Ústecký kraj, Most – Přes 360 milionů korun bude letos v Ústeckém kraji chybět na provoz domovů pro seniory, azylových domů, pečovatelských služeb či stacionářů. Na sociální služby totiž krajský úřad místo požadované 1,17 miliardy od státu dostal jen 807 milionů. Mezi poskytovatele peníze rozdělili krajští zastupitelé.
Ostrava má v plánu stavbu nového domova pro seniory, ale také rekonstrukci a navýšení kapacity ve stávajícím Domově Korýtko. Nyní je v krajské metropoli k dispozici asi dva tisíce míst, v pořadnících však čekají další dva tisíce zájemců.
Karlovy Vary - Kvalita vody je pro koupaliště Rolava, a to zejména v letních měsících, zcela zásadní. Odvíjí se od ní spokojenost všech návštěvníků, kteří chtějí areál využít k odpočinku i ke koupání. Po loňských zkušenostech, kdy stížností na kvalitu zdejší vody opět přibylo, se vedení města snaží hledat nápravu a udržet ji čistou v průběhu celé letní sezony.
Vysočina - Až budou voliči na podzim vybírat lidi, kteří za ně budou v příštích čtyřech letech rozhodovat v krajském zastupitelstvu, najdou na volebních lístcích i jméno někdejšího hejtmana Miloše Vystrčila. Ten byl členem všech čtyř dosavadních zastupitelských sborů kraje. „S krajem je nějakým způsobem spojen takřka celý můj politický život a určitě u toho chci zůstat alespoň jako zastupitel," říká pětapadesátiletý politik z Telče.
Slavníč – Staré problémy a bolesti ve Slavníči, jedné z nejmenších obcí na Havlíčkobrodsku, přetrvávají. Obec stále nemá protihlukovou stěnu, chybějí jí peníze na rekonstrukci chátrajícího historického statku a navíc marně hledá provozovatele nové hospody.
Znojmo – Hra čísel nebo dokonce líčení reality v lepším světle. Tak mluví kritici a znojemská opozice o nedávném vyjádření radnice ohledně peněz na kulturu. Titulek tiskové zprávy zveřejněné na webu Znojma „Do kultury letos putuje 21 milionů korun" shodně označili za zavádějící. Devatenáct milionů totiž putuje přímo Znojemské Besedě, která je příspěvkovou organizací města. Spolkům a pořadatelům kulturních akcí dává město letos dva miliony korun. Naproti tomu sportu se dostává podpory v několikanásobné výši. „Je to hra s čísly. Na sport je v konečném důsledku desetkrát více, než do kultury. Kdyby byly peníze na kulturu dělené formou grantů a Beseda by si na sebe musela sama vydělat, vypadalo by to jinak," uvažoval opoziční zastupitel Jiří Kacetl.
Velké sny, ohromné plány, nadšené vize, budoucnost v růžových barvách – a pak nic. Tak dopadla řada projektů a záměrů. Někdy byla na vině značná nereálnost a neuskutečnitelnost, někdo měl jen velké oči, na jiné záměry sice nechyběly plány, ale zato peníze. Jindy se změnily podmínky a doba předběhla smělé projekty.
Šarlota Hamalová pochází z Lysé nad Labem. Deset let se věnuje finančnímu poradenství. Pomáhá lidem i firmám spravovat finance. V roce 2013 založila Ženský investiční klub, který se zaměřuje na zvyšování finanční gramotnosti žen.
Osmačtyřicetiletá Pavla Urbanová z Mostu je původním povoláním kadeřnice. Ve čtyřiadvaceti letech se osamostatnila a začala podnikat. Otevřela si vlastní kadeřnictví, začala pořádat rekvalifikační kurzy pro dospělé, stala se lektorkou budoucích kadeřnic. Zcela nový směr nabral její život ve chvíli, kdy jí lékaři sdělili, že mladší syn má diabetes mellitus 1. typu.
Brusel - Evropská unie o další rok prodloužila sankce vůči někdejšímu ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi a patnácti jeho spolupracovníkům, které podezřívá z rozkrádání státního majetku. Restriktivní opatření, jehož součástí je zmrazení majetku a zákaz vstupu, zavedla unie před dvěma lety.
Vyškov – Asi deset let hraje předseda občanského sdružení Drnka Pavel Klvač v brněnském divadelním souboru Verdis. Ten své kusy představuje hlavně publiku v Brně. Nyní dorazí do Vyškova, aby předvedl první Klvačovu autorskou hru. Žumpu.
