Reportáž: Kapelník Kadlec dostal obraz
Tachov – Dechový orchestr mladých, jako každý rok, přichystal Vánoční koncert. Do sálu Mže tak přilákal stovky posluchačů všech věkových kategorií. Jaká byla v sobotu nálada? Vypravili jsme se to zjistit.
Tachov – Dechový orchestr mladých, jako každý rok, přichystal Vánoční koncert. Do sálu Mže tak přilákal stovky posluchačů všech věkových kategorií. Jaká byla v sobotu nálada? Vypravili jsme se to zjistit.
České Budějovice – Jezdil drahými auty, utrácel horentní sumy v nočních klubech a rád dával všem na odiv své bohatství. Teď však má 33letý muž z Budějovic pořádný problém a komfortní bydlení dočasně vyměnil za zamřížovanou celu vazební věznice.
Blanensko - K oslavám příchodu nového roku neodmyslitelně patří bujaré oslavy za doprovodu ohňostrojů. Tuto tradici drží i mnohá města a menší obce na Blanensku. Příznivci světelné show nebudou zklamaní ani tento rok. Někde se však na ohňostrojích rozhodli raději šetřit.
Zastupitelé města Havířova se v pondělí odpoledne sejdou ve velkém sále KD Radost. V programu mají vedle rozpočtu pro příští rok také návrh na koupi sociálních ubytoven Merkur a Impuls.
Telč - V prvním patře má od příštího podzimu začít fungovat rodinné centrum Krteček.
Táborsko - Leden zavádí zpoplatnění dálnice D3 bez ohledu na to, že je stále ve zkušebním provozu. Od nového roku budou za použití dálnice vedle nákladních aut, platit i řidiči osobních. Například Libuše Stryhalová ji využívá každý den pro cestu do práce. Povinnost platit ji ale na starou silnici nevrátí.
Aš /VIDEO/ - Před Vánoci si zřejmě chtěla přilepšit třiadvacetiletá žena z Aše na Chebsku. Ta se vydala do pošty na místním Poštovním náměstí pro finanční hotovost. Peníze, které požadovala, ale nebyly její.
Východní Čechy - Lyžařský výcvikový kurz bývá pro žáky sedmých tříd největší událostí roku. Pro některé školy však jeho organizace není jednoduchá, protože řada dětí se na výcvik nehlásí. Důvodem bývá zpravidla finanční stránka, a to i přesto, že školy se snaží pořídit pobyty levně. Jinde naopak musí kurzy pro velký zájem dělit.
Klatovy - Dobročinný vánoční bazar v Klatovech pomůže Domu dětí a mládeže v Klatovech. „Peníze půjdou na rekonstrukci veřejně přístupné zahrady, konkrétně na terénní úpravy pro umístění hyperaktivní kostky v podobě horolezecké stěny.
Radim - S Terezou Tichou jsme si povídali o projektu Rückerovy sady. Jde o projekt, kdy z nevyužitého prostoru vznikl přírodní park. Tereza se ujala role managerky. Kde vůbec vznikl nápad něco takového vytvořit? A jak si Tereza vybírala svůj pracovní tým?
Tábor – 93. procházka dějinami Tábora. (Předchozí díl vyprávěl, jak výběrčí Hubatius dostal anonym, že při vaření piva používá větší sudy, než je povolené.)
Řím – Papež František ve svém životě potkal řadu marxistů, kteří byli dobrými lidmi. Marxistická ideologie je ale špatná a on sám se za žádného komunistu nepovažuje. Hlava římskokatolické církve to uvedla v rozhovoru, který dnes publikoval italský list La Stampa.
Brno - Sociální služby v Jihomoravském kraji fungují velice efektivně. Tvrdí to lidé z ministerstva práce a sociálních věcí. Jih Moravy pochválili za fungování dvou systémů, které zjišťují, které sociální služby lidem nejvíce chybí.
Racek - Už podvanácté vyslyšel Ježíšek všechna vánoční přání dětí z Dětského domova Racek a pod krásně nazdobený stromek jim v sobotu nadělil kupu dárků.
Jižní Morava - Tradice těžby ropy v Jihomoravském kraji sahá až před první světovou válku. Takzvané černé zlato poprvé odborníci našli náhodou díky mohutnému výbuchu. Dnes ropa vytěžená na jihu Moravy uspokojí jen procento spotřeby v České republice. Naftařská společnost MND ale chce objem těžby zvětšit. Na Břeclavsku hledá nová ložiska ropy a zemního plynu. Průzkum skončí příští rok v dubnu.
