Chrast – Poslední prázdninový víkend patřil v Městském muzeu Chrast knihám, pohádkovým postavám a dětské fantazii. V sobotu zde probíhalo muzejní odpoledne k výstavám „Léto s knižními hrdiny" a „Jak si postavit knihu".
Pardubice – Letní kino u hlavního vlakového nádraží bude dnes od devíti hodin večer zdarma promítat drama Noc bezMoci makedonsko-slovinsko-české produkce.
Praha - Za zakladatele českého fejetonu a mistra drobné umělecké črty je považován spisovatel Jan Neruda, který zemřel 22. srpna 1891 v Praze. Nejrozsáhlejší část jeho tvorby je spjata s novinářskou činností, napsal více než 2000 fejetonů z oblasti kulturní, sociální i politické, některé mají též podobu cestopisných obrazů či poloreportáží.
Praha - Pražská městská knihovna chce letos vydat asi 300 elektronických knih, které mají volná autorská práva. Do budoucna jich má být až 500 ročně. Tyto knihy jsou pak zdarma ke stažení na webu knihovny. V rozhovoru to řekl ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.
Praha - Michal Suchánek je talentovaným ilustrátorem. Za svou komiksovou knihu Děsivé radosti na motivy povídek Ondřeje Neffa získal řadu ocenění. Například byla označena za nejlepší český komiks loňského roku Fabula rasa. Pražská zoo, Letná, ale i Vinohrady jsou místy, která Michala z naší metropole okouzlují nejvíce.
Písek – O detektivní příběhy z pera spisovatele a bývalého kriminalisty Ladislava Berana je mezi čtenáři, a nejen v regionu, velký zájem. Potvrdila to účast na čtvrtečním křtu jeho nejnovější a již třicáté knihy nazvané Nové případy písecké pátračky.
Čechticko – Miluje knihy a sama je i píše. Je autorkou několika povídek publikovaných v různých časopisech, písňových textů, CD a audio knih pro děti a loni vydala svou první knihu, které dala titul Rock na vsi.
Písek – Spisovatel Ladislav Beran ve čtvrtek 4. srpna společně se svými čtenáři a příznivci oslaví jubileum. V 16 hodin začíná v knihkupectví Elim křest jeho knihy nazvané Nové případy četnické pátračky, kterou vydalo brněnské nakladatelství MOBA v edici Původní česká detektivka.
Severní Čechy /ROZHOVOR/ - Česká spisovatelka s ruskými kořeny, to je Dora Čechová. Na Konzervatoři Jaroslava Ježka studovala tvorbu textu a scénáře. V roce 2012 debutovala v nakladatelství Labyrint kritiky oceňovanou knihou povídek „Nechtěl jsem být Leninem".
Praha - Za svou komiksovou knihu Děsivé radosti získal řadu ocenění. Dnes ilustrátor Michal Suchánek hodnotí mladé talenty. V Česku jich prý máme dost. Aby mohl dodělat svou knihu, dal výpověď v práci. A vyplatilo se. Děsivé radosti loni sklízely úspěch v Česku, v současnosti se připravují překlady do dalších jazyků.
Nymburk - Pořadatelům 2. ročníku PivoTestu, který proběhl uplynulou sobotu v Nymburce, se podařil husarský kousek. Kromě řady jiných výtečných muzikantů se jim povedlo přivést na festivalové pódium renesanční osobnost Václava Koubka
Brno /ROZHOVOR/ - Je autorem mnoha divadelních a rozhlasových her, povídek i básní. Současně se Milan Uhde do paměti mnohých zapsal jako politik, ministr, poslanec. Příští čtvrtek oslaví osmdesátiny. A i když je osobností veřejně známou, pojme své výročí spíš komorně a narozeninový čas stráví s rodinou. „Mám to štěstí nebo neštěstí, že mými koníčky jsou pouze divadlo a má práce dramatika. Můj soukromý život je tím silně poznamenaný a pro lidi nezaujaté divadlem zajímavý není," říká skromně brněnský tvůrce.
Šumava – Načti a čti, poznej Šumavu očima spisovatelů, nabádá slogan na dvou desítkách samolepek rozmístěných po celé Šumavě. A další se již připravují.
Praha - Jiřímu Grossmannovi, který se narodil 20. července 1941, nadělily sudičky do kolébky mnoho talentů. Hrál na několik hudebních nástrojů, skládal, psal texty písní i povídky - a také zpíval, svůj příjemný baryton uplatnil zejména ve stylu country. S Miloslavem Šimkem pak Grossmