Změna podnebí, choroby ovocných stromů či škůdci poznamenaly naše zahrady, ale také přinesly nové možnosti v podobě pěstování vybraných exotických rostlin. Přijďte na chuť „exotům“ jako jsou ačokča, jakon, kiwano či cucamelon a zpestřete si svůj jídelníček. Jedlá zahrada vás totiž může bavit chuťově i vizuálně! Pojďte do toho s námi…
V Evropě lékaři zaznamenali menší ohnisko nákazy opičími neštovicemi. Ty se doposud vyskytovaly hlavně v Západní Africe a přenos se odehrával především mezi zvířetem a člověkem. Nyní se však virus začíná častěji šířit z člověka na člověka. Velká Británie uvažuje o očkování blízkých kontaktů. Deník přináší hlavní otázky a odpovědi k nové nákaze.
Zelenina je nezbytnou potravinou, která by měla být zastoupena v našem jídelníčku každý den. V časopisu Receptář se zaměřili na to, které důležité vitaminy a minerální látky nejpěstovanější druhy obsahují.
Opičí neštovice byly poprvé objeveny v roce 1958, kdy se rozšířily ve zvěřincích s opicemi chovanými pro laboratorní výzkum. Nově objevená nemoc tak dostala své jméno; to ale není moc přesné, protože opice nejsou jejími hlavními přenašeči. Virus nejčastěji přežívá na afrických veverkách, krysách obrovských, plších a dalších hlodavcích. Jeho současné překvapivé šíření mezi lidmi vědce znepokojuje.
V Evropě se objevily takzvané opičí neštovice. Lékaři zaznamenali menší ohniska nákazy v Portugalsku a Velké Británii. Opičí neštovice se doposud vyskytovaly hlavně v Západní Africe a přenos se odehrával především mezi zvířetem a člověkem. Velká Británie teď uvažuje o očkování blízkých kontaktů.
V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se vyskytuje zejména v Africe. Nakaženým je muž, který byl nedávno v Kanadě. Američtí zdravotníci nyní zkoumají, zda má tato infekce souvislost s malým ohniskem nemoci v Evropě. Informovala o tom agentura AP.
/26. OTÁZKA/ Seriál Deníku 100 otázek a odpovědí přináší vysvětlení dalšího dotazu. V dalším díle na čtenáře čeká odpověď na otázku: Co přesně znamená číselný údaj účinnosti vakcín?
Už jako šestiletá holčička měla plno zdravotních problémů. A část prázdnin vždy trávila po nemocnicích. Ať už kvůli vleklému zánětu močového měchýře, nebo nevysvětlitelným bolestem v kolenou. „Začala jsem tedy pravidelně navštěvovat nefrologickou ambulanci. Ve čtrnácti letech tam se mnou poprvé zašel místo maminky tatínek. A ten se zeptal mezi řečí pana doktora, jestli neví, proč mám tak velké bříško, když jsem jinak až moc hubená,“ vrací se zpátky v čase dnes pětačtyřicetiletá Kateřina Uhlíková.
Procházet se v rozkvetlých hájích a po vonících loukách, skotačit s dětmi i s domácími mazlíčky a užívat si jarní vlídnosti přírody. To je sen mnoha alergiků. S pyly i jinými cizími látkami si naše tělo obvykle hravě poradí, přesto někteří Češi vyhlížejí jarní měsíce s obavami. Víte ale, že řada alergií se dnes dá úspěšně léčit?
/FOTOGALERIE/ Už jako šestiletá holčička měla plno zdravotních problémů. A část prázdnin vždy trávila po nemocnicích. Ať už kvůli vleklému zánětu močového měchýře, nebo nevysvětlitelným bolestem v kolenou.
Cítíme-li se dobře, většinou i dobře vypadáme. Funguje to ale i naopak. Někdy hlava dokonce může být hlavním viníkem problémů s pokožkou nebo je zásadně zhoršovat. Léky a mastičky v takových případech často selhávají, protože příčina obtíží leží tam, kam zdaleka ne každý dermatolog dohlédne – ve vašem nitru. Článek o tom přinesl časopis Kondice.
