Kreativ

ŠTÍTEK: povídka

Kniha Kašpárka v rohlíku? Je k sežrání!

Ústí nad Labem /RECENZE, VIDEO/ – K „Postřelené knize" je ještě přidaný i výtisk NOT, Kašpárkova bejbypunkového zpěvníku. Můžeme si s rohlíkáři i zpívat a zadrnkat na kytáru. Ovšem, Kašpárek už je fenomén! Nápadité básničky, veselé písně, originální kreslené postavičky v čapkách kašpárkovských s rolničkami i bejbypunkově ježatých. A ulítlé povídky, zde jako devět příběhů z Kašpárkova života. Jsou poučné i k popukání.

Šance pro mladé literáty i z našeho kraje

Praha, Ostrava - Nadační fond Festival spisovatelů Praha vyhlašuje 9. ročník literární soutěže o nejlepší dosud nepublikovanou povídku. Studenti středních škol, kterým je soutěž určena, mohou své příspěvky posílat až do konce října. Ceny pro vítěze jsou v tomto roce mimořádně atraktivní.

Kniha Kašpárka v rohlíku? Je k sežrání!

ČR /VIDEO/ – K Postřelené knize" je ještě přidaný i výtisk NOT, Kašpárkova bejbypunkového zpěvníku. Můžeme si s rohlíkáři i zpívat a zadrnkat na kytáru. Ovšem, Kašpárek už je fenomén!

S knihovnou vždy jen all inclusive!

Svitavy – Začal již 17. ročník Týdne knihoven. Letos na téma: „S námi vždy all inclusive". Tradičně se k této celostátní akci připojují také knihovny ve svitavském okrese. 

Drak vypráví pověsti o praotci Brnovi i loupežnické hospodě

Brno - O Brně toho ví drak víc než Brno o něm, a tak začne vyprávět: Vzpomíná, jak se kdysi praotec Brn podíval na krajinu s buclatými kopci a zvolal Brr! No… A vzpomíná také na vodníka, který na starobrněnské plovárně tahal děvčata pod vodu. Postupně tak čtenáře provede těmi nejznámějšími pověstmi v knize s příznačným názvem Vyprávění brněnského draka.

Drak vypráví pověsti o praotci Brnovi i loupežnické hospodě

Brno - O Brně toho ví drak víc než Brno o něm, a tak začne vyprávět: vzpomíná, jak se kdysi praotec Brn podíval na krajinu s buclatými kopci a zvolal Brr! No… A vzpomíná také na vodníka, který na starobrněnské plovárně tahal děvčata pod vodu. Postupně tak čtenáře provede těmi nejznámějšími pověstmi v knize s příznačným názvem Vyprávění brněnského draka.

„Nechtěl jsem být mezi těmi, co mají ohebnější záda a silnější žaludek“

Řekne-li se Miloň Čepelka, většinu z nás automaticky napadne „Divadlo Járy Cimrmana". Miloň Čepelka je však zároveň spisovatel, scénárista, moderátor v radiu, člověk, který miluje a dokonale ovládá naši mateřštinu, a v neposlední řadě také velký příznivec swingu a dechovky. Na setkání s ním jsem se velmi těšila, ale zároveň cítila velký respekt. Obavy se rozplynuly hned na začátku a já budu ještě dlouho vidět, jak mi mává ze zápraží svého domu v Opočně.

Milan Čechura, autor fotbalové hymny: Inspirací byla manželka

Plzeň /ROZHOVOR/ – Ať stále vítězí Viktoria, góly ať dává, góly ať střílí. Ať stále vítězí Viktoria, my spolu zas dojdeme k cíli. Chorál pak slavný zahřmí z pódia. A v našich srdcích zní Viktoria… Slova hymny plzeňské Viktorie zaznívající po vítězných zápasech zná každý její fanoušek. Už méně se ví, že autorem textu je plzeňský spisovatel a amatérský muzikant Milan Čechura. A že se hymnou vlastně původně vůbec stát neměla.

