Úročník bolhoj je pohledná bylina s efektními žlutými květy. Naši předkové jej považovali za spolehlivý prostředek proti uřknutí, ale jak už napovídá název, věděli také o jeho ozdravných účincích. Úročník bolhoj používali na vyrážky a hojení ran, na nervové problémy, ale také k očistě organismu a jako prostředek, který zlepšuje metabolismus.
Patříte k lidem, kteří se nemohou napít alkoholu bez toho, aniž by po prvním loku ucítili příznaky v podobě zrůžovění či přímo zčervenání tváře a krku, ze kterých sálá nepříjemné teplo? Pak pravděpodobně trpíte alkoholovou intolerancí, což není radno ignorovat. Lidem, kteří i přes intoleranci na alkohol v jeho pití pokračují, hrozí vážné zdravotní problémy.
Saunování je prospěšné pro celé tělo, ale musí se dělat správně. Pět základních principů, který by každý, kdo se rozhodl brát saunu, měl dodržovat, nám zaslala čtenářka Zuzana Rybářová. Děkujeme.
Saunování je prospěšné pro celé tělo, ale musí se dělat správně. Pět základních principů, který by každý, kdo se rozhodl brát saunu, měl dodržovat, nám zaslala čtenářka Zuzana Rybářová. Děkujeme.
Lidé by měli být opatrní při konzumaci takzvaných ultra zpracovaných potravin. Nová studie italských vědců odhalila, že takové jídlo urychluje stárnutí a zhoršuje zdraví organismu, což se může projevit vážnými nemocemi i předčasným úmrtím. Dopady lze pocítit i při dodržování převážně zdravého jídelníčku.
Vědci z programu společnosti National Geographic Pristine Seas objevili jednoho z vůbec největších mořských tvorů na planetě. U Šalamounových ostrovů v jižním Pacifiku našli korál, který se rozprostírá na území o rozloze dvou basketbalových hřišť. Kolonie mořských živočichů je tak obrovská, že je vidět z vesmíru.
Důkazy o možném mimozemském životě na Jupiterově měsíci Europa má najít americká sonda Clipper. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) doufá, že objeví a analyzuje prvky, které by existenci mikroorganismů potvrdily. Zařízení má zmapovat téměř celou plochu. Mikrobiální život by však podle astrobiologů mohl být i na dalších místech Sluneční soustavy.
Ráno je pro organismus velmi důležité. Po noci, kdy tělo mnoho hodin nedostalo žádné živiny ani tekutiny, potřebuje organismus nastartovat, aby zvládl náročný den. Vedle přísunu energie je prospěšné podpořit také metabolismus. Podle odborníků bychom měli zahájit den zdravým nápojem, který náš metabolismus nastartuje a stimuluje.
Káva je oblíbeným prostředkem pro boj s ranní ospalostí, ale uchylujeme se k ní i v případech, kdy se potřebujeme soustředit nebo překonat odpolední únavu. Kofein, který káva obsahuje, však umí víc, než jen povzbudit organismus. Může fungovat jako spalovač tuků. Platí tedy, že kdo pije kávu, hubne?
Váha zhruba třináct kilo, délka 150 centimetrů, rozpětí křídel téměř dva a půl metru a ladné držení těla. Labutě velké patří k těm nejkrásnějším vodním ptákům, které lze na českých rybnících a jezerech spatřit. Hnízdí převážně na stojatých vodách, kde po vyvedení potomstva zůstávají do zámrazu. Labutě si často získávají sympatie lidí, kteří je rádi přikrmují pečivem. Taková svačinka jim však může velmi ublížit.
Každé ze znamení zvěrokruhu má jiný životní styl, jiné tempo, jiné vnitřní démony a taky je náchylnější na jiný typ zdravotních potíží. Jeden dva květináčky s těmi správnými bylinkami nebo léčivé koření by měl mít po ruce každý: ať Rak nebo Kozoroh. Někdo potřebuje klid v duši, někdo ulevit od bolestí žaludku a někdo posílit kosti a klouby. Pro každé znamení tady jsou bylinky na míru.
Ne vždy je při bolesti hlavy nutné myslet hned na nejhorší. Leckdy si za ni tak trochu můžeme sami. V takovém případě existuje snadná pomoc, která uleví. Takzvané tenzní bolesti hlavy se lze zbavit i svépomocí. Vyplatí se však vědět, kdy už raději vyměnit samoléčbu za návštěvu ordinace.
