Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Odhazovat vršek v touze po dokonalém opálení se někdy nemusí vyplatit.

Opalování nahoře bez: Hrozí rakovina prsu víc, když slunce pálí na nahá ňadra?

Milujete do hněda opálená těla bez bílých míst, a tak se nevyhýbáte opalování nahoře bez? Vystavovat nahá prsa slunečním paprskům však není vždy úplně vhodný nápad. Rakovina kůže a riziko zhoubných melanomů a agresivních kožních nádorů je totiž vysoké. Jak ale prsa před sluncem chránit? Mohou UV paprsky přímo způsobit rakovinu prsou a jaké další nežádoucí vlivy slunce na ňadra má?

Primář interního oddělení a lékařský ředitel Nemocnice Neratovice Michal Scheinost.

Lékař varuje: Typickým pacientem se dnou je obézní muž, který má rád alkohol

Dna, pakostnice neboli nemoc králů sužuje lidstvo od nepaměti. Při jejím léčení však stále dochází k chybám. Podle MUDr. Michala Scheinosty z neratovické nemocnice si mnozí lékaři zvykli nemoc léčit snižováním koncentraci kyseliny močové bez ohledu na obtíže. „Je to, jako bychom léčili žloutenku make-upem," říká.

Subtropické klíště druhu Hyalomma marginatum poznáte podle typicky hnědého těla a pruhovaných nohou.

Klíšťata už i v Chorvatsku? Ano a jsou mnohonásobně nebezpečnější než ta naše

Vždy se tvrdilo, že klíšťata žijí především ve vlhkých teplých oblastech. To ale platí možná tak pro klíště obecné, které běžně potkáte v našich lesích nebo na loukách. Mnohem nebezpečnější klíště z rodu Hyalomma marginatum však můžete potkat třeba na dovolené v Chorvatsku, jelikož tento druh preferuje teplo a sucho. Sledovat vás může i sto metrů a přenáší nemoc se 40procentní úmrtností. Jak nebezpečné klíště poznáte a můžeme se s ním setkat i u nás?

Margitka je mladá dívka, která díky zákeřné nemoci trpí ukrutnými bolestmi.

Nekonečné utrpení, hnijící břicho a trýznivé bolesti. Dívka dál bojuje o přežití

Margitka je osmadvacetiletá dívka, která se poprvé před třemi lety ocitla v přímém ohrožení života. Následovalo několik operací, otrava, sepse, vnitřní krvácení, krvácení z jizvy, protržení střeva, stomie, ale hlavně neutišitelné bolesti. Dnes už lékaři vědí, co mladé dívce je. Diagnostikovali jí endometriózu. Její tělo je ale po nespočtu prodělaných operací velice slabé a na každou další operaci reaguje velmi přehnaně a nikdo neví proč.

Transplantace fekálních bakterií patří mezi nové léčebné metody, i když poněkud kontroverzní.

Budeme jíst fekálie v tabletách? Kdo může být dárcem stolice a jak může léčit

Od doby, kdy byla vynalezena kanalizace, obvykle putuje obsah našich střev do toalety, kde naše starost s vyprazdňováním končí. Fekálie ale překvapivě mohou sloužit jako cenný dar pro všechny lidi, jejichž střevní ekosystém je narušen. Jak ale stolici darovat, kdo se může stát dárcem, k čemu darovaná stolice slouží a jak probíhá její transplantace?

Květa Fialová.

Květa Fialová dožila v Alzheimer centru. Tam v představách stále hrála divadlo

Alzheimerova nemoc, která je nejčastější formou demence, začíná nenápadně a rozvíjí se postupně i několik let. Pomalu a nevratně mění osobnost člověka. Tak tomu bylo i v případě slavné herečky Květy Fialové, která poslední tři roky strávila v Alzheimer centru. Jak se Alzheimerova nemoc pozná a jaký test je možné provést k jejímu zachycení? A jak vypadá budoucnost diagnostiky Alzheimerovy nemoci, která zajistí včasný záchyt, a tedy i její úspěšnější léčbu?

Klíště. Ilustrační foto.

