Její nespravedlivý osud těžce zasáhl celou Českou republiku. O to důležitější je připomínat si i její poselství, které zachraňuje životy. Devětadvacetiletá zpěvačka Anna Slováčková v neděli podlehla zhoubnému onemocnění, které se jí nejprve objevilo na prsu a později na plicích. Po celou dobu, kdy s ním statečně bojovala, dodávala sílu dalším. A šířila osvětu. Nemoc se totiž nevyhýbá ani mladým. Ženy kupříkladu vyzývala k samovyšetření prsou, preventivním prohlídkám, nepodceňování i zdánlivě malých problémů a včasné návštěvě lékaře. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.
Vitaminu D se říká „vitamin slunečního svitu“, protože jej lidské tělo produkuje po pobytu na slunci. Díky vitaminu D jsou silné naše zuby a kosti, dále podporuje svaly, imunitní systém i nervy. Podle odborníků je však spektrum jeho zdravotních účinků ještě daleko širší. Zdrojem vitaminu D není jen slunce, můžeme jej získat i z některých potravin, případně doplňků stravy.
Talentovaná zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková zemřela ve věku 29 let po dlouhém boji s rakovinou. V životě se musela vyrovnávat s těžkými psychickými stavy a obavami z budoucnosti. Její příběh je svědectvím o odvaze a síle čelit nejtěžším životním zkouškám. I přes svůj mladý věk a boj s nemocí se snažila zůstat aktivní a inspirovat ostatní.
Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, nevyléčitelná onemocnění, se kterými se potýká čím dál více lidí. Nemocnice tak otevírají specializovaná centra, a to i kvůli speciální úhradě léčby. Nejinak je tomu i v nemoci Agel v Ostravě-Vítkovicích. Tam je už několik let lidem s těmito nemocemi k dispozici Centrum pro chronické střevní záněty, jeho vedoucí lékařkou je Barbora Pipek, která se této problematice věnuje dlouhodobě.
Léčebna tuberkulózy a respiračních onemocnění Janov v Mirošově na Rokycansku slouží svému účelu už od roku 1921. Zotavovna „pro ozdravění členů podezřelých z tuberkulózního onemocnění anebo k tbc náchylným“ vznikla v budově s parkem díky Haléřovému spolku dělníků Škodových závodů. V současné době je její kapacita 170 zdravotnických a sociálních lůžek. Zařízení dlouhodobě podporují města a obce z okolí.
Šestiletý Šimonek trpí těžkým metabolickým onemocněním s názvem CDG syndrom. Navzdory nemoci, na kterou neexistuje žádná účinná léčba, má úsměv od ucha k uchu. Syndrom však ovlivňuje jeho vývoj i celkové zdraví. Rodina se snaží pro chlapce zajistit potřebnou péči, která je nezbytná alespoň pro zlepšení kvality jeho života.
"Řekni, řeko má, kde mám prosím hledat suchý břeh? Proč sprintujem, když je život maratonský běh?" zpívala Anička Slováčková na akci Den dobrých skutků v září roku 2023 v městském divadle v Náchodě. Mladá talentovaná zpěvačka, dcera Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové, která se už podruhé ve svém životě potýkala se zákeřnou nemocí, svůj životní běh v neděli bohužel prohrála.
Známá bylinkářka a specialistka na přírodní léčbu Jarmila Podhorná přijede na přednášku do Kulturního domu v Bludově. Ve čtvrtek 10. dubna od půl páté odpoledne bude v kinosále mluvit na téma gemmoterapie.
/ROZHOVOR/ České zemědělce obchází strach. Obavy z nich vyvolává možná nákaza dobytka slintavkou a kulhavkou, která se objevila na Slovensku a v Maďarsku. Česko v reakci na výskyt nemoci u našich sousedů zavedlo preventivní opatření. Jak funguje jihočeská veterinární správa, proč je nákaza pro zemědělská zvířata tak fatální a co by znamenalo její zavlečení do Česka?
Úklid nepatří mezi zrovna oblíbené aktivity. Nově se však zařadil i na seznam činností, které mohou přímo ohrozit zdraví. Vdechování aerosolů a výparů z používaných čisticích prostředků může mít údajně velmi negativní dopad na zdraví plic. V jistém ohledu dokonce podobný, jako vykouření krabičky cigaret každý den.
Dnes desetiletá Nina byla před několika lety zdravá holčička plná energie. Když si její maminka všimla drobného oparu, netušila, že jde o příznak akutní myeloblastické leukémie. Bez okamžité léčby by Nina zemřela během několika týdnů. Po náročné chemoterapii, která nezabírala, podstoupila transplantaci kostní dřeně. Dnes, po více než roce v nemocnici, se vrací k životu. I nadále však potřebuje intenzivní péči.
