Je to už osm let, co Mária Mucha bojující s roztroušenou sklerózou začala tvořit dobové kostýmy ze 14. století. Bez náčrtu, bez metru nebo šicího stroje. Jen s vizí a ručně. Mária Mucha žije střídavě ve Zlíně a ve Francii. Své kostýmy vystavuje a výtěžek putuje nadaci Roska, která podporuje lidi se stejnou nemocí, jakou sama trpí. Pro Deník popsala i to, jak surový život s obávanou diagnózou může být.
V Česku byl zřejmě posledním přeživším, na němž v koncentračním táboře Osvětim vykonával pokusy nacistický lékař Josef Mengele. Ve čtvrtek 12. října po dlouhé nemoci zemřel Jiří Fišer z Mohelnice. Dožil se 87 let.
V Česku byl zřejmě posledním přeživším, na němž v koncentračním táboře Osvětim vykonával pokusy nacistický lékař Josef Mengele. Ve čtvrtek 12. října po dlouhé nemoci zemřel Jiří Fišer z Mohelnice. Dožil se 87 let. Jako pétépák musel rok fárat v dole Gottwald v Horní Suché u Ostravy.
Migréna je závažné neurologické onemocnění, kterým trpí přibližně každý desátý. Lidé trpící tímto onemocněním, mohou nyní přijít konzultovat svůj stav se specialisty po celé republice. Své dveře jim otevřou 26. října 2023 v 15 hodin i v nemocnici ve Strakonicích.
Desítky obrazů, fotografií a rukodělných výrobků od pacientů s roztroušenou sklerózou jsou k vidění v Knihovně Matěje Josefa Sychry ve Žďáru nad Sázavou. Výstavu s názvem Cesta za duhou na slavnostní vernisáži představil místní spolek ROSKA Žďár nad Sázavou s Nadačním fondem IMPULS.
Odmalička na Claru z Hondurasu pokřikovali, ať dá nohy k sobě, ať se pořádně nají, ať začne cvičit, aby měla normální postavu. Aby byla stejná jako ostatní. Její vrozená vada jí v tom však vždy bránila. Díky četným onemocněním nemůže dát nohy k sobě, má anální píštěl, trpí únikem moči, nemožností úplného vyprázdnění, nemůže mít děti, ale i přesto se naučila mít se ráda a milovat své tělo. Přála by si, aby se to, třeba díky ní, naučil každý.
Páchnoucí dech není nic příjemného a způsobuje řadu potíží a společenských faux pas. Není však ničím výjimečným a v určitém období života se s ním setkala zhruba třetina populace. Někdy jej může způsobovat chyba v ústní hygieně, jindy může jít o vážný zdravotní problém. Jak se zápachu z úst zbavit a co bývá jeho příčinou? Kdy může být páchnoucí dech nebezpečný a signalizovat vážné onemocnění?
Osmiletý Tomáš, který žije s rodiči a sestřičkou v Přimdě na Tachovsku, se nesmí pomazlit se svými blízkými, aby se nenakazil běžným onemocněním, zapomenout musí i na koupání s kamarády či dovádění na slunci.
Osmiletý Tomáš, který žije s rodiči a sestřičkou v Přimdě na Tachovsku, se nesmí pomazlit se svými blízkými, aby se nenakazil běžným onemocněním, zapomenout musí i na koupání s kamarády či dovádění na slunci.
Zavíráte před spláchnutím poklop u toalety? Pokud ne, můžete si způsobit nebezpečné onemocnění. Poukázali na to vědci, kteří se rozhodli zjistit, co se děje v okolí záchodové mísy právě v okamžiku spláchnutí.
Začala celková rekonstrukce kotelny v Léčebně respiračních nemocí ve Cvikově. Během ní bude provoz dětské části zajištěn dodávkami mobilní plynové kotelny s výkonem 800 kW. Důvodem tohoto řešení je začátek topné sezony.
Talentovaná zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková čelí po čtyřech letech opět nelehkému období. Na začátku září ji byla podruhé v životě diagnostikována rakovina. I přes to, že pro ni zpráva byla šokem, veškerou energii zaměřila na práci. Minulý týden pokřtila desku s názvem Osudová.
Celorepubliková kampaň Týdny pro duševní zdraví míří i do Rychnova nad Kněžnou. Přijďte na vernisáž výstavy a inspirativní besedu s lidmi, kterým do života vstoupilo duševní onemocnění.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ „V Motole mi Aničku už dvakrát zachránili!“ říká se slzami v očích Naděžda Slanařová ze Slaného. Vymodlená dcera, která se před 18 lety narodila předčasně po mnoha pokusech o otěhotnění a doslova bojovala tehdy o život, o něj dnes zápolí znovu. Tentokrát má soupeře v podobě zákeřné leukémie.
