V pátek 31. ledna se v Knihovně Ústeckého kraje uskuteční autorské čtení z nové knihy Skrytá perspektiva. Publikace, která vznikala v rámci kurzu tvůrčího psaní vedeného spisovatelem Reném Nekudou, je společným dílem 23 autorů. Jednou z autorek povídek inspirovaných uměleckými díly Národní galerie v Praze je i Lenka Slámová, která již druhým rokem vede redakci Knihovny Ústeckého kraje.
V Léčebně dlouhodobě nemocných v Rybitví se uskutečnilo autorské čtení s 91letým Vladimírem Kotlandem – nyní autorem povídek, ale především význačným vědcem a vývojářem v Tesle Pardubice.
Čím si zpříjemnit pečení cukroví, vánoční úklid, zdobení stromku i relax, když máte vše hotové? Deník vám přináší tipy na audioknihy, které jsou pro zimní svátky jako stvořené. U některých se zasníte, u dalších pobavíte a chybět nebude ani trocha napětí. Třeba Jaroslav Rudiš strávil své Vánoce v Praze, J. R. R. Tolkien napsal Dopisy Otci Vánoc a v povídce Aleny Mornštajnové, nazvané Vánoce v Šípkové ulici, se potkají Ježíšek a Santa Claus. Vybírat můžete z čerstvých novinek i oblíbené klasiky.
Už od malička si psala příběhy a láska k psaní v ní zůstala po celý život. Bývalá učitelka Marie Špačková ze Záměliče u Horšovského Týna vydala již deset knih a v sobotu 23. listopadu od 13.30 hodin pořádá autogramiádu své poslední, a to na Náměstí Republiky 4. Jde o Čítanku z Českého lesa a jeho podhůří. O tom, jak se k psaní dostala a o čem její knihy vypráví, jsme si s ní povídali během rozhovoru.
Je stand-up komičkou, spisovatelkou, scenáristkou a v neposlední řadě matkou na plný úvazek. Lucii Macháčkové nedávno vyšel druhý díl knižního bestselleru Historky z Tinderu, který přináší humorný pohled do světa randění, v němž každý něco hledá – úlet, nevěru, přátelství, naplnění svých temných fantazií, rozptýlení. Anebo také sám sebe. V rozhovoru pro Deník mluví mimo jiné o tom, proč je tak těžké seznámit se s někým, s kým by se dalo vydržet celý život, a jakou roli v jejím životě hrají muži. „Nejsem ničí polovička, jsem úplně kompletní člověk!“ podotýká na to konto s humorem sobě vlastním.
Už svoji třetí knížku pokřtila hradecká spisovatelka Blanka Malá. Po dvou autobiografických románech, kde popisuje velkou životní změnu, kdy se odstěhovala do jižní Itálie za svou láskou, tentokrát vydává soubor povídek inspirovaných běžným životem. Do Itálie se ale hned po křtu Drobniček vrací a už se těší na moře a na „obyčejný jižanský život,“ jak sama říká.
S blížícími se vánočními svátky se roztrhl pytel s novými knihami. Ostatně pod stromečkem potěší nejen vlastnoručně vyrobený dárek, jak praví Jiří Kodet ve filmu Pelíšky, ale právě něco pěkného ke čtení. Výběr není snadný, a tak vám Deník přináší tipy na knihy, které zaručeně potěší. Co třeba Dívka v orlích spárech ze série Milénium nebo Historky z Tinderu 2? Novinky vydali i renomovaní autoři Miloš Urban (Dr. Alz), Evžen Boček (Aristokratka v Československu), Jana Poncarová (Dvojí život) či Jaroslav Rudiš (Vánoce v Praze). Nechte se inspirovat!
Spisovatel a vojevůdce. Dva slavní lidé každý z jiné doby a z jiného světa. Ale mají něco společného. Bronzovou pamětní desku v Chotěboři na Havlíčkobrodsku.
Na českém knižním trhu se před pár dny objevila zajímavá novinka. Antologie V Královských zahradách je poctou nekorunovanému králi literárního hororu Stephenu Kingovi. Letos je to už padesát let od doby, kdy vyšel jeho debutový román.
