Přerov – Vlnu emocí a spekulací mezi přerovskými hokejovými fanoušky vyvolal nečekaný konec generálního manažera HC ZUBR Přerov Lubomíra Svobody. Klub minulý týden oznámil, že pozice generálního manažera bude ke 30. červnu ukončena, s ní i působení úspěšného Svobody ve vedení Zubrů. O celé situaci jsme si tak popovídali s člověkem nejpovolanějším. Předsedou představenstva, ředitelem pivovaru a současným jednatelem klubu Tomášem Pluháčkem.
Sydney - Australský úřad na ochranu hospodářské soutěže dnes povolil plánované převzetí pivovaru SABMiller jeho větším konkurentem, světovou pivovarnickou jedničkou Anheuser Busch Inbev. Padla tak další regulatorní překážka chystaného obchodu, který by mohl být jednou z největších firemních akvizic v historii. Informovala o tom agentura Reuters.
Trutnovsko, Pojizeří - Jarní část fotbalové Tip ligy s Krkonošským deníkem hraje již 164 čtenářů. Nejvíc jich je z Trutnova (53), druhé místo drží Dolní Branná.
Brusel - Čistý zisk největšího světového pivovaru Anheuser-Busch InBev v prvním čtvrtletí prudce klesl na 844 milionů USD (20 miliard Kč) z loňských srovnatelných 2,3 miliardy USD. Důvodem byl vývoj směnných kurzů a slabý výkon v Brazílii, která je jedním z největších trhů firmy. Oznámila to dnes společnost, která je v procesu převzetí druhého největšího pivovaru světa SABMiller.
Krušovice - Více jak šedesát nablýskaných veteránů se naskládalo do dvora Královského pivovaru Krušovice při dalším ročníku veteránské Rallye 7 Castles Trial. Automobily i jezdci tak připravili návštěvníkům nezvyklou a krásnou podívanou.
Písek – První květnová sobota bude patřit turistům, ale i zábavě. Elektrárna královského města Písku společně s dalšími partnery připravuje na sobotu 7. května šestý ročník obnoveného pochodu Švejkova padesátka.
Praha - Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) zamíří počátkem příštího týdne na pracovní cestu do Číny. Poveze s sebou zástupce pivovarů, potravinářů i chovatelů zvířat. Jde například o Pivovary Lobkowicz, Hamé nebo Karlovarské minerální vody. Firmy doufají v to, že budou do Číny více vyvážet své produkty. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství s tím, že do Prahy se mise vrátí v sobotu.
Plzeň - Světová jednička ve výrobě piva AB InBev se loni dohodla s druhým největším výrobce SABMiller na fúzi společností. Plzeňský Prazdroj, který je nyní součástí SABMiller, ale světová jednička zamýšlí odprodat.
Brusel - Největší světový výrobce piva Anheuser-Busch InBev navrhuje prodat veškerá aktiva konkurenčního pivovaru SABMiller ve střední a východní Evropě, aby získal souhlas Evropské unie s jeho převzetím. Oznámila to dnes firma. SABMiller je majitelem Plzeňského Prazdroje. V regionu střední a východní Evropy působí také v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku.
Je to symbol Bavorska. Tato německá spolková země letos slaví 500. výročí zákona o ryzosti piva, kterého tamní pivovary vaří ze čtyř ingrediencí až 40 tradičních i moderních druhů
Aldersbach – Je to symbol Bavorska. Tato německá spolková země letos slaví 500. výročí zákona o ryzosti piva, kterého tamní pivovary vaří ze čtyř ingrediencí až 40 tradičních i moderních druhů
Benešov /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Linky na velkovýrobu pečiva a dopravní společnost si při své návštěvě Benešova prošel prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý. Třiašedesátiletý ekonom, bývalý ministr průmyslu a obchodu, si s chutí prohlédl ale zejména pivovar Ferdinand.
Ústí nad Labem - Pivní jarmark, šestý ročník akce pro milovníky piva, hudby, divadla a zábavy, se uskuteční v sobotu 14. května od 10 do 22 hodin na Kostelním náměstí u OC Forum.
Pacov – Pacovští kotláři a mědikovci letos slaví významné jubileum. Josef Hradecký totiž v Pacově před 140 lety začal se strojírenskou výrobou, na kterou nynější firmy J. Hradecký a Pacovské strojírny navázaly.