Jižní Morava - Tradice těžby ropy v Jihomoravském kraji sahá až před první světovou válku. Takzvané černé zlato poprvé odborníci našli náhodou díky mohutnému výbuchu. Dnes ropa vytěžená na jihu Moravy uspokojí jen procento spotřeby v České republice. Naftařská společnost MND ale chce objem těžby zvětšit. Na Břeclavsku hledá nová ložiska ropy a zemního plynu. Průzkum skončí příští rok v dubnu.
Mladá Boleslav - Na sobotním jarmarku se lidé mohli dozvědět skvělou zprávu: postižená dívka má díky stovkám dárců potřebnou pomůcku
Krhanice – V Základní škole Krhanice se prý pedagogové nevěnují dostatečně výchově dětí, bují tam šikana a policie je tam jako doma.
Náchod - Finanční léčku „ušila" na svého exmanžela 33letá žena z Náchoda. Nyní je však stíhána za poškozování cizích práv a hrozí jí až dva roky za mřížemi.
Žďár nad Sázavou - Poznej aktivně Žďársko patří k deseti projektům na Vysočině, jimž Regionální operační program (ROP) Jihovýchod schválil příspěvky z dotačních programů Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod.
Zábřeh /TABULKA INVESTIC/ – Se schodkem téměř padesát milionů korun bude v příštím roce hospodařit město Zábřeh. Město totiž čeká hned několik velkých investičních akcí, které si vyžádají náklady v řádu desítek milionů korun.
Frýdecko-Místecko - Ani v předvánočním shonu by lidé neměli ztrácet obezřetnost. Ačkoli varování zní ze všech stran, zejména senioři jsou pro podvodníky a zloděje stále snadným terčem. Další případ okradení důchodců se udál ve čtvrtek v obci nedaleko Brušperku. Neznámí pachatelé obelstili bezbranné seniory a okradli je o desítky tisíc korun.
Strakonice – Kriminalisté prověřují loupež, která se stala v úterý 10. prosince mezi 20. a 21. hodinou ve Strakonicích na chodníku v ulici Kochana z Prachové.
Rynoltice - Nevídaná věc se podařila malému nádraží v Rynolticích na pomezí Liberecka a Českolipska. V celostátní soutěži se stalo Nádražím roku 2013. A to i přesto, že kolem něj vlaky nejezdí už měsíce.
Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o obcích v regionu, v němž kromě stručného představení nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se o obcích psalo v minulosti.
České Budějovice – Těžké chvíle připravili dva lupiči loni začátkem srpna nevidomému 81letému panu Václavovi.
Kladno - Policistky preventivně informační skupiny se zapojily do celorepublikového projektu.
Karvinsko – Opakuje se to každý rok, a přesto se vždy najdou lidé, kteří včas neuhradili místní poplatky, především ty za odpad a psy. Radnice proto vyzývá obyvatele města, aby tak do konce roku učinili. Poplatky za odpad měly být uhrazeny do konce září, za psy o měsíc později. Za prodlevu hrozí dlužníkům penále.
Temelín – Téměř 37 tisíc korun utržily v Jaderné elektrárně Temelín chráněné dílny Domov sv. Anežky z Týna nad Vltavou a borovanský Nazaret. Dva dny nakupovali zaměstnanci elektrárny v době oběda výrobky handicapovaných lidí. Už popáté tak na Temelíně proběhly charitativní vánoční trhy.
Opava - Svobodná vůle. Tak zní překlad anglického výrazu Free Will, který přijalo za své nedávno vzniklé občanské sdružení pomáhající znevýhodněným lidem. Díky němu se povedlo mimo jiné i instalovat u bazénu v hotelu Belaria speciální zvedák pro tělesně postižené.
Mariánské Lázně - „To, co jsme slíbili na začátku roku, platí. Nemocnice od města dostane dotaci." Přesně tak se vyjádřilo zastupitelstvo Mariánských Lázní na Chebsku. Ztrátové zdravotnické zařízení, ve kterém má město menšinový podíl, získá od Mariánských Lázní 3,5 milionu korun.
Frýdek-Místek - Oprava ulice Jiřího Hakena a ulice K Sedlištím v Lískovci, pokračující úpravy sídliště Slezská nebo nové hřiště u přehrady. Výčet plánovaných investic napovídá, že ani v příštím roce Frýdek-Místek nezakrní.
Plzeň - Novou expozici s desítkou nejjedovatějších hadů světa chce příští rok otevřít plzeňská zoologická zahrada. Atraktivní expozice si vyžádá mimořádná opatření a několikanásobné jištění terárií pro bezpečnost chovatelů i návštěvníků, řekl ředitel zahrady Jiří Trávníček.
Hodonín - Nově opravená ulice v Hodoníně se místním zamlouvá. Problém ale mají s parkovacími místy. Za stání auta totiž musí zaplatit.
