Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Steatóza jater znamená, že v jaterních buňkách se nahromadilo tolik tuku, že tvoří nejméně pět procent hmotnosti jater.

Příznaky ztučnělých jater jsou nenápadné. Zdaleka nehrozí jen alkoholikům

Játra jsou nejdůležitějším metabolickým orgánem lidského těla. Mají neuvěřitelné množství funkcí; včetně detoxikace organismu, produkce žluči nebo vytváření látek, které jsou nezbytné pro správné fungování těla. Lidé si často myslí, že k poškození jater dochází hlavně kvůli nadměrnému pití alkoholu. Velmi rozšířenou chorobou je však takzvané nealkoholické ztučnění jater. Příznaky se rozeznávají jen velmi obtížně, přesto nealkoholická steatóza jisté symptomy má.

Michaela Kosařová z Krnova se před cestou do Afriky nechala očkovat. V ambulanci cestovní medicíny jí poskytli konzultace, aplikovali vakcíny a vydali očkovací průkaz.

Cestovatelé, pozor. V Krnově vás ochrání před exotickými nemocemi

S létem stále víc Čechů, Moravanů a Slezanů vyráží nejen do tradičních dovolenkových destinací, ale i na trasy do exotiky. Právě tam jim hrozí spousta nemocí, proti nimž je dobré se ještě před odletem očkovat. Do některých zemí je to dokonce povinné. V krnovské nemocnici jim vyjdou vstříc.

Shannen Dohertyová v roce 2011, kdy ještě netušila, jaké zdravotní komplikace jí osud přichystal.

Shannen Dohertyová čelila rakovině devět let. Ještě nekončím, věřila nové léčbě

Hvězda seriálů Beverly Hills 90210 a Čarodějky herečka Shannen Dohertyová zemřela v sobotu 13. července na rakovinu. Až do poslední chvíle neztrácela naději, že svůj boj se zákeřnou nemocí vyhraje a sdílela s lidmi své pocity. „Je šílené, že rakovina je tu tak dlouho a stále na ni nemáme lék,“ řekla na konci června ve svém podcastu Let's Be Clear. Bohužel se nevyléčila ani ona. Připomeňte si s Deníkem Dohertyové statečný zápas s chorobou, který začal šokující diagnózou už v roce 2015, i její filmovou kariéru.

V USA řeší už třetí letošní případ dýmějového moru. Ilustrační foto

V USA hlásí nakaženého dýmějovým morem. Letos jde už o třetí případ

Zdravotníci v americkém Coloradu potvrdili případ nákazy člověka dýmějovým neboli bubonickým morem. Je pro něj typický hnisavý zánět mízních uzlin, převážně v tříslech a podpaží. Za tento rok se v USA nakazili touto chorobou už tři lidé. Šíření dýmějového moru v polovině 14. století se považuje za tu nejsmrtonosnější pandemii vůbec.

Petrovi Burdovi lze nyní pomoci v dobročinné sbírce. Vybrané peníze chce použít na úhradu osobní asistence, aby mohl žít co nejvíce naplno.

Vozíčkář se za živa postupně „mění v kámen". S kamarády tím baví internet

Jeho humor je na hraně a mnozí ho vůbec nemusí přijmout. Svůj hendikep i postižení svých kamarádů bere více než s humorem a o legraci se neváhá dělit se svými fanoušky ani na sociálních sítích. Řeč je o Petrovi Burdovi z Prahy, kterého v životě doprovází nevyléčitelný syndrom zkamenělých lidí. Své postižení glosuje pod přezdívkou Stounman29, tedy kamenný muž.

Lenka Hajgajda s manželem a dětmi.

Angelmanův syndrom bude možné léčit, to nám dává naději, říká maminka Olivera

Spánková deprivace, epileptické záchvaty, špatná koordinace pohybu a mentálnií retardace patří ke vzácnému onemocnění Angelmanova syndromu. Co všechno čeká malého Olivera, se rodina dozvěděla velmi neosobně. „Byl to nejhorší okamžik, který jsem v životě zažila a ke kterému jsem se mnohokrát vrátila. Ten způsob oznámení diagnózy byl velmi zanedbaný, protože nám ji oznámili po telefonu a neřekli nic víc než že máme výsledky genetických testů, jedná se o Angelmanův syndrom, a zavěsili. Co na mě pak vyskočilo při hledání na internetu, bylo šokující, vypráví v rozhovoru Lenka Hajgajda, maminka Olivera.

