
Krátce z Orlickoústecka
Orlickoústecko - Krátké zprávy z regionu…
Orlickoústecko - Krátké zprávy z regionu…
Plzeň – Penny Market v Plzni na Borech ve čtvrtek uzavřela Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).
Prostějov – Dluhy, exekuce, ztráta zaměstnání, podlomené zdraví, naprostá bezmoc. To je jen malý výčet toho, s čím se potýká osmapadesátiletá Jarmila Schnirchová z Prostějova, která se společně se svým manželem rozhodla převzít zodpovědnost za své děti. Sama Jarmila Schnirchová si totiž prošla nelehkým dětstvím, a tak pro své tři děti chce jen to nejlepší.
Praha - V České republice není problém s bezpečností potravin, ale s jejich jakostí. Tak lze dešifrovat poselství, které veřejnosti poslali účastnicí nedávné konference Retail Summit. Ta se totiž zabývala i kvalitou potravin z hlediska všech zainteresovaných – tedy obchodu, výroby, sdružení spotřebitelů a kontrolních orgánů.
Zlín/Přerov – Krajský soud ve Zlíně se ve středu opět zabýval metanolovou kauzou, která v republice nemá obdoby. Na lavici obžalovaných stanulo v takzvané „zlínské větvi" deset lidí, z toho dva také z Přerovska – Libor Vanderka a Viktor Koláček jsou obžalovaní z ohrožování zdraví závadnými potravinami.
Hradec Králové - Do centra Hradce Králové se v dubnu po dvou letech vrátí tržnice ovoce, zeleniny a dalších výpěstků a potravin. Na opraveném náměstí 28. října budou mít trhovci k dispozici 35 prodejních míst.
Středočeský kraj /ROZHOVOR/ - Stávající počasí nahrává středočeským zemědělcům, kteří pěstují ranější odrůdy ozimých obilovin a řepky. Podle zemědělce Jaroslava Švece na polích už začaly jarní práce. I tak ale ranní mrazíky pomáhají eliminovat škůdce. Velký problém však vidí v nedostatku vody.
Středočeský kraj /ROZHOVOR/ - Stávající počasí nahrává středočeským zemědělcům, kteří pěstují ranější odrůdy ozimých obilovin a řepky. Podle zemědělce Jaroslava Švece na polích už začaly jarní práce. I tak ale ranní mrazíky pomáhají eliminovat škůdce. Velký problém však vidí v nedostatku vody.
Vyškov – Vyškovské Masarykovo náměstí ožije už ve středu akcí, kterou měli v oblibě nejen obyvatelé města, ale i přespolní. Po čtyřměsíční přestávce se na něj vrátí už druhý ročník farmářských trhů. S jedním termínem měsíčně navíc.
Náchod - Dvě jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů z Náchoda byly v neděli v 19:15 hodin přivolány k požáru na ubytovně na Karlově náměstí v Náchodě.
České Budějovice - K panelovému domu v Krčínově ulici v Českých Budějovicích vyjížděli v pondělí po třetí hodině odpolední hasiči. Z pod dveří bytu ve třetím nadzemním podlaží se tu valil kouř. Na místo tak zamířily osádky pěti zásahových vozidel včetně výškové techniky.
Středočeský kraj /ROZHOVOR/ - Stávající počasí nahrává středočeským zemědělcům, kteří pěstují ranější odrůdy ozimých obilovin a řepky. Podle zemědělce Jaroslava Švece na polích už začaly jarní práce. I tak ale ranní mrazíky pomáhají eliminovat škůdce. Velký problém však vidí v nedostatku vody.
Jižní Morava – Růst průměrné mzdy se na jihu Moravy v posledních letech zpomaluje. Oproti roku 2012 si lidé loni v průměru polepšili o 237 korun a na svých výplatních páskách našli 24 186 korun. Kvůli inflaci si ale za své peníze mohli Jihomoravané koupit méně zboží než v předchozím roce.
České Budějovice - K panelovému domu v Krčínově ulici v Českých Budějovicích vyjížděli v pondělí po třetí hodině odpolední hasiči. Z pod dveří bytu ve třetím nadzemním podlaží se tu valil kouř. Na místo tak zamířily osádky pěti zásahových vozidel včetně výškové techniky.
Praha - České zemědělství a příbuzné obory získají díky oslabení kurzu koruny vůči euru v důsledku intervencí České národní banky letos na dotacích z EU o 1,4 miliardy korun více, než kdyby se kurz neměnil. Na Žofínském fóru věnovaném zemědělství to dnes řekl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.
Břeclavsko – Za sklepa do sklepa a Za vinaři na Podluží. To jsou dvě velké vinařské akce, které už pomalu klepou na dveře. Milovníci vína a jídla si mohou zakoupit nebo rezervovat vstupenky už nyní.