Třebíčská spisovatelka Lenka Oborná uspořádala na prknech třebíčské kavárny Café Art v pátek své autorské čtení, jehož cílem bylo jak přiblížení její knihy Světluška čtenářům, tak představení zcela nové knihy V zajetí hladu.
Malý pražský erotikon, neboli příspěvek Patrika Hartla k žánru erotické literatury v podání herce Davida Novotného, vás pobaví i dojme. Dávku romantiky dodá audiokniha Bridgertonovi – S láskou, Eloise. Milovníky klasické krimi potěší detektiv Phil Marlowe v románu Hluboký spánek. A parta skvělých interpretů v čele s Jaroslavem Pleslem se dala dohromady, aby načetla tucet povídek Franze Kafky. Deník přináší i další tipy na audioknižní novinky, ze kterých si vyberou příznivci fantasy, historické prózy a také děti.
Rodák z Vysočiny. Už 170 let od narození spisovatele a novináře Ignáta Herrmanna si připomenuli průvodem v kostýmech, setkáním pod spisovatelovou sochou a čtením z jeho díla ve čtvrtek v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. V Chotěboři autor prožil dětství v rodině kupce a na bývalém starém hřbitově pohřbili jeho bratra.
Pátek 4. srpna 1944 byl v Amsterdamu teplý a slunečný den. Pro rodinu Anny Frankové to byl už 761. den v tajném přístavku, v němž se ukryla před dvěma lety a jedním měsícem, 6. července 1942. Tento den měl být také ten poslední. Možná rozhodovala náhoda, možná zrádce. Jisté je, že z osmi ukrytých lidí se konce války dožil jen jediný.
Švédský policista Tomas Wolf, který se právě vrátil z mise na Balkáně, se společně s krimi reportérkou Verou vydává na stopu sériového zabijáka v povedeném kriminálním thrilleru Vzpomínka na vraha. Novinku vydala i bývalá policistka a členka FBI Isabella Maldonado. Mladá spisovatelka Jane Austenová se ujala role amatérské inspektorky v klasické detektivce Slečna Austenová vyšetřuje: Nešťastná kloboučnice. A letní dovolenou si můžete zpříjemnit i povídkami O lidech a psech, cestopisem z Nového Zélandu nebo speciálním olympijským vydáním známého dobrodružství Asterixe a Obelixe.
Další osudy dobrého vojáka Švejka v době před první světovou válkou líčí David Novotný. Možná nejlepší ze sedmi thrillerů spisovatelky Shari Lapeny čtou Libor Hruška a Martina Hudečková. Rozhlasovou Školu života posluchačům zprostředkují její autoři Milan Lasica a Július Satinský. A o tom, že Láska je kurva se je hlasem Martina Myšičky bude snažit přesvědčit Petr Šabach. Deník přináší i další tipy na audioknižní novinky, ze kterých si vybere úplně každý.
26. dubna 1934 se narodil v Praze jako třetí syn Adély Petiškové-Winandt a přednosty Úrazové pojišťovny dělnické Františka Petišky. Rodina se usídlila v Čelákovicích už v roce 1926 v malé vilce v Palackého ulici. Zde také prožíval František Petiška ml. se svými bratry – Bedřichem a později známým spisovatelem Eduardem – radostné, a později za válečných let a po smrti svého otce i pohnuté dětství.
Na čtení miluje, když ji autor dokáže překvapit. A o to samé se snaží Jitka Ládrová z Jablonce nad Nisou ve svých povídkách i románové prvotině Němé duše. V původním českém fantasy románu, které vydalo nakladatelství Host, se důvěra oplácí zradou.
/FOTO, VIDEO/ První leporelo v romštině, tedy knížku pro nejmenší děti, vydala spisovatelka a učitelka ze Základní školy Králův Dvůr - Počaply Stanislava Miková. Knížka dostala název Tade jandre, což znamená v češtině Vařená vejce a vyšla letos před Velikonocemi.