Stovky nových živočichů, rostlin a dalších organismů zdokumentovali biologové v Austrálii. Některým druhům se rozhodli udělit poněkud netradiční jména inspirovaná známými osobnostmi. Většinou se jednalo o bezobratlé. Podle úřadů i odborníků ještě zbývá formálně popsat mnoho tvorů žijících na specifickém kontinentu.
Osmiletá Mia Glynnová z Velké Británie zemřela na sepsi jen krátce potom, co jí lékaři opakovaně poslali domů s léky na bolest. A to i přesto, že vykazovala příznaky streptokokové infekce. V noci se však Miin stav rapidně zhoršil. Zemřela krátce po převozu do nemocnice na zástavu srdce v důsledku sepse organismu.
Čím starší a opotřebovanější klouby jsou, tím méně jsou schopné se samy obnovovat. A spolu s opotřebením přichází jejich bolestivost a zánět. Není tedy divu, že se mnoho lidí snaží hledat, co na bolest kloubů pomáhá nejlépe. Ve strachu z užívání přemíry léků se pak často zajímají o babské rady. Vědci nyní řadou studií ověřili, že opravdu funguje bylinka, kterou naše babičky na bolest kloubů používaly - kadidlovník.
Ještě před půl rokem byl nyní dvouletý Teo zdravým a veselým chlapečkem. Tedy až do doby, než podstoupil nepovinné očkování proti meningokoku. Nikdo v den, kdy se k vakcinaci dostavil, totiž netušil, že v chlapci dřímá rotavirová infekce. Reakce na očkování přišla záhy. Způsobila, že Teo několik následujících týdnů bojoval o život. Přežil, ale má poškozený mozek. Pomoci by mohla léčba kmenovými buňkami.
Malá nenápadná sedmikráska, která kvete téměř po celý rok, byla po staletí využívána v lidovém léčitelství. Je sice malá výškou, ale velká výkonem. Umí totiž hojit rány, léčit kašel, vyrážky a záněty, čistit krev i zlepšovat trávení. A to není všechno: vědci potvrdili, že sedmikráska navíc obsahuje antioxidanty, které bojují proti stárnutí organismu. Obsahuje také látky, které příznivě ovlivňují stav pokožky, vlasů, nehtů i kostí.
Když se řekne sodík, ne každému se hned vybaví, že jde vlastně o kuchyňskou sůl. Sodík je pro lidský organismus nepostradatelný. Podporuje metabolismus minerálů v těle, udržuje v krvi vápník v rozpustném stavu a je důležitý pro růst. Jeho přítomnost v těle umožňuje přenos nervových signálů a kontrakci svalových vláken. Když je však sodíku přespříliš, může způsobit zdravotní problémy jako vysoký tlak či tloustnutí a nafouklé břicho.
/VIDEO, FOTO/ Je hic. Kdo může, tak je u vody. Vykoupat se můžete na koupalištích Brná, Klíše a Povrly. Osvěžení nabízí i jezero Milada či oprám Varvažov, kde je ovšem mírně zhoršená kvalita vody. Vedra sužují Česko už několik dní.
Průjem je nepříjemná zdravotní komplikace, která velmi ohrožuje organismus. Zbavuje ho totiž vody a živin. Nepít a dlouho nejíst při průjmu může být velkou chybou, která léčbu jen zkomplikuje. Na to, co může člověk jíst, když má průjem, jak dlouho držet dietu a co se může při průjmu pít, jsme se zeptali nutriční terapeutky Lucie Růžičkové.
Horké letní dny jsou pro mnohé vyčerpávající. Nejhoršími stavy, ke kterým se lze při delším pobytu na prudkém slunci či v horkém prostředí dopracovat, jsou úpal a úžeh. Podobná slova, která lidem často splývají, označují dvě rozdílné diagnózy. Zjistěte, co to je úpal, jak se projevuje úžeh a jaký je mezi nimi vlastně rozdíl. Jelikož v obou případech mohou nastat i hodně závažné - až život ohrožující - stavy, je dobré vědět, jak poskytnout správnou první pomoc.
Dovolená u moře se psím společníkem je častou volbou českých pejskařů. Podmínkou je mít pro psa pas a to, aby byl pes naočkován. Je však nutné brát na zřetel i další věci. Majitelé zvířat by se měli především zamyslet nad tím, zda je pro jejich mazlíčka taková dovolená vůbec vhodná. Některá psí plemena by totiž k moři jezdit neměla. Veterinářka Karolína Świerczek Drábková vysvětlila, co všechno psům u moře hrozí i jak se u nich projevuje otrava vodou, která většinou končí smrtí.
