Mnoho rodičů se trápí tím, že spoustu času u jídla tráví přesvědčováním a dohadováním se o tom, co bude jejich dítě jíst a co ne. Za vybíravost v jídle dostal v dětství za uši nejeden člověk. Nový výzkum ale ukázal, že to není chyba dětí, rodičů ani nikoho jiného. Je to v genech.
Žáci nahlédli do profesí pekaře, cukráře, prodavače, výživového poradce na Střední průmyslové škole potravinářství a služeb v Pardubicích. Například maturitní obor technologie potravin se zaměřením na mlynářství a výrobu krmiv nabízí pardubická škola jako jediná v celé České republice.
Břicho jako balón, ale i mírně zakulacené bříško znepokojuje spoustu žen a mužů. Všichni pak řeší, jak se co nejrychleji zbavit břišního tuku. Někteří jen kvůli vzhledu, jiní zase ze zdravotních důvodů. Břišní tuk, odborně nazývaný viscerální, je totiž mnohem nebezpečnější než tuk uložený pod kůží. Zoufalou otázku: Proč mi tloustne břicho, si kladou zvlášť ženy po padesátce. Máme pro vás recept, jak nejlépe spálit tuk na břiše a jaký jídelníček nejlépe funguje na hubnutí břicha.
Po povodních je nutné dbát na zvýšenou hygienu a bezpečnost při manipulaci s potravinami a vodou. Kontaminace může způsobit vážné zdravotní problémy, jako je leptospiróza nebo žloutenka typu A. Odborníci doporučují vyhodit všechny potraviny, které mohly přijít do styku se znečištěnou vodou, a to včetně zavařovaček.
Do Kobylé nad Vindravkou. Konkrétné do této obce na Jesenicku zamíří v pátek pomoc z Kačice. Zájemci mohou do zdejšího sportovního centra nosit lopaty, košťata, desinfekční prostředky, vysoušeče, hadry, toaletní potřeby, pleny pro děti či trvanlivé potraviny na okamžitou konzumaci.
Bývalý člen sboru dobrovolných hasičů v brněnských Soběšicích, který nyní bydlí přímo v povodněmi zasaženém Jeseníku, poprosil své kolegy o zapůjčení čerpadel, vysavačů na vodu, balenou vodu a trvanlivé potraviny. Soběšičtí hasiči výzvu rozšířili na sociálních sítích a odezva byla velká. Sbírky na pomoc zasaženým oblastem pořádají i další organizace v Brně a okolí.
Našemu regionu se současné ničivé povodně vyhnuly, další místa však takové štěstí nemají. Proto se města a obce napříč celým okresem rozhodly uspořádat sbírky a pomoci tam, kde je potřeba. Trvanlivé potraviny, balená voda a hygienické pomůcky pak poputují prostřednictvím Potravinové banky nebo za případné pomoci dobrovolných hasičů do oblastí zasažených povodní. Kde a jak lze pomoci?
/FOTO/ Směr Opava vyrazili ve středu v noci dobrovolní hasiči z České Lípy. Odvezli tam především vysoušeče, po kterých je nyní po víkendových ničivých povodních v zasažených oblastech největší poptávka. Další města v regionu pořádají potravinové i materiální sbírky.
Ničivé povodně sužují Česko už několik dní, mnoho lidí přišlo o střechu nad hlavou, ale i o své blízké. Situace na Děčínsku nakonec tak dramatická není. Zatímco hladiny řek pomalu klesají, zvedla se vlna solidarity a lidé z okresu spojili síly a uspořádali sbírky pro obce postižené povodněmi. Sběrná místa najdete napříč Děčínskem a Šluknovskem.
Města na Chebsku se sjednotila v podpoře oblastí zasažených ničivými povodněmi, zejména Moravskoslezského kraje. Aš, Cheb, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně organizují materiální sbírky a schvalují finanční pomoc pro postižené obce.
