Kreativ

ŠTÍTEK: peníze

Ilustrační foto.

Bankomat spolkl kartu a ještě jsem měl platit za novou, říká naštvaný zákazník

Zbývalo jen pár dní do Štědrého dne, když si Martin K. šel vybrat peníze do bankomatu Československé obchodní banky (ČSOB) ve Staňkově v Nádražní ulici. Platební kartu jako obvykle přiložil na snímač čipu, ale obrazovka bankomatu ukazovala, že má kartu vložit. Kartu tedy vložil a už ji neviděl. Nestihl ani zadat PIN. Přístroj nevydal ani peníze, ani platební kartu. Na obrazovce stálo „karta zablokována“.

Za tři roky budou peníze použity na opravy a rozšíření řezbářského díla.

Ježíška v jesličkách hřeje peřinka z mincí. Peníze skončí ve ztrátách a nálezech

Vyřezávaný betlém pod vánočním stromem na chrudimském náměstí letos poprvé zasypalo velké množství mincí. Lidé, kteří si přišli v adventní době a o vánočních svátcích prohlédnout dílo řezbáře Radka Smejkala, přes nově instalovaný plůtek házeli do jesliček s Ježíškem drobné peníze. Je to jako lavina, mince stále přibývají. Co se s nimi stane? O veřejnou sbírku nejde, místo není označeno ani prosbou o případný dar.

David prodělal po srážce s autem těžké poranění hlavy. Svůj život si vybojoval

Je tu naděje: Davidovi po vážném úrazu hlavy mohou pomoci kmenové buňky

Třináctiletého Davida z Bítovan na Chrudimsku před čtyřmi lety srazilo auto, když jel na bicyklu. Utrpěl nárazem do kapoty a silnice těžký úraz hlavy a balancoval na hranici života a smrti. Lékaři mu nedávali žádnou naději. Nicméně se stal zázrak a hoch si místo na tomto světě vybojoval.

Ilustrační foto

Blatná tvrdě zdražila. Za likvidaci odpadu zaplatí lidé o několik stovek navíc

V roce 2022 si obyvatelé Blatné sáhnou do peněženek opravdu hluboko. Radnice zdražila poplatek za svoz a třídění komunálního odpadu z letošních 480 korun na 840 korun na osobu za rok. "Pokud budou lidé třídit odpad, což podle našeho názoru tolik práce nedá, zaplatí 720 korun. Víme, že je to hodně peněz, ale jiná v cesta není," říká místostarosta Pavel Ounický.

Ilustrační snímek.

Provizorium ohrožuje investice, říká vedení Hradce

Klíčové jednání čeká na začátku ledna hradecké zastupitele. Koalice se s opozicí musí rychle dohodnout na podobě rozpočtu Hradce Králové na rok 2022. Původní návrh opoziční zastupitelé 13. prosince odmítli a vrátili ho k přepracování. Delší prodleva ve schvalování rozpočtu by mohla znamenat zdržení některých investic a mohla by zkomplikovat chod města.

Padělatelé se zaměřují nejen na eurové stovky a dvoustovky – velmi lukrativní jsou pro ně i padělky vzácných historických bankovek

Pozor na falešné peníze. Odevzdat je musíte, náhradu za ně ale nečekejte

„Za prvních devět měsíců letošního roku bylo u nás zadrženo 5868 padělaných a pozměněných bankovek,“ oznámila nedávno Česká národní banka. Oproti loňskému roku to je radikální nárůst – za celý rok 2020 totiž bylo zajištěno „pouze“ 1389 padělků českých korun a zahraničních měn; u těch se jednalo takřka výhradně o eura a dolary. Článek přinesl časopis Květy.

Libor Sklenář, manažer fotbalového klubu Stap-Tratec Vilémov.

Fotbal je celoživotní láskou a koníčkem. Takoví jsou mecenáši na vesnicích

Dělat fotbal na vesnici není med. Pokud chcete hrát vyšší soutěž, je potřeba osoby, ktera bude shánět peníze. Děčínsko má v krajském přeboru mimo Jílového také dva týmy, které mohou nést název vesnický. Vilémov má podle statistik z letošního roku 878 obyvatel. Ještě menší je klub z Modré, tam před deseti lety napočítali 345 obyvatel.  

