
V Mikulově v sobotu předběhnou turistickou sezónu
Mikulov - Víno, cimbálovou muziku, výstavu obrazů, prohlídku Dietrichsteinské hrobky a procházku městem se svařákem nabídne druhá březnová sobota v Mikulově.
Mikulov - Víno, cimbálovou muziku, výstavu obrazů, prohlídku Dietrichsteinské hrobky a procházku městem se svařákem nabídne druhá březnová sobota v Mikulově.
Vyškov – Urodilo se. Chlapi i ženské sbírali. Někde aj děcka pomohly. Ovoce v bečkách přibývalo a kvásek začínal vesele bublat. Až mač vykvasil, odvezl ho hospodář do pálenice a nastal čas koštování.
Jalubí - Pohodová atmosféra provoněná vůní lahodných vinných moků a umocněná slováckými a lidovými písničkami v podání cimbálové muziky Hora, panovala při pátém ročníku koštování vína v kulturním domě v Jalubí. Na návštěvníky tam čekalo už od desáté hodiny dopolední 748 vzorků bílých a červených vín z jižní a východní Moravy.
Strání, Květná - Moravské sklárny v Květné připravily na sobotu 18. února tradiční den otevřených dveří, který byl součástí fašankového festivalu ve Strání. Při příležitosti dne otevřených dveří měli návštěvníci možnost si vyzkoušet, co sklářské řemeslo obnáší a pod odborným dohledem mistrů sklářů něco vyfouknout.
Karlovy Vary – Městské divadlo připravilo program k velikonočním svátkům
Uherské Hradiště - Tu smutnou zprávu jsme se s muzikantem Petrem Tučkem dověděli koncem minulého týdne na horách v Itálii – odešel Petr Hrobař, muzikant, lékař s duší kumštýře a dobrý kamarád…
Velké Bílovice /ZNÁTE JE Z PÓDIÍ/ - Repertoár cimbálové muziky z Velkých Bílovic je rozmanitý. Kvůli posluchačům. Široký výběr skladeb bude obsahovat i jejich první cédéčko.
Ostrožská Lhota /FOTOGALERIE/ – Kdy sa pije slivovice? Když je! Pod tímto heslem uspořádal v sobotu mužský sbor z Ostrožské Lhoty košt slivovice a ostatních ovocných destilátů.
Uherské Hradiště - Přemýšleli jste někdy, kolik může vážit celá cimbálová muzika? Máte jedinečnou možnost si svůj odhad překontrolovat a ještě za to něco vyhrát.
Hodonín – Cimbál poprvé uviděl a uslyšel při návštěvě zkoušky cimbálové muziky Fialka. Toto setkání bylo dnes již dvacetiletému Michalu Grombiříkovi natolik osudové, že kroky mladého muzikanta vedly po střední škole na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, kde začal hru na cimbál studovat. Svůj první velký samostatný koncert, na který si pozval také několik hostů, nyní představí ve svém rodném Hodoníně.
Strání /INFOGRAFIKA/ - Letos začal už 25. ročník Festivalu masopustních tradic Fašank ve Strání. V neděli 12. února ho na Zámečku zahájila vernisáž 25 let Festivalu fašanku spojená s představením dvou nových publikací Od věnečku k obálence a 25 let Festivalu fašanku. Obě publikace obsahují DVD. Otevření výstavy se zúčastnila například Vlasta Grycová nebo ženský sbor Netáta.
Míkovice /FOTOGALERIE/ - Vyznavačům lahodných vinných moků se letos jako první v regionu Uherskohradišťska otevřely v sobotu dvě hodiny po poledni dveře od kulturního domu v Míkovicích.
Velehrad /FOTOGALERIE/ - Druhý ročník farního plesu se konal v sobotu večer v prostorách Stojanova gymnázia na Velehradě.
Uherské Hradiště - Oslava výročí stejnojmenného souboru, ale také kvalitní muziky. To byl nedělní koncert cimbálové muziky Dolina na jevišti Slováckého divadla nazvaný Ej, když jsem já šel.
Brno – Zima přinesla mnoho starostí, zbavme se jí! Takový je podle tradic důvod k pořádání fašanků, neboli masopustů. Ten brněnský se uskuteční příští úterý.
Uherské Hradiště /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Polonéza dvanácti studentských párů doplněná waltzem a řadou tanečních kreací zahájila v pátek 10. února šestý ročník plesu uherskohradišťské obchodní akademie v tamním Klubu kultury. Předtančení studentů, které přerušovaly výbuchy bouřlivého potlesku zcela zaplněného sálu, vyvrcholilo tradičním tancem s kantory.
