Nedvědice /INFOGRAFIKA/ - Reprezentativní komnaty nebo čtyři hradní nádvoří už brzy nebudou jediná lákadla hradu Pernštejna. Svůj dřívější lesk opět získá zpustlý hradní park z devatenáctého století. Na opravu rozsáhlého areálu dostali památkáři evropskou dotaci 120 milionů korun.
Brno – Za deset deka navíc je pokuta tisíc korun. Takovými slovy vyprovázel kouč fotbalistů brněnské Zbrojovky Svatopluk Habanec své svěřence na vánoční pauzu. Poslední společný trénink se odehrál minulý čtvrtek, od pátku mají hráči plnit individuální plán a ke společné přípravě se opět sejdou 3. ledna. „Jsem známý tím, že neodpouštím ani deko. Rozumně uvažující fotbalista se s tím musí popasovat, měl by vědět, co dokáže do startu přípravy shodit," komentoval Habanec přísné nařízení.
Most - Město Most bude příští rok hospodařit s miliardovým rozpočtem, v němž počítá se schodkem 25 milionů korun. Město čekají významné investice třeba do průmyslové zóny Joseph. Rozpočet na rok 2017 schválili ve čtvrtek zastupitelé. Město počítá s příjmy 1,035 miliardy korun a výdaji 1,060 miliardy. Schodek hodlá hradit z peněz ušetřených v minulých letech. Na investice je v rozpočtu přes 117 milionů korun. V letošním rozpočtu dosahovaly zhruba 113 milionů korun.
Sokolovsko - Není vám lhostejný osud opuštěných koček? Pak jim můžete naplnit jejich misky. A to při již šestém ročníku akce Kočičí přání, která právě začala. Obdarovat opuštěnou kočku může kdokoliv, a to dokonce přímo z tepla domova přes internet.
Šumperk – Zchátralou manufakturu v ulici Generála Svobody hodlá opravit šumperská radnice. Budovu město koupí za dva a půl milionu korun. Není zatím jasné, na kolik peněz přijde rekonstrukce. Pokrýt by jí mohla dotace z evropských peněz.
Uherský Brod – Už od prvního ledna příštího roku se mohou obyvatelé Uherského Brod nad sedmdesát let začít registrovat do městem nově spuštěné služby Senior taxi. Ta poskytne starším lidem možnost vycestovat od svého domu na nejnutnější potřeby taxislužbou za symbolickou cenu, zatímco město doplatí důchodci zbytek částky. Mimo jiné bude mít jeho doprovod jízdu zdarma či řidič na požádání pomůže seniorovi s odnosem nákupu a zavazadel k domu.
Milevsko - Závěr středečního jednání zastupitelů patřil překvapivé reakci radního Miroslava Doubka a zastupitele Miroslava Macharta, kteří reprezentují Stranu svobodných občanů. Rozhodli se k termínu následujícího zasedání odstoupit z koalice a Miroslav Doubek i z funkce radního.
Lhotka u Lochovic – Členové jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Lhotka u Lochovic mají prosinec letošního roku označený v kalendáři zlatým písmem.Na lhotecké návsi se totiž uskutečnilo slavnostní předání nového zásahového vozidla DA-L1Z Ford Transit.
Pardubice - Rozpočet Pardubic na rok 2017 schválili zastupitelé jednohlasně a tak, jak byl navržen. Žádný z pozměňujících návrhů ve čtvrtek zastupitelstvem neprošel.
Teplicko - Varhany v kostele sv. Petra a Pavla v Jeníkov procházejí rekonstrukcí. Varhanář Petr Nožina si je odvezl k sobě do dílny. V několika etapách je bude opravovat. „Na místě zůstala jen skříň. Z ní bude sundán latexový nátěr a bude renovována. Jednotlivé části stroje: píšťaly, stoličky, stojánky, vzduchovody, měch varhan apod. projdou rekonstrukcí. Některé komponenty se pokusím nahradit za méně opotřebované z podobného stroje z Kadaně," řekl již dříve Nožina.
Olomouc – První velké investice na Hané mají jistotu, že si ukrojí ze 4,5 miliardového dotačního evropského koláče. Mezi schválenými projekty je i několik plánů z Olomouce, dohromady dostanou přes čtvrt miliardy.
Jižní Morava – Bez výrazných následků dopadne pondělní dvouhodinová stávka tří menšinových odborů České pošty na obyvatele Břeclavska, Hodonínska a Znojemska. Rizikem je nedoručení některých zásilek domů. Podle průzkumu Deníku Rovnost zůstanou v jihomoravských regionech v plném provozu všechny velké pobočky. „U nás nikdo takový není, budeme fungovat jako v ostatní dny," řekla na dotaz redakce jedna ze zaměstnankyň pošty v Mikulově na Břeclavsku. Podobná reakce nastala také v tamním okresním městě.