Senioři a peníze. Ilustrační snímek

PŘEHLEDNĚ: Jak se od ledna zvýší důchody, sociální dávky i nová podoba otcovské

Také od 1. ledna 2022 se jako obvykle lidem zvýší důchody a některé sociální dávky. Letos se mění způsob výpočtu některých z nich, a lidé by proto mohli dostat peněz více než obvykle. Kdo již penzi pobírá anebo půjde do důchodu už od Nového roku, navíc dostane měsíčně tři stovky nad zákonnou valorizaci. Více peněz bude stát posílat také pěstounům.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích

Covid nemocnicím nevydělá. V následujících letech přijdou problémy

„Mají za to prachy, proto to tak dlouho trvá.“ „Půlka z nich by v nich být nemusela, ale vyplatí se jim to.“ Jedním z často omílaných tvrzení lidí, kteří odmítají přijmout, že pandemie je reálný globální problém, jsou miliardy korun, které inkasují nemocnice za hospitalizace covidových pacientů. Podle odborníků jsou vysoké náhrady nutné, dlouhodobě rozpočty ale nijak nevylepší. Investice by mohly jít v dalších letech na vedlejší kolej.

Bojovníci Tálibánu. Ilustrační snímek

Afghánské nemocnice na pokraji zhroucení: dochází léky, personál nemá výplaty

Nafta, která je zapotřebí pro výrobu kyslíku pro koronavirové pacienty, došla. Stejně tak došly zásoby desítek základních léků. Zaměstnanci nemocnice stále chodí do práce, přestože nedostali už několik měsíců zaplaceno a mají problémy vyjít s penězi. Takový je úděl Afghánsko-japonské nemocnice pro infekční onemocnění, jediného zařízení pro péči o pacienty s covidem-19 pro čtyři miliony lidí, kteří žijí v afghánském hlavním městě Kábulu, napsala agentura AP.

Rodiče malého Šimonka Hanzelky se snaží vylepšit mu život v těžké nemoci.

Chlapec z Novojičínska potřebuje robotické chodítko. Ve sbírce může pomoci každý

Když se nastávajícím manželům Lucii Gellertové a Lukáši Hanzelkovi ze Skotnice narodil syn Šimonek, měli velkou radost jako většina rodičů. Netušili, jak těžkou cestou mají před sebou. Po dvou letech a pěti měsících je z Šimonka usměvavý a bystrý hošík, který ale nesedí, nemluví a nemůže se postavit na nohy kvůli vzácnému onemocnění. Rodiče by mu v současné době rádi zkvalitnili život robotickým chodítkem, na které na portálu Donio spustili sbírku s názvem Krok za Šimonka.

Letadlo společnosti Smartwings

Firma Smartwings je v insolvenčním řízení. Piloti se domáhají peněz za odstupné

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se společností Smartwings. Vyhlášení úpadku se domáhá pět zahraničních pilotů, podle nich jim letecká společnost dluží peníze za odstupné. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku, upozornil na to server Zdopravy.cz. Piloti se v návrhu domáhají dlužné mzdy v rozmezí zhruba 66 až 157 tisíc eur (asi 1,5 až čtyři miliony korun) za různě dlouhé období, většinou v loňském roce po vypuknutí pandemie koronaviru.

Ilustrační foto.

Nechala se oklamat, místo výhry přišla o peníze

Na podvodné zprávy by si měli dát pozor lidé v době před vánočními svátky. Aktivita pachatelů se totiž stupňuje a vymýšlejí rafinované lsti. Neznámý podvodník kontaktoval v prosinci prostřednictvím sociálních sítí poškozenou ženu z Přerovska a vydával se za její kamarádku.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích

Odklad péče v nemocnicích? Těžké časy se blíží, scénář roku 2022 napíše omikron

Omezování péče a odklady neakutních operací. Téměř dva roky nemocnice pod náporem hospitalizovaných pacientů s koronavirem nefungují v obvyklém režimu. I kvůli nutným proměnám některých specializovaných oddělení na covidária. Experti na zdravotnictví a oslovení zástupci nemocnic upozorňují na dva problémy, kterým budou čelit i za útlumu covidu. První jsou nahromaděné zdravotnické úkony a odložené zákroky, druhým ekonomické důsledky pro nemocnice. 

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl.