Odpoledne bude na Vyšehradě poslední rozloučení s Iljou Hurníkem

Praha – Hudební veřejnost se dnes odpoledne naposledy rozloučí s významným českým hudebním skladatelem, pedagogem a spisovatelem Iljou Hurníkem. V kapitulním chrámu sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě začne smuteční obřad v 15:00 hodin. Nositel Zlaté ceny Ochranného svazu autorského za rok 2011 za přínos české hudbě zemřel 7. září ve věku 90 let.

Odpoledne bude na Vyšehradě poslední rozloučení s Iljou Hurníkem

Praha – Hudební veřejnost se dnes odpoledne naposledy rozloučí s významným českým hudebním skladatelem, pedagogem a spisovatelem Iljou Hurníkem. V kapitulním chrámu sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě začne smuteční obřad v 15:00 hodin. Nositel Zlaté ceny Ochranného svazu autorského za rok 2011 za přínos české hudbě zemřel 7. září ve věku 90 let.

Moje kniha se dostala až na Gibraltar, říká Železný

Drnovice /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Čtyři knihy věnované dětem za uplynulých devět let napsal drnovický rodák Zdeněk Železný. Jeho nejnovějším počinem jsou Prapověsti naše s trochou vtipné kaše, které v těchto dnech představuje čtenářům. Kromě rýmovaných povídek a básní napsal divadelní hru, kterou nastudovali i divadelníci z Čech. Jeho díla ovšem čtou i děti žijící daleko za hranicemi republiky, což kromě jiného přibližuje v dalším dílu pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Osobnost Vyškovska.

Nenápadné Divadlo D21 slaví už desáté narozeniny. Nabídne několik novinek

Praha – Před deseti lety se spojila skupina mladých lidí, kteří v té době končili studium na dramatické škole. Spřízněné divadelnické duše založily občanské sdružení Malé Vinohradské divadlo, které nese od minulého roku název Divadlo D21. V letošní sezoně slaví mladí umělci výročí založení divadla a pro diváky připravili několik novinek.

Nenápadné Divadlo D21 slaví už desáté narozeniny. Nabídne několik novinek

Praha 2 – Před deseti lety se spojila skupina mladých lidí, kteří v té době končili studium na dramatické škole. Spřízněné divadelnické duše založily občanské sdružení Malé Vinohradské divadlo, které nese od minulého roku název Divadlo D21. V letošní sezoně slaví mladí umělci výročí založení divadla a pro diváky připravili několik novinek.

Spisovatel Miroslav Hule: Říkají mi Mistře, ty jsi Klostermann rybníků

Třeboň /ROZHOVOR/ - S třeboňským spisovatelem o jeho nové knížce Povídekk o rybách a lidech, o čapících, polévce čorbě, povaze vesnického děvkaře i o Romech… Je to vášnivec. Ryby má na obrazech, v knihovně, jako prkýnko pod hrnec slouží dřevěný kapr. V nové knize Povídky o rybách a lidech to bere od rybníka Rožmberk přes Koločavu až k rybářům na Dunaji a jezerech Pobaltí.

Muzeum pořádá Evropskou noc pro netopýry

Opava /POZVÁNKA/ - Netopýři. Tajemní tvorové, kteří ožívají tehdy, kdy většina lidí tvrdě spí. Jsou častým námětem strašidelných příběhů a hororových povídek, ale o jejich skutečném životě toho mnoho nevíme. Slezské zemské muzeum se proto přidalo k mezinárodní akci, která má pomoci tyto noční tvory lépe poznat.

Filmaři vytvořili ve Slavonicích ponurou atmosféru

Slavonice - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Před pěti lety natáčel režisér Jiří Svoboda v městské renesanční perle na jihu Čech televizní horor Les mrtvých. Ten vychází ze syrové rumunské povídky a hlavní role v něm ztvárnili Jan Dolanský a Lívia Bielovič.

Studium na vysoké škole zvládá nevidomý Jirka i bez osobního asistenta

Žďáry - Jiří Hubáček z malé obce Žďáry na Rakovnicku mě zajímá už delší dobu. Jeho životní osudy sleduji s přestávkami už 21 let. Celou dobu, co je na světě. Dobře si pamatuji, když k nám s Jiříkem jeho maminka a moje kamarádka Vlaďka přijela poprvé na návštěvu a řekla, že Jiřík sice nevidí, ale nikdo by to ani nepoznal.

