Když se s touto rostlinou setkáte v přírodě, moc radosti vám to nepřinese. Kopřiva je žahavá a místo, kde se dotkla kůže, nepříjemně pálí. To všechno však vyvažují její neobyčejné léčivé schopnosti. Mimo jiné podporuje přirozenou imunitu organismu, prospívá kloubům, zmírňuje únavu a má detoxikační schopnosti. A k tomu je i velkým pomocníkem při hubnutí. Jak připravit kopřivový čaj? Jak často pít čaj z kopřivy? A jak kopřiva funguje při hubnutí?
Chcete začít letošní rok dobrým předsevzetím a zhubnout? Zkuste tento proces odstartovat odvodněním a detoxikací organismu. Je řada metod, jak odvodnit organismus, ale pokud se chcete spolehnout na přírodní produkty, zvolte březový čaj, který má příznivé diuretické účinky. Jak zbavit tělo přebytečné vody? Jak uvařit březový čaj? A jak bříza prospívá zdraví?
Milujete párky, klobásy, anglickou slaninu, salámy či voňavou šunku? Lékař vám sice možná řekl, že není pro zdraví ideální je jíst, ale volání chuťových pohárků na jazyku se těžko odolává. Co vlastně v podobě konzumovaných uzenin posíláte do svého těla? Odbornice vysvětluje, co se s organismem stane, když takto zpracované maso z jídelníčku vyřadíte.
Svou váhu nemusela bývalá rosnička Karla Mráčková nikdy řešit. Přesto se snaží jíst zdravě a nezatěžovat příliš svůj organismus. Otevřeně přiznává, že sladké si dopřává maximálně jednou za čtrnáct dní, a i ohledně vánoční tabule bude přísnější. Na Štědrý den si dá jen lehkou polévku, rybu bez zahuštění a salát v podobě zeleniny a jogurtu.
Za překyselení organismu si můžeme svým nezdravým jídelníčkem, pitím slazených nápojů a stresem, ve velké míře sami. Zažívací potíže, časté pálení žáhy, únava a bolesti hlavy jsou jen některé z příznaků, které s acidózou, tedy stavem překyselení organismu, souvisí. Co všechno ho způsobuje a co na překyselení organismu pomáhá? Které potraviny jsou zásadité a jak nám mohou pomoci bylinky?
Se začátkem nového školního roku a aktuálně s příchodem chladnějšího počasí se především menší děti začnou potýkat s onemocněním dýchacích cest. A s tím často přichází zvýšená teplota či horečka. Jak mohou rodiče svým dětem pomoci? Co radí pediatři a kdy má smysl teplotu snižovat?
Tušíte, co se stane s vaším tělem, když do každodenního jídelníčku přidáte jedinou misku zeleniny a ovoce? Budete hodně překvapeni a možná se i pro příště obejdete bez doktora. Hemoroidy, záněty nebo tloustnutí – tomu všemu se vyhnete jednoduchou změnou jídelníčku. Odbornice na výživu vysvětluje, proč se s tělem začnou dít doslova zázraky.
Tajemný svět hub přitahoval Matěje Rótha od dětství a fascinuje ho stále. „Jsou impozantní tím, co všechno se z nich dá vyrobit, k čemu se dají využít. Prostě zázračný materiál pro udržitelné zítřky,“ říká. Ve firmě Mykilio se zaměřuje na využití podhoubí v interiérovém designu, s výzkumníky z ČVUT pak zkoumá jeho uplatnění jakožto ekologického materiálu ve stavebnictví.
Nachlazení je jevem na podzim tak běžným, jako padání listí. Jak nachlazení vyléčit, jak jeho léčbu urychlit a bylo by možné se pokud možno vyléčit přes noc? Imunoložka Zuzana Ozaniak Střížová z pražské Fakultní nemocnice Motol radí, které kroky je třeba podniknout, abychom se nachlazení zbavili rychle a za chvíli opět neonemocněli.
Vysušené, popraskané se šupinkami, koutky zanícené a mnohé navíc bolavé od oparů. Tak podle odbornice na krásu Pavly Skolil vypadají čtyři z pěti rtů českých žen. Přesto ženy neváhají schovat své vady pod silným nánosem rtěnky a jsou takto se sebou spokojené. Za katastrofální stav ženských rtů nemohou ani podvýživa, ani vysoké letní teploty, ale prostý nedostatek správné péče. Jak taková nejlepší péče o rty vypadá? Jaký balzám či jiné kosmetické prostředky na rty použít? A co jim ještě může pomoci získat zpátky zdravý vzhled?
