Suková i s nemocí dokázala obhájit stříbrnou medaili na mistrovství republiky
Žatecká plavkyně Klára Suková dokázala i přes nemoc obhájit stříbrnou medaili na mistrovství republiky dospělých a dorostu, které se uskutečnilo před pár dny v Plzni.
Žatecká plavkyně Klára Suková dokázala i přes nemoc obhájit stříbrnou medaili na mistrovství republiky dospělých a dorostu, které se uskutečnilo před pár dny v Plzni.
/SMUTEČNÍ OZNÁMENÍ/ Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 25. do 31. prosince na Kutnohorsku naposledy rozloučí se svými blízkými.
Pediatři v novoměstské nemocnici se o malé pacienty starají doslova od kolébky až do dospělosti. Jsou mezi prvními, kdo děti vidí při příchodu na svět. Sledují jejich první krůčky, vidí, jak postupně rostou.
Deník pravidelně přináší příběhy lidí, kteří se ocitli v těžkých životních situacích. A mnohdy i v boji o holý život. Pojďme si připomenout deset silných příběhů roku 2023. Vybrala je pro vás redaktorka Kateřina Němcová, která vám nelehké osudy lidí pravidelně přibližuje. A právě díky vám, kteří jim pak finančně či jinak pomáháte, je jejich život o poznání jednodušší.
„Jez do polosyta a pij do polopita,“ připomíná známé rčení jako prevenci před kardiovaskulárními chorobami primář interního oddělení přerovské nemocnice Dan Marek. A nejen to. V rozhovoru pro Přerovský deník se svěřil také s tím, co pro něj znamenají Vánoce, nebo čím se chtěl stát jako malý kluk.
Nové prostory si mohou užívat návštěvníci saunového světa vyhlášených Lázní Aurora v Třeboni v jižních Čechách. Pozvaným architektům se podařilo otevřít a zjednodušit původní dispozici a navrhlo pro lázeňské procedury prostory, které přirozeně proplouvají mezi stávajícími sloupy. Můžete si tak užít saunování opravdu v krásném a příjemném prostředí.
Celkový nárůst počtu nakažených akutními respiračními chorobami zaznamenala ve středních Čechách minulý týden Krajský hygienická stanice Středočeského kraje. Na Příbramsku hygienici sice zaznamenali v porovnáním s předchozím týdnem zlepšení, situace ale zdaleka není ideální.
Příběh o obrovském štěstí v neštěstí a vděčnosti, tak lze v krátkosti shrnout osud, který zasáhl malou Eleonorku a její rodiče z Liberecka. Jejich dcera se narodila se spinální svalovou atrofii a hrozila jí rychlá ztráta pohyblivosti celého těla. „Jsem vděčná, že nám pomohl lék, díky kterému se nemoc zastavila,“ usmála se maminka Nikola Trč Jakobi.
Elišce Bláhové z Radomyšle budou v lednu dva roky. Když jí lékaři zjistili HLH syndrom, obrátil se jí i její rodině život naruby. „Jde o geneticky determinované onemocnění, které lze vyléčit pouze transplantací kmenových buněk,“ svěřila se její maminka Renata Šímová.
Vede pacientskou organizaci pomáhající rodinám s dětmi trpícími Duchennovou svalovou dystrofií. S tou se narodil i její syn Matýsek. Jitka Reineltová je vděčná, že jí přišel do života.
Sestra známé kanadské zpěvačky Céline Dion promluvila o dalších podrobnostech její vážné nemoci. Zpěvačka trpí vzácnou autoimunitní poruchou nervového systému zvanou Stiff-Person Syndrome (SPS, v překladu syndrom „ztuhlého člověka“), jež ovlivňuje její schopnost chodit a zpívat. Podle jejích blízkých už ani neovládá svaly.
/FOTOGALERIE/ Někdy v těchto dnech by mohla kulminovat zimní epidemie covid-19. Dle posledních čísel jím onemocnělo zhruba devět stovek lidí v celém Ústeckém kraji. Alespoň v to doufají epidemiologové a hygienici.
Propojit radost z adventu a pomoci těžce nemocným dětem s neurologickým postižením. Takový je smysl akce Každý punč se počítá, kterou podpořil v polovině prosince v rámci vánočních trhů v Hranicích každý, kdo si koupil ve stánku ve Vinotéce U Šenků punč pro Arcadu. Padesát korun z prodeje jednoho nápoje totiž putovalo do neurorehabilitačního centra Arcada, které sídlí v Kropáčově ulici v Hranicích, na nové rehabilitační pomůcky a hračky pro děti.
