V ústecké zoo zavládl smutek. I druhé z gepardích mláďat muselo být utraceno. Podle vedení zoo trpělo vrozeným onemocněním kostí a jeho stav se zhoršoval. Obě malé šelmičky se narodily loni na podzim, šlo o historický úspěch v chovu gepardů štíhlých.
V ústecké zoo zavládl smutek. I druhé z gepardích mláďat muselo být utraceno. Podle vedení zoo trpělo vrozeným onemocněním kostí a jeho stav se zhoršoval. Obě malé šelmičky se narodily loni na podzim, šlo o historický úspěch v chovu gepardů štíhlých.
Keře, které oddělovaly park na Smetanově náměstí od jedné z hlavních pardubických silnic, musely být odstraněny, a to kvůli tomu, že byly nakaženy snadno šiřitelnou chorobou a panovala obava, že by mohla napadnou okolní rostliny. Zeleň odtud ale rozhodně nezmizí.
Drobné pupínky, vyrážka či úpěnlivé svědění, i tak se projevuje svrab. Právě nárůst tohoto infekčního onemocnění v posledních letech zaznamenala Krajská hygienická stanice Libereckého kraje (KHS LK). Svrab podléhá ohlašovací povinnosti, takže lékaři musí případy nákazy nahlásit hygieně. Přesto k tomu často nedochází a evidované počty představují jen špičku ledovce.
Páchnoucí dech je velmi nepříjemnou záležitostí, která postiženému může ztížit styk s ostatními lidmi. Nikdo totiž nechce vést dlouhé debaty s člověkem, z jehož úst je cítit hnilobný zápach. Důvodů, proč náš dech zrovna nevoní, a to nejen po ránu, může být hned několik. Začíná to u špinavého jazyka a končí selháním jater. Zbavit se špatného dechu však není nemožné.
ROZHOVOR/ Lékařka, pediatrička, zakladatelka dětské gastroenterologie na Zlínsku a v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně Lenka Ťoukálková slaví významné životní jubileum - sedmdesátku. Je stále velmi aktivní, v práci i v soukromí. Mimo jiné se věnuje dětským pacientům v Baťově nemocnici.
Fotbal na Slovácku přišel o další významnou osobnost. V pátek 17. února po dlouhé těžké nemoci zemřel Ivan Šimon. Bývalému rozhodčímu, delegátovi i funkcionáři, který pískal i první ligu, bylo osmapadesát let.
Roman se nedávno oženil a s milovanou manželkou plánovali založit rodinu. Dnes však bojuje s agresivní rakovinou měkké tkáně a lékaři mu už nedávají žádnou naději. On se však rozhodl to nevzdat a po dlouhém hledání našel kliniku v Texasu, která nabízí léčbu s velkou nadějí na úspěch. Jestli přežije však závisí pouze na tom, zda dokáže rychle vybrat dost peněz.
Stejně jako lidé, i mazlíčci se mohou potýkat s celoživotní a nevyléčitelnou nemocí, epilepsií. Podle statistik jí trpí zhruba tři procenta psů různých plemen, u koček je vzácná. Epileptické záchvaty mazlíčků jsou pro jejich majitele stresujícím zážitkem, ale není nutné propadat panice. Se správnou léčbou i zvíře trpící epilepsií může prožít plnohodnotný život.
/FOTOGALERIE/ V květnu minulého roku si odbyl ligový debut, jen o měsíc později ale přišel šok, když mu diagnostikovali rakovinu. Už v říjnu se ale vrátil do tréninku a teď – v únoru 2023 – vstřelil svůj premiérový gól v lize. Dech beroucí příběh talentovaného záložníka Baníku Ostrava Matěje Šína nebere konce, i když… „Já bych to tímhle celé ukončil,“ říkal osmnáctiletý fotbalista po sobotním duelu v Brně, v němž byl ale jediným střelcem Slezanů, kteří klání nezvládli a na Srbské prohráli 1:2.
Děti i rodiče si mohli užít prázdninový týden bez chřipky a kašle. Dle krajské hygieny nemocnost poklesla o téměř dvacet procent a činí 1093 nemocných na sto tisíc obyvatel. Ve Zlínském kraji je hlášeno 11 závažných průběhů onemocnění chřipky.