Vzhledem k výskytu vážného onemocnění sudokopytníků slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku přijala Zoologická a botanická zahrada města Plzně řadu opatření. Některá z nich se dotknou i návštěvníků. S omezeními musí lidé počítat také ve farmaparcích v okolí Plzně.
Ústav laboratorní medicíny FN Ostrava má nový plně automatizovaný analyzátor HD-X s technologií SIMOA, který by měl přispět ke zlepšení diagnostiky a monitorování pacientů s roztroušenou sklerózou a dalšími neurodegenerativními chorobami.
Před několika dny svět obletěla zpráva, že britský král Karel III. skončil v nemocnici. Buckinghamský palác následně uklidnil, že panovníkova hospitalizace trvala jen několik málo hodin a souvisela s vedlejšími účinky léčby rakoviny, s níž se hlava britské monarchie potýká. Britská média přesto v této souvislosti nyní píšou, že je Karel III. nenapravitelný workoholik. A svůj přísný pracovní režim nezměnil ani po vážné diagnóze.
Duševní zdraví je stejně důležité jako to fyzické. To si velmi dobře uvědomuje také Pardubický kraj, který se tomuto tématu věnuje dlouhodobě a systematicky. Vedle projektu, jehož hlavním cílem je rozvoj služeb duševního zdraví v Pardubickém kraji, přichází s navazujícím. Ten bude zaměřen mimo jiné i na podporu těch, co o osoby s duševními problémy pečují.
Zoopark Vyškov chce kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky pořídit dezinfekční pásy. Dezinfekci zatím absolvují jen chovatelé a technika, přibýt by měla i auta dodavatelů při vjezdu do areálu. Ve středu to řekla ředitelka zoo Dagmar Nepeřená.
Abyste se dočkali opravdu bohaté úrody jahod, je nutné se o jahodníky po zimě správně postarat: sestříhat je, přidat potřebné živiny a správně je přihnojit. Jarní péče o jahodníky je důležitá, začátkem léta si pak pochutnáte na sladkých a voňavých jahodách.
Plánovaný Safariběh se v sobotu ve Dvoře Králové nad Labem neuskuteční. Z preventivních důvodů ho Safari Park přesunul na podzim. Snaží se tím ochránit zvířata před slintavkou a kulhavkou, které se šíří Evropou.
Dobrá zpráva. Ve Zlínském kraji dosud nebyl potvrzen žádný případ onemocnění slintavkou a kulhavkou (SLAK) u zvířat, stejně jako neexistuje ani podezření na nákazu. Místní farmáři a další instituce ovšem zavádějí preventivní opatření.
Počet žen, které ročně onemocní závažnou a těžce léčitelnou formou rakoviny prsu, bohužel narůstá. Největším rizikem je, že nedojde k jejímu včasnému odhalení a možnost vyléčení se tím podstatně sníží. Takzvaná zánětlivá forma rakoviny prsu dojde do posledního stádia už během pár týdnů či měsíců. Postihuje i mladé ženy a úmrtnost je vysoká. Mamograf je bohužel na tento typ rakoviny krátký. Možnost odhalit rychle se šířící onemocnění máte doslova ve vlastních rukách. Pomůže jen každoměsíční samovyšetření prsou.
Nemocnost repiračními obtížemi a chřipkami je sice na Orlicku podle aktuálnich údajů hygieniků za minulý týden již těsně pod hranou epidemie, klesá však oproti jiným letům jen velmi pomalu. Limit epidemie je zhruba 1600 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Na konci března, v 13. kalendářním týdnu, nebyla v Pardubickém kraji od roku 2021 nemocnost nikdy tak vysoká jako letos. Nejvíce pacientů, přes 5000 nemocných na 100 tisíc, je na Orlicku mezi malými dětmi, s věkem počet nákaz klesá.
Letošní vlna akutních respiračních chorob včetně chřipky v Pardubickém kraji ještě zcela neodezněla. Hygienici za uplynulý týden v regionu evidují 1616 nemocných na 100.000 obyvatel.
Epidemie akutních respiračních onemocnění v regionu v minulých týdnech odezněla. Momentálně počet případů chřipky a dalších sezonních nemocí výrazně klesá.
Na jihu Čech zemědělci připravují opatření proti šíření slintavky a kulhavky. Nakupují dezinfekci a do stájí chodí přes zvláštní rohože. Spoléhají také na to, že se bude veřejnost chovat odpovědně. K hraničním přechodům se speciálními opatřeními přibudou Halámky.
