V žilách jim koluje „modrá“ krev, ale jinak jsou to obyčejní lidé z masa a kostí. Možná je tolik netíží ekonomické starosti, mají jistější střechu nad hlavou a na úklid domu služebnictvo, leč… Je na ně upřena až nemilá pozornost. Pod drobnohledem tak jsou u členů královských rodin i jejich zdravotní problémy, což jim jistě není mnohdy příjemné.
Elinka z Pardubic se narodila jako zdravé miminko. Že je něco špatně, si rodiče začali všímat až ve třech měsících, kdy se vývoj jejich mladší dcery zastavil. Po sérii vyšetření lékaři Elince diagnostikovali spinální svalovou atrofií (SMA). Život tehdy pětiměsíčního miminka i celé rodiny se otočil vzhůru nohama. Léčba je náročná a ročně stojí kolem 700 tisíc. Proto pomáhá i nadace, která jí nyní předala šek na 116 tisíc.
Elinka z Pardubic se narodila jako úplně zdravé miminko. Brzy se přetáčela na bříško, zvedala hlavičku a pásla koníky. Že je něco špatně, si rodiče začali všímat až ve třech měsících, tehdy se vývoj jejich mladší dcery zastavil. Po sérii vyšetření lékaři Elince diagnostikovali spinální svalovou atrofií (SMA). Život tehdy pětiměsíčního miminka i celé rodiny se okamžitě otočil vzhůru nohama. Léčba je velmi náročná a ročně stojí kolem 700 tisíc korun. Rodině proto pomáhá i nadace, která jí v tomto týdnu předala šek na 116 tisíc korun.
V Česku rostou počty případů svrabu. Zatímco před dvěma lety se za leden a únor podle údajů Státního zdravotního ústavu infikovalo něco málo přes pět set lidí, loni ve stejném období to už bylo více než 860. A letos dokonce bezmála 1500.
V Česku rostou počty případů svrabu. Zatímco před dvěma lety se za leden a únor podle údajů Státního zdravotního ústavu infikovalo něco málo přes pět set lidí, loni ve stejném období to už bylo více než 860. A letos dokonce bezmála 1500.
Přibylo lidí, kteří mají multirezistentní tuberkulózu, tedy odolnou formu onemocnění. Zatímco v roce 2021 jí onemocnělo deset lidí, loni devatenáct. Vyznačuje se tím, že na ni nezabírají běžné léky a pacienty může trápit i dva roky. Lékaři ale uklidňují, že celková situace ohledně tuberkulózy v České republice není tak dramatická.
Na začátku března uplynuly tři roky od chvíle, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19. Zákeřný virus přesto stále dokáže překvapit. Vědci nyní zjistili, že u některých lidí, kteří v minulosti toto onemocnění prodělali, se objevuje i takzvaná obličejová slepota. To znamená, že nepoznávají tváře členů své rodiny, přátel či kolegů.
Trápí vás rýma a ucpané dutiny? Původně neškodné onemocnění, kterým trpí většina lidí hned několikrát do roka, může velmi rychle přerůst v silný bakteriální zánět, se kterým antibiotikům neuniknete. K rychlé úlevě a uvolnění hlenů však může přispět i několik domácích metod, kterým vévodí obklad z brambor, soli i průplach dutin.
Vybrat pět milionů během dvou měsíců. Tak zní plán třicetiletého Romana, který bojuje s vážnou formou rakoviny. Jak sám říká, je smutné, že jeho život je doslova v rukou ostatních lidí, kteří mu na léčbu, která by ho mohla úplně vyléčit, buď přispějí, nebo ne. O jeho příběh jste projevili obrovský zájem, a i díky vám má dnes na účtu už milion. Bohužel to nestačí.
Jen trénink dělá mistra a protože se v poslední době obměnilo složení posádky na centrální hasičské stanici v Pardubicích, bylo potřeba uspořádat několik instruktáží. Při nich se hasiči, ve spolupráci se záchrannou službou, připravovali na některé neobvyklé situace. Například, jak se se zachovat, když se objeví podezření na nakažlivou nemoc.
U příležitosti Světového dne ledvin uspořádala Uherskohradišťská nemocnice preventivní akci v podobě bezplatného vyšetření tohoto důležitého orgánu. Do nefrologických ambulancí v Uherském Brodě a Uherském Hradišti se v minulém týdnu dostavilo rekordních 461 zájemců.
/VIDEO/ Neučit se konkrétní taneční kroky, ale protančit se od chvil, kdy pohyb může přinášet utrpení, do stavu, kdy je radostí. To je posláním tanečních lekcí pro návštěvníky s omezením pohybového aparátu, které od úterka 14. března mohou navštěvovat lidé v Praze 3. Zdarma. Cílem je nabídnout nový svět lidem, které se kvůli onemocnění špatně hýbou – a mohou se tak cítit vyřazeni ze společnosti.