Zázvor by se dal popsat jako zázračný všelék, který uleví od chřipky, rýmy, nachlazení, horečky i bolesti a vyniká svým nezaměnitelným a lehce štiplavým aroma. V těchto dnech nám nejlépe prospěje v podobě zázvorového čaje, při jehož přípravě je však potřeba dát si dobrý pozor, abyste mu nevědomky neubrali na síle. Jaký má zázvor vliv na zdraví, jak připravit zázvorový čaj, proč zázvor neloupat a jaké množství zázvoru vám může uškodit?
Nemocné oči nebolí a některé změny zraku mohou být už nevratné. Že bychom měli chodit na preventivní oční prohlídku alespoň jednou za rok, upozorňuje i Světový den zraku, ke kterému se letos tradičně připojí také Nemocnice Šumperk. Ve čtvrtek 12. října od 13.00 do 17.00 hodin tak vyšetří její oční lékaři všem zájemcům zrak zdarma a bez nutnosti předchozího objednání.
/FOTOGALERIE/ Revmatoidní artritida není jen nemoc kloubů – pacientům hrozí vyšší riziko zlomenin, infarktu či plicní embolie. Pacientská organizace Revma Liga Česká republika na to upozornila na akci, kterou uspořádala u příležitosti Světového dne artritidy.
Doslova vzhůru nohama se před pěti lety převrátil život osmadvacetileté Pavlíny Malé z Pardubického kraje. Na konci listopadu roku 2018 byla studentkou oboru nutriční terapie, závodní tanečnicí, cestovatelkou a milovnicí jídla. Tehdy najednou začala pociťovat příznaky podobné chřipce. Bolely ji svaly, klouby, trochu hlava. Nepřikládala tomu ale velký význam a myslela si, že se z toho vypotí.
Atopická dermatitida, neboli atopický ekzém přivedl pana Marka na pokraj zoufalství. Kožní nemoc ho trápila na obličeji, v ohybech loktů a kolen, na tříslech, hrudníku i na zádech. Strupovitými lézemi byl pokrytý takřka celý a všechno ho navíc neustále svědilo. Teprve moderní léčba, ze které byla jeho manželka v první chvíli v šoku, přinesla do jeho života zásadní obrat.
Dva muži, kteří se vrátili z exotické dovolené, se vydali na Špičák, ale jeden z nich zkolaboval a povolány byly všechny složky integrovaného záchranného systému. Šlo o taktické cvičení týkající se mimořádné události v souvislosti s výskytem vysoce nakažlivé nemoci. Vzhledem k tématu cvičení se tentokrát účastnili i zástupci Krajské hygienické stanice Plzeň.
Zpráva o úmrtí pětadvacetileté operní pěvkyně z Ostravy zasáhla celou zemi. Patricia Burda Janečková svým hlasem okouzlila nejen porotu v česko-slovenské soutěži Talentmania, kterou v roce 2010 vyhrála. Svůj boj se zákeřnou rakovinou prsu však prohrála. Poslední rozloučení s pěvkyní proběhne už tuto sobotu od 11 hodin v Ostravě-Zábřehu.
/FOTOGALERIE/ Imunitní systém napadá klouby, nevratně je poškozuje a způsobuje chronické bolesti. Řeč je o revmatické artritidě – onemocnění, které může vést až k trvalé invaliditě. Svou zkušenost mají pacientky Gábina i Irena. Na správnou diagnózu přitom čekaly několik let. V neděli se zájemci můžou nechat bezplatně otestovat v pražském Karlíně. K dispozici jim budou jak samotné pacientky, tak i zkušení lékaři.
Sezona virových onemocnění teprve začíná. Výskyt zaznamenávají především rodiče menších dětí ve věku kolem pěti let. To již tradičně souvisí s poprázdninovým návratem do školek, škol a volnočasových kroužků. Podle pediatrů je nyní situace lepší, než tomu bylo loni. Přesto je antibiotických sirupů stále nedostatek.
Každý, kdo má rád motorky nebo jenom dobrou zábavu, je v úterý 3. října od 13.30 hodin zván do venkovního areálu Základní školy Čelakovského Strakonice v ulici Chlelčického. Bude se tam konat rozloučení s létem s místními dětmi a rodiči, s učitelským sborem a také s motorkami místních mafiánů, tak se přijďte podívat.
Pozoruhodný případ mají na starosti v Záchranné stanici na Huslíku u Poděbrad. Před pár dny přijali kosa, který vykazuje příznaky nákazou tropickým virem Usutu.
Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získala letos maďarsko-americká biochemička Katalin Karikóová a americký imunolog Drew Weissman, kteří položili základy pro vývoj mRNA vakcín proti nemoci covid-19. Oznámil to ve Stockholmu švédský Karolínský institut. Podle něj by v budoucnosti mohly být mRNA vakcíny použity například i k léčbě některých typů rakoviny.
Nachlazení je jevem na podzim tak běžným, jako padání listí. Jak nachlazení vyléčit, jak jeho léčbu urychlit a bylo by možné se pokud možno vyléčit přes noc? Imunoložka Zuzana Ozaniak Střížová z pražské Fakultní nemocnice Motol radí, které kroky je třeba podniknout, abychom se nachlazení zbavili rychle a za chvíli opět neonemocněli.
Lidé s umělým vývodem, sdružení v pacientské organizaci, spustili osvětovou kampaň. Ukazují v ní, že stomici mají plnohodnotný život. V Česku se stomií žije asi čtrnáct tisíc lidí.
Tlačili na lídra Divize C, měli blízko k cenné remíze, ale stejně prohráli. Fotbalisté Benešova přivítali doma vedoucí celek z Benátek nad Jizerou, kterému i přes zlepšený výkon ve druhém poločase podlehli 1:2. Favoritovi zápasu vytvořil náskok dvougólový Fabián. Domácí snížili po přestávce Sadykem. V dalším průběhu zápasu ale doplatili na svou nemoc v zakončení.
Letos jsou to dva roky, co si zdravotní sestřička Mandi Petrak prošla peklem, a to bohužel ne poprvé. Když jí lékaři diagnostikovali nádor na mozku, věděla už moc dobře, co rakovina dokáže. Předtím už totiž vyhrála nad zhoubným onemocněním mízních uzlin i obřím nádorem na děloze. Kvůli rakovině mozku a následné operaci je však dnes maminka adoptovaného chlapce závislá na manželovi a všichni se obávají dalších výsledků testování.
Covid-19 rozhodně nezmizel, ale už patří mezi běžné respirační choroby. Nárůst pacientů s koronavirem zaznamenali hygienici i v Pardubickém kraji, ale zatím jde jen o desítky případů. Přibylo však zároveň i hospitalizovaných s covidem v nemocnici.
Tým severoamerických badatelů zřejmě přišel na to, které poruchy nervových tkání ve středním mozku stojí u počátku rozvoje zatím neléčitelné choroby. Očekávají, že tím otevřou cestu k vývoji léků na Parkinsonovu nemoc.
S chladnějším počasím přibývá nejen nemocných chřipkou, angínou či dalšími respiračními nemocemi, ale i nakažených koronavirem. Je jich však mnohem méně než v uplynulých letech a většina lidí se vyléčí doma. Deník přináší odpovědi na časté otázky týkající se průběhu nemoci covid-19 či očkování.
„Neteř přijela z letního tábora a po kousnutí klíštětem onemocněla encefalitidou. Je možné se pojistit proti této nemoci?“ Na dotaz Martiny Dvořákové ze Znojma odpovídá Michal Korejs, manažer NN Životní pojišťovny.
Téma hemoroidálního onemocnění je pořád hodně tabu. O potížích s vylučováním stolice se prostě každému dost špatně mluví. Není divu, že lidé pátrají po tom, jestli mohou hemoroidy samy zmizet. Zjišťují, jak je léčit doma, případně v lékárnách požadují tichým hlasem tu nejúčinnější mast. Zatím, co se snaží o samoléčbu, zažívají svědění, pálení i otok řitního otvoru. Občas se objeví kapky krve a pobyt na toaletě, nebo prosté sezení na židli se pro ně stávají hotovým peklem.
/FOTOGALERIE/ Verunka se narodila jako zdravé miminko, krátce po jejích prvních narozeninách jí však bylo diagnostikováno vzácné nervosvalové onemocnění, které se projevuje postupným ochabováním svalstva. Zaměstnanci Magistrátu hlavního města Prahy proto přispěli holčičce přes padesát tisíc korun na terapie, díky kterým by mohla jednou chodit jako ostatní děti.
/ROZHOVOR/ „Dřív lidé přicházeli do nemocnice, kterou vnímali jako svatostánek. Dnes je to jinak, dnes nás často vnímají jako službu,“ líčí v rozhovoru primářka Jana Bednářová z Emergency Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Popisuje aroganci i milá setkání s bývalými pacienty. Nápor opilců i narkomanů, nebo těch, kdo lékařskou pomoc urgentu zneužívají. O zajímavých případech i těch vysloveně nepříjemných.
