Vracov – Úplně jiné dožínky než jiné roky, se chystají ve Vracově. Nepůjde jen o tradiční zvykosloví u radnice a průvod. Vracovské soubory spolu se zástupci města nabídnou akci s názvem Vracovské kulturní léto. Program bude bohatý a celý se uskuteční u vinných sklepů v Barákách.
Kudlovice - Produktem činnosti včel, medem a nízkoalkoholickým nápojem z kvašeného medu - medovinou - bylo v sobotním podvečeru provoněno romantické nádvoří a zahrady chalupy u Strmenských v Kudlovicích. Uskutečnil se tam v režii tamního mužského sboru již sedmý ročník Medového zpívání.
Hluk – S velkým ohlasem se setkala sobotní hodová výstava vín v Hluku. Lidé ochutnávající asi 230 vzorků sál tamní tvrze zcela zaplnili. „V minulosti jsme zkoušeli i jiné termíny koštu, ale návštěvnost nebyla z nejlepších. Teď jej poprvé pořádáme jako součást svatovavřineckých hodů a vypadá to, že bychom v tom mohli pokračovat," pochvaloval si zájem příchozích hlavní organizátor ochutnávky Martin Polách.
Slavkov /ROZHOVOR/ - Ve znamení folkloru bude druhá srpnová sobota ve Slavkově. Od půl třetí se tam uskuteční třetí ročník akce nazvané Folklorní den ve Slavkově. Starosta obce Libor Švardala Slováckému deníku prozradil, na co se mohou letos návštěvníci těšit.
Slovácko - Řešíte před každým víkendem, co rodině uvaříte? Pořadatelé svatovavřineckých hodů v Hluku to vymysleli minimálně pro tento víkend za vás. V sobotu totiž zvou všechny zájemce na Hodový oběd našéj kmotřenky do tamních památkových domků.
Břeclav – Padesátiny oslavil o víkendu v plné síle umělecký vedoucí souborů Břeclavan, Břeclavánek a mužského sboru ze Staré Břeclavi František Blažek.
Soláň – Několik stovek návštěvníků zavítalo v sobotu odpoledne do Informačního centra Zvonice na Soláni a nedalekého horského hotelu Čarták. Pracovníci Sdružení pro rozvoj Soláně tady pro ně připravili další ročník Haferového mlsání.
Uherské Hradiště – Cimbálová muzika Ohnica přilákala v sobotu vpodvečer příznivce folkloru do Smetanových sadů v Uherském Hradišti. Právě ona totiž zahájila tradiční program hradišťského Klubu kultury Večer u Slovácké búdy.
Znojemsko - Adrenalinové zážitky i boj na život a na smrt. Takový program nabídnou zábavné hry a bitvy na Znojemsku, které osvěží víkend. Klidnější povahy mohou zase zajít na koncert swingové hudby nebo na Den otevřených sklepů do Jaroslavic. Tamní vinaři dnes hodinu po poledni otevřou sklípky a nabídnou vína k degustaci.
Tvrdonice – Hodová májka se letos nad Tvrdonicemi vztyčí nezvykle už první srpnový víkend. Skončí tím tak asi třicet let trvající éra, kdy se tradiční lidová zábava konala vždy v září. Stárci si od přesunutí termínu slibují větší návštěvnost.
Tvrdonice – Hodová májka se letos nad Tvrdonicemi vztyčí nezvykle už první srpnový víkend. Skončí tím tak asi třicet let trvající éra, kdy se tradiční lidová zábava konala vždy v září. Stárci si od přesunutí termínu slibují větší návštěvnost.
Znojemsko - Nezapomenutelné gurmánské zážitky si mohou o víkendu dopřát milovníci dobrého jídla a pití na Znojemsku. Čekají je třeba slavnosti piva, meruňkový karneval nebo krojované hody. Už desátý ročník Zámecké vinařské romance na dnešek zase připravili Jevišovičtí. Tradiční ochutnávka vín se uskuteční na nádvoří Starého zámku.
Moravská Nová Ves - Odcházející krása. Tak se jmenuje kalendář zachycující na profesionálních fotografiích posledních dvanáct žen v Moravské Nové Vsi, které se oblékají dle starých tradic. Jihomoravská komunitní nadace, jež za vznikem kalendáře stojí, jej pokřtí na sobotním předhodovém zpívání přímo na sóle pod zeleným.