V tropické části Afriky se šíří smrtící virus marburg. Dosud na krvácivou horečku podlehlo nejméně devět lidí. Na extrémně nebezpečnou nemoc stále neexistuje vakcína ani lék. Světová zdravotnická organizace kvůli obavám z epidemie nemoci svolala mimořádné jednání.
Pro bezpečnou rozkoš. Tak zní heslo značky, která vyrábí různé druhy prezervativů. Právě použití kondomu představuje nejspolehlivější způsob, jak se chránit před pohlavně přenosnými nemocemi. Přesto v Libereckém kraji případů těchto chorob přibývá.
Omračující chronické bolesti, které budí ze spaní a může je vyvolat i závan větru, jsou u Soni už 20 let denním chlebem. Lék fentanyl, který jí měl pomoci, však přestal zabírat, a naopak začal její utrpení zhoršovat. Vytvořila si na něm totiž závislost. Soňa je ale velkou životní bojovnicí a říká, že i ten nejzoufalejší život stojí za to žít. A to i kvůli jejím psům, kteří jí jsou věrnými asistenty.
Pandemie sice ustoupila, její důsledky však mohou v životech lidí přetrvávat ještě dlouhá léta. Nová studie nyní osvětlila dopady dlouhodobého léčení se s covidem na lidské zdraví. Vědci v ní tvrdí, že i po roce od nákazy měla většina pacientů poškozené orgány. Špatně dopadli zejména zdravotníci, kteří se studie také zúčastnili. Výsledky výzkumu popsal britský portál Sky News.
/ROZHOVOR/ Stíhá léčit, sportovat na špičkové úrovni i věnovat se rodině. Žatecký lékař Ondřej Vít se nezastaví. „Je těžké to skloubit, ale jde to,“ usmívá se. Je raději hodným doktorem nebo pacienty musí strašit? Má "oblíbené" nemoci, nějaký lékařský koníček? Jaké jsou jeho další sportovní plány? A co by dělal v roli ministra zdravotnictví s nedostatkem praktických doktorů? Oblíbený praktik, který má doma medaile ze světových nohejbalových šampionátů, včetně zlatých, se rozpovídal v rozhovoru pro Deník.
Mladý Honza si prožil víc trápení než leckdo za celý život. Podstoupil chemoterapii při první rakovině a transplantaci kostní dřeně při pozdější leukémii, která se mu nyní vrátila. Dřeň proto shání znovu. Jeho žena Jana vzpomíná na krušné chvíle, které s mužem prožili. „Počátek našeho vztahu byl tak trochu na dálku. Vyměnili jsme si mnoho zpráv, bydlela jsem totiž tou dobou v Anglii. Nemohla jsem tomu uvěřit, když mě po pár měsících jen tak přiletěl překvapit s kyticí růží v ruce,“ vypráví.
Pandemické období si podle odborníků vybere daň na zdraví lidí i v letech následujících po zkrocení covidu-19. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) totiž poslední dva roky nabouraly očkovací schémata proti nakažlivým nemocem ve většině zemí světa. Některé choroby, zejména spalničky, se tak staly urgentní globální hrozbou.
Za každým číslem lidský osud. Více než šest set tisíc Čechů bojuje s rakovinou, přičemž každý rok si tuto diagnózu vyslechne přes pětaosmdesát tisíc lidí. Vedle léčby mohou najít pomoc u pacientských organizací, které pomáhají i burcují k prevenci. V nich jako pracovníci nebo dobrovolníci působí často lidé, kteří si nemocí prošli. Čiší z nich optimismus. Zářným příkladem je sedmdesátiletá Marie Ředinová, která po rakovině střev už jednadvacet let žije s vývodem.
Právě se koná jedenáctý ročník osvětové akce Suchej únor organizované stejnojmennou neziskovou organizací. Loni se k měsíční abstinenci přihlásilo asi 900 tisíc lidí. Deník o smyslu měsíce bez alkoholu hovořil s medicínskou ředitelkou laboratoří AeskuLab Šárkou Krejčovou. Ta největší přínos vidí v tom, že člověk zjistí, jestli bez pití vydrží.
Šíření koronaviru v České republice brzy přestane být trestné. Změna vládního nařízení má platit od letošního července. Podle odborníků je to dobré rozhodnutí. Úředníci z ministerstva zdravotnictví návrh odůvodňují mimo jiné tím, že existuje prevence i účinná léčba, která lidem uleví od těžkého průběhu nemoci. „Stejně jako u chřipky a viróz nebude šíření covidu trestným činem ani přestupkem,“ potvrdil Deníku mluvčí resortu Ondřej Jakob.
