Peníze, nebo život. Starožitnictví v Teplicích přepadl lupič, daleko ale neutekl
Lupič vyhrožoval majiteli obchodu smrtí, pokud mu nedá peníze. Při útěku poztrácel věci z dalších krádeží, policisté ho tak zakrátko zadrželi. Je ve vazbě.
Lupič vyhrožoval majiteli obchodu smrtí, pokud mu nedá peníze. Při útěku poztrácel věci z dalších krádeží, policisté ho tak zakrátko zadrželi. Je ve vazbě.
/VIZUALIZACE/ Alternativa mezi vlastním bydlením a nájemním. V Pohořelicích chystají stavbu nového bytového domu, který bude fungovat jako spolkové bydlení. Jde o obdobu družstevního, ale s jiným charakterem. Pokud projekt dospěje k úspěšnému konci, stanou se Pohořeličtí republikovými průkopníky.
Lákavá investice do kryptoměny a vidina rychlého zisku zaslepily zrak muži z Přerovska. Z údajné „finanční analytičky,“ která mu radila, jak správně investovat, se vyklubal rafinovaný podvodník, jenž muže připravil o dva a čtvrt milionu korun. Případem už se zabývá hospodářská kriminálka.
Stavba větrných elektráren nedaleko přírodní rezervace Toulovcovy maštale poblíž Litomyšle je opět na stole. Zatímco zastupitelé v sousedním Jarošově od záměru ustoupili, v Chotěnově mají stále o vrtule zájem. „Miliony z větrných elektráren by vesnici hodně pomohly,“ uvedla starostka Chotěnova Jitka Boštíková. Lokalita se zamlouvá i jevíčské firmě Martina Hofmana, která se stavbě větrných elektráren věnuje dvacet let. Ve vesnici a okolí však sílí odpor proti dvěma větrným elektrárnám. Vznikla i petice.
Do hospody v Putkově vyrazil v noci a v době, kdy byla prázdná. Žízeň neměl, šel po penězích.
Dějinný úsek vymezený letopočty 1550 – 1650 patří k přelomovým. Čas postupně proměnil reálie renesance a manýrismu v rané baroko. Vývoj byl určován přijímáním podnětů ze záalpských zemí, ale Čechy, Moravu a Slezsko postihly události třicetileté války, které výrazně pozměnily mocenskou konstelaci.
Jak vypadá život samoživitelek, poznala Jitka Houdková zblízka. Po rozchodu rodičů žila jen s maminkou, která se musela hodně otáčet, aby své děti po všech stránkách zabezpečila. „Poznala jsem, co je to nemít. Na druhou můžu říct, že se maminka hodně snažila, abychom nedostatek, já ani moje sestra, nepocítily,” říká dnes. Její zkušenost se ale propsala do charitativní snahy, kterou teď rozvíjí. Se svým spolkem Mámy v akci pomáhá těm, kdo propadají sítem sociální pomoci.
Bývalý středočeský hejtman David Rath odsouzený za korupci se dostal k části majetku zajištěnému policisty v květnu 2012, kdy byl zatčen. Soud Rathovi a jeho manželce Evě vydal víc než 1,3 milionu korun. Podle soudu tyto peníze nepocházely z trestné činnosti v případech, v nichž byl bývalý politik ČSSD odsouzen k osmi rokům ve vězení. Napsal to dnes server Seznam Zprávy.
Topná sezona skončila a stejně jako všude i v Klatovech lidé šetřili. Následná sezona bude ovlivněna vyššími cenami, ale lidé by se mohli dočkat vrácení části peněz.
V neděli v podvečer žena ve Svitavách ohlásila zapomenuté peníze ve štěrbině bankomatu u jednoho zdejšího hypermarketu. Příběh měl dobrý a velmi rychlý konec: když k němu policie přijela, nakráčel tam již i roztržitý muž, který v bankomatu peníze nechal.
Tři ženy různého věku od třiceti do padesáti let podlehly svodům jednapadesátiletého Tomáše Havla z Věže na Havlíčkobrodsku. Během devíti let se mu podařilo z nic netušících a důvěřivých obětí vylákat přes tři miliony korun.
Fotografie s inzerátem na služby hodinového syna se na sociálních sítích proměnila v hojně diskutovaný virál. O co šlo? Dvanáctiletý chlapec z Ústí nad Labem si přál koloběžku, a tak se rozhodl, že si na ni vydělá. V inzerátu nabízel venčení psů, práce na zahradě, pomoc s úklidem domácnosti nebo nákupy. Dopadlo to nad očekávání dobře. Jakub si svůj sen splnil. A nejen sobě, kolem paneláku se nyní prohání na „kolobrndě“ i se svým mladším bráchou. Vypomáhat chodí dodnes.
