Kreativ

ŠTÍTEK: potravina

Jan Bartošek.

Konec slevových letáků znevýhodní seniory

Česká nás konec oblíbených akčních letáků a časopisů? Jejich zánik by způsobila novela zákona o obalech, která zavádí tzv. recyklační poplatek. Nedávno ji představilo Ministerstvo životního prostředí. Jedná se o špatnou zprávu nejen pro seniory, ale pro každého, kdo v letácích rád hledá akce ve svém oblíbeném supermarketu.

Petřvald pouť, kolotoče, stánky, červenec 2024

Petřvaldská pouť zamrzla v devadesátkách. I bezpečností kolotočů, jen ne cenami

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Do Petřvaldu přijela pouť. Jako každý rok. A vypadá to, že se od devadesátých let nic nezměnilo. Neregulovaní stánkaři s padělanými značkami a nekvalitním zboží z Číny, absence regionálních výrobců, k výběru většinou nezdravá smažená jídla a nulové kontroly výšky a bezpečnosti na atrakcích. Za tuhle zábavu si na pouti ale pořádně připlatíte. Kolotoče nerozlišují cenu pro dospělé a děti, a za tří minutové svezení dáte 90 Kč za jednu osobu.

Bioslavnosti ve Starém Městě v sobotu 13. července.

Staré Město ožilo Bioslavnostmi

Festival dobrého jídla, pití a zábavy pro celou rodinu se uskutečnil v sobotu 13. července ve Starém Městě. Areál zdejší společnosti Probio hostil sedmnáctý ročník Bioslavností. Jeho tématem bylo Jak to chodí u nás doma s podtitulem Bio street food v parku.

Syslí louka v přírodním parku Radouč ve středu 18. května 2022.

Vždyť je to jenom mrkev. Hlídky stále bojují proti vykrmování syslů

/FOTO, VIDEO/ Oblíbené místo v Mladé Boleslavi je opět plné lidí. Jedná se o louku na Radouči, která je domovem syslů obecných. Zde tráví volný čas především rodiny s dětmi. Ochránci přírody každý rok apelují na návštěvníky, aby zvířatům nenosili nic na zub. Mohlo by to pro ně totiž mít nepříjemné následky.

 Romana Vinšová je v Albertu třetím rokem a má na starosti vše kolem pokladen.

Romana Vinšová: Alberťáci jsou moje druhá rodina

Týmovost, odvaha, čestnost, péče a humor. To jsou hlavní hodnoty, na kterých si zakládá společnost Albert. Na jejich základě vytváří pro všechny kolegy ve více než 330 prodejnách, třech distribučních centrech, službě Albert Online i centrále zdravé a bezpečné pracovní prostředí.

Prodejna potravin na náměstí v Hořicích na Jičínsku počátkem prázdnin zahájila bezobslužný provoz 24 hodin denně.

V noci v pyžamu pro housky? V Hořicích se nakupuje bez obsluhy

/FOTO, VIDEO/ Prodejna potravin na náměstí v Hořicích na Jičínsku počátkem prázdnin zahájila bezobslužný provoz 24 hodin denně. Lidé si službu pochvalují a počet zákazníků roste. Majitel obchodu od novinky očekává větší konkurenceschopnost v obklopení nadnárodních řetězců a hodnotí zkušenosti v prvních dnech. Premiéru si již odbyl zloděj a nouze není ani o úsměvné situace.

Ilustrační foto

Jídlo domů nebo do restaurace? Češi volí podle situace, ukazuje studie

Rozvoz i tzv. “dine-in” (tedy jídlo přímo v restauraci) si Češi vychutnávají zhruba stejně často. Oba způsoby stravování si nekonkurují, spíše se vzájemně doplňují. Ukázal to průzkum výzkumné agentury Kantar, která se letos ptala více než 1800 strávníků na jejich preference.