Šimon Benda natočil dokument o svém bratrovi, který nezvyklou akcí upozornil na děti trpící Duchennovou svalovou dystrofií. Promítat ho bude v sobotu 11. února v Ampulce.
Oční oddělení v teplické nemocnici, která spadá pod Krajskou zdravotní, zahájilo provoz Aplikačního centra - nového pracoviště pro diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice.
Péče šitá na míru. Nové specializační obory pro zdravotní sestry pracující s dospělými i dětmi na onkologii a hematoonkologii navrhují zavést ministerští úředníci. Tento typ vzdělávání budou poskytovat onkologická a hematoonkologická centra v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. Vládní nařízení začne platit v červenci.
Doznívající epidemie respiračních onemocnění je příčinou silného náporu na lékaře na plicních odděleních a na ORL klinikách. Na neakutní vyšetření na ušním, nosním, krčním i na plicním čekají pacienti dlouho. A ani v příštím měsíci to lepší nebude. Začíná totiž sezona alergií.
Lidi, kteří umírají, už dávno nezabíjí nejčastěji covid. Na pozici nejobvyklejší příčiny smrti se vrátily nemoci oběhově soustavy, především ischemická choroba srdeční.
V úterý zemřel po dlouhé nemoci bývalý hráč a trenér Slavie František Cipro. Ve své kariéře spojil svoje jméno také s Dynamem České Budějovice. "Trenér, který to nejlépe ze všech umí s kabinou," říkali o něm odborníci.
Moderního pomocníka za více než půl milionu získali vsetínští chirurgové. Takzvaný neuromonitor využívají při operacích štítné žlázy. Umí rozpoznat a sledovat zvratný nerv, který zajišťuje pohyblivost hlasivek. Monitorování zvratného nervu při operaci je nejmodernější technologickou novinkou v chirurgii štítné žlázy.
Mimořádná veterinární opatření u Třeboutic na Litoměřicku skončila. Veterinární správa je tam držela od poloviny loňského října kvůli výskytu tularemie zajíců.
Podle nového výzkumu může denní pití doporučeného množství vody zpomalit stárnutí, předejít závažným nemocem a snížit riziko úmrtí v mladém věku na polovinu.
Mezi odchodem sester z nemocnice a kvalitou života osob s duševním onemocněním může být i pozitivní souvislost. Některé zdravotní sestry opouštějí „komfort“ nemocnic a míří do terénu. Jejich odhodlání ke změně pozitivně ovlivňuje život osob s vážným duševním onemocněním. Zdravotní sestry jim významně pomáhají žít plnohodnotný život v domácím prostředí. Jak to funguje?
Mezi odchodem sester z nemocnice a kvalitou života osob s duševním onemocněním může být i pozitivní souvislost. Některé zdravotní sestry opouštějí „komfort“ nemocnic a míří do terénu. Jejich odhodlání ke změně pozitivně ovlivňuje život osob s vážným duševním onemocněním. Zdravotní sestry jim významně pomáhají žít plnohodnotný život v domácím prostředí. Jak to funguje?
Mezi odchodem sester z nemocnice a kvalitou života osob s duševním onemocněním může být i pozitivní souvislost. Některé zdravotní sestry opouštějí „komfort“ nemocnic a míří do terénu. Jejich odhodlání ke změně pozitivně ovlivňuje život osob s vážným duševním onemocněním. Zdravotní sestry jim významně pomáhají žít plnohodnotný život v domácím prostředí. Jak to funguje?
V porovnání s předchozím týdnem o téměř 4 procenta více nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou zaznamenali královéhradečtí hygienici k pátku 3. února.
V pátém, právě končícím týdnu letošního roku, poklesl v Jihočeském kraji počet akutních respiračních infekcí o 10,7 procenta oproti minulému týdnu. Nejvyšší nemocnost je momentálně na Táborsku.
Po těžké nemoci zemřela zpěvačka, herečka a pětinásobná zlatá slavice Naďa Urbánková. Narodila se 30. června 1939 v Nové Pace na Jičínsku, vyrůstala v nedaleké Borovničce, poté vychodila Střední zdravotnickou školu v Trutnově, žila i ve Vlkově na Náchodsku. Debutovala v roce 1959 ve Východočeském divadle v Pardubicích a do svých 83 let žila v Želivi na Pelhřimovsku. O smrti své matky informovala na sociálních sítích její dcera Jana Fabiánová.
