Kreativ

ŠTÍTEK: organismus

Slavná vědkyně prozkoumá imunitu. V brněnském Ceitecu

Světová kapacita v oboru molekulární biologie už nastoupila do Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity v Brně Ceitec. Bioložka Mary O'Connellová tam nejméně čtyři a půl roku povede výzkumnou skupinu.

Soud v Kataru zprostil americké manžele obvinění z usmrcení dcery

Dauhá – Odvolací soud v Kataru dnes zprostil americký manželský pár obvinění z usmrcení adoptivní dcery a zrušil verdikt soudu nižší instance, který manžele poslal na tři roky do vězení. Rozhodl zároveň, že manželé Huangovi mohou svobodně odjet ze země. Podle právního zástupce rodiny jim ale úřady jen pár hodin poté zabránily v odletu, když jim pracovníci imigračního oddělení zabavili pasy. O nejnovějším vývoji mediálně sledované kauzy informovala agentura AP.

Šance pro diabetiky: Nová léčba cílí na ledviny

Cukrovkářům, kteří nemohou brát standardní léky, se otevírá alternativní možnost. U českých diabetologů nebo internistů mohou dostat recept na nová léčiva – glifloziny. Ty by měli lékaři doporučovat pacientům, kteří špatně snáší nejběžněji předepisovaný metformin. Nová léčiva na rozdíl od většiny ostatních léků proti cukrovce působí přímo v ledvinách, díky čemuž mají i další výhodu – pacienti můžou shodit přebytečná kila.

Šance pro diabetiky: Nová léčba cílí na ledviny

Praha – Cukrovkářům, kteří nemohou brát standardní léky, se otevírá alternativní možnost. U českých diabetologů nebo internistů mohou dostat recept na nová léčiva – glifloziny. Ty by měli lékaři doporučovat pacientům, kteří špatně snáší nejběžněji předepisovaný metformin. Nová léčiva na rozdíl od většiny ostatních léků proti cukrovce působí přímo v ledvinách, díky čemuž mají i další výhodu – pacienti můžou shodit přebytečná kila.

Vědci testují nadějnou vakcínu proti ebole

Washington – Americká experimentální vakcína proti ebole vykazuje slibné výsledky a nemá téměř žádné postranní účinky. Uvádí to studie zveřejněná ve středu v odborném časopisu New England Journal of Medicine. Vakcínu vyzkoušelo dvacet dobrovolníků, jejichž imunitní systém prokazatelně zvýšil produkci protilátek.

Napětí v pražské záchrance: dál je rozdělená na dva světy

Praha - Nárůst odborářů o polovinu a kontroly hraničící se zdravým rozumem. Tak popisují aktuální situaci v pražské záchrance nespokojení zaměstnanci. Jejich problém? Údajné praktiky dlouholetého ředitele této příspěvkové organizace Zdeňka Schwarze a jeho okolí.

Maturitní ples se změnil v boj o život. Policie hledá svědky

Třeboň - Páteční maturitní ples třeboňské obchodní akademie měl tragický závěr. Jak již Jindřichohradecký deník informoval, dvě dívky v Kongresovém a kulturním centru Roháč vypily dosud neznámou tekutinu, kterou jim podle informací tiskového mluvčího policie Jiřího Matznera mohl někdo přimíchat do nápoje.

Nenechte se ovládat suchým kašlem

Kašel je fyziologický reflex, který má odstraňovat překážky z dýchacích cest. Suchý kašel oproti vlhkému může být vyvolán i jinými okolnostmi než například symptomy z nachlazení. Na rozdíl od vlhkého kašle nezbavuje organismus hlenu a nemá proto ochranný charakter. Intenzivní suchý kašel narušuje spánek, pacienta fyzicky vyčerpává a výrazně snižuje kvalitu života. Jaká jsou aktuální doporučení pro léčbu suchého kašle?

Víte, že máte mořské klima na dosah?

Otrokovice /PR/ - V Otrokovicích v objektu městské polikliniky již řadu let funguje Solná jeskyně. To, že blahodárně působí na lidský organismus, způsobují minerální látky, které jsou v jeskyni zastoupeny v hojném množství.