Maxijedlík (na snímku uprostřed) spořádal v Hošticích 28 knedlíků a chystá se na nejsmradlavější jídlo

Maxijedlík spořádal v Hošticích 28 knedlíků a chystá se na nejsmradlavější jídlo

O jeden jediný knedlík zvítězil při soutěži v Hošticích Jaroslav Němec známý také jako Maxijedlík. Při letním rodinném festivalu Slunce, seno 40 do sebe dokázal za pět minut nasoukat 28 knedlíků s rajskou omáčkou a tím o jediný knedlík zvítězil. Přes léto a do konce roku Maxijedlíka čeká ještě celá řada soutěží, vyvrcholení bude v Praze, kde se chystá vyzvat soupeře k pojídání nejsmaradlevějšího jídla na světě. Jde o surströmming, švédský pokrm, který vznikne zkvašením rybího masa.

Cestování. Ilustrační foto

Žije ve vile, jezdí v Porsche. Mladý Brňan ale při cestě po Evropě prosí o jídlo

Dvaatřicetiletý Lukáš Ticháček podniká už třináct let ve finančním poradenství, žije ve vile a v garáži má několik luxusních aut. Přesto pohodlí domova vyměnil za cestování bez peněz. Na výlet na kole se s kamarádem Milanem Pecnem vydal letos už popáté. Neměli ani na jídlo, byli závislí pouze na tom, co si od někoho vyžebrají nebo u někoho odpracují. Tentokrát projeli postupně Českou republiku, Rakousko, Slovinsko, Itálii a nakonec Chorvatsko.

Wolt.

Wolt otevřel pobočku v Plzni. Nabízí expresní doručování zboží

Finská technologická společnost Wolt, která se zabývá rozvozem jídel z restaurací, otevřela v červenci pobočku svého obchodu v Plzni. Zákazníci si na on-line tržišti mohou vybírat z více než 5 000 produktů z řad čerstvých nebo trvanlivých potravin, domácích potřeb nebo drogerie.

Tak co si dám? Na festivalu Obscene Extreme se masa nenajíte, k dostání jsou pouze vegetariánské a veganské pokrmy.

Festival bez masa. Místo klobás jí metalisté vegan burgery a buchtičky s krémem

/VIDEO/ Plzeňské pivo teče proudem, ale když máte chuť na krkovici, klobásu nebo párek? Smůla. Tento týden na hudebním festivalu na trutnovském Bojišti nic takového k jídlu nedostanete. Hot dog? Jedině vegetariánský. Obscene Extreme je totiž pověstný nejen nejtvrdší muzikou, ale také tím, že se na něm nejí maso. Ve stáncích se vaří pouze vegetariánské a veganské pokrmy.

Řapíkatý celer je skvělou volbou pro ty, kdo chtějí zhubnout zdravě.

Obyčejná zelenina plná vlákniny: pomůže zatočit s nadváhou i se zadržováním vody

Řapíkatý celer se sice v žebříčcích oblíbené zeleniny nedrží na špici, ale měl by. Je totiž skvělou volbou pro ty, kdo chtějí zhubnout zdravě. Celer obsahuje velké množství vody a vlákniny, která podporuje trávení, pomáhá snižovat chuť k jídlu a udržet pocit sytosti. Trochu zvláštní chuť celeru zkrátka bohatě vyváží množství jeho zdravotních benefitů.

U nových a raných brambor je důležité, aby se po sklizni co nedříve dostaly k zákazníkovi.

Zase mi shnily. Rychlé zkáze drahých raných brambor lze chytře zabránit

Brambory se (nejen) podle Evropské unie dělí na brambory nové, rané a ostatní konzumní neboli brambory pozdní. U aktuálně nabízených brambor raných se mnoho lidí setkává s tím, že jim začnou doma velmi rychle hnít či chytnou plíseň. Produkt v ceně pohybující se mezi nezanedbatelnými 20 až 30 korunami za kilogram tak snadno skončí v koši. Jde tomu však zabránit.

Tloustnutí v oblasti pasu v menopauze může pomoci zabrzdit příjem potravin obsahující přírodní estrogeny.

