Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Středy doktora Středy: Žitná vláknina je nejen na hubnutí

Východní Čechy – Další rostlina, které se v naší pravidelné rubrice budeme věnovat, je žito seté. Je to obilovina, ze které se mele mouka pro výrobu chleba, perníků či těstovin. Žito oproti pšenici obsahuje mnohem více vlákniny a někteří vědci tvrdí, že dokonce obsahuje látky s protinádorovými účinky a chrání organizmus proti srdečním a cévním chorobám. Vhodnější než mouka je potom žitná vláknina, která je vyrobena mletím zrn společně s jejich obaly a slupkami.

VIDEO: Na rozestavěné silnici se našly kostry dávných Chrudimáků

Chrudim - Při záchranném archeologickém průzkumu na staveništi severního silničního přivaděče teď archeologové v Chrudimi našli stopy po pravěkém sídlišti z období neolitu, čili mladší doby kamenné a také eneolitu, starší doby kamenné. Půda vydala i dvojici hrobů s mnohem mladšími kosterními pozůstatky a archeologové narazili též na možné pozůstatky žárových hrobů lužické kultury.

Nedovolme, aby se zrodila Planeta psů

Budeme čipovat psy, a to ve velkém. Tak zazněla jedna z reportáží v hlavní zpravodajské relaci našich televizních stanic. Rodinní mazlíčci tak začnou pod kůži dostávat miniaturní přístroje, které určí jejich polohu, když se ztratí. Také zřejmě ponesou informace, kdy a proti čemu bylo zvířátko očkováno.

Černého kašle v Česku bylo loni nejvíc za posledních 50 let

Loni bylo v Česku nejvíc černého kašle za posledních 50 let, léčilo se s ním 2521 lidí, v roce 1963 to bylo 3399 osob. Letos počty onemocnění klesly, v prvním pololetí bylo 397 případů. Na svém webu to uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nejvíc případů od druhé světové války bylo v roce 1956, tedy dva roky před zavedením plošného očkování. Počet případů tehdy dosáhl 49.144.

Vedra pokračují, nejvíce jsou ohroženi zejména senioři

Kutnohorsko - Výkyvy počasí a extrémně vysoké teploty pokračují. Obzvlášť citliví jsou na ně senioři. Kvůli absenci pocitu žízně u nich může snadno dojít k dehydrataci. „Je nutné, aby byli starší lidé v těchto tropických dnech neustále pod dohledem. Nemají totiž pocit žízně, a proto u nich musí někdo být a dohlížet na pravidelný pitný režim," doporučila staniční sestra z čáslavské nemocnice Jaroslava Bělská.

Obnova lesů má pokračovat. Na horách se bude i vápnit

Teplicko - Premiér Bohuslav Sobotka a ministr životního prostředí Richard Brabec v pondělí navštívili lesy nad Dlouhou loukou na Teplicku. Kolona černých limuzín přijela do Krušných hor z Ústecka. Společně s předsedou vlády si smrky na hřebenech hor prohlédl i radní Ústeckého kraje Martin Klika. „Navštívili jsme místo, kde na přelomu 80. a 90. let byly lesy zničeny exhalacemi. Před časem zde proběhla náhradní výsadba lesa a teď se ukazuje, že bude potřeba další. Některé stromy hynou a to buď přirozenou cestou, nebo v důsledku různých chorob. Vláda se bude věnovat této problematice na svém výjezdním zasedání v Ústeckém kraji," řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Klíšťata zatím vážněji nezahrozila

Letní sezona je už delší dobu v plném proudu a na infekční oddělení Slezské nemocnice znovu přivádí pacienty s infekcí přenášenou nemocným klíštětem. Situace zatím hrozivá není.

Rady do zahrady: Seriál o podnožích

Třešńové podziže P-TU-1, P-TU-2 a P-TU-3 jsou množené generativně (semenem). Vytvářejí rovné podnože s hladkou borkou. Tyto podnože mají bohatý kořenový systém, hluboko koření a velmi dobře kotví v půdě.

Ve věku 87 let zemřel uznávaný houslista Václav Snítil

Praha - Ve věku 87 let zemřel po krátké nemoci v neděli 19. července v Praze přední český houslista a vysokoškolský pedagog Václav Snítil. Řekl to v pondělí jeho syn, dirigent Jan. Václav Snítil patřil k nejužší špičce českých houslistů 20. století a byl přímým pokračovatelem proslulých učitelů houslové hry - Otakara Ševčíka a Jaroslava Kociana.

Ve věku 87 let zemřel uznávaný houslista Václav Snítil

Praha - Ve věku 87 let zemřel po krátké nemoci v neděli 19. července v Praze přední český houslista a vysokoškolský pedagog Václav Snítil. Řekl to dnes jeho syn, dirigent Jan. Václav Snítil patřil k nejužší špičce českých houslistů 20. století a byl přímým pokračovatelem proslulých učitelů houslové hry – Otakara Ševčíka a Jaroslava Kociana.

Nemocné ledviny mívá každý desátý člověk starší padesáti let

Vůbec nemusíte tušit, že je s vašimi ledvinami něco v nepořádku, Přitom není vyloučeno, že i vy se neobejdete bez takzvané umělé ledviny nebo transplantace. Jak takové zdravotní problémy vznikají, co obnáší léčba, i co dělat, aby se člověk vyhnul zbytečným komplikacím, vysvětluje primářka interního oddělení českobudějovické nemocnice Marie Pešková.