Blansko – Kde nic není, ani smrt nebere. Když před třemi lety zkrachovala největší tělovýchovná organizace na Blanensku, TJ ČKD Blansko, dlužila městu bezmála půl milionu korun za dvě půjčky. Dalšího téměř půl milionu pak městské společnosti Služby Blansko za pronájem sportovišť. Už tehdy zástupci města tvrdili, že dostat peníze od sportovců zpět bude nemožné. Neměli totiž žádný majetek. To se nakonec potvrdilo.
Petrohrad - Poněkud neobvyklou nabídku zveřejnil jeden ruský penzista na internetové stránce zasvěcené drobné inzerci: poslouží jako náhradník za kohokoliv, kdo byl odsouzen k trestu odnětí svobody. Samozřejmě v rozumné délce a za přiměřenou úhradu.
S textařem, bývalým hráčem a později doktorem sociální antropologie Michalem Horáčkem jsem se sešla v Kavárně co hledá jméno na Smíchově. Hlavně proto, že mě zajímalo, jak na to bude sám Horáček reagovat. „Je to tu báječné, ale jestli něčím nejsem, tak představitelem pražské kavárny," řekl mi hned na úvod.
Neratovice - V ringu ohraničeném třemi provazy nemají se svými soupeři slitování. Na trénincích buší do zavěšených pytlů, až se celá tělocvična otřásá. Přesto jsou kluci a holky z Boxing clubu Respect v Neratovicích na Mělnicku veskrze dobráci.
Kolín – Po nové gamakameře, kterou na oddělení nukleární medicíny pořídila Oblastní nemocnice Kolín v loňském roce, mají nynív nemocnici další novou. Není to rozšíření počtu těchto drahých přístrojů, ale obměna.
Lhotka u Lochovic /FOTOGALERIE/ - Členové jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Lhotka u Lochovic na Berounsku mají prosinec letošního roku označený v kalendáři zlatým písmem. Na lhotecké návsi se totiž uskutečnilo slavnostní předání nového zásahového vozidla DA-L1Z Ford Transit.
Plzeň - Jeden z nejlepších českých cyklistů Roman Kreuziger věnoval do charitativní dražby dvanáct svých mistrovských dresů s vlastnoručním podpisem. Jedná se o dresy stáje Tinkoff, ve které Kreuziger strávil čtyři roky. Od ledna přestupuje do australského týmu Orica.
Brno – Bohatým bral a chudým dával? Skutky legendárního anglického lučištníka Robina Hooda se ve čtvrtek neinspiroval čtyřiačtyřicetiletý muž. Místo, aby přispěl na rozhraní brněnského náměstí Svobody a České ulice hrajícímu kytaristovi, raději mu z otevřeného pouzdra na hudební nástroj sebral dvousetkorunovou bankovku.
Královéhradecko - Fungování Krajského úřadu Královéhradeckého kraje a některých jeho příspěvkových organizací prověří personální a organizační audit. Jeho výsledky by měly být známé do půl roku.
Rakovník - Svazek měst a obcí Rakovnicka (SMOR) je v likvidaci. Na posledním zasedání rakovnických zastupitelů to řekl bývalý starosta města a dlouholetý předseda zmíněného svazku Zdeněk Nejdl (ODS). Svazek měst a obcí pro dopravní obslužnost funguje nadále.
Ústecký kraj - V kauze dotačních machinací na severozápadě Čech jsou mezi 24 obviněnými politici, vysocí úředníci a podnikatelé z Ústeckého a Karlovarského kraje. Obvinění politici měli ovlivňovat výběr „perspektivních" projektů. Nemalou část stíhaných tvoří hodnotitelé projektů.
Ústecký kraj - V kauze dotačních machinací na severozápadě Čech jsou mezi 24 obviněnými politici, vysocí úředníci a podnikatelé z Ústeckého a Karlovarského kraje. Obvinění politici měli ovlivňovat výběr „perspektivních" projektů. Nemalou část stíhaných tvoří hodnotitelé projektů.
Znojemsko – Trvale svraštěné obočí kvůli společnostem, které dodávaly a také stále dodávají energie asi tuctu obcí na Znojemsku a Moravskokrumlovsku, mají představitelé dotčených vesnic i Moravského Krumlova. Problém vznikl kvůli společnosti Energie pod kontrolou (EPK). Ta již přesvědčila vedení Krumlova a také několika vesnic včetně řady domácností, aby právě od ní brali energii. Výhoda? Měla být levnější. Jenže nevracela přeplatky. Miliony korun navíc dluží i dodavatelské společnosti s názvem Amper Market.
Rakovník – Florbalový klub Lokomotiva Rakovník má za sebou první polovinu sezony ve velkém florbalu vůbec, neboť dříve Rakovničtí hráli pouze „trojkový" florbal. Konec roku zastihl Rakovnické v slušné formě, když remizovali se silnými Black Angels a jasně přehráli rezervu Unhošti. Rakovnický klub však nemá pouze A-tým, ale i poměrně širokou základnu dětí a dívek, která každým rokem neustále narůstá. Jakým trendem se chtějí rakovničtí florbalisté ubírat a co je nejvíce trápí prozradil Rakovnickému deníku florbalista a místopředseda Lokomotivy Vít Němeček.
