/FOTOGALERIE/ Málo známá nemoc s mimořádně dlouhými záchvaty, které poškozují mozek, srazila sedmiletého Kubíka na úroveň dvou až tříletého dítěte. Současná tropická vedra jsou pro něj hrozbou. Za vyšších teplot se jeho stav zhoršuje. Lékaři zatím stále hledají, co by mu mohlo pomoci. Jaká léčba by dokázala snížit jak počet záchvatů, tak jejich intenzitu.
Elenka se narodila jako zdravé miminko. Pak ale náhle v pěti měsících života prodělala epileptický záchvat, který trval neuvěřitelných čtyřicet pět minut. Dlouhé záchvaty se pak čas od času zopakovaly. Diagnóza na sebe nenechala dlouho čekat: dnes pětiletá holčička má syndrom Dravetové, vzácné a vážné neurologické onemocnění, které kromě záchvatů také značně zpomaluje mentální vývoj dítěte.
„Z jídelního stolu se v mnoha rodinách stalo bojiště a z jídla nepřítel, kterého je třeba zdolat za pomoci tabulek, neustálého měření a vážení a někdy dokonce celodenního sledování speciální aplikace v telefonu. Ke zdravému stravování přitom nejsou dietní potraviny, speciální diety ani rozliční poradci vůbec potřeba,“ vysvětluje v rozhovoru doktorka farmacie, specialistka na výživu Margit Slimáková, která propaguje skutečné jídlo a bojuje za lepší život ve školách a nemocnicích.
V Olomouckém kraji se mezi dětmi nebývale šíří spála. Za květen evidují zdravotničtí statistici 127 případů. Nejvíce v Česku. Nemoc trápí hlavně malé děti ve věku od pěti do devíti let. Přibývá také případů spálové angíny. Obě onemocnění se léči antibiotiky, kdy první volbou pro pediatra je penicilin. Ten je však stále dostupný omezeně.
V Olomouckém kraji se mezi dětmi nebývale šíří spála. Za květen evidují zdravotničtí statistici 127 případů. Nejvíce v Česku. Nemoc trápí hlavně malé děti ve věku od pěti do devíti let. Přibývá také případů spálové angíny. Obě onemocnění se léči antibiotiky, kdy první volbou pro pediatra je penicilin. Ten je však stále dostupný omezeně.
Preventivní akce zaměřená na plicní choroby, se uskuteční v prostějovské nemocnici v úterý 27. června. Bezplatné vyšetření plic se koná u příležitosti celosvětového Dne spirometrie. Bezbolestné vyšetření plic spirometrem, odhalí funkční stav plic.
Jak se starat o cukety? Aby cuketová sklizeň byla bohatá, stačí dodržet pár zásad. Cukety pak využijete u vaření, grilování i při pečení buchet. Jsou nenáročné, rostou velmi rychle a při dodržení několika pravidel plodí až do října. Cukety předpěstujete pohodlně ze semínek, snesou záhony i květináč a při správném zašťipování získáte skutečně bohatou úrodu a dlouhotrvající sklizeň.
Chrápete, často se budíte a přes den vás ničí únava? Možná je načase začít myslet na spánkovou apnoe, protože pokud ji máte, tak končí všechna legrace. Touto nemocí trpí přibližně deset procent populace. Až osmdesát procent pacientů ale není diagnostikováno a potýkají se s řadou obtíží, včetně poruch erekce. Bez správné léčby spánkové apnoe hrozí dokonce srdeční selhání.
Udělat své opravdové první krůčky bez pomoci ostatních dokázala malá Grétka z Třísova na Českokrumlovsku. Narodila se s velmi vážnou nemocí, spinální svalovou atrofií druhého typu. A i když už dostala lék Zolgensma, který dokáže onemocnění zpomalit a snad i zastavit, potřebuje neustále finančně velmi náročnou rehabilitační péči. S ní jí pomohla sbírka Srdce dětem.
/FOTOGALERIE/ Války, ale také smrtící epidemie cholery a tyfu mají na svědomí tisíce lidí. Ostatky mužů, žen i dětí jsou uložené v kostnici v Nížkově, obci vzdálené dvanáct kilometrů od Žďáru nad Sázavou. Stavba z roku 1709, která vznikla z popudu polenského děkana Jana Haberlandta, někdejšího správce nížkovské farnosti, je lidských ostatků plná. Není sice tak velká, jako slavná kostnice v Kutné Hoře, přesto i ona vyvolává hrůzu.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Kouření, alkohol a obezita způsobují, že průměrný Čech onemocní v 61 letech a v nemoci stráví dalších 17 let svého života. Důvodem je podceňování prevence a ignorování příznaků rakoviny. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze proto připravila interaktivní dotazník, který na základě pětatřiceti odpovědí respondentovi ukáže největší zdravotní rizika a doporučí mu konkrétní preventivní vyšetření.