Hubnutí po padesátce? Jde to. Po menopauze zařaďte potraviny bohaté na estrogen

Menopauza přichází průměrně ve věku 51 let. Mnoho žen v tomto období pozoruje typické příznaky, mezi které se řadí návaly horka, změny nálad i přibírání na váze; obvykle hlavně v oblasti pasu. Je to dáno změnami, které v tělě během klimakteria nastávají. Většina z nich má společného jmenovatele, kterým je snižování hladiny estrogenu. Pomoci může vhodně zvolená strava.

Ilustrační foto

Letní hrozba salmonely: Přes 4000 nakažených, nemocnice plní pacienti

Salmonelóza je infekce způsobená bakteriemi rodu Salmonella. Mezi hlavní příznaky patří horečka, průjem, bolesti břicha a zvracení. Vloni muselo kvůli obtížím způsobeným bakterií salmonelly vyhledat lékařskou pomoc 4 116 pojištěnců VZP, z nichž 782 bylo dokonce akutně hospitalizováno. V letních měsících je riziko infekce salmonelózy nejvyšší kvůli zvýšené kazivosti potravin, grilování či cestování. Inkubační doba je obvykle 12 až 72 hodin po požití kontaminované potraviny.

Hlavní vlakové nádraží v Lounech.

Nádraží v létě. V Žatci bez jídla, v Lounech bageta nebo sendvič z automatu

/FOTO/ Začaly letní prázdniny, nastal čas dovolených. Hodně lidí cestuje vlakem. Ačkoliv Žatec ani Louny neleží na frekventovaných železničních tratích a například přímé spojení s Prahou ani v jednom případě neexistuje, přes tamní hlavní nádraží jezdí vlaky do řady směrů. Pokud výletník dostane hlad, v Žatci má smůlu úplně, v Lounech si může koupit maximálně bagetu nebo sendvič v automatu.

Nadbytek vlákniny v hubnoucí dietě může způsobit nadýmání.

Nadýmání často komplikuje hubnutí. Pomohou vychytávky v jídelníčku a babské rady

Tvorba plynů ve střevě, tedy plynatost způsobující nadýmání, je do určité míry přirozená. Ale rozhodně není nijak příjemná. Obzvlášť při hubnutí, když člověk touží po tom, aby se mu břicho zmenšovalo, a ono se naopak zvětší nadmutím. Je dobré vědět, co je nejlepší na zmírnění nadýmání nejen při redukční dietě a jak se nadýmání co nejrychleji zbavit. Pomohou vychytávky v jídelníčku, cvičení jógy i generacemi ozkoušené babské rady.

Více masa i jogurtů pro lidi v nouzi. Albert jako první zrychlil darování čerstvých potravin

Maso i jogurty pro lidi v nouzi. Albert zrychlil darování čerstvých potravin

Počet potřebných, kteří spoléhají na potravinovou pomoc, roste. Obchodníci proto hledají další cesty, jak darovat jídlo ještě lépe a efektivněji. Například Albert zavedl ve spolupráci s potravinovými bankami novinku – večerní darování jídla z prodejen přímo na stoly lidí v nouzi. Díky tomu se daří zvýšit objem darovaných čerstvých potravin, zejména masa a mléčných výrobků. V posledních šesti měsících šlo o více než 90 tun.

Červená řepa se vždy používala jako lidový lék.

Červená zelenina snižuje riziko rakoviny střeva, někdo by ji ale jíst neměl

Červenou řepu ze školní jídelny znal v dětství každý. Její naložená podoba ve sladkokyselém nálevu ale málokoho nadchla. Vraťme tuto lidovou, nesmírně zdravou potravinu do našeho jídelníčku. Stojí to za to. Červená řepa se totiž pyšní velkými přínosy pro zdraví. Je však dobré vědět, jak často se může šťáva z červené řepy pít a kdo by se této zelenině měl raději vyhnout. Odborníci nám dali ověřené informace.

Rohlík rozšiřuje možnosti recyklace PET lahví. Nasbíral jich už na pět tisíc

Rohlík rozšiřuje možnosti recyklace PET lahví. Nasbíral jich už na pět tisíc

Převzít nákup a odevzdat použité PET lahve k recyklaci - to mohou udělat zákazníci Rohlíku při každém nákupu už od loňského listopadu. Největší český online prodejce potravin totiž na podzim 2023 spustil testovací systém zpětného odběru PET lahví, tzv. zálohování. Jako první a jediný internetový retailer a rovnou v ostrém provozu po celém Česku.

Nakupujte v Hořicích nonstop. V potravinách Švamberk již od začátku prázdnin

Nakupujte v Hořicích nonstop. V potravinách Švamberk již od začátku prázdnin

Hořické potraviny Švamberk zavedou od 1. července revoluční bezobslužný režim, který umožní zákazníkům nakupovat mimo standardní otevírací dobu pomocí aplikace DoKapsy. Stačí se autorizovat bankovní identitou a získat QR kód pro vstup. Tento systém přináší nejen pohodlí, ale i zvýšenou bezpečnost a ochranu proti krádežím.

Ilustrační foto

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z Česka vévodí evropským statistikám

„Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie. Ceny potravin klesají ještě v Maďarsku, Litvě, Finsku a Slovinsku. Na Slovensku ceny potravin stagnují. Ve všech ostatních zemích Evropské unie dochází ke zdražování potravin,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Eva Perkausová

Eva Hecko Perkausová: Dnešním matkám se stále něco zakazuje, dělám si to po svém

Na začátku letošního roku porodila moderátorka Eva Hecko Perkausová druhého syna, kterého s manželem Ivanem Heckem pojmenovali Arian. Ani ne půl roku po porodu vypadá Eva skvěle, což je podle ní i zásluha jejích dvou potomků, kteří jí dávají pořádně zabrat. Rozhodně sdílí názor, že mít jedno dítě, nebo dvě je nebetyčný rozdíl.

Ze setkání české a afghánské rodiny

Afghánci pohostili Čechy místními pokrmy. Ti jim nabídli pomoc s češtinou

Dobré jídlo a pití, povídání, kdy bylo stále o čem mluvit, pohoda, poznávání se navzájem. Tak by se dalo ve stručnosti shrnout nedávné setkání české a afghánské rodiny v Praze, které zorganizovaly pracovnice spolku Slovo21. Češi ochutnali tradiční pokrmy Afghánistánu, Afghánci zase domácí český chleba. Nebylo to poslední společné posezení. Ke sbližování lidí různých národností a kultur dochází i na dalších akcích.

Představujeme Denní stacionář pro seniory v Bystrém

Představujeme Denní stacionář pro seniory v Bystrém

Denní stacionář je sociální služba, která přispívá k tomu, aby mohli lidé žít a dožít doma. Stacionář zajišťuje potřebnou péči během dne. Jeho výhodou je skupinová i individuální práce s klientem.

Rodina a děti.

Jak zlepšit fungování rodiny? Deník přináší sedm tipů

Pravidla, která zaručí spokojený rodinný život, neexistují. Každá rodina je totiž jedinečná. Dodržování určitých principů ale může soužití s potomky výrazně zkvalitnit. Které to jsou? Deník se zeptal Ivy Kyselé, terapeutky a zakladatelky rodinné poradny Akademie rodičovství.

Den Pardubického kraje patřil hudbě, ukázkám prací žáků středních škol, hasičům i Záchranné stanici Pasíčka.

Den Pardubického kraje přilákal tisíce lidí. Nechyběly regionální potraviny

/FOTO, VIDEO/ Den Pardubického kraje se v letošním roce mohl pyšnit svou návštěvností, a to především díky bohatému programu, který po celou dobu probíhal na řadě míst v Pardubicích. Nechyběly ukázky prací žáků středních škol, IZS nebo armády ČR. Své vystoupení předvedli i v odpoledních či večerních hodinách kapely, dále pak interpreti jako Helena Vondráčková nebo skupina Olympic.