Váháte nad tím, zda svému čtyřnohému kamarádovi dopřát dobrý pamlsek nebo raději něco zdravého? Nyní již nemusíte! Naservírujte mu chutnou a vyváženou stravu a věřte, že již žádná miska nezůstane prázdná. Recept na lepší život si totiž zasloužíte nejen vy!
Lány/FOTOGALERIE/ – Den T. G. Masaryka se v Lánech uskutečnil už pojedenácté. Do zdejšího muzea T.G.M. si našly cestu stovky lidí. Čekal je zajímavý program spojený s ochutnávkou oblíbených jídel nejen prvního československého prezidenta, ale i jeho rodiny.
Hradec Králové /FOTOGALERIE/ – Příští rok oslaví šedesát let od svého narození. Pavel Pitzmos žije už dva a půl roku na ulici, vrásky si z toho však nedělá. „Jsem z Jižní Moravy. Do Hradce jsem přijel za prací, kterou jsem nakonec nedostal. Dopadlo to takhle," usmívá se prošedivělý pán.
Hradec Králové /FOTOGALERIE/ – Příští rok oslaví šedesát let od svého narození. Pavel Pitzmos žije už dva a půl roku na ulici, vrásky si z toho však nedělá. „Jsem z Jižní Moravy. Do Hradce jsem přijel za prací, kterou jsem nakonec nedostal. Dopadlo to takhle," usmívá se prošedivělý pán.
Damašek - Syrský režim prezidenta Bašára Asada používá taktiku vyhladovění jako zbraň proti civilnímu obyvatelstvu. Ve své dnes zveřejněné zprávě to uvádí mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv práv Amnesty International (AI). Kvůli nedostatku jídla zemřelo podle AI v obleženém táboře Jarmúk na jihu syrského hlavního města Damašku již nejméně 128 uprchlíků.
Praha - Meziroční inflace zůstala v únoru stejná jako v lednu, tedy 0,2 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,2 procenta. Inflace nebude letos problémem tuzemské ekonomiky a na druhou stranu není ani nutné se obávat deflace, uvedli analytici. Inflace by měla postupně růst až k jednomu procentu v druhé polovině roku.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Volání po bezpečnějších potravinách zřejmě čeští potravinářští inspektoři vyslyšeli do puntíku. Loni značně přitvrdili při rozdávání pokut za různé prohřešky proti kvalitě potravin. Počet kontrol sice stoupl jen o 550 na necelých 36 tisíc, zato výše uložených pokut se skoro zdvojnásobila. „Celková výše pravomocně uložených pokut ve správním řízení meziročně vzrostla o 29 milionů korun, a v roce 2013 tak činila 64 121 500 korun," upřesnil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.
Praha - Otřesné zážitky si z Prahy odveze skupina italských studentů. Během noci na sobotu sanitky záchranné služby postupně z hotelu na Žižkově, kde se ubytovali, postupně rozvezly do nemocnic 31 členů jejich skupiny.
Dobkovice – Děčínský deník byl na reportáži v rodině, které společnost dělá mluvící papouščí samička Sára.
Volary - Hodiny na věži svaté Kateřiny odbily půlnoc, muzikanti odložili nástroje a veškeré veselí jakoby mávnutím kouzelného proutku ustalo.
Horšovskotýnsko – Milan Kryštof z Malonic jezdí s pojízdnou prodejnou už devatenáct let. Vozí potraviny do malých obcí zejména starším obyvatelům, pro které je cesta do jiné obce za nákupem problémová. Udržet tuto dnes už raritní službu životaschopnou však není vůbec jednoduché.
Jičín – V lednu byla uzavřena Zámecká restaurace z důvodu havárie topení. Provozovatel restaurace David Knížek po městě požadoval vyrovnání.
Liberecký kraj - Seriál představující čtenářům zajímavé lidi, kteří se sice nenarodili v Čechách, ale strávili tu významnou část svého života, pokračuje tento týden s majitelkou úspěšné restaurace v centru Liberce.
Praha - Otřesné zážitky si z Prahy odveze skupina italských studentů. Během noci na sobotu sanitky záchranné služby postupně z hotelu na Žižkově, kde se ubytovali, postupně rozvezly do nemocnic 31 členů jejich skupiny. Důvod? Nevolnost a intenzivní střevní potíže. První zásahy se objevily večer – a postupně se zdravotníci vraceli do hotelu ještě několikrát.
Ústí nad Labem - Uzeniny, pečivo, krůty, ryby. První zelenina, květiny a ovoce. Tyto produkty si zvykli Ústečané vídat na farmářských trzích u kostela se šikmou věží po tři roky. Teď se ale stěhují, a to rovnou na Mírové náměstí.
