Plzeň - Největší tuzemský pivovar Plzeňský Prazdroj považuje minipivovary za důležitou součást českého pivního trhu. Musí ale nabízet kvalitní a hlavně unikátní piva, tedy nejen ležáky, které vyrábějí všechny velké a střední pivovary, řekl marketingový ředitel Grant McKenzie. Nepředpokládá další růst prodeje piva v plastových PET lahvích.
Rokycansko, Zaječov - Tak trochu netradiční termín zvolil kolektiv pořadatelů populárního klání mariášníků Zaječovská penalta v Zaječově. Ve druhý svátek vánoční, tedy pátek 26. prosince, společně zahájili už desátý ročník v křížovém mariáši! Nechyběli ani zástupci našeho okresu.
Zlínsko - „Jsem správný hospodský typ," říká sama o sobě Dagmar Teichmanová, která ve Zlíně provozuje Hospodu na hřišti. A právě proto se snaží vyjít vstříc svým zákazníkům: ti budou mít možnost posedět si tam třeba právě u pivečka o posledním dni v roce, přičemž tam mohou přivítat také nový rok.
Liberecko - Neseďte doma u televize a pojďte se bavit do společnosti. Rauty, bary, živá i reprodukovaná muzika, očistný pobyt v lázních či Silvestrovský běh. To vše vás čeká na Liberecku.
Slovácko – Na poslední den roku připravily obce na Hodonínsku zábavný program. V Kyjově dají přednost bujaré zábavě s ohňostrojem a gulášem, v Lužicích a Hodoníně se otužilci osvěží ve studené vodě.
Strakonice – Setkání dvou českých trenérských, vlastně československých basketbalových legend přitahuje pozornost. Každý rok. Bývalí trenéři národního ženského týmu Miroslav Vondřička a Jan Bobrovský se setkávají dost výjimečně. Když už ale na vzájemné setkání dojde, stojí to za to. V úterním vydání Deníku najdete zpověď obou trenérů.
Brno – Pořádně ostrá série koncertů čeká na brněnské metalové fanoušky v pondělí v Semilasse. Při už čtvrtém ročníku tradiční akce Metalové Vánoce se zde tentokrát představí trojice brněnských kapel Titanic, Kern a Puls. Jako host čtyřlístek účinkujících doplní skupina De Bill Heads z Turnova.
Chrast, Seč - Zloději si nedali pokoj ani během adventu. Třemošničtí policisté pátrají po zloději, který na Seči rozbil balkónové okno v jedné z tamních rekreačních chat a uvnitř sebral vše, co mělo nějakou cenu. Celková škoda i s rozbitým oknem byla vyčíslena na 8600 korun. Nebyl to však jediný případ.
Záryby – Poslední hrou geniálního českého dramatika Járy Cimrmana se stalo České nebe. Tento kus si ke své další premiéře zvolila parta divadelních nadšenců v Zárybech, kde už několik let pro potěchu svou, ale i svých spoluobčanů uvádějí právě Cimrmanovy divadelní hry. Těsně před začátkem další unikátní premiéry jsem hovořil s Tomášem Machem a Romanem Ročkem, dvěma členy zárybského divadelního spolku, o pohnutkách, které je vedly k inscenování právě výše zmiňovaných her.
Ahoj. Je svatého Štěpána, neb tento text píšu v pátek 26. prosince před polednem. Pod nos mi voní husa, co se peče pod alobalem od včerejška v troubě. Nejdříve na 70 stupňů přes noc a okolo 11. hodiny tandem babička a moje manželka Jana přidaly plyn v troubě na pečících 200 stupňů. Náš dům se naplňuje vůní, kterou Coco Chanel, i kdyby chtěla moc, nenamíchá. Mám, přiznám se, s psaním o Vánocích trochu problém.
Bystré – Zatímco hokejová Tip liga Deníku se teprve rozbíhá, tak ta fotbalová je minulostí a nejlepší hráči podzimní soutěže převzali svoje zasloužené ceny.