Silný a dlouholetý padesátiletý kuřák, který se zadýchává cestou do schodů. To je ideální adept na preventivní vyšetření plic, díky kterému se na počkání dozví, zda trpí, nebo netrpí chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Případně, že jeho plíce nejsou úplně v pořádku a je dobré na stejnou kontrolu přijít za rok.
Severní Korea poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu-19 v zemi a vyhlásila celostátní lockdown. Dosud severokorejské úřady výskyt nemoci na svém území popíraly. Státní média informovala, že v metropoli Pchjongjangu byla zjištěna subvarianta vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron. Počet nakažených však nesdělila, uvedly zahraniční agentury. Svému severnímu sousedovi už nabídla humanitární pomoc Jižní Korea.
Žena na Vysočině se nakazila záškrtem. Odborníci uklidňují veřejnost, že proočkovanost v Česku proti této nemoci je dostatečná. Žena je v péči lékaře. Všichni, kteří s ní byli v kontaktu, musí na vyšetření.
Žena na Vysočině se nakazila záškrtem. Odborníci uklidňují veřejnost, že proočkovanost v Česku proti této nemoci je dostatečná. Žena je v péči lékaře. Všichni, kteří s ní byli v kontaktu, musí na vyšetření.
Šestadvacetiletá Adéla Jandejsková studuje Vyšší odbornou školu zdravotnickou v Liberci a zároveň pracuje jako ošetřovatelka na anesteziologicko-resuscitačním oddělení Krajské nemocnice Liberec. Loni na podzim byla na preventivní kontrole znamínek a podstoupila odstranění pihy na prstu na noze. Když se prst špatně hojil, zašla za doktorkou a dozvěděla se, že rozbor pihy ukázal, že se jedná o nádor.
Levandulový cylindr si hrdě nasazují na své hlavy pacienti, ambasadoři i všichni podporovatelé kampaně Fuck Cancer. Šíří společně myšlenku podpory a empatie.
Naplno začíná sezona balkonových rostlin. Zeleň, kterou můžete pěstovat na svém parapetu nebo lodžii, má nespočet podob – ať už jde o klasické truhlíkové květiny, jakými jsou pořád oblíbené muškáty, petunie, surfinie, lobelky či verbeny, ale také voňavé a užitečné bylinky, nebo třeba keříčková rajčata. Kromě kvalitního substrátu, zálivky a hnojení je také musíte ochránit před škůdci a chorobami.
Až do konce května mohou lidé přispívat prostřednictvím online Srdíčkových dnů, které pořádá obecně prospěšná společnost Život dětem na pomoc malé Adélce, která trpí dětskou mozkovou obrnou. Vybrané finanční prostředky budou věnovány na pokrytí nákladů spojených nezbytnou pravidelnou neurorehabilitací děvčátka.
/FOTOGALERIE/ Muž se ženou měli podle policie několik měsíců týrat 44 koček. Zvířata chovali v jednom pražském bytě, na pouhých 70 metrech čtverečních, nedávali jim dostatek jídla ani pití a ani se dostatečně nestarali o prostředí, kde přebývala. Kočky trpěly zvlášť trýznivým způsobem, nakazily se nemocemi, některé uhynuly. Dvojici chovatelů hrozí až pět let vězení.
Křečci zlatí, mezi chovateli nejpopulárnější druh, podle nové studie možná zachrání životy milionů lidí. Jejich nově objevená vysoká citlivost na covid totiž podle vědců může pomoci při vývoji léků a vakcín proti této nemoci.
Více než 200 slunečnice rozdají ve čtvrtek 12. května lidem z Českých Budějovic pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Chtějí tak upozornit na svou nemoc, kterou v Česku trpí tisíce lidí. Akce se jmenuje Rozsviťme Budějce. Kromě slunečnic čeká na návštěvníky i doprovodný program, který odstartuje na náměstí Přemysla Otakara II. v 15 hodin. Děkujeme Věře Švábové za příspěvek.
Zdravotní problémy pětatřicetiletého Václava Macháčka začaly loni na podzim poměrně nenápadně – bolestí celého těla a horečkou. Myslel si, že to bude viróza nebo covid. Nebylo to ani jedno z toho. Až po měsíci úporných bolestí hlavy a neustupující únavy se dozvěděl příčinu. Měl boreliózu.
