Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Ilustrační foto

Navzdory návalům na pohotovostech šla nemocnost koncem roku dolů

Pacienty sice na sklonku uplynulého roku zaskočily přeplněné čekárny pohotovostí a některé nemocnice s odkazem na rozmach infekčních onemocnění dýchacích cest vyhlásily i zákazy návštěv, nicméně podle celkových přehledů výskyt akutních respiračních infekcí ve středních Čechách výrazně poklesl. Plyne to z údajů ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlové, která vyhodnotila poslední loňská hlášení praktických lékařů a pediatrů o pacientech.

Paní Dagmar típla poslední cigaretu před 20 lety díky vážné plicní chorobě. Dnes v 82 letech jí plíce stále dovolují jezdit na kole

Žena po 40 letech přestala ze dne na den kouřit. Zachránila si tím život

Kolik z nás si dalo novoroční předsevzetí, že letos už opravdu přestane kouřit? Je to hodně těžké a leckdy se cigaret nedokážou zbavit ani kuřáci, které postihla závažná plicní nemoc. Dvaaosmdesátiletá paní Dagmar ovšem s cigaretami definitvně skoncovala, přestože skoro celý život kouřila minimálně krabičku denně. Popsala, jak se jí to povedlo.

Ilustrační foto

Hygienici zaznamenali nárůst případů onemocnění dýchacích cest a chřipky

V posledním 52. týdnu roku 2022 vzrostl v Jihočeském kraji počet akutních respiračních infekcí /ARI/ na 2 217 případů na sto tisíc obyvatel kraje. Ve srovnání s předcházejícím týdnem nemocnost v kraji vzrostla o 8,5 procenta. Ve Volyni je zákaz návštěv v nemocnici, někde omezují návštěvy u pacientů s dýchacími obtížemi.

Chřipka. Ilustrační foto

Chřipky a infekcí mezi svátky mírně ubylo. Česko však brzy čeká vrchol epidemie

Počet lidí s respiračními infekcemi a chřipkami se v několika krajích na konci roku snížil, nemocnost je ale stále vysoká a epidemie pokračuje. Údaje o nižších počtech nemocných podle hygieniků ovlivnily vánoční svátky, kdy se mnozí lidé léčí doma a nevyhledají lékaře. Navíc díky školním prázdninám a častým dovoleným se zpomaluje přenos vzduchem přenášených infekcí. Po Novém roce a návratu dětí do škol a lidí do zaměstnání se nemocnost - podobně jako každý rok - znovu zvýší, odhadují hygienici. Vrcholu epidemie chřipky dosahuje většinou na přelomu ledna a února.

Pro virózu, chřipku i pro covid-19 jsou typické celkové příznaky jako teplota, bolest hlavy nebo bolest kloubů.

Frýdecko-Místecko má nejméně výskytů chřipky z celého kraje

Vlna respiračních onemocnění, která se v prosinci objevila v tuzemsku, se sice okresu Frýdek-Místek nevyhnula, ale v 51. týdnu zde bylo jen 1569 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Krajský průměr přitom činil 3131 případů, jak vyplývá z informací hygienické stanice.

Rýma u chřipky nebývá, pouze případně pocit ucpaného nosu.

Chřipka řádí také na Karvinsku. Pohotovosti praskaly ve švech

Vlna respiračních chorob postihla také Karvinsko. Během vánočních svátcích přibylo podle údajů hygieniků zejména dětských pacientů s respiračními chorobami zejména ve věku od 6 do 14 let. Primářka dětského oddělení Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji Barbara Widenková mluví o nejhorší vlně dětské chřipkové epidemie za posledních 30 let. 

Monča se sestrou Ivonkou

Jedna je zdravá, druhá onemocněla. Pohled na dvojčata Monču a Ivonku rve srdce

Dříve byla jedna jak druhá. Pak ale Monče objevili na magnetické rezonanci dva nádory a následkem operace upadla do vigilního kómatu a ochrnula. Po probuzení nikoho nepoznávala a nebyla schopna se sama ani najíst. Pak ale začala dělat pokroky a dnes řekne i tři slova. K dalšímu zlepšení však potřebuje pravidelně rehabilitovat.