Jedna obyčejná věc je jasným ukazatelem našeho zdraví. Může nám být varováním každý den, a to hned několikrát. Tou věcí je naše moč. Jediný pohled do záchodu často odhalí víc, než byste čekali. Co o vašem zdraví prozradí barva moči, co ji ovlivňuje a na jaké nemoci může poukázat její zápach? A jaký je vlastně zdravý odstín moči a co všechno se z něj dá zjistit?
Záchranný kruh kutnohorské Charity je projekt, který dává lidem s tělesným a duševním postižením příležitost znovu se zapojit do pracovního procesu. Jedním takovým je i rychlé občerstvení, které už druhým rokem funguje v nově zrekonstruované budově centra Přístav v Kutné Hoře. Pro Vaška a Jirku, kteří trpí schizofrenií, je právě tohle nejlepší způsob jak s nemocí bojovat.
/FOTO, VIDEO/ Záchranný kruh kutnohorské Charity je projekt, který dává lidem s tělesným a duševním postižením příležitost znovu se zapojit do pracovního procesu. Jedním takovým je i rychlé občerstvení, které už druhým rokem funguje v nově zrekonstruované budově centra Přístav v Kutné Hoře. Pro Vaška a Jirku, kteří trpí schizofrenií, je právě tohle nejlepší způsob jak s nemocí bojovat.
Před zvýšeným výskytem svrabu na Vysočině varují v těchto dnech hygienici. Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina (KHSV) za prvních pět měsíců zaznamenali už přes sto sedmdesát případů. Nejrychleji se šíří mezi mladými lidmi. Pozor by si však měli dát všichni.
Výrazný nárůst profesionálních onemocnění zaznamenala Krajská hygienická stanice Libereckého kraje v loňském roce, a to 370 případů. Je to o 130 více než předloni a o 337 více než v roce 2020. Nemoc z povolání zasáhla hlavně ženy.
Ve zlínské městské části Letná vznikl bytový komplex pro osoby s duševním onemocněním. Zahájí provoz 1. července. Proti projektu v minulosti protestovala řada obyvatel zdejších baťovských domků.
Zajímají vás aktuální trendy v očkování nebo informace o konkrétní vakcíně? Ptejte se odborníků z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN Plzeň MUDr. Daniely Fránové a MUDr. Aleny Koubové ve čtvrtek 15.6. od 10 hodin na webu Plzeňského deníku.
Udělat své opravdové první krůčky bez pomoci ostatních dokázala malá Grétka z Třísova na Českokrumlovsku. Narodila se s velmi vážnou nemocí, spinální svalovou atrofií druhého typu. A i když už dostala lék Zolgensma, který dokáže onemocnění zpomalit a snad i zastavit, potřebuje neustále finančně velmi náročnou rehabilitační péči. S ní jí pomohla sbírka Srdce dětem.
Zahradník, který mulčuje své záhony, počítá především s tím, že si ušetří práci se zaléváním a pletím. Pokud se mulč používá správně, má i další bonusy. Může obohatit půdu na záhonech, nebo zabránit její erozi. Mulčování však nemůžeme provádět nahodile, abychom své zahradě nezpůsobili víc škody než užitku. Správná aplikace mulče je stejně důležitá jako znalost, jaký druh pro jaké rostliny použít. A nesmíme zapomínat ani na to, že záhony s mulčem výrazně ovlivní vzhled zahrady.
Kontroly kvality kohoutkové vody v Česku se zpřísní. Nově se budou týkat i domovních rozvodů. Důraz budou hygienici klást na rizika přítomnosti bakterie legionella a olova.
V Kladenské nemocnici se uskutečnil ve čtvrtek 8. června Den zdraví. Hlavním tématem osvětové akce bylo tentokrát zdraví mozku a cévní mozková příhoda.
O Báře Maťovčíkové, kterou rakovina změnila k nepoznání a jíž fandí na sociálních sítích už přes sto tisíc lidí, jsme vám poprvé psali téměř před rokem. Podle lékařských statistik tu už dávno neměla být, ale svým pozitivním přístupem a vnitřní silou přepisuje dívka s uhrančivýma očima všechny tabulky a bojuje za svůj život do posledních sil. Bářin zdravotní stav se navíc o trochu zlepšil.
Odhalení rakoviny slinivky břišní z kapky krve už je realitou. Pardubický vědec Michal Holčapek přináší naději pacientům s nejagresivnějším nádorovým onemocněním. Nová metoda, která se momentálně testuje, umožňuje detekovat nemoc již v raném stadiu pouze z krevních testů. Klinické ověřování bude probíhat po dobu tří let, během kterých laboratoří projdou tisíce vzorků.