Nemocných s akutními respiračními onemocněními ve Zlínském kraji stejně jako v minulém týdnu mírně ubylo. Stůně 1274 lidí ze 100.000, což je o čtyři procenta méně než v předchozím týdnu. Přibylo však závažných případů chřipky i úmrtí.
Riziko přenosu slintavky a kulhavky na území Česka roste, případné zavlečení záleží zejména na tom, zda se v některém ze slovenských nakažených chovů vyskytoval nějaký Čech ještě před vypuknutím nákazy. Zvířata totiž mohou přenášet nákazu ještě předtím, než se u nich objeví klinické příznaky. ČTK to řekl Petr Lány z Ústavu infekčních chorob a mikrobiologie na Veterinární univerzitě Brno. Nejrizikovější je podle něj přenos člověkem, proto za důležitější označil důsledné zabezpečení chovů než opatření zaváděná na hranicích.
Postrach všech farmářů - slintavka a kulhavka - se nebezpečně blíží k českým hranicím. Aktuálně byla potvrzena již 40 kilometrů od českého území. Chovy skotu, v nichž je potvrzena, je nutné vybít. A v některých případech mohou veterináři uzavřít ohniska nákazy také pro lidi, jak se u nás stalo v roce 1975. Deník přináší odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se této choroby i toho, co by její rozšíření mohlo znamenat pro zemědělce nebo spotřebitele.
Letošní vlna akutních respiračních chorob včetně chřipky v Pardubickém kraji ještě zcela neodezněla. Hygienici za uplynulý týden v regionu evidují 1616 nemocných na 100.000 obyvatel. Ve srovnání s minulým týdnem to představuje snížení o 2,5 procenta, řekla ČTK vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Daňková. Za hranici epidemie se považuje 1600 až 1800 pacientů na 100.000 obyvatel. Zvýšený výskyt chorob pokračuje desátý týden v řadě.
Ve velkých obavách z šíření slintavky a kulhavky teď žijí farmáři v Plzeňském kraji. Mají strach, že se nevyléčitelná nemoc sudokopytníků dostane do Česka Zatím je kousek od našich hranic se Slovenskem. Marie Králiková z Kramolína chová kozy, ovce i skot. Svá zvířata se snaží ochránit řadou opatření.
„Pokud váháte, odhoďte strach a přijďte udělat dobrý skutek,“ říká jeden z letošních českobudějovických dárců krve Antonín Malec. Studentské Krvebraní pořádá letos již potřinácté. Ve spolupráci s několika partnery.
V Česku se zrychluje šíření virové hepatitidy A, známé také pod názvem infekční žloutenka nebo nemoc špinavých rukou, vyplývá z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Letos do 28. března ústav eviduje 320 případů onemocnění, což je víc než polovina počtu za celý loňský rok. SZÚ proto doporučil dbát na prevenci doma i při cestách do zahraničí.
Duševní zdraví je stejně důležité jako to fyzické. Tato myšlenka se postupně dostává do popředí a zároveň se stává pevným bodem strategií, které pomáhají zlepšit kvalitu života mnoha lidem.
Když se o někom řekne, že má popcornové plíce, může to působit jako vtípek. Ve skutečnosti však jde o velmi vážnou chorobu, která vzniká, když člověk vdechuje toxické chemikálie. Nemoc může vyústit až v selhání dýchání. Název nebezpečné nemoci vznikl, když se objevila u pracovníků továren vyrábějících popcorn. Dnes je řada vědců přesvědčená o tom, že popcornové plíce hrozí i lidem, kteří vapují, tedy kouří e-cigarety.
V Jihočeském kraji je přibližně 1800 pacientů s roztroušenou sklerózou a jejich počet každým rokem mírně narůstá. ČTK to řekla Věra Švábová z unie Roska České Budějovice, která v kraji pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou. Na jejich podporu v pátek 28. března vyvrcholila akce Týden pohybu.
Luhačovice jsou považovány za nejlepší moravské lázně a zároveň patří k nejvýznamnějším v Česku. Léčí se zde především onemocnění dýchacího ústrojí, ale úlevu zde naleznou i lidé trpící potížemi se zažíváním. Lázně Luhačovice však lákají i ty, kteří netrpí žádnými zdravotními problémy. Nádherná architektura a klidná atmosféra z nich totiž činí skutečný lázeňský skvost.
Také jihočeské zoo už vzhledem k výskytu slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku začínají zavádět preventivní patření proti možnému riziku šíření tohoto onemocnění.
