Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

První očkování vakcínou proti covidu-19 v ústecké Masarykově nemocnici

Zavřené obchody, hospody i hranice. Před třemi lety dorazil na sever Čech covid

Více než 300 tisíc nakažených, přes tři a půl tisíce mrtvých. Takový je dosavadní účet covidové epidemie v Ústeckém kraji. Ten byl prvním, kde odborníci novou nákazu diagnostikovali. Krátce poté následovalo vyhlášení nouzového stavu a mimořádných opatření, která se dotkla všech lidí. Řadu z nich později soud označil za nezákonná.

Radek Klubal, lékař Medicínského centra Praha

Imunolog: Klíšťata přitahuje barevné oblečení. Pivo a vitamín D vás neochrání

Intenzivní únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, zvýšená teplota nebo závratě. Příznaky poukazující na lymskou boreliózu. Jde o infekční onemocnění, které na člověka přenášejí klíšťata. Obvykle postihuje kůži a klouby, závažně však může poškodit i nervovou soustavu nebo srdce. Podle Státního zdravotního ústavu se boreliózou nakazí ročně tisíce lidí. Jak se před klíšťaty chránit? Co může způsobit neléčená borelióza? A může se tato nemoc přenést z matky na plod během těhotenství či kojení? Nejen na tyto otázky odpovídal vedoucí lékař Medicínského centra Praha Radek Klubal.

Fakultní nemocnice Olomouc otevřela infekční oddělení. V současnosti jsou pacientům k dispozici dvě ambulance a moderní lůžková část.

Nové infekční oddělení v olomoucké fakultce. Nemocní už nemusí do Prostějova

Fakultní nemocnice (FN) Olomouc otevřela infekční oddělení. Pomáhá lidem, které trápí akutní i chronické infekční choroby. K dispozici má pro ně dvě ambulance a moderní lůžkovou část. Do budoucna plánuje rozšíření pracoviště na kliniku. Specializované infekční oddělení doposud v rámci Olomouckého kraje fungovalo pouze v nemocnici v Prostějově.

Ilustrační foto

Nemocných s chřipkou po prázdninách opět přibylo

Situace s chřipkou je jako na houpačce. Poslední tři týdny počty pacientů klesaly, aby si obyvatelé kraje mohli užít jarní prázdniny ve zdraví. A teď když se děti vrátily do škol a školek, začala nemocnost opět stoupat.

Gepardi štíhlí

Ústecká zoo smutní. Utraceno muselo být i druhé gepardí mládě

V ústecké zoo zavládl smutek. I druhé z gepardích mláďat muselo být utraceno. Podle vedení zoo trpělo vrozeným onemocněním kostí a jeho stav se zhoršoval. Obě malé šelmičky se narodily loni na podzim, šlo o historický úspěch v chovu gepardů štíhlých.

Ilustrační foto.

Svrab se šíří v Libereckém kraji, nemoc trápí hlavně mladší ročníky

Drobné pupínky, vyrážka či úpěnlivé svědění, i tak se projevuje svrab. Právě nárůst tohoto infekčního onemocnění v posledních letech zaznamenala Krajská hygienická stanice Libereckého kraje (KHS LK). Svrab podléhá ohlašovací povinnosti, takže lékaři musí případy nákazy nahlásit hygieně. Přesto k tomu často nedochází a evidované počty představují jen špičku ledovce.

Příčinu špatného dechu hledejte zpravidla  v dutině ústní.

Co stojí za špatným dechem? Lidé si nečistí místo, které zápach způsobuje

Páchnoucí dech je velmi nepříjemnou záležitostí, která postiženému může ztížit styk s ostatními lidmi.  Nikdo totiž nechce vést dlouhé debaty s člověkem, z jehož úst je cítit hnilobný zápach. Důvodů, proč náš dech zrovna nevoní, a to nejen po ránu, může být hned několik. Začíná to u špinavého jazyka a končí selháním jater. Zbavit se špatného dechu však není nemožné.