Buchlovice - Ryzlinky, svatovavřinecké, merlot. Tyto odrůdy i mnohé další budou moci ochutnat milovníci vína na tradiční reprezentativní výstavě v Buchlovicích. Ta se bude konat v sobotu v prostorách buchlovického zámku.
Uherské Hradiště – Průřez tím nejlepším, co nahráli včetně malého hudebního překvapení připravili pro své posluchače hudebníci z cimbálové muziky Dolina. A to v podobě pořadu nazvaného Ej, když sem já šel, který se uskuteční tuto neděli od 17 hodin na prknech jeviště uherskohradišťského Slováckého divadla.
Březová FOTOGALERIE/ - Zcela v kompetenci školáků byl sobotní školní ples v Březové, který se uskutečnil v prostorách tamní základní a mateřské školy. „Ples byl pojat jako dlouhodobější školní projekt, v němž důležité místo měli všichni žáci.
Uherské Hradiště - Zdá se to neuvěřitelné, ale letos se již poosmatřicáté sejdou desítky malých zpěváčků lidových písní, aby si především zazpívali, předvedli svůj talent a v přátelském klání pak ve finále soutěžili o titul „Slavíček roku“.
Zlín - Neobyčejné odpoledne mohou prožít všechny spřízněné duše divadla na nádvoří Městského divadla Zlín tuto sobotu.
Zubří - Druhý ročník soutěže o nejlepší masopustní koblihu vyhlásili v Zubří na Rožnovsku.
Strážnice, Praha – Národní krojový ples Folklorní sdružení České republiky je nejvýznamnějším krojovým plesem u nás. Každoročně se ho v Praze účastní přes tisíc návštěvníků. Na čtyři sta z nich v krojích. Každý rok se program zaměřuje na jiný region.
Moravské Knínice – Tanec a pálenka. Takový byl program sobotního večera v Moravských Knínicích. Od šesti hodin v místní Sokolovně představilo několik tanečníků tanec verbuňk v několika obměnách, a to podle jednotlivých obcí.
Moravany -Slovácko První klasický košt vína, ochotnické divadlo, setkání mužských sborů a především široká paleta plesů. To je hlavní kulturní nabídka tohoto víkendu.
Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Nejnovější cédéčko Cimbálové muziky Stanislava Gabriela je v prodeji teprve pár týdnů a už má na kontě zajímavé rekordy. Stalo se čtvrtým nejprodávanějším u vydavatelství Indies Scope v roce 2011. Sto kusů alba se prodalo dokonce Dánsku. Jaká byla cesta k novému albu a jeho úspěchu Slováckému deníku prozradil Tomáš Gabriel.
Uherské Hradiště – V pátek bude odborná porota rozhodovat o nejlepších hereckých počinech uplynulého roku.
Slovácko - Letošní vinařský rok koštů a výstav vín začal už minulý víkend speciálním koštem starších vín v Miloticích. První klasický košt je na programu už tuto sobotu v kulturním domě v Moravanech.
Mikulov /ZNÁTE JE Z PÓDIÍ/ – Už více než dvě desetiletí vystupuje cimbálová muzika Klaret. Pětičlenná kapela v čele s primášem Jiřím Vrbkou se hlásí k Mikulovu.
Staré Město – /FOTOGALERIE/ Několik stovek návštěvníků si v sobotu večer nenechalo ujít ples Starého Města v tamním společensko-kulturním zařízení. Pořadatelé přilákali hosty na bohatou tombolu a především na pestrý program.
Strážnice – Z kotle se line vůně ovaru i vepřového guláše. Je slyšet spokojené mlaskání i slova chvály pro kuchaře. Strážnici v sobotu provoněly vepřové hody, které na Zahradě u svatého Martina přichystalo místní Rodinné centrum.
Pohořelice - Jubilejní desátý ročník Zelofestu uspořádal v sobotu v radničním sále v Pohořelicích tamní Spolek přátel dobrého zelí. Porota hodnotila celkem 133 vzorků kysaného zelí.
Uherské Hradiště - Už třiadvacet let patří neodmyslitelně k plesové sezoně v kraji. Je tradičně nabitý k prasknutí, ale jeho návštěvníci vědí, že zažijí spoustu romantiky, elegance, ale i vtipu a nečekaných překvapení.