V pražské kavárně Na Boršově se konal křest té doslova nejoptimističtější knihy vůbec – Kýbl plný optimismu. Ujít si jej nenechali například Jan Rosák, Uršula Kluková, Eva Toulová a Markéta Harasimová, kteří knihu povídek spisovatele Šimona Pečenky slavnostně pokřtili.
/FOTOGALERIE/ V pražské kavárně Na Boršově se konal křest druhé knížky zpěváka, herce, autora a hypnoterapeuta, z Nového Strašecí, Šimona Pečenky. Jedná se o nejoptimističtější knihu vůbec - Kýbl plný optimismu.
/FOTO/ V pondělí devětadvacátého dubna navštívila Knihovnu Karla Dvořáčka ve Vyškově vedoucí terénního týmu neziskové organizace IQ Roma servis, pobočka Vyškov paní Marie Salátová. Účel její návštěvy byl zcela literární. Spisovatelka Eva Danišová darovala knihovně ze své soukromé sbírky dvě knihy vydané nakladatelstvím romské literatury KHER.
Klasika kyberpunku, Pratchettova Zeměplocha, příběh studentky na škole pro popravčí, nová pohádka Zdeňka Svěráka nebo staří známí detektivové Holmes a Borůvka. To je jen zlomek z nabídky audioknižních novinek, Deník vám přináší tipy na nejzajímavější z nich.
/ROZHOVOR/ Sedmačtyřicetiletý Karel Sychra ze Sezimova Ústí sám sebe označuje jako industriálního rockera s duší básníka polemizujícího nad našimi osudy a světy. Má milující rodinu, ženu a dva syny. Pracuje jako servisní technik zahradní techniky a ve volném čase píše netradiční knihy.
V únoru si můžete poslechnout třeba 560 dopisů, které si mezi sebou vyměnili pánové Voskovec a Werich, nebo životní příběhy hudebních hvězd Hany Zagorové a Bona Voxe. V audioseriálu Já, vrah 2 se zase David Švehlík vrací v roli vyšetřovatele, aby odhalil motivace chladnokrevných vrahů. Deník vám přináší i další tipy na skvělý poslech.
Když před 60 lety probíhaly Zimní olympijské hry v Innsbrucku, sledoval je na místě z pracovních důvodů také třiatřicetiletý redaktor tehdejšího armádního týdeníku Československý voják. Jmenoval se Ota Pavel, původním jménem Otto Poper. A právě na těchto hrách jej s plnou silou zasáhla nemoc, jež proměnila celý zbytek jeho krátkého života.
Rádi píšete, tvoříte texty? Nepište do šuplíku. Podělte se o své příběhy, poezii, fantazie s našimi čtenáři. Dnes rádi přinášíme povedenou povídku Zakupy v Biedronce z pera ostravského autora Ondřeje Bejla. Přejeme příjemné čtení.
Nastává nejkouzelnější čas v roce. A pro někoho možná i ten nejhektičtější. Pečení cukroví, úklid domácnosti, výzdoba a shánění dárků. Není divu, že někteří z nás mají problém naladit se na vánoční vlnu. Pokud patříte mezi ně, zkuste odhodit starosti stranou, pohodlně se usaďte a s hrnkem kávy či kakaa nebo skleničkou vína se začtěte do vánočních příběhů a pohádek.
Osobní vzpomínky a postřehy vás čekají v knize režiséra Jana Svěráka nazvané Světakrásy. Debutovou sbírku povídek vydala herečka Aňa Geislerová. Jiří Krampol baví, Robert Bryndza i David Lagercrantz děsí a Václav Cílek hledá věci, které září. Jsou tu pravidelné knižní tipy, tentokrát na měsíc listopad.
Aňa Geislerová vydává svou první sbírku povídek nazvanou Co tě nezabije. Herečka se ráda inspiruje okolím. „Vydržím hodiny sedět a jen koukat na lidi,“ prozradila v rozhovoru pro časopis Story. Přiznala, že při psaní trpí nedostatkem kázně a její děti novou knihu nečetly. „Myslím, že mě stejně jako ve všem berou jako exota, a tak nějak se smiřují s tím, že jsem holt jejich máma,“ dodala Geislerová.
