Nehty mohou v určitých obdobích života měnit svůj tvar, barvu i sílu. Podle jejich vzhledu můžete poznat, co vašemu tělu chybí, nebo s čím zrovna bojuje. Zbystřit byste měli především ve chvíli, když se na nehtech objeví rýhy, skvrny, praskliny či podélné čáry. Někdy totiž mohou nehty poukazovat na plíseň, jindy na agresivní rakovinu. Jak poznat nemoc podle nehtů? A co znamenají bílé skvrny na nehtech?
Sbírka pro malého Martínka Zatloukala, která se uskutečnila na začátku podzimu, vám nejspíš nemohla uniknout. Pro nemocného chlapce s kudrnatými vlásky a roztomilým úsměvem se vybrala obrovská částka v rekordním čase. Během pár dní získal od štědrých lidí na svou léčbu přes 150 milionů korun. Kdy Martínek podstoupí léčbu, kterou kliniku rodina vybrala a jak je na tom chlapeček aktuálně se zdravím?
Post ředitele Domova na Jarošce v Hodoníně se zdá být jako začarovaný. Za poslední necelé čtyři roky kraj měnil šéfa tohoto zařízení se zvláštním režimem lidem s duševním onemocněním hned čtyřikrát. Navíc i toho současného, Václava Polácha, v září 2021 vedení kraje jen pověřilo ředitelem po předchozím výběrovém řízení, které zrušilo.
Tmavé kruhy pod očima jsou často varováním našeho těla, že si dopřáváme příliš málo spánku. Někdy se však tento kosmetický problém stává vážným zdravotním rizikem, nebo spíše jeho vnějším projevem. Pro úspěšnou léčbu je vždy potřeba určit, co tmavé kruhy pod očima způsobuje. Někdy nás totiž může tělo tímto způsobem varovat, že nám hrozí selhání jater či trpíme jinou vážnou chorobou. Co ale na kruhy pod očima zabírá a jak se jich zbavit?
Sedmnáctý listopad je nejen Dnem boje za svobodu a demokracii, ale též Světovým dnem předčasně narozených dětí. Ty mnohdy musely hned při startu zabojovat o život. Lékaři dnes umějí zachránit novorozeňata vážící kolem pěti set gramů.
Dvanáctileté štíhlé usměvavé brunetce se před dvěma lety změnil život. Už si nemůže hrát jako dřív, ubyli ji přátelé a nechodí ani do školy. Středobodem světa pro ni i její maminku je její zdraví. Nyní jsou navíc v situaci, která pro ně není finančně únosná, a tak se odhodlaly obrátit na veřejnost.
Již 24. ročník odborné kardiologické konference Kardioden přilákal do Vendryně na Třinecku na 500 odborníků z řad lékařů i nelékařského zdravotnického personálu. Akce, která je věnována problematice kardiovaskulárních chorob, letos nově přinesla kromě přednášek i široce pojaté workshopy specializovaných ambulancí kardiocentra a telemedicíny.
Veřejnou sbírku pro svého vážně nemocného kolegu se rozhodli vyhlásit policisté na Vysočině. Žďárského policistu Lukáše Zítu postihlo v nedávné době progresivní a fatální onemocnění způsobující ztrátu buněk centrální nervové soustavy. Na toto onemocnění bohužel neexistuje léčba.
Vlna respiračních onemocnění se na podzim nevyhnula ani Vysočině. V současnosti je nejvíce nemocných na Žďársku, celkem 1915 pacientů na sto tisíc obyvatel. Nemoci se šíří hlavně mezi předškolními dětmi. Nejméně nových případů (1001) hlásí Třebíčsko.
Více než jeden milion lidí v České republice trpí diabetem a právě 14. listopadu se každoročně slaví Světový den diabetu, který má poukázat na prevenci.
Ve středu 15. listopadu 2023 od 10 do 16 hodin se v prostorách posluchárny Nemocnice Třinec uskuteční akce na téma prevence cévní mozkové příhody. Vstupné je zdarma.
Kvůli nemoci v kapele se ve středu 15. listopadu neuskuteční koncert Lenky Dusilové. O vystoupení oceňované zpěvačky ale českolipští fanoušci nepřijdou.