/PŘEHLED/ Voda opadává, situace na Vysočině se uklidňuje a lidé v regionu se začínají ptát, kam mohou vozit materiální pomoc. Na Jihlavsku se do pomoci zapojily samosprávy i různé organizace. V Hodicích mohou například lidé odvolit a zároveň pomoci.
/FOTO, VIDEO/ Pracovníci Potravinové banky v Litoměřicích mají v těchto dnech napilno. Připravují palety plné balených vod a nebo potravin. Ty poté zamíří do centrálního skladu, ze kterého už putují na konkrétní místa zasežená velkou vodou.
V rámci spolupráce s Člověkem v tísni a Potravinovou bankou pro Prahu a Středočeský kraj vyhlásila Dobříš potravinovou a materiální sbírku pro oblasti postižené záplavami. Lidé mohou nosit trvanlivé potraviny, dětské pleny, hygienické potřeby, úklidové a čisticí prostředky i lopaty, košťata, holinky a kolečka. Rožmitál pod Třemšínem se zapojil do Skautské pomoci potravinovým bankám. Potřebné věci sbírají také v Kamýku nad Vltavou.
Vlna pomoci obcím a městům, které zasáhla ničivá povodeň, se vzedmula také v Mikulově. Stojí za ní Jan Kolařík, který shodou okolností pochází z jednoho z nejpostiženějších míst v zemi - z Mikulovic na Jesenicku. Katastrofickou povodeň, jež obec o dvou a půl tisících obyvatelích zasáhla v roce 1997, prožil jako jedenáctiletý kluk.
Obyvatelům Blanenska není situace po ničivých povodních lhostejná. Dobrovolníci, ale také obce, organizují různé sbírky, a někteří se dokonce chystají přímo do zasažených míst. Jedním z příkladů je tým hasičů z obce Suchý, který se spolu s dobrovolníky vydává na pomoc do postižené Opavy.
Hejtman Libereckého kraje zrušil k dnešní 12. hodině stav nebezpečí na Frýdlantsku a začíná období odstraňování škod. Pomoc musí být koordinovaná, ADRA zaregistruje dobrovolníky.
Ke sbírce na pomoc lidem zasaženým víkendovou povodní se připojily Jevišovice. Ještě do čtvrtka 19. září mohou lidé nosit věci do zasedací místnosti tamní radnice. Místa pro další sbírku organizovanou dobrovolníky vznikla v Moravském Krumlově a Miroslavi.
Už od pondělí přispívají dárci v Dobrušce do sbírky určené lidem zasaženým povodněmi, a to v bývalých prostorách Komerční banky každý den od 9 do 11 a od 14 do 16 hodin. Pomoc se shromažďuje i na dalších místech Rychnovska.
Lidé postižení povodněmi na různých místech republiky volají o pomoc. Mimo jiné potřebují jídlo a pitnou vodu. Chcete z našeho regionu pomoci? Můžete prostřednictvím potravinových bank, které zajistí převoz nashromážděné pomoci do míst, kde velká voda potrápila nejvíce. Pomáhají také záchranářům, hasičům, policistům a dobrovolníkům. Dostupné jsou z regionu dvě pobočky potravinové banky - z Lounska je nejblíže do Litoměřic, ze Žatecka a Podbořanska do Velké Černoci.
Jedno je nad slunce jasné: univerzální jídelníček a plán, který by zafungoval u všech znamení, prostě neexistuje. Zatímco ohnivá znamení (Beran, Lev, Střelec) jsou svalnatější než ostatní a nesnesou hladovění, vodní znamení (Ryby, Rak, Štír) zase mají tendenci k zadržování vody, která může komplikovat jejich snahu o snížení váhy. Někdo má jídlo jako vášeň a i jeho dieta musí být vpravdě gurmánská, někdo miluje pohyb a stačí mu přidat pár kilometrů denně. Jak podle horoskopu nejlépe zhubnete právě vy?
