Kreativ

ŠTÍTEK: organismus

Krk je jedním z míst, kde se nacházejí lymfatické uzliny. Dále jsou například v podpaží, tříslech či podél páteře.

3 věci, kterými rozproudíte lymfu. Pomůže vám to zhubnout nebo se zbavit otoků

Lymfatický systém je součástí oběhové a imunitní soustavy člověka. Odvádí přebytečnou tkáňovou tekutinu, čistí tělo od škodlivin či pomáhá chránit organismus před infekcí. Lymfatický systém je tedy velmi důležitý. Pokud nefunguje správně, může se to projevit oslabenou imunitou, otoky nebo tím, že se člověku nedaří zhubnout. Někdy je tedy potřeba lymfu rozproudit. Pomoci může chůze, pitný režim i úprava jídelníčku.

Nový významný objev z laboratoří Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Ostravští vědci objevili parazita, který vymyslel evoluční fintu

Objev mezinárodního týmu vědců pod vedením Ostravské univerzity rozšiřuje naše znalosti o jednobuněčných organismech. U mikroskopického parazita žijícího v těle much vědci popsali unikátní buněčné složky, které mu umožňují přežít v extrémních podmínkách. Své závěry nyní zveřejnili v prestižním vědeckém časopise PNAS.

Podle vědců má medvědí česnek protinádorové účinky. Dále podporuje například zdraví celého kardiovaskulárnímu systému či prospívá trávení.

Zelený poklad právě roste: Aromatické listy podpoří imunitu i činnost srdce

Nastal čas medvědího česneku. Kdo hledá, ten ho může najít dokonce i ve velkých městech. Kromě toho, že tato aromatická bylinka lahodí  chuťovým pohárkům, je užitečná také pro celkové zdraví organismu. Dokáže třeba snižovat krevní tlak, udrží na uzdě cholesterol a působí jako prevence rakoviny. Před sběrem se však ujistěte, že medvědí česnek opravdu poznáte. Hrozí totiž záměna například s jedovatým ocúnem.

I když mnoho potravin obsahuje hořčík, řada lidí trpí jeho nedostatkem, a to jim může přinést nepříjemné zdravotní problémy.

10 důvodů, proč potřebujeme hořčík. Důležitý minerál chybí každému třetímu

Hořčík je po vápníku, draslíku a sodíku čtvrtým nejrozšířenějším minerálem v lidském těle. Pro správné fungování organismu je životně důležitý. Mimo jiné se podílí na procesu dělení buněk a udržení normálního stavu zubů a kostí. Je důležitý při syntéze bílkovin, přispívá k normální činnosti nervové soustavy i svalů a podporuje psychiku. Tento minerál můžeme získat prostřednictvím mnoha potravin. Přesto podle průzkumů trpí v České republice nedostatkem hořčíku každý třetí člověk.

Alergici vědí o předjaří své. Slzí jim oči, mají ucpaný nos, posmrkávají i kýchají. Vzduchem totiž létají pyly, kterých si zdravý člověk nevšimne, ale alergika umějí notně potrápit.

V Česku už začala pylová sezona: Jak poznat alergii, co léčba, pylový kalendář

Alergici vědí o předjaří své. Slzí jim oči, mají ucpaný nos, posmrkávají i kýchají. Vzduchem totiž létají pyly, kterých si zdravý člověk nevšimne, ale alergika umějí notně potrápit. Někteří už vědí, jak na to, mají osvědčené léky, jiní potřebují navštívit svého alergologa nebo se poradit s lékárníkem.

Závislost na kofeinu znamená, že užívání této látky negativně narušuje váš život, ale nejste schopni s jeho konzumací přestat.