Po těžké nemoci zemřela zpěvačka, herečka a pětinásobná Zlatá Slavice Naďa Urbánková. Do svých 83 let žila v Želivi na Pelhřimovsku. O smrti své matky informovala na sociálních sítích její dcera Jana Fabiánová.
Po těžké nemoci zemřela zpěvačka, herečka a pětinásobná Zlatá Slavice Naďa Urbánková. Do svých 83 let žila v Želivi na Pelhřimovsku. O smrti své matky informovala na sociálních sítích její dcera Jana Fabiánová.
Lidé s modrou pokožkou, podobní postavám ze zahraničního filmovém trháku Avatar nebo kresleným Šmoulům, opravdu existovali. Nezvyklá barva kůže se po dlouhé generace v jedné americké rodině šířila i kvůli incestním vztahům.
Kašel je minimálně od začátku covidové pandemie vnímaný doslova jako stigma. Zkuste mezi lidmi zakašlat a většina se od vás začne s hrůzou v očích odtahovat. Kašel může, ale také vůbec nemusí být příznakem toho, že je člověk infekční. Než toto každému vysvětlovat, je samozřejmě mnohem lepší se kašle co nejrychleji zbavit. Kdy stačí samoléčba a kdy už jít s kašlem k lékaři, jsme se zeptali specialisty Aleše Novosáda z České lékárnické komory.
Oteklý spodní pysk, úporné svědění, křeče a nakonec uspání, to všechno během jediného dne. Tak lze pár slovy popsat, jak rychle se projevila a rozvinula u loveckého psa plemene štýrský brakýř nákaza Aujeszkyho chorobou, zvanou též pseudovzteklina, od divokého prasete. Popis případu, který zachytili v českokrumlovské ordinici U Beránků, zveřejnil veterinární lékař David Beránek.
S nižšími výnosy medu a úbytkem chovaných včelstev se potýkají včelaři ze Starého Sedliště. Jak vyplývá z jejich zprávy, kterou přednesli na výroční členské schůzi, počet chovaných včelstev se v posledních pěti letech snížil o více než dvě stovky.
Oteklý spodní pysk, úporné svědění, křeče a nakonec uspání, to všechno během jediného dne. Tak lze pár slovy popsat, jak rychle se projevila a rozvinula u loveckého psa plemene štýrský brakýř nákaza Aujeszkyho chorobou, zvanou též pseudovzteklina, od divokého prasete. Popis případu, který zachytili v českokrumlovské ordinici U Beránků, zveřejnil veterinární lékař David Beránek.
Včelaření je nejen užitečná záliba, ale vyžaduje zodpovědný přístup a přičinlivost. Je totiž zároveň závazkem vůči včelám, které jsou samy symbolem pracovitosti. A včelař se vlastně jejich životu musí do jisté míry přizpůsobit. Toto krásné a tradiční hobby přiblížil Vladimír Brádler, který se o své včelky stará uprostřed malebné krajiny Broumovska.
Petra a Sabina se při čekání dítěte potýkaly s netypickými bolestmi, které je v prosinci dovedly až do nemocnice a poté na operační sál. Život jim i jejich dětem zachránili lékaři. Vzácná nemoc je špatně rozpoznatelná a pokud se včas neléči, znamená úmrtnost až z osmdesáti procent.
V pěti letech začal Kubík trpět záchvaty migrény. „Bez varování se kdykoliv a kdekoliv dostal do bodu nula – hadrová panenka, kterou cloumá bolest. Břicho, hlava, břicho, hlava. A strašlivý pláč plný zoufalství a bezradnosti. Pak usnul, po deseti minutách se s pláčem probudil, vyblinkal a spal dalších deset hodin,“ uvedla jeho maminka Marie Sobotková.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jednu až dvě pacientky z milionu zasáhnou v těhotenství vážné potíže a začnou jim selhávat orgány. Trombotická mikroangiopatie je vzácné a zároveň zákeřné onemocnění, při kterém jde o život. Úmrtnost je až osmdesát procent. Dvě ženy, Petra a Sabina, měly to štěstí, že se na konci loňského roku dostaly včas do péče pražských lékařů, a obě i jejich děti přežily.