Křivoklát – Starosta Milan Naď konstatoval: „Rok začal příjemným slibem, že vstoupí v platnost nové rozpočtové určení daní. V kalkulačce ministerstva financí jsme se dočetli, že Křivoklát dostane o dva miliony šest tisíc korun z daní více."
Břeclav – Sedmdesáté narozeniny oslavila břeclavská opoziční zastupitelka Marta Strušková (KSČM). Nadšená je zejména z kytic, které dostala od rodiny, přátel i starosty. A její pracovní přání do dalších let?
Vyšší Brod - Třináctiletá Johanka z Vyššího Brodu na Českokrumlovsku je děvče jako lusk. Vždy jí bylo všude plno, když běhala s dětmi venku. Pak náhle ochrnula.
Střední Čechy - Jihočeský kapr bude vévodit štědrovečerní tabuli ve středočeských domácnostech. Přesvědčení jsou o tom prodejci sladkovodních ryb v Praze i středních Čechách. Průměrná cena kapra se pohybuje kolem osmdesáti korun za kilogram.
Jezernice – Padesát stromů vysadily děti ze školy, školky a dobrovolníci v Jezernici. V zahradě mateřské školy, na veřejných prostranstvích v obci, kolem potoka a stromořadí se doplnilo i kolem cest, co vedou z obce směrem k viaduktům.
České Velenice – Touha po placeném sexu se notně prodražila hned několika cizincům, kteří za touto službou v posledním půl roce vyrazili do Českých Velenic.
Žďár nad Sázavou – „Široký úsměv a dobrou náladu," odpověděla na dotaz, jakou používá obchodní strategii, Martina Lopourová, toho času prodavačka v kavárně P-Cafe Pekařství Řečice na žďárské pěší zóně. Nenabízela však rohlíky, ani zákusky, nýbrž bundy, kabáty, halenky, trička, čepice pro děti, šály, šátky, kabelky, boty, hračky, knihy, stolní hry nebo i DVD.
Kroměřížsko /ROZHOVOR/ – Jiří Kašík z Postoupek u Kroměříže začal sbírat jmelí už ve třinácti letech a své podnikání odstartoval v pětadvaceti. Dnes je mu téměř padesát a jeho firma se stala největším výrobcem a dodavatelem vánočního jmelí v České republice. Své výrobky už nabízel dokonce i na holandské burze.
Lužec – Vladimír Tauchman potvrdil, že fotbalisty Lužce povede v jarní části I. B třídy zkušený Zdeněk Havel.
Brno /ANKETA/ - Brněnské letiště chce zavést nové pravidelné linky. Letecké společnosti ale nemají zájem. Některé dokonce ruší už zavedené linky.
Prostějov – Investice do zateplení budov se už začínají prostějovskému magistrátu vracet. Mateřským a základním školám, městské knihovně či Sportcentru se v letošním roce podařilo ušetřit statisíce korun za platby elektřiny a plynu.
Karlovarský kraj - Koupit, nebo upéct? Co se více vyplatí? Tyto otázky si před Vánoci klade nejedna hospodyňka. Ty, které nebaví patlat se v těstě nebo na to nemají čas, jasně tvrdí: Koupit. Proti nim ale stojí ženy, jež jsou přesvědčené, že domácí je domácí. I ty ale tvrdí, že domácí cukroví je čím dál dražší.
Praha – Nejenom hlídání obchodů a nakupujících se v nynějším předvánočním čase věnují pražští policisté. Stejně jako loni zesilují bezpečnostní opatření u bank. Zkušenost totiž ukazuje, že právě před svátky, které mnozí vnímají jako synonymum hojnosti, štědrosti a dárků, se zoufalí lidé častěji rozhodnou k zoufalým činům. A takové příležitostné lupiče by viditelná přítomnost uniforem měla odradit.
Litvínov - Obyvatele Šumné dlouho trápí nedobudovaná kanalizační síť. Problém, který se zdánlivě dotýká jen okrajové části Litvínova, můžou pocítit i další lidé ve městě. O peníze na kanalizační síť město žádá z Regionálního operačního programu Severozápad (ROP SZ). Jejím zřízením by se zamezilo znečišťování Bílého potoka.
Záhřeb – Více než čtyři desítky psů, jejichž těla se našla v úterý v ilegálním útulku u Záhřebu, usmrtila 61letá majitelka psince. Policii přiznala, že všem píchla smrtící injekci. K hrůznému činu ji prý vedla zoufalá finanční situace. Informovala o tom v pátek chorvatská média.
Kroměřížsko /ROZHOVOR/ – Jiří Kašík z Postoupek u Kroměříže začal sbírat jmelí už ve třinácti letech a své podnikání odstartoval v pětadvaceti. Dnes je mu téměř padesát a jeho firma se stala největším výrobcem a dodavatelem vánočního jmelí v České republice. Své výrobky už nabízel dokonce i na holandské burze.