Čas melounů je v plném proudu. Řada supermarketů ho nabízí v rámci nejrůznějších akcí za dobrou cenu. Vybrat takový, který bude i lahodný, však není vždy jednoduché.

Jak poznat ten nejlepší meloun už v obchodě? Pomůžou 3 triky odborníků

Jíst melouny se vyplatí. Obsahují totiž množství zdraví prospěšných látek. Zejména pak lykopen, který pomáhá zabránit vzniku rakoviny a má pozitivní vliv na srdce. Jenže v obchodech bývá poměrně složité poznat dokonalý meloun - jak chuťově, tak konzistencí. Existuje však několik spolehlivých znaků, díky nimž člověka nečeká po rozříznutí melounu zklamání.

Miroslav Lavička bojuje s neléčitelnou formou rakoviny - glioblastomem 4. stupně.

620 tisíc měsíčně. Když bývalý policista zaplatí, bude žít. Pojišťovna nepomůže

Miroslav Lavička se ještě nedávno radoval ze života. Těšil se, až jednou své děti naučí řídit nebo jak povede dceru k oltáři. Dnes se však potýká s nejagresivnější formou rakoviny mozku – glioblastomem IV. stupně. Pokud nepodstoupí nákladnou léčbu, svých snů se nedožije. Bez ní mu totiž zbývá maximálně rok a půl. Společně s rodinou bojuje bývalý policista a motorkář Míra prostřednictvím sbírky o každý další den života. Zatím se mu to však příliš nedaří. Částka je příliš vysoká.

Zda vaše zdraví ohrožuje nebezpečný viscerální tuk zjistíte pomocí krejčovského metru.

Jak se zbavit břicha: Proč „panděro“ není jen o kráse a proč ohrožuje zdraví

Mezi břišním tukem a smrtí existuje přímá linka. Typický pivní pupek není jen otázkou estetického vnímání. V případě, že se jedná o nebezpečný viscerální tuk, je do značné míry ovlivněno i zdraví a život jako takový. Je dobré vědět, jak poznat, že se jedná o viscerální tuk a jak ho změřit, i to, proč je tuk na břiše tak nebezpečný. Podívejte se na rady, jak zhubnout v oblasti břicha.

Lépe snášet pocity těžkých a oteklých nohou pomůže jedna skvělá pomůcka, kterou ale lidé ne vždy umějí používat.

Otoky nohou řeší pomůcka, kterou předepíše lékař. Řekněte si o ni

Otlaky po páscích bot a nemožnost se do nich po vyzutí znovu obout. Kotníky, za které by se nemusel stydět menší slon. Pocity tíhy a touha nemuset na ztěžklých nohách stát už ani minutu. To jsou letní prožitky mnoha lidí. Někomu se to děje jen občas. Ti, kteří však mají potíže se žílami, řeší otázku oteklých nohou poměrně často. Pomůže jednoduchá pomůcka, kterou může předepsat lékař.

Vilík je sedmiletý chlapec s vzácným typem rakoviny. Diagnóza: Ewingův sarkom s genem CIC.

Malému Vilíkovi zbývá jen pár měsíců. Rodina prožívá poslední společné okamžiky

„Každá chvíle, kdy se nám podaří zapomenout, má cenu zlata,“ říká tatínek sedmiletého Vilíka. Chlapci byl totiž náhle diagnostikován velmi vzácný typ rakoviny - Ewingův sarkom s genem CIC. Rodičům zdravého sportujícího chlapečka tak lékaři najednou sdělili fatální diagnózu s krátkou dobou dožití. Rodina souhlasila s uspořádáním sbírky, aby mohla s chlapcem strávit poslední společné měsíce. Doposud vybrali přes 2,4 milionu korun, tedy o celé dva miliony více, než původně vůbec doufali.

Za svůj vstřícný přístup k pacientům zdravotní sestra Věra Suchá obdržela titul Sestra roku.

Sestra roku zachraňuje životy z invalidního vozíku. Trpí roztroušenou sklerózou

Věra Suchá je zdravotnice celým svým srdcem. Za svůj výjimečně vstřícný přístup k pacientům získala jako jediná v historii oba tituly Sestra roku a Sestra mého srdce. Od svých osmnácti let však trpí roztroušenou sklerózou, která ji po opakovaně prodělaném covidu upoutala na invalidní vozík a způsobuje jí velké bolesti. Svá ocenění si právem zaslouží i z toho důvodu, že dělá vše pro to, aby vstala a mohla se ke svým pacientům vrátit v plné síle. „Jsem sestra, do práce musím,“ říká Věra Suchá. Víc, než musí, ale chce.