Příběh dvojčat Johana a Florimona, o kterých jsme vás informovali před několika měsíci, měl u čtenářů obrovský ohlas. Mamince postižených chlapců se ozvaly desítky lidí. Mnozí nabízeli pomoc. I díky našim čtenářům se tak vybrala větší částka peněz, které mamince chlapců trochu ulehčily trnitou životní cestu. A jak jsou na tom chlapci dnes? Zlepšení bohužel nečekejte.
Kdo má doma předškoláka, nejspíš to dobře ví: infekční onemocnění dýchacích cest nyní řádí tak, jako kdybychom neměli v kalendáři březen, ale spíš únor. Nebo i lednové datum. Období jarních prázdnin, které obvykle přináší zklidnění, tentokrát neúčinkovalo. Jak v metropoli, tak v jejím okolí tradičně platí, že nejvyšší nemocnost je právě mezi předškoláky: ve věkové skupině do pěti let.
Oproti předchozímu týdnu mírně poklesl počet nemocných v Kraji Vysočina. Konkrétně o čtyři procenta. Situace se podle hygieniků v 10. týdnu stabilizovala ve všech okresech. Největší počet hlášených případů na sto tisíc obyvatel je na Žďársku. U lidi nad 65 let relativní nemocnost stoupla o téměř 17 procent.
Čtvrté místo je vždycky diskutabilní. Zvlášť na velkých závodech. V prvé řadě je to v těžké konkurenci jako v případě mistrovství světa skvělý úspěch. Na druhou stranu však „brambory“ mohou zamrzet. Jsou jen kousek od medaile. Tak na nedávném mistrovství světa v klasickém lyžování dopadl ve sprintu Michal Novák, který v Planici ke své smůle zápolil s virovým onemocněním.
„Přivolejme s jarem i naději.“ Tak zní motto Tulipánového měsíce, jehož 11. ročník probíhá po celý březen. Projekt Centra Amelie zviditelňuje potřebu komplexní péče během onkologické nemoci.
Milují odpočinek v pohodlných pelíšcích a na našich gaučích. Ale i pro kočky, které žijí v bytech, je vítaným zpestřením procházka. Venčení koček nemusí být úplně jednoduchá disciplína a je dobré se na ni připravit. Jak na to radí a na dotazy našich čtenářů odpovídá odbornice na kočičí duše behavioristka Kateřina Štiblická.
V 60. letech minulého století zabila infekce améby v Československu šestnáct lidí, všichni byli z Ústí nad Labem. Dodnes se jedná o největší epidemii tohoto onemocnění v dějinách. V následujících šedesáti letech ale améba řádila po celém světě. Nemocní byli bez naděje na vyléčení, tedy s vyhlídkou na jistou smrt. Vědci z české Akademie věd teď našli látku, která prvoka zničí. Stoupla tak naděje na vyléčení pacientů.
Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Tohle by si klidně mohli říkat v týmu Podpatky na plynu. První ryze dámská posádka v české historii, která trénuje na Rallye Dakar, se postavila na start úvodního podniku série Orlen Super Race, který se jel na dakarské trati v Pánově u Hodonína.
/FOTOGALERIE/ Světový den ledvin s podtitulem Zdravé ledviny pro všechny, který připadl na čtvrtek 9. března, připomíná, že je třeba o se tento orgán pečlivě starat. Jak upozorňuje primářka oddělení berounského dialyzačního centra Hana Novotná, nemocná ledvina nebolí a občas je tedy těžké případný nastupující problém odhalit. Centrum za 15 let činnosti pomohlo téměř dvou tisícům lidí.
/FOTOGALERIE/ Světový den ledvin s podtitulem Zdravé ledviny pro všechny, který připadl na čtvrtek 9. března, připomíná, že je třeba o se tento orgán pečlivě starat. Jak upozorňuje primářka oddělení berounského dialyzačního centra Hana Novotná, nemocná ledvina nebolí a občas je tedy těžké případný nastupující problém odhalit. Centrum za 15 let činnosti pomohlo téměř dvou tisícům lidí.
ROZHOVOR / Před třemi lety, 10. března 2020, oznámil tehdejší hejtman Ladislav Okleštěk, že v Olomouckém kraji byl potvrzený první případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2 - virem, jenž změnil chod celého světa. Od té doby s covidem-19 zemřelo v Olomouckém kraji více než 2500 lidí, potvrzených případů, včetně reinfekcí, je evidováno téměř 270 tisíc. Poznání protivníka původem z čínského Wu-chanu se podstatně zlepšilo, existuje účinné očkování a léky. Strach z nákazy už má dnes málokdo. Co se za tři roky změnilo v první linii?