Česká Lípa - Kauza odměn pro českolipské městské strážníky, která se táhne od loňského jara, má nyní ze strany policejních vyšetřovatelů jasný verdikt: Nic se nestalo.
Praha – Objem peněz investovaných do startupů v Česku je zanedbatelný v poměru k částkám proinvestovaných v ostatních státech střední a východní Evropy. Lídrem v počtu uskutečněných investic do nově vznikajících projektů v regionu jsou Maďarsko a Polsko. Česko je ale druhém místě v počtu nově založených startapů. Vyplývá to z údajů agentury CzechInvest.
Praha /ROZHOVOR/ - Třetina jídla, které se ve světě vyrobí, nikdy neskončí na talíři, upozorňuje Marie Plojharová. Jejím tématem se stalo plýtvání jídlem. Kvůli výzkumu obcházela pražské kontejnery. Problému se věnuje i profesně. S Marií Plojharovou z analytického centra Glopolis jsme se bavili o tom, proč lidé, kteří to nemají finančně zapotřebí, lezou pro jídlo do kontejnerů.
Brno – Za pokladem, který před svou smrtí ukryl tajemný pirát Jack, se vypravilo na čtyřicet dětí do Místodržitelského paláce Moravské galerie. Mezi obrazy ze středověku a období baroka hledaly v sobotu dopoledne různé nápovědy, díky kterým poklad nakonec nalezly v oratoři.
Okříšky - Nikoli politici, ale přímo sami lidé rozhodnou o tom, co radnice na své náklady vybuduje nebo opraví. Takzvaný participativní rozpočet začínají uplatňovat v Okříškách. Při přípravě rozpočtu na letošní rok jej použil i Kraj Vysočina.
Praha - Ve Vrchlického a Čelakovského sadech v Praze jsou nově nainstalovány tři kontejnery, které slouží pro odhození použitého injekčního materiálu, jako jsou třeba jehly či stříkačky. Nádoby byly umístěny v místech, jež jsou nejvíce zatížené injekčním užíváním drog. Vybírány budou jednou za tři dny v zimních měsících, v letních pak jednou za dva dny.
Berlín – Evropská unie by měla začít vyčleňovat další finanční pomoc pro Turecko za to, že na svém území udrží miliony syrských běženců. V rozhovoru s německým magazínem Der Spiegel to prohlásil eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger. EU přislíbila Turecku poskytnout v letech 2016 a 2017 na pomoc se zvládáním uprchlické krize tři miliardy eur (asi 81 miliard Kč).
Žďár nad Sázavou – Žďárští radní budou v pondělí znovu rozhodovat o omezení lékařské pohotovostní služby, která je provozována v budově polikliniky. Jejich názory jsou více méně shodné. Provoz ve všední dny je neefektivní a měl by být zrušen.
Liberec - Těstoviny, rýže, konzervy… Po zásobách liberecké potravinové banky, která ve městě funguje od roku 2013, je stále poptávka. Liberecký kraj proto na její činnost přispěje opět částkou 120 tisíc korun.
Předlice – Pracovitý developer Boris Rudý kupuje a opravuje zchátralé domy v předlickém ghettu. Zrekonstruované byty následně pronajímá za ďábelskou cenu 66,6 korun za metr čtvereční.
Hranice – Majitelka Galerie M+M Anna Musilová letos oslavila již třiaosmdesáté narozeniny, přesto neztrácí nic ze svého elánu a odhodlání spoluutvářet kulturní život v Hranicích.
Sedlčany – Pod správu městské příspěvkové organizace Sportovní areály Sedlčany (SAS) patří i dvě ubytovny – turistická ubytovna na hřišti TJ Tatranu a ubytovna na lehkoatletickém stadionu Taverny. Jejich kapacita je naplněná z patnácti procent.
Dolní Hbity /DOBRÁCI ROKU/ – Skupinka dobrovolných hasičů v Dolních Hbitech, které jsme v úterý odpoledne jako účastníky soutěže Dobráci roku navštívili, má z únavy kruhy pod očima. Moc toho prý nenaspali. Aby taky ano. Příbramsko ještě tíží peřina mokrého sněhu a pod ní se v okolních lesích láme jeden strom za druhým a každou chvíli překáží v silnici. A kdo se stará o to, aby silnice v okolí byly průjezdné? Samozřejmě také nejbližší dobrovolní hasiči.
