Kreativ

ŠTÍTEK: organismus

Zelená lékárna: Osm nejlepších bylin na odvodnění

Zadržování vody v těle je stále častějším jevem. Souvisí s nedostatkem pohybu, civilizačními nemocemi, užíváním antikoncepce, přemírou solení, ale i příjmem vyššího množství cukru a přemírou nevhodné stravy, ale také s narůstajícím věkem.

Žlučníkový záchvat je nepřítelem Vánoc. Jak se mu vyhnout?

Kladensko - Ryba. Řízek. Salát. Chlebíčky. Cukroví. Zní to dobře. Oči by chtěly, ale pak se může stát, že žlučník řekne „ne“ - a problém je na světě. Třeba v podobě žlučníkového záchvatu. Vánoce tak můžou nabrat podoby, která má do míru a klidu dost daleko. Čemu se u štědrovečerní tabule vyhnout, na co si dát pozor?

Lobezský botokros

Plzeň – Lobezský botokros patří v Plzni ke koloritu Štědrého dne. Letos pořadatelé z Klubu orientačních sportů Slavie VŠ a USK CS Plzeň chystají 32. ročník závodu. Znovu jako memoriál Štěpána Kodedy.

Soud: Policejní ředitel Pavel Havránek trestný čin nespáchal

Benešov - Nespáchali trestný čin. Právě takový je zatím nepravomocný rozsudek Městského soudu v Praze, který se zabýval obžalobou ředitele Policie ČR Benešov Pavla Havránka a dalších pěti lidí. Všichni se měli v letech 2009 a 2010 podílet na manipulaci několika výběrových řízeních. Havránkovi hrozilo až 12 let vězení.

Vrchátkami vonělo vepřové. Podívejte se

Místo cukroví mastné pusy. Pro své spoluobčany přichystali příjemné předvánoční zpestření místní fotbalisté z TJ Sokol Vrchoslavice 1946, když v sobotu uspořádali na návsi pravou domácí zabíjačku.

109 tisíc! Rytíři vydražili vánoční dresy, nejdražší byl Plekanec

/FOTOGALERIE/ - Podruhé v řadě připravilo hokejové Kladno v předvánočním čase aukci hraných dresů, jejíž výtěžek věnovali Rytíři na dobrou věc. Po loňské první živé aukci vybrali na Komunitní centrum Vítej sídlící ve Hřebči téměř 110 tisíc korun! nejvíc zaplatil zájemce o dres Tomáše Plekance - 15 a půl tisíce.

V Hostivici florbalisté Králova Dvora marně dotahovali

Praha - Při prvním utkání po reprezentační přestávce se trenérské duo Lucernu v utkání proti pražským Panthers muselo vyrovnat s početnou hráčskou absencí. Michal Kubert byl kritický: „Ve třinácti lidech se špatně vyhrává. Repre pauza nám moc nepomohla. Pokud se nezačne pořádně trénovat, nemůžeme pomýšlet na úspěch.“

Úspěch hradeckých vědců v boji proti tuberkulóze

Hradec Králové - Velký průlom v boji proti tuberkulóze učinili vědci z hradecké Farmaceutické fakulty. Jejich patent teď míří do světa. „Hradecký“ lék by na lékárnické táře mohl být za deset let.

Úspěch hradeckých vědců v boji proti tuberkulóze

Hradec Králové - Velký průlom v boji proti tuberkulóze učinili vědci z hradecké Farmaceutické fakulty. Jejich patent teď míří do světa. „Hradecký“ lék by na lékárnické táře mohl být za deset let.

Tenhle sport je i o drogách, říká mistr světa v kulturistice Páleníček

/ROZHOVOR/ Doslova díru do světa udělal kulturista Jan Páleníček, devětadvacetiletý rodák ze Šternberka. Po loňském třetím místě na mistrovství světa kategorie games klasická kulturistika mužů nad 175 centimetrů vybojoval letos v listopadu ve španělském Benidormu zlato. A nejen to. Stal se dokonce absolutním mistrem světa.     

Na devátém ročníku galavečeru Boxeři dětem se vydražila rekordní částka

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Devátý ročník galavečeru Boxeři dětem, který se v pátek uskutečnil v Kulturním centru Rakovník, opět nabídl velké množství zábavy, potu a dřiny v ringu i mnoho dojemných chvil. Pro nemocnou Janičku, která se bohužel charitativní akce nemohla zúčastnit ze zdravotních důvodů, byla vybrána rekordní částka 113 571 korun.