Miroslav Bobek: ZOO je složitý organismus, potřebujeme srdcaře

Praha /ROZHOVOR/ – Zoologické zahrady nejsou jenom zvířata, ale také velká práce chovatelů, vzdělávací projekty a snaha o záchranu ohrožených druhů. Ředitel Miroslav Bobek vede Zoo Praha už pátým rokem a podle jeho slov je celým jeho životem. Za poslední roky se zahrada proměnila, přibyly pavilony, koně Převalského odcestovali do Mongolska. Podle hodnocení návštěvníků se pražská zoo umístila jako sedmá nejlepší zoo na světě a co do návštěvnosti jde dnes téměř 
o nejpopulárnější pražskou „památku", které se vyrovnává jen Pražský hrad.

Brambůrky a cukrovou vatu zvířata v zoo opravdu nemohou

Plzeň, Ostrava - Dva kamzíci běláci, ovce aljašská a klokan rudý. To je výčet zvířat, která jen v posledních čtyřech týdnech doplatila na to, že je návštěvníci plzeňské zoo krmili lidským jídlem. Jejich organismus ho nedokázal strávit a zvířata uhynula. S naprosto stejným problémem už roky bojuje i Zoo Ostrava.

Ojedinělý přístroj umožní sledovat dění v těle pomocí nanočástic

Sledovat dění uvnitř těla v reálném čase a bez zbytečné zátěže organismu umožní zobrazovací přístroj, který jako jedno z mála pracovišť na světě bude mít 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Novinářům to řekl její děkan profesor Aleksi Šedo. Sledování provádějí "špioni", neboli superparamagnetické nanočástice oxidů železa (SPIONs). Tělu nijak neuškodí na rozdíl od běžně užívaných zobrazovacích metod, které jsou spojeny se zátěží radioaktivního či rentgenového záření nebo použití kontrastních látek.

Věštění i výklad našeho zdraví

Litomyšl - Prozkoumat vlastní nitro, bylinkami rozproudit organizmus, prostřednictvím nejnovějším metod si nechat objasnit současný zdravotní stav a nakonec si třeba nechat v kartách vyložit osud.

Věštění i výklad našeho zdraví

Litomyšl – Prozkoumat vlastní nitro, bylinkami rozproudit organizmus, prostřednictvím nejnovějším metod si nechat objasnit současný zdravotní stav a nakonec si třeba nechat v kartách vyložit osud.

Nástrahy v trávě děsí pejskaře i rodiče dětí

Ostravské pejskaře trápí pasti na psy. Podle městských strážníků však nálezy otrávených návnad nebo jiných nástrah majitelé psů nehlásí. Účinnou prevencí tak ve většině případů zůstává náhubek.

Děti sbírají kaštany pro zvěř

Jindřichohradecko – Mnozí ještě určitě pamatují, jak do školy povinně nosili kaštany a žaludy, které potom putovaly k myslivcům, respektive v zimě do krmelců.  

Těžký život psa ve městě. Nemoci i obezita

Život dnešního psa zdaleka nevypadá tak, jak bylo zvykem před dvaceti nebo padesáti lety. Ze zahrad a polí se se svými páníčky přestěhovali do měst a malých bytů. Pes v očích člověka už není pouhé zvíře, ale člen rodiny. Podle toho se k němu lidé také chovají - nechávají ho spát v posteli, dávají mu ochutnávat lidské jídlo a berou ho třeba na nákupy. Veterináři ale upozorňují, že městský pes strádá, a pokud nemá dostatečnou péči, je více nemocný a dříve umírá. Jak se Češi ke svým mazlíčkům chovají?

Lékař: Za nedostatek „céčka“ může špatná strava

Již staří námořníci věděli, že jednou z nejdůležitějších složek potravy je dostatečný přísun vitaminu C. V tomhle se doba nezměnila a i naše tělo vyžaduje dostatek „céčka". Na otázky, co se s naším tělem děje a jak se projevuje nedostatek C vitaminu, odpovídá lékař interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram Njeka Waka Philip.

Lékař: Za nedostatek „céčka“ může špatná strava

Příbram / ROZHOVOR/ – Již staří námořníci věděli, že jednou z nejdůležitějších složek potravy je dostatečný přísun vitaminu C. V tomhle se doba nezměnila a i naše tělo vyžaduje dostatek „céčka". Na otázky, co se s naším tělem děje a jak se projevuje nedostatek C vitaminu, odpovídá lékař interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram Njeka Waka Philip.