Propojit radost z adventu a pomoci těžce nemocným dětem s neurologickým postižením. Takový je smysl akce Každý punč se počítá, kterou podpořil v polovině prosince v rámci vánočních trhů v Hranicích každý, kdo si koupil ve stánku ve Vinotéce U Šenků punč pro Arcadu. Padesát korun z prodeje jednoho nápoje totiž putovalo do neurorehabilitačního centra Arcada, které sídlí v Kropáčově ulici v Hranicích, na nové rehabilitační pomůcky a hračky pro děti.
Celkový nárůst počtu nakažených akutními respiračními chorobami zaznamenala ve středních Čechách minulý týden Krajský hygienická stanice Středočeského kraje. Na Kolínsku hygienici sice zaznamenali v porovnáním s předchozím týdnem zlepšení, situace ale zdaleka není ideální. To potvrzuje i fakt, že nemocnice zavedla pro návštěvy povinnost nošení roušek.
Na Boleslavsku opět přibylo nemocných. Nárůst počtu nakažených akutními respiračními chorobami zaznamenala na okrese minulý týden Krajský hygienická stanice Středočeského kraje. Z důvodu zhoršování epidemiologické situace přistoupila v uplynulých dnech Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi k omezení návštěv. Tento stav trvá.
V minulé sezoně ovládl týmové kanadské bodování, měl být stěžejním dílkem do prostějovské skládačky, která Jestřábům pomůže vzlétnout až do prvoligového finále. Jenže hokejistu Tomáše Jáchyma potkala v létě nepříjemná nemoc, kvůli které musel dlouho jen doma sedět na gauči a na dálku sledovat, jak jeho spoluhráči válčí v Chance lize a jak se v Prostějově opět mění trenér. „Bylo to těžké období,“ přiznává 27letý centr.
/SMUTEČNÍ OZNÁMENÍ/ Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 18. do 24. prosince na Kutnohorsku naposledy rozloučí se svými blízkými.
V uplynulém týdnu došlo na území Zlínského kraje k mírnému nárůstu hlášených akutních respiračních infekcí, a to o 3,2 procenta. Celkově bylo 1 607 nemocných na 100 000 obyvatel. Více než chřipka trápí region nárůst onemocnění covidem.
Sezóna respiračních nemocí je v plném proudu. O epidemii se ale podle odborníků nejedná. Vévodí covid či virózy podobné chřipce. A to především v šesti krajích. Chřipka zatím tolik rozšířená není. Infekční nákazy se nevyhnuly ani Moravskoslezskému kraji.
Sezóna respiračních nemocí je v plném proudu. O epidemii se ale podle odborníků nejedná. Vévodí covid či virózy podobné chřipce. A to především v šesti krajích. Chřipka zatím tolik rozšířená není.
Smrt krále Jindřicha II., zvolení Francoise Mitterranda prezidentem, atentát na Jana Pavla II., útok na Světové obchodní centrum v New Yorku 11. září, koronavirová pandemie. To vše údajně předpověděl francouzský lékař, astrolog a vědec Michel de Nostredame, který je známější pod jménem Nostradamus. Podle některých vykladačů Nostradamových proroctví obsahují i předpověď událostí pro rok 2024.
Šárce Martinákové z Rožnova pod Radhoštěm se před několika lety obrátil svět vzhůru nohama. Osmnáctiletá studentka Středního odborného učiliště v oboru kadeřnice onemocněla akutní lymfoblastickou leukémií, zhoubným onemocněním kostní dřeně. Po dvou letech léčby se potýká s těžkými psychickými problémy.
Pražské nemocnice omezily do odvolání návštěvy pacientů na části svých klinik. Může za to zhoršující se epidemiologická situace, a to především u respiračních onemocnění typu chřipka nebo covid-19. Na části pracovišť jsou návštěvy povolené pouze po předchozí domluvě a s nasazeným respirátorem.
Doma ji má opravdu každý. Většinou je bílá, krásně sypká a dobrý oběd si bez ní většina lidí nedokáže představit. Řeč je o soli. Lidé ji k dochucování jídel využívají od nepaměti. Ale jak se stalo, že dnes sůl nejčastěji používáme v sypké podobě? Stojí za tím zajímavý příběh, kde hlavní roli hraje lékárnický um, zdraví jedné dívky a samozřejmě sůl.
Postihla někoho z Vašich blízkých mozková cévní příhoda? Máte dotaz k prevenci či léčbě tohoto onemocnění? Zeptejte se vedoucího lékaře Neurologické kliniky MUDr. Vladimíra Rohana, Ph.D. online. Své dotazy můžete posílat tento týden od úterý do čtvrtka, lékař bude odpovídat ve čtvrtek od 10 hodin.