Příběh armádní vojákyně a letušky Lenky Růžkové strhl opět obrovskou vlnu solidarity. Její situace je vážná a bez speciální a drahé léčby u nás prakticky neřešitelná. Možná proto se během 24 hodin našlo téměř 11 500 lidí, kteří svým příspěvkem umožnili mladé ženě, jež onemocněla nejagresivnější formou rakoviny, podstoupit léčbu, která jí může zachránit život.
/FOTO/ „Střih, klapka a můžeme,“ ozývalo se z mlhy husté tak, že by se dala krájet. Štáb nekonečného televizního seriálu Ulice totiž zavítal na začátku tohoto týdne pod Ještěd, aby natočil scény pro novoroční díl seriálu, který odstartuje novou sezónu.
Lidové rady typu: dej si plzničku, ledvinám to určitě prospěje, se šíří ústním podáním napříč českou populací. V národě, kde má nemocné ledviny každý desátý člověk, se jedná o žádanou informaci. Zeptali jsme se proto našeho předního odborníka na tento orgán, nefrologa Ondřeje Viklického, přednosty Transplacentra IKEM, co všechno ledvinám prospívá, jak má vypadat správný pitný režim a proč by obavy o ledviny měly přijít už ve chvíli, kdy naše osobní váha ukazuje příliš vysoké číslo.
Pro rockery, kteří se těšili na sobotní koncert Aleše Brichty 40 let na scéně a Alkeholu doplněný o projekt Hattrick, přišla téměř na poslední chvíli nepříjemná zpráva. Koncert je z důvodu nemoci odložený na únor příštího roku.
Když se o někom řekne, že má nemoc králů, zní to vznešeně. Ve skutečnosti jde o velmi nepříjemné onemocnění kloubů, které je známé i pod méně vzletnými názvy jako pakostnice, podagra nebo dna. Pokud se rozvine do těžké formy, stává se utrpením i pouhý dotyk postiženého kloubu. Lékařská věda ví, jak pacientům pomoci, ale nemocní si mohou pomocí vhodné stravy trochu ulevit také sami. Jaké potraviny nám při dně uleví od bolesti?
Černý kašel je na vzestupu. V Olomouckém kraji evidují zdravotnické statistiky za minulý měsíc 15 případů, nejvíce v republice. Jedná se o vysoce nakažlivou bakteriální infekci dýchacích cest, která představuje největší nebezpečí pro malé děti.
Anna Julie Slováčková vydala nové album, na jehož křtu ji na pódiu nečekaně překvapili rodiče. „Nejdřív jsem z toho, že za mnou přišli, nebyla úplně nadšená. Ale pak jsem byla ráda,“ svěřila se v rozhovoru pro časopis Story. Zpěvačka zároveň otevřeně promluvila o vážné nemoci, která ji už podruhé atakuje, a prozradila, u koho našla v nejtěžších chvílích pevné objetí i velkou útěchu.
/VIDEO, FOTO/ Rodinný výlet na kole nebo standardní trénink boxu. Dva různí muži, kteří nedávno prožili zástavu srdce nebo infarkt, se shodují, že to přišlo z ničeho nic. Přitom byli zdraví a chodili na preventivní prohlídky. Podle lékařů se zvyšuje trend onemocnění kardiovaskulárních chorob u mladých lidí čím dál tím víc. Ještě před deseti lety by záchranu v některých případech rovnou vzdali, nyní dokážou pomoci i pacientům, kterým srdce nebilo celou hodinu.
Díky nezvykle teplému průběhu podzimu neútočí počátkem listopadu akutní respirační choroby v takové míře, jako v minulých letech, kdy v plné síle řádila pandemie covidu-19. Případů onemocnění sice v Olomouckém kraji přibylo, ale nijak výrazně. Průběh nemoci covid-19 navíc podle praktických lékařů není nijak závažný.
Nemocnice Písek se v úterý 14. listopadu zaměří na prevenci cukrovky. Při příležitosti Světového dne diabetu připravuje informační kampaň k tomuto onemocnění a preventivní vyšetření. Tomu, kdo chce znát svou hladinu cukru v krvi, budou od 8.30 do 10.30 hodin k dispozici pracovníci Oddělení klinické biochemie.