Jasenná – Smutná a nečekaná zpráva zasáhla minulou neděli širokou folklorní obec. Ve věku nedožitých pětasedmdesáti let zemřel cimbalista, všestranný hudebník a folklorista Jan Rokyta.
Bánov – Akrobatický letec, country kapela, folklorní soubory a dravci. Takto různorodá skupina se o víkendu sešla v Bánově, aby pro zájemce připravila třetí ročník Bánovského léta.
Uherské Hradiště – Stejně jako vloni 25. července i letos se v tento den sejdou kamarádi Petra Halušky na parkovišti u hradišťského Kauflandu. Dnes totiž uplynou dva roky ode dne, kdy právě v těchto místech při tragické nehodě přišel o život.
Region - Bolestná zpráva dorazila včera do redakce. Ve věku čtyřiasedmdesáti let zemřel v neděli po dlouhé těžké nemoci Jan Rokyta. Výborný instrumentalista a hráč na cimbál, hudební aranžér, folklorista, etnograf, skvělý vypravěč.
Osvětimany – Nový areál, kde se můžou vyřádit nejen děti, ale i dospělí, mají od půlky června v Osvětimanech. Nazvali jej Dětské a společenské centrum na Žabím rynku.
Uhereské Hradiště - Eva Žallmannová. (1943–2012) Byla dlouholetou vedoucí Hradišťánku, zakladatelka a duše ženského pěveckého sboru Rezeda, bývalá tanečnice Hradišťanu a taneční skupiny Cimbálové muziky Jaroslava Čecha.
Osvětimany – Nový areál, kde se můžou vyřádit nejen děti, ale i dospělí, mají od půlky června v Osvětimanech. Nazvali jej Dětské a společenské centrum na Žabím rynku.
Březová - Cestou života a oděvem našich předků, tak byla pojmenována národopisná výstava ve dnech 5. až 8. července, kterou v Březové pořádalo tamní Občanské sdružení Kopretina ve spolupráci s Muzeem J. A. Komenského v Uherském Brodě.
Hranice – Středeční odpoledne si několik desítek lidí v Hranicích zpříjemnilo ve společnosti legendárního folkového a trampského zpěváka, kytaristy, textaře a písničkáře Jaroslava Samsona Lenka.
Strážnice – Velké pocty se letos dočkal folklorní soubor Demižón ze Strážnice. Kromě vystoupení na domácí scéně zavítal letos také do Německa. Demižón byl totiž zástupcem České republiky na Evropském festivale folkloru. Svým vystoupením mezinárodní festival v Bitburgu dokonce zahájil.
Lednice - Známý gurmán, kuchař a zakladatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk včera večer předvedl v lednické restauraci U Tlustých své umění u grilu. V bílé zástěře spolu s šéfkuchařem institutu Zdeňkem Marcínem a lednickým týmem připravili zážitkové pětichodové menu.
Starý Hrozenkov - Kopaničárské slavnosti se sice oficiálně poprvé konaly v roce 1956, ale tradice setkání občanů pomezí je mnohem starší, datuje se od roku 1922, kdy byla na hranici zasazena lípa bratrství a tato skutečnost se odráží v programu slavností až do dnešních dnů tradičním setkáním u lípy.
Josefov – Dvě stě třicet let od založení obce si letos připomíná Josefov. Výročí tam oslaví při hodech, které se uskuteční od 14. do 20. července. A nebudou chybět ani hody lázeňské.
Velké Karlovice – Hrnčířský den ve Velkých Karlovicích navštívily zástupy lidí. Návštěvníci si vyzkoušeli práci na hrnčířském kruhu a domů si odnášeli vlastnoručně vyrobené i řemeslnické skvosty.
Uherský Brod – Ve velkém stylu se nesla ve středu 4. července navečer v galerii Panského domu v Uherském Brodě vernisáž výstavy pastelů jubilujícího malíře Jana Botka z Ostrožské Nové Vsi. Musím přiznat, že tak rozezpívanou atmosféru jsem tam ještě nezažil. A není ani divu.
Sedlec – Třikrát do roka pořádá Zemědělské družstvo Sedlec ve svém areálu Festivaly Sedleckých vín. Ani letošní rok nebude výjimkou. Každým festivalem se kromě ochutnávky vín line bohatý kulturní program. Tentokrát v termínech pátého a osmadvacátého července, závěrečný pak osmnáctého srpna.
Radějov – Svátek Jana Křtitele odstartoval v Radějově oslavy letošního jubilejního roku. Kromě sta let od vysvěcení kostela svatého Cyrila a Metoděje si Radějov v tomto roce připomíná také šest set let od první zmínky o obci.
