Přes 800 tisíc korun si mezi sebou rozdělí letos žadatelé, kteří se ucházejí o dotaci z každoročně vypisovaného programu na podporu zdravotnické osvěty, výchovy a zmírňování následků onemocnění. Budou tak moci mimo jiné udělat projekty zaměřené na první pomoc, prevenci poruch výživy, infekčních nemocí, zvýšení povědomí o civilizačních onemocněních, prověření fyzické zdatnosti obyvatel a pravidelnou rehabilitační činnost zdravotně postižených osob pomocí koní – hipoterapii.
Po dlouhé nemoci ve středu zemřel herec, tanečník a pedagog Vlastimil Harapes, bylo mu 77 let. ČTK to sdělil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Harapes byl dlouholetým sólistou baletu Národního divadla, později baletní soubor první české scény vedl jako umělecký šéf. Na závěr svého angažmá se stal jako jeden z mála čestným členem Národního divadla, v roce 2016 vstoupil do Síně slávy ND.
Roztroušená skleróza je nevyléčitelné onemocnění, které postihuje především mladší lidi. Ještě před pár desítkami let znamenala její diagnóza vážné omezení života a nezvratnou invaliditu. Věda však pokročila neuvěřitelně kupředu, takže dnešní medicína dokáže postup nemoci výrazně zpomalit. Je k tomu však potřeba včasná diagnóza. Jaké jsou příznaky roztroušené sklerózy?
V úterý 30. dubna zemřel po dlouhé nemoci bývalý hokejový brankář Uničova či Olomouce Michal Turek. Podlehl leukémii. Ve 35letech po něm zůstala manželka Adéla a dvě malé děti - Ríša (2 roky) a Agátka (5 let). Kamarádi Michala Turka nyní spustili sbírku právě pro jeho rodinu.
Kampaň na podporu dárcovství dřeně dorazila na Rychnovsko. „Mám velikou radost, že jsem ve svém rodném městě našla kamarádky a jejich prostřednictvím spousty ochotných lidí, kteří pomohou s pořádáním nejrůznějších akcí na podporu dárcovství kostní dřeně na Rychnovsku,” prozradila na úvod Iveta Hlobilová Rychnovačka, která nyní žije ve Znojmě.
Nebezpečný černý kašel se stále dynamicky šíří a v Olomouckém kraji si už připsal první letošní úmrtí. I když lékaři za minulý týden zaznamenali v olomouckém regionu 38 nových případů, v případě černého kašle se Olomoucký kraj podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) řadí mezi ty s nejnižší nemocností.
Nebezpečný černý kašel se stále dynamicky šíří a v Olomouckém kraji si už připsal první letošní úmrtí. I když lékaři za minulý týden zaznamenali v olomouckém regionu 38 nových případů, v případě černého kašle se Olomoucký kraj podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) řadí mezi ty s nejnižší nemocností.
Nebezpečný černý kašel se stále dynamicky šíří a v Olomouckém kraji si už připsal první letošní úmrtí. I když lékaři za minulý týden zaznamenali v olomouckém regionu 38 nových případů, v případě černého kašle se Olomoucký kraj podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) řadí mezi ty s nejnižší nemocností.
Nebezpečný černý kašel se stále dynamicky šíří a v Olomouckém kraji si už připsal první letošní úmrtí. I když lékaři za minulý týden zaznamenali v olomouckém regionu 38 nových případů, v případě černého kašle se Olomoucký kraj podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) řadí mezi ty s nejnižší nemocností.
Máme pro vás další díl průvodce Nemocnicí Jablonec nad Nisou. Tentokrát se podíváme na oddělení urologie. Urologie Nemocnice Jablonec nad Nisou je specialistou na poruchy a nemoci močopohlavního ústrojí.
Jako laborantka pro výrobu alkoholu pracovala Štěpánka Vokounová z Karlových Varů pro Becherovku. Práce ji nenaplňovala, tak odešla do rodinného podniku. Ani tady ale nebyla uspokojená, tak rozjela vlastní vysněné podnikání v kosmetickém odvětví. Začátky byly náročné, šest let se rozvíjela. Avšak jen do chvíle, než jí do života vstoupila nemoc – rakovina.