/FOTO, VIDEO/ Řada místních pamatuje budovu v Nádražní ulici mezi vlakovou stanicí a nadjezdem jako zchátralou ruinu. Před časem prošla zásadní rekonstrukcí a krásný dům už šest let slouží dobré věci. Pomáhá pacientům se selháváním ledvin, kteří v něm třikrát týdně absolvují dialýzu.
Beskydské centrum duševního zdraví funguje na základě spolupráce Nemocnice ve Frýdku-Místku a Charity Frýdek-Místek od července 2020. Je součástí reformy psychiatrické péče, jejímž cílem je zvyšování kvality života osob s duševním onemocněním. Vznik centra ve Frýdku-Místku stál celkem 19 milionů korun, přičemž 85 procent částky šlo z evropského Operačního programu Zaměstnanost.
V 60. letech minulého století zabila infekce améby v Československu šestnáct lidí a dodnes se jedná o největší epidemii tohoto onemocnění v dějinách. V následujících šedesáti letech ale améba řádila po celém světě. Nemocní byli bez naděje na vyléčení, tedy s vyhlídkou na jistou smrt. Vědci z české Akademie věd teď našli látku, která prvoka zničí. Stoupla tak naděje na vyléčení pacientů.
Tým vývojářů z Táborska sestavil před téměř dvěma lety v kooperaci s lékaři unikátní mikroatomizér. Díky němu mohou pacienti se zhoubným nádorem pobřišnice podstoupit inovativní paliativní léčbu, která může zmírnit příznaky jejich onemocnění způsobené nahromaděním tekutiny v dutině břišní.
Rakovinou plic u nás každý rok onemocní přes šest tisíc pacientů. A bohužel to donedávna vypadalo tak, že koho tento nádor postihl, ten na něj většinou zemřel. Zhruba před deseti lety se ale začaly objevovat nové možnosti léčby, které u určitých typů nemocných dokázaly zcela zásadně změnit prognózu. Jak je možné, že dříve beznadějné případy najednou přežívají řadu let? A proč ani čtyřcentimetrový nádor v plicích nemusí znamenat úplnou katastrofu, jsme si povídali s naším předním pneumoonkologem Liborem Havlem.
Příběh Kláry, které po četných operacích břicha zbyla jedna velká jizva a nesnesitelné chronické bolesti, zaujal před časem mnoho našich čtenářů. V posledních dnech Klára zažívala neuvěřitelná muka, a i přes obrovskou touhu tu být co nejdéle, zemřela. Na jejím profilu se strhla lavina kondolencí a ve svém příspěvku ji zmínila i Ewa Farna, v jejímž klipu si Klárka zahrála.
Obezita, onemocnění zubů a dásní, trávicí potíže, potravinové alergie nebo dokonce selhání ledvin. To jsou časté zdravotní komplikace, které mohou postihnout psy, pokud nedostávají kvalitní krmení. Nevyvážená strava a špatné výživové návyky mohou mít na celkový zdravotní stav mazlíčka velký dopad.
V Jihočeském kraji pokračuje mírný nárůst nemocnosti. Počet akutních respiračních infekcí ve srovnání s předcházejícím týdnem vzrostl o 2,4 procenta na 1514 případů na sto tisíc obyvatel kraje. Největší nárůst - o víc než jedenáct procent - byl mezi seniory.
V kraji pokračuje mírný nárůst nemocnosti. Počet akutních respiračních infekcí ve srovnání s předcházejícím týdnem vzrostl o 2,4 procenta na 1514 případů na sto tisíc obyvatel kraje. Největší nárůst - o víc než jedenáct procent - byl mezi seniory.
Řádí dávivý kašel. Hygienici potvrdili, že od začátku roku evidují v Olomouckém kraji vyšší výskyt tohoto onemocnění. Největší nebezpečí představuje pro malé děti. Léčí se cíleně antibiotiky. Nezbytná je rychlá a správná diagnostika.
Většina rodičů při narození prvního potomka prožívá krásné chvíle. Maminka malé Esterky si ale zkusila téměř hned po jejím narození, co to je nevědět, jestli její dítě přežije. Ester totiž přišla na svět s neprůchodností žlučovodů, tedy s atrézií žlučových cest, se kterou se u nás narodí přibližně deset dětí ročně.
Lepší imunita, nižší riziko rozvoje cukrovky, rakoviny, nemocí srdce, dokonce některých autoimunitních onemocnění nebo také menší pravděpodobnost nadváhy či obezity – to jsou některé ze „superschopností“, kterými jsou obdařeni lidé s tzv. Gilbertovým syndromem.