Dva případy onemocnění tuberkulózou evidují hygienici od počátku roku v Olomouckém kraji. Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval, že v poslední době zaznamenal v České republice větší množství pozitivních vzorků na bakterie způsobující TBC než loni za stejné období.
Doba vyšší míry covidového rizika je pryč. Podle středečního rozhodnutí poslanců přestala v noci na čtvrtek platit pandemická pohotovost, což přineslo konec posledních plošných opatření majících bránit šíření koronaviru: povinnosti nosit respirátor ve zdravotnických zařízeních a v sociálních službách.
Doba vyšší míry covidového rizika je pryč. Podle středečního rozhodnutí poslanců přestala v noci na čtvrtek platit pandemická pohotovost, což přineslo konec posledních plošných opatření majících bránit šíření koronaviru: povinnosti nosit respirátor ve zdravotnických zařízeních a v sociálních službách.
Na prevenci Češi moc nevěří, tvrdí profesor Roman Chlíbek, předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP. Problémy jsou zvyklí řešit až ve chvíli, kdy nastanou. Kde se v nás bere nedůvěra vůči očkování? A máme mít obavy, že se vlivem počtu neproočkovaných uprchlíků z Ukrajiny začnou šířit nemoci?
Krajská zdravotní, a.s. představila odborné veřejnosti nově vzniklou platformu pro elektivní ortopedickou operativu v rámci Ústeckého kraje. Svou první Konferenci Centra plánované chirurgie ruky a nohy uspořádalo ve dnech 29. – 30. dubna Ortopedické oddělení Nemocnice Chomutov. Akce, která se uskutečnila v prostorách zámku Červený hrádek u Jirkova, se zúčastnila stovka zdravotníků z celé České republiky.
Vážné onemocnění skoro pro každého, řeka smrti, deprese, zmar. (Ne)vítejte v Norilsku. Ve městě v ruské Sibiři, kde bývá den i v noci. Ve městě v řadě ohledů horším než je Černobyl.
Po dlouhém boji s rakovinou jícnu a žaludku zemřel ve věku 82 let známý sexuolog Radim Uzel. V roce 2020 prodělal těžký covid a kvůli nemoci už tehdy málem přišel o život.
Po dlouhém boji s rakovinou jícnu a žaludku zemřel ve věku 82 let známý sexuolog Radim Uzel. Informaci o úmrtí předního českého lékaře a soudního znalce přinesl deník Blesk, kterému to potvrdil jeho vnuk. Stalo se tak v noci z neděle na pondělí v nemocnici v Motole.
Slyšela jste někdy o syndromu malé sukně? Lékaři tak označují stav, kdy se břicho zvětšuje vlivem zhoubného nádoru na vaječníku. Toto onemocnění se dlouho výrazně neprojevuje a právě zvětšování objemu břicha je jeho prvotním příznakem, který byste neměla přejít mávnutím rukou. Další příznaky už jsou pak snadno zaměnitelné za méně vážné zdravotní potíže.
Už příchod na svět měl dnes tříletý František, který žije s rodiči a sestřičkou v Rybnici na Plzeňsku, komplikovaný. Narodil se předčasně ve 33. týdnu těhotenství. Navíc hned po narození mu byla diagnostikována atrezie jícnu a žlučové kameny. Později se přidaly i další zdravotní problémy včetně ochrnutí hlasivek a problémů s dýcháním. Se vším se ale pere a díky péči rodičů dělá pokroky.
Už příchod na svět měl dnes tříletý František, který žije s rodiči a sestřičkou v Rybnici na Plzeňsku, komplikovaný. Narodil se předčasně ve 33. týdnu těhotenství. Navíc hned po narození mu byla diagnostikována atrezie jícnu a žlučové kameny. Později se přidaly i další zdravotní problémy včetně ochrnutí hlasivek a problémů s dýcháním. Se vším se ale pere a díky péči rodičů dělá pokroky.