Stačilo jediné klíště a asistenční pes Kulíšek málem zemřel. I přes veškerá preventivní opatření a antiparazitní ochranu se od klíštěte obecného nakazil anaplazmózou. Nemocí, která se velmi těžko rozpozná a jež často končí doživotními následky i smrtí. V těle psa navíc zůstává a může kdykoliv znovu propuknout. Zvíře neochránila ani vhodná antiparazitika.
Čím vyšší jsou venkovní teploty, tím více nám otékají nohy. Jenže otoky nohou nejsou jen běžnou letní záležitostí. Mohou být i důležitým příznakem řady zdravotních potíží. Co je příčinou otoků nohou, především kotníků, a jak se jich zbavit? Někdy stačí opatření, která uděláme doma; jindy je dobré vyrazit k lékaři. Přečtěte si, co všechno mohou oteklé nohy signalizovat.
Některé ženy, které si nechaly zvětšit ňadra silikonovými implantáty, mají podezření, že u nich plastika prsou vyvolala dlouhodobé a komplikované zdravotní potíže. Od ekzémů, migrén či suchých očí přes poruchy spánku až po deprese. Upozorňují, že o nemoci nazývané BII - nemoc z prsních implantátů - se v Česku mluví málo a klientky klinik estetické medicíny o rizicích nedostávají dostatek informací. Podle odborníků s sebou každý implantát v těle může nést rizika a aplikaci z estetických důvodů by si měla každá žena důkladně rozmyslet. Lékaři ale zároveň varují před vyvoláváním hysterie a upozorňují, že nemoc z prsních implantátů není zatím ani oficiální medicínskou diagnózou.
Bezmála tisíc případů pertuse, takzvaného černého kašle, objevili lékaři v Ústeckém kraji od začátku letošního roku. Na přelomu dubna a května se opět objevily nové případy i na Litoměřicku. Celkový počet akutních respiračních onemocnění ve všech okresech kromě Lounska klesá.
Znáte kamčatskou borůvku? Můžete ji sklízet už v květnu, často dřív, než vám na zahradě dozrají první jahody. Tmavě modré plody sice chutnají podobně jako klasické borůvky, nejsou ale kulaté, mají podlouhlý tvar. Kamčatská borůvka je název, který se používá pro zimolez kamčatský nebo také zimolez modrý, i když z botanického hlediska nemá s borůvkou nic společného. Nenáročný keř můžete snadno pěstovat na své zahradě. Přečtěte si, jak rychle roste, jak zimolez sázet a stříhat i co obsahují jeho chutné plody.
Zvětšené, různě pokroucené povrchové žíly se nejčastěji objevují na dolních končetinách. I když dostaly název křečové, mohly by se stejně tak jmenovat třeba otokové. Jsou jedním z pozdějších projevů chronického žilního onemocnění a zaslouží si léčbu nejen proto, že nehezky vypadají. Co mohou křečové žíly způsobovat a jak se jich nejúčinněji zbavit v domácích podmínkách? A jak poznat, že se jedná o křečové žíly? Tyto příznaky určitě nepřehlížejte.
Ideální doba pro vysazování rajčat na záhony je polovina května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Pokud chcete udělat maximum pro to, abyste měli bohatou úrodu chutných plodů a sazenice rajčat neohrozily plísně nebo škůdci, věnujte pozornost „sousedům“, kteří vám s tím pomohou. Víte, s jakými rostlinami si rajčata vzájemně prospívají a které naopak nadělají víc škody než užitku? Přečtěte si, proč by neměly v blízkosti rajčat chybět cibuloviny, čím česnek a cibule obohatí půdu a proč rajčata nepřipraví o živiny.
I když bez černý neoplývá zvláštní krásou, vyplatí se mít jej blízko domu. Má totiž takové množství léčivých účinků, že se o něm už po stovky let hovoří jako o zázračné rostlině. Naši předkové mu navíc přičítali magické vlastnosti. Bez černý pro ně byl posvátnou rostlinou, která uměla chránit člověka, jeho štěstí, obydlí i dobytek. Stejně tak ovšem věděli, že při špatném zacházení jim může bez černý způsobit velké neštěstí nebo dokonce přivodit šílenství.