Roman chce porazit zákeřnou rakovinu za každou cenu.

Roman má vzácnou formu rakoviny. Bouli na ruce u něj lékaři podcenili

Roman se nedávno oženil a s milovanou manželkou plánovali založit rodinu. Dnes však bojuje s agresivní rakovinou měkké tkáně a lékaři mu už nedávají žádnou naději. On se však rozhodl to nevzdat a po dlouhém hledání našel kliniku v Texasu, která nabízí léčbu s velkou nadějí na úspěch. Jestli přežije však závisí pouze na tom, zda dokáže rychle vybrat dost peněz.

Pes u veterináře. Ilustrační snímek

Epilepsií mohou trpět i mazlíčci. Při správné léčbě se jí není třeba obávat

Stejně jako lidé, i mazlíčci se mohou potýkat s celoživotní a nevyléčitelnou nemocí, epilepsií. Podle statistik jí trpí zhruba tři procenta psů různých plemen, u koček je vzácná. Epileptické záchvaty mazlíčků jsou pro jejich majitele stresujícím zážitkem, ale není nutné propadat panice. Se správnou léčbou i zvíře trpící epilepsií může prožít plnohodnotný život.

Záložník Baníku Ostrava Matěj Šín (v černém) při střelbě během utkání na hřišti Zbrojovky Brno.

První gól jako tlustá čára za nemocí? Tímto bych to ukončil, řekl talent Baníku

/FOTOGALERIE/ V květnu minulého roku si odbyl ligový debut, jen o měsíc později ale přišel šok, když mu diagnostikovali rakovinu. Už v říjnu se ale vrátil do tréninku a teď – v únoru 2023 – vstřelil svůj premiérový gól v lize. Dech beroucí příběh talentovaného záložníka Baníku Ostrava Matěje Šína nebere konce, i když… „Já bych to tímhle celé ukončil,“ říkal osmnáctiletý fotbalista po sobotním duelu v Brně, v němž byl ale jediným střelcem Slezanů, kteří klání nezvládli a na Srbské prohráli 1:2.

Nemocnou Soňu doprovází psi na každém kroku a jsou připraveni okamžitě pomoci či pomoc zavolat.

Její tělo ničí lék padesátkrát silnější než heroin. Když ho však vysadí, zemře

Omračující chronické bolesti, které budí ze spaní a může je vyvolat i závan větru, jsou u Soni už 20 let denním chlebem. Lék fentanyl, který jí měl pomoci, však přestal zabírat, a naopak začal její utrpení zhoršovat. Vytvořila si na něm totiž závislost. Soňa je ale velkou životní bojovnicí a říká, že i ten nejzoufalejší život stojí za to žít. A to i kvůli jejím psům, kteří jí jsou věrnými asistenty.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích

Bojovali s covidem. Řada lidí má rok po nákaze poškozené orgány, zjistila studie

Pandemie sice ustoupila, její důsledky však mohou v životech lidí přetrvávat ještě dlouhá léta. Nová studie nyní osvětlila dopady dlouhodobého léčení se s covidem na lidské zdraví. Vědci v ní tvrdí, že i po roce od nákazy měla většina pacientů poškozené orgány. Špatně dopadli zejména zdravotníci, kteří se studie také zúčastnili. Výsledky výzkumu popsal britský portál Sky News.

Žatecký lékař Ondřej Vít.

Doktořina, rodina, nohejbal. Od rána do večera je co dělat, směje se Ondřej Vít

/ROZHOVOR/ Stíhá léčit, sportovat na špičkové úrovni i věnovat se rodině. Žatecký lékař Ondřej Vít se nezastaví. „Je těžké to skloubit, ale jde to,“ usmívá se. Je raději hodným doktorem nebo pacienty musí strašit? Má "oblíbené" nemoci, nějaký lékařský koníček? Jaké jsou jeho další sportovní plány? A co by dělal v roli ministra zdravotnictví s nedostatkem praktických doktorů? Oblíbený praktik, který má doma medaile ze světových nohejbalových šampionátů, včetně zlatých, se rozpovídal v rozhovoru pro Deník.