Jste závislí na kofeinu? Odborníci řekli, kolik šálků kávy denně už je problém

Také si neumíte své ráno nebo odpolední siestu představit bez šálku voňavé kávy? Vedle příjemného aroma dokáže káva pomocí kofeinu povzbudit náš organismus i mozek, takže máme více energie a lépe se soustředíme. Není tedy divu, že je kofein celosvětově nejrozšířenější drogou. Ale stejně jako každá droga může i kofein způsobit závislost a jeho vysazení hrozí vyvoláním nepříjemných příznaků.  

Ilustrační foto.

Očkování vedlo ke genetické modifikaci organismu, tvrdí slovenský zmocněnec

Očkování proti onemocnění covid-19 udělalo z lidí geneticky modifikované organismy a může vyvolat onkologická onemocnění, použití mRNA vakcín od firem Pfizer/BioNTech a Moderna je třeba okamžitě zakázat. Před novináři to ve čtvrtek tvrdil zmocněnec slovenské vlády pro prověření postupu státu během koronavirové nákazy Peter Kotlár, který je odpůrcem očkování. Podle něj uvedený závěr vyplývá z analýzy vakcín, kterou nechal udělat a kterou má předložit vládě. Detaily odmítl poskytnout. Odborníci už dříve kritizovali některé Kotlárovy názory.

Naše tělo dokáže efektivně využít jen omezené množství bílkovin, a proto je jejich nadbytečná konzumace zbytečná. Dokonce může přinášet i zdravotní rizika.

Hlavně protein? 6 příznaků, kterými tělo signalizuje, že má bílkovin plné zuby

Některé diety zavrhují tuky, jiné odmítají sacharidy, proteiny však z jídelníčku žádný způsob stravování nevyřazuje. Ba právě naopak, řada diet se na proteiny, tedy bílkoviny, soustřeďuje. Bílkoviny totiž hrají zásadní roli při udržování zdraví a dobré kondice. Jenže pokud člověk konzumuje bílkovin příliš mnoho, mohly by ho překvapit nepříjemné a někdy i nebezpečné vedlejší účinky. Podívejte se, jak vaše tělo signalizuje, že má bílkovin až moc. 

Pití slané vody je podle některých odborníků obecně dobré pro naše zdraví.

Ranní rituál pro zdraví: Sklenice slané vody po ránu prý dokáže divy

Člověk, který si na dovolené u moře pořádně lokne slané mořské vody, to zřejmě nebude považovat za nějaký obzvláště příjemný zážitek. Slaná voda rozhodně není chutná, přesto ji někteří odborníci doporučují na podporu imunity, dobrého trávení, detoxikace, zdravé pokožky i rovnováhy elektrolytů v těle. Samozřejmě není nutné vrhat se kvůli tomu do moře. Postačí sklenka teplé slané vody vypitá nalačno po ránu.

Odborníci se přou o potřebu užívat velké dávky vitaminu C.

Pomoc, nebo vyhozené peníze? Vědci radí, jak je to s užíváním vitaminu C

Něco na Tebe leze? Hned si vezmi céčko! Většina lidí by ani nespočítala, kolikrát v životě už tuto radu slyšela. Vitamin C lidé užívají preventivně na posílení imunity. A když přichází nachlazení či chřipka, okamžitě po něm sahají, aby se nemoc takzvaně nerozjela. Má ale užívání vitaminu C ve formě doplňků stravy opravdu smysl? Nebo je to jen babská rada, která nefunguje? Zjišťovali jsme, zda a kdy je vitamin C z doplňků stravy pro imunitu skutečně důležitý.

V Koreji je kimchi etnické jídlo, které se konzumuje denně s každým jídlem. Dospělý člověk ho tam sní asi 50 až 200 gramů denně.

Znáte nejzdravější jídlo na světě? Posílí imunitu, hotové je už za 3 dny

Kimchi je tradiční fermentovaný korejský pokrm, který dobývá české kuchyně. Může dokonce směle konkurovat i našemu tradičnímu kysanému zelí. Kimchi je superzdravý asijský pokrm, Korejci ho jedí jako přílohu ke každému jídlu. Podívejte se, jak se kimchi připravuje a jak chutná; a především na co je kimchi dobré. Výčet zdravotních přínosů je obrovský.