Chomutov - Zaměstnancům Severočeských dolů se od 1. ledna 2017 zvýší mzdy o 1000 korun měsíčně. Navýšení mezd v pátek vyjednali odboráři s vedením společnosti, zatímco před budovou vedení dolů v Chomutově od rána demonstrovalo asi 300 zaměstnanců. Demonstranti požadovali právě tisícikorunu měsíčně navíc, pokud by na to vedení nepřistoupilo, byli připraveni stávkovat.
Plaňanští rybáři mají nejlepší kroužek pro děti z celých středních Čech a také nejlepší vedoucí. Hana Purkrábková se svými svěřenci uspěla v rybářské soutěži, která je zaměřená na motivační podporu.
Praha - Zastupitelé Prahy 6 v pátek schválili rozpočet pro příští rok. Počítá s výdaji 886 milionů korun a s příjmy přes 644 milionů korun. Rozdíl 240 milionů Kč pokryje z úspor z minulých let. Na investice radnice vyčlenila 245 milionů korun. Peníze půjdou především na školy a byty. Letos úřad hospodařil s 858 miliony korun. Zaměstnává 336 lidí.
Jindřichův Hradec – Předvánoční nákupní čas přináší nervozitu a stres. Toho, bohužel, využívají lidi, kteří se nehodlají živit poctivou prací a jejich každodenním zdrojem obživy jsou krádeže. Nelze ani říci, že drobné, protože často jsou jejich kořistí poměrně slušně zásobené peněženky.
Brno – Jde o něco podobného, jako by spolu v jednom českém fotbalovém družstvu nastupovali reprezentanti Čech, Darida nebo Rosický. Taky by asi na domácích trávnících hledali těžko konkurenci. Triatlonovou obdobu představuje brněnský Ekol Team.
Česká Lípa - Dalších sedm a půl tisíce korun pomůže sedmiletému Jirkovi Ullmannovi z České Lípy, pro kterého už dva roky pořádá město sbírku plastových víček. Lidé jich shromáždili už více než šest tun.
Podolí - Přístroje na měření množství dešťových srážek a výšky vodní hladiny doplní v Podolí sirénu a několik desítek amplionů. Jejich účel je jasný - ochrana obce před nebezpečím velké vody.
Chomutov – Zaměstnanci Severočeských dolů mají důvod k radosti. V pátek demonstrovali před sídlem společnosti v Chomutově za plošné zvýšení mezd a zadařilo se jim. Od začátku roku bude každý zaměstnanec šachty pobírat o tisíc korun více.
Praha /FOTOGALERIE/ - Ježíšek sice přijde nadělovat až za týden – policisté z druhého oddělení speciální pořádkové jednotky pražské policie, kteří mu tradičně vypomáhají, to však zvládli už ve čtvrtek odpoledne. Rok co rok mezi sebou vybírají peníze, aby mohli nakoupit dárky (k nimž přidají i něco ze svých skladů, jako třeba Policejní pohádky) a vypravit se potěšit dětské pacienty některé z nemocnic na území metropole.
Chomutov - Před budovou Severočeských dolů v Chomutově od rána demonstruje asi 300 zaměstnanců firmy. Chtějí tak vyjádřit svůj nesouhlas s průběhem kolektivního vyjednávání o mzdách a požadují plošné zvýšení mezd o 1000 korun měsíčně.
Kolín - Na vánoční dárek se mohou těšit psi v kolínském útulku Alíkov. Zaměstnanci automobilky TPCA se v rámci tradiční sbírky složili a výsledkem je téměř 500 kilogramů krmení a skoro 42 tisíc korun. Peníze budou použity na nákup veterinárních prostředků a úhradu veterinárních úkonů.
Teplicko - Již pošesté letos Dům dětí a mládeže v Teplicích připravil vánoční keramickou výstavu, na které svá díla předvedou členové keramických kroužků a klubů DDM. Vystavovat budou nejmenší děti, které navštěvují kroužky ještě v doprovodu rodičů, děti- školáci, z nichž někteří jsou však už mistry svého oboru, ale i členky keramických klubů pro dospělé.
Absolventi speciálních základních škol mohou pokračovat ve vzdělávání na Střední škole praktické, kterou v Krnově provozuje Slezská Diakonie. Naučí se zde spoustu praktických dovedností, které se jim budou hodit v každodenním životě.
Uničov – Charitativní podtext bude mít sobotní utkání šestnáctého kola krajské ligy mezi uničovskými hokejisty a Uherským Ostrohem. Domácí Orli se totiž rozhodli podpořit Klokánek v Dlouhé Loučce.
Kolín – Za 90 milionů dotačních peněz bude Oblastní nemocnice Kolín modernizovat přístroje na několika odděleních podílejících se na návazné péči, tedy třeba na rehabilitaci.
V rozpočtu pro rok 2017 je vyhrazena částka 300 tisíc korun na realizaci projektů, které budou navrhovat sami Opavané. Realizovány pak budou ještě ve stejném roce.