Těžký život psa ve městě. Nemoci i obezita

Praha /INFOGRAFIKA/ – Život dnešního psa zdaleka nevypadá tak, jak bylo zvykem před dvaceti nebo padesáti lety. Ze zahrad a polí se se svými páníčky přestěhovali do měst a malých bytů. Pes v očích člověka už není pouhé zvíře, ale člen rodiny. Podle toho se k němu lidé také chovají - nechávají ho spát v posteli, dávají mu ochutnávat lidské jídlo a berou ho třeba na nákupy. Veterináři ale upozorňují, že městský pes strádá, a pokud nemá dostatečnou péči, je více nemocný a dříve umírá. Jak se Češi ke svým mazlíčkům chovají?

Novinka v českolipské nemocnici: šetrná gama sonda

Česká Lípa - Pacientky českolipské nemocnice, které musí podstoupit operaci prsou, čeká co možná nejšetrnější zásah do organismu a minimální pooperační komplikace. Lékaři v České Lípě to umí zajistit díky speciální gama sondě, kterou má nemocnice nově k dispozici.

Víte, jak si správně vybrat kloubní výživu?

Jak již víme, osteoartróza je výsledkem selhání obnovy chrupavky. V lidském těle je více než 100 kloubů, které umožňují tělu pohyb. Při běhu či skoku dosahují chrupavky zatížení až několika set kilogramů na 1 cm2! Při opakovaných nárazech vznikají mikrotrhlinky, které jsou příčinou poškození chrupavky a molekulární struktury kolagenu. Ta tam je doba, kdy se diskutovalo o tom, zda-li má specifická výživa kloubních tkání smysl, či nikoliv. Před 22 lety ORLING přinesl lidem doplněk stravy GELADRINK® postavený na výsledcích vědeckého výzkumu prof. Adama. GELADRINK® obsahuje kolagen ve využitelné formě kolagenních peptidů.

Nemocným lupénkou pomáhá příroda. Podpoří léčbu pojišťovny?

Zanícené plochy červené a šupinaté kůže, které se nemocní snaží schovávat pod oblečení i v letních měsících. To je lupénka, která patří k jedněm z nejhorších kožních chorob současnosti. V České republice se s tímto onemocněním musí potýkat až půl milionu lidí. Připomenout toto chronické onemocnění kůže má i Světový den lupénky, který připadá na středu.

Nemocným lupénkou pomáhá příroda. Podpoří léčbu pojišťovny?

Prostějov – Zanícené plochy červené a šupinaté kůže, které se nemocní snaží schovávat pod oblečení i v letních měsících. To je lupénka, která patří k jedněm z nejhorších kožních chorob současnosti. V České republice se s tímto onemocněním musí potýkat až půl milionu lidí. Připomenout toto chronické onemocnění kůže má i Světový den lupénky, který připadá na středu.

Podzimní alergie? Potrápí vás plísně a roztoči

V noci se vám špatně spalo a ráno se probudíte 
s kýchnutím. Trochu vám hvízdá na průduškách a nemůžete se pořádně nadechnout, při čištění zubů zjistíte pohledem do zrcadla, že se vám rozběhl zánět spojivek. Přemýšlíte, jestli máte chřipku, nebo angínu. Ale v krku vás nebolí. Pak je dost možné, že máte alergii na plísně, jejichž koncentrace na podzim stokrát převyšuje koncentraci pylových zrn během sezony.

Podzimní alergie? Potrápí vás plísně a roztoči

Praha – V noci se vám špatně spalo a ráno se probudíte 
s kýchnutím. Trochu vám hvízdá na průduškách a nemůžete se pořádně nadechnout, při čištění zubů zjistíte pohledem do zrcadla, že se vám rozběhl zánět spojivek. Přemýšlíte, jestli máte chřipku, nebo angínu. Ale v krku vás nebolí. Pak je dost možné, že máte alergii na plísně, jejichž koncentrace na podzim stokrát převyšuje koncentraci pylových zrn během sezony.