Rohlíčky, linecké, pracny. Dobrot si užívejte s mírou

Blíží se jedno z nejkrásnějších období roku. Vánoce svátky pohody, klidu, míru a… velké žranice. Regály v obchodních centrech bereme útokem a vánoční stoly se prohýbají pod náloží svátečních dobrot a pamlsků. S cukry však nakládejte opatrně.

Cukr může být sladký ničema

Někdo sáhne po sladkém, jiný zase po slaném. Potravinami plýtváme a čas od času jsme mlsní. Dříve lidé takové hojnosti neužívali, ale neměli ani potravinové intolerance, cukrovku a jiné civilizační neduhy. Diabetici vědí své, cukr přináší příjemné chvíle, ale ve vysoké koncentraci je to téměř jed.

Tenhle sport je i o drogách, říká mistr světa v kulturistice

Doslova díru do světa udělal v neděli 11. listopadu kulturista přerovského oddílu Fitness AVE Jan Páleníček. Po loňském třetím místě na mistrovství světa kategorie games klasická kulturistika mužů nad 175 centimetrů vybojoval letos ve španělském Benidormu zlato. A nejen to. Stal se dokonce absolutním mistrem světa! To vše přírodní cestou bez zakázaných látek, jejíž je velkým vyznavačem a propagátorem, navíc v nejprestižnější federaci IFBB. „Myslím, že jsem tam předvedl životní formu,“ prozradil devětadvacetiletý rodák ze Šternberka.

OBRAZEM: V Jihlavě se zabydluje velice vzácná kočka palawanská

Jihlava - V jihlavské zoo se zabydluje velice vzácná kočka, jedna z nejmenších na světě. Kočka palawanská do zahrady připutovala ve středu 21. listopadu. Mladá samice se narodila v roce 2014 v Tierparku Berlin. Stejně jako ostatní zvířata tohoto druhu v Evropě, je i ona stále v majetku berlínského Tieparku, který také pro kočky palawanské vede chovný program.

OBRAZEM: Přírodní učebna bude sloužit školákům

Křižánky – Novou přírodní učebnu, v níž se budou moci školáci vzdělávat v oblasti ekovýchovy, v úterý slavnostně otevřeli u Křižánek na Novoměstsku. V lokalitě s názvem Hliníky v Přírodní rezervaci Meandry Svratky u Milov se dříve těžila cihlářská hlína. Po ukončení těžby však místo zarostlo náletovými dřevinami a vznikla tam dokonce skládka.

Dopad mikroplastů na životní prostředí je stále nejasný, tvrdí studie

Miniaturní částice plastů jsou dnes již všudypřítomné. Jsou ve vodě, kterou pijeme, i například v tělech ryb a mořských plodů, které konzumujeme. Stále však není jasné, co s nimi děje v tkáních organismů. Podle nového britského výzkumu, který prověřil více než 300 studií z celého světa, neexistují přesvědčivé důkazy pro jejich škodlivost.

Kde se v domácnosti drží nejvíce bakterií? Toaleta to není

Na toaletě se teoreticky mohou vyskytovat mračna nebezpečných bakterií. Jenomže záchod zpravidla poctivě čistíme agresivními prostředky, které veškeré nežádoucí organismy spolehlivě zlikvidují. Největší výzkyt bakterií je proto zaznamenáván na těch místech domácnosti, kde bychom nebezpečí nečekali, a tak je při úklidu odbýváme.

Pomocník při dietě i nachlazení. Hořčičný olej zažene hlad a vyléčí kašel

Jestli vás trápí revma, celulitida nebo špatné trávení, nastal čas zařadit do stravovacího režimu hořčičný olej, který má řadu příznivých účinků na organismus. Látky obsažené v hořčičném oleji navozují pocit sytosti, výborně se hodí na diety a mají široké uplatnění také pro vnější využití na kůži.

