Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Lukáš Chludil: „Pan Jurík se herně snažil navázat na styl pana Jenáčka. Výsledky se následně odvíjely do aktuální formy týmu. V danou dobu už jsme navíc také měli k dispozici kompletní tým, který se nám vinou nemocí a zranění postupně začat rozpadat.“

Nervy jako hrom. Byly to nejlepší zápasy sezony, chválí tahoun juniorky Chludil

Přibrzdila ho nemoc, individuální výkony by si uměl představit ještě lepší. I přesto tahoun zlínské juniorky Lukáš Chludil ovládl kanadské bodování Beranů, i díky jeho 46 kanadským bodům svěřenci Juraje Juríka urvali tolik potřebnou dvanáctou příčku. Od úterý tak v nadstavbě budou bojovat o play-off, zároveň se definitivně vyhnuli Skupině o udržení. „Až do poslední minuty se hrálo o postup, emoce i oslavy tak byly velké,“ usmívá se 18letý útočník se sedmi starty v „A“.

Ilustrační snímek

Dřív byli nemocní, teď sami „léčí“. Lékařům pomáhá nový typ terapeutů

Jejich životní příběhy jsou pestré. Trpěli depresemi, propadli alkoholu nebo třeba drogám. Když se však jejich stav zlepšil nebo se zcela vyléčili, rozhodli se sami pomáhat pacientům s obdobnými potížemi. Řeč je o takzvaných peer konzultantech, tedy lidech, kteří pracují v psychiatrických léčebnách či komunitních centrech a stávajícím pacientům sdílejí své vlastní zkušenosti s nemocí.

Přestože pandemie zavřela Čechy v jejich domovech, žádná populační exploze či „sexuální revoluce“ se nekoná. Spíše naopak.

Slabá erekce a sperma, nuda, znechucení. Pandemie zabíjí sex i Čechům

Přestože pandemie zavřela Čechy v jejich domovech, žádná populační exploze či „sexuální revoluce“ se nekoná. Spíše naopak. Dva roky povinného soužití na pár metrech čtverečních se v tuzemských ložnicích odrazily spíše negativně. Začínají si toho všímat nejenom zahraniční studie, ale potvrzují to i čeští lékaři. Covid podle odborníků „sešrotoval“ naši psychiku, a přestože útočí primárně na plíce či v případě omikronu na průdušky, škody páchá i na pohlavních orgánech.

Naivní divadlo uvede novou inscenaci podle knižní předlohy norského spisovatele Josteina Gaardera.

Naivní divadlo zrušilo premiéru Žabího zámku. Důvodem je nemoc v souboru

Naivní divadlo mělo v sobotu 12. února uvést svoji letošní první premiéru podle knižní předlohy norského spisovatele Josteina Gaardera. Žabí zámek zrežírovala Markéta Sýkorová ve spolupráci s výtvarníky Janem Brejchou a Zuzanou Ševčíkovou. Kvůli onemocnění v souboru je ale premiéra zrušená.

Ilustrační foto.

Učitelky marodí, děti nemá kdo hlídat, řádí omikron i jiné nemoci

Jedním slovem blázinec. Tak komentuje aktuální personální situaci v 1. Mateřské škole Karlovy Vary její ředitelka Zdeňka Tichá. Omikron, ale i další respirační onemocnění zasáhly kraj takovou silou, že například v karlovarské školce v Krymské ulici jsou schopny nyní pracovat z osmi učitelek jen dvě plus jedna záloha.

Obec Sloupno. Maličká vesnice, kde se lidé drží většinou doma

Poslední bašta na Vysočině padla: Sloupno má první dva pozitivní na covid

Poslední bašta padla. Ani jeden případ onemocnění koronavirem neměla podle statistik od začátku epidemie obec Sloupno na Havlíčkobrodsku. Jediná na Vysočině. Ale to už neplatí. „Dozvěděl jsem se, že se u nás v obci objevily aktuálně dva případy. Přečetl jsem si to na internetu,“ konstatoval starosta Jaroslav Slanař.  

Obec Sloupno. Maličká vesnice, kde se lidé drží většinou doma

Poslední bašta v Česku padla: Sloupno má první dva pozitivní na covid

Poslední bašta padla. Ani jeden případ onemocnění koronavirem neměla podle statistik od začátku epidemie obec Sloupno na Havlíčkobrodsku. Jediná na Vysočině. Ale to už neplatí. „Dozvěděl jsem se, že se u nás v obci objevily aktuálně dva případy. Přečetl jsem si to na internetu,“ konstatoval starosta Jaroslav Slanař.  

Ilustrační foto

Velká anketa o covidu: Protichůdné informace přinášejí hněv i tíseň

Jeden říká to, druhý ono. Na sociálních sítích se lidé dozvědí hromadu často protichůdných stanovisek. přitom se po nich chce, aby se rozhodovali svědomitě a s veškerou odpovědností. Redakce Deníku se proto zeptala osobností z různých oborů, odkud o nemoci covid čerpají informace a kterým přikládají váhu.

Ilustrační foto

Velká anketa o covidu: Protichůdné informace přinášejí hněv i tíseň

Jeden říká to, druhý ono. Na sociálních sítích se lidé dozvědí hromadu často protichůdných stanovisek. přitom se po nich chce, aby se rozhodovali svědomitě a s veškerou odpovědností. Redakce Deníku se proto zeptala osobností z různých oborů, odkud o nemoci covid čerpají informace a kterým přikládají váhu.

