskyt případů svrabu. Za první tři měsíce letošního roku jich evidovali 112. Číslo za posledních šest let rapidně narostlo, a to hlavně u dospívajících dětí. Hygiena před nemocí varuje i kvůli její vysoké nakažlivosti.

Léčba onemocnění v oblasti konečníku zpravidla spočívá v úpravě jídelníčku. Častým společným faktorem, který nemoci v oblasti konečníku doprovází, bývá komplikované vyprazdňování na toaletě.

Hemoroidy, zhoubný nádor či řitní trhlina. Krev na toaletním papíru je varováním

Co dělat, když se objeví krev na toaletním papíru? Někdy bývá přimíchána ve stolici, jindy lidé dokonce popisují, že jim „teče krev ze zadku“. Každopádně je to znepokojující podívaná, kterou leckdy provázejí další nepříjemné projevy v oblasti konečníku. V mnoha případech za to mohou třeba jen hemoroidy či řitní trhlina, v nejhorším scénáři se ovšem za krvácením může skrývat zhoubný nádor. Jak to tedy s těmi krvavými intimními potížemi je?

Výskyt bakterie legionella v pitné vodě v Kolíně. Ilustrační foto.

V kolínském vodovodu zachytili hygienici legionellu. Obavy jsou prý zbytečné

/VIDEO/ V kolínské vodovodní síti hygienici zachytili nález bakterie legionella. Ta se může vyskytnout v teplé vodě, jenž má mezi 20 a 45 stupni a může způsobit respirační onemocnění. Obavy, vyjadřované na sociálních sítích jsou však podle odborníků zbytečné, jelikož se celorepublikově nejedná o ojedinělý výskyt.

Hluboká mozková stimulace je moderní metodou, která spočívá ve stimulaci specifických míst v mozku pacienta elektrickým proudem, čímž dokáže výrazně potlačit nebo i odstranit projevy Parkinsonovy nemoci. Ve Fakultní nemocnici Olomouc využívají jako jediní

VIDEO: Stimulace mozku v Olomouci pomáhá s Parkinsonem, takto vypadá operace

Parkinsonovou chorobou trpí v České republice na 50 tisíc lidí. Toto závažné neurodegenerativní onemocnění nelze vyléčit, ale jsou způsoby, jak projevy choroby zmírnit. V případech, kdy už klasické léky nestačí, může být řešením takzvaná hluboká mozková stimulace. Využívá vysokofrekvenční stimulace přesně určených struktur hluboko v mozku pomocí trvale zavedených elektrod. Ve Fakultní nemocnici (FN) Olomouc jako jediní v České republice používají nejšetrnější metodu, která nevyžaduje fixaci stereotaktického rámu na hlavu pacienta.

Kuřecí je v Česku jedním z nejvíce konzumovaných druhů masa. Ilustrační foto

Řetězce nabízí kuřecí maso s nemocí, tvrdí aktivisté. Obchody se cítí v pasti

Až 96 procent kuřecího masa v českých supermarketech má pocházet od nemocných zvířat. Tvrdí to organizace Obraz – Obránci zvířat, která na mase z řetězců provedla vlastní výzkum. Kuřecí podle ní vykazuje známky takzvané nemoci bílých vláken, která mimo jiné ukazuje na bezútěšné podmínky velkochovů, ve kterých brojlerová kuřata žijí. Státní veterinární správa závěry ochránců zvířat nepodpořila ani nevyvrátila. Ochránci vyzývají obchodní řetězce, aby lépe vybíraly dodavatele. Řetězce kontrují, že mají omezené možnosti. Změnu by podle nich uspíšil širší proces spojený s jiným způsobem přerozdělování dotací.

Kuřecí je v Česku jedním z nejvíce konzumovaných druhů masa. Ilustrační foto

Řetězce nabízí kuřecí maso s nemocí, tvrdí aktivisté. Obchody se cítí v pasti

Až 96 procent kuřecího masa v českých supermarketech má pocházet od nemocných zvířat. Tvrdí to organizace Obraz – Obránci zvířat, která na mase z řetězců provedla vlastní výzkum. Kuřecí podle ní vykazuje známky takzvané nemoci bílých vláken, která mimo jiné ukazuje na bezútěšné podmínky velkochovů, ve kterých brojlerová kuřata žijí. Státní veterinární správa závěry ochránců zvířat nepodpořila ani nevyvrátila. Ochránci vyzývají obchodní řetězce, aby lépe vybíraly dodavatele. Řetězce kontrují, že mají omezené možnosti. Změnu by podle nich uspíšil širší proces spojený s jiným způsobem přerozdělování dotací.