Boleslavsko má to nejhorší za sebou, další místa však takové štěstí nemají. Proto se města a obce napříč celým okresem rozhodly uspořádat sbírky a pomoci tam, kde je potřeba. Kde a jak lze pomoci?
Český potravinářský průmysl čelí v posledních letech řadě výzev, od pandemie covidu-19 přes energetickou krizi až po vysokou inflaci. Jaké kroky jsou nezbytné pro podporu firem a drobných podnikatelů, kteří vyrábějí české potraviny? Jak se tomuto sektoru daří snižovat odpad a řešit otázku udržitelnosti? Nejen to se dozvíte v rozhovoru s Danou Večeřovou, prezidentkou Potravinářské komory ČR.
Den po povodni v zatopeném Krnově stále nefungují základní služby. Pitnou vodu si musejí lidé nabírat z cisteren, město je bez elektřiny, mobilní spojení nefunguje. Deník zmapoval situaci v pondělí odpoledne.
Myjte si ruce zejména po styku s povrchy, které byly v kontaktu se záplavovou vodou nebo kaly, vždy před jídlem, pitím a také před kouřením. Dále vždy, když se dotýkáte obličeje, ale i před a samozřejmě po použití WC. Ruce a obličej utírejte do papírových ubrousků. Máte-li rýmu, používejte papírové kapesníky pro jedno použití. Tyto a další praktické rady zveřejnilo na svém internetovém profilu město Rychvald, jedno z míst Karvinska, které bylo velmi poškozeno záplavami.
Při sledování velké vody, která lidem na Jesenicku, v Opavě a dalších místech bere domovy, mnozí cítí potřebu pomoci. Ať už finančně, materiálně, vlastníma rukama nebo dobrým slovem. Důležité je poskytovat pomoc přes dobročinné organizace či potravinové banky.
Milovníci koček v těchto dnech posmutněli. Do kočičího nebe totiž odešla jejich oblíbenkyně Rosie, která se během svého života těšila titulu nejstarší žijící kočky na světě. Dožila se úctyhodných 33 let, což v přepočtu na lidský věk znamená 152 roků. Rosie byla milována svou paní i jejími sousedy. Navíc měla po celém světě spoustu fanoušků.
Že je snídaně základ a neměli byste ji odbývat, pokud chcete mít dostatek energie na dobrý start do nového dne, jste jistě slyšeli mockrát. Jenže ráno při pohledu na hodiny bývá často jasné, že snídaně na vidličku to nebude ani tentokrát. A tak uděláte to nejjednodušší a nejrychlejší – sáhnete do ledničky pro svůj oblíbený jogurt. S myšlenkami na to, co všechno musíte stihnout, ho studený rychle sníte, a vyrazíte za svými pracovními povinnostmi.
/+ KAM NOSIT MATERIÁLNÍ POMOC/ Přestože Českolipsko je jedním z mála regionů, kterému se povodně vyhnuly, především hasiči mají za sebou i tak perný víkend. Kromě monitorování situace na vodních tocích je zaměstnaly hlavně popadané stromy. Hasiči ze Zákup vyrazili na pomoc do Raspenavy, do Frýdlantu odváželi pytle s pískem, stejně jako dobrovolné jednotky z České Lípy a Dobranova. Pomoc postiženým regionům přichází i z dalších stran.
Ze 180 kilogramů na 90 kilo během 12 měsíců. A úspěšně hubne dál. Takový je příběh třicetileté zdravotní sestry Rosie Whitney z Velké Británie shrnutý do řeči čísel. Bludný kruh drastických diet, jo-jo efektu, nepravidelné stravy během třináctihodinových směn v nemocnici a nevyhnutelné vážné zdravotní problémy mladou ženu přiměly k rázné životní změně.