Po čtyřech letech se Honzovi rakovina vrátila, ale s mnohem horší prognózou.

Honzovi se vrátila leukémie. Otec od rodiny musí opět shánět kostní dřeň

Mladý Honza si prožil víc trápení než leckdo za celý život. Podstoupil chemoterapii při první rakovině a transplantaci kostní dřeně při pozdější leukémii, která se mu nyní vrátila. Dřeň proto shání znovu. Jeho žena Jana vzpomíná na krušné chvíle, které s mužem prožili. „Počátek našeho vztahu byl tak trochu na dálku. Vyměnili jsme si mnoho zpráv, bydlela jsem totiž tou dobou v Anglii. Nemohla jsem tomu uvěřit, když mě po pár měsících jen tak přiletěl překvapit s kyticí růží v ruce,“ vypráví.

Spalničky. Ilustrační foto.

Covidem to nekončí. Hrozbou pro celý svět jsou teď spalničky

Pandemické období si podle odborníků vybere daň na zdraví lidí i v letech následujících po zkrocení covidu-19. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) totiž poslední dva roky nabouraly očkovací schémata proti nakažlivým nemocem ve většině zemí světa. Některé choroby, zejména spalničky, se tak staly urgentní globální hrozbou.

Marie Ředinová, která po rakovině střev již jednadvacet let žije s vývodem, a působí jako dobrovolnice v pacientské organizaci ILCO

Žena žije dvacet let s vývodem. I bolest zad může být varováním, říká o rakovině

Za každým číslem lidský osud. Více než šest set tisíc Čechů bojuje s rakovinou, přičemž každý rok si tuto diagnózu vyslechne přes pětaosmdesát tisíc lidí. Vedle léčby mohou najít pomoc u pacientských organizací, které pomáhají i burcují k prevenci. V nich jako pracovníci nebo dobrovolníci působí často lidé, kteří si nemocí prošli. Čiší z nich optimismus. Zářným příkladem je sedmdesátiletá Marie Ředinová, která po rakovině střev už jednadvacet let žije s vývodem.

Loni se k měsíční abstinenci v rámci akce Suchej únor přihlásilo asi devět set tisíc Čechů

Lékařka Šárka Krejčová: Měsíc bez alkoholu má smysl. Lidem se uleví, lépe spí

Právě se koná jedenáctý ročník osvětové akce Suchej únor organizované stejnojmennou neziskovou organizací. Loni se k měsíční abstinenci přihlásilo asi 900 tisíc lidí. Deník o smyslu měsíce bez alkoholu hovořil s medicínskou ředitelkou laboratoří AeskuLab Šárkou Krejčovou. Ta největší přínos vidí v tom, že člověk zjistí, jestli bez pití vydrží.

Šíření koronaviru přestane být trestné. Ministerstvo návrh odůvodňuje tím, že existuje prevence i účinná léčba, která lidem uleví od těžkého průběhu. Ilustrační snímek

Šíření covidu v Česku už nebude trestným činem. Odborníci změnu vítají

Šíření koronaviru v České republice brzy přestane být trestné. Změna vládního nařízení má platit od letošního července. Podle odborníků je to dobré rozhodnutí. Úředníci z ministerstva zdravotnictví návrh odůvodňují mimo jiné tím, že existuje prevence i účinná léčba, která lidem uleví od těžkého průběhu nemoci. „Stejně jako u chřipky a viróz nebude šíření covidu trestným činem ani přestupkem,“ potvrdil Deníku mluvčí resortu Ondřej Jakob.

O lidi s nádory mají pečovat vysoce specializované sestry. Ilustrační snímek

Onkologie na vzestupu. O lidi s nádory mají pečovat vysoce specializované sestry

Péče šitá na míru. Nové specializační obory pro zdravotní sestry pracující s dospělými i dětmi na onkologii a hematoonkologii navrhují zavést ministerští úředníci. Tento typ vzdělávání budou poskytovat onkologická a hematoonkologická centra v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. Vládní nařízení začne platit v červenci.