Roupi způsobují úmorné svědění v oblasti konečníku

Pálení v oblasti genitálií nemusí být z nastydnutí. Na vině může být parazit

Se zánětem močových cest a nepříjemným pálením, které s ním souvisí, se v životě setkalo již mnoho žen. Někdy má ale na svědomí úpornou především noční řezavou bolest v oblasti pochvy něco úplně jiného, na co běžná antibiotika nemají šanci zabrat. Za příznaky totiž může stát malý bílý červ, který parazituje především v těle malých dětí. Je jím roup dětský.

Vážně nemocný Martin z Nymburka.

Čtenáři Deníku pomáhají chlapci s leukémií. Přispěli už desítkami tisíc korun

Obrovskou odezvu a vlnu solidarity vyvolal článek o problémech čtrnáctiletého Martina z Nymburka, který trpí leukémií a se zákeřnou nemocí statečně bojuje. Na sbírku, kterou založila jeho maminka Marie Holzäpfelová na portálu Donio, přibyly od zveřejnění článku minulou středu desítky tisíc korun. Pomáhají jednotlivci, firmy i poděbradská škola, kam Martin před onemocněním chodil.

Sedmiletý Adámek z Plzně má závažnou diagnózu -  autismus a těžké mentální postižení. I tak ale občas vidí rodiče úsměv na jeho tváři.

V sedmi letech chlapec ještě nemluví. Neznámé jídlo u něj vyvolá záchvat hněvu

Pro mladé rodiče z Plzně byl Adámek vytouženým dítětem. Byl však náročné miminko. Hodně plakal, nespal, vstával obvykle okolo druhé hodiny ráno. Rodiče s ním absolvovali řadu vyšetření, ale diagnóza – autismus a těžké mentální postižení - mu byla stanovena až ve třech letech, v době, kdy rodiče očekávali další přírůstek do rodiny.

Aneta Helešicová.

Aneta Helešicová: Mám stejnou nemoc jako Bruce Willis, afázii

Když se řekne afázie, mnoho lidí si tuto nemoc spojí s akčním hrdinou Brucem Willisem. „Je mi ho líto, jeho filmy jsem měla moc ráda,“ říká Aneta Helešicová. Žena, která je jen o šest let starší než herec. Žena, která má stejnou nemoc…

Zahradní jezírko Tomáše Marka je na obyvatele a jejich obdivovatele vždy připraveno

Zahradní jezírko krok za krokem, díl čtvrtý: Hlídáme kyslík a sadíme karasy

Jaro je ideálním časem pro plánování či výstavbu i na zahradě. Jednou z možností je její oživení vodním prvkem. Chceme-li si zpříjemnit posezení ve stínu našich stromů, nebo vytvořit zákoutí s odlesky slunce na vodní hladině, pak je ideální volbou stavba zahradního jezírka. Řešení se nabízí hned několik. V pětidílném webseriálu vám ukážeme, jak na to.

Ilustrační foto

Děti potrápila spála více než v jiných letech. Pomůže dezinfekce a větrání

Onemocnění spálou a spálovou angínou, jež se řadí mezi respirační infekce, jsou nyní v hlavním městě úpornějšími trapiči dětí, než bývalo zvykem v minulých letech. Potvrzují to zjištění pražských hygieniků, podle jejichž poznatků případů spály viditelně přibylo hlavně mezi předškoláky a u žáků prvního stupně.

Testování na koronavirus. Ilustrační snímek

Izolace po pozitivním testu na covid zřejmě skončí příští týden, řekl Válek

Vláda vypustila na návrh ministerstva zdravotnictví covid-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné. Změna je nezbytná pro zrušení povinné sedmidenní izolace po pozitivním testu na covid. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že očekává, že vyhláška, která změnu zavede, vyjde ve sbírce zákonů v týdnu po Velikonocích. Platit pak začne den poté.

Prášek ze slepičích vaječných skořápek se používá jako přírodní doplněk stravy odnepaměti.