Primář urologie Richard Pabišta: Jsem rád za každého pacienta, kterému pomůžeme

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - 33 oddělení, 1,2 milionu ambulantních ošetření ročně, 13 tisíc operačních výkonů každý rok, 1500 porodů, 451 hospitalizací. To je stručná vizitka mozaiky mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice. Jedním střípkem v této mozaice je urologické oddělení. To vede už třináctým rokem doktor Richard Pabišta.

Na Helfštýn se vrátil Petr Vok s Kateřinou z Ludanic

Týn nad Bečvou – Pro významného českého šlechtice Petra Voka z Rožmberka byl hrad Helfštýn spíše okrajovou záležitostí. Staral se totiž především o svá rozlehlá panství v Jižních Čechách. Na Helfštýně si přesto jeho návštěvu s chotí Kateřinou z Ludanic rok co rok připomínají – na Hradním bále, který má oživit zapomenutou historii.

Zahrádkáře trápí velké sucho

Rakovnicko – „Čekáme na to jak na smilování, až začne trošku pršet. Už se na to těšíme," zdůrazňuje pro Rakovnický deník za všechny zahrádkáře z našeho regionu tajemník Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Rakovník Jaromír Boušek.

Nemocné ledviny mívá každý desátý člověk starší padesáti let

České Budějovice – Vůbec nemusíte tušit, že je s vašimi ledvinami něco v nepořádku, Přitom není vyloučeno, že i vy se neobejdete bez takzvané umělé ledviny nebo transplantace. Jak takové zdravotní problémy vznikají, co obnáší léčba, i co dělat, aby se člověk vyhnul zbytečným komplikacím, vysvětluje primářka interního oddělení českobudějovické nemocnice Marie Pešková.

Pacientka s Alzheimerem zachránila dávící se ženě život

Praha - Žena s Alzheimerovou chorobou dokázala i přes svoji nemoc zachránit život dalšího pacienta. Událost se stala v Alzheimercentru Průhonice, kde syn na návštěvě krmil svoji maminku, trpící demencí. Žena při krmení vdechla sousto a začala se dusit. Nejblíže dusící se ženy byla v tu chvíli jiná pacientka.

Až tragédie odhalila vadu koupaliště

Borek - Mezery v bezpečnosti mělo až donedávna přírodní koupaliště na Borku nedaleko krajského města. V plné síle se ukázaly bohužel až v okamžiku, kdy tu na začátku července z vody vylovili návštěvníka bez známek života. Dramatická záchranná akce už padesátníkovi nedokázala pomoci.

Zemřel Martin Chaloupka, bývalý kameraman televize a zakladatel muzea betlémů

Kryštofovo Údolí - Do poslední chvíle si zachovával jiskru v oku, humor i velké plány. Ještě začátkem července se navzdory těžkému onemocnění osobně zúčastnil znovuvzkříšení nového symbolu Kryštofova Údolí fontánky v podobě čurajícího Voříška, která do obce lákala další a další turisty.

Birell jízda vrací do sedla. Pomozte svým pohybem handicapovaným

Praha - V příštím týdnu v Praze lze pomoci pohybem šesti handicapovaným lidem vrátit se zpátky na kolo. Stačí se vydat v úterý 21. července na Podolské nábřeží, ve středu 22. července do Tróji směrem k Císařskému ostrovu, ve čtvrtek 23. července do Modřan na cyklostezku směr Beroun a v pátek 24. července ke koupališti Divoká Šárka, kde bude stát Birell brána vždy v době od 12 do 20 hodin.

V parnech sužuje lidi dušnost a poruchy srdečního rytmu

Mělnicko – Tropická horka, kdy rtuť teploměrů šplhá až k pětatřiceti stupňům, jsou pro mnoho lidí nebezpečná. Lékaři interní příjmové ambulance mělnické nemocnice i záchranáři přímo v terénu mají proto plné ruce práce s pacienty, kterým se z vysokých teplot náhle udělalo nevolno.

Brněnští vědci našli protein, který potlačuje vznik rakoviny prsu a vaječníků

Zákeřná nemoc, smrtelná diagnóza a bezradní lékaři. Rakovinou prsu či vaječníků každoročně v Jihomoravském kraji onemocní stovky žen. Vědci z Brna, které je považované za centrum výzkumu v České republice, se na ně zaměřili a našli způsob, jak je možná v budoucnu léčit. Spočívá ve funkci jednoho z proteinů v těle, který umí opravit již poškozené buňky. Jiným a lepším způsobem než ostatní proteiny. Právě jím se brněnští vědci chtějí inspirovat a v budoucnu předejít vzniku rakoviny.

Ústečané umírají na rakovinu

Ústí nad Labem - Na rakovinu zemře 31 procent mužů v Ústí. U žen je příčinou úmrtí ve 26 procentech případů.    

Lípa zasazená papežem Janem Pavlem II. se stala stromem Velehradu

Velehrad – Lípa malolistá, kterou 22. dubna 1990 při své první návštěvě Velehradu symbolicky zasadil v jižní zahradě bývalého kláštera papež Jan Pavel II., se stala Stromem Velehradu. V anketě, kterou koncem března zosnoval výbor místní organizace Svazu tělesně postižených a základní organizace Svazu postižených civilizačními chorobami Velehrad, pro ni hlasovalo 133 občanů z celkového počtu 269 respondentů.