Spisovatel Jan Opatřil: Oslovil jsem 140 nakladatelství, všude mě tehdy odmítli

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ - Jan Opatřil patří mezi mladé úspěšné autory. Prozatím je znám hlavně díky svým knihám o kapříkovi Metlíkovi. Nedávno pokřtil společně s nejznámějším českým rybářem Jakubem Vágnerem v Praze třetí díl. Jako svůj největší dosavadní úspěch vidí to, že jeho knihy vůbec vyšly, do budoucna by chtěl ale prorazit i do zahraničí a doufá, že by na základě jeho díla mohl vzniknout třeba večerníček.

I kdyby natočil jen Vyšší princip, jeho jméno nezapadne, říká Jaroslav Brabec

Praha – Režisér Jiří Krejčík. Když se byť jen nepatrně rozzlobil nebo byl s něčím nespokojen, tuhla hercům v žilách krev. Spolupráce s ním nebyla ani trochu snadná, na tom se shoduje většina umělců. Kolik hereček rozplakal, kolik kolegů odradil od spolupráce. Ale své filmy dělal cholerik Jiří Krejčík precizně. Dramaturgové v České televizi s ním ještě na sklonku srpna plánovali natočit ostrou debatu pro pořad nového Art kanálu.

Jan Opatřil je autorem úspěšných příběhů z rybí říše

Žďár nad Sázavou - Jan Opatřil patří mezi mladé úspěšné autory. Prozatím je znám hlavně díky svým knihám o kapříkovi Metlíkovi. Nedávno pokřtil společně s nejznámějším českým rybářem Jakubem Vágnerem v Praze třetí díl. Jako svůj největší dosavadní úspěch vidí to, že jeho knihy vůbec vyšly, do budoucna by chtěl ale prorazit i do zahraničí a doufá, že by na základě jeho díla mohl vzniknout třeba večerníček.

Klatovští ochotníci chystají Vášnivý polibek z Klatov

Klatovy – Když v Klatovech vznikla v roce 1920 první divadelní, biografická, koncertní a přednášková budova, byla otevřena představením opery Hubička od Bedřicha Smetany na libreto Elišky Krásnohorské (podle povídky Karoliny Světlé) v provedení Plzeňského městského divadla.

Vzpomínka na Marii Kubátovou v podání Josefa Pavlíka

Východní Čechy – Přátele české literární tvorby zarmoutila zpráva o odchodu spisovatelky literatury pro děti a dospělé Marie Kubátové (1922 – 2013), autorky mnoha desítek knih povídek, románů, divadelních, televizních a rozhlasových her a dalších literárních aktivit.

Vzpomínka na Marii Kubátovou v podání Josefa Pavlíka

Východní Čechy – Přátele české literární tvorby zarmoutila zpráva o odchodu spisovatelky literatury pro děti a dospělé Marie Kubátové (1922 – 2013), autorky mnoha desítek knih povídek, románů, divadelních, televizních a rozhlasových her a dalších literárních aktivit.

Colours of Ostrava už ve čtvrtek! I kavárna Deníku má pestrý program

Ostrava /FOTOGALERIE/ – Soutěže o piva, literární vystoupení i malování pro děti. Festivalový program si pro návštěvníky Colours of Ostrava připravila také Kavárna Deníku, která je celé čtyři dny umístěna na dohled tomu nejdůležitějšímu dění – stojí totiž poblíž spojovací uličky mezi hlavní a druhou festivalovou scénou.

Colours of Ostrava už dnes! I kavárna Deníku má pestrý program

Ostrava /FOTOGALERIE, NENECHTE SI UJÍT/ – Soutěže o piva, literární vystoupení i malování pro děti. Festivalový program si pro návštěvníky Colours of Ostrava připravila také Kavárna Deníku, která bude celé čtyři dny umístěna na dohled tomu nejdůležitějšímu dění – stojí totiž poblíž spojovací uličky mezi hlavní a druhou festivalovou scénou.

Židovská čtvrť v Třebíči opět ožije

Třebíč - Městské kulturní středisko v Třebíči připravuje na nadcházející víkend kulturně-historickou akci, jež si klade za cíl seznámit návštěvníky s tím, jak žili v třebíčském Židovském městě jeho původní obyvatelé.