Silné příběhy, které vás, naše čtenáře, letos nejvíce zasáhly

Nejsilnější příběhy roku: Těmto lidem pomohli čtenáři Deníku

Velké ohlasy u vás zaznamenaly příběhy lidí, kteří to v životě nemají jednoduché a které vám pravidelně přinášíme prostřednictvím našich článků. Vzpomeňte na Vlaďku, Báru, Kláru nebo Johana s Florimonem. Těm všem se i díky vám podařilo s jejich nelehkými osudy pomoci a vybrat obrovské množství peněz. Pojďme si nyní příběhy připomenout a zjistit, jak pokračují.

Jiří Dvořák během natáčení seriálu Hlava Medúzy

Herec Jiří Dvořák: Litovat se kvůli rakovině je cesta do pekel

Jiřího Dvořáka všichni znají jako čerta z vánočních pohádek Anděl páně. Nedávno ale přijal další důležitou roli a stal se ambasadorem projektu OnkoFit. Pomáhá tak šířit myšlenku, jak důležité je při onemocnění rakovinou nerezignovat a pokud to konkrétní diagnóza jen trochu dovoluje, hýbat se. Zajímalo nás, i trochu s ohledem na jeho roli Uriáše, jestli vnímá rakovinu jako peklo.

Marek Šikula zakladatel projektu Pomáháme onkologii.

Pan Šikula je šikula, onkologie díky němu získala sedačky za půl milionu

Pomáháme onkologii je projekt, který založil před sedmi lety ve Zlíně Marek Šikula. „Chceme, aby onkologie přestala být tabu, protože onemocní každý třetí, ne-li druhý člověk. Nemáme ambice kupovat drahé přístroje, to je úloha kraje. Zajišťujeme peníze, abychom zvýšili komfort pacientů během velmi náročné a nepříjemné léčby,“ vysvětluje Marek Šikula.

Ilustrační foto.

Totálně přetížená dětská pohotovost v Brně: hodinové fronty i konflikty

Extrémní nápor pacientů prožívají v těchto dnech lékaři na pohotovosti brněnské Dětské nemocnice. Tamní pracoviště je na pokraji kolapsu, čekací doba se nyní pohybuje až kolem pěti hodin. Důvodem je řádící epidemie respiračních onemocnění a úrazy po pádech na ledovce. Vedení Fakultní nemocnice Brno, pod níž Dětská nemocnice spadá, proto apeluje na pediatry a praktické lékaře pro dospělé, aby v období mezi svátky nechali své ordinace otevřené.

Areál Masarykovy nemocnice v Rakovníku.

Nemocnice se plní. Pacienti na rakovnické interně obsadili i přistýlky

Rakovnická Masarykova nemocnice se uprostřed chřipkové sezony již téměř měsíc potýká s nedostatkem lůžek na interně. Oddělení zaplnili pacienti s různými chronickými respiračními onemocněními a personál tak zareagoval přistýlkami, neboť okolní nemocnice mají také plno.

Lenka Kopecká vypadá na první pohled jako zdravý člověk, skutečnost je ale docela jiná.

Bojuje o každý den. Do života školnice tvrdě zasáhla nevyléčitelná nemoc

Čtyřiačtyřicetiletá Lenka Kopecká ze Slaného byla ještě před rokem zdravá, na kole ujela i třicet kilometrů, plavala, tančila. Veselá a společenská žena si užívala život s partnerem a synem. Oba pracovali jako školníci ve 3. ZŠ ve Slaném. Pak ale do jejího života zasáhla nemoc. Diagnóza: amyotrofická laterální skleróza (ALS). Při této nemoci postupně ochabne veškeré svalstvo v těle. Prognóza je neúprosná. Nemoc nejde vyléčit ani zastavit.