Praha – Pivovar Holba Hanušovice patří mezi nejstarší průmyslové pivovary v Česku, výroba piva se v něm nikdy nezastavila. A postavili jej tak důmyslně, že mu neublížila ani velká voda, která městem několikrát prošla. V současné době je na Šumpersku tento pivovar jediným závodem svého druhu. První várku piva tu uvařili 28. prosince 1874.
Ostrava - Třeba také odvolaný kouč ostravského Baníku Martin Svědík nebude chybět na sobotním derby (Baník versus Vítkovice) starých gard, které se odehraje od 11 hodin na umělé trávě Městského stadionu ve Vítkovicích. Manažerovi derby i staré gardy Baníku Petru Zajarošovi se opět podařilo sestavit pro toto tradiční utkání hvězdný celek.
Praha – Kdo si chce udržet váhu a sváteční dny si nedovede představit bez přípitku, měl by podle odborníků volit nápoje s nižším obsahem alkoholu, jako je vinný střik, a měl by vynechat tvrdý alkohol. Zatímco 100 gramů bílkovin nebo sacharidů obsahuje průměrně 1700 kilojoulů, alkohol má ve stejném množství zhruba 2900 kilojoulů, tedy 1,5 krát víc.
Plzeň – V Plzni bylo na počátku minulého století více hospod než nyní. Pilo se také více. Na pivo se chodilo častěji a většinou hned po práci. Potvrzuje to nová kniha Staré plzeňské hostince. Více než 400stránkové dílo Markéty Maškovské, na němž pracovala šest let, dokazuje, že bez hospod by nevznikla významná česká literatura ani některé politické strany.
Brno /ROZHOVOR/ - Přišel do kavárny a objednal si ananasový džus. Při vyprávění o svém nejen fotbalovém životě mluvil tiše a působil pokorně. Francouzského útočníka Donneila Moukanzu ovšem přivedla do Zbrojovky ctižádost. „Česká liga mi pomůže ke zlepšení," říká třiadvacetiletý pařížský rodák v rozhovoru pro Deník.
Brno /ROZHOVOR/ - Usedl v kavárně ke stolu a objednal si ananasový džus. Při vyprávění o svém nejen fotbalovém životě mluvil tiše a působil velmi pokorně. Francouzského útočníka Donneila Moukanzu ovšem přivedla do Zbrojovky ctižádost. „Jsem v Brně kvůli svým ambicím. Česká liga mi pomůže ke zlepšení," říká třiadvacetiletý pařížský rodák v exkluzivním rozhovoru pro Deník Rovnost.
V Charitě i luxusním hotelu, v nemocnicích, celiaci, vegetariáni… ti všichni zasednou zítra ke slavnostně prostřené tabuli. Deník zjišťoval, jaká jídla se na ní objeví.
Praha - Až do do 23. prosince si všichni návštěvníci vánočních trhů na Náměstí republiky v Praze mohou nechat vygravírovat osobní přání na pivní sklo, které bude možné zakoupit přímo na místě v několika variantách.
Plzeň/Zlín – Plzeň je město piva a fotbalu. Tentokrát ale patřilo výhradně plavání. Na čtyřdenním Zimním mistrovství republiky dorostu a dospělých, které skončilo o uplynulém víkendu, padlo několik skvělých časů. I díky zlínským plavcům.
Kojetín – Muže ve věku 25, 26, 29 a 37 let obvinili policisté v úterý 16. prosince ze spáchání trestných činů ublížení na zdraví ve stadiu pokusu a výtržnictví. Tři z nich jsou z Kojetína, jeden z Křenovic.
Chrudim - Druholigoví basketbalisté místního Darrenu se rozloučili s letošním kalendářním rokem dvěma zápasy se svoji dvojičkou BVK Holicemi. Střetnutí měla hned několik nábojů. Kromě toho, že se samozřejmě jednalo o derby, bylo také přímým soubojem o čtvrtou příčku tabulky. Trenér Chrudimi Štěpán Popelka navíc hráčům v kabině slíbil, že pokud obě utkání zvládnou, dostanou od něj sud piva. Po jasné páteční výhře bohužel tato „pivní cena" proklouzla Chrudimským v sobotním druhém zápase mezi prsty.