Ve Vsetíně pomáhá při operacích štítné žlázy moderní neuromonitoring.

Ve Vsetíně pomáhá při operacích štítné žlázy moderní neuromonitor

Moderního pomocníka za více než půl milionu získali vsetínští chirurgové. Takzvaný neuromonitor využívají při operacích štítné žlázy. Umí rozpoznat a sledovat zvratný nerv, který zajišťuje pohyblivost hlasivek. Monitorování zvratného nervu při operaci je nejmodernější technologickou novinkou v chirurgii štítné žlázy.

Některé zdravotní sestry opouštějí „komfort“ nemocnic a míří do terénu.

Některé zdravotní sestry opouštějí „komfort“ nemocnic a míří do terénu

Mezi odchodem sester z nemocnice a kvalitou života osob s duševním onemocněním může být i pozitivní souvislost. Některé zdravotní sestry opouštějí „komfort“ nemocnic a míří do terénu. Jejich odhodlání ke změně pozitivně ovlivňuje život osob s vážným duševním onemocněním. Zdravotní sestry jim významně pomáhají žít plnohodnotný život v domácím prostředí. Jak to funguje?

Některé zdravotní sestry opouštějí „komfort“ nemocnic a míří do terénu.

Některé zdravotní sestry opouštějí „komfort“ nemocnic a míří do terénu

Mezi odchodem sester z nemocnice a kvalitou života osob s duševním onemocněním může být i pozitivní souvislost. Některé zdravotní sestry opouštějí „komfort“ nemocnic a míří do terénu. Jejich odhodlání ke změně pozitivně ovlivňuje život osob s vážným duševním onemocněním. Zdravotní sestry jim významně pomáhají žít plnohodnotný život v domácím prostředí. Jak to funguje?

Některé zdravotní sestry opouštějí „komfort“ nemocnic a míří do terénu.

Některé zdravotní sestry opouštějí „komfort“ nemocnic a míří do terénu

Mezi odchodem sester z nemocnice a kvalitou života osob s duševním onemocněním může být i pozitivní souvislost. Některé zdravotní sestry opouštějí „komfort“ nemocnic a míří do terénu. Jejich odhodlání ke změně pozitivně ovlivňuje život osob s vážným duševním onemocněním. Zdravotní sestry jim významně pomáhají žít plnohodnotný život v domácím prostředí. Jak to funguje?

Naďa Urbánková se narodila v Nové Pace.

Odešla východočeská legenda, zpěvačka a herečka Naďa Urbánková

Po těžké nemoci zemřela zpěvačka, herečka a pětinásobná zlatá slavice Naďa Urbánková. Narodila se 30. června 1939 v Nové Pace na Jičínsku, vyrůstala v nedaleké Borovničce, poté vychodila Střední zdravotnickou školu v Trutnově, žila i ve Vlkově na Náchodsku. Debutovala v roce 1959 ve Východočeském divadle v Pardubicích a do svých 83 let žila v Želivi na Pelhřimovsku. O smrti své matky informovala na sociálních sítích její dcera Jana Fabiánová.

Kašel trvající déle než čtyři týdny může signalizovat mnohá závažná onemocnění a měl by ho vždy léčit lékař.

Jak se nejrychleji zbavit kašle? Dva týdny potíží jsou normální, čtyři už moc

Kašel je minimálně od začátku covidové pandemie vnímaný doslova jako stigma. Zkuste mezi lidmi zakašlat a většina se od vás začne s hrůzou v očích odtahovat. Kašel může, ale také vůbec nemusí být příznakem toho, že je člověk infekční. Než toto každému vysvětlovat, je samozřejmě mnohem lepší se kašle co nejrychleji zbavit. Kdy stačí samoléčba a kdy už jít s kašlem k lékaři, jsme se zeptali specialisty Aleše Novosáda z České lékárnické komory.