Chřipka. Ilustrační foto

Smrkáte a kašlete? Pak návštěvy u pacientů odložte, vyzývá nemocnice

Kvůli zvýšenému nárůstu akutních respiračních onemocnění v Libereckém kraji vyzývá Krajská nemocnice v Liberci návštěvníky, aby zvážili návštěvy hospitalizovaných. Pokud mají příznaky respiračního onemocnění, jako je teplota, rýma, kašel, vyrážku nebo průjem, měli by návštěvu odložit. Výzva platí pro nemocnice v Liberci, Turnově a Frýdlantu.

Bára navzdory prognózám bojuje a těší se s rodinou na Vánoce

Vánoce statečné bojovnice Báry: Nejdůležitější ingrediencí při pečení je láska

Příběh krásné Báry, které její maminka neřekne jinak než „Barunko“, u vás vzbudil obrovské ohlasy. Chtěla si otevřít vlastní cukrárnu, ale jednoho dne zjistila, že má nádor na mozku a od té doby statečně bojuje ze všech sil, aby nemoc porazila. A ač nemá dle lékařů vyhlídky úplně růžové, stále tu je a snaží se užít si život do poslední vteřiny. Takhle se připravuje na Vánoce.

V Nemocnici Pelhřimov funguje ambulance preventivní medicíny

Čas je zásadní. V nemocnici funguje ambulance preventivní medicíny

K lékaři bez obav a dlouhého čekání. Přesně to nabízí klientům prostřednictvím Ambulance preventivní medicíny Nemocnice Pelhřimov. Moderní zdravotnické zařízení klientům poskytuje, na základě dlouholetých zkušeností, preventivní program cílený na prevenci nejzávažnějších onemocnění.

Lenka Kopecká vypadá na první pohled jako zdravý člověk, skutečnost je ale docela jiná.

Školnici Lenku postavila nemoc před hotovou věc. Nyní bojuje o každý den života

Lenka Kopecká (44) ze Slaného byla ještě před rokem zdravá, na kole ujela i třicet kilometrů, plavala, tančila. Veselá a společenská žena si užívala život s partnerem a synem. Oba pracovali jako školníci ve 3. ZŠ ve Slaném. Pak ale do jejího života zasáhla nemoc. Diagnoza: amyotrofická laterální skleróza (ALS). Při této nemoci postupně ochabne veškeré svalstvo v těle. Prognóza je neúprosná. Nemoc nejde vyléčit ani zastavit.

Chřipka. Ilustrační foto.

Počet lidí s respiračními chorobami vzrůstá. RS viry ohrožují hlavně miminka

Pacientů s respiračním onemocněním v posledních dnech přibývá také v Plzeňském kraji. Kromě chřipky se šíří takzvané RS viry, které jsou velmi nakažlivé a způsobují infekci dýchacích cest. Oproti minulému týdnu se nemocnost v kraji zvýšila o dvacet procent. Podle odborníků se virové infekce šíří rychleji, než tomu bylo před pandemií covid-19. Velkým problémem je navíc nedostatek léčiv na snižování horečky.

Každý třetí hovor na linku 155 se týká horečky.

Každý třetí hovor na linku 155 se týká horečky. Záchranáři radí, co dělat

Horečka. Velmi častý problém, který nyní řeší operační středisko Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje. Počty nemocných s akutními respiračními infekcemi včetně chřipky letí nahoru a lidé s vysokou teplotou hledají pomoc. V případě teploty však není nutné okamžitě vyrazit na pohotovost. Horečku je možné zvládnout doma, pokud vysoké teploty netrvají déle než tři dny.

Českem se rychle šíří vlna respiračních onemocnění. Počty nemocných za poslední týden vzrostly až o desítky procent a část krajů už překročila hranici epidemie.

Chřipková epidemie a RS viry kosí Česko: Pro koho jsou nebezpečné a co zabírá

Česko je podle Státního zdravotního ústavu na prahu epidemie respiračních onemocnění. Část krajů už dokonce onu hranici překročila. Nejčastěji marodí děti předškolního věku – více než 5500 na sto tisíc lidí. Drtivá většina dětí to zvládá doma, stav některých nejmenších ale vyžaduje i dočasnou hospitalizaci.