Modrá barva rozsvítila v neděli 5. května budovu Divadla Husa na provázku a Obchodní centrum Omega. Stalo se tak u příležitosti Světového dne plicní hypertenze - nevyléčitelné nemoci, která v Česku ohrožuje tisíc lidí. Kvůli nedostatečnému okysličení krve mají pacienti často také modře zbarvené rty a kůži, proto byla zvolena právě modrá barva nasvícení.
Túje můžete vidět na mnoha zahradách. Lidé si oblíbili živý plot z tújí pro jejich elegantní vzhled, stálezelenou barvu a rychlý růst, který zajistí soukromí. Pokud ale nebudete o túje pečovat a pravidelně je stříhat, stane se z nich nevzhledná a neproniknutelná hradba stínící všemu kolem sebe. Přečtěte si, v jakou roční dobu túje stříhat a o kolik je zkracovat, aby byly krásně zelené a zůstaly ozdobou vaší zahrady co nejdéle.
Martina je maminka desetiletého Vojty a sedmileté Magdalénky. Na konci minulého roku si do té doby vitální žena všimla, že ji začínají brnět prsty, a následně i celé horní a dolní končetiny. Vše ale přisuzovala pouze nedostatku vitaminů či stresu. Během deseti dní se z ní ale stal ležící pacient se závažnou neurologickou diagnózou, na kterou zatím nikdo nezná lék.
Mezinárodní status zanedbatelného rizika klasické klusavky (TSE) získalo v polovině dubna Česko. Stalo se tak čtvrtým členským státem Evropské Unie, kterému byl tento status přiznán. Pro chovatele ovcí a koz to znamená zanedbatelné riziko této nákazy v jejich chovech, usnadní jim také obchodování s plemennými zvířaty.
V ústecké nemocnici probíhá výstava obrazů pacientky Zdenky Tučkové, která se již roky léčí s Parkinsonovou chorobou, statečně bojuje se všemi obtížemi s ní spojenými a stále studuje malbu i grafiku. A tvoří krásné obrazy.
Jste překyselení, a to je prý důvod vašich zdravotních potíží. Toto tvrzení na nás vyskakuje ze všech stran. Leckdy ho doprovází nabídka dobrých rad na odkyselovací diety, v horším případě i na koupi nejrůznějších doplňků stravy. Kdy je organismus opravdu překyselený, a jak zjistit překyselení organismu? A co je nejlepší na odkyselení organismu? Zeptali jsme se profesora biochemie Jaroslava Racka, praktického lékaře Dušana Zhoře a nutriční poradkyně Moniky Bartolomějové.
Po vydařeném podzimu a dobrém vstupu do jara neprožívají Louny v Krajské soutěži dorostu šťastné období. „Herní projev není špatný, ale nedáváme z šancí góly. A také nás trápí to, že každý zápas absolvujeme v jiné sestavě," říká trenér Jan Jantoš, který se hlouběji zamýšlí nad aktuální situací.
V zázrak v podobě léku budou Péťa a jeho maminka Lucie Pelantová doufat do poslední chvíle. V necelých čtyřech letech byla chlapci diagnostikována nevyléčitelná Deuchennova svalová dystrofie, kvůli níž je chlapec den ode dne slabší. V budoucnu se bez celodenní péče své maminky neobejde. Pokud se nevynalezne nový lék, chlapec nejspíš nepřežije 20. rok života. Maminka se proto snaží mu jeho zbývající čas co nejvíce zpříjemnit a zjednodušit.
Syndrom Dandy-Walker, což je vzácné onemocnění postihující vývoj mozku, a k tomu vzácná metabolická porucha, epilepsie, oční vada a další zdravotní problémy. Štěpánovi z Rokycanska sudičky příliš nepřály.
Jarouškovi je pět let a poprvé se setkal s rakovinou, už když mu byl jeden rok. Od té doby bojuje již čtvrtým rokem s rozsáhlým nádorem na mozku. Podstoupil už několik operací, po kterých následovaly chemoterapie, ozařování a aktuálně biologická léčba. Po poslední operaci navíc Jaroušek ochrnul na levou polovinu těla. Jeho maminka Jarmila Bodišová říká, že žijí noční můru, ze které se nemohou probudit.