Víte, jak správně na klíště? Encefalitidou se letos v kraji nakazilo už 15 lidí

Klíšťata, to je každoročně se opakující téma, které je obzvlášť v době prázdnin více než aktuální. Ve Zlínském kraji letos hygiena eviduje už patnáct onemocnění klíšťovou encefalitidou a nákaz dále přibývá. Pacienti jsou hlášeni napříč krajem od Mysločovic, Slušovic až po Rožnov pod Radhoštěm, Nedašov nebo Valašské Meziříčí. Největší nárůst onemocnění je v posledních letech v okresech Vsetín a Zlín.

Nejlepší rehabilitaci po rakovině prsu nabídnou lázně. Využijte pojišťovnu

Co dělat po operaci prsu? Když jsem po onkologické léčbě, mám nárok na lázně? A jaké lázně mi mohou pomoci? To jsou časté otázky, které si kladou ženy poté, co se vyrovnaly s diagnózou rakoviny prsu a úspěšně absolvovaly léčbu. I když jsou v podstatě vyléčené, trpí mnohé pacientky existenciální úzkostí. Netuší, co bude dál a jestli se dokážou vrátit k běžnému životu, který rakovina prsu zcela změnila. I s řešením těchto stavů mohou onkologickým pacientkám výrazně pomoci lázně.

Roztoči, kteří způsobují svrab

Svrab se šíří i v Pardubickém kraji. K nákaze stačí dvě minuty

Případů svrabu v Pardubickém kraji oproti loňskému roku přibylo. V červnu hygienici v kraji zaznamenali 30 nových případů tohoto onemocnění, což je v porovnání se stejným obdobím v loňském roce více než dvojnásobek. Velmi rizikové je sdílení lůžkovin. 

Za vzorek své DNA se dozvíte, jak rychle dokážete metabolizovat kávu, jak jste inteligentní, zda máte predispozici k nadváze, jestli jste ranní ptáče, či sova a mnoho dalších zajímavostí.

Chraňte svou DNA: Stále více firem může zneužít váš genetický materiál

Vědecký pokrok v oblasti genetiky vpravil do medicíny obrovské vymoženosti. Studium DNA přináší výsledky ať již třeba v terapii rakoviny, prenatální diagnostice, či genetického poradenství potenciálních rodičů. Stále rostoucí možnosti však už dávno překročily výsostnou sféru medicínskou a vstoupily do teritoria komerčního. I u nás přibývá společností nabízející testování DNA za různými účely.

Malý Alex z Plzeňska, který se potýká s řadou zdravotních problémů, se svými blízkými

První záchvat vše změnil. Vývoj chlapce se pozastavil, nyní chodí s chodítkem

Malý Saša byl vytouženým miminkem. Narodil se v termínu, bez komplikací a nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo být něco v nepořádku. Vše vypadalo, že z něj vyroste stejný chlap, jako je jeho táta, profesionální hasič v Plzni. Jenže když bylo Alexandrovi půl roku, rodiče si začali všímat, že mu některé věci trvají déle než jeho vrstevníkům.

Malý Alex z Plzeňska, který se potýká s řadou zdravotních problémů, se svými blízkými.

První záchvat vše změnil, vývoj se pozastavil. Teď už Saša chodí s chodítkem

Malý Saša byl vytouženým miminkem. Narodil se v termínu, bez komplikací a nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo být něco v nepořádku. Vše vypadalo, že z něj vyroste stejný chlap, jako je jeho táta, profesionální hasič v Plzni. Jenže když bylo Alexandrovi půl roku, rodiče si začali všímat, že mu některé věci trvají déle než jeho vrstevníkům.