Chřipka. Ilustrační snímek

Respirační nemoci jsou na vzestupu. Z některých krajů již hlásí epidemii

Českem se rychle šíří vlna respiračních onemocnění. Počty nemocných za poslední týden vzrostly až o desítky procent a část krajů už překročila hranici epidemie. Kromě chřipky se šíří rovněž RS viry, které také způsobují infekce dýchacích cest. Vyplývá to z údajů krajských hygienických stanic (KHS). Podle některých z nich se respirační nemoci nyní šíří rychleji, než tomu bylo před pandemií covidu-19.

Interiér balneoprovozu v lázeňském hotelu Eliška ve Velkých Losinách v 60. letech 20. století, podvodní masáž.

Holčička s trubicí do úst i inhalující ležáci. Tak kdysi vypadala lázeňská léčba

Chtěli byste se na chvíli ocitnout v kůži prvorepublikového lázeňského hosta? Nebo si vyzkoušet, jak se tu léčilo třeba v šedesátých letech minulého století? Některé procedury na historických fotografiích vypadají tak trochu jako mučení, ale určitě už tehdy účinně zachraňovaly zdraví. Nicméně se současným pohodlím lázeňských hostů se to vůbec nedá srovnat.

Drop velký

Zvířata si to umí zařídit. Chytří ptáci se léčí i konzumací máku

Vědci zjistili, že jeden z nejtěžších létajících ptáků na světě má zajímavou a ojedinělou schopnost. Zdá se totiž, že drop dokáže používat rostliny k samoléčbě. Samci ho jedí hlavně v období páření, aby se jednak chránili před nemocemi, ale taky aby byli atraktivnější pro potenciální partnerky. Informaci přinesl portál CNN.

Tatínek dospívajících dcer má poslední šanci.

Poslední šance pro tatínka s rakovinou. Speciální léčbu ale pojišťovna nehradí

Peter Hrubizna je tatínkem dvou slečen, který od minulého roku bojuje s rakovinou tlustého střeva. V tuto chvíli je již v posledním stádiu nemoci a jediné, co mu může pomoci, je léčba dendritickými buňkami v Německu. Jenže na tu mu pojišťovna odmítá přispět. V Čechách má nárok pouze na další chemoterapie, které by však jeho unavené tělo již nejspíš neustálo.

Unikátní metodou pomáhají lidem s Parkinsonovou chorobou moravští neurochirurgové. Ilustrační foto.

Nová šance z Brna na brzké odhalení Parkinsona. Lidé využívají chytrý náramek

Čtyřicet let měl Brňan Libor Jaša, když se dozvěděl, že trpí Parkinsonovou chorobou. Vyhlídky na další život byly trpké, postupně měl ztrácet kontrolu nad vlastním tělem. „Říkal jsem si, proč zrovna já,“ vzpomínal před časem. Lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně mu však zavedením elektrody do mozku zvýšili kvalitu prožitých dní natolik, že mohl i sportovat. Bez ní se jen těžko zvládal obléci. Od diagnózy uplynulo už skoro dvacet let.

Unikátní metodou pomáhají lidem s Parkinsonovou chorobou moravští neurochirurgové. Ilustrační foto.

Nová šance z Brna na brzké odhalení Parkinsona. Lidé využívají chytrý náramek

Čtyřicet let měl Brňan Libor Jaša, když se dozvěděl, že trpí Parkinsonovou chorobou. Vyhlídky na další život byly trpké, postupně měl ztrácet kontrolu nad vlastním tělem. „Říkal jsem si, proč zrovna já,“ vzpomínal před časem. Lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně mu však zavedením elektrody do mozku zvýšili kvalitu prožitých dní natolik, že mohl i sportovat. Bez ní se jen těžko zvládal obléci. Od diagnózy uplynulo už skoro dvacet let.