Nevyhazujte skořápky z vajec. Udělejte si z nich lék proti obávané nemoci

Jestli naše tělo něco opravdu hodně potřebuje, tak je to vápník. Kromě jiného je základní stavební složkou našich kostí, které bez vápníku řídnou a jejich zlomeniny pak leckdy mohou být život ohrožující. Týká se vás to také? Podle lékařů může osteoporóza, nemoc nazývaná také „zloděj kostí“, trápit až 800 tisíc Čechů. Jak léčit osteoporózu? Možná pomůže i jedna babská rada.

Karel Gott zemřel na následky akutní leukémie

Rakovina krve zabíjí. Karel Gott či Jacqueline Kennedy se nové léčby nedožili

Rakovina krve zaujímá v počtech úmrtí na zhoubná nádorová onemocnění třetí místo, hned po karcinomu plic a rakovině tlustého střeva. Leukémii, lymfomu či mnohočetnému myelomu podlehli zpěvák Karel Gott, manželka zavražděného amerického prezidenta Kennedyho Jacqueline nebo cyklista Luboš Lom, účastník olympijských her v Soulu.

Brňané cvičili pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Brňané cvičili pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Více než 86 sportovních nadšenců se v sobotu 25. března v Brně zapojilo do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Cílem akce bylo upozornit na problémy lidí s tímto onemocněním a podpořit je v pohybu, který je pro ně důležitý. Vybraných 5 800 korun z dobrovolného vstupného poputuje na nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty.

Na nebezpečnou vlhkou formu makulární degenerace mají lékaři nově k dispozici převratný lék, který může oči zachraňovat. Doktorka Rubešová připravuje pacienta na aplikaci

Makulární degenerace nás nejčastěji oslepuje. Nový lék přináší obrovskou naději

Zákeřnou nemoc sítnice, která je nejčastější příčinou slepoty u lidí v rozvinutých zemích, dlouho nebylo čím účinně léčit. Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) má dvě formy: vlhkou a suchou. Na tu méně častou, ale více nebezpečnou vlhkou formu mají lékaři nově k dispozici převratný lék, který může oči zachraňovat. V České republice ho poprvé aplikovali na konci února lékaři na oční klinice Lexum v Praze.

Devítiletá Simča v nemocnici, když onemocněla epilepsií

Epilepsie Simonu vyřadila ze školního kolektivu. Děti na ni byly zlé, bála se

Stažený žaludek. Nejistota. Obavy. Stres. To jsou pocity dětí a studentů s epilepsií, ať už jim jsou tři roky nebo 20 let. Kvůli epilepsii bývají mnozí nemocní vyloučeni ze školního kolektivu. Nechtějí je brát do družiny, na školní výlety, na školy v přírodě, zapovězeny jim bývají kroužky i plavání.

Česnek nemůže chybět v kuchyni ani v domácí lékárničce.

Kolik česneku denně je dobré sníst? Předávkování může vážně ohrozit zdraví

Česnek je zdravý a funguje na mnoho zdravotních problémů, o tom není pochyb. Dalo by se říct, že patří k základům domácí lidové lékárničky. Aby se česnek zvládl vypořádat se zdravotními neduhy, není třeba ordinovat si jej po celých paličkách. Určitě je ale důležité vědět, jak a v jakém množství jej správně konzumovat a jak se vyhnout potížím, které by mohl způsobit.

Jakub Benda (v červeném) se svou dcerkou Žofií a přítelkyní Ivou, vedle něj místopředseda organizace Parent Project René Břečťan. Zcela vpravo Jakubův bratr Filip Benda.

Třebíčský běžec chce kvůli nemocným dětem zdolat Everest. Přidat se může každý

Loni běžel kvůli nemocným dětem z Třebíče až na Sněžku – a Deník byl jedním z hlavních mediálních partnerů, kterou celý běh sledoval. Letos si třebíčský běžec Jakub Benda stanovil ještě odvážnější cíl. Dnes představil plán tzv. everestingu – tedy zdolání nejméně 8848 výškových metrů. Chce tak opět upozornit na děti se svalovou dystrofií. Jedním typem tohoto velmi vzácného onemocnění, Duchennovou svalovou dystrofií, trpí i Bendův syn Filip.