Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Epidemiolog Rastislav Maďar

Roušky, covid s chřipkou, rizikové Vánoce. Epidemiolog Maďar řekl, co bude dál

Máme vzhlížet k blížícímu se adventu a Vánocům jako k času, který bude po třech letech konečně zase normální? Nebo nám covid či chřipka svátky opět pokazí? Požádali jsme epidemiologa Rastislava Maďara, děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity a předsedu Lékařské rady center Očkování a cestovní medicíny Avenier, aby pro nás zkusil vývoj situace v příštích týdnech odhadnout.

Peer Kateřina Navrátilová

Zvažovala sebevraždu. Žena dnes pomáhá v léčebnách či školách

Po porodu první dcery se Kateřině Navrátilové poprvé v životě rozjela těžká deprese. Tehdy jí bylo jednatřicet. „Myslela jsem, že to je poporodní blues, tedy krátké období, kdy je žena po porodu přecitlivělá a náladová. Byla jsem přesvědčená, že to zvládnu, protože nejsem slaboch,“ popsala Deníku. Těžkou životní situaci, kterou provázely sebevražedné sklony zvládla. Dnes pomáhá lidem s podobnou diagnózou.

Vakcína proti covidu od firmy Pfizer.

Vše o nové variantě covidu: Pekelný pes bude dominovat, panikařit není třeba

V Evropě pomalu sílí nová varianta covidu BQ.1. Tentokrát nenese jméno podle písmena řecké abecedy, ale mnohem divnější přízvisko – Pekelný pes. Podle odborníků je zřejmě o něco nakažlivější než stávající varianty, ale panikařit není třeba. Deník přináší přehled základních informací, které o nové variantě víme.

Movember. Ilustrační foto.

Movember je zpět i v Kladně. S heslem To nevočůráš!

Karcinom prostaty představuje nejčastější nádorové onemocnění mužů. Dosud však v Česku neexistuje screeningový program pro jeho včasnou diagnostiku. K tomu, aby se podařilo onemocnění zachytit, pokud možno v jeho počátcích, má přispět kampaň s názvem To nevočůráš!

Johan s Florimonem trpí nevyléčitelným onemocněním.

Šestnáctiletá dvojčata vědí, že zemřou. Matka je na ně sama, teď jí našli nádor

Jako zlý sen zní příběh šestnáctiletých dvojčat Johana a Florimona, kteří trpí vzácným nervosvalovým onemocněním. Jakoby nestačilo, že mají oba trvalé křeče a trpí postupným selháváním orgánů, Florimon navíc po pádu způsobeném neopatrným zacházením asistentů sám ani nedýchá. Jejich mamince, která je na vše sama, navíc našli nádor na mozku.

Rakovinou slinivky trpí nejčastěji osoby, které mají v rodině výskyt nádorů slinivky břišní, kouří, mají cukrovku, trpí chronickým zánětem slinivky či jsou obézní.

Agresivní rakovina slinivky stála život i celebrity. Odhalte ji, dokud je čas

Zhoubné nádory slinivky břišní se řadí mezi nejvíce agresivní formu rakoviny. Největším problémem bývá pozdní diagnóza, kdy je nemoc již v prakticky neléčitelném stádiu. Každý rok u nás připraví toto smrtelné onemocnění o život více jak 2 000 lidí od 60 do 80 let. Kdo ze známých osobností na rakovinu zemřel i jaké má nemoc příznaky?

Profesionální hasiči Pardubického kraje s knírem

Kvůli rakovině přišel o varle. Život muži z Chocně asi zachránilo samovyšetření

/FOTOGALERIE/ Když si Jiří Novotný z Chocně nahmatal zvětšenou žlázku, věděl, že je zle. Onemocněl rakovinou varlat. Nebýt samovyšetření, možná by tu už nebyl. Přestože si tuto diagnózu ročně v České republice vyslechne průměrně 8 tisíc mužů a 1500 z nich této nemoci podlehne, je tato nemoc stále poměrně tabu. Právě kampaň Movember každoročně upozorňuje na rakovinu varlat a prostaty. Tradičně se jí účastní i pardubičtí hasiči, kteří si nechávají narůst typický knír a vybírají peníze na pomoc.

Jan Procházka je dnes v poměrně dobré kondici.

Jak dát poškozené plíce po covidu do pořádku? Příběh muže, kterému pomohly lázně

Na první covid před dvěma lety Jan Procházka málem zemřel, druhý letos v říjnu už překonal poměrně hravě. Podle něj zafungovala imunita z předchozího onemocnění. A nejen to. Jeho plíce pomohla posílit i postcovidová lázeňská léčba. Lékaři lázně doporučují jak pacientům po těžkém průběhu covidu, tak i jako prevenci na posílení obranyschopnosti.

V písecké nemocnici nově vyšetřují také opičí neštovice.

V písecké nemocnici nově vyšetřují také opičí neštovice

Laboratoř klinické mikrobiologie Nemocnice Písek rozšířila své služby o vyšetření opičích neštovic (Monkeypox) metodou RT PCR. S žádostí o vyšetření se na ni mohou obracet praktičtí lékaři při podezření na toto onemocnění u svých pacientů.

Zdravotnice s dětmi zopakovala zásady ochrany zdraví

Děti ze ZŠ Jesenická už ví jak na podzimní nemoci a nachlazení

Je tu podzim a s ním i spousta zdravotních problémů. Začíná období chřipek a nachlazení. Jak předejít těmto nemocem? Tohle a ještě jiné informace získali děti ze základní školy Jesenická 10 od zdravotní sestry paní Michaely Dobešové. Za fotografie poučného odpoledne velmi děkujeme Dagmar Kudličkové.

Ilustrační foto.

Jak často chodit k zubaři? Nečekejte, až zuby začnou bolet

Voláte zubaře až ve chvíli, kdy vás něco bolí? Chyba. K zubaři by se mělo chodit pravidelně na preventivní prohlídky právě proto, aby se případným obtížím dalo včas předejít. Počátky onemocnění zubů a dutiny ústní totiž většinou sami nepoznáte. A právě to je doba, kdy se dá ještě ledacos zachránit.

Česká reprezentantka ve skeletonu Anna Fernstädtová se navzdory svému onemocnění cukrovkou aktivně chystá na další sezonu.

Život naruby. Nemocná skeletonistka Fernstädtová vyhlíží tři vrcholy nové sezony

Otevřela duši. Deset dní před olympijskými hrami se dozvěděla závažnou informaci. Trpí cukrovkou. Pětadvacetiletá rodačka z Prahy Anna Fernstädtová se přesto závodu v Pekingu zúčastnila. Poté se začala vyrovnávat s novou situací, ale i připravovat na další kariéru. Navzdory nemoci, se kterou se rozhodla bojovat. Stejně jako se soupeřkami na dráze. „Cukr si měřím každých pět minut,“ prozradila novinářům při předsezonním setkání.

Bára se svou nemocí bojuje ze všech sil.

Bára s nádorem na mozku tu dnes už neměla být. O tom, jak to nevzdat, píše knihu

Takovou odhodlanost žít a porazit zákeřné onemocnění, jakým je v podstatě neléčitelné stádium rakoviny mozku, má na světě málokdo. My ale víme o jedné dívce, jejíž duše je tak krásná jako její oči a jejíž touha žít je ohromná. Lékaři jí na konci loňského roku řekli, že jí dávají několik měsíců, ale ona tu je i dnes, účastní se kulinářských soutěží a sepisuje knihu.

Eleonorce teprve před půl rokem zjistili, že má genetické onemocnění SMA. Rodina dělá co může, aby jí pomohla žít co nejnormálnější život, i když nemoc vyléčit nelze.

Náhoda odhalila u Eleonory vážnou nemoc. Testujte své děti, vyzývá její máma

Eleonorka je krásná a veselá malá holčička, kterou zajímá okolní svět. Jako každé malé dítě všechno osahává, ochutnává, otvírá, natahuje se za každým podnětem, raduje se z objevů. Na první pohled zdravé dítě, ale už na ten druhý si všimnete drobností, které napovídají, že všechno nebude stoprocentní. Nechodí anebo se nepokouší stoupat si, občas při plazení upadne, když se jí podlomí ručičky a uhodí se do hlavy.

Eleonorce teprve před půl rokem zjistili, že má genetické onemocnění SMA. Rodina dělá co může, aby jí pomohla žít co nejnormálnější život, i když nemoc vyléčit nelze.

Náhoda odhalila u Eleonory vážnou nemoc. Testujte své děti, vyzývá její máma

Eleonorka je krásná a veselá malá holčička, kterou zajímá okolní svět. Jako každé malé dítě všechno osahává, ochutnává, otvírá, natahuje se za každým podnětem, raduje se z objevů. Na první pohled zdravé dítě, ale už na ten druhý si všimnete drobností, které napovídají, že všechno nebude stoprocentní. Nechodí anebo se nepokouší stoupat si, občas při plazení upadne, když se jí podlomí ručičky a uhodí se do hlavy.

Horolezec Honza Trávníček může díky biologické léčbě opět zdolávat osmitisícovky.

Lupénka českého horolezce úplně odrovnala. Nyní znovu zdolává osmitisícovky

Lupénce se někdy takticky říká kosmetická vada, jde ale o celoživotní nemoc. Nenapadá bohužel jen kůži. A dosavadní léčebné postupy od ní často úlevu nepřinášely. V posledních letech má ale spousta pacientů novou naději. Že lupénka, neboli psoriáza nějakou dobu může působit jako horší kosmetická vada, ale pak se vše najednou zvrtne, moc dobře ví 46letý horolezec Jan Trávníček z Plzně.

Léčba chřipky se po staletí měnila

Nejšílenější léky na chřipku v historii lidstva: Pití smoly i krvavá ovčí roucha

Když dnes onemocníte lehkou formou chřipkového onemocnění, většinou vám bude stačit klid na lůžku, teplo a popíjení čaje s medem. Pokud se vaše horečka zvýší a přidají se i bolesti hlavy, polknete pár pilulek a během týdne budete jako rybička. Kdybyste však onemocněli chřipkou před sto lety, mohli jste dostat koňský hnůj nebo kůži mrtvé ovce na hruď.

Mezi předškolními dětmi se šíří chřipka. Postupně se nakazí i starší, varuje lékař

Mezi předškolními dětmi se šíří chřipka. Postupně nakazí starší, varuje lékař

Mezi předškolními dětmi se podle vakcinologa Romana Chlíbka začala více šířit chřipka, počty případů v jejich věkové skupině dosahují hranice epidemie. Postupně nakazí starší, plošnou epidemii čeká Chlíbek po Novém roce. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví k podpoře očkování. Chřipkou každý rok onemocní desetina lidí a třetina dětí, v posledních dvou letech epidemie covidu-19 obvyklá chřipková epidemie nebyla.

Prostata. Ilustrační foto.

Rakovinu prostaty nesou muži v genech. Vědci pracují na testech i vakcíně

Až za deseti procenty diagnostikovaných případů rakoviny prostaty stojí podle lékařů genetická zátěž. Odborníci se teď proto snaží rozklíčovat geny a mutace, které nemoc způsobují. Pomoci to má v prevenci onemocnění nebo k nastavení individuální léčby. Vědci zároveň hledají cestu k vývoji vakcíny.

Zpočátku pršelo, ale nakonec se počasí umoudřilo a do sadu zavítalo mnoho návštěvníků.

Pralinky, hamburgery i zmrzlina. Nasavrcké Kaštanobraní si lidé ujít nenechali

Sobotní Kaštanobraní v Nasavrkách na Chrudimsku provázel zpočátku déšť, ale psí počasí návštěvníky této vyhlášené tradiční akce to neodradilo, většina si počkala, až se umoudří. Lidé se těšili na to, že budou moci ochutnávat produkty lokálních výrobců v podobě čerstvých sýrů, medu, pečiva, uzenin, pražených ořechů a originálních pochutin obohacených o nasládlou chuť kaštanů.

Josef Hyánek

Od mentálního poškození uchránil stovky dětí. Teď 90letý lékař pomáhá těhotným

Začínal jako pediatr na rodném Valašsku a dodnes vzpomíná, jak mu tam za záchranu dětského života rodina poděkovala slivovicí, špekem a muzikou. „Byl jsem blízko lidem a svého lékaře tam ctili,“ zavzpomínal pro Deník lékař a později i biochemik Josef Hyánek. Stále aktivní odborník oslaví příští rok devadesátiny. Za celoživotní bádání a pomoc lidem byl letos navržen na státní vyznamenání.

Ani ženy, kterým byla nemoc zjištěna v momentě, když již metastázy měly, nejsou bez naděje. Průměrné dožití je u nich tři roky až pět let, není to ale rozhodně strop. Ilustrační snímek.

Mají neléčitelné metastázy. Ženy s rakovinou prsu ale díky nové léčbě žijí déle

Když si Eva Hellerová z Prahy (příjmení na žádost ženy redakce změnila) ve třiačtyřiceti letech nahmatala bulku v prsu, ihned navštívila svou gynekoložku, která ji poslala na mamograf. „Lékaři mi diagnostikovali zhoubný nádor bez metastáz, který řešili operací a následnou chemoterapií,“ řekla Deníku. Dlouho brečela, ale usmyslela si, že to zvládne. Léčba je nyní úspěšně za ní. Čtyři roky chodí na pravidelné kontroly a klepe si na zuby, že je v pořádku. 

Londýnský morový hřbitov v East Smithfieldu

Černá smrt ovlivňuje lidstvo i po staletích. Může za to nenápadná mutace

Od řádění nejsmrtonosnější pandemie v dějinách lidstva již uplynula celá staletí, takzvaná černá smrt přesto stále ovlivňuje naše zdraví. Nová studie odhalila mutace, které lidstvu v polovině 14. století pomohly přežít řádění moru. Má to ale jeden háček. Tytéž mutace jsou spojovány s některými závažnými autoimunitními onemocněními. 

U míče v pohárovém utkání Mikulovic proti Sigmě

Těžká nemoc mu ukončila kariéru. Kamil Šebesta ale hraje fotbal dodnes

Život zralý na zfilmování. I tak by se dala nazvat fotbalová kariéra Kamila Šebesty. Ten nyní kope v I. B třídě Moravskoslezského kraje za bernartický Sokol, mohl však toho zažít mnohem, mnohem více. Už ve svých jednadvaceti letech se totiž propracoval do tehdy velice našlapaného kádru ostravského Baníku a jeho hvězda strmě stoupala. Potom ale přišel strmý pád, na jehož vině stála zákeřná choroba. Profesionální fotbal tak musel jít definitivně stranou, ten amatérský ale nikoli. Jak sám pětačtyřicetiletý vidnavský rodák říká: Dokud budu dýchat, budu hrát. Pro radost."

U míče v pohárovém utkání Mikulovic proti Sigmě

Těžká nemoc mu ukončila kariéru. Kamil Šebesta ale hraje fotbal dodnes

Život zralý na zfilmování. I tak by se dala nazvat fotbalová kariéra Kamila Šebesty. Ten nyní kope v C skupině I. B třídy za bernartický Sokol, mohl však toho zažít mnohem, mnohem více. Už ve svých jednadvaceti letech se totiž propracoval do tehdy velice našlapaného kádru ostravského Baníku a jeho hvězda strmě stoupala. Potom ale přišel strmý pád, za nímž stála zákeřná Crohnova choroba. Profesionální fotbal tak musel jít definitivně stranou, ten amatérský ale nikoli. Jak sám pětačtyřicetiletý vidnavský rodák říká: „Dokud budu dýchat, budu hrát. Pro radost."

Vyšetření antigenním testem na přítomnost viru COVID-19 není vždy jednoznačné.

Infektolog Milan Trojánek: Na dlouhodobou imunitu po covidu nespoléhejte

Viry zase naplno útočí a prověřují naši imunitu. Odložili jsme povinné respirátory, v uzavřených prostorách si infekce předáváme o sto šest a ordinace praktických lékařů už jsou plné. Na to, jak přežít nákazy, které přinesou letošní podzim a zima, jsme se zeptali MUDr. Milana Trojánka, Ph.D., přednosty nedávno otevřené Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Motol v Praze.

Světový den artritidy

Revmatici z Českých Budějovic upozornili na svou nemoc

Českobudějovičtí pacienti s revmatoidní artritidou oslavili Světový den artritidy. Lidé z Revma klubu České Budějovice se v Praze potkali s dalšími pacienty i zdravými lidmi z celé republiky, aby společně upozornili na svou nemoc.

Boj s mentální anorexií a bulimií

PODCAST: Zvratky jsem schovávala pod polštář nebo za skříň, vypráví anorektička

Drastické diety, extrémní cvičení, nekontrolované pojídání prášků na hubnutí, abnormální strach z přibírání a následné zvracení po jídle. Mentální anorexie je závažné psychické onemocnění, plíží se opatrně a nenápadně utahuje smyčku kolem krku nejen mladší generaci, ale čím dál tím častěji i té starší. Může končit až smrtí. Jak a čím dokáže anorexie člověka ovládnout, co je spouštěčem poruchy příjmu potravy a co se odehrává uvnitř hladovějícího těla?

Darování krve.

Nemocnice v kraji se snaží získat nové dárce krve. Pomáhá jim kampaň

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Získávat nové dárce krve se nyní intenzivně snaží středočeské nemocnice. Ano, dělají to neustále, avšak aktuálně je jejich aktivita mnohde víc vidět. Či v nejbližších dnech bude. Není to však dáno tím, že by někde akutně hrozil zásadní nedostatek krve. Cílem je postarat se, aby to pokud možno nenastalo v příštích měsících a letech.

Středa 12. října 2022 byla na transfuzní stanici benešovské nemocnice běžným pracovním dnem.

Video, foto: Kampaň k dárcovství krve podpořili prvoodběry lídři kraje

Krajská osvětová kampaň k dárcovství krve s názvem Hrdina je v každém z nás, která začala v úterý 11. října v Příbrami dorazí ve čtvrtek 13. října na benešovské Masarykovo náměstí. Akce se tam bude konat od 10 do 15 hodin a svůj stánek tam bude mít také Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov.

Při nákupu doplňků stravy na podporu imunity se vyplatí vše podrobně probrat s lékárníkem.

Co koupit v lékárně na podporu imunity? Vitamín C zbytečně přeceňujeme

Podpora imunity je teď téma číslo jedna. Ze všech stran se na nás řítí reklamy na doplňky stravy s obsahem vitamínů, minerálních látek, bylin, výtažků z hub a dalších látek. Slibují upevnit naši obranyschopnost před všemi virózami, včetně covidu. Co z té záplavy má opravdu cenu si pořídit, jsme se zeptali lékárníků.

Sestra ošetřuje nemocného při epidemii španělské chřipky

Nejsmrtelnější pandemie v dějinách: Hrozivé nákazy zabily desítky milionů lidí

Choroby a smrtelné nemoci pustoší lidstvo po celou dobu jeho existence. Některé z nich však kvůli špatným hygienickým podmínkám, snadné přenositelnosti či vysoké nakažlivosti přerostly v epidemie či pandemie celosvětového měřítka. Nejsmrtelnější z nich připravily o život i 100 milionů lidí. Pojďte se s námi podívat, které to byly.