Sbírka povídek pod názvem 13! (Třináct faktoriál - pozn. red.) vychází ve čtvrtek spisovateli a známému stand-up komikovi Pavlu Tomešovi. „Je to pestrá mozaika třinácti příběhů, kdy se hrdinové ocitnou v často velmi bizarních situacích. Někdy to nedopadne úplně dobře, ale ať už převládne smích nebo smutek, žádná tma není tak temná, aby ji neprozářil černý humor,“ řekl o knize autor.
/FOTO, VIDEO/ Rodný dům českého prozaika, novináře a překladatele Jaroslava Putíka už v Mostě nenajdete. Ale jeho dílo ano, byť leží nenápadně v regálu. Oživit toto kulturní dědictví přijeli společně potomci autora, což je ojedinělá aktivita.
„Sváteční spisovatelka“ Vlasta Rut Sidonová vydala již povídkovou knihu Jídelna Šalom a jiné židovské povídky z dnešní Prahy (2012), básnickou sbírku Před pikolou, za pikolou (2014), pohádky a příběhy Z Černovic do Chomutova a zpátky (2018) a Šesticípé povídky (2020). Nyní chomutovská rodačka představuje čtenářům svou pátou knihu povídek a úvah s názvem Můj soukromý triangl – Chomutov Praha Liberec ve třech částech Včera, dnes a zítra.
Při poslechu jeho povídek z knihy Směšné lásky můžete zavzpomínat na Milana Kunderu. Milovníci Karla Čapka se mohou těšit na velký komplet nahrávek jeho knih. A ke klasice patří i díla Emily Brontëové, Johna Irvinga nebo vyprávění nejslavnějšího lupiče všech dob Arsèna Lupina. Vybírat můžete i z dalších audioknižních tipů na měsíc září.
Bonsaje ukradl zloděj v zahrádkářské kolonii na Mostecku. Nesbíral je však pro své potěšení jako lupič ve slavné povídce Karla Čapka, ale prodával je dál na internetu.
Člen střediska západočeských spisovatelů Václav Gruber, který je původním povolání lékař patří mezi oblíbené autory. O tom, že je psaní jeho velkým koníčkem, svědčí již 21 publikovaných titulů.
Literární soutěž Za branou letos už počtvrté hodnotila talentované autory, momentálně pobývající ve výkonu trestu, a jejich zajímavá díla. Rozhodování poroty i veřejnosti v polovině srpna skončilo. Mezi oceněnými je také Petr Jelínek z Věznice Nové Sedlo, na jehož povídku Otec upozornil Deník začátkem července.
Rádi píšete, tvoříte texty? Nepište do šuplíku. Podělte se o své příběhy, poezii, fantazie s našimi čtenáři. Dnes rádi přinášíme další povedenou povídku Husák neboli Husův sad z pera ostravského autora Ondřeje Bejla. Ta právě od ledna ležela „v šuplíku". Příjemné čtení.
Rádi píšete, tvoříte texty? Nepište do šuplíku. Podělte se o své příběhy, poezii, fantazie s našimi čtenáři. Dnes rádi přinášíme povedenou povídku Babky z Čapkárny z pera ostravského autora Ondřeje Bejla. Ta právě od ledna ležela „v šuplíku". Příjemné čtení.
/ROZHOVOR/ Spisovatel Vítězslav Jareš, který prožil několik let v Buštěhradu a stále jezdí za maminkou do Trpoměch u Slaného, napsal už deset knih. Skoro dvacet let měl reklamní agenturu - a nakonec je podle svých slov rád, že po padesátce našel práci jako prodavač krabic v řetězci s nábytkem. I o tom je jeho poslední román Masové kuličky se šlehačkou.
Zemřel romanopisec lidské existence, takto výstižně popsal francouzský deník Le Monde odchod spisovatele Milana Kundery. Její maličký výsek pronikl i na filmové plátno. Ačkoli autor sám po filmových adaptacích svých děl nijak netoužil a k většině měl výhrady, je na místě si alespoň některé připomenout.