Ředitel ŘSD: Po celé dálnici D7 bychom se měli svézt v roce 2027 nebo 2028

/ROZHOVOR/ V roce 1964 došlo ke zprovoznění prvního úseku dálnice D7 Praha – Chomutov. Další přibyly do roku 1989. Teď končí rok 2021 a stále chybí 32 z celkových 82 kilometrů. I když se v poslední době výstavba zrychlila, dřív než za šest, sedm let dálnice kompletní nebude. „Oproti minulosti se všechny úseky intenzivně připravují, pokud budou peníze a pokud nás v přípravě nic nezastaví, tak bychom se měli po celé D7 svézt v roce 2027 nebo 2028,“ říká generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl v rozhovoru pro Deník.

Šmejdi využívají k uzavírání nevýhodných smluv se zákazníky i telefonní hovory

Šmejdy covid nezastavil. Předváděčky nahradily nevýhodné smlouvy na energie

Pověstní „energošmejdi“, kteří se z lidí snaží vytáhnout peníze přes nevýhodné smlouvy na energie, nyní mají svou hlavní sezonu. Ze všech sil se snaží využít poslední chvíle, než od Nového roku začne platit novela energetického zákona. Ta by jim konečně měla výrazně omezit jejich výnosný „byznys“. Nyní se proto zaměřují zejména na bývalé klienty Bohemia Energy, kteří si po jejím nedávném krachu nevědí rady s přechodem od drahého dodavatele poslední instance k novému, levnějšímu.

Bývalý Dreherův pivovar v Žatci, který byl později znám pod názvem Fruta. Archivní foto

V Žatci plánují investice za půl miliardy. Zvládne se jich ale jen několik

Oprava povrchu horní části Vrchlického ulice za 10 milionů korun, další fáze rekonstrukce Nerudova náměstí za 20 milionů, předláždění ulice před poštou za 14 milionů, výměna střech na budovách v areálu nemocnice za 10 milionů, úvodní etapa revitalizace okolí hradeb za 15 milionů, proměna bývalých papíren na městský archiv a kuželnu za 66 milionů nebo oprava zázemí nohejbalistů na stadionu Mládí za sedm milionů či střech na bývalém Dreherově pivovaru za pět milionů. To je výčet některých investic, které plánuje v příštím roce město Žatec. 

Studenti ZŠ Mikulova v Praze diskutovali k tématu výročí úmrtí Václava Havla s redaktorkou Deníku Kateřinou Perknerovou

Václav Havel očima dnešního dítěte: Říkal pravdu, ale nikoho neurážel

Nemířím na filozofickou fakultu, ale na pražskou základní školu na sídlišti. Co asi tak puberťáci mohou vědět o Václavu Havlovi, ptám se v duchu. Vždyť se narodili kolem roku 2006, tedy pět let před jeho úmrtím. Ve škole se o něm zatím neučili a kdo ví, zda si o posledním československém a prvním českém prezidentovi povídají doma s rodiči.

Studenti ZŠ Mikulova v Praze diskutovali k tématu výročí úmrtí Václava Havla s redaktorkou Deníku Kateřinou Perknerovou

Václav Havel očima dnešního dítěte: Říkal pravdu, ale nikoho neurážel

Nemířím na filozofickou fakultu, ale na pražskou základní školu na sídlišti. Co asi tak puberťáci mohou vědět o Václavu Havlovi, ptám se v duchu. Vždyť se narodili kolem roku 2006, tedy pět let před jeho úmrtím. Ve škole se o něm zatím neučili a kdo ví, zda si o posledním československém a prvním českém prezidentovi povídají doma s rodiči.

Studenti ZŠ Mikulova v Praze diskutovali k tématu výročí úmrtí Václava Havla s redaktorkou Deníku Kateřinou Perknerovou

Václav Havel očima dnešního dítěte: Říkal pravdu, ale nikoho neurážel

Nemířím na filozofickou fakultu, ale na pražskou základní školu na sídlišti. Co asi tak puberťáci mohou vědět o Václavu Havlovi, ptám se v duchu. Vždyť se narodili kolem roku 2006, tedy pět let před jeho úmrtím. Ve škole se o něm zatím neučili a kdo ví, zda si o posledním československém a prvním českém prezidentovi povídají doma s rodiči.