Čtyřiatřicetiletá Adéla Pavlun se dokázala vyrovnat s endometriózou díky žábě kambo z amazonského pralesa a dalším přírodním medicínám. Ne každý je ale z šamanské metody nadšen, může být i nebezpečná. Nemoc přitom postihuje každou desátou ženu.
Podle hygieniků je Královéhradecký kraj na prahu epidemie respiračních nemocí. Výrazně k tomu přispívá i šíření covidu-19. Nejvíc nemocných bylo k pátku 8. prosince na Hradecku, nejméně na Rychnovsku.
Všichni pořád někam spěcháme. Když ne doslova, tak alespoň v hlavě, kde se sami honíme neodbytnými myšlenkami. Výsledkem všeobecného kultu rychlosti a zaneprázdněnosti je pak soustavný stres. A ten každému způsobuje řadu duševních i tělesných potíží. Co takhle dát si předsevzetí, že to v novém roce už budeme dělat jinak, a tím se uzdravíme? Toto radí svým klientům psycholožka Tereza Škorupová z Ostravy, která si sama prošla těžkou nemocí. Ta jí ukázala cestu k uzdravení.
Vzhledem k narůstajícím případům respiračního onemocnění a nemoci covid-19 omezila Rehabilitační nemocnice Beroun návštěvy na oddělení následné péče a interním oddělení včetně JIP a to na tři dny v týdnu od 14 do 17 hodin.
Přemýšlíte, co koupit na Vánoce svým blízkým, abyste jim vykouzlili úsměv na tváři? A co spojit radost z dávání s dobrou věcí? Stačí se podívat do vánočního speciálu, který vám přináší Deník a Denik.cz, a na stránce darky.denik.cz zavítat do kategorie s názvem Dobrodárky.
S příchodem zimy každoročně stoupá počet nachlazení a respiračních infekcí. V posledních dvou týdnech se vystřídalo mrazivé počasí s teplotami kolem nuly a oslabený nebo dětský organismus na to často reagoval chřipkou. Jaká je aktuální situace v regionu?
Vzhledem k významnému nárůstu akutních respiračních onemocnění přistoupila Kroměřížská nemocnice od čtvrtka 7. prosince 2023 k omezení návštěv hospitalizovaných pacientů. V krajské nemocnici ve Zlíně o tom zatím neuvažují.
Kontrola hygieniků na univerzitních kolejích v Harcově odhalila návrat bakterie Legionelly, která se nachází v potrubí teplé vody. Konkrétně se jedná o blok A, kde byl vyhlášen zákaz používání teplé vody ke sprchování.
Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi zakázala od čtvrtka 7. prosince návštěvy na interním oddělení. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace ve výskytu respiračních infekcí. Jejich celkový nárůst potvrzovala v minulých dnech i Krajská hygienická stanice Středočeského kraje.
Milovníků otužování stále přibývá, což je dobře. Pravidelné sprchování nebo koupel ve studené vodě stimulují krevní oběh i posilují imunitní systém. I mnozí z těch, pro které bývala studená sprcha něco absolutně nepředstavitelného, si to dnes už bez ní nedokáží představit. Začít je ale třeba s rozmyslem, postupně, nepřepínat se a naslouchat svému tělu. Víte, jak dlouho zůstat ve studené vodě, co se děje v těle při otužování a jak se po něm zahřát? Vyhněte se nejčastějším chybám začátečníků.
V pořadí třetí rozsudek vynesl nad tzv. Satanem, čtyřicetiletým drogovým bossem z Vimperka na Prachaticku, Krajský soud v Českých Budějovicích paradoxně na sv. Mikuláše dopoledne. Rudolf Chalaš si jej pro nemoc ani nepřišel vyslechnout. Za distribuci drog a anabolik by měl ve vězení strávit 5,5 roku a zaplatit 600 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný, Satanův advokát se na místě odvolal.
Také rádi pozorujete ptáčky, kteří dosedli na vaše krmítko a radostně do sebe hází jedno semínko slunečnice za druhým? Přikrmování může ptákům pomoci přežít dlouhou zimu a ulehčit jim každodenní shánění potravy. Mnozí lidé však stále nevědí, čím ptáky v zimě krmit a kdy s dokrmováním začít. Není jedno, co do krmítka dáváte. Některé pochutiny totiž mohou ptáky i zabít. Čím v zimě krmit ptáky? Co do krmítka pro ptáky rozhodně nedávat? A jaké krmítko je pro ptáky vhodné?
Jak se vyvíjí v čase obor pediatrie, se kterými diagnózami se na oddělení lékaři nejčastěji setkávají a jaké nové nemoci se objevují? Na tyto a další otázky odpovídal šéf dětského oddělení nemocnice v Přerově Jaroslav Bouchal.