Klíšťat infikovaných borélií je v ČR přes deset procent.

Sezona klíšťat je v plném proudu. Mapa ukazuje, jak moc jsou v Praze aktivní

Nepříjemnou součástí letních měsíců je výskyt klíšťat. Ty se nevyhýbají ani hlavnímu městu. Pozor by si měli dát lidé především v pražských lesích, lesoparcích, ale i městských parcích. Protože jsou klíšťata původci infekčních nemocí, pečlivě je sleduje i pražská hygienická stanice nebo speciální mapa.

Další díl podcastu O životě zblízka je tady. Tentokrát na téma (Ne)vyléčitelné štěstí zkoumají vědci

Lékař jí diagnózu syna řekl do telefonu. Pak jsem se zhroutila, říká Lenka

Nemluví, má problémy s rovnováhou a koordinací pohybu. Mentálně se vyvíjí mnohem pomaleji než jeho vrstevníci. Trápí ho epileptické záchvaty. I přesto rodiče Olivera, který trpí Angelmanovým syndromem, mluví o štěstí. A aby mu šli ještě více naproti, oslovili manželé Hajgajdovi přední světové vědce a lékaře a společnou silou zahájili výzkum zaměřený na nalezení léku v Českém centru fenogenomiky. Proč se děti s neléčitelným genovým onemocněním označují jako šťastné, kdy se rodiče Olivera dozvěděli, že jejich syn trpí vzácným onemocněním, a jaké jsou vyhlídky na léčbu, si budu dnes povídat s Lenkou Hajgajda, maminkou sedmiletého Olivera ale také spoluzakladatelkou a ředitelkou Asociace genové terapie a pro mě i velkou hrdinkou, která díky svému přístupu může zcela změnit osudy mnoha rodin a dětí.

U nových a raných brambor je důležité, aby se po sklizni co nedříve dostaly k zákazníkovi.

Zase mi shnily. Rychlé zkáze drahých raných brambor lze chytře zabránit

Brambory se (nejen) podle Evropské unie dělí na brambory nové, rané a ostatní konzumní neboli brambory pozdní. U aktuálně nabízených brambor raných se mnoho lidí setkává s tím, že jim začnou doma velmi rychle hnít či chytnou plíseň. Produkt v ceně pohybující se mezi nezanedbatelnými 20 až 30 korunami za kilogram tak snadno skončí v koši. Jde tomu však zabránit.

Margita Dohnalová Řezníčková bojuje s rakovinou prsu. Na léčbu její tělo nereaguje.

Oblíbená kadeřnice z Uherského Hradiště bojuje s rakovinou. Léčba nezabírá

Pro kadeřnici Margitu Dohnalovou Řezníčkovou byla její práce vším. Bavilo ji dodávat ženám dobrými účesy sebevědomí. Pak ale Margita onemocněla rakovinou prsu. Bohužel ani přes okamžité zahájení chemoterapie její tělo na léčbu nereagovalo. Sama si proto našla alternativní metody, které jí mohou pomoci zachránit život. Vysněná cesta ke zdraví je však velmi nákladná.  

Má za sebou mnoho operací a před sebou samá omezení. Pomoci by mohla transplantace.

Jediná Davídkova naděje: transplantace střev a jater. Nikdy nebyl ani v bazénu

Šestiletý David Hyžík nebude kvůli svému onemocnění, kterým je cystická fibróza, nikdy žít život jako jeho vrstevníci. V útlém věku má za sebou už dvacet operací. Nyní se navíc dostal do fáze, kdy mu kvůli doprovodné cirhóze jater začíná tento životně důležitý orgán selhávat. I banální onemocnění představuje pro chlapce obrovské riziko, takže musí žít prakticky v izolaci. Jeho jedinou nadějí je transplantace střev a jater.

Jan Procházka z Českého centra pro fenogenomiku ve výzkumu vede fenotypizační modul zaměřený na systematickou charakterizaci myších modelů.

Vědce si jako sportovce koupit nelze. S genetickou nemocí pomáhají myší embrya

„Když na jednu misku vah dáte všechny pacienty se vzácnými onemocněními a na druhou misku vah dáte všechny pacienty s rakovinou a HIV, tak vzácná onemocnění převáží, říká v rozhovoru vědec z Českého centra pro fenogenomiku Jan Procházka, který ve výzkumu vede fenotypizační modul zaměřený na systematickou charakterizaci myších modelů.

