Doma ji má opravdu každý. Většinou je bílá, krásně sypká a dobrý oběd si bez ní většina lidí nedokáže představit. Řeč je o soli. Lidé ji k dochucování jídel využívají od nepaměti. Ale jak se stalo, že dnes sůl nejčastěji používáme v sypké podobě? Stojí za tím zajímavý příběh, kde hlavní roli hraje lékárnický um, zdraví jedné dívky a samozřejmě sůl.
Postihla někoho z Vašich blízkých mozková cévní příhoda? Máte dotaz k prevenci či léčbě tohoto onemocnění? Zeptejte se vedoucího lékaře Neurologické kliniky MUDr. Vladimíra Rohana, Ph.D. online. Své dotazy můžete posílat tento týden od úterý do čtvrtka, lékař bude odpovídat ve čtvrtek od 10 hodin.
Čtyřiatřicetiletá Adéla Pavlun se dokázala vyrovnat s endometriózou díky žábě kambo z amazonského pralesa a dalším přírodním medicínám. Ne každý je ale z šamanské metody nadšen, může být i nebezpečná. Nemoc přitom postihuje každou desátou ženu.
Podle hygieniků je Královéhradecký kraj na prahu epidemie respiračních nemocí. Výrazně k tomu přispívá i šíření covidu-19. Nejvíc nemocných bylo k pátku 8. prosince na Hradecku, nejméně na Rychnovsku.
Všichni pořád někam spěcháme. Když ne doslova, tak alespoň v hlavě, kde se sami honíme neodbytnými myšlenkami. Výsledkem všeobecného kultu rychlosti a zaneprázdněnosti je pak soustavný stres. A ten každému způsobuje řadu duševních i tělesných potíží. Co takhle dát si předsevzetí, že to v novém roce už budeme dělat jinak, a tím se uzdravíme? Toto radí svým klientům psycholožka Tereza Škorupová z Ostravy, která si sama prošla těžkou nemocí. Ta jí ukázala cestu k uzdravení.
Vzhledem k narůstajícím případům respiračního onemocnění a nemoci covid-19 omezila Rehabilitační nemocnice Beroun návštěvy na oddělení následné péče a interním oddělení včetně JIP a to na tři dny v týdnu od 14 do 17 hodin.
Přemýšlíte, co koupit na Vánoce svým blízkým, abyste jim vykouzlili úsměv na tváři? A co spojit radost z dávání s dobrou věcí? Stačí se podívat do vánočního speciálu, který vám přináší Deník a Denik.cz, a na stránce darky.denik.cz zavítat do kategorie s názvem Dobrodárky.
S příchodem zimy každoročně stoupá počet nachlazení a respiračních infekcí. V posledních dvou týdnech se vystřídalo mrazivé počasí s teplotami kolem nuly a oslabený nebo dětský organismus na to často reagoval chřipkou. Jaká je aktuální situace v regionu?
Vzhledem k významnému nárůstu akutních respiračních onemocnění přistoupila Kroměřížská nemocnice od čtvrtka 7. prosince 2023 k omezení návštěv hospitalizovaných pacientů. V krajské nemocnici ve Zlíně o tom zatím neuvažují.
Kontrola hygieniků na univerzitních kolejích v Harcově odhalila návrat bakterie Legionelly, která se nachází v potrubí teplé vody. Konkrétně se jedná o blok A, kde byl vyhlášen zákaz používání teplé vody ke sprchování.
Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi zakázala od čtvrtka 7. prosince návštěvy na interním oddělení. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace ve výskytu respiračních infekcí. Jejich celkový nárůst potvrzovala v minulých dnech i Krajská hygienická stanice Středočeského kraje.
Milovníků otužování stále přibývá, což je dobře. Pravidelné sprchování nebo koupel ve studené vodě stimulují krevní oběh i posilují imunitní systém. I mnozí z těch, pro které bývala studená sprcha něco absolutně nepředstavitelného, si to dnes už bez ní nedokáží představit. Začít je ale třeba s rozmyslem, postupně, nepřepínat se a naslouchat svému tělu. Víte, jak dlouho zůstat ve studené vodě, co se děje v těle při otužování a jak se po něm zahřát? Vyhněte se nejčastějším chybám začátečníků.
V pořadí třetí rozsudek vynesl nad tzv. Satanem, čtyřicetiletým drogovým bossem z Vimperka na Prachaticku, Krajský soud v Českých Budějovicích paradoxně na sv. Mikuláše dopoledne. Rudolf Chalaš si jej pro nemoc ani nepřišel vyslechnout. Za distribuci drog a anabolik by měl ve vězení strávit 5,5 roku a zaplatit 600 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný, Satanův advokát se na místě odvolal.