/FOTO, VIDEO, ANKETA/ Fotografie s inzerátem na služby hodinového syna se na sociálních sítích proměnila v hojně diskutovaný virál. O co šlo? Dvanáctiletý chlapec z Ústí nad Labem si přál koloběžku, a tak se rozhodl, že si na ni vydělá. V inzerátu nabízel venčení psů, práce na zahradě, pomoc s úklidem domácnosti nebo nákupy. Dopadlo to nad očekávání dobře. Jakub si svůj sen splnil. A nejen sobě, kolem paneláku se nyní prohání na „kolobrndě“ i se svým mladším bráchou. Vypomáhat chodí dodnes.
Téměř dokonalí jsou podvodníci, kteří dokážou telefonicky přesvědčit lidi o tom, že někdo napadl jejich bankovní účet. Umí je zmanipulovat a přimět k vybrání úspor v bance. Žena, která málem přišla o čtvrt milionu korun, měla velké štěstí.
Terezínské ghetto mělo posloužit nacistům v propagandě. Nechali dokonce vytisknout peníze a zřídit banku, které ale neměly žádný praktický účel. Pozůstalost vydala překvapivé svědectví.
Slon africký, lev, nosorožec dvourohý, buvol africký a levhart skvrnitý. Kromě toho, že všechna tato zvířata žijí v Africe, stala se zároveň předobrazem sběratelských jednouncových mincí, které vydala Republika Pobřeží slonoviny. Kolekce nyní dorazila do Liberce.
/FOTO/ Prokazatelně první papírové peníze v rakouské monarchii nazývané bankocetle mohou obdivovat zájemci o historická platidla v Brně. A to na výstavě A již Marie Terezie… Papírová platidla v habsburské monarchii v Dietrichsteinském paláci.
Internet nabízí mnoho příležitostí k zábavě. Ačkoliv je to možné i zdarma, spoustu služeb či produktů je nutné zaplatit. Nabízí se ale i několik možností, jak si bez výrazného omezování v digitálním světě užít kopec srandy. Deník čtenářům přináší rady, na čem se dá v této oblasti ušetřit.
Další týden služby za sebou mají strážníci prostějovské městské policie. Bdí nad dodržováním veřejného pořádku a řeší přestupky proti vyhlášce. V uplynulých dnech se opět nenudili. Zabavili alkohol skupině bezdomovců u rybníka, zadrželi mladíka na kole s pivem v ruce, či mladou slečnu s nenechavými prsty.
Před 70 lety, ani ne pět a půl roku po svém nastolení, se komunistický režim v Československu poprvé výrazně otřásl. Plzeň, představující jedno z hlavních center těžkého průmyslu, o nějž režim opíral svou existenci, se vzbouřila proti měnové reformě. Spontánní demonstrace přerostly v otevřené povstání.
Jak ochránit peníze před inflací? Není to nic jednoduchého. Češi tradičně dávají přednost spořicím účtům. Úroky na nich se dlouho pohybovaly těsně nad nulou, ale v posledním období rostou. Nyní už někde dosahují dokonce šesti procent. Na první pohled to sice vypadá hezky, ale znamená to jen, že jejich výše stále pokulhává daleko za inflací.
Klasický e-mailový podvod stál starší ženu z Mohelnicka 23 tisíc korun. Uvěřila, že jí neznámý dárce chce věnovat 370 tisíc eur.
Šestadvacetileté ženě naletěl o šestnáct let starší muž. Dívka si postupně od poloviny února získávala jeho přízeň a dokázala z toho těžit. Namluvila mu totiž, že je ve finanční tísni a její přítel se k ní nechová dobře.
Na platy učitelů má stát dávat od příštího roku v průměru nejméně 130 procent průměrné hrubé nominální mzdy na jednoho pedagoga. Senát to schválil po více než tříhodinové debatě navzdory nejasnostem, z jakých dat bude objem peněz na platy pedagogů vycházet. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) chce o určení výše platů jednat se školskými odbory. Uzákonění platů nyní dostane k podpisu prezident.
Je to už 70 let. Přísně utajovanou měnovou reformu schválila komunistická vláda Československa 30. května 1953. Ta vstoupila v platnost 1. června a znehodnotila lidem jejich peníze. Mzdy a ceny se přepočítávaly v poměru 5:1 do výše 300 korun na osobu a u vyšších částek pak lidé dostali za 50 starých korun jednu korunu novou.
Je to už 70 let. Přísně utajovanou měnovou reformu schválila komunistická vláda Československa 30. května 1953. Ta vstoupila v platnost 1. června a znehodnotila lidem jejich peníze. Mzdy a ceny se přepočítávaly v poměru 5:1 do výše 300 korun na osobu a u vyšších částech pak lidé dostali za 50 starých korun 1 korunu novou.