Kolik vlastně bere v České republice policista? A jak se žije z platu úředníkovi či uklízečce? Tabulkové a průměrné hodnoty jsou jedna věc, v praxi je ovšem problematika složitější. Deník se i proto v seriálu Život v eráru zaměřuje na v poslední době tolik diskutované platy státních zaměstnanců. Čtvrtý díl přináší příběh ošetřovatelky, která jezdí do práce rozhrkaným dvacet let starým autem.
Potravinová banka Libereckého kraje vyhlásila sbírku pro složky Integrovaného záchranného systému a lidi postižené povodní. Zájemci mohou darovat balenou pitnou vodu a potraviny vhodné k přímé konzumaci. Město Liberec se přidal s materiální sbírkou na pomoc lidem v obci Višňová na Frýdlantsku
Mostecký magistrát vyhlásil potravinovou pomoc pro obce zasažené povodní či větrem. Lidé mohou od pondělí od 8 hodin až do odvolání nosit na úřad základní trvanlivé potraviny a balenou vodu.
„I kdybychom my neměli co jíst, Nonýska nedáme,“ říká majitel sotva tříměsíčního štěněte labradorského retrívra. Ten se narodil s vzácnou vadou zažívacího traktu, která mu znemožňuje přijímat potravu přirozeně. Rodině bylo několikrát doporučeno, ať štěně utratí. To ovšem manželé Husárkovi z Nýřan u Plzně, pro které jsou jejich psi vždy právoplatnými členy rodiny, razantně odmítají. Pro štěně Nonyho založili sbírku, která mu může zachránit život.
Extrémní přívaly srážek na Krnovsku neustávají. Město Krnov vyzvalo odpoledne občany, kteří bydlí v blízkosti vodních toků, aby se evakuovali. Evakuace probíhá už i v Zátoru a Branticích. Od 18 hodin je evakuace povinná.
Zájem Čechů o speciální potraviny, jako jsou bezlepkové, bezlaktózové a DIA produkty, výrazně roste. Podle průzkumu Ipsos Instant Research pro Rohlik.cz více než 60 % lidí alespoň občas nakupuje tyto potraviny, přičemž téměř třetina volí tyto produkty jako součást svého životního stylu, i když nemá zdravotní omezení.
Vydatný déšť a silný vítr o víkendu zkomplikoval dopravu v České republice. Kvůli popadaným stromům či s ohledem na extrémně nepříznivé počasí nejezdily v sobotu ráno vlaky na zhruba desítce tratí v Česku. Voda zaplavuje také některé silnice, řidiči by podle odborníků měli v následujících dnech dobře zvážit, zda je nutné vyjíždět. V opačném případě by měli vyrazit s dostatečnou časovou rezervou a vyhnout se podjezdům, tunelům a silnicím podél řek a potoků.
I přes nepřízeň počasí si organizátoři na Havlíčkobrodsku poradili. Je sice přesunutý hudební program na havlíčkobrodském náměstí, ale v Chotěboři Festival jídla a pití uspořádají. A to v místní sokolovně. Folková Lipnice rovněž bude, v zastřešeném amfiteátru pod hradem.
/FOTO, VIDEO/ Petr Oppitz, majitel několika jídelních automatů v Novém Boru, České Lípě a Skalici, se již deset let věnuje přípravě pokrmů výhradně z čerstvých surovin. Díky svým zkušenostem s cukrovkou klade důraz na kvalitu a původ potravin, které používá. Jeho podnik se zaměřuje na ruční výrobu jídel, včetně vlastních těstovin a knedlíků, a odmítá vakuované potraviny.
„V srpnu si hlouběji do kapsy sáhli milovníci neřestí, když zdražily lihoviny o 5,0 procenta, pivo o 4,4 procenta a tabákové výrobky o 6,5 procenta. Naopak ušetřili motoristé, kteří tankovali nejlevnější benzín od letošního ledna a nejlevnější naftu od července loňského roku,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
/PŘEHLED/ Necelá desítka produktů vyráběných na Vysočině se dočkala letos zelené nálepky Regionální potravina Kraje Vysočina. Podívejte se, kdo zabodoval ve vašem okrese.