Lymská borelióza je šířená drobnými klíšťaty a je jednou z nejrychleji se rozvíjejících nemocí na světě. Může mít zničující účinky na lidské zdraví. Imunolog a vedoucí lékař Medicínského centra Praha Radek Klubal přiblíží zákeřnou nemoc a poradí, jak jí předcházet.
Lidé pozitivně testovaní na koronavirus už nepůjdou do povinné izolace. Alespoň ne všichni. O jednotlivých případech u covidu rozhodne lékař či hygienik.
/FOTOGALERIE/ Divadelní spolek Vojan zve na reprízu komedie finského dramatika Bengta Ahlforse Popel a pálenka. Představení, které kvůli nemoci nahradí původně naplánovanou Maškarádu v podání Divadla Krakonoš, bude na programu v sobotu 4. března od 19 hodin v kulturním domě v Libici nad Cidlinou.
Flotila Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK) se dočkala dalšího rozšíření. Nejnovější přírůstek představuje vozidlo, které je přímo vybaveno pro převoz pacienta s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc či vysoké biologické ohrožení.
Vyléčit rakovinu, to je samozřejmě touha každého onkologického pacienta. A šance, že se povede zákeřnou nemoc porazit, naštěstí rok od roku stoupají. Základem je zachytit nádor včas. Ideálně dříve, než se vůbec začne projevovat, nebo alespoň v jeho počátečním stádiu. Mezi nejlépe léčitelnými nádory je na prvním místě rakovina štítné žlázy. Právě s tou má zkušenost i manželka nově zvoleného prezidenta Petra Pavla.
Osud mu nadělil do života „démona“: temný hlas, který k němu promlouvá, a to dost nepříjemně. Když se o tom zmíní lidem v okolí, mají ho za podivína a straní se ho. I proto se uzavírá do sebe, má obavy s lidmi komunikovat. Do života mu vstoupila schizofrenie, přesto chce žít plnohodnotně. A jde to, díky spolupráci postavené na respektu. 28. únor je Národním dnem schizofrenie. Jeho cílem je přiblížit problematiku tohoto mnohdy tabuizovaného onemocnění.
Více než 300 tisíc nakažených, přes tři a půl tisíce mrtvých. Takový je dosavadní účet covidové epidemie v Ústeckém kraji. Ten byl prvním, kde odborníci novou nákazu diagnostikovali. Krátce poté následovalo vyhlášení nouzového stavu a mimořádných opatření, která se dotkla všech lidí. Řadu z nich později soud označil za nezákonná.
Možná se po přestupu do českého dresu od Anny Fernstädtové čekaly medaile. U skeletonistky, která se jako juniorka prosazovala v německém dresu, to dávalo smysl. Jenže v uplynulé sezoně přibyl k soupeřkám těžký protivník - cukrovka prvního typu.
Intenzivní únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, zvýšená teplota nebo závratě. Příznaky poukazující na lymskou boreliózu. Jde o infekční onemocnění, které na člověka přenášejí klíšťata. Obvykle postihuje kůži a klouby, závažně však může poškodit i nervovou soustavu nebo srdce. Podle Státního zdravotního ústavu se boreliózou nakazí ročně tisíce lidí. Jak se před klíšťaty chránit? Co může způsobit neléčená borelióza? A může se tato nemoc přenést z matky na plod během těhotenství či kojení? Nejen na tyto otázky odpovídal vedoucí lékař Medicínského centra Praha Radek Klubal.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Benefiční vystoupení na podporu devítiletého Vojty Peška ze Třebichovic uspořádaly v sobotu večer na sále místní restaurace Případov kapely Diamant a H-Band. Zapojili se i další kamarádi, přátelé a mnoho sousedů.
Fakultní nemocnice (FN) Olomouc otevřela infekční oddělení. Pomáhá lidem, které trápí akutní i chronické infekční choroby. K dispozici má pro ně dvě ambulance a moderní lůžkovou část. Do budoucna plánuje rozšíření pracoviště na kliniku. Specializované infekční oddělení doposud v rámci Olomouckého kraje fungovalo pouze v nemocnici v Prostějově.
Situace s chřipkou je jako na houpačce. Poslední tři týdny počty pacientů klesaly, aby si obyvatelé kraje mohli užít jarní prázdniny ve zdraví. A teď když se děti vrátily do škol a školek, začala nemocnost opět stoupat.
V ústecké zoo zavládl smutek. I druhé z gepardích mláďat muselo být utraceno. Podle vedení zoo trpělo vrozeným onemocněním kostí a jeho stav se zhoršoval. Obě malé šelmičky se narodily loni na podzim, šlo o historický úspěch v chovu gepardů štíhlých.