K řadě zdravotních komplikací, kterým čelí těhotné ženy, se podle lékařů čím dál častěji přidává i riziko srdečního selhání. Kromě nezdravého životního stylu k tomu přispívají i vícečetná těhotenství po umělém oplodnění a vyšší věk rodiček.
Máte astma, alergické onemocnění horních cest dýchacích, unavené hlasivky, jste ve stresu či celkově vyčerpaní? Může vám pomoci a ulevit inhalace solanky v Lázeňském parku v polském městě Kudowa Zdrój. Od léta roku 2022 je zde nový a jedinečný prvek, který je nejen kuriozitou pro turisty, ale také skvělým místem odpočinku pro obyvatele Kudowy a českých pohraničních měst.
Jméno a prestiž kyjovské urologie jsou už dlouhá léta spojené s primářem a přednostou urologického oddělení Nemocnice Kyjov Miroslavem Krhovským. A byl to právě on, kdo také zahajoval za pořádající oddělení už šestý ročník odborné konference, kterou kromě Kyjova hostí už jen Praha a Ostrava. S letošním názvem Pokroky ve funkční urologii a urogynekologii. Na dvoudenní akci přijela do Hotelu Kyjovský pivovar téměř stovka specialistů.
Druhý infarkt prodělá do pěti let od prvního jeden člověk z pěti. Lékaři proto apelují na všechny, kterým toto riziko hrozí, aby dodržovali doporučení, žili zdravě a chodili na pravidelné prohlídky.
Jak může v době, kdy člověku není zrovna nejlépe, potýká se se zdravím, napadnout myšlenka, která se na první dobrou zdá neuvěřitelně. Možná bláznivě. Ale nakonec se uskuteční. To je případ Martina Kempného. Fotbalový obránce Slovanu Záblatí, hrající krajskou soutěž I.B třídu, začal s běháním, aby se dostal do formy. Chytlo ho ale tak moc, že se rozhodl jít do maratonu. A rovnou do toho největšího v Česku.
Novou nejkrásnější dívkou, která pojede Českou republiku reprezentovat na Miss World, se letos v květnu stala v soutěži Miss Czech Republic dvacetiletá studentka Vysoké školy ekonomické v Praze Justýna Zedníková. „Missí nemoci“ ani útoků bulváru se nebojí.
Celý život se paní Iva starala o své dva syny, z nichž jsou dnes díky její neutuchající péči mladíci v plné síle. Pak se k ní ale štěstí obrátilo zády a onemocněla rakovinou tlustého střeva. Její šance na vyléčení z rakoviny je 50:50. Ona to ale odmítá vzdát a věří, že s převratným doplňkem stravy z kuřecích embryí nemoc přemůže.
Nezisková organizace PREVENT 99 nabídla v uplynulých týdnech screeningové testování pro veřejnost také na Jindřichohradecku. Zájemci se u žluté sanitky mohli anonymně a zdarma nechat otestovat na HIV, žloutenku typu B a C i syfilis.
Už jen dvě mláďata zůstala v péči Uršuly a Ulricha, čapího páru hnízdícího na komíně automobilové školy v Ústí nad Orlicí - Hylvátech. Třetí potomek se nyní nachází v Záchranné stanici zvířat Pasíčka na Chrudimsku s velmi závažným onemocněním a prognóza nevypadá dobře.
Máte astma, alergické onemocnění horních cest dýchacích, unavené hlasivky, jste ve stresu či celkově vyčerpaní? Může vám pomoci a ulevit inhalace solanky v Lázeňském parku v polském městě Kudowa Zdrój. Od léta roku 2022 je zde nový a jedinečný prvek, který je nejen kuriozitou pro turisty, ale také skvělým místem odpočinku pro obyvatele Kudowy a českých pohraničních měst.
Máte astma, alergické onemocnění horních cest dýchacích, unavené hlasivky, jste ve stresu či celkově vyčerpaní? Může vám pomoci a ulevit inhalace solanky v Lázeňském parku v polském městě Kudowa Zdrój. Od léta roku 2022 je zde nový a jedinečný prvek, který je nejen kuriozitou pro turisty, ale také skvělým místem odpočinku pro obyvatele Kudowy a českých pohraničních měst.
Na 31. květen připadá Světový den bez tabáku. Odborníci proto zesilují upozornění na neblahé dopady kouření. A také na možnosti léčby, kterou využívá minimum kuřáků.
Pocení je do určité míry běžnou součástí zdravě fungujícího organismu. Tělo se jím ochlazuje při vyšší fyzické aktivitě a ve dnech, kdy by mohlo dojít k přehřátí vlivem extrémních teplot. Když se ale nemůžeme zbavit koláčů v podpaží ani v klidovém stavu, mluvíme o nadměrném pocení, které dokáže značně znepříjemnit život. Co ho způsobuje a jak mu lze zabránit?