Jak agresivní dokáže být rakovina, poznala bohužel na vlastní kůži armádní letuška Lenka Růžková. Když si nahmatala na břiše bulku, nečekala, že to bude něco závažného. Bohužel se však jednalo o maligní melanom, projev nejagresivnější formy rakoviny kůže. Nádor připravil Lenku o zdraví, ale nikoliv o víru. Na její léčbu v zahraničí přispěli Češi už přes 5 milionů korun, ale ona chce hlavně to, aby se o této nemoci dozvědělo co nejvíce lidí.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Osvětová akce Movember je tradičně spojena s listopadem, knírem a karcinomem prostaty, který představuje nejčastější nádorové onemocnění mužů v České republice. Oblastní nemocnice Kladno se připojuje k Movemberu a zve všechny muže v pondělí 6. listopadu od 12 hodin do 15 hodin do urologické ambulance na preventivní vyšetření.
Někdo otevřel Pandořinu skříňku a to si žádalo, aby se táborníci na jeden říjnový víkend opět navrátili do Tábora dvojí krve… Ve světě se dějí hrůzostrašné věci. Lidé se chovají jinak, než je jejich zvykem. Ti, kteří by dříve neublížili ani mouše, jsou teď plní zášti a nenávisti; vlídní lidé, kteří se s každým vždy rádi podělili by si teď pro svou lakotu nechali koleno vrtat; dobrosrdeční a milosrdní jedinci, kteří všem okolo pomáhali jsou teď ke všemu a všem lhostejní a dokonce i ti, kteří se starali jen o sebe upadli do úplné apatie. To ale není zdaleka vše. Ve světě se objevují i záhadné nemoci, na které se stěží hledá lék a když už se nalezne, objeví se hned nová, ne méně zákeřná nemoc.
Dusivý kašel, rýma, mrzutost. Respirační onemocnění u dětí je noční můrou všech rodičů. Ať už se jedná o nachlazení nebo chřipku, situace je nepříjemná a přináší řadu omezení.
Díky nezvykle teplému průběhu podzimu neútočí počátkem listopadu akutní respirační choroby v takové míře, jako v minulých letech, kdy v plné síle řádila pandemie covidu-19. Případů onemocnění sice na Přerovsku přibylo, ale nijak výrazně. Průběh nemoci covid-19 navíc podle praktických lékařů není nijak závažný.
Jak spolu souvisí zrak a spánek? Podle nové studie velmi úzce. Nedostatečný spánek, ospalost během dne i chrápání se totiž podle vědců mohou pojit se zvýšenou pravděpodobnostní vzniku glaukomu, hlavní příčiny slepoty. Glaukom podle výzkumu v příštích dvaceti letech postihne na 112 milionů lidí na celém světě.
Počet nových případů akutních respiračních onemocnění na Vysočině mírně poklesl. Výrazný nárůst zaznamenali hygienici pouze na Havlíčkobrodsku. Nejvíce jich zůstává na Žďársku.
O tom, jak bude fungovat váš mozek, se rozhoduje už ve středním věku. Z americké studie jednoznačně vyplynulo, že zdravý životní styl ve středním věku může vést ke snížení rizika demence v pozdějším věku. Změna životního stylu a dodržování několika jednoduchých pravidel v období od třiceti do šedesáti let může významně ovlivnit, zda Alzheimerova choroba nebo jiná forma demence postihne člověka o desítky let později.
Vysokou voňavou bylinu si zpravidla spojujeme s osvěžujícími letními nápoji. Aromatická máta peprná však v sobě skrývá neuvěřitelné množství léčivých účinků. Mezi nejvýraznější určitě patří podpora správného fungování trávicí soustavy a pomoc při žaludečních nevolnostech, bolestech břicha a dalších trávicích potížích. Vědecké studie dokonce naznačily, že máta umí zmírnit i příznaky tak nepříjemného a bolestivého onemocnění, jakým je syndrom dráždivého tračníku. Jak máta pomáhá při problémech se zažíváním? A kdy se máty raději vyvarovat?