Kdo měl někdy v životě úžeh nebo úpal, potvrdí, že během zlomku vteřiny může nastoupit prudká bolest hlavy, závratě, horečka a člověk je znenadání odkázán na péči druhých. Zvracení, mdloby a bolest hlavy však nejsou u úžehu či úpalu tím nejhorším, co vás může potkat. V některých případech se mohou objevit i křeče či slabost a bez péče lékaře může dojít k nevratnému ohrožení zdraví či dokonce k smrti.
Po celé dvě miliardy let byla zakonzervovaná v jeskyni v kanadském Ontariu. Pak prastarou vodu objevil tým vědců a našel v ní stopy života. Badatelka vzácnou tekutinu dokonce sama ochutnala.
Lidské tělo potřebuje v horkém počasí až čtyřikrát víc vody, vypotit může až deset litrů za den. Pohyb není nutné zcela vynechat, vhodné je ale zpomalit a ubrat kilometry. V tiskové zprávě FYZIOkliniky to uvedla její hlavní fyzioterapeutka Iva Bílková.
První vlna letních veder přišla už v červnu a naši touhu po krásném letním počasí vrátila zpět do reality. Rozpálené ulice, domy a byty jsou nejen nepříjemné, ale pro starší a nemocné lidi i nebezpečné. Hlavním cílem se stalo co nejúčinnější ochlazení vlastního organismu i okolního prostředí. Jak s vedrem bojovat? Sázka na ledové nápoje a co největší chlad z klimatizace může skončit urputnou angínou. Proti vedru uspějí jen rozumná opatření.
V katastru obce Šonov na Broumovsku byla na začátku května nalezená mrtvá březí vlčice. Z pitevního protokolu vyplývá, že smrt s největší pravděpodobností nastala kvůli celkovému vyčerpání organismu. Zvíře se zřejmě zachytilo levou nohou do pytláckého oka či smyčky a nedařilo se mu vyprostit. To vedlo k dehydrataci a hladovění. Jak se ocitlo na místě nálezu, není zřejmé. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto podává trestní oznámení na neznámého pachatele.
Nespavostí trpí více než polovina populace. Někoho budí chrápání, jiného špatný sen. Spánková restrikce může mít podle epidemiologických studií neblahý vliv na náladu, duševní výkon a na systémy, které nejsou bezprostředně s mozkem spojeny, vysvětluje v rozhovoru Deníku neurolog Karel Šonka.
Oči na dlouhých tykadlech, které vás zvídavě pozorují. Lesklé koule vyrůstající z tenkých stopek. Hrozny vína přešlé mrazem zavěšené na větvičce. Vypadají jako návštěvníci z jiného světa. To všechno mohou být tajemné hlenky.
Celosvětově je káva po vodě dalším nejčastěji přijímaným a oblíbeným nápojem. Poslední dobou se však jeví jako velice kontroverzní téma, se kterým si někteří neví rady. Zatímco jedna strana tvrdí, že je káva pomalu nejhorším nápojem lidstva, jejímž popíjením zatloukáte pomyslné hřebíky do rakve, jiní tvrdí, že je zdraví prospěšná. Jak to tedy doopravdy je?
Držet přísný půst, nebo prolévat tělo ovocnými a zeleninovými šťávami, a k tomu nasadit zázračné pročišťující preparáty… Takové pojetí jarního detoxu je podle odborníků naprosto zbytečné. Stačí se ke svému tělu chovat šetrně během celého roku a organismus se pročistí sám i bez drastických metod. Ale pokud jsme péči o sebe zanedbávali, nějakou tu jarní vzpruhu organismu určitě dopřát můžeme.
Americký vědec Joseph Dituri se pokouší zlomit světový rekord v nejdelším pobytu pod vodou. Ve své podvodní laboratoři chce otestovat, jak lidské tělo reaguje na vystavení extrémnímu tlaku. Může tím mimo jiné pomoct astronautům ve vesmíru. Muž zároveň před několika dny oznámil, že objevil úplně nového živočicha, jednobuněčného nálevníka.
„Neznám snad nikoho, kdo by neměl před Vánocemi nebo teď nemocné děti,“ zaslechla jsem maminku před pár dny telefonovat na autobusové zastávce. Je pravda, že se musím k jejímu tvrzení přidat, protože to mám ve svém okolí velice podobně. A všichni řešíme totéž: jak snížit dítěti horečku, když nám zásoby léků došly a v lékárnách jsou prázdné regály?
Vánoční stromeček tradičně zdobíme světelnými řetězy a tradičními nebo moderními ozdobami. Věšíme na něj papírové, dřevěné, čokoládové i skleněné dekorace. O jedné „ozdobě“ ale většina lidí nemá páru. S vánočním stromečkem jste si do svých domovů přinesli hordy nechtěných návštěvníků.