Obrovské bolesti při menstruaci měsíc co měsíc prožívala Nela Dvořáková z Prahy. Léta se jí nedařilo otěhotnět. Když jí bylo dvaačtyřicet, bolesti ji začaly svírat i mimo menstruační cyklus. V noci ji probouzely ze spánku. Týden to zaháněla tlumicími léky, než se odhodlala zajít k lékaři.
Zuby psů a koček, stejně jako vaše vlastní, potřebují pravidelné čištění. Záněty zubů nebo dásní jsou pro domácí mazlíčky velmi bolestivé a mohou mít negativní dopad na celý organismus. Myslete na to dříve, než bude nutný zásah veterinárního stomatologa.
Deprese a dokonce i tak těžké poruchy jako schizofrenie a anorexie vykazují podle nové studie genetických, biochemických a psychiatrických dat souvislost s biologickými markery zjištěnými při rutinních krevních testech. Díky tomu se může blýskat na lepší časy. Věda a medicína tak bude lépe chápat to, co způsobuje duševní onemocnění, a může identifikovat nové způsoby léčby.
Přibližně pětadvacet tisíc lidí v Česku trpí roztroušenou sklerózou. Tato nevyléčitelná nemoc nejčastěji propuká mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života a většinově postihuje ženy. Ročně přibývá až tisíc nových pacientů a zhruba čtvrtina z nich potřebuje komplexní péči.
Na zvládnutí situace s výskytem vysoce nakažlivého onemocnění se zaměřilo čtvrteční cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS) Královéhradeckého kraje v Peci pod Sněžkou. V akci byli zdravotníci ze záchranky, hasiči, policisté, hygienici a členové Horské služby. Námět cvičení volně čerpal ze skutečné události z roku 2020, kdy na jedné z krkonošských bud složky IZS společně s Horskou službou zasahovaly u jednoho z prvních nemocných s onemocněním covid-19 v počátcích pandemie.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Na zvládnutí situace s výskytem vysoce nakažlivého onemocnění se zaměřilo čtvrteční cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS) Královéhradeckého kraje v Peci pod Sněžkou. V akci byli zdravotníci ze záchranky, hasiči, policisté, hygienici a členové Horské služby. Námět cvičení volně čerpal ze skutečné události z roku 2020, kdy na jedné z krkonošských bud složky IZS společně s Horskou službou zasahovaly u jednoho z prvních nemocných s onemocněním covid-19 v počátcích pandemie.
Jarní měsíce jsou po dlouhé zimě jako znovuobjevená naděje. Lidé se těší z každého slunečního paprsku a je to i příhodný čas například pro plánování dovolené. S prvním sluncem ale přichází i jarní únava.
Nadační fond jihomoravských záchranářů ukončil sbírku na podporu malého Jakuba z Hodonínska, který trpí vzácným onemocněným dýchacích cest. Důvod? Během tří dnů se totiž i díky Deníku podařilo vybrat 350 tisíc korun na speciální vibrační vestu, která má hochovi s ciliární dyskinezií ulehčit boj a zmírnit obtíže způsobené vážným onemocněním.
Pro fotbalisty Sedlčan je Mýto špatnou adresou. Do západočeského města se vydali podruhé po dvou a půl letech, aby si odtud přivezli další vysokou porážku. Tentokrát mírnější, ale pouze o gól. Nakonec se na výsledku 4:1 projevily absence klíčových opor Tatranu a také relativně brzké zotavení po nemoci u kvarteta hráčů.
/ROZHOVOR/ Má teprve dvě dekády, přesto je pro Brno i celou Českou republiku nepostradatelné. Transfuzní a tkáňové oddělení Fakultní nemocnice Brno slaví dvacet let v brněnských Bohunicích. „Lidé mnohdy věří, že jako dárci krve jsou pod detailním lékařským dohledem. To je mýtus, který se snažíme vyvracet,“ říká primářka oddělení Hana Lejdarová.
Dokáží nezvratně zkazit kvalitu života. S nástupem jara stoupá riziko nákazy mikroby, které vyvolávají nebezpečné nemoce přenášené klíšťaty. Ve své středoškolské odborné práci se jimi zabývala studentka brněnského gymnázia v Řečkovicích Alice Milotová. K výzkumu použila klíšťata vyskytující se v lesoparku v Brně Pisárkách.