Tma, zima a spousta práce i povinností doma trápí nyní čím dál víc lidí. V posledních letech u nás tak přibývá těch, kdo trpí depresemi a syndromem vyhoření. Odborníci ale upozorňují, že není třeba každému hned předepisovat léky na duši. Klíčové je, aby se člověk postaral o svou psychiku nejprve sám změnou životního stylu. Máme pro vás sedm lékaři doporučených tipů. Když je využijete, s velkou pravděpodobností nebudete antidepresiva potřebovat.
Bude to letos poslední pokus na zisk bodů. Ještě dva závodní dny v mistrovství světa superbiků má před sebou Oliver König. Pražský rodák před španělskými závody hodně trénoval na motokrosové motorce a rád by si v nich udělal radost.
Truchlící si často kladou po smrti blízkých otázku: Kdy už ta bolest přejde? Truchlit, když nám někdo zemře, je úplně normální. Čím byl vztah k danému člověku silnější, tím déle přetrvává v duši bolest z jeho odhodu. Nakonec je ale třeba ztrátu přijmout a jít životem dál. Co dělat, když to někdo nedokáže?
Časté krvácení z nosu vnímá většina z nás pouze za kosmetický problém, který ale značně znepříjemňuje kvalitu života. Nejčastějším důvodem krvácení z nosních dírek bývá prasknutí oslabené krevní cévy, ale někdy může být příčina mnohem závažnější. Jaké jsou důvody krvácení z nosu, jaké choroby vám hrozí, jak krvácení zastavit a proč nepomáhá vypálení cévek?
Maminka dvou malých dětí Hana Čechová nedávno sebrala odvahu a vystoupila před novináři se svým příběhem. Vyprávěla o tom, kolik snahy ji vždy stálo zhubnutí pár kilogramů. Jak už téměř hladověla, a přesto stále přibírala. Jak dlouho nenacházela pochopení od lékařů. Nakonec ji k odhalení příčiny jejího trápení, kterou je málo známá, ale přesto poměrně častá nemoc, přivedla její kamarádka. Hana Čechová má nemoc s názvem lipedém.
Kašel je přirozený obranný mechanismus, kterým se nás tělo snaží zbavit prachu nebo jiného nepořádku v dýchacích cestách. Je tedy normální si odkašlat. Pokud jde o kašel akutní, krátkodobý, ten dá se zvládnout pomocí volně prodejných léků. U chronického kašle už ale nastává problém. Jak dlouhý kašel je ještě normální a člověk vystačí se samoléčbou? Kdy už raději určitě vyrazit k lékaři a jaká vyšetření zřejmě budete muset podstoupit? Bát se jich nemusíte.
Znáte ten pocit, když si při dlouhém sezení s nohou přes nohu způsobíte nepříjemné brnění dolních končetin? Pokud se mravenčení objevuje častěji a bez zjevné příčiny, důvodem může být i nejzávažnější žilní onemocnění – hluboká žilní trombóza. V nejhorším případě vás může ohrozit na životě i smrtelná embolie plic. Co vše může brnění končetin způsobovat a kdy jet okamžitě k lékaři?
V ČR se objevují ohniska vysoce nakažlivého černého kašle u neočkovaných dětí včetně dětí ve školním věku. Případů bylo za letošní rok do konce září nahlášeno 127, proti loňskému roku dvojnásobek. V tiskové zprávě o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nejrizikovější je podle odborníků nákaza pro malé děti, které ještě nemají dokončené očkování, jež je v ČR povinné a které se vyžaduje i pro přijetí do mateřské školy.
/VIDEO, FOTO/ Každé tři minuty se na světě narodí dítě s takzvanou golfovou nohou. Jedná se o vrozenou vadu, při které jsou chodila vtočená dovnitř. To znamená celoživotní bolest a trápení. Při správné léčbě se může dítě zcela uzdravit. Úspěšný podnikatel a kadeřník Tomáš Arsov se s touto nemocí narodil také a nyní uspořádal tzv. Tkaničkovou výzvu na pomoc dětem postiženým touto vadou.