Pokud vás v létě přepadne úporná bolest krku, měli byste zpozornět. Mohla by to být angína. V létě jsou sice častější angíny virové, které nejsou tak zákeřné jako ty bakteriální, ale ani je není radno podceňovat. I letní angína totiž může být pro organismus riziková.
Teplé letní počasí je příjemné, ale když se změní ve vedro, stává se úmorným. Dlouhotrvající horko může způsobit únavu, ztrátu chuti k jídlu, špatný spánek i potíže se soustředěním. Boj těla s vysokými teplotami vyžaduje mnoho sil, proto je nutné vrátit organismu energii. Odborníci radí doplnit elektrolyty, které tělo ztrácí při silném pocení. Metoda využívaná hlavně sportovci může během tropických teplot pomoci i vám.
K módním tématům ve stravování patří už několik let vyhýbání se lepku, a to kvůli jeho údajné škodlivosti pro střeva i pro lidský organismus celkově. Od konzumace bezlepkových potravin si lidé slibují úbytek váhy, kvalitnější zdraví nebo lepší výkony ve sportu. Očištění střev od lepku zase spojují s lepším fungováním organismu. Kdo se však skutečně potřebuje zbavit lepku a co střeva od lepku vyčistí nejlépe?
Řada lidí ve své výživě sází na superpotraviny, kterým jsou připisovány výjimečné účinky na zdraví. Ale víte, že jednu takovou možná každodenně míjíte bez povšimnutí? Řeč je o kopřivových semínkách. Obsahují velké množství látek, které jsou velmi cenné pro lidské zdraví. Kopřivová semínka mimo jiné zvyšují odolnost organismu, pomáhají proti stresu a blahodárně působí na vnitřní orgány.
I když léto patří mezi nejoblíbenější období v roce, pro mnoho lidí představují letní vedra nebezpečí. Velké horko totiž vede k přehřátí organismu, zvyšuje se krevní tlak i frekvence srdce. Pokud trpíte cukrovkou, máte vysoký tlak nebo kardiovaskulární onemocnění, měli byste být při pobytu venku velmi opatrní. Ohroženou skupinou jsou i starší lidé a kojenci.
Její sběr a užívání jsou hitem hlavně na začátku jara. Kopřiva totiž patří mezi první léčivé rostliny, které mohou lidé po konci zimy sbírat. To ovšem neznamená, že jindy by kopřivy člověku neprospívaly. Jedním z jejich úžasných účinků je schopnost odvodňovat organismus. Díky tomu kopřivy mimo jiné pročišťují tělo a zbavují je toxinů. Pití kopřivového čaje také pomáhá lymfatickému systému.
Předpověď meteorologů se vyplatila a v pondělí 17. června bylo u Prahy naměřeno více než 30 °C. Vlna veder bude, nejen v Praze, pokračovat. Jak se tedy správně chovat a chránit si své zdraví?
Ve čtvrtek 6. června absolvovali žáci 3. ročníku zdravotnického lycea Vyšší odborné školy a Střední zdravotnické školy v Ústí nad Labem, terénní výuku s environmentálním zaměřením. Během ní zjišťovali kvalitu vody několika blízkých vodních zdrojů a to: vodní nádrže v obci Povrly, jezera Milady a řeky Labe s odběry vzorku v Povrlech.
Voda je pro lidské tělo základ. Vždyť je z 60 procent tvořeno právě z ní. Přesto se stále více lidí potýká s problémem nadměrného zadržování vody v těle. Natékají vám nohy, potíte se, roste vám objem břicha i hmotnost? Pak to může být i váš problém. Na rovnováhu organismu, který poté začne zadržovat vodu v těle, má vliv nezdravý životní styl. Podívejte se, kterým potravinám se vyhnout a co tělu pomůže, aby nezadržovalo mnoho vody.
Invazní rostlina se dokáže rozšiřovat rychlostí 24 kilometrů za rok. I takové informace pomáhá získat mapování flóry a fauny, kterého se účastní dobrovolníci po čtyři dny na celém světě.
