Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Virózy a chřipky u dětí je dobré konzultovat s lékařem

V Česku roste počet akutních respiračních nemocí. Chřipka nejvíc u dětí

V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

Diabetiků v ČR přibývá asi 30 tisíc každý rok, cukrovku má každý třetí senior nad 65 let.

V Česku přibývají desítky tisíc diabetiků ročně. I kvůli tloustnutí populace

Diabetiků v ČR přibývá asi 30 tisíc každý rok, cukrovku má každý třetí senior nad 65 let. Lékaři čekají další zhoršení, protože Češi tloustnou a málo se hýbou. Pacientům, kteří zhubnou, se ale nemoc může zlepšit natolik, že ji nemusí vůbec léčit. V tiskové zprávě k Jihočeskému diabetologickému dni to uvedl vedoucí diabetologického centra Nemocnice České Budějovice Ondřej Vrtal.

Život s lupénkou

PODCAST: Na lupénku pomáhá biologická léčba. Horolezec vozí injekce v termosce

Nevzhledné červené skvrny, odlupující se šupiny suché kůže, svědění a silná bolest. Psorióza neboli lupénka je onemocnění, které postihuje především kůži, ale zánět může napadnout i klouby. Nevyléčitelnou nemocí trpí statisíce lidí. Jak tato nemoc omezuje život, jak se léčí a jak se před psoriázou chránit? 

Patrik z Deštného bojuje se spinální svalovou atrofií.

Aby se jednou sám postavil. Dvouletý Páťa z Deštného trpí svalovou atrofií

Patrik z Deštného v Orlických horách přišel na svět předčasně v 31. týdnu. Dnes mu jsou dva roky a zatímco jiné děti už v tomto věku běhají a užívají si radosti z pohybu, Páťa to štěstí nemá. Je upoutaný na invalidní vozík. Když mu byl rok a půl, byla mu diagnostikována spinální svalová atrofie. Ta patří mezi nejzávažnější vrozené degenerativní choroby, které způsobují postupný úbytek a ochabování kosterního svalstva.

Podle odborníků může až 450 tisíc jedinců v České republice žít se zatím nediagnostikovanou chronickou obstrukční plicní nemocí.

O ohrožení svých plic nevědí statisíce Čechů. Rakovinu může způsobit i práce

Mnoho lidí u nás vůbec netuší, jak vysokému riziku vzniku plicních chorob jsou vystaveni. Plicní lékaři upozorňují na to, že zdaleka nejde jen o kouření, což je dobře známý rizikový faktor. Nekuřáci se asi budou divit, ale třeba i místo, kde žijí, tráví volný čas či kde pracují, se může podílet na vzniku závažných plicních chorob.

Chřipka. Ilustrační foto.

Respirační onemocnění ve středních Čechách řádí. Nastupuje i přímo chřipka

Řady dětí v některých školkách poměrně citelně prořídly. Nemoc, hlásí rodiče. A dobře vidí, že to není tím, že by se jejich ratolesti rozstonaly kvůli setkání s mikulášskou družinou nebo těšením se na Ježíška. Zdravotní komplikace jsou reálné: typické „chřipkové“ počasí se hlásí nárůstem počtu respiračních infekcí. 

Seminář se studenty.

Studenti se na seminářích učí, jak zvládat duševní onemocnění. A ono to jde!

Nezisková organizace Spirála Ostrava spustila projekt na vybraných školách v Moravskoslezském kraji zaměřený na duševní zdraví, který reaguje na zvyšující se poptávku po psychologické pomoci. Děti a mladiství jsou z hlediska rozvoje duševních onemocnění rizikovou skupinou. Situace se stala aktuálnější a palčivější kvůli covidu-19 a souvisejících epidemiologických opatřeních, která přinesla nárůst psychických problémů a sociálních úzkostí nejen u dospělých, ale rovněž u mladých lidí.

Kdo potmě někdy řídil auto, jistě dobře zná efekt oslnění oka světly protijedoucího vozidla.

Vidíte mizerně při řízení potmě? Na šeroslepost může pomoci jeden z vitamínů

Zhoršené vidění za šera či potmě, takzvaná šeroslepost, stojí na předních příčkách onemocnění, která ohrožují bezpečnost silničního provozu. Schopnost řídit po setmění je u řady lidí tak snížená, že mohou představovat hrozbu sobě i svému okolí. Neřešená oční vada přispívá určitě i ke statistikám, podle nichž je riziko dopravní nehody během zimy až patnáctkrát vyšší než v letním období. Leckdy by k ní nemuselo dojít, kdyby lidé včas vyhledali pomoc očního lékaře.