Diabetiků na celém světě výrazně přibývá. V České republice se jich aktuálně léčí přibližně 900 tisíc

Na tuto léčbu cukrovky se zapomíná. Přitom funguje výborně a hradí ji pojišťovny

Diabetes 2. typu je ve většině případů spojený s další vážnou nemocí, s obezitou. Právě vysoká hmotnost v organismu způsobí postupné změny v metabolismu, které vedou k rozvoji cukrovky. Ale toto platí i v opačném směru – když totiž pacient s diabetem 2. typu zhubne, kompenzace jeho nemoci se zlepší, nebo se nemoc dokonce zcela vyléčí. Mnozí pacienti berou dlouhé roky vysoké dávky léků a inzulínu, aniž by tato terapie zabírala. Přitom by stačilo zhubnout, což se bohužel často nedaří. Existuje ale řešení, které by diabetikům pomohlo, a hradí ho zdravotní pojišťovny.

Lidé, kteří tráví v přírodě alespoň 120 minut týdně, mají výrazně vyšší pravděpodobnost, že budou mít dobré zdraví a lepší psychickou pohodu.

Místo prášků na uklidnění vědci radí: Duši vyléčí už dvě hodiny týdně v přírodě

Úzkosti a deprese se už od covidové pandemie šíří naší populací. Teď se k obavám z války na Ukrajině a energetické krizi přidal strach z nedostatku peněz. Léčba pro duši přitom nemusí stát skoro nic. Vědci prokázali, že k psychické pohodě pomáhá pobyt venku. Stačí vyrazit do přírody, pryč z temných místností na denní světlo a bude nás to léčit. Pohyb venku v přírodě navíc nemusí být bezcílný. Klub českých turistů pro nás připravil tipy na krátké značené trasy.

Srdeční červivost přenáší infikovaní komáří. Nemoc může být smrtelná

Psům hrozí v Chorvatsku smrtelná nákaza srdečními červy. Přenášejí je komáři

Chystáte se se svým čtyřnohým mazlíčkem do Chorvatska a už se nemůžete dočkat, až spolu skočíte do moře? Dobrodružná dovolená se však může po několika měsících změnit v zoufalý boj o holý život vašeho psa či kočky. Stačí totiž, aby vašeho Broka štípl na dovolené obyčejný komár, který ho infikuje červy, jež poputují přímo do jeho srdce. Dá se však srdeční červivosti u vašich mazlíčků předejít?

Přibývá lidí s duševními problémy. Psychiatrů je málo, důležitá je pozornost okolí, říká odborník Jiří Šupa.

Reakce na tragédii u Macochy. Lidí s duševními problémy přibývá, říká odborník

/FOTO/ Organizace Práh jižní Morava podporuje lidi s duševním onemocněním při začleňování se do běžného života. Usiluje, aby se mohli zotavovat ve vlastním prostředí mezi blízkými, čemuž napomáhá také prací v terénu. Podle odborného vedoucího služeb a psychoterapeuta Jiří Šupy je v regionu velmi aktuální téma sebevražd. Tuto otázku rozvířila nedávná tragická událost u propasti Macocha.

Přibývá lidí s duševními problémy. Psychiatrů je málo, důležitá je pozornost okolí, říká odborník Jiří Šupa

Tragédie u Macochy? Lidí s duševními problémy přibývá, varuje odborník

Organizace Práh jižní Morava podporuje lidi s duševním onemocněním při začleňování se do běžného života. Usiluje, aby se mohli zotavovat ve vlastním prostředí mezi blízkými, čemuž napomáhá také prací v terénu. Podle odborného vedoucího služeb a psychoterapeuta Jiří Šupy je v regionu velmi aktuální téma sebevražd. Tuto otázku rozvířila nedávná tragická událost u propasti Macocha.

Když alopecie zaútočila, Bára byla v šoku. Do dvou týdnů přišla o všechny vlasy i chlupy

Nemoc Báře vzala dlouhé vlasy, na kráse jí však neubrala. Dnes inspiruje lidi

Když Báře během dvou týdnů vypadaly všechny vlasy a pak i veškeré tělní ochlupení, byl to pro ni velký šok. Bála se, že už není pro manžela atraktivní a nebyla schopná podívat se na sebe do zrcadla. Její sebevědomí se ocitlo na nule. Alopecie ji postihla bez varování a z hustých dlouhých vlasů najednou nebylo nic. Dnes ale kráčí s hlavou vztyčenou a motivuje  tisíce lidí, které postihl stejný osud.