„Co dělat, když neumím polykat prášky?“ a „Jak správně polykat prášky?“ patří mezi vyhledávané informace na webu. Také vám dělá problém polknout tabletu léku, doplněk stravy či vitamin, a tak si ho rozdrtíte, nebo ho rozkoušete? Tato metoda se jeví jako jedna z nejhorších a nejnebezpečnějších vůbec. A kvůli závažným rizikům se nedoporučuje ani polykání tabletek a lékových kapslí v záklonu. Nemusíte ale zoufat, existují další a mnohem jednodušší metody polykání tabletek.
Pacientské organizace pomáhají lidem s různým onemocněním. Zajišťují osvětu, informují o možnostech léčby, dodávají psychickou podporu. Přesto jim chybí peníze na provoz. S ministerskými úředníky proto jednají o financování.
Osud se s americkou zpěvačkou, která ve středu zemřela ve věku 83 let ve svém domě ve Švýcarsku, nepáral. Zatímco se jí podařilo vybudovat úspěšnou dlouhotrvající kariéru a stát se hudební ikonou, musela čelit mnoha těžkým životním výzvám - násilnickému manželovi, vážným nemocem nebo smrtím dvou synů.
Svým způsobem jde o unikátní projekt. Jakýkoli člověk může ve všední dny zazvonit na zvonek azylového domu v Jablonci nad Nisou, vyzvednout si klíček a jít se vysprchovat do speciální buňky. Má na to přibližně 20 minut. V provozu bude sprchomat od 8 do 15 hodin každý všední den. Samozřejmostí a nutností je domluva s pracovníkem azylového domu.
Pokud jde o klíště, lidé se odborníků či v diskuzích na internetu nejčastěji ptají: Jak rychle vytáhnout klíště? Jak vytáhnout mrtvé klíště? Jak vytáhnout klíště proti směru? Co dělat když zůstane hlavička klíštěte? A odpovědi? Občas to vypadá, že co nová sezona klíšťat, to také nová rada, jak parazita nejlépe odstranit.
Podle zakladatele a ředitele českého telemedicínského projektu Meddi Jiřího Peciny může rozvoji zdravotnictví umělá inteligence výrazně pomoci. Má za to, že díky ní budou brzy známy léky na většinu existujících chorob. „Je la třeba si dát pozor na využívání dat a vyvarovat se čínské praxe, kde vláda nejnovějších technologií zneužívá k řízení celé populace,“ upozorňuje.
Jedna návštěva lékaře a vše je jinak. Ještě nedávno jezdil pětapadesátiletý Roman po světě na motorce a dnes je kvůli rakovině uvězněn mezi stěnami svého domu, jelikož neexistuje snadná cesta, jak ho dostat ven. Jako lusknutím prstu se stal vitální muž onkologickým pacientem a začal bojovat z plných sil o svůj život. I přes rozšířené metastázy věří, že jednou bude žít jako dřív.
/FOTOGALERIE/ Místo chemických přípravků agresivní ultrafialové paprsky. Novou technologii zkouší první vinařství v České republice. V zahraničí se „šoková terapie“ osvědčila proti chorobám, mrazu i suchu. V tuzemsku může být další alternativou pro ekologičtější hospodaření. Příslibem jsou i vyšší výnosy při sklizni.
/FOTOGALERIE/ Místo chemických přípravků agresivní ultrafialové paprsky. Novou technologii zkouší první vinařství v České republice. V zahraničí se „šoková terapie“ osvědčila proti chorobám, mrazu i suchu. V tuzemsku může být další alternativou pro ekologičtější hospodaření. Příslibem jsou i vyšší výnosy při sklizni.
Muži, kteří před dovršením 30 let přiberou zhruba 13 kilogramů oproti své váze v pubertě, mají o 27 procent vyšší riziko, že ve stáří zemřou na rakovinu prostaty. Vyplývá to z desetileté studie zahrnující více než 250 tisíc Švédů, o jejíchž výsledcích napsal list The Guardian.
Dětské lékařce nejprve musela maminka dvou nemocných synů vysvětlit, čím její děti trpí. Vzácné onemocnění hereditární angioedém (HAE), které Dominikovi a Leošovi způsobuje na různých částech těla bolestivé a někdy i život ohrožující otoky, totiž doktorka dosud znala jen ze studií. Není divu. Podle dostupných statistik se choroba vyskytuje zhruba u jednoho člověka z 10 tisíc až 50 tisíc lidí. Za rok se tedy v Česku narodí jen několik dětí s touto neléčitelnou chorobou. Jak se s ní dá žít? Mezinárodní den HAE připadá na 16. květen a má zvýšit povědomí široké veřejnosti o této vzácné celoživotní nemoci.