Slovácko – Příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a upálení Mistra Jana Husa si lidé o nadcházejících svátcích připomenou řadou poutí a mší, přesto nebudou všechny události na začátku července jen církevní.
Slovácko - Členky folklorního souboru Darebnice ze Slovácka, hasičky z Českého Dubu, gymnazijní studenti z Uherského Hradiště, fotbalistky Slovácka a některá další seskupení mají nově něco společného. Oním pojítkem jsou lechtivé fotografie, které pořídili například pro kalendáře, tabla, nebo jen tak z recese.
Uherské Hradiště - Pokud jste si mysleli, že cimbálová muzika musí hrát jen lidové a folklorní písně, měli jste být v neděli večer ve Slováckém divadle. Cimbálová muzika Harafica tam totiž uspořádala Letní jízdu s herci Slováckého divadla a dalšími hosty.
Slovácko - Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici patří mezi nejvýznamnější kulturní akce u nás a nejinak tomu bylo i letos, kdy se slavnost folkloru konala již posedmašedesáté. A Uherskohradišťsko a Uhersko- brodsko se opět v bohaté a pestré kytici čtyřiatřiceti programů neztratilo.
Slovácko - Členky folklorního souboru Darebnice ze Slovácka, hasičky z Českého Dubu, gymnazijní studenti z Uherského Hradiště, fotbalistky Slovácka a některá další seskupení mají nově něco společného. Oním pojítkem jsou lechtivé fotografie, které pořídili například pro kalendáře, tabla, nebo jen tak z recese.
Kvasice - Tancem a zpěvem oslavili včera v kvasickém domově se zvláštním režimem šedesátiny tohoto zařízení . V rámci výročí se tam uskutečnil také Den otevřených dveří a bohatý kulturní program. „Vystoupily například děti z místní mateřské, základní i umělecké školy, dále pak členky kvasického Sokola a samozřejmě také uživatelé Domova.
Strážnice, Eibenthal - Před třemi lety na něj přivezla horňácký um cimbálová muzika Kubíci. Nyní představí na festivalu v rumunském Banátu temperament Slovácka strážnický soubor lidových písní a tanců Danaj. Letošní ročník Festivalu v Banátu se uskuteční v Eibenthalu šestnáctého až osmnáctého srpna.
Sazovice - Výročí 650 let od první písemné zmínky o obci si v sobotu připomenou Sazovice. Oslavy zahájí budíček s krojovanou hudbou Hulíňané. Poté pak na řadu přijde bohatý celodenní program. „V deset hodin bude sloužena na výletišti Záhrazovo slavnostní mše, při které bude posvěcena pamětní stuha jako upomínka na tuto událost," líčí program starostka Sazovic Edita Hrbáčková.
Bukovany /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Zajímavý hudební rekord se o minulém víkendu zrodil v Bukovanském mlýně na Kyjovsku. Od sobotního večera tam čtyřiadvacet hodin bez přerušení vyhrávala cimbálová muzika. Střídalo se sedm kapel, mezi nimi i Bálešáci ze Starého Města. Nonstop maratón si vysloužil zápis do České knihy rekordů. „Nevěděli jsme, do čeho jdeme, prostě jsme to chtěli zkusit. A potvrdila se nám očekávaná náročnost této akce," okomentoval své účinkování na bukovanském „Le Mans" primáš Bálešáků Tomáš Vavřík, který se svou muzikou odehrál tři sady po hodině a půl.
Sazovice - Výročí 650 let od první písemné zmínky o obci si v sobotu připomenou Sazovice. Oslavy zahájí budíček s krojovanou hudbou Hulíňané. Poté pak na řadu přijde bohatý celodenní program. „V deset hodin bude sloužena na výletišti Záhrazovo slavnostní mše, při které bude posvěcena pamětní stuha jako upomínka na tuto událost," líčí program starostka Sazovic Edita Hrbáčková.
Strážnice - Již po sedmašedesáté se do Strážnice sjedou tisícovky lidí, aby prožily neopakovatelnou atmosféru, kterou každý rok nabízí Mezinárodní folklorní festival Strážnice.
Bukovany – Zajímavý hudební rekord se o minulém víkendu zrodil v Bukovanském mlýně na Kyjovsku. Od sobotního večera tam čtyřiadvacet hodin bez přerušení vyhrávala cimbálová muzika.