Zadržování vody v těle se obvykle projeví oteklými končetinami.

Jídlo, které Češi milují, zadržuje v těle vodu a způsobuje otoky

Budíte se s opuchlými víčky? Máte večer problém sundat si prstýnky a všímáte si, že vám otékají nohy? Možná vás trápí zadržování vody v těle. Tento nepříjemný problém může mít několik příčin. Jednou z nich je nesprávné stravování, v němž je přespříliš tuku, bílé mouky či cukru. A také soli, která se vyskytuje především ve vysoce průmyslově zpracovaných potravinách. Patří mezi ně i klobásy, šunka, párky a další uzeniny, tedy pochoutky, kterým jen málokdo odolá.

Listy ashwagandhy mají určité léčivé využití, i když nejsou tak běžně užívány jako kořeny.

Řešíte nespavost? Studie potvrdily recept na dobrý spánek z dávné ajurvédy

Nespavost, stres či nedostatek energie zažívá v zimním a předjarním období mnoho lidí. Podobně tomu bylo zřejmě už před dávnými časy, a to i v mnohem teplejších podnebných pásmech. Jinak by indická ajurvéda nepřišla s léčivou bylinou zvanou ashwagandha neboli vitánie snodárná. Zjišťovali jsme, na co jiného, kromě zajištění daru snů, je ashwagandha ještě dobrá.

Úročník bolhoj se v minulosti používal jako spolehlivý prostředek proti uřknutí. Lidé si však všímali i jeho léčivých účinků.

Bylina, která zúrodňuje půdu, umí očistit organismus a zlepšit metabolismus

Úročník bolhoj je pohledná bylina s efektními žlutými květy. Naši předkové jej považovali za spolehlivý prostředek proti uřknutí, ale jak už napovídá název, věděli také o jeho ozdravných účincích. Úročník bolhoj používali na vyrážky a hojení ran, na nervové problémy, ale také k očistě organismu a jako prostředek, který zlepšuje metabolismus.

Nejideálnějším způsobem, jak zvládnout alkoholovou intoleranci, je úplná abstinence.

Červenáte po alkoholu? Může jít o závažný příznak. Hrozí cirhóza i rakovina

Patříte k lidem, kteří se nemohou napít alkoholu bez toho, aniž by po prvním loku ucítili příznaky v podobě zrůžovění či přímo zčervenání tváře a krku, ze kterých sálá nepříjemné teplo? Pak pravděpodobně trpíte alkoholovou intolerancí, což není radno ignorovat. Lidem, kteří i přes intoleranci na alkohol v jeho pití pokračují, hrozí vážné zdravotní problémy.

J9dlo má vliv na stárnutí. Vědci zjistili, které jej urychluje. Ilustrační snímek

Jak zabránit rychlému stárnutí? Vědci radí, jakým potravinám se vyhnout

Lidé by měli být opatrní při konzumaci takzvaných ultra zpracovaných potravin. Nová studie italských vědců odhalila, že takové jídlo urychluje stárnutí a zhoršuje zdraví organismu, což se může projevit vážnými nemocemi i předčasným úmrtím. Dopady lze pocítit i při dodržování převážně zdravého jídelníčku.

Mořské dno nepřestává vědce udivovat. Ilustrační foto.

Největší na světě. V Pacifiku objevili tvora, který je vidět až z vesmíru

Vědci z programu společnosti National Geographic Pristine Seas objevili jednoho z vůbec největších mořských tvorů na planetě. U Šalamounových ostrovů v jižním Pacifiku našli korál, který se rozprostírá na území o rozloze dvou basketbalových hřišť. Kolonie mořských živočichů je tak obrovská, že je vidět z vesmíru.

Měsíc Europa může pod povrchem ukrývat mimozemský život.