Matyásek trpí vzácnou neurologickou poruchou zvanou Rettův syndrom.

Vážné onemocnění pohledem brášky. Mám ho moc rád. Bojím se, že si ukousne prst

Matyásek Kremz je téměř tříletý roztomilý chlapeček. Nevyléčitelné onemocnění by u něj na první pohled nikdo nepoznal. Pravdou však je, že chlapec trpí vzácnou neurologickou poruchou zvanou Rettův syndrom. Ta se většinou vyskytuje u dívek, ale společně s pěti dalšími chlapci v České republice ji bohužel dostal do vínku i Matyásek. Celou situaci těžce nese i jeho šestiletý bráška Maximek.

Plané neštovice. Je lepší je prodělat, nebo proti nim očkovat? Prodělání nemoci poskytuje doživotní imunitu. Očkování zase chrání přes komplikovaným průběhem a oslabené jedince.

Neštovicová párty, nebo očkování? Řešíme věčné rodičovské dilema

Planými neštovicemi se každý rok nakazí až 60 tisíci lidí. Z toho více než 90 procent nákaz tvoří děti do 9 let. Mnoho rodičů netuší, že i proti neštovicím existuje očkování. Proti neštovicím se očkují děti už od 9 měsíců. Lékaři radí očkovat děti, které neštovice neprodělaly do věku 10 let. Nebezpečné jsou neštovice pro těhotné ženy a děti s dalšími onemocněními, včetně ekzému. Kdy je nejlepší neštovice dostat? A jak s nimi souvisí pásový opar?

Přechodná parestézie je zpravidla bezbolestná a neškodná, ta chronická však může být příznakem vážnějších zdravotních problémů.

Brnění a mravenčení v končetinách: někdy banalita, jindy vážný zdravotní problém

Mravenčení a brnění v končetinách zná většina lidí. Dostavuje se většinou, když člověk příliš dlouho dřepí, nebo sedí s nohou přes nohu. Není to příliš příjemný pocit, ale zpravidla brzy odezní. Pokud se však toto mravenčení, neboli parestézie, vyskytuje často a bez zjevných příčin, mohlo by signalizovat vážnější zdravotní problémy.

Muži si svou pleš často před sluncem nechrání.

Typická nemoc lidí po sedmdesátce souvisí také s plešatěním. Chraňte se včas

Aktinická keratóza je nemoc, kterou má po sedmdesátých narozeninách v podstatě každý druhý člověk. Postihuje kůži vystavenou slunečnímu záření a mezi pacienty trojnásobně převažují muži. Souvisí to s tím, že jim častěji řídnou vlasy a trpí plešatěním. Na nechráněné pokožce hlavy pak vznikají útvary, které se snadno změní na nádory. Je dobré vědět, jak se tomu správnou péčí o pleš a další nechráněná místa na hlavě pokud možno vyhnout.

Líbáním psa zvyšujete pravděpodobnost onemocnění infekční chorobou.

Líbáte svého psa? Zřejmě nevíte, že riskujete i zákeřnou larvu v oku

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Může být ovšem i častým zdrojem infekcí a přenést tak na člověka řadu onemocnění. V nejlepším případě to skončí průjmem, v nejhorším slepotou či meningitidou. Nejnebezpečnějšími nemocemi přenosnými ze psů na lidi patří mimo jiné toxokaróza, toxoplazmóza či pasterelóza. Přenosu infekce ze psů na lidi lze zabránit pomocí dodržování určitých opatření.

Krvácivou horečku dengue  přenášejí moskyti. Ilustrační foto

Přibývá horečky dengue. Pacienti z kraje se nenakazili v Evropě, riziko vzrůstá

Případů horečky dengue přibývá. V Olomouckém kraji evidují epidemiologové od začátku roku do konce května tři případy. Například předloni nebyl za celý rok ani jeden. Riziko nákazy roste v Evropě s tím, jak se komár tygrovaný (Aedes albopictus) šíří. Původem jihoasijský druh se usídlil již v řadě evropských zemích. Zaznamenán byl vědci lokálně i na jižní Moravě.

Krvácivou horečku dengue přenášejí komáři tygrovaní, kteří jsou i v Evropě.