Podkováň - Bylo to jedno z nejtěžších rozhodování. Otec a syn Červení, kteří stojí v čele podkováňského pivovaru, měli na výběr: buď dál čelit zhoršujícím se provozním výsledkům, nebo pivovar dočasně zavřít, provést generální úpravy a doufat, že čísla opět půjdou nahoru
Chyše - V anketě jednoho z ekonomických médií, která se uskutečnila začátkem roku na sociálních sítích a jejíž výsledky jsou známy od dubna, vybrala veřejnost jako nejoblíbenější minipivovar v České republice Zámecký pivovar Chyše. Ten letos také slaví deset let své existence.
Havlíčkův Brod - Zatímco pivovary vaří zelená piva a lihovary pálí zelené likéry, Ilona Krčálová, brodská propagátorka zdravé výživy, doporučuje mladý ječmen a chlorellu pyrenoidosu.
Praha - Zní to skoro neuvěřitelně, ale v České republice je asi 40 procent lidí, kteří nepijí pivo. O ten zbytek nyní pivovary bojují a snaží se ho přimět k tomu, aby si nápoj dále raději vychutnávali v hospodách, ne doma. Zatím se to výrobcům příliš nedaří.
Praha - Hlavní vlastník Pivovarů Lobkowicz Group, firma Lapasan, chce převzít zbylá zhruba dvě procenta akcií od menšinových majitelů. Cena odkupu by měla činit 208 Kč za akcii, stejně jako při předchozím odkupu. Firma o tom dnes informovala na svém webu. O převodu akcií by měla rozhodnout valná hromada pivovarů. Firma vydala 11,7 milionu akcií, při ceně 208 korun za kus bude hodnota nákupu přibližně 46 milionů korun.
Naprostou novinku i pro zkušené pamětníky přinese letošní rok na Vranovsku. Kvůli plánované opravě koruny hráze vranovské přehrady tam totiž ještě před začátkem podzimu vyroste nové přístaviště pro výletní lodě. Bude na pravém břehu asi sto metrů od hráze přehrady.
Brno /SOUTĚŽ/ - Soutěžte s Deníkem Rovnost a Piváriem Zelená kočka o vstupenky na ojedinělou degustaci slovenského kočovného pivovaru Hellstork v Piváriu na brněnské Dvořákově ulici!
Ingolstadt – Voda, chmel a ječný slad. Jen tyto tři suroviny smí v Bavorsku použít každý sládek, který chce svůj produkt nazývat pivo. Norma, kterou 23. dubna 1516 zavedl bavorský kníže Vilém IV., měla prozaický důvod. Šlo především o uchránění pšenice a žita pro pekaře, aby se zabránilo hladu.
Dolní Bojanovice – Ke dvěma důležitým událostem si mohou připít zlatavým mokem v pivovaru Mazák v Dolních Bojanovicích. Letos slaví páté výročí oficiálního založení a zisk Zlaté koruny, kterou se mohou pyšnit jen ty nejlepší malé pivovary v Čechách a na Moravě. „Při vyhlášení to byly skvělé pocity a zadostiučinění za snahu a pětiletou práci," řekl majitel, sládek a distributor dolnobojanovického pivovaru Jiří Michalovič.
Strakonice - Nejlepší dudáci z Evropy se chystají do Strakonic na 22. ročník mezinárodního festivalu, který začíná 25. a končí 28. srpna. Festival se koná jednou za dva roky. Letos nebudou návštěvníci oproti minulým ročníkům platit vstupné. Připraveno je sedm scén, dvě budou nové. Novinářům to řekl ředitel Městského kulturního střediska (MěKS) ve Strakonicích František Christelbauer. Letos očekává příjezd více než dvaceti tisíc návštěvníků, tedy o polovinu více než loni. MěKS je hlavním organizátorem akce.
Chyše - V anketě jednoho z ekonomických médií, která se uskutečnila začátkem roku na sociálních sítích a jejíž výsledky jsou známy od dubna, vybrala veřejnost jako nejoblíbenější minipivovar v České republice Zámecký pivovar Chyše. Ten letos také slaví deset let své existence.
Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se psalo v minulosti.
Vranovsko, Podyjí /FOTOGALERIE/ – Naprostou novinku i pro zkušené pamětníky přinese letošní rok na Vranovsku. Kvůli plánované opravě koruny hráze vranovské přehrady tam totiž ještě před začátkem podzimu vyroste nové přístaviště pro výletní lodě. Bude na pravém břehu asi sto metrů od hráze přehrady.