Čím vyšší jsou venkovní teploty, tím více nám otékají nohy. Jenže otoky nohou nejsou jen běžnou letní záležitostí. Mohou být i důležitým příznakem řady zdravotních potíží. Co je příčinou otoků nohou, především kotníků, a jak se jich zbavit? Někdy stačí opatření, která uděláme doma; jindy je dobré vyrazit k lékaři. Přečtěte si, co všechno mohou oteklé nohy signalizovat.
Jestli chcete pečovat o své zdraví, zajímejte se určitě o střevo. Stále více studií prokazuje souvislost řady zdravotních potíží s tím, jakými mikroorganismy je naše střevo osídlené. Nežádoucí složení mikrobiomu se podílí na spoustě fyzických i psychických nemocí. Díky analýze střevního mikrobiomu můžeme udělat ta nejcílenější opatření a změny v životním stylu. Pro jasnou představu, jak takový krok k ozdravění vypadá, jsme test střevního mikrobiomu vyzkoušeli.
Jste překyselení, a to je prý důvod vašich zdravotních potíží. Toto tvrzení na nás vyskakuje ze všech stran. Leckdy ho doprovází nabídka dobrých rad na odkyselovací diety, v horším případě i na koupi nejrůznějších doplňků stravy. Kdy je organismus opravdu překyselený, a jak zjistit překyselení organismu? A co je nejlepší na odkyselení organismu? Zeptali jsme se profesora biochemie Jaroslava Racka, praktického lékaře Dušana Zhoře a nutriční poradkyně Moniky Bartolomějové.
Venku svítí sluníčko, všude kolem svěží zeleň, rozkvetlé stromy i květiny a vám je přesto mizerně? Cítíte se unavení, vyčerpaní a máte chuť zalézt zpátky do postele, místo abyste radostně vyrazili někam na výlet? Nejste v tom sami. Jarní únavou a vyčerpáním organismu po zimě trpí hodně lidí. Způsobů, jak vrátit ztracenou vitalitu, je celá řada. Pomoct vám s tím mohou i úplně obyčejné ovesné vločky, které máte ve spíži. Přečtěte si, co obsahují a proč byste je měli právě na jaře zařadit do svého jídelníčku.
Drobní červi s obříma očima vyskytující se v Itálii u ostrova Ponza nedaeko Neapole upoutali pozornost mořských biologů. Mají neobvykle vyvinutý zrak, který jim umožňuje podobně jako u savců vidět svět v detailech. Zároveň jej používají pro tajnou komunikaci, jež je první svého druhu. Vědci se nadále snaží pochopit, jak a proč k jedinečnému evolučnímu vývoji došlo.
Káva je sice postradatelným nápojem, ale jen málokdo se bez ní obejde. Obvykle po ní saháme, abychom potlačili únavu či spánek. Přitom bychom kávu mohli vnímat i jako příspěvek v péči o zdraví. Snižuje totiž rizika řady chronických nemocí, včetně rakoviny. Máme se jí ale bát kvůli odvodňování organismu, nebo kvůli zvyšování krevního tlaku? A je pravda, že pití kávy oddaluje stárnutí? Zeptali jsme se nutriční specialistky Kateřiny Šimkové.
Cesta k rychlému a efektivnímu posílení imunity vede podle nabídky některých klinik přes koktejl vitaminů, který je poslaný přímo do žíly. Multivitaminové infuze mají být mnohem účinnější než podávání vitaminů a minerálů ústy. Trend, který začal před lety v Americe, už dorazil i k nám. A stejně jako v USA, i tady rozdělil odborníky na dva tábory – propagátory a odpůrce. Pro koho jsou tyto infuze vhodné a jak zjistit, které vitaminy či minerály daný člověk potřebuje doplnit? A existují důkazy, že na zlepšení zdraví opravdu zafungují? Zeptali jsme se odborníků.
Dvě třetiny lidí na světě nemají v organismu dost hořčíku, a možná i kvůli tomu padají takzvanou jarní únavou. Na co je hořčík dobrý a jak se projevuje jeho nedostatek v organismu? Hodně se mluví o svalových křečích, které nedostatek hořčíku v těle signalizují. Únava je ale dalším významným příznakem. Jak zjistit, jestli právě nám hořčík chybí? A jak to docela jednoduše napravit několika změnami v jídelníčku?
Drobní živočichové žijící v blízkosti Černobylu překvapili vědce. Téměř nijak je nezasáhla radiace, což je v rozporu s tím, co by se dalo očekávat u organismů přežívajících v Černobylské zóně. Výsledky nové studie chtějí odborníci využít pro větší pochopení, proč jsou někteří lidé náchylnější vůči karcinogenům.