Také rádi pozorujete ptáčky, kteří dosedli na vaše krmítko a radostně do sebe hází jedno semínko slunečnice za druhým? Přikrmování může ptákům pomoci přežít dlouhou zimu a ulehčit jim každodenní shánění potravy. Mnozí lidé však stále nevědí, čím ptáky v zimě krmit a kdy s dokrmováním začít. Není jedno, co do krmítka dáváte. Některé pochutiny totiž mohou ptáky i zabít. Čím v zimě krmit ptáky? Co do krmítka pro ptáky rozhodně nedávat? A jaké krmítko je pro ptáky vhodné?
Jak se vyvíjí v čase obor pediatrie, se kterými diagnózami se na oddělení lékaři nejčastěji setkávají a jaké nové nemoci se objevují? Na tyto a další otázky odpovídal šéf dětského oddělení nemocnice v Přerově Jaroslav Bouchal.
Kvůli nárůstu akutních respiračních onemocnění se musí pacienti hospitalizovaní v boskovické nemocnici obejít bez návštěv svých blízkých. Zákaz návštěv platí od pondělí 4. prosince až do odvolání.
Mnozí z vás si možná vzpomenete na Marianku, která mohla být nadějnou tanečnicí po své mamince, ale kvůli spinální svalové atrofii skončila na invalidním vozíku. Na první pohled krásná dívka, o které si lidé často myslí, že si sedla na vozík jen tak z legrace, však nedávno bojovala o svůj život v umělém spánku. A to vše kvůli obyčejné rýmě. Jak je na tom dnes?
Ještě v minulé sezoně se ve městě karafiátů hrála druhá liga, ale zejména kvůli ekonomickým problémům nyní hraje áčko hokejových Klatov pouze společnou ligu Plzeňského a Karlovarského kraje. Přesto se tradiční klub v několika věcech vyrovná profesionálním organizacím. Třeba vysokou kvalitou svých sociálních sítí, komunikací směrem ke svým fanouškům nebo tím, že se klatovští hokejisté (inspirováni charitativní iniciativou některých českých sportovních klubů) rozhodli podpořit dárcovství krve.
PonoRoska, tak se jmenoval nedělní hromadný a zároveň charitativní ponor do vod ledové Malše u Malého jezu v Českých Budějovicích. Sešlo se tam na padesát registrovaných otužilců, kteří se rozhodli pomoci lidem s „ereskou“ čili roztroušenou sklerózou.
Dětské a novorozenecké oddělení sídlí v budově Pavilonu pro matku a dítě. Jeho primářem je Jaroslav Bouchal, který v přerovské nemocnici působí už šestnáct let.
PonoRoska, tak se jmenoval nedělní hromadný a zároveň charitativní ponor do vod ledové Malše u Malého jezu v Českých Budějovicích. Sešlo se tam na padesát registrovaných otužilců, kteří se rozhodli pomoci lidem s „ereskou“ čili roztroušenou sklerózou.
Chytila vás šílená bolest v kříži? Hexenšus, ústřel, houser, ischias nebo také lumbago – to jsou názvy pro tuto nepříjemnou situaci. Někdy je příčinou konkrétní nemoc páteře, mnohem častěji to jsou ovšem chyby v pohybových návycích, které páteř přetěžují. Co pomáhá na hexenšus, když už vznikl a my se potřebujeme akutní bolesti zbavit nebo ji aspoň zmírnit? Jak dlouho bolest zad trvá? A kdy už je potřeba vyrazit k lékaři?
Tato potravina je nerozlučně spojená především s chladným obdobím roku. Když potřebujeme zastavit začínající nachlazení, nebo se rychle uzdravit z kašle a rýmy, saháme po ní všichni. Není totiž lepší ingredience na oslazení léčivého bylinného či zázvorového čaje, než med. A pokud jde o domácí léčbu poranění, je to opět med, který pomůže. Jak potvrzují lékaři, med vytváří vhodné prostředí pro hojení ran.
Tancuj Matyldo. To je nový český film Petra Slavíka, jenž právě vstupuje do kin a jemuž dominuje Regina Rázlová. Hraje bývalou bohémskou barovou zpěvačku, kterou zaskočí zákeřná nemoc. A v duchu skladby Waltzing Matilda (k níž název filmu odkazuje) musí přese všechny rodinné i profesní prohry „dotančit“ svůj životní úděl až do konce.