Dolní Hbity /FOTOGALERIE/ - Skupinka dobrovolných hasičů v Dolních Hbitech na Příbramsku, které jsme v úterý odpoledne jako účastníky soutěže Dobráci roku navštívili, má z únavy kruhy pod očima. Moc toho prý nenaspali. Aby taky ano. Příbramsko ještě tíží peřina mokrého sněhu a pod ní se v okolních lesích láme jeden strom za druhým a každou chvíli překáží v silnici.
Zájem o půjčky z Fondu na zlepšení úrovně bydlení v Jablonci nad Nisou roste. Ještě před čtyřmi lety chtělo přitom město kvůli malému zájmu fond zrušit, nakonec se ale rozhodlo rozšířit možnost čerpání a především snížilo úroky. Díky tomu zájemců přibylo, loni tak na půjčkách rozdělilo město 1,5 milionu korun. Vlastníci nemovitostí využili půjčky na výměnu topení, oken, zateplení fasády, opravy střechy či sociálního zařízení v bytě, řekla mluvčí magistrátu Markéta Hozová.
Jindřichohradecko – Lidé se snaží na vytápění svého příbytku ušetřit. Při dnešních cenách je to vcelku pochopitelné, ale nákup podezřele levného dřeva se může vymstít a nakonec i pěkně prodražit.
Mladá Vožice – Bývalý ředitel civilní rozvědky, dnes angažovaný občan a některými politiky proklínaný znalec českého zákulisí, generál Karel Randák se domnívá, že ne všechny peníze, které byly určeny na výkupné za dvě české dívky unesené v Pákistánu se dostaly ke zprostředkovatelům výměny a samotným únoscům. Na dotaz kde tedy jsou, lakonicky odpovídá: „V Čechách." Neotřelý pohled má i na výměnu pětice Čechů unesených v Libanonu za Alího Fajáda, Američany obviněného z terorismu, či na nálady v české společnosti ovlivněné migrační vlnou.
/ROZHOVOR/ Jan Blahuta z Jindřichova patřil k první vlně českých dosídlenců, kteří po válce přišli do pohraničí z celého Československa. Patří také k zemědělským restituentům, kterým stát vrátil pozemky. Dětství a mládí v pohraničí nebylo zrovna idylické.
Mladoboleslavsko - Pes je nejlepší přítel člověka, člověk však není vždy nejlepším přítelem psa. Vytíženost psích útulků zejména na konci roku a po začátku roku nového je toho důkazem. Bezprizorní psi toulající se po městě či přivázaní na veřejném prostranství, k nimž se nikdo nehlásí, jsou však rovněž finanční zátěží pro většinu měst i obcí.
Medlovice – Bourání, vrtání, pokrývání, zateplování. Mateřská škola v Medlovicích se dlouhodobě těší velké pozornosti vedení obce. Díky tomu postupně už několik let dostává nový kabát. Nejinak tomu bude letos. Co se týká bližšího určení oprav, to zatím není ještě jasné. Obec totiž čeká na dotace.
Boskovice – Prostory sokolovny v Boskovicích využívají stolní tenisté, tanečníci, divadelníci či pořadatelé plesů. A snad všichni se shodují na tom, že budova z roku 1912 potřebuje generální opravu. Myslí si to i Karel Staněk. Ten je předsedou boskovických rybářů, kteří tam každoročně organizují ples. „Prostředí je v sokolovně katastrofální. Třeba prostory kuchyně jsou na množství jídla, které vydáváme, hodně stísněné. Je potřeba zvětšit je. Příbory jsou tam plastové, ty ale návštěvníkům dát nemůžeme, a tak si nosíme vlastní. Výměnu by si zasloužily i stoly a židle v tanečním sálu. Jsou hodně zastaralé," zhodnotil prostředí v sokolovně Staněk.
Hradec Králové - V průběžném hodnocení žádostí o kotlíkové dotace v Královéhradeckém kraji dosud uspělo 422 žadatelů. O dalších 200 žádostech rozhodne v pondělí rada kraje.
Hradec Králové - V průběžném hodnocení žádostí o kotlíkové dotace v Královéhradeckém kraji dosud uspělo 422 žadatelů. O dalších 200 žádostech rozhodne v pondělí rada kraje.
Hradec Králové - V průběžném hodnocení žádostí o kotlíkové dotace v Královéhradeckém kraji dosud uspělo 422 žadatelů. O dalších 200 žádostech rozhodne v pondělí rada kraje.