Spousta tmy a málo denního světla během zimy, to je něco, co nás dokáže pěkně potrápit. Čekání na víc slunečních paprsků ale má řešení, a není to jen dlouhé svícení umělým světlem. To naopak může v řadě případů člověka nakonec dostat do ještě větší psychické nepohody, než způsobila samotná tma.
Jestli něco neprospívá mužově plodnosti, tak je to spousta tělesného tuku navíc. Při obezitě se mění hladiny hormonů a z tukové tkáně se do organismu následně vyplavují jiné typy látek, než které jsou u zdravého muže třeba. Kvůli tomu se může utlumit tvorba spermií.
Dřív bývali otužilci spolkem, který většina lidí znala jen díky zprávám o vánočním plavání ve Vltavě. Ty doby jsou pryč. Informace o prospěšnosti otužování začali Češi konečně brát vážně a plavců, kteří se v zimě neohroženě noří do ledové vody, stále přibývá. Dělají dobře, protože tím podporují svůj imunitní systém, odplavují z těla toxiny, zlepšuje se vzhled jejich pokožky, lépe tráví a cítí víc radosti ze života. Důvodů proč se v zimě koupat venku je samozřejmě víc, jednu věc však odborníci rozhodně nedoporučují: lézt do vody jen kvůli selfíčku.
ROZHOVOR/ Jak život v půdě ovlivňuje naši každodennost? Které půdní organismy jsou v ohrožení, a které zas nic nerozhází? O stavu krajiny na Vysočině hovoří půdní bioložka Michala Tůmová.
ROZHOVOR/ Jak souvisí odumírající kmeny stromů s ochranou života v lese? A musíme chránit naše lesy i před turisty? O stavu krajiny Ústeckého kraje hovoří přírodovědec Jeňýk Hofmeister.
Jak jsme dokázali přesvědčit zemědělskou půdu, aby se nestala lesem? A jakou cenu jsme za to zaplatili? O stavu krajiny Zlínského kraje hovoří pedolog Jaroslav Záhora z Mendelovy univerzity v Brně.
Sestavení posledních osmi procent DNA lidského genomu kvůli jejich složitosti trvalo vědcům skoro dvacet let. Teď ale existují kompletní informace, které umožní lépe pochopit, jak se lidé formují jako individuální organismy a jak se člověk liší nejen jeden od druhého, ale i od jiných druhů. Prakticky ve stejný okamžik se českým vědcům podařilo přečíst genom zakladatele genetiky.
Roztoči Demodex follicularum jsou tak úzce spojení s lidmi, že se z parazitů stávají symbionti, tedy organismy, jejichž přežití je zcela závislé na jiném organismu. Vědci se domnívají, že tím se uzavírá jejich evoluční větev. Kvůli své závislosti na lidské tváři totiž mohou i vyhynout.
Pomocí čerpadla je do ní přiváděna voda z řeky, která se nejprve filtruje a poté napouští do „komůrky“ s perloočkami. Tyto drobné organismy zde snímá kamera a údaje předává speciálnímu softwaru, jež vyhodnocuje několik parametrů a vypočítává z nich takzvaný toxický index.
/FOTOGALERIE/ Pomocí čerpadla je do ní přiváděna voda z řeky, která se nejprve filtruje a poté napouští do „komůrky“ s perloočkami. Tyto drobné organismy zde snímá kamera a údaje předává speciálnímu softwaru, jež vyhodnocuje několik parametrů a vypočítává z nich takzvaný toxický index.
Studentka gymnázia v Klatovech Jana Hamplová se zúčastnila netradičního projektu, kdy s týmem z Pardubic vypustili z letiště Letkov u Plzně stratosférický balón s různým biologickým materiálem a mimo jiné zjišťovali, co extrémní podmínky přežije.
Sportovní aplikace jsou pro spoustu běžců neodmyslitelnou součástí tréninku. Vzájemně se ale hodně liší v tom, co vám můžou nabídnout. Právě teď běžeckým světem nejvíc hýbe mySASY, která je výjimečná v tom, že vám trénink dokáže perfektně dávkovat. A to i v případě, že s běháním začínáte. Vyzkoušeli ji časopis Kondice.
Někteří lidé dokáží za vitaminy a minerály utratit obrovské peníze. Přitom se stačí dívat pod nohy a natrhat si ten správný plevel. Obzvláště teď na jaře je nabitý zdraví prospěšnými látkami a doslova vás nakopne. Pokud se po zimě cítíte unavení, je jarní plevel pro vás to pravé ořechové.