NASA pátrá po mimozemském životě. Europa Clipper je nadějí, míst je však víc

Důkazy o možném mimozemském životě na Jupiterově měsíci Europa má najít americká sonda Clipper. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) doufá, že objeví a analyzuje prvky, které by existenci mikroorganismů potvrdily. Zařízení má zmapovat téměř celou plochu. Mikrobiální život by však podle astrobiologů mohl být i na dalších místech Sluneční soustavy.

Pokud ráno vypijeme nalačno vhodný nápoj, pomůže nám vedle hydratace organismu také podpořit metabolismus

5 nápojů, kterými po probuzení nastartujete metabolismus. Zlepší vám celý den

Ráno je pro organismus velmi důležité. Po noci, kdy tělo mnoho hodin nedostalo žádné živiny ani tekutiny, potřebuje organismus nastartovat, aby zvládl náročný den. Vedle přísunu energie je prospěšné podpořit také metabolismus. Podle odborníků bychom měli zahájit den zdravým nápojem, který náš metabolismus nastartuje a stimuluje.

Krmivem přitahujeme labutě k břehům, což může vést k tomu, že se stanou závislými na lidské pomoci.

Házení chleba labutím? Dobře míněná pomoc je ve skutečnosti ubližováním

Váha zhruba třináct kilo, délka 150 centimetrů, rozpětí křídel téměř dva a půl metru a ladné držení těla. Labutě velké patří k těm nejkrásnějším vodním ptákům, které lze na českých rybnících a jezerech spatřit. Hnízdí převážně na stojatých vodách, kde po vyvedení potomstva zůstávají do zámrazu. Labutě si často získávají sympatie lidí, kteří je rádi přikrmují pečivem. Taková svačinka jim však může velmi ublížit.

Někomu dělá dobře vůně máty, někdo se neobejde bez meduňky. Každé znamení horoskopu má svoje typické neduhy a tedy i bylinku, která vyléčí a uklidní.

Blížencům bazalku, Lvům heřmánek. Najděte si svou bylinku podle horoskopu

Každé ze znamení zvěrokruhu má jiný životní styl, jiné tempo, jiné vnitřní démony a taky je náchylnější na jiný typ zdravotních potíží. Jeden dva květináčky s těmi správnými bylinkami nebo léčivé koření by měl mít po ruce každý: ať Rak nebo Kozoroh. Někdo potřebuje klid v duši, někdo ulevit od bolestí žaludku a někdo posílit kosti a klouby. Pro každé znamení tady jsou bylinky na míru. 

Venomius tomhardyi nese jméno po komiksové postavě Venom a herci Tomu Hardym, který ji ztvárnil ve filmu.

V Austrálii objevili stovky nových živočichů. Pavouk Tom Hardy číhá ve větvích

Stovky nových živočichů, rostlin a dalších organismů zdokumentovali biologové v Austrálii. Některým druhům se rozhodli udělit poněkud netradiční jména inspirovaná známými osobnostmi. Většinou se jednalo o bezobratlé. Podle úřadů i odborníků ještě zbývá formálně popsat mnoho tvorů žijících na specifickém kontinentu.

Osmiletá Mia Glynnová zemřela na sepsi organismu. Rodiče ji k lékaři vzali dvakrát, jen několik hodin před smrtí. Ten je však poslal domů s ibuprofenem.

Osmiletá Mia zemřela na sepsi. Jen pár hodin po tom, co ji lékaři poslali domů

Osmiletá Mia Glynnová z Velké Británie zemřela na sepsi jen krátce potom, co jí lékaři opakovaně poslali domů s léky na bolest. A to i přesto, že vykazovala příznaky streptokokové infekce. V noci se však Miin stav rapidně zhoršil. Zemřela krátce po převozu do nemocnice na zástavu srdce v důsledku sepse organismu.

Na bolesti kloubů fungují také babské rady.