Zastánci podávání velkých dávek vitaminu C infuzí přímo do krve jsou přesvědčeni o jejich velkém významu pro naši obranyschopnost. Pacienti je vyhledávali v minulosti třeba kvůli podpoře onkologické léčby, nyní je o ně velký zájem i kvůli prevenci nemocí z nachlazení, kvůli covidu či chronické únavě. Na internetu se lidé shánějí po informacích, kde infuze vitaminu C koupit. Proti lékařům, kteří infuze vitaminu C doporučují, ale stojí jiní lékaři, lékárníci či vědci, kteří je považují za neúčinné nebo dokonce nebezpečné. Kde je pravda? A co funguje spolehlivěji než infuze vitaminu C?
Lidské tělo. Složitý organismus, ke kterému se váží nejrůznější nej. Jak se v nich vyznáte? Otestujte si svoje znalosti týkající se lidského těla v našem speciálním kvízu.
Od nepaměti žijeme v prostředí, kde je množství plísní. Pomocí přirozené imunity se můžeme většině z nich bránit a díky naší vnitřní mikroflóře s nimi žijeme ve vzájemné symbióze. Někdy se však vnitřní mikroflóra naruší, plísně a kvasinky se ve střevech přemnoží, a to může vyvolat vážné zdravotní problémy. Jak se projevuje plíseň ve střevech? A jak můžeme plíseň ze střev odstranit?
Káva je skvělý nápoj, který miluje většina lidí. Podle současných vědeckých poznatků má její konzumace navíc řadu zdravotních výhod. A patří i mezi podpůrné prostředky při hubnutí. Kdy kávu pít, aby pomáhala hubnout? Lze kávu pít na lačný žaludek? A je pravda, že čím víc kofeinu vypijeme, tím víc energie máme? Rady odborníků nám pomohou si kávu opravdu užít se všemi jejími výhodami.
Sůl a tuk jsou dvě ingredience, které činí jídlo atraktivním a chutným. Bez soli žít nelze, to víme i ze známé pohádky. Jenže české jazýčky si bohužel zvykly spíš na jídlo přesolené, a tomu se těžko odvyká. Proč bychom odvykat měli? Čím nám sůl škodí? Kolik soli je už pro nás v jídle nebezpečné a existuje zdravější varianta soli? Zeptali jsme se lékařů, jak sůl v našem jídelníčku omezit tak, abychom byli zdravější, ale jídlo nám nepřestalo chutnat.
Ledviny by si měl opatrovat každý, ale moc se nám to nedaří. Podle statistik v Česku trpí jejich chronickým onemocněním každý desátý člověk, což je zhruba milion Čechů. Jak poznat, že ledviny nefungují dobře a jaká bolest nás na to upozorní? Zachrání ledviny speciální odvodňovací přípravky, nošení ledvinových pásů, nebo užívání vitaminů? Otázky zodpověděl náš přední nefrolog Ondřej Viklický.
Když se s touto rostlinou setkáte v přírodě, moc radosti vám to nepřinese. Kopřiva je žahavá a místo, kde se dotkla kůže, nepříjemně pálí. To všechno však vyvažují její neobyčejné léčivé schopnosti. Mimo jiné podporuje přirozenou imunitu organismu, prospívá kloubům, zmírňuje únavu a má detoxikační schopnosti. A k tomu je i velkým pomocníkem při hubnutí. Jak připravit kopřivový čaj? Jak často pít čaj z kopřivy? A jak kopřiva funguje při hubnutí?
Chcete začít letošní rok dobrým předsevzetím a zhubnout? Zkuste tento proces odstartovat odvodněním a detoxikací organismu. Je řada metod, jak odvodnit organismus, ale pokud se chcete spolehnout na přírodní produkty, zvolte březový čaj, který má příznivé diuretické účinky. Jak zbavit tělo přebytečné vody? Jak uvařit březový čaj? A jak bříza prospívá zdraví?
Milujete párky, klobásy, anglickou slaninu, salámy či voňavou šunku? Lékař vám sice možná řekl, že není pro zdraví ideální je jíst, ale volání chuťových pohárků na jazyku se těžko odolává. Co vlastně v podobě konzumovaných uzenin posíláte do svého těla? Odbornice vysvětluje, co se s organismem stane, když takto zpracované maso z jídelníčku vyřadíte.