Kvůli nárůstu akutních respiračních onemocnění se musí pacienti hospitalizovaní v boskovické nemocnici obejít bez návštěv svých blízkých. Zákaz návštěv platí od pondělí 4. prosince až do odvolání.
Mnozí z vás si možná vzpomenete na Marianku, která mohla být nadějnou tanečnicí po své mamince, ale kvůli spinální svalové atrofii skončila na invalidním vozíku. Na první pohled krásná dívka, o které si lidé často myslí, že si sedla na vozík jen tak z legrace, však nedávno bojovala o svůj život v umělém spánku. A to vše kvůli obyčejné rýmě. Jak je na tom dnes?
Ještě v minulé sezoně se ve městě karafiátů hrála druhá liga, ale zejména kvůli ekonomickým problémům nyní hraje áčko hokejových Klatov pouze společnou ligu Plzeňského a Karlovarského kraje. Přesto se tradiční klub v několika věcech vyrovná profesionálním organizacím. Třeba vysokou kvalitou svých sociálních sítí, komunikací směrem ke svým fanouškům nebo tím, že se klatovští hokejisté (inspirováni charitativní iniciativou některých českých sportovních klubů) rozhodli podpořit dárcovství krve.
PonoRoska, tak se jmenoval nedělní hromadný a zároveň charitativní ponor do vod ledové Malše u Malého jezu v Českých Budějovicích. Sešlo se tam na padesát registrovaných otužilců, kteří se rozhodli pomoci lidem s „ereskou“ čili roztroušenou sklerózou.
Dětské a novorozenecké oddělení sídlí v budově Pavilonu pro matku a dítě. Jeho primářem je Jaroslav Bouchal, který v přerovské nemocnici působí už šestnáct let.
PonoRoska, tak se jmenoval nedělní hromadný a zároveň charitativní ponor do vod ledové Malše u Malého jezu v Českých Budějovicích. Sešlo se tam na padesát registrovaných otužilců, kteří se rozhodli pomoci lidem s „ereskou“ čili roztroušenou sklerózou.
Chytila vás šílená bolest v kříži? Hexenšus, ústřel, houser, ischias nebo také lumbago – to jsou názvy pro tuto nepříjemnou situaci. Někdy je příčinou konkrétní nemoc páteře, mnohem častěji to jsou ovšem chyby v pohybových návycích, které páteř přetěžují. Co pomáhá na hexenšus, když už vznikl a my se potřebujeme akutní bolesti zbavit nebo ji aspoň zmírnit? Jak dlouho bolest zad trvá? A kdy už je potřeba vyrazit k lékaři?
Tato potravina je nerozlučně spojená především s chladným obdobím roku. Když potřebujeme zastavit začínající nachlazení, nebo se rychle uzdravit z kašle a rýmy, saháme po ní všichni. Není totiž lepší ingredience na oslazení léčivého bylinného či zázvorového čaje, než med. A pokud jde o domácí léčbu poranění, je to opět med, který pomůže. Jak potvrzují lékaři, med vytváří vhodné prostředí pro hojení ran.
Tancuj Matyldo. To je nový český film Petra Slavíka, jenž právě vstupuje do kin a jemuž dominuje Regina Rázlová. Hraje bývalou bohémskou barovou zpěvačku, kterou zaskočí zákeřná nemoc. A v duchu skladby Waltzing Matilda (k níž název filmu odkazuje) musí přese všechny rodinné i profesní prohry „dotančit“ svůj životní úděl až do konce.
„Co tady děláte? Koukejte vypadnout! - To asi ne, vaše matka mi darovala celý byt i s vybavením.“ Nelítostného exekutora Karla, zvyklého dělat s potížisty krátký proces, máloco vykolejí. Teď to ale vypadá, že jeho matka přišla vlastní chybou o byt a skončí u něj doma. A to je na solitéra jeho typu trochu moc. Tak vypadá jedna z úvodních scén filmu Tancuj Matyldo, jehož emotivní sílu čerpají tvůrci z autentické zkušenosti.
„Ve kterém jsi měsíci?“, „Tak kdy to čekáte?“… Ať muž nebo žena, člověk s nafouklým břichem, se občas stává terčem vtípků, protože jeho bříško připomíná to těhotenské. Ve skutečnosti je však nafouklé břicho velmi nepříjemný problém, který trápí asi dvacet procent populace. Lidé, které postihl, se necítí dobře a někdy mohou mít i velké bolesti. Příčinou může být dietní chyba nebo nesprávné stravování, ale pokud problém přetrvává, může signalizovat také vážné zdravotní potíže. Proč máme nafouklé břicho? Které potraviny způsobují nafouklé břicho? A jak nafouklému břichu předejít?