Hodonínsko – Školní ples, hasičský ples, kloboukový ples či ples v rytmu swingu. Lidé, kteří neholdují plesovým radovánkám, budou muset o nadcházejícím víkendu hledat jinou zábavu jen těžko.
Rusava - V pořadí pětatřicátý Valašský bál pořádá v sobotu Valašský krúžek Rusavjan. Začátek je v sedm hodin večer v sále rusavského Obecního domu a pořadatelé slibují, že zábava je zaručena.
Hradecko - Pravidelně každý týden Deník přináší čtenářům některé zajímavé tipy na nadcházející víkend.
Pohořelice – Sál staré radnice v Pohořelicích bude v sobotu už podesáté vonět kysaným zelím. A také dalšími dobrotami spojenými se zelím, jako je například segedínský guláš, ale i jiné speciality. Koná se tam totiž další Zelofest, tedy košt kysaného zelí.
Velehrad /FOTOGALERIE/ - První kroky do společnosti udělalo v sobotu šestnáct deváťáků ze Základní školy Velehrad. V rekonstruovaném historickém Slovanském sále Stojanova gymnázia zahájili tradiční školní ples osmiminutovou slavnostní polonézou.
Hovězí – Valašské speciality, bohatou tombolu, dechovku i cimbálovou muziku si užijí nadcházející sobotu večer návštěvníci Valašského bálu v Hovězí. Uskuteční se v sále kulturního zařízení obce.
Otrokovice /FOTOGALERIE/ – Zhruba 500 návštěvníků, dvě pódia, bohatý kulturní program a hlavně spousta zábavy. Tak vypadal tradiční Otrokovický ples, který pořádala tamní Beseda ve spolupráci s radnicí současně ve starém i novém sálu zrekonstruované budovy.
Strání /FOTOGALERIE, AKTUALIZOVÁNO/ – Domácí straňanské, ale i myjavské, lieskovské, horňácké, valašské či uherskobrodské kroje byly v sobotu večer k vidění v prostorách základní školy ve Strání. Konal se tam šestý ročník krojového plesu.
Tučapy /FOTO/ – Sobotní odpoledne v Tučapech na Uherskohradišťsku patřilo slivovici. V tamním kulturním domě se konal pátý ročník koštu destilovaných dobrot nazvaný Tučapská štamprla.
Otrokovice - Ještě jste neviděli nové prostory Otrokovické Besedy a máte rádi hudbu, zábavu a tanec? Zítra máte možnost zvládnout všechny tyto věci najednou. Město Otrokovice totiž ve spolupráci právě s Besedou pořádá tradiční ples. A je na co se těšit.
Benešov – Těžkej Pokondr, čili Miloš Pokorný s Romanem Ondráčkem, Abba Revival, DJ s oldies diskotékou, Taneční škola Salta, Taneční skupina Dance4U nebo Cimbálová muzika Ladislava Pavluše.
Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ - Bohatý program lákal na 21. ročník reprezentačního plesu Uherského Hradiště, který se v sotu uskutečnil v tamním Klubu kultury.
Modrá - Čtyři plesy uspořádali v sobotu na Slovácku příslušníci Hubertova cechu myslivci. Jeden z nich zorganizovali členové mysliveckého sdružení Háj Velehrad-Modrá.
Staré Město - S železnou pravidelností zahajuje každoročně plesovou sezonu ve Starém Městě děkanátní ples. Letos se sešlo v sále staroměstské sokolovny víc než šest stovek hostů. Pořadatelé hned u vchodu vítali návštěvníky štamprličkou slovácké slivovice a kněží, kteří na bál zavítali, přinesli s sebou vzorek pálenky.
Břeclav – Cimbálová muzika Hradišťan pod vedením Jiřího Pavlici vystoupí v úterý v sále břeclavského kina Koruna. Pro své příznivce si tentokrát připravila i zpestření v podobě dětských hostů.
Mám-li stručně popsat plesy, které jsem v rámci redakční služby o víkendu navštívil, řeknu to asi takhle. Sály kulturních domů, hotelů či sokoloven byly naplněny stovkami tance a zábavychtivých lidí.
Frýdek-Místek /FOTOGALERIE/ – Národní dům ve Frýdku-Místku byl v sobotu místem reprezentačního plesu. K hlavním tahákům programu patřil Petr Nagy, moderátorka Jana Doleželová, ABBA revival, cimbálová muzika Satina či Symfonický orchestr Frýdek-Místek, který hrál nejen k poslechu, ale i k tanci.