/VIDEO, FOTO, ANKETA/ Vyšší náklady na suroviny a personál, ale také nenasytnost některých majitelů. Zajít si dnes na oběd či večeři do restaurace a neutratit příliš peněz je plánem často nereálným. Ceny za jídlo i pití znovu strmě stoupají a podle odborníků alespoň ustálení částek očekávat nelze. Přesto jsou i na Ústecku ještě restaurace, kde vás oběd finančně nezruinuje a kde se tedy levně a přitom dobře najíte. Kde to je? Tipy tentokrát dávali naši čtenáři.
Pálení žáhy je nepříjemný stav, kterým se projevuje choroba zvaná jícnový reflux. Mezi symptomy patří pálivá bolest, tlak za hrudní kostí, říhání, nutkání ke zvracení a někdy i hořká chuť v ústech. Lidé, kteří na pálení žáhy trpí, vědí, že přichází zpravidla po mastném a těžkém jídle. Na tyto potíže však existují nejen léky, ale také přírodní prostředky. Velmi dobré účinky na jícnový reflux a pálení žáhy má například stará dobrá lékořice.
/FOTO, VIDEO/ Mělnický křen z České farmy v Hostíně u Vojkovic je šampionem. Získal středočeské ocenění Regionální potravina v kategorii Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě. Mezi dalšími vítěznými výrobky jsou třeba kremrole, mošt, špekáčky nebo svíčková omáčka.
V druhém díle miniseriálu o výsledcích ankety Deníku Jak se žije u nás v kraji 2024 se datová redakce zaměřila na to, jaké služby lidem v jejich bydlišti chybí. Anketa také ukázala, jak se na jejich životě podepsalo loňské zavírání pošt.
Většina Čechů uvádí, že se potravinami snaží neplýtvat. Podle údajů Ústavu zemědělské ekonomiky a informací z roku 2023 jsou ale české domácnosti zdaleka největším producentem potravinového odpadu a ročně skončí v jejich odpadkových koších více než 400 tun potravin. Na problematiku potravinového odpadu, ale také na správné zpracování a bezpečnou manipulaci s potravinami i hotovým jídlem se zaměřuje kampaň #Safe2EatEU, kterou pořádá Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). V Česku ji zajišťuje Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství.
Tradiční oslava sklizně obilí Dožínky Plzeňského kraje oživila v neděli 8. září náves obce Dýšina. Díky zachovalé lidové architektuře tu oslavy úrody obilí získaly správný vesnický ráz, jenž se odrazil na náladě účastníků dožínkového průvodu, návštěvníků i pořadatelů.
Moravskoslezský kulinářský festival Pojez se letos uskutečnil – po Dolních Vítkovicích v Ostravě a Karlově Studánce v Jeseníkách – potřetí a naposledy v našem kraji, konkrétně v Ostravici. Do areálu pily v této beskydské vesnici zavítali jak cíleně milovníci dobrého jídla a pití, tak turisté cestou z Lysé hory či Smrku.
Octomilek je teď všude plno. Otravné malé mušky sice neštípou ani nekoušou, jsou ale přesto nebezpečné. Mohou přenášet bakterie, které způsobují otravu. Ovocné mušky nebo také octomilky milují přezrálé ovoce. Radost jim ale udělá i sklenička s nedopitým pivem nebo nevynesený odpadkový koš. Zbavte se jich hned, jakmile je v kuchyni objevíte. Pomohou vám pasti, které si snadno vyrobíte.
Interiéry olomoucké Galerie Šantovka letos prošly proměnou. Právě finišuje rekonstrukce jídelní zóny. Rozrostla se a dostala šmrncovní design. Se svojí nabídkou gastronomických zážitků přicházejí i nové značky.