Míra byl oddaným manželem a otcem šesti dětí. Život mu náhle vzala rakovina slinivky.

Zákeřná rakovina slinivky připravila během týdne šest dětí o milovaného tátu

Když začal mít Míra bolesti břicha, ani ve snu ho nenapadlo, že by tu už za měsíc nemusel být. On i jeho početná rodina se však bohužel velice záhy přesvědčili o tom, jak zákeřná může být rakovina slinivky břišní, která mu byla po návštěvě lékaře diagnostikována. Karcinom slinivky břišní však zpočátku nemívá žádné příznaky, a tudíž Míra až do poslední chvíle netušil, že nádorovým onemocněním trpí.

Projevy systematické sklerodermie začínají obvykle na prstech rukou.

Studené prsty jsou jen začátek. Sklerodermie hledá cestu do orgánů, ty pak zničí

Vzácná, ale o to zákeřnější nemoc. Systémová sklerodermie začíná nenápadně a čeká s prvními projevy často až do středního věku. Pacienti, kteří pozorují chladnutí prstů či tuhnutí kůže, jim proto nepřikládají vždy pozornost. Nemoc ale může nabrat rychlý průběh a skončit vážným postižením orgánů nebo smrtí.

Mezi škůdce, kteří mohou vážně ohrozit naši zahradu, patří mšice

S mšicemi zatočíte i bez chemie. Prostředky k jejich hubení máte doma

Mezi škůdce, kteří mohou vážně ohrozit naši zahradu, patří mšice. Jsou sice přirozenou součástí zahradního ekosystému, ale pokud je jich hodně, představují pro rostliny velké nebezpečí. Jak se zbavit mšic? Nejsnadnějším řešením problému se mšicemi je chemický postřik, vyhnat je však můžeme i bez nebezpečné chemie. Stačí použít některý z domácích ekologických prostředků obsahujících látky, které mšicím vadí. 

MUDr. Dita Zikmundová.

ON-LINE: Krev potřebujeme neustále, v létě je situace často kritická

Věděli jste, že jeden odběr málokdy stačí na záchranu jednoho života? Kolik krevních konzerv je potřeba při operaci? A kolik jich potřebují pacienti s onemocněním krvetvorby? Jak dlouho se může odebraná krev skladovat? A proč jsou v létě krevní zásoby tak nízké až kritické? Na dotazy čtenářů Deníku odpovídala MUDr. Dita Zikmundová.

Srdeční selhání. Ilustrační snímek.

Kardiologové varují. Přibývá srdečních selhání, tisíce lidí o své nemoci neví

Vlna srdečních selhání dorazila i do Královéhradeckého kraje. Podle expertů v kraji touto nemocí trpí až 18 tisíc lidí, každý rok dalších téměř tři tisíce pacientů přibude. Své o tom ví také pětasedmdesátiletý pan Otokar z Ruprechtic na Broumovsku. Důchodu ve zdraví si příliš dlouho neužil. Plánoval, jak se bude naplno věnovat své zahrádce a domu, ale po pár letech od odchodu do penze se začal zadýchávat a při námaze se cítil slabě. Potíže vyvrcholily, když jej asi před čtyřmi lety poprvé odvezli do nemocnice se srdeční slabostí. Z ní po týdenním pobytu na JIP odcházel s diagnózou srdečního selhání.

Psychiku seniorů v nemocnicích i v domovech pro seniory dokážou výborně podpořit Zdravotní klauni.

Zmatenost, smutek, strach i agrese. Při hospitalizaci seniorů s tím počítejte

Starý člověk je často psychicky křehký i doma, v prostředí, kde to dobře zná. Což teprve, když musí kvůli zdravotnímu problému do nemocnice. Nebo když už nemůže bydlet sám a je nutné stěhování do domova seniorů. Takové situace provází stres, pocit nejistoty, strachu a leckdy kvůli zhoršené psychice či dokonce demenci i úplná dezorientace. Prožívá to spousta rodin. Psychologové naštěstí znají cesty, jak seniora v nemocnici, nebo v domově seniorů podpořit a pobyt tady mu ulehčit.