Příběh Miloše Duška je naprosto strhující. Jednapadesátiletý muž z Krásné Lípy se už 12. rokem sžívá s diagnózou mnohočetný myelom. Má za sebou tři roky chemoterapií, pět let nemocniční dialýzy, čtyři roky dialýzy v domácím prostředí, jednu transplantaci kostní dřeně a jednu transplantaci ledviny. Na konci tohoto výčtu stojí obdivuhodný Miloš opakovaně na stupních vítězů a sbírá medaile ze sportovních klání po celém světě. Kde na to všechno bere sílu?
Nejde jen o sport. Podzim se na zlínské Letné již tradičně nese ve znamení podpory charitativních projektů, které jsou zaměřené na prevenci proti onkologickým onemocněním. Jedním z nich je právě Růžový říjen, do kterého se pvoligový FC Zlín zapojuje již třetím rokem.
Život jednatřicetiletého Tomáše Hoise se bohužel vždy lišil od života jeho vrstevníků. Narodil se s vážnými a celoživotními onemocněními – cystickou fibrózou a dilatační kardiomiopatií. Jedinou možností bylo podstoupit transplantaci srdce a plic najednou. Jenže zákrok způsobil komplikace, takže Tomášovi přestaly fungovat ledviny. Nové už nedostane.
Je to už osm let, co Mária Mucha bojující s roztroušenou sklerózou začala tvořit dobové kostýmy ze 14. století. Bez náčrtu, bez metru nebo šicího stroje. Jen s vizí a ručně. Mária Mucha žije střídavě ve Zlíně a ve Francii. Své kostýmy vystavuje a výtěžek putuje nadaci Roska, která podporuje lidi se stejnou nemocí, jakou sama trpí. Pro Deník popsala i to, jak surový život s obávanou diagnózou může být.
V Česku byl zřejmě posledním přeživším, na němž v koncentračním táboře Osvětim vykonával pokusy nacistický lékař Josef Mengele. Ve čtvrtek 12. října po dlouhé nemoci zemřel Jiří Fišer z Mohelnice. Dožil se 87 let.
V Česku byl zřejmě posledním přeživším, na němž v koncentračním táboře Osvětim vykonával pokusy nacistický lékař Josef Mengele. Ve čtvrtek 12. října po dlouhé nemoci zemřel Jiří Fišer z Mohelnice. Dožil se 87 let. Jako pétépák musel rok fárat v dole Gottwald v Horní Suché u Ostravy.
Migréna je závažné neurologické onemocnění, kterým trpí přibližně každý desátý. Lidé trpící tímto onemocněním, mohou nyní přijít konzultovat svůj stav se specialisty po celé republice. Své dveře jim otevřou 26. října 2023 v 15 hodin i v nemocnici ve Strakonicích.
Desítky obrazů, fotografií a rukodělných výrobků od pacientů s roztroušenou sklerózou jsou k vidění v Knihovně Matěje Josefa Sychry ve Žďáru nad Sázavou. Výstavu s názvem Cesta za duhou na slavnostní vernisáži představil místní spolek ROSKA Žďár nad Sázavou s Nadačním fondem IMPULS.
Odmalička na Claru z Hondurasu pokřikovali, ať dá nohy k sobě, ať se pořádně nají, ať začne cvičit, aby měla normální postavu. Aby byla stejná jako ostatní. Její vrozená vada jí v tom však vždy bránila. Díky četným onemocněním nemůže dát nohy k sobě, má anální píštěl, trpí únikem moči, nemožností úplného vyprázdnění, nemůže mít děti, ale i přesto se naučila mít se ráda a milovat své tělo. Přála by si, aby se to, třeba díky ní, naučil každý.
Páchnoucí dech není nic příjemného a způsobuje řadu potíží a společenských faux pas. Není však ničím výjimečným a v určitém období života se s ním setkala zhruba třetina populace. Někdy jej může způsobovat chyba v ústní hygieně, jindy může jít o vážný zdravotní problém. Jak se zápachu z úst zbavit a co bývá jeho příčinou? Kdy může být páchnoucí dech nebezpečný a signalizovat vážné onemocnění?