Karlštejn /FOTOGALERIE/ - Karlštejnský královský advent přilákal v neděli do Karlštejna stovky turistů. Historické tržiště a královský průvod si s nadšením užívali jak turisté ze zahraničí, tak i lidé z Berounska.
Olomoucký kraj - Není kapr jako kapr. A jeho výběr a zpracování pro štědrovečerní večeři nemusí být pro každého snadnou záležitostí. Tady najdete užitečné "kapří" informace.
Příbram – Typickou přílohou ke smažené rybě či řízku o štědrovečerní večeři je ve většině domácností bramborový salát. O jeho výrobě se nejen mezi hospodyňkami, ale i u piva v hospodě vedou nekonečné debaty. S uzeninou nebo bez, s majolkou nebo s jogurtem, s cibulí nebo bez… Který je ale ten nejlepší?
Praha - Nebezpečí hrozícímu na vltavské náplavce zabránili v noci na pátek pražští strážníci. Vedoucí kanceláře ředitele městské policie Irena Seifertová v sobotu informovala, že krátce po desáté večer si hlídka z Prahy 2 všimla pod Jiráskovým mostem dvou mladíků, kteří se v těsné blízkosti koryta řeky pohybovali se zjevnými příznaky podnapilosti.
Přerov – Dárky, které přinesli naši čtenáři opuštěným pejskům a kočičkám z Útulku pro zatoulaná zvířata Dr. Matinové, se ani nevešly do kufru od auta. Museli jsme je tedy vyskládat i na zadní sedadla. Šedesát kilo granulí, desítky sáčků s piškoty, deky, pokrývky a dokonce domeček pro štěňata. Přerované byli i během letošní vánoční sbírky nebývale štědří.
Znojmo – Opětovné vaření piva ve Znojmě je zase o něco blíže své realizaci. Vedení znojemské radnice již podepsalo s nově založenou společností Znojemský městský pivovar nájemní smlouvu o pronájmu části bývalého pivovaru. Heineken pivo ve Znojmě vařit odmítl. „Společnost Heineken podle předpokladů nevyužila svého přednostního pravá na znovuobnovení výroby svého piva ve Znojmě, a tak jsme mohli podepsat smlouvu s nově vzniklým Znojemským městským pivovarem. Přednostní právo vyplývalo z původní smlouvy, kterou podepsalo město s Heinekenem před čtyřmi lety, když pivovar kupovalo," uvedl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.
Benešov – Čtyřiačtyřicetiletý Jaroslav Lebeda je v současné době nejen výrobním ředitelem benešovského Pivovaru Ferdinand, ale také sládkem, tedy tím, kdo pivu dokáže vtisknout typickou chuť. Na tenhle post se vypracoval postupně, přes dělnické profese. Ty si odkroutil, jak jinak, v benešovském pivovaru.
Most - „Je tu smradu jako v Cařihradu!“ řekne seniorka v průchodu. Obchází hromadu starého nábytku a dává si pozor na střepy. Ty louže tam, to je moč, nebo zbytek piva? Obojí. „Je to hrozné,“ svěří se šedovlasá žena, která poblíž pouličního smetiště bydlí. „Tohle se tu válí už přes týden. Když to odvezou, ráno je to tu zas,“ povzdechne si.
Olomoucký kraj - Není kapr jako kapr. A jeho výběr a zpracování pro štědrovečerní večeři nemusí být pro každého snadnou záležitostí. Tady najdete užitečné "kapří" informace.
Velké Popovice /ROZHOVOR/ - V prosinci v roce 1874 uvařil tehdejší první velkopopovický sládek Přemysl Růžička svoji první várku piva. Ke kulatému výročí 140 let od této události mu udělil starosta Velkých Popovic čestné občanství in memoriam. Získal ho za přínos k rozvoji a popularizaci obce.
Že se pivo dá uvařit i bez pivovaru, dokázali studenti Vysoké školy báňské Technické univerzity. Ve třetím ročníku soutěže Beer košt předvedli neokázalá piva a postupy
Olomoucký kraj - Není kapr jako kapr. A jeho výběr a zpracování pro štědrovečerní večeři nemusí být pro každého snadnou záležitostí. Tady najdete užitečné "kapří" informace.