Bolavé klouby umí léčit božská bylina. Kombinujte ji s tím správným kolagenem

Čím starší a opotřebovanější klouby jsou, tím méně jsou schopné se samy obnovovat. A spolu s opotřebením přichází jejich bolestivost a zánět. Není tedy divu, že se mnoho lidí snaží hledat, co na bolest kloubů pomáhá nejlépe. Ve strachu z užívání přemíry léků se pak často zajímají o babské rady. Vědci nyní řadou studií ověřili, že opravdu funguje bylinka, kterou naše babičky na bolest kloubů používaly - kadidlovník.

Ještě před půl rokem byl dnes dvouletý Teo zdravý. Vše se změnilo po očkování proti meningokoku.

V ohrožení života po očkování. Teovi selhaly játra, ledviny a má poškozený mozek

Ještě před půl rokem byl nyní dvouletý Teo zdravým a veselým chlapečkem. Tedy až do doby, než podstoupil nepovinné očkování proti meningokoku. Nikdo v den, kdy se k vakcinaci dostavil, totiž netušil, že v chlapci dřímá rotavirová infekce. Reakce na očkování přišla záhy. Způsobila, že Teo několik následujících týdnů bojoval o život. Přežil, ale má poškozený mozek. Pomoci by mohla léčba kmenovými buňkami.

Sedmikrásky obsahují antioxidanty, které bojují proti stárnutí organismu.

Skromný kvítek pomáhá proti stárnutí. Vyhlazuje pleť, potvrdili vědci

Malá nenápadná sedmikráska, která kvete téměř po celý rok, byla po staletí využívána v lidovém léčitelství. Je sice malá výškou, ale velká výkonem. Umí totiž hojit rány, léčit kašel, vyrážky a záněty, čistit krev i zlepšovat trávení. A to není všechno: vědci potvrdili, že sedmikráska navíc obsahuje antioxidanty, které bojují proti stárnutí organismu. Obsahuje také látky, které příznivě ovlivňují stav pokožky, vlasů, nehtů i kostí.

Některé potraviny jsou doslova „sodíkovými bombami“.

Nafouklé břicho a váha jde nahoru? Možná do sebe nevědomky sypete sodík

Když se řekne sodík, ne každému se hned vybaví, že jde vlastně o kuchyňskou sůl. Sodík je pro lidský organismus nepostradatelný. Podporuje metabolismus minerálů v těle, udržuje v krvi vápník v rozpustném stavu a je důležitý pro růst. Jeho přítomnost v těle umožňuje přenos nervových signálů a kontrakci svalových vláken. Když je však sodíku přespříliš, může způsobit zdravotní problémy jako vysoký tlak či tloustnutí a nafouklé břicho.

Na to, co může člověk jíst, když má průjem, jak dlouho držet dietu a co se může při průjmu pít jsme se zeptali nutriční terapeutky Lucie Růžičkové.

Co tělu rychle dodat při akutním průjmu? Léčbu urychlí správný jídelníček

Průjem je nepříjemná zdravotní komplikace, která velmi ohrožuje organismus. Zbavuje ho totiž vody a živin. Nepít a dlouho nejíst při průjmu může být velkou chybou, která léčbu jen zkomplikuje. Na to, co může člověk jíst, když má průjem, jak dlouho držet dietu a co se může při průjmu pít, jsme se zeptali nutriční terapeutky Lucie Růžičkové.

Při úpalu a úžehu jsou v obou případech drážděna termoregulační centra v mozku vysokou teplotou.

Je to úpal nebo úžeh? Nebezpečné potíže nemusí způsobit jen přímé slunce

Horké letní dny jsou pro mnohé vyčerpávající. Nejhoršími stavy, ke kterým se lze při delším pobytu na prudkém slunci či v horkém prostředí dopracovat, jsou úpal a úžeh. Podobná slova, která lidem často splývají, označují dvě rozdílné diagnózy. Zjistěte, co to je úpal, jak se projevuje úžeh a jaký je mezi nimi vlastně rozdíl. Jelikož v obou případech mohou nastat i hodně závažné - až život ohrožující - stavy, je dobré vědět, jak poskytnout správnou první pomoc.