Přerov – Areál přerovského pivovaru Zubr se v pátek v podvečer změnil k nepoznání. Nádvoří zaplnily tisíce lidí, kteří přišli oslavit 144. výročí od položení základního kamene pivovaru. Lákadlem bylo nejen několik druhů piv na čepu, ale i vystoupení známých kapel a autogramiáda hokejistů HC ZUBR Přerov. Pěnivý mok byl na akci za pouhou dvacetikorunu. Navíc pro prvních 144 návštěvníků bylo připraveno pivo zdarma.
Prachatice /FOTOGALERIE/ - Z historických sklepů pod restaurací Almara na Velkém náměstí v Prachaticích teče plzeňský ležák ze tří pěti set litrových tanků.
Chotěbuzský obecní úřad hledal roky zájemce o téměř osm set let starý zámek. Ten je v dezolátním stavu a z památky už prakticky zbývají jen obvodové zdi. Náklady na rekonstrukci stavby jsou nad rámec obecních možností, a proto se snaží objekt prodat.
Zlín - Populární zlínská skupina Premier křtila o víkendu své nové cd „Unplugged". Do pivovaru Švec v Malenovicích ji přišly podpořit desítky fanoušků. Jedinečné akustické vystoupení sklidilo spokojený potlesk.
Pivovar Holba v minulých letech získal několik ocenění v soutěžích, kde porazil jiné pěnivé moky z celé ČR. Oblíbená jedenáctka Šerák ale i další piva z hanušovické Holby nyní dostaly nový kabát.
Jeruzalém - Malý jeruzalémský pivovar Herzl Brewery uvařil pivo, které má chutnat tak, jako v době Ježíše. Doušek nápoje možná pomůže vysvětlit, proč bible upřednostňuje jako posvátný nápoj víno, uvedla agentura Reuters.
Ústecký kraj - Celkem devět nových výrobků s výjimečnou kvalitou a chutí se v Ústeckém kraji může pyšnit označením Regionální potravina. Dalších 20 zvítězilo v soutěži Nejlepší potravinářský výrobek Ústeckého kraje Kraje Přemysla Oráče. Ceny si vítězové převezmou 9. 9. na Zahradě Čech v Litoměřicích.
Litomyšl – Milovníci piva ze širokého okolí se v sobotu 16. dubna sjeli do minipivovaru Veselka. Někteří se věnovali degustaci pivních speciálů, jiní si přijeli zasoutěžit.
Rakovník /VIDEO, FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Pivní etikety, tácky, sklenice, zátky , lahve a další předměty související s pivem nabídlo další setkání sběratelů pivních etiket v kulturním centru v Rakovníku. Každý, kdo tam přišel, mohl získat nějaký pěkný kousek do své sbírky, nebo se jen tak pokochat, a také si zavzpomínat.
Jižní Čechy – V našem seriálu Jihočeské filmování jsme před třemi lety (15. června 2013) psali o třeboňském natáčení privatizační komedie z počátku 90. let minulého století režiséra Milana Muchny Divoké pivo.
Humpolec – Začátek dubna byl pro Rodinný pivovar Bernard v Humpolci obzvláště úspěšný. Ze třech významných pivovarnických akcí si odvezl hned několik prestižních ocenění.
Prostějov – Skleněné láhve, plast, papírové kapesníky. To všechno v sobotu zmizelo z biokoridoru Hloučela. Zasloužila se o to skupina zhruba padesáti uklízečů-dobrovolníků, kteří se zúčastnili akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Pod vedením ochránců přírody z Prostějovského Ekocentra Iris postupně uklidili oba břehy Hloučely.
Praha - Vlastenec, sběratel, cestovatel a mecenáš Vojtěch Náprstek, narozený 17. dubna 1826, se do dějin vepsal jako zakladatel muzea mimoevropských kultur, které založil v Praze v listopadu 1862 pod názvem České průmyslové muzeum. Instituce sídlící v pražském domě U Halámků se po smrti svého zakladatele přeměnila na národopisné muzeum, které nese Náprstkovo jméno.
Vyškovsko /INFOGRAFIKA/ – Zatímco loni to vypadalo, že se s hudebními festivaly na Vyškovsku roztrhl pytel, letos je nabídka o něco dietnější. Například Rockové školy z Bučovic pro letošek vynechávají a tradiční Žán z Vážan Fest pojmou pořadatelé o dost skromněji. Naopak po několikaleté pauze si přehlídku kapel užije park zámku Slavkov-Austerlitz. V červnu se v něm uskuteční první ročník české verze slovenského TopFestu.