Vpád do soudní síně, k němuž došlo v úterý 30. května v budově Městského soudu v Praze v souvislosti s projednáváním kauzy Jany Peterkové, nasvědčuje tomu, že dezinformační kampaně začínají přerůstat v útoky proti státu.
V Česku každoročně stoupá obliba digitální zábavy. Lidé se po epidemii koronaviru naučili ve svém volnu trávit více času na internetu, a ačkoliv jej někteří vnímají jako prostor, kde se mohou bavit bezplatně, jiní se nebojí za online služby a produkty utratit až desítky tisíc korun. Využívají ale možnosti, které jim v domácím rozpočtu výrazně sníží výdaje.
Problém špinavých peněz v Česku řeší policie a soudy, ale stejně tak by se jím měli zabývat i hygienici a lékaři. Špinavé peníze totiž nepředstavují zlo jen pro spravedlnost, ale mohou být nebezpečné také pro zdraví, pokud vezmeme výraz špinavý doslova. I když dnes při většině plateb dáváme přednost bezhotovostnímu způsobu, peníze v peněžence stále máme a spolu s nimi v ní nosíme také přehlídku nejrůznějších bakterií, virů a plísní. A někdy i zbytků drog.
Téměř denně řeší členové Taxi týmu městské policie různé incidenty spojené s taxikáři v hlavním městě. Ať už jde o nezapínání taxametru nebo mámení peněz navíc od cestujících. Během kontrol se členové městské polciie a pracovníci magistrátu setkávají s nejrůznějšími případy.
Novodobí "šmejdi" nepotřebují překročit práh bytu, aby lidi okradli. Stačí, když je důvěřivý člověk pustí k penězům na účtu.
Neuvěřitelnou dávku drzosti předvedl sedmadvacetiletý podvodník a recidivista Jan Baláž z Jihlavy, když se vydával za ředitele sázkové společnosti Sazka. Jedné ženě z Jihlavy tvrdil, že vyhrála, ale nejdřív za to musí zaplatit. Baláž byl v loňském roce i na seznamu celostátně hledaných osob. Před pár dny ale stanul před soudem. Z vězení zřejmě vyjde nejdřív za pět let.
Jen několik hodin stačilo policistům k tomu, aby vypátrali pachatele závažného trestného činu loupeže.
Při 11. ročníku charitativního výstupu na Sněžku se Nadačnímu fondu KlaPeto podařilo vybrat 1 244 000 korun. Akce se tentokrát konala ve prospěch jedenáctiletého Vaška Mikolina z Chrudimi, který má amputovanou nohu, a dalších handicapovaných dětí. Vašek se narodil s vrozenou vývojovou vadou levé nohy, která byla od kolene dolů deformovaná. Později mu proto musela být amputována.
Podle statistik končí císařským řezem každý čtvrtý porod v Česku. Ačkoli se tuzemská statistika výrazně neliší od zbytku Evropy a ve srovnání s okolními zeměmi je dokonce nižší, jedná se podle lékařů i Světové zdravotnické organizace o vysoké číslo. Neodráží ani tak přístup lékařů a rodiček, jako hlavně jejich zdravotní kondici.
/FOTO/ Přesně 304 656 korun se vybralo na charitativním koncertě Muzikanti dětem ve Velkém Meziříčí. Uskutečnil se v sobotu a jako hlavní hvězda na něm vystoupil zpěvák Kamil Střihavka. Muzikanti dětem pomohli už popatnácté.
ROZHOVOR/ Více otevření veřejnosti, méně nenápadní. Zlínští rotariáni za poslední rok udělali vedle tradiční podpory potřebných i kus práce, aby se zbavili nálepky spíše tajemného spolku. Za celou snahou stojí současný prezident Rotary klubu Zlín Josef Němý.
Nové parkovací automaty se na začátku letních prázdnin postupně objeví na berounských parkovištích. A na rozdíl od těch stávajících půjde o typy, které dokážou při platbách vracet peníze. Byl to přáním řidičů, kteří často kritizovali, že musí mít částku na parkování přesně.
Zřejmě nejslavnější vlaková loupež v dějinách se odehrála 8. srpna 1963 na trati mezi Glasgowem a Londýnem. Šestnáctičlenný gang lupičů přepadl královský poštovní vlak a ukradl 2,6 milionu liber uložených ve 128 pytlích o celkové hmotnosti 2,5 tuny. V případu figurovala i některá slavná jména.