Ilustrační fotografie.

Deset nejčastějších dezinformací o vakcínách na českém internetu

Dezinformace či manipulativní zprávy o onemocnění covid-19 a vakcinaci proti němu plní internet po celém světě. Není tak překvapením, že se mylné či cíleně lživé informace šíří i po českých sítích a emailových schránkách. Na takovou zprávu narazil jistě každý z nás a leckdy je obtížné ji odlišit od pravdy. Deník se proto rozhodl představit novou rubriku, která bude každý týden několik takových „zaručených“ informací, pravd a tvrzení ověřovat, vysvětlovat a případně vyvracet. Jako první díl tohoto seriálu vám přinášíme seznam deseti nejčastějších dezinformací o covidových vakcínách.

Klárka bojuje s několika diagnózami.

Klárka trpí vážnou nemocí, přesto žije v bytě plném švábů. Rodina je v koncích

Klárka se narodila jako zdravé dítě, ovšem ve čtyřech letech se jí i její rodině obrátil život vzhůru nohama. Lékaři jí diagnostikovali metabolickou poruchu, ke které se později přidaly i zvětšená játra, špatná srdeční chlopeň, porucha růstu, oslabená imunita, ochabování svalstva a mnoho dalšího. Navíc žije v nevhodných podmínkách, které její rodina nemá šanci změnit.

Lidská stolice se dnes využívá například k léčbě závažného rozvratu střevního mikrobiálního ekosystému.

V Česku vznikne první banka pro dárce stolice. Lékaři její pomocí léčí střeva

Dárcovství krve nebo darování plazmy je dnes běžnou součástí zdravotnického systému a nikdo už se nad ním nepozastaví. V následujících dekádách se ale s vysokou pravděpodobností rozvine darování dalšího tělního materiálu, a to už možná vzbudí diskusi. V Česku totiž vzniká první banka, která bude shromažďovat pro zdravotnická zařízení vzorky lidské stolice. Má pomoci při léčbě pacientů, kteří zápolí s nepříjemnými nemocemi střev.

Manželé Hepnarovi z Dřevnovic se dočkají do Vánoc nové střechy.

Střechu zachránili nemocným Hepnarovým lidé s dobrým srdcem

Sbírka vynesla půl milionu, další peníze si museli půjčit. Manželé Hepnarovi z Dřevnovic na Prostějovsku svůj boj s životními útrapami nevzdávají. Pár, který sužuje vážná nemoc v podobě Amyotrofické laterální sklerózy (ALS), která připoutala Davida Hepnara trvale na lůžko, se přes další problémy dočká ještě do Vánoc nové střechy. Zapřičinili se o to kamarádi, ale i neznámí lidé se srdcem na svém místě.

Jitku trápí únavový syndrom. Na fotografii je s dvouletou dcerkou Aničkou, která je klidné a hlavně zdravé dítě

Únavový syndrom? Doktoři ženě nevěřili, ani když dočasně zcela ochrnula

Jsou jich u nás desetitisíce a díky pandemii covidu se jejich počty pravděpodobně zvýší. O kom je řeč? O pacientech, kteří kvůli obrovské únavě a další spoustě přidružených vážných zdravotních potíží nedokážou v životě běžně fungovat. Vzdor tomu ale pro jejich nemoc nemají lékaři v Čechách, na rozdíl od některých jiných zemí, název konkrétní diagnózy. Únavový syndrom je totiž pořád jen „syndrom“.

Ilustrační foto

Chřipka vtrhla do kraje o něco dřív, na Liberecku je nejvíc nemocných v zemi

Vlna chřipkových onemocnění podle všechno tento rok začala dřív, než bývá obvyklé. Teplota, bolest hlavy, kašel, rýma, bolest svalů, celková únava. Typické příznaky chřipky, které se dají snadno zaměnit s běžným nachlazením. Chřipku může potvrdit pouze laboratorní vyšetření. Zatímco nachlazení člověk vcelku dobře zvládne, chřipka je mnohem nebezpečnější zejména pro starší lidi nebo oslabené chronickým onemocněním. Může končit i hospitalizací.

Případ opičích neštovic. Ilustrační snímek

WHO přejmenovala opičí neštovice. Nemoc se bude nově nazývat mpox

Infekční onemocnění opičí neštovice má být napříště celosvětově označováno zkráceným anglickým názvem mpox. Rozhodla o tom Světová zdravotnická organizace (WHO). Nové označení zavádí s okamžitou platností, ale jeden rok ještě bude možné používat oba názvy.

Podle odhadů postihuje demence až 5 milionů lidí v Evropě, dvakrát častěji ženy než muže

Vědci zřejmě potvrdili příčinu Alzheimerovy choroby. Riziko se skrývá v dásních

Každý z nás se bojí, že nám jednoho dne život navždy změní Alzheimerova choroba. Představa, že postupně začneme zapomínat kde jsme, kdo jsme nebo kdo jsou naše děti, nás děsí. A aby toho nebylo málo, lékaři pořádně neví, jak se s touto nemocí poprat. Vypadá to ovšem, že nyní vědci našli silné vodítko k řešení, co Alzheimera způsobuje. V posledních letech přibývá vědeckých studií, které potvrzují znepokojivou hypotézu. Alzheimerova choroba není jen nemoc, je to infekce.

Legendární Švéd Börje Salming patřil mezi největší osobnosti zámořské NHL. Nejvíce proslul v dresu Toronta Maple Leafs

Hokejový svět truchlí. Legendární Börje Salming podlehl nevyléčitelné nemoci

Tragická zpráva o úmrtí bývalého švédského hokejisty dorazila mezi fanoušky ve čtvrtek večer. Börje Salming, známý jako průkopník Evropanů v zámořské NHL, od léta bojoval s nevyléčitelnou nemocí amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), která postihuje svalstvo a postupně paralyzuje celé tělo. Rodák z Kiruny zemřel ve věku 71 let.

Oční protézu si dívka nandává sama.

Bílý odlesk v oku málem připravil dívku o život. Dnes má umělé a ráda ho ukazuje

Rodina dnes dvou a půl leté Reese stála před dvěma lety před důležitým rozhodnutím: podstoupit chemoterapii a pokusit se zachránit dceři oko, nebo ho vyoperovat a mít jistotu, že dívce zachrání život? Na rozhodnutí měli 24 hodin. Dnes má dívenka oko umělé, rakovina ustoupila a Reese se pyšní tím, že si oko sama nandává i vyndává.

Takto může vidět člověk s pokročilou diabetickou retinopatií.

Jak moc hrozí cukrovkářům slepota? Lékaři radí, jak zrak ochránit

Jestliže patříte k více než milionu pacientů, kteří mají diagnostikovánu cukrovku, pak byste se měli opravu hodně bedlivě starat o svůj zrak. Diabetes mellitus, jak zní odborně tato diagnóza, zatěžuje celé tělo. Jednou z jejích častých chronických komplikací je i oční onemocnění - diabetická retinopatie. A pozor, tuto informaci nepřehlédněte! Ve vyspělých zemích je diabetická retinopatie nejčastější příčinou slepoty u diabetiků. Jak se jí vyhnout?

Ovce v jednom z mongolských stád chodí již více než deset dní v kruhu. Záhadu se zatím nepodařilo vyřešit

Svět řeší znepokojivé video: Stádo ovcí v Mongolsku chodí v kruhu už několik dní

Být ovcí přeneseně znamená slepě následovat dav. Je ale ovčí cítění a myšlení dostatečné vyvinuté k tomu, aby několik dní celé stádo chodilo nepřetržitě v pravidelném kruhu? Na internetu se objevilo video, které tento jev ukazuje a mnoho lidí si nad touto záhadou lámalo hlavu. Vysvětlení totiž může být složitější, než by se dalo čekat.

Při vzniku některých druhů rakoviny hraje významnou roli také životní styl. Několik typů souvisí třeba s pitím alkoholu

Nádory a alkohol: Určité typy rakoviny souvisí s nadměrným pitím, tvrdí vědci

Na rakovinu sice zatím neexistuje lék, vědci jsou ale opět blíž k poznání, co nemoc způsobuje. Studie postupem času dospěly k závěru, že vznik rakoviny souvisí s řadou rizikových faktorů, jako je genetika, strava a pohyb. Při vzniku některých druhů rakoviny hraje významnou roli také životní styl. Několik typů souvisí třeba s pitím alkoholu.