O tom, že za mřížemi českých věznic se ocitla spousta šikovných a talentovaných lidí, nelze pochybovat. Ti, kterým hlavou znějí zajímavé příběhy a mají dar je poutavě předávat, se nyní mohou účastnit Literární soutěže Za branou pro odsouzené autory. Mezi finalisty letošního ročníku je také muž z Věznice Nové Sedlo. Přečtěte si jeho silnou povídku.
/VIDEO/ Lipnice nad Sázavou oslaví poslední dubnový víkend 140. výročí narození spisovatele Jaroslava Haška. V sobotu 29. dubna budou na lipnickém hradě vyhlášeny výsledky soutěže v psaní humoristických povídek, jíž se podle pořadatelů zúčastnilo 116 autorů. V neděli 30. dubna, na kterou připadají Haškovy narozeniny, bude v jeho domku představena nová část expozice a otevřena výstava kresleného humoru.
V polabské chatové osadě Kersko prožil spisovatel Bohumil Hrabal šťastných třicet let. Ve stínu bříz před víkendovým domkem vznikala celá řada jeho skvělých literárních děl – od Postřižin přes Něžného barbara až po Obsluhoval jsem anglického krále. Do místa, kde se zrodily Slavnosti sněženek, se lidé budou moci podívat 20. května. V plnohodnotné muzeum by se chata měla proměnit do jednoho roku. Otevření se chystá na 28. března 2024. V ten den by slavný spisovatel slavil sto desáté narozeniny.
Miloň Čepelka je nejen herec, ale je také podepsán pod celou řadou písňových textů, povídek, novel i románů. V pondělí přislíbil účast na premiéře poetického večera věnovaného jeho tvorbě.
Hned do dvou soutěží se mohou zapojit čtenáři Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem. První z nich je určena psavcům a začínajícím spisovatelům, příznivcům tajemna i strašidelných příběhů. Cílem je totiž napsat povídku, ve které se objeví strašidlo inspirované lokálními reáliemi.
/VIDEO/ Kastelán hradu a místostarosta v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku Marek Hanzlík Jaroslava Haška a jeho Švejka dlouho vůbec neznal. Potkal se s ním až na Lipnici. Tehdy si přečetl Haškovu povídku Průvodčí cizinců a měl najednou pocit osudovosti. Zvlášť, když se jeho příchod na Lipnici tomu Haškovu trochu podobal.
Kastelán hradu a místostarosta v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku Marek Hanzlík Jaroslava Haška a jeho Švejka dlouho vůbec neznal. Potkal se s ním až na Lipnici. Tehdy si přečetl Haškovu povídku Průvodčí cizinců a měl najednou pocit osudovosti. Zvlášť, když se jeho příchod na Lipnici tomu Haškovu trochu podobal.
Slovanská Baba Jaga, známá tím, že žije v domě postaveném na kuřích nožkách a hoduje na dětech. Je složitou a pravděpodobně feministickou postavou. Tedy alespoň podle nově vydané knihy povídek s názvem Into the Forest (Do hlubin lesa), kde ženské autorky nabízejí různé interpretace této nadpřirozené postavy.
/ROZHOVOR/ Desítky nadšených čtenářů zaplnily minulou středu večer jičínskou Knihovnu Václava Čtvrtka. Regionální spisovatelka a radiologická asistentka Oblastní nemocnice Jičín Dana Beranová zde křtila svou novou knihu Zpěv straky. Fantasy příběh o čarodějce a léčitelce Henice zatím čtenáře fascinuje. „Žánr fantasy mi dává větší možnosti. Inspiraci hledám v Zaklínači i v Harrym Potterovi,“ říká Beranová.
Po období bujarých večírků šlápl Bořek Slezáček před pár lety na brzdu. Přestěhoval se do domu na venkově, kde žije se svou rodinou, a stal se z něj spisovatel. Sklenku si však k práci nedopřeje a v rozhovoru pro časopis Story řekl proč. „Já už jsem s chlastem skončil, nemám v plánu se k němu vracet.“