„Co tady děláte? Koukejte vypadnout! - To asi ne, vaše matka mi darovala celý byt i s vybavením.“ Nelítostného exekutora Karla, zvyklého dělat s potížisty krátký proces, máloco vykolejí. Teď to ale vypadá, že jeho matka přišla vlastní chybou o byt a skončí u něj doma. A to je na solitéra jeho typu trochu moc. Tak vypadá jedna z úvodních scén filmu Tancuj Matyldo, jehož emotivní sílu čerpají tvůrci z autentické zkušenosti.
„Ve kterém jsi měsíci?“, „Tak kdy to čekáte?“… Ať muž nebo žena, člověk s nafouklým břichem, se občas stává terčem vtípků, protože jeho bříško připomíná to těhotenské. Ve skutečnosti je však nafouklé břicho velmi nepříjemný problém, který trápí asi dvacet procent populace. Lidé, které postihl, se necítí dobře a někdy mohou mít i velké bolesti. Příčinou může být dietní chyba nebo nesprávné stravování, ale pokud problém přetrvává, může signalizovat také vážné zdravotní potíže. Proč máme nafouklé břicho? Které potraviny způsobují nafouklé břicho? A jak nafouklému břichu předejít?
Po Číně se i v Evropě začal šířit suchý zápal plic způsobený bakterií Mycoplasma pneumoniae. K nárůstu dochází ve Francii nebo Nizozemsku. Onemocnění postihuje zejména děti do patnácti let věku. Deník přináší informace o situaci v České republice i o tom, co onemocnění znamená, jaké má příznaky a jak ho léčit.
Preventivní osvětové akce – Den pro chlapy, zaměřené na rakovinu prostaty a varlat využilo v prostějovské nemocnici více než 40 mužů. U několika z nich bude kvůli výsledkům potřeba další kompletní vyšetření.
Krajská hygienická stanice napočítala na Vysočině za sedmačtyřicátý týden roku značný nárůst nových respiračních onemocnění. Nejvíce nemocných v kraji je na Žďársku. Naopak Třebíčsko hlásí čísla nejnižší.
Krajská hygienická stanice napočítala na Vysočině za sedmačtyřicátý týden roku značný nárůst nových respiračních onemocnění. Nejvíce nemocných v kraji je na Žďársku. Naopak Třebíčsko hlásí čísla nejnižší.
Krajská hygienická stanice napočítala na Vysočině za sedmačtyřicátý týden roku značný nárůst nových respiračních onemocnění. Nejvíce nemocných v kraji je na Žďársku. Naopak Třebíčsko hlásí čísla nejnižší.
Krajská hygienická stanice napočítala na Vysočině za sedmačtyřicátý týden roku značný nárůst nových respiračních onemocnění. Nejvíce nemocných v kraji je na Žďársku. Naopak Třebíčsko hlásí čísla nejnižší.
Krajská hygienická stanice napočítala na Vysočině za sedmačtyřicátý týden roku značný nárůst nových respiračních onemocnění. Nejvíce nemocných v kraji je na Žďársku. Naopak Třebíčsko hlásí čísla nejnižší.
Prudký nárůst respiračních onemocnění u dětí zaznamenala za poslední týdny Čína. Na případy upozornila i Světová zdravotnická organizace (WHO), která chtěla znát podrobnosti o vývoji situace. Představitelé země nyní uvedli, že zjistili příčinu šíření suchého zápalu plic.
Fakultní nemocnice Plzeň se déle než deset let věnuje výzkumu zavádění nové diagnostiky a léčby závažných chorob. Čemu konkrétně se výzkum nejvíce věnuje? Jak takový výzkum probíhá? Jak dlouho trvá zavedení postupů do praxe? Nejen na to se můžete zeptat Prof. MUDr. Ondřeje Topolčana, CSc., který vám bude odpovídat už ve čtvrtek v 10 hodin na našem webu.
Když rodiče vážně nemocného dítěte požádají veřejnost o peníze na jeho léčbu, Češi neváhají přispět. Mnohým zároveň vadí, že ji neplatí zdravotní pojišťovny. Deník zmapoval podmínky, kdy lze léčbu uhradit a kdy zbývá jen veřejná sbírka.
Přes rostoucí počty nakažených covidem je podle odborníků situace stabilizovaná a lepší než v minulých letech. Většina lidí má lehký průběh, v nemocnicích často končí spíše ti, které současně trápí i jiná nemoc.