Primářka očního oddělení Nemocnice Třebíč MUDr. Jitka Jourová Šalomounová při provádění operace katarakty

Na operaci šedého zákalu nemusíte jezdit daleko. Provádí ji v Nemocnici Třebíč

Šedý zákal vzniká obvykle přirozeným stárnutím čočky. Postihuje každého druhého člověka ve věku nad pětasedmdesát let. Zamlžené a rozostřené vidění, které je touto nemocí způsobeno, se však dá řešit operací. Na tento zákrok není potřeba jezdit daleko. Provádějí ho v třebíčské nemocnici. Jedná se o ambulantní zákrok. „Pacient ráno přijde, dopoledne podstoupí operaci, která trvá patnáct až dvacet minut a kolem poledne odchází domů,“ říká primářka očního oddělení Nemocnice Třebíč MUDr. Jitka Jourová Šalomounová.

Odborníci na homeopatika je doporučují v rámci prevence i léčby.

Homeopatika? Nejde jen o placebo. Proč fungují na chřipku, vysvětlil odborník

Od dob založení homeopatie se vedou vášnivé spory mezi jejími zastánci a odpůrci. Tento způsob léčby funguje již více než 200 let a využívají ho tisíce lékařů. Kdy lze homeopatika použít a kdy naopak zvolit klasickou cestu, komu mohou pomoci a proč jim někteří nevěří? O homeopaticích jsme mluvili s MUDr. Tomášem Radou a PharmDr. Helenou Matouškovou.

Do mladé a krásné Kristiny byste neřekli, že trpí několika psychickými nemocemi.

Jako z hororu: Mladá žena nekontrolovatelně usíná a zažívá živé noční můry

Je mladá, krásná a nedávno se vdala za svou životní lásku. Můžete proto nabýt dojmu, že si žije svůj sen. On ale v jejím případě není sen jako sen. Na první pohled budí dojem mladé krásné a zdravé ženy, ovšem uvnitř každý den několikrát bojuje s živými nočními můrami, které jsou součástí jejího onemocnění, díky němuž nekontrolovatelně usíná několikrát denně.

Martina je nadšená motorkářka a společně s manželem rádi jezdí s partou na výlety.

Žena měla až dvacet záchvatů migrény měsíčně. Z pekla ji vysvobodila nová léčba

Migrénu zná sedmačtyřicetilá Martina z Hradce Králové moc dobře už od dětství. Nejhorší období ale přicházela v dospělosti, především po porodu dětí. Stejně jako mnozí pacienti si i Martina vytrpěla desítky let plných bolesti. Nyní už má správnou léčbu a životní peklo se změnilo v relativně příjemný život. Jen zlomek lidí se stejnou diagnózou má ale u nás podobné štěstí jako Martina.

Vandalem poničený autobus

VIDEO: Vandal proskočil z MHD u "Afiny" oknem a rozbil kladívkem půlku dalších

/DOPLNĚNY INFORMACE/ Namol opilý vandal s infekční nemocí v pondělí v devět večer poničil na zástávce MHD Masarykovo náměstí v centru Pardubic autobus linky číslo 8. Nejprve rozbil okno, vyskočil z něj na ulici a poté rozbil i všechna další okna na levé straně autobusu. Zásah byl kvůli onemocnění agresora, jenž silně krvácel, náročný i pro policisty. Podívejte se ve fotkách a ve videu na průběh celého incidentu včetně zatčení pachatele. 

Druhů rakoviny je bezpočet. Různé orgány mohou postihnout různé typy nádorů a také příznaky se liší u jednotlivých pacientů.

Příznaky nejvážnějších druhů rakoviny lidé často přehlížejí. Je dobré je znát

Zhoubné nádory jsou u nás po srdečně cévních nemocech druhou nejčastější příčinou úmrtí. Jako o každé nemoci i o nich platí, že větší naději na vyléčení mají, když jsou chyceny a léčeny brzy, nejlépe v počátečním stádiu. Především u nejvíce smrtelných nádorů by lidé neměli přehlížet jejich příznaky a zachránit si život, dokud je čas.