Primátor Petr Kajnar chce pozvat ministra financí a předvést mu, jak město šetří miliony tím, že nakupuje v elektronických aukcích. Stejně až šedesát procent by mohl šetřit stát.
Zlín – Mezinárodní den žen. Krásný svátek určený ženám na prahu jara. Ženám, které jsou křehké jako jarní květiny, mají úsměv jako jarní slunce a jsou něžné jako ranní zpěv ptáků.
Hradec Králové – Kde končí prošlé potraviny z obchodních řetězců? Nebo jen pečivo, které by bylo druhý den tvrdé, či ovoce, co není zrovna nejvzhlednější? Vyhazuje se. Přesně na to chce upozornit sobotní akce v Hradci Králové. Od 14 hodin se bude před obchodním domem Atrium rozdávat zdarma jídlo a pití potřebným.
Chrudimsko - Kulinářské rubriky patří k nejoblíbenějším, vždyť Češi jsou pověstni svou náklonností k dobrému jídlu. Dnes už podruhé připravujeme jídlo s kuchařem Pavlem Míčkem. Jeho pokrmy vycházejí především z české tradice a co je hlavní jsou připraveny z poctivých surovin Dejme Pavlovi slovo:
Svitavy - /Poctivá kuchyně Pavla Míčka/ Kulinářské rubriky patří k nejoblíbenějším, vždyť Češi jsou pověstni svou náklonností k dobrému jídlu.Dnes poprvé budeme připravovat jídlo s kuchařem Pavlem Míčkem.
Chotěboř – Agilní občanské sdružení Benediktus pomáhá integraci lidí s mentálním postižením, mimo jiné to dělá přiměřenou manuální prací.
Praha /VIDEO/ - Odnesl si pouze vietnamské peníze pro štěstí, které nemají žádnou hodnotu; jsou to jen papírky potištěné motivem peněz, která asijská komunita používá ke svým obřadům. Tak vypadala kořist násilníka, po kterém pátrají pražští kriminalisté. A dotyčný si tudíž štěstí asi nekoupí.
Řím - Světové ceny potravin v únoru zaznamenaly nejprudší nárůst od poloviny roku 2012. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) dnes oznámila, že její index cen potravin oproti lednu stoupl o 5,1 na 208,1 bodu, což je nárůst o 2,6 procenta. Upozornila, že v březnu by vývoj indexu mohla ovlivnit krize na Ukrajině.
Nevyužívaný objekt, který už několik let hyzdí lokalitu Střelnice v Bílovci, konečně zmizí. Ještě letos je naplánovaná jeho demolice.
Praha /VIDEO/ - Odnesl si pouze vietnamské peníze pro štěstí, které nemají žádnou hodnotu; jsou to jen papírky potištěné motivem peněz, která asijská komunita používá ke svým obřadům. Tak vypadala kořist násilníka, po kterém pátrají pražští kriminalisté. A dotyčný si tudíž štěstí asi nekoupí.
Královéhradecký kraj – Náchodský deník spolu s Královéhradeckou lékárnou, sídlící v nemocnicích v Náchodě, v Broumově, Rychnově nad Kněžnou, Trutnově a na náchodské městské poliklinice, připravil rubriku Otázka pro lékárníka.
Lysá nad Labem - Začal „Březen – měsíc čtenářů". Lyská knihovna má pro ně nachystaný bohatý program.
Mimoň - Sdružení z Mimoně provozuje nízkoprahové centrum pro děti z vyloučených lokalit.
Díky kvalitnější péči je odhaleno stále více lidí, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu. I situace na trhu se naštěstí pomalu zlepšuje. Bezlepkové potraviny jsou dostupnější a vznikají také první restaurace. Jedna taková je i v Novém Jičíně.
Mikulov - Milovníky pudingů čeká významná událost: speciální hody, které připravuje majitelka a šéfkuchařka v mikulovské Eat Art Gallery Jitka Plesz. První část akce se uskuteční o víkendu.
Praha - Dostatečné zásoby pitné i užitkové vody, trvanlivých potravin, teplé oblečení, nebo třeba záložní rádio s nabitými bateriemi. Tak by mělo vypadat nouzové vybavení každé pražské domácnosti pro případ, že metropoli postihne totální výpadek elektrického proudu - takzvaný blackout.
Žďársko – Kriminalisté už mají k dispozici výsledky soudní pitvy osmapadesátiletého Pavla H. z Moravce na Žďársku. Pitva definitivně potvrdila otravu metanolem.
Žďársko – Kriminalisté už mají k dispozici výsledky soudní pitvy osmapadesátiletého Pavla H. z Moravce na Žďársku. Pitva definitivně potvrdila otravu metanolem.
Bernartice - Starosta si uvědomuje, že je nutné situaci řešit.