Restaurace v době covidu. Ilustrační foto.

PŘEHLEDNĚ: Jaká opatření vláda ruší, jaké zákazy budou zatím platit dál

Vláda zrušila povinnost prokazovat bezinfekčnost. Od čtvrtka 10. února tak budou moci lidé neočkování proti nemoci covid-19 či bez certifikátu o prodělané nemoci vyrazit do hospod a restaurací, na kulturní a sportovní akce a rovněž mohou využívat služby.  I nadále však platí další zákazy. Deník přináší přehled toho, co i nadále nesmíte v obchodech, dopravě či restauracích.   

Ilustrační foto

Dva roky s covidem: Lidé jsou frustrovaní a zmatení

Pandemie covidu 19 je součástí našich životů už dva roky. Jak na situaci pohlíží lidé z Královohradeckého kraje? Dodržují stále platná opatření a kam si chodí pro informace? Na to se ptali reportéři Deníku na Náchodsku, Rychnovsku, Jičínsku i Trutnovsku.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto.

PŘEHLEDNĚ: Nová vakcína Novavax. Jak funguje a čím zaujme odpůrce očkování

V Česku se rozšířil počet vakcín proti nemoci covid-19. Od 1. února se mohou zájemci o očkování vakcínou Nuvaxovid od společnosti Novavax registrovat do centrálního registračního systému. Na samotnou „včeličku“ bude nutné vyčkat. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) by první dávky vakcíny měly dorazit koncem února a podle jeho odhadů o ni bude mít zájem až půl milionu lidí.

Pravda a lži o koronaviru.

Pravda a lež: Je omikron opravdu koncem pandemie?

Seriál Pravda a lži o koronaviru pravidelně ověřuje informace a tvrzení týkající se onemocnění covid-19. Dnes odpovídáme na dotaz čtenáře o tom, zda je extrémně nakažlivá, avšak pro nemocné mírnější mutace omikron opravdu cestou ven z pandemie.

Zdravotníci SZZ Krnov se aktuálně starají o desítky pacientů se středně těžkým a těžkým průběhem onemocnění Covid-19.

Páteční testy odhalily 47 220 nakažených. Pacientů v těžkém stavu ale ubývá

Testy v pátek odhalily 47 220 nových případů koronaviru v Česku. Byl to druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. V mezitýdenním srovnání stoupl počet nově nakažených o více než tři čtvrtiny. Roste i počet hospitalizací s covidem. V pátek jich bylo druhý den po sobě více než 2100. Naopak pokračuje mírný pokles počtu pacientů v těžkém stavu. Vyplývá to ze statistik zveřejňovaných na webu ministerstva zdravotnictví.

Ilustrační foto

Omikron láme rekordy. Situace v příbramské oblastní nemocnici je ale klidná

Mutace omikron onemocnění covid-19 začíná v celé republice převažovat a díky své vysoké infekčnosti počty nakažených lámou historická maxima. Na Příbramsku je podle informací ministerstva zdravotnictví evidováno za poslední týden 1801 osob s potvrzenou nákazou. Navzdory tomuto vývoji ubývá v příbramské oblastní nemocnici hospitalizovaných pacientů s těžkým průběhem.

Omikron způsobuje mírnější onemocnění. Oproti deltě se nedostává v takové míře hlouběji do organismu, tedy do plic, ale spíše se „drží“ v horní části dýchacích cest a průduškách. 

PŘEHLEDNĚ: Domácí léčba omikronu? Pomáhají běžné léky i kloktadlo

Vrchol vlny epidemie omikronu v Česku je tu. Už tento týden počty nakažených atakují nové rekordy v řádu desítek tisíc potvrzených nákaz denně. Naštěstí se množství nakažených zatím neprojevuje na obsazenosti nemocnic. Ukazuje se, že omikron způsobuje mírnější onemocnění. Oproti deltě se varianta nedostává v takové míře hlouběji do organismu, tedy do plic, ale spíše se „drží“ v horní části dýchacích cest a průduškách. Drtivá většina pacientů s potvrzenou nákazou omikronem pomocí PCR testu se tak léčí doma.

Škola v době koronaviru - Ilustrační foto

Ve školách ubývá žáků i kantorů, ředitelům by pomohly větší pravomoci

Nová nakažlivější varianta onemocnění covid-19 zvaná omikron výrazně ovlivňuje i situaci na školách na Benešovsku. „Máme ve škole zhruba jen polovinu dětí,“ řekla Deníku ředitelka ZŠ a MŠ Chotýšany Daniela Kalinová, která situaci přisuzuje i tomu, že rodiče vyslyšeli její výzvu a do školy neposlali dítě s příznaky nemoci. „Také proto jsme dnes neměli žádný pozitivní test,“ potvrdila v pondělí.

Petra Kykalová z Vysokého Veselí

Rakovina děložního čípku zaútočila znovu a silněji, Petra se ale nevzdala

V březnu 2015 jsem šla na běžnou gynekologickou prohlídku. Cytologii jsem měla v pořádku. V srpnu už bylo všechno špatně. Rakovina děložního čípku přišla jako blesk z čistého nebe a já musela bojovat o život, napsala čtenářka Petra Kykalová z Vysokého Veselí do redakce časopisu Překvapení. Deník emočně vypjatý příběh přináší v plném znění. A jak pokračuje?