Diabetická retinopatie je onemocnění postihující cévy sítnice v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi

Milion Čechů má kvůli cukrovce ohrožené oči. Pomoci jim může jediná fotografie

Diagnózu diabetes mellitus, lidově nazývanou cukrovka, má u nás odhadem 1 100 000 lidí. Mnozí o ní nevědí, nebo se nedostatečně léčí. Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi pak ovšem diabetikům silně poškozuje cévy, a tím také funkci životně důležitých orgánů. Mezi nejohroženější patří oči. Nové vyšetření, které již proplácejí i zdravotní pojišťovny, může pomoci zrak lidí s cukrovkou chránit.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (na snímku z 15. srpna 2022)

Izolace kvůli covidu by mohla být zrušena, míní Válek. Rozhodnou odborníci

Nemoc covid-19 by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) mohla být vyškrtnuta ze seznamu nemocí, u kterých je povinná izolace. Ministr v Brně na dotaz novinářů řekl, že si dokáže si představit, že by se to stalo v první polovině příštího roku. Dodal ale, že doporučení musejí dát odborníci. Válek v Brně vystoupil na sjezdu České lékařské komory.

Screening nemoc zachytí včas a sníží úmrtnost

Lékaři zvažují vyšetření pro část cukrovkářů. Kvůli zákeřné rakovině slinivky

Příznaky rakoviny slinivky břišní jsou plíživé, přesto mohou varovat. Pokud člověk nečekaně hubne, není mu dobře od žaludku, bodá ho v nadbřišku, bez příčiny jej bolí záda, má časté průjmy, náhlé záněty žil či nově diagnostikovanou cukrovku druhého typu, je vhodné navštívit lékaře a zažádat o preventivní vyšetření. Tento typ rakoviny sice nepatří k nejčastějším, ale zato k nejzákeřnějším.

Ilustrační snímek

Syndrom dávivého kašle. Mateřskou školku v Děčíně zasáhla epidemie

Prokašlané noci, dlouhodobá léčba. Tak vypadá nemoc, kterou se nakazily děti v jedné z děčínských školek. První podezření padlo na černý kašel, proti kterému je většina populace očkovaná. Toto podezření se nepotvrdilo. Jde o jinou, méně nebezpečnou nemoc. Podle hygieniků je vysoce nakažlivá a rekonvalescence si může vyžádat týdny až měsíce.

Když nádor prostaty roste a tlačí na močovou trubici, způsobí potíže s čůráním.

Močíte dobře? Odborníci vyjmenovali příznaky, kdy už jde mužům o život

Potíže s močením mohou být v určité fázi onemocnění karcinomem prostaty jedním z projevů nemoci. Bohužel je to ale tak, že v časných stádiích, kdy je nádor malý a schovaný uvnitř prostaty, o sobě nijak nedává znát. Teprve později, když víc naroste a tlačí na močovou trubici, se objeví potíže při čůrání.

Ilustrační foto

Syndrom dávivého kašle v Děčíně. Jednu místní školku zasáhla epidemie

Prokašlané noci, dlouhodobá léčba. Tak vypadá nemoc, kterou se nakazily děti v jedné z děčínských školek. První podezření padlo na černý kašel, proti kterému je většina populace očkovaná. Toto podezření se nepotvrdilo. Jde o jinou, méně nebezpečnou nemoc. Podle hygieniků je vysoce nakažlivá a rekonvalescence si může vyžádat týdny až měsíce.

Fakultní nemocnice Olomouc nabízí zájemcům bezplatné vyšetření PSA, tedy markeru, který v některých případech může indikovat onemocnění prostaty.

Fakultka nabízí bezplatné vyšetření PSA, může včas odhalit rakovinu prostaty

K akci Movember, která v listopadu upozorňuje na nebezpečí karcinomu prostaty a varlat coby nejčastějšího nádorového onemocnění v mužské populaci, se připojila Fakultní nemocnice Olomouc. Ve dnech 22. až 24. listopadu nabízí zájemcům bezplatné vyšetření PSA, tedy markeru, který v některých případech může indikovat onemocnění prostaty.

Petra Šindelková

Žena zažila anorexii i hraniční poruchu osobnosti. Nyní pomáhá druhým

V sedmnácti letech začala Petra Šindelková z Ostravy pociťovat problémy s jídlem. Druhým rokem tehdy navštěvovala střední zdravotnickou školu. „Paradoxem bylo, že jsem studovala obor dietní sestra. Tedy jak lidem připravit kvalitní a vyvážené jídlo,“ řekla Deníku. Sama se ale v jídle omezovala, postupně přestala chodit na školní obědy, a když večer snědla kus salátu, měla výčitky.