Tuberózní skleróza je vzácné genetické onemocnění. Mezi jeho příznaky patří nezhoubné nádory vznikající na ledvinách, srdci a mozku. Projevů má ale mnohem více a postihuje celé tělo. Celosvětově s ním žije přibližně 1,5 milionu lidí. V Česku s tuberózní sklerózou bojuje asi tisícovka pacientů. Mezi nimi i malý Kubík. Jeho příběh na instagramu sleduje přes 72 tisíc lidí.
Syndrom krčního žebra neboli syndrom horní hrudní apertury nebo též thoracic oulet syndrom (TOS) je útlakový syndrom, při kterém dochází k útlaku nervově cévního svazku mezi prvním žebrem a klíční kostí. Zejména při určité poloze horní končetiny, nejčastěji při předpažení, upažení či vzpažení končetiny, se objevují potíže plynoucí právě z útlaku nervů nebo cév.
Neutěšené vztahy v britské královské rodině se možná brzy vyřeší. Podle některých zasvěcenců pozval král Karel III. syna Harryho s chotí Meghan a jejich dětmi na prázdniny. Dvojice by se v Británii mohla objevit dokonce ještě dříve, a to díky pozvání prince Williama a princezny Kate.
Přinejmenším repelent by neměl chybět v zavazadle nikoho, kdo v těchto dnech vyrazil nebo se chystá na prodloužený víkend do přírody. Riziko, že si z výletu přiveze v lepším případě jen klíště, v horším i nákazu lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou, je vysoké.
Přinejmenším repelent by neměl chybět v zavazadle nikoho, kdo v těchto dnech vyrazil nebo se chystá na prodloužený víkend do přírody. Riziko, že si z výletu přiveze v lepším případě jen klíště, v horším i nákazu lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou, je vysoké.
Na možné další nemoci s pandemickým potenciálem upozornili světoví odborníci. Největší riziko představuje chřipka. Vědci varovali i před nárůstem počtu případů ptačí chřipky, která u savců mutuje, což zvyšuje riziko přenosu na člověka. Světová zdravotnická organizace (WHO) ovšem navzdory situaci v zámoří obavy mírní.
Fála je sedmiletý labrador, který v klíšťové sezoně nikdy nevychází se svou paničkou na procházku bez antiparazitního obojku. I přesto, že ho jeho majitelka Kateřina Černá každý den prohlíží a případná přisátá klíšťata odstraňuje, nakazil se nemocí, kterou přenášejí. Babezióza u zvířete způsobila vážný zdravotní stav, ze kterého se pomalu zotavuje. Kvůli masivnímu krvácení do mozku však oslepl a sotva se hýbe.
„Projekty Karlovarského kraje v oblasti prevence duševního zdraví u dětí a mladistvých“, které se zaměří na žáky 2. stupně základních škol, studenty středních škol, jejich rodiče a pedagogy, chystá Karlovarský kraj. Odbor zdravotnictví krajského úřadu na něm bude spolupracovat s Národním ústavem duševního zdraví, neziskovou organizací Nevypusť duši a organizací FOKUS a Českým rozhlasem, který bude mediálním partnerem všech projektů.
Netřesk nebo také sempervivum je ozdobou každé skalky. Dá se ale pěstovat i v květináči, ve skleněné misce na stole nebo na střeše. Ostatně naši předkové používali tenhle sukulent jako ochranu svých stavení před bleskem. Netřesky jsou krásné, nenáročné, rychle se rozrůstají a zvládne je pěstovat úplně každý. Věděli jste, že listy netřesků jsou léčivé podobně jako aloe vera? Přečtěte si, jaké mají léčivé účinky a jak netřesky množit.
Počet případů takzvaného černého kašle, čili pertuse, se v uplynulém 17. týdnu roku 2024 v Ústeckém kraji opět zvýšil. Podle statistik Krajské hygienické stanice se podařilo diagnostikovat celkem 150 nových případů. Minulý týden to bylo 141 případů. Jde tedy o nárůst necelých pět procent.