Nemoci srdce drží neblahé prvenství v počtu úmrtí v Evropě i Česku. Lékaři proto hledají cesty, jak to změnit. Apelují na prevenci, dostupnou moderní léčbu i racionální využívání umělé inteligence.
Růže nazýváme královnami květin, a podle toho je potřeba s nimi i zacházet. Aby vás krása růží těšila i příští rok, musíte se postarat o jejich včasné zazimování, které zabrání poškození lístků i kořenů. Jak správně zazimovat růže? Kdy je nejvhodnější čas na zazimování a jak se před zimou postarat o růže popínavé a o růže v květináčích?
Pokašlávání, kýchání, smrkání či chraptění je běžnou součástí podzimních i zimních dnů. V Česku se to hemží nakaženými covidem, rýmou nebo jinými virózami způsobenými kupříkladu RS viry. Objevují se už i případy chřipky. Někteří lidé zase uléhají s bakteriální angínou. Deník přináší přehled o současné situaci a možnostech prevence včetně očkování a toho, jak posilovat imunitu.
Rodičům Kateřině a Martinovi Goldsteinovým z Liberce se v listopadu 2021 narodil syn Teodor, který hned na začátku života trpěl těžkou svalovou slabostí, byl téměř nehybný, neplakal a měl obtíže s přijímáním potravy. Díky tomu trpěl podvýživou. Po devatenácti dnech mu lékaři diagnostikovali Prader-Willi syndrom (PWS).
/FOTOGALERIE/ Pro onemocnění hlavní protagonistky z původně 13. září přeložená talk show nazvaná Manuál zralé ženy spisovatelky a bavičky Haliny Pawlowské se odehrála ve středu v sále kolínského městského společenského domu.
Se začátkem nového školního roku a aktuálně s příchodem chladnějšího počasí se především menší děti začnou potýkat s onemocněním dýchacích cest. A s tím často přichází zvýšená teplota či horečka. Jak mohou rodiče svým dětem pomoci? Co radí pediatři a kdy má smysl teplotu snižovat?
Když se někomu zahledíte do očí, poznáte z nich mnohé, včetně jeho aktuálních pocitů, nálady i životního postoje. Barva očí však může poukázat i na váš aktuální zdravotní stav, nebo předpovědět určité nemoci včetně rakoviny kůže. Zamlžené či rozmazané vidění nebo změna barvy duhovky nejsou jedinými příznaky. Pozor by si měli dát především jedinci se světlým zbarvením oční duhovky.
Tři muži z Olomouckého kraje, dva z Prostějovska a jeden z Olomoucka se v září dozvěděli o tom, že jsou HIV pozitivní. Jedná se o poslední případy, které se objevily v měsíčních výkazech o výskytu a šíření HIV/AIDS v České republice, kde je podle odborníků až 1000 osob, jež o své HIV pozitivitě nevědí.
Monika Daňková je primářkou očního oddělení přerovské nemocnice. Do tohoto oboru vstupovala kdysi jako do neznámých vod. A volba byla správná - v očním oboru se podle svých slov našla. Přerovské rodačky jsme se zeptali, zda jsou preventivní prohlídky očí důležité, jaké operace se na oddělení provádějí nejčastěji, či zda přibývá dětí s očními vadami.
Na začátku podnikatelského příběhu Martiny Štefankové stála nemoc její 1,5leté dcerky. Tehdy samoživitelka z Klášterce nad Ohří zdokonalila tradiční, přes 200 let starý Priessnitzův zábal.
/VIDEO, FOTO/ Podle lékařů u nás nyní žijí dvě stovky tisíc pacientů s nějakým typem neurodegenerativního onemocnění, jako je třeba Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Nejedná se přitom jen o starší populaci, ale i mladší generaci. Počet nemocných přitom výrazně narůstá. Vliv na to mají i toxické látky v životním prostředí. Nejvýraznějším varovným signálem je vada řeči. Příběh nemocné a pečující představily v divadelní hře Vděk herečky Klára Cibulková a Anna Kameníková, které mají přímou osobní zkušenost s péčí o nemocného blízkého.
S rakovinou plic si lékaři umějí poradit. Důležité je zachytit ji včas. Jelikož ale lidé přijdou kvůli léčbě do ordinace mnohdy pozdě, má ze všech typů rakovin nejvyšší úmrtnost. Listopad je celosvětovým měsícem šíření povědomí o rakovině plic. Mnohá místa v Česku nabízejí vyšetření zdarma.