Horečkou dengue se lze nakazit už i v Evropě: Jak se projevuje, co očkování

Organizátoři letošního karnevalu v brazilském Riu de Janeiru rozdávali návštěvníkům z celého světa repelenty proti bodnutí komárem přenášejícím horečku dengue. Kvůli změnám klimatu může ale člověk onemocnět nejen v Jižní Americe, Asii či Africe, ale i v Evropě. I v té se totiž objevil komár tygrovaný, který může šířit právě horečkou dengue. Deník přináší odpovědi na základní otázky.

Opakovaná bolest hlavy může signalizovat vysoký krevní tlak.

Skrytý zabiják: 15 příznaků, které vás mohou varovat i bez použití tlakoměru

Vysoký tlak nedostal svoji přezdívku skrytý zabiják nadarmo. Vysoký tlak neboli hypertenze totiž nebolí. Obtíže se buď nevyskytují vůbec, nebo jsou takové, že nad nimi člověk jen mávne rukou. Nemoc proto často zůstává relativně dlouho nerozpoznaná. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že 46 procent dospělých o svém vysokém tlaku vůbec neví, a tudíž jej neléčí. Znenadání ale může přijít infarkt, srdeční selhání nebo mozková mrtvice. Jaké příznaky vás mohou včas varovat?

Na procházky po Chorvatsku si nezapomeňte repelent.

Tropické nákazy můžete chytit už i v Chorvatsku. Ochrání vás jedna pomůcka

Cestovní kanceláře na svých stránkách mnohdy ubezpečují klienty, že jim v Chorvatsku nehrozí žádné velké zdravotní nebezpečí, a pokud ano, tak jsou to především spálení od slunce či průjem po snězení nezvyklého jídla. Jenže specialisté na cestovní medicínu mají jiný názor. Na co si dát v Chorvatsku pozor a co v Chorvatsku nedělat, nebo spíše dělat pro své zdraví? Podceňovaným problémem může být bodavý hmyz. Nemusíte si hned pořizovat moskytiéru, stačí koupit jednoduchou pomůcku.

Diabetem 2. typu v České republice onemocní přibližně každý třetí člověk

10 příznaků, které varují před cukrovkou 2. typu. Poznejte ji i bez lékaře

Jedním z nejzávažnějších hromadně se vyskytujících onemocnění je cukrovka 2. typu. V České republice tato choroba postihne přibližně každého třetího člověka. Problémem je, že nemocný o své diagnóze často neví a na jeho diabetes se přijde jen náhodou. Existují však příznaky, které by pacienty mohly včas varovat.

Zemřela legenda Arsenalu Kevin Campbell.

Další tragédie. Fotbal se ponořil do smutku, odešla legenda Arsenalu Campbell

Den po startu mistrovství Evropy v Německu se fotbalový svět ponořil do smutku. V sobotu vyhasly životy dvou fotbalistů. Fanoušky šokovala nečekaná smrt černohorského reprezentačního brankáře Matiji Sarkiče, kterému bylo pouhých 26 let. Zákeřné nemoci pak podlehla legenda Arsenalu Kevin Campbell, bývalému hvězdnému útočníkovi bylo 54 let.

Ultrazvukový odpuzovač klíšťat se dává na obojek. Je to jedna z možností, jak psa ochránit.

Stačí jedno přisáté klíště a psovi nakaženému anaplazmózou jde o život

/VIDEO/ O tom, že náš čtyřnohý parťák je magnet na klíšťata, není pochyb. Letos už v lednu lidé na psech na jihu Čech nacházeli klíšťata. Bohužel, už se vyskytla řada případů, kdy se pes od klíštěte nakazil zákeřnou nemocí odborně nazývanou anaplazmóza. Chovatelka Lenka Jedličková z Táborska se strachovala o život jejího pětiměsíčního štěněte německého ovčáka. Naštěstí se pak ukázalo, že se prcek někde bouchnul a v hematomu se udělal zánět. Anaplazmóza, jedna z nemocí přenášených klíštětem, je však pro psa velmi nebezpečná.

Nádor slinivky patří k nejagresivnějším

Jak poznat nádor slinivky: Pozor na bolesti u pupku či bolesti zad

Na málokteré nádory se umírá tak často, jako na ty, které postihují slinivku břišní. Rakovina slinivky patří k těm nejagresivnějším a v časných stádiích k nejhůře odhalitelným. Přesto se lékaři nevzdávají a zkoušejí novou cestu, jak pacienty s touto diagnózou zachránit. Jak se pozná rakovina slinivky břišní, jak se projevuje nádor na slinivce, kde bolí a jak ho včas odhalit, radí gastroenterolog Ondřej Urban.