Život dvouletého Martínka se světlými kudrnatými vlásky a modrýma očima je v ohrožení. Chlapec se narodil s AADC syndromem, vzácným genetickým onemocněním, které mu bylo potvrzeno jako druhému dítěti v ČR. Pokud co nejdříve nedostane potřebný lék, zemře pravděpodobně dříve, než by ho jeho rodiče doprovodili do první třídy. Cena jeho života je 100 milionů. Nešťastní rodiče shání peníze, kde mohou, protože vědí, že čas je jejich nepřítelem.
Jedno klíště změnilo život pětačtyřicetileté Kateřině Vyoralové ze Zlína. Její příběh začal obyčejnou chřipkou, která nejdříve neměla dlouhého trvání. Po týdnu se její onemocnění rozběhlo znovu. Několikatýdenní trápení skončilo obrnou všech čtyř končetin a zánětem mozku. K návratu do běžného života jí teď pomáhají intenzivní rehabilitace.
Jedno klíště změnilo život pětačtyřicetileté Kateřině Vyoralové ze Zlína. Její příběh začal obyčejnou chřipkou, která nejdříve neměla dlouhého trvání. Po týdnu se její onemocnění rozběhlo znovu. Několikatýdenní trápení skončilo obrnou všech čtyř končetin a zánětem mozku. K návratu do běžného života jí teď pomáhají intenzivní rehabilitace.
Když si rodiče tehdy čtrnáctiměsíčního Daniela začali dělat starosti o jeho zdravotní stav, netušili, jaké martyrium je teprve čeká. Z nemoci, která nejdříve vypadala jako obyčejná viróza, se postupně vyklubal nádor na mozku. „Synův stav se velmi rychle zhoršoval, Danielovi diagnostikovali rakovinu. Po dvou blocích chemoterapie se ukázalo, že pro jeho typ nádoru mozku neexistuje žádná léčba,“ popsala synovo onemocnění matka Lydie, která si přála zůstat v anonymitě.
Počítat s tím, že opět budeme častěji nosit balené respirátory v tašce nebo v kapse, pokud už ne rozbalené přímo na obličeji, že zřejmě třeba v reakci na nástup covidu-19. Plyne to z informací, které Deníku poskytl Zbyněk Boublík z Hygienické stanice hl. m. Prahy.
Nadýmání, únava i trávicí potíže. Takto mohou volat o pomoc tukem zvětšená játra. Bez dobře fungujících jater člověk nepřežije ani několik dní. To je špatná zpráva pro téměř každého třetího z nás. Přesně tolik lidí na světě trpí nemocí, při níž nadměrné ukládání tuku zvětšuje játra. A posledním stádiem této choroby je jaterní cirhóza. Jak zjistit informace o stavu svých jater? Jak o játra pečovat a jak je případně zbavit nadbytečného tuku? U nás i ve světě jsou populární nejrůznější doplňky stravy na detoxikaci a podporu jater. Fungují, nebo jde o zbytečně vyhozené peníze?
Šest dní po ničivých záplavách v Libyi, při nichž zemřelo přes 11 tisíc lidí a desítky tisíc přišly o střechu nad hlavou, rostou v zemi obavy z možného šíření infekčních nemocí. Záchranáři se zároveň při pátrání po možných přeživších potýkají se zničenými silnicemi a další narušenou infrastrukturou, která komplikuje také rozvoz nejnutnější pomoci, píší světová média. Podle listu The Guardian hrozí v zemi nová humanitární krize.
Že je prevence nejdůležitějším krokem k tomu předejít těžkému onemocnění a zachytit jej v časném stádiu, upozorňuje plzeňská Fakultní nemocnice dlouhodobě. A protože dvojnásob to platí o onkologickém onemocnění, vyhlásila Fakultní nemocnice akci nazvanou Nebýt na to sama, zaměřenou na prevenci karcinomu prsu.
Jen zlomek pacientů léčí vážnou formu atopického ekzému pomocí moderních přípravků. V Česku je přitom léčiv dostatek a jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. V rámci světového dne tohoto onemocnění, který letos připadá na čtvrtek 14. září, na to upozornili odborníci.
Věnuje se výzkumu, který má pomoci v léčbě jedné z nejčastějších rakovin u nás. Veronika Vymetálková je vědkyně a současně maminka dvou malých dětí, která si sama nedávno rakovinou prošla. Boj s nemocí vyhrála a vrátila se do laboratoří Akademie věd. Tady se snaží najít v krvi pacientů s nádory tlustého střeva a konečníku speciální ukazatele. Takové, které by u nich mohly včas předpovědět buď návrat rakoviny, nebo i odhalit, proč u některých pacientů onkologická léčba nezabírá a u jiných ano.
Již 4. ročník charitativně společenského výletu na podporu lidí s roztroušenou sklerózou (dále RS), který pořádá regionální organizace ROSKA České Budějovice, se uskuteční 23. 9. 2023.