/VIDEO/ Ze závěrečné letošní štace se vrátila s medailí na trati 3000 metrů, s níž moc nepočítala. A také s nemocí, která ji přibrzdila. Trojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková už myslí na příští sezonu. Bude poslední v její dlouhé kariéře a navíc okořeněná olympijským vrcholem v Miláně a Cortině d´Ampezzo.
Při jarních vycházkách do přírody musí na nezbytně nutnou dobu obyvatelé Moravského Krumlova a okolí vynechat tamní oboru. Důvodem je preventivní opatření proti rozšíření nebezpečné nákazy slintavky a kulhavky.
I když je výskyt onemocnění sudokopytníků slintavkou a kulhavkou potvrzen zatím pouze na Slovensku, Státní veterinární správou doporučené preventivní opatření se týkají nejen hospodářských chovů na Benešovsku, ale například i Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim u Pavlovic.
Aneurysma břišní aorty může probíhat zcela bez příznaků. Do chvíle, kdy je pozdě. Novoměstská nemocnice se zapojila do preventivního programu, který nabízí mužům ve věku 65 až 67 let bezplatné ultrazvukové vyšetření.
Celý svůj dosavadní život věnoval dnes 28letý Dárius Čoreja z Prahy vědě a studiu. Již desátým rokem se potýká se vzácným systémovým onemocněním nazvaným Behcetův syndrom. Tato nemoc se projevuje opakovaným rozsevem bolestivých vředů v ústech. Kvůli nim musel přestat studovat, nenají se a s partnerkou může kvůli velkým bolestem komunikovat jen přes překladač.
Také na Ostravsku reagují chovatelé sudokopytníků na výskyt onemocnění slintavkou a kulhavkou na Slovensku. Ačkoli v Česku nebyl zatím výskyt nemoci evidován, preventivní opatření jsou na místě. A dotýkají se i veřejných zvířecích farem a výběhů.
Zlínská zoologická zahrada zavádí preventivní opatření proti šíření slintavky a kulhavky (SLAK). Zavřená zůstane průchozí expozice ovcí a koz v dětském koutku, v některých expozicích jsou u vstupu chovatelského zázemí dezinfekční rohožky. Zahrada to dnes uvedla na webu.
Poruchy jater jsou pro lidský organismus velmi nebezpečné, protože tento orgán plní v těle mnoho důležitých funkcí. Mezi problémy, které brání našim játrům v jejich správném fungování, patří například ztučnění jater, nazývané též steatóza. Pokud se rozvine, může vést až k obávané cirhóze jater. Když je však ztučnění jater odhaleno včas, správná léčba může celý proces zvrátit.
Chovatelé mají nyní ještě pečlivěji sledovat zdravotní stav dobytka. Pokud zjistí něco podezřelého, mají nález ihned hlásit veterinární správě, aby bylo možné proti nákaze slintavkou a kulhavkou co nejrychleji zakročit. Jakékoliv zdržení podle ředitelky odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy (KVS) pro Jihomoravský kraj Hany Čaloudové může zhoršit nákazovou situaci. Jde o natolik agresivní a rychle se šířící virus, že situace sama od sebe neodezní, řekla ve čtvrtek na tiskové konferenci.
Slintavka a kulhavka už je blízko u hranic Česka. Slovensko řeší několik ohnisek nákazy tímto vysoce nakažlivým virovým onemocněním sudokopytníků. Veterináři podle tamních médií utratí téměř tři tisíce zvířat včetně pěti set telat a stejného počtu jalovic. Slovenské úřady uvedly, že nemoc byla do chovů zavlečena z Maďarska. Podle odborníků existuje vysoká pravděpodobnost, že se dostane i do Česka. Zoologická a botanická zahrada města Plzně i oba farmaparky v blízkosti krajského města proto přijaly řadu opatření. V plzeňské zoo platí přísný zákaz jakéhokoli kontaktu návštěvníků se zvířaty.
V Česku každoročně přibude přes 700 nově diagnostikovaných pacientů s mnohočetným myelomem. Druhá nejčastější rakovina krve postihuje zejména seniory ve věku od 65 do 74 let, stoupá ale počet mladších lidí trpících tímto onemocněním. Nemoc je vyléčitelná, u čtvrtiny pacientů ji však lékaři odhalí příliš pozdě. Novinářům v Praze to u příležitosti Národního dne myelomu, který připadá na 30. března, řekl přednosta Kliniky hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava Roman Hájek.
Riziko nebezpečí nákazy slintavkou a kulhavkou nutí také chovatele na Kladensku zavést preventivní opatření. Vzhledem k tomu, že se jedná o vysoce nakažlivou nemoc s fatálními následky, zavedli v Zooparku Zájezd opatření již minulý týden.