Cestování se psím parťákem k moři představuje určitá rizika. Některá plemena by do teplých oblastí vůbec jezdit neměla.

Některá psí plemena by k moři jezdit neměla. Spojuje je jeden rys

Dovolená u moře se psím společníkem je častou volbou českých pejskařů. Podmínkou je mít pro psa pas a to, aby byl pes naočkován. Je však nutné brát na zřetel i další věci. Majitelé zvířat by se měli především zamyslet nad tím, zda je pro jejich mazlíčka taková dovolená vůbec vhodná. Některá psí plemena by totiž k moři jezdit neměla. Veterinářka Karolína Świerczek Drábková vysvětlila, co všechno psům u moře hrozí i jak se u nich projevuje otrava vodou, která většinou končí smrtí.

Ochucenou vodu, která nahradí živiny ztracené pocením, si můžete připravit sami.

Co tělu dodá ve vedru energii? Zkuste metodu, kterou znají sportovci

Teplé letní počasí je příjemné, ale když se změní ve vedro, stává se úmorným. Dlouhotrvající horko může způsobit únavu, ztrátu chuti k jídlu, špatný spánek i potíže se soustředěním. Boj těla s vysokými teplotami vyžaduje mnoho sil, proto je nutné vrátit organismu energii. Odborníci radí doplnit elektrolyty, které tělo ztrácí při silném pocení. Metoda využívaná hlavně sportovci může během tropických teplot pomoci i vám.

Zdravý člověk by s trávením lepku neměl mít potíže. Jsou však lidé, pro něž je konzumace lepku problematická a způsobuje jim velmi nepříjemné obtíže.

Dva způsoby, jak očistit organismus od lepku a ozdravit své zažívání

K módním tématům ve stravování patří už několik let vyhýbání se lepku, a to kvůli jeho údajné škodlivosti pro střeva i pro lidský organismus celkově. Od konzumace bezlepkových potravin si lidé slibují úbytek váhy, kvalitnější zdraví nebo lepší výkony ve sportu. Očištění střev od lepku zase spojují s lepším fungováním organismu. Kdo se však skutečně potřebuje zbavit lepku a co střeva od lepku vyčistí nejlépe?

Zatímco listy kopřiv je nejlepší sklízet brzy na jaře, semena kopřiv budou připravena ke sklizni od poloviny léta do poloviny podzimu.

Superpotravina, kterou míjíte bez zájmu: Je tak účinná, že ji kdysi zakazovali

Řada lidí ve své výživě sází na superpotraviny, kterým jsou připisovány výjimečné účinky na zdraví. Ale víte, že jednu takovou možná každodenně míjíte bez povšimnutí? Řeč je o kopřivových semínkách. Obsahují velké množství látek, které jsou velmi cenné pro lidské zdraví. Kopřivová semínka mimo jiné zvyšují odolnost organismu, pomáhají proti stresu a blahodárně působí na vnitřní orgány.

Při úžehu i úpalu by se měl postižený přemístit do stínu, doplnit tekutiny a odpočívat.

Vážně ohrožení vedrem. Kdo je na lékařském seznamu, měl by zpozornět

I když léto patří mezi nejoblíbenější období v roce, pro mnoho lidí představují letní vedra nebezpečí. Velké horko totiž vede k přehřátí organismu, zvyšuje se krevní tlak i frekvence srdce. Pokud trpíte cukrovkou, máte vysoký tlak nebo kardiovaskulární onemocnění, měli byste být při pobytu venku velmi opatrní. Ohroženou skupinou jsou i starší lidé a kojenci.

Kopřiva má schopnost odvodňovat organismus a díky tomu pročišťuje tělo a zbavuje organismus toxinů.