K prvním známkám přicházejícího jara patří nalévající se pupeny stromů a květin. Každý rok putuje míza plná živin od kořenů až ke konečkům každé větve a stonku a vytváří zárodky nových listů a květů. Životní síla skrytá v každém pupenu může velmi dobře posloužit i na léčbu celé řady obtíží. Například tinktura z pupenů vrby má antivirové účinky, bříza pomáhá detoxikovat organismus a kaštan příznivě působí na trávení při poruchách metabolismu. Nauce o léčivých účincích pupenů, rostlinných výhonků a kořínků se říká gemmoterapie.
Ani záchod, ani podlaha. Největším rájem pro bakterie v domácnosti je kuchyňská mycí houbička. Potvrzuje to i nejnovější výzkum. Houbička je podle vědců pro nebezpečné organismy ideálním prostředím mimo jiné proto, že se v ní může rozvíjet množství druhů, aniž by se vzájemně ohrožovaly.
Jako majitelé domácích mazlíčků jsme zodpovědní za to, co náš pes či kočka jí. Občas si možná „přilepší“ lovením venku, hlavní zdroj potravy však pro ně představuje obsah misky. Jste si jisti, že jim opravdu dopřáváte to nejlepší?
Zdaleka nejde jen o stav pleti a výkyvy nálady před menstruací. Hormony jsou klíčovou chemií, která řídí tělesné funkce, reprodukci, spánek a mnohem víc.
/ROZHOVOR/ Jako sci-fi v praxi na první pohled vypadá technologie na genetickou úpravu organismů s označením CRISPR. Vědci s ní již umí vyléčit srpkovitou anémii nebo vypěstovat kávové boby bez kofeinu. Na Mendelově univerzitě v Brně geneticky upravují mikrořasy tak, aby byly schopné biologicky rozkládat ropný odpad.
Mezi fámy šířené o očkování patří i tvrzení, že „jedovaté přísady“ v očkovacích látkách snižují schopnost organismu produkovat bílé krvinky, že třetí vakcína zničí schopnost vytváření bílých krvinek nadobro, a že očkování je z tohoto důvodu „smrtelné“. Jsou to nesmysly opřené o lži dezinformátorů.
Když přišel do kin Jurský park režiséra Stevena Spielberga, překvapil mnohé české diváky tím, že se tyranosaurus v žádné situaci neopíral o ocas. Právě takový dinosauří postoj totiž měli zažitý z uměleckých rekonstrukcí dinosaurů od malíře Zdeňka Buriana. Ilustrace pravěkého světa v knihách našeho dětství dodnes utvářejí naši představu o jeho podobě, často se ale mýlí. Stejně, jako se mnohokrát mýlili paleontologové.
Uplynulý advent se obvykle nese ve znamení konzumace tučnějších i sladších jídel. Mnoho lidí v této době zároveň omezuje fyzické i sportovní aktivity. Když všechno propojíme, může to vést nejen k akutním žaludečním potížím, ale i k dalším problémům, jako je například zvýšený cholesterol. Ten je „vstupní branou“ k závažným kardiovaskulárním onemocněním, jako je infarkt či mrtvice. Text přinesl časopis Story.
Kolem očkování proti covidu přibývá množství informací a pro některé lidi může být potíž se v nich orientovat. Reportéři Deníku se proto obrátili na odborníky a dali dohromady přehled základních plusů a minusů vakcinace.
Novou laboratorní myš vyvinul česko - francouzský tým. U těchto druhů živých myší vědci dokážou přesně kontrolovat složení střevních bakterií. Akademie věd ČR (AV) o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Odborníci se pomocí myší snaží zjistit, jak společenství bakterií vznikají a jaký mají dopad na fungování organismu i vznik některých onemocnění. Výsledky výzkumu publikoval časopis Nature Communications.
Pravidelné pití čisté vody je stále častěji opěvováno jako zázračný elixír zdraví. Nic se ovšem nesmí přehánět. Vědci zjistili, že přehlcení organismu přílišným množstvím tekutin může být někdy rizikovější než jeho dehydratace.
Písecká nemocnice nabízí zájemcům zcela nové vyšetření, které pomůže zhodnotit, jak moc jsou odolní vůči onemocnění Covid. Vyšetření se zaměřuje na stav imunity, který je podle zdravotníků rozhodující pro průběh nemoci v případě nákazy.
Vláknina je základní složkou potravy, kterou najdeme v potravinách rostlinného původu. Přestože je prakticky nestravitelná, je pro zdravé fungování organismu nepostradatelná.