/VIDEO/ Gastronomický festival Naše chutě již řadu let nabízí lidem v Táboře možnost ochutnat vybrané lahůdky z nejen táborských restaurací. Letos stejně jako loni spojil síly s uskupením Pomoc Ukrajině Tábor a v sobotu již podruhé společně nabídli návštěvníkům možnost ochutnat ukrajinskou kuchyni a hlavně podpořit dobrou věc.
Pacientské organizace pomáhají lidem s různým onemocněním. Zajišťují osvětu, informují o možnostech léčby, dodávají psychickou podporu. Přesto jim chybí peníze na provoz. S ministerskými úředníky proto jednají o financování.
Násilím si chtěla vynutit vyplacení sociálních dávek na svou nesvéprávnou dceru dvaašedesátiletá žena z Přerova. Policie už začala útočnici stíhat pro vyhrožování s cílem působit na úřední osobu, za což jí hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.
Nemáme na to. Takovou větu v různých souvislostech od svých rodičů či prarodičů letos kvůli rekordní drahotě uslyší děti asi častěji než dříve. „Přesto není nutné zoufat. Je potřeba s dětmi mluvit upřímně podle jejich věku. S malým bychom měli probrat, na co teď máme a nemáme korunky, teenagerovi lze nastínit rodinný rozpočet a staršího puberťáka ponouknout, aby s finanční situací něco pomohl dělat a na své věci si přivydělal,“ říká v rozhovoru pro Deník.cz dětský psycholog Václav Mertin.
Už několik firem v Libereckém kraji naletělo na fintu podvodníků s falešným emailem od ředitele.
Pardubický kraj je jedním z nejvíce bitých krajů na přerozdělování daní ze státního rozpočtu (RUD). Dostává jen tři čtvrtiny toho, co sousední Vysočina, přitom ta má méně obyvatel. Například vloni Vysočina získala z vybraných daní 6,9 miliardy korun, Pardubický kraj jen 5,2 miliardy. Diskriminací při rozdělování daňových výnosů pardubické hejtmanství vysvětluje nedostatek peněz na opravu zdejších rozbitých silnic. Hejtman Martin Netolický proto tlačí, aby v chystaných vládních daňových balíčcích byl změněn i vzorec pro výpočet RUD, aby konečně měřil všem krajům stejně, podle počtu jejich obyvatel.
Nový ministr pro evropské záležitosti vyvrací v Evropě pro Čechy třicet let šířený mýtus, že tím zásadním důvodem pro naše členství v Evropské unii jsou peníze, které Česko z unie dostává. Podle jeho názoru jsme velkou část peněz z Evropských fondů nevyužili dobře.
Před olomouckým krajským soudem ve středu stanul třiasedmdesátiletý Adolf Hlubik obžalovaný z vraždy pracovnice herny v Olomouci. Podle obžaloby ji loni v květnu střelil z bezprostřední blízkosti do hlavy poté, co mu odmítala vydat peníze. Žena několik měsíců bojovala v nemocnici o život, letos v březnu však svým zraněním podlehla.
/ROZHOVOR/ Jméno rodiny Lichtenštejnů se v České republice skloňuje především v souvislosti s roky se táhnoucími spory a soudy o navrácení desítek tisíc hektarů lesů a pěti zámků. Na jižní Moravě se jedná o Lednici, Valtice a Bučovice. Přestože ani poslední stížnost ve sporu o nemovitý majetek na Kolínsku podaná k Ústavnímu soudu knížatům nevyšla, hovoří o ní jako o svým způsobem revoluční.
Jméno rodiny Lichtenštejnů se v České republice skloňuje především v souvislosti s roky se táhnoucími spory a soudy o navrácení desítek tisíc hektarů lesů a pěti zámků. Na jižní Moravě se jedná o Lednici, Valtice a Bučovice. Přestože ani poslední stížnost ve sporu o nemovitý majetek na Kolínsku podaná k Ústavnímu soudu knížatům nevyšla, hovoří o ní jako o svým způsobem revoluční. Proč? Nejen o tomto tématu redakce Deníku ve Vaduzu hovořila s Constantinem z Lichtenštejna, nejmladším synem vládnoucího knížete Hanse Adama II.
S tradičním úsměvem usedl na zahrádku jedné ze svých kaváren v centru Plzně a začal vzpomínat, jak to tehdy celé začalo. „Strašně to letí. Vždyť já už mám na krku pomalu čtyřicítku,“ zakroutil hlavou bývalý extraligový útočník Jakub Koreis. Právě on je dokonalým ztělesněním člověka, který dokázal spojit kariéru vrcholového hokejisty s úspěšnou dráhou podnikatele. A tak vzniklo naprosto mimořádné povídání pro Deník, v němž osmatřicetiletý všeuměl pootevřel vrátka nejen od svých investorských začátků.