Dětí, které váží mnohem víc, než by měly, přibylo v České republice jako hub po dešti. Jsou tak ohroženy chorobami, které jsme byli zvyklí vídat jen u dospělých. Epidemii obezity a nadváhy mezi nejmladší generací ještě podpořilo období covidové pandemie. A jak upozorňují dětští lékaři, po jejím skončení se nic k lepšímu nemění. Lektorky kurzů hubnutí pro děti Lenky Štěchové jsme se zeptali, jak se dětská obezita určuje i jak jí předcházet.
Rus domácí. Jeden z nejnebezpečnějších škůdců z řad domácího hmyzu. I v českých domácnostech totiž dokáže nadělat velké potíže. Navíc lidi dokáže nakazit velmi nebezpečnými chorobami. A pokud už se rus domácí v daném obydlí zabydlí, je poměrně velmi složité se ho zbavit.
Hygienici na Vysočině sledují letos na jaře u dětí a mladistvých nárůst počtu případů páté a šesté nemoci. Stejně jako syndromu ruka, noha, ústa. Jen za první měsíce letošního roku je případů dvakrát více než za celý loňský rok.
Hygienici na Vysočině sledují letos na jaře u dětí a mladistvých nárůst počtu případů páté a šesté nemoci. Stejně jako syndromu ruka, noha, ústa. Jen za první měsíce letošního roku je případů dvakrát více než za celý loňský rok.
Kanadská zpěvačka Céline Dion se v rozhovoru pro módní časopis Vogue France rozpovídala o tom, jaký je život se vzácnou autoimunitní poruchou zvanou Stiff-person syndrome (říká se jí také syndrom ztuhlého člověka). Svěřila se, že musí dřít pětkrát týdně, aby se udržela v kondici. Promluvila o vnitřní síle a odhodlání. Odpověděla také na otázku, zda ji ještě někdy fanoušci spatří na pódiu. Na obálce zapózovala v bílých šortkách a košili nahoře bez.
Má nemocnou dceru, a ještě ji lidé obvinili z toho, že se vše kolem sbírky, kterou pro ni založila, nezakládá na pravdě. I přes některé nenávistné komentáře se však podařilo potřebné peníze vybrat. Maminka šestnáctileté dívky ale prosí, aby dárci přispívali dál. Stav dcery je totiž natolik važný, že se na zahraniční kliniku dostanou jen speciálním vozem. Ten ovšem nemají. Celkově je čeká (nejen) finančně velice náročná budoucnost.
Budoucnost genové terapie, zlepšení dostupnosti léčby rakoviny i její prevence nebo pojem ekologičtější dialýza. To byla hlavní témata, která jsme probírali v nejnovějším dílu podcastu Deníku Ze západu. Naším hostem byl tentokrát europoslanec a západočeský rodák Ondřej Knotek.
Bude se někdy smát, lézt, běhat či mluvit? Takové otázky si kladou rodiče devatenáctiměsíčního Damiánka z Liberce, který trpí od narození vzácným onemocněním bílé mozkové hmoty. Jeho hlavička je oproti stejně starým dětem menší, což se projevuje na jeho vnímání světa a dovednostech. V tuto chvíli čekají rodiče na výsledky genetických testů a zatím to vypadá, že v České republice pomoc nenajdou.
Když jste po operaci páteře, kloubů, po těžkém covidu či trpíte některým dlouhodobým chronickým onemocněním, zřejmě svůj nárok na lázeňskou léčbu využíváte. Existuje ale řada dalších zdravotních potíží, které by se díky lázeňské léčbě zlepšily, jen se o tom mezi pacienty moc neví. Případně to lidé vědí, ale netuší, že na takovou léčbu mají nárok zdarma. O radu, na co vám může lékař předepsat lázně, jsme požádali lázeňského lékaře Petra Pšenicu a praktického lékaře Ivo Procházku.
Dalších 141 případů pertuse, takzvaného černého kašle, diagnostikovali lékaři v minulém týdnu v Ústeckém kraji. Nejvíce nemocných je mezi dospívajícími, vyplývá z aktuálních statistik Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje.