Malý Honzík z Frýdku-Místku bojuje s leukémií. Pomůžete?
Už čtyři měsíce bojuje s těžkou nemocí malý Honzíček z Frýdku-Místku. V dubnu ze dne na den onemocněl těžkou nemocí, lymfoblastickou leukémií, která rodině úplně změnila život.
Už čtyři měsíce bojuje s těžkou nemocí malý Honzíček z Frýdku-Místku. V dubnu ze dne na den onemocněl těžkou nemocí, lymfoblastickou leukémií, která rodině úplně změnila život.
Au, au, to to bolí. Nebo svědí. Co mi tak asi je? Takovou otázku si denně položí spousta lidí. Řada neduh má typické příznaky, a tak není často těžké určit, jakou diagnózu záhy navštívený lékař stanoví. Otestujte se, jak se vyznáte v běžných chorobách.
V tomto seriálu vám přinášíme osudy psích duší, které nalezly lásku a pochopení až poté, co si prožily své a často nehezké. Příběhy jednotlivých pejsků pro vás zpracovala Sylva Kaplanová, která je sama patronkou některých z nich. Černá kříženka Connie měla štěstí - porazila vzácného parazita a vyhlíží nový domov.
Děti, které trpí vzácnou nemocí, cystickou fibrózou, by se měli nejraději se svými rodiči k moři odstěhovat. Jednoduše proto, že jim slaná voda a mořský vzduch téměř zázračně pročistí nemocí ohrožené plíce.
Vědci vytvořili „chytré“ kontaktní čočky, které mají potenciál diagnostikovat rakovinu, a to už v jejím raném stádiu. Dokážou totiž rozpoznat chemické látky identifikující nádory, které se nacházejí v slzách. O vynálezu informuje deník The Independent.
Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude "Očkujeme se pro život beze strachu" s podtitulem "Zdraví přeje připraveným". Novinářům koncept kampaně v pondělí představili zástupci ministerstva. V létě se nová kampaň objeví na sociálních sítích, v médiích začne na konci září. Podle průzkumu úřadu má zájem o čtvrtou dávku 38 procent populace, pětina není rozhodnutá.
Poruchy spánku po covidu přetrvávají měsíce i roky, ukázal výzkum vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). Jde o nespavost, noční můry, náměsíčnost a živé sny. Ukázala to průběžná data z rozsáhlého zkoumání, kterému se věnují odborníci z Centra výzkumu spánku a chronobiologie NUDZ. U více než 30 procent respondentů se po prodělání covidu objevily živé sny, nočními můrami trpí více než 17 procent účastníků výzkumu. Nejčastějším problémem je nespavost, řekl ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka.
Do svých tří měsíců se vyvíjel jako ostatní miminka. Pak ale jeho rodiče začali tušit, že s ním není něco v pořádku. Lékaři mu diagnostikovali míšní svalovou atrofií I. typu. Onemocnění, které postihuje schopnost člověka chodit, jíst a nakonec i dýchat.
Vrchol celého tenisového turnaje. Jeho 95. ročník spěje do svého konce. S tím se pojí finálové boje jak v chlapecké, tak i dámské dvouhře. Letos bylo hned několik zápasů ovlivněno nepříjemným onemocněním, které se prohnalo mezi účastníky. Někteří se mu vyhnuli, někteří to přešli s lehčími příznaky a jiní museli ukončit své působení. Každopádně se podívejte, kdo se představí v dnešních finálových bojích.
Nepříjemné chvilky. Ty zažili především mladí tenisté ale také pořadatelé. Mezi účastníky 95. ročníku Pardubické juniorky se totiž objevila střevní nákaza. Každý ví, že to není nic příjemného a především sportovní výkon tím utrpí obrovské trhliny. To se potvrdilo hned v několika utkáních, kdy nakažení hráči museli své zápasy předem vzdát. Jak to bude dál a je turnaj v ohrožení? Jaké jsou čtvtfinálové výsledky a další zajímavosti najdete níže…
Děti bez řádného očkování. Na ty tentokrát narazili pracovníci hygienické stanice při pravidelných kontrolách na táborech napříč Vysočinou. A z dvaceti míst, které hygiena naposledy poctila návštěvou se tento problém objevil hned na čtvrtině z nich.
Ashton Kutcher více než rok bojoval s vysilujícím autoimunitním onemocněním zvaným vaskulitida. Nemoc dočasně postihla jeho zrak, sluch i schopnost chodit. Nyní je už však naprosto v pořádku.
„Když se vám narodí jakkoli nemocné dítě, nenapadne vás ani varianta, že byste to vzdali. Prostě do toho dáte všechno a tečka,“ přiznává Lucie Volšanská, maminka čtrnácti měsíčního Sebastiana. Ten se narodil s cystickou fibrózu (CF), velmi vážným a nevyléčitelným onemocněním.
Dívka trpěla hraniční poruchou osobnosti, nemocí, které se také říká rakovina duše. Moc se o ní neví, a i pro psychiatry je neoblíbenou, těžko léčitelnou diagnózou. Právě proto vznikla knížka, která přináší 22 autentických příběhů „hraničářů“ a jejich blízkých.
Už v pubertě začala Miriam z Prahy pociťovat příznaky autoimunitního onemocnění myastenie gravis, což v překladu znamená svalová slabost. Tehdy ale ještě netušila, že nějaká taková choroba vůbec existuje. Byla často unavená, ale jelikož chodila do turistického a vodáckého oddílu, přičítala to nadměrnému fyzickému výkonu.
Doposud se předpokládalo, že tolerance laktózy u lidí vznikla zároveň s vyšší konzumací mléka a mléčných výrobků. Britští vědci se však na základě nové studie domnívají, že byla ovlivněna hladomory a šířícími se nemocemi, a tak se pomocí přirozeného výběru stala výhodnou pro přežití. To by i vysvětlovalo, proč trvalo tisíce let, než se tato vlastnost u lidí rozšířila.
Trpěla spinální svalovou atrofií, přesto se dokázala stát hvězdou indických sociálních médií. V pondělí ovšem šestnáctiletá Indka Afra Rafeeqová zemřela. Ještě před tím, než odešla, dokázala pomocí virálního videa vybrat miliony rupií na drahou léčbu svého malého bratra, který trpí stejným onemocněním.
„Bylo to skvělý,“ shodují se Tomáš i Pavel. Stejně to vidí i ostatní, kteří se zúčastnili 18. ročníku fotbalového turnaje pro lidi se zkušeností s duševním onemocněním EASI CUP 2022 v Pelhřimově. Na utkání v malé kopané ve čtyřech hráčích plus brankář tým českobudějovického FOKUSu vyrazil poprvé. Nutno podotknout, že byl úspěšný.
Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila epidemii opičích neštovic za celosvětovou zdravotní krizi v oblasti veřejného zdraví. Podle odborníků se nákaza šíří hlavně v komunitě mužů majících sex s muži, přesto už se vyskytují případy i u žen a dětí. Varování WHO slouží především jako signál, aby státy zvýšily úroveň pohotovosti a zintenzivnily opatření v oblasti veřejného zdraví. Do Česka už dorazily první vakcíny.
Měsíc a půl byl hlášen jako zmizelý, teď se 61letý ze Severního Porýní-Vestfálska nyšel na Mallorce, napsal Donaukurier. "Nemocný s demencí si chtěl možná splnit ještě jedno životní přání," uvedl list.
Koronavirová nálož je v české populaci opět značná. Nové varianty jsou extrémně nakažlivé, jejich šíření nezabrání ani očkování. Stojíme na prahu nové vlny, která možná kulminuje již koncem srpna. Viru totiž nevadí ani teplo.
Oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí (TRN) Vsetínské nemocnice se v letošním roce připojilo k projektu časného záchytu rakoviny plic.
/FOTO/ Malý Jakub z Hodonínska, dvouletý syn záchranářky, který trpí vzácným onemocněním dýchacích cest, už může nosit speciální vibrační vestu. Vysněného pomocníka v moderním maskáčovém designu, který pomůže hochovi s ciliární dyskinezií ulehčit boj a zmírnit obtíže způsobené vážným onemocněním, předali Jakubově rodině kolegové z jihomoravské záchranky.
Alice Zavřelová se na nás obrátila s prosbou, zda bychom zveřejnili příběh jejího syna Alexe. V průběhu dětství mu bylo diagnostikováno hned několik nemocí, z nichž některé jsou nejen závažné, ale i vzácné. Problémy s dýcháním, nedostatečná zraková ostrost, epileptické záchvaty, neočekávané záchvaty agrese, immobilita či inkontinence. To je jen malý výčet problémů, s nimiž se musí potýkat on i jeho rodina. Alexík však bojuje odhodlaně a dělá pokroky. V současné době by rodina potřebovala nejen spolehlivý autobil, ale také invalidní vozíček a různé pomůcky, které by Alexikovi pomohly k fyzickému i mentálnímu rozvoji. Rodinu můžete v případě zájmu podpořit i vy.
„Vždy jsem měla hezká malá prsa. Jenže potom jsem odkojila dceru a zbyly mi takové pytlíky kůže. To byl estetický důvod, proč jsem se rozhodla nechat si udělat prsní implantáty. Další motivací byla chuť to zkusit. Chtěla jsem vědět, jak se cítí moje klientky s implantáty, jak se jim cvičí, jaká jsou specifika pohybu po implantaci,“ začíná své vyprávění osmatřicetiletá Eva Behenská z Prahy, která se před sedmi lety rozhodla podstoupit augmentaci (zvětšení – pozn. red.) prsou.
Navzdory všemu a všem. O tom je český film Tancuj, Matyldo, v němž svádějí složitý rodinný zápas matka a syn v podání Reginy Rázlové a Karla Rodena. Název je inspirován písní Waltzing Matilda, slavnou skladbou, kterou nazpíval mimo jiné Tom Waits.
Kuřáci si jen neradi přiznávají, že kouření je nemoc a nikotin je droga, na které jsou závislí.
Zvuk, který připomíná řezání motorové pily. Příšerné chrápání dělá pro druhého partnera z ložnice doslova mučírnu, ze které noc co noc uniká do vedlejšího pokoje. Ale pozor, tady nejde o obyčejné chrápání. Apnoe je nebezpečná nemoc, kterou bychom neměli podceňovat.
Větší pohodlí pro onkologické pacienty a špičkovou diagnostiku nabízí nově otevřené PET centrum na oddělení nukleární medicíny v chomutovské nemocnici. Jedná se o pracoviště s přístrojem pro pozitronovou emisní tomografii, které nechala za téměř 95 milionů vybudovat společnost Krajská zdravotní s podporou Ústeckého kraje.
Není mnoho zemí v Evropě, které by se mohly pochlubit tak bohatou zásobou minerálních vod jako Česká republika. Prameny jsou cenné právě tím, že z nich prýští voda plná minerálů, které mají blahodárný vliv na naše zdraví. Co se týče složení a parametrů, jsou české minerální prameny nesmírně rozmanité. Toho využívají především lázně pro léčbu různých neduhů. Přinášíme vám přehled těch nejznámějších.
Ani na konci července se nezlepšila kvalita vody v bohušovském rybníku Pod hradem v okrese Bruntál. Stále zde platí zákaz koupání. Důvodem je zvýšené množství sinic. Kvalita vody se naopak zlepšila na Slezské Hartě, v lomu Šífr u Svobodných Heřmanic a v Kališově jezeře. Vyplývá to ze zprávy Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje (KHS MSK).
Denní počty nově potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál rostou, ve středu jich testy odhalily 2979, o 220 víc než před týdnem. Oproti úterý je ale nárůst pozitivních asi o 450 nižší. Vedle toho hygienici za středu evidují zhruba tisícovku lidí s podezřením na opakovanou nákazu.
/ROZHOVOR/ Co je syndrom vyhoření? Jak syndrom vyhoření poznat nebo jej zvládnout? O onemocnění, které ve větší či menší míře trápí každého pátého Čecha, se pro Deník Rovnost rozpovídala primářka Oddělení klinické psychologie Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Zuzana Spurná.
Dvěma maminkám a třem děvčatům, která trpí vážnými nemocemi, můžete pomoci v sobotu 30. července na atletickém a sokolském stadionu v Klatovech, kde se uskuteční celodenní charitativní akce. Těšit se můžete i na autogramiádu známých sportovců.
Když se před šesti lety do šťastné rodiny Tomáše a Mirky a jejich syna Dominika po bezproblémovém těhotenství narodila holčička, lékaři je poslali domů s tím, že mají sice maličké, ale zdravé miminko. Jim se však od počátku zdálo, že něco není v pořádku. Po půl roce nejrůznějších vyšetření a dvoutýdenní hospitalizaci v ústecké nemocnici vyslovili doktoři verdikt, který rodině změnil život. Malá Lilli trpí Crouzonovým syndromem - vrozenou vadou vývoje lebky - a několika dalšími onemocněními, včetně trvale zavedené tracheostomie, dýchacích potíží a nedoslýchavosti.
Nerovný boj s těžkou nemocí Hepnarovi nevzdávají. Nedostatek finančních prostředků na nutnou rekonstrukci střechy jim pomohla vylepšit veřejná sbírka. Pár potýkající se s Amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), vážnou nemocí, která Davida Hepnara z hanáckých Nezamyslic už čtvrtým rokem připoutala trvale na lůžko děkuje moc všem, kteří přispěli.
Na čtvrtek 28. července připadá Světový den proti žloutence. V Pardubickém kraji se nachází infekční oddělení pouze v nemocnici v Pardubicích.
Vražedkyně ze Žďáru nad Sázavou Barbora Orlová, postižená těžkou formou paranoidní schizofrenie, v minulosti prodělala maximální počet elektrošoků, které lze jednomu člověku aplikovat. Pokud podle lékařů nezaberou, nepomůže už dotyčnému nic a zůstává jen čekat, jak se nemoc bude vyvíjet. Orlové nakonec léčba elektrošoky spíše pomohla.
Vražedkyně ze Žďáru nad Sázavou Barbora Orlová, postižená těžkou formou paranoidní schizofrenie, v minulosti prodělala maximální počet elektrošoků, které lze jednomu člověku aplikovat. Pokud podle lékařů nezaberou, nepomůže už dotyčnému nic a zůstává jen čekat, jak se nemoc bude vyvíjet. Orlové nakonec léčba elektrošoky spíše pomohla.
Je černou noční můrou vinařů nejen na jižní Moravě, ale i v celém světě. Neléčitelná choroba kmínků zvaná ESCA už za poslední roky zdecimovala zhruba pětinu vinic a škody se šplhají přes sto milionů korun. Naděje nyní svitla z laboratoří vědců Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. K jejich objevu na léčivý přípravek posloužily bakterie z Afriky.
Je černou noční můrou vinařů nejen na jižní Moravě, ale i v celém světě. Neléčitelná choroba kmínků zvaná ESCA už za poslední roky zdecimovala zhruba pětinu vinic a škody se šplhají přes sto milionů korun. Naděje nyní svitla z laboratoří vědců Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. K jejich objevu na léčivý přípravek posloužily bakterie z Afriky.
/FOTO, VIDEO/ Narodil se jako zdravý kluk, který miluje městskou hromadnou dopravu. Raduje se ze života, ale nemůže se postavit na nohy. Čtyřletého Milana Řezáče z Brna na invalidní vozíček upoutalo zákeřné nervosvalové onemocnění, které nelze vyléčit. Lékaři potvrzená spinální svalová atrofie obrátila život naruby především jeho rodičům.
Američtí vědci hledají ve vesmíru naději pro nemocné lidi. Kmenové buňky vypěstované v nulové gravitaci by podle nich mohly znamenat revoluci při léčení různých onemocnění. Informoval o tom magazín Learning English.
/ROZHOVOR/ Mentální anorexie a bulimie. Oba výrazy označují onemocnění, nebo také poruchu příjmu potravy. Mentální anorexie se projevuje odmítáním potravy, u mentální bulimie nemocný trpí záchvaty přejídání, po kterých následují pocity viny a zvracení. Poruchy příjmu potravy se mohou ale projevovat i jinak. Například bigorexií, kdy má postižený pocit, že je nedostatečně svalově vyvinutý.
Dnes třicetiletá Milada Horová se narodila jako naprosto zdravé miminko. V sedmnácti letech se jí však z ničeho nic po celém těle objevily velké i malé modřiny. Pár týdnů před osmnáctými narozeninami u ní lékaři odhalili velmi vzácné a těžké onemocnění kostní dřeně, které se nedá vyléčit.
/FOTO, VIDEO/ Barboře Orlové pomohl posudek psychiatričky Marty Holanové. Podle ní by mohla Orlová o své nemoci přednášet. Orlová před lety zabila šestnáctiletého studenta ve Žďáře nad Sázavou.
/FOTO, VIDEO/ Barboře Orlové pomohl posudek psychiatričky Marty Holanové. Podle ní by mohla Orlová o své nemoci přednášet. Orlová před lety zabila šestnáctiletého studenta ve Žďáře nad Sázavou.
Prvního května oslavila Linka důvěry STŘED patnáctileté výročí svého založení. Své služby poskytuje anonymně, sedm dní v týdnu, od devíti ráno do devíti večer prostřednictvím telefonu, chatu nebo e-mailu. Pracovníci linky jsou profesionálové, psychologové nebo sociální pracovníci se speciálním výcvikem pro práci v krizových situacích a za minulý rok evidovali celkem 2 578 kontaktů.
Prodělání covidu poskytuje člověku podle viroložky Hany Zelené ze Zdravotního ústavu v Ostravě nejsilnější imunitu. Tím nikomu neradí cíleně jej chytit, není ale zastánkyní plošného očkování. Vakcíny podle ní mohou přinést benefit lidem z rizikových skupin, kteří covid v posledním roce neměli. Nikoli ale dětem nebo mladým a zdravým lidi, kteří jím – někteří i opakovaně – prošli.
Vyšší hladina vitamínu D u covidových pacientů pomáhá snížit riziko těžkého průběhu onemocnění covidem. Výzkumníci jsou o tom přesvědčeni, spojitost prokázaly obsáhlé vědecké studie.