Každý se jí vyhýbá, přitom dokáže odvodnit a detoxikovat tělo. Podpoří i lymfu

Její sběr a užívání jsou hitem hlavně na začátku jara. Kopřiva totiž patří mezi první léčivé rostliny, které mohou lidé po konci zimy sbírat. To ovšem neznamená, že jindy by kopřivy člověku neprospívaly. Jedním z jejich úžasných účinků je schopnost odvodňovat organismus. Díky tomu kopřivy mimo jiné pročišťují tělo a zbavují je toxinů. Pití kopřivového čaje také pomáhá lymfatickému systému.

Studenti pracují na projektu.

Studenti střední školy odebrali vzorky vody na Ústecku a zkoumali její kvalitu

Ve čtvrtek 6. června absolvovali žáci 3. ročníku zdravotnického lycea Vyšší odborné školy a Střední zdravotnické školy v Ústí nad Labem, terénní výuku s environmentálním zaměřením. Během ní zjišťovali kvalitu vody několika blízkých vodních zdrojů a to: vodní nádrže v obci Povrly, jezera Milady a řeky Labe s odběry vzorku v Povrlech.

Voda je pro lidské tělo základ. Přesto se stále více lidí potýká s problémem nadměrného zadržování vody v těle.

Pozor na potraviny, které zadržují vodu v těle. Mohou za pocení i velké břicho

Voda je pro lidské tělo základ. Vždyť je z 60 procent tvořeno právě z ní. Přesto se stále více lidí potýká s problémem nadměrného zadržování vody v těle. Natékají vám nohy, potíte se, roste vám objem břicha i hmotnost? Pak to může být i váš problém. Na rovnováhu organismu, který poté začne zadržovat vodu v těle, má vliv nezdravý životní styl. Podívejte se, kterým potravinám se vyhnout a co tělu pomůže, aby nezadržovalo mnoho vody.

Se stížností na otoky nohou chodí lidé k lékaři poměrně často

Oteklé nohy někdy signalizují závažné onemocnění. A nemusí jít jen o špatné žíly

Čím vyšší jsou venkovní teploty, tím více nám otékají nohy. Jenže otoky nohou nejsou jen běžnou letní záležitostí. Mohou být i důležitým příznakem řady zdravotních potíží. Co je příčinou otoků nohou, především kotníků, a jak se jich zbavit? Někdy stačí opatření, která uděláme doma; jindy je dobré vyrazit k lékaři. Přečtěte si, co všechno mohou oteklé nohy signalizovat.

Změna jídelníčku může mít velký vliv na střevní mikrobiom, a tím na celkové zdraví.

Střevo ukrývá tajemství možného ohrožení zdraví. Odhalit ho umí test mikrobiomu

Jestli chcete pečovat o své zdraví, zajímejte se určitě o střevo. Stále více studií prokazuje souvislost řady zdravotních potíží s tím, jakými mikroorganismy je naše střevo osídlené. Nežádoucí složení mikrobiomu se podílí na spoustě fyzických i psychických nemocí. Díky analýze střevního mikrobiomu můžeme udělat ta nejcílenější opatření a změny v životním stylu. Pro jasnou představu, jak takový krok k ozdravění vypadá, jsme test střevního mikrobiomu vyzkoušeli.

Žádné bylinky neovlivní pH vašeho organismu!

Překyselení zdravého organismu je nesmysl. Vznikne jen, když jste vážně nemocní

Jste překyselení, a to je prý důvod vašich zdravotních potíží. Toto tvrzení na nás vyskakuje ze všech stran. Leckdy ho doprovází nabídka dobrých rad na odkyselovací diety, v horším případě i na koupi nejrůznějších doplňků stravy. Kdy je organismus opravdu překyselený, a jak zjistit překyselení organismu? A co je nejlepší na odkyselení organismu? Zeptali jsme se profesora biochemie Jaroslava Racka, praktického lékaře Dušana Zhoře a nutriční poradkyně Moniky Bartolomějové.