Jak zvládají senioři tropické teploty? Horko těžko

Sluneční žár nás již po několik týdnů vůbec nešetří. V nejvyšší možné míře chladíme tělo zevnitř i zvenčí, ale i přesto se zdá být horký vzduch mnohdy neúnavný přírodní element. Ruku na srdce…pakliže stoupající rtuť na teploměrech dlouhodobě atakuje hodnoty nad 30 stupňů a navozuje tak velmi nelibé pocity, co teprve tolerance organismu lidí důchodového věku.

Přičichnout si, ochutnat i osahat. Botanici připravili neobvyklou výstavu

Přivonět si k parazitické rostlině s největším květem na světě. Vnímat zvuky a osahat si exponáty. Pražská botanická zahrada připravila výstavu pro všechny smysly. Letos ji poprvé pořádá společně s botaniky ze Švédska, Polska či Maďarska. Jelikož i v říší rostlin a živých organismů jsou důležité různorodé vztahy a vazby, tématem letošní expozice se stala symbióza.

Horké počasí plní ordinace lékařů. Nebezpečí hrozí zejména dětem a seniorům

Mělnicko - Pocit únavy, vyčerpání organismu nebo nevolnost. Přetrvávající tropické teploty posledních týdnů se začínají podepisovat i na zdravotním stavu lidí. Příznaky přehřátí by neměli podle lékařů podcenit hlavně starší lidé a rodiče malých dětí. Kolaps z horka může ale hrozit i člověku bez vážnějších zdravotních problémů.

Sadská bojuje proti sinicím ultrazvukem

Sadská – Jezero na kraji městečka Sadská je už dlouhá léta oblíbeným místem ke koupání. Podobně jako další přírodní koupaliště v Čechách se ale i tato pískovna potýká s přemnoženými sinicemi. Radnice zkouší s těmito prastarými organismy bojovat pomocí ultrazvuku.

Pískovna i model DNA. Pevnost vyrábí nové exponáty

Nahlédnout pod vodní hladinu nebo si třeba projít časovou osu ukazující evoluci organizmů. I to jsou novinky, které pro návštěvníky chystá Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Na obnově výstavních prostor pracuje tým muzea vědy během celého roku.

Geopatogenní zóny oslabují imunitu a ohrožují zdraví lidí

Karlovarský kraj - Bolesti hlavy, špatný spánek, časté nevolnosti, popřípadě i vážná onemocnění. To jsou jen některé projevy u člověka, které mohou poukazovat na takzvané geopatogenní zóny (GPZ). O těch se v současné době hovoří stále častěji, a i přesto kolem tohoto pojmu existuje cosi tajemného a neuvěřitelného. Přesto, že byly v minulosti i vědecky prokázané.

Geopatogenní zóny oslabují imunitu a ohrožují zdraví lidí, říká léčitelka

/ROZHOVOR/ Bolesti hlavy, špatný spánek, časté nevolnosti, popřípadě i vážná onemocnění. To jsou jen některé projevy u člověka, které mohou poukazovat na takzvané geopatogenní zóny (GPZ). O těch se v současné době hovoří stále častěji, a i přesto kolem tohoto pojmu existuje cosi tajemného a neuvěřitelného. Přesto, že byly v minulosti i vědecky prokázané.

Alergoložka Jitka Rychnovská: Kočku v bytě alergik odhalí i po půl roce

/ROZHOVOR/ Pylové nebo potravinové alergie a také astma trápí čím dál více lidí. Na termín v ordinaci odborníka čekají nemocní i čtvrt roku. Brněnská alergoložka Jitka Rychnovská každý měsíc vyšetří až šest stovek pacientů. „Naše imunita je oproti dřívějším dobám posunutá trochu jinam. Organismus už nemusí bojovat proti infekcím, a imunita tak nemá co dělat,“ vysvětluje v rozhovoru nárůst počtu pacientů lékařka.

Kočku v bytě alergik odhalí i po půl roce, říká alergoložka Rychnovská

/ROZHOVOR/ Pylové nebo potravinové alergie a také astma trápí na jižní Moravě čím dál více lidí. Na termín v ordinaci odborníka čekají nemocní i čtvrt roku. Brněnská alergoložka Jitka Rychnovská každý měsíc vyšetří až šest stovek pacientů. „Naše imunita je oproti dřívějším dobám posunutá trochu jinam. Organismus už nemusí bojovat proti infekcím, a imunita tak nemá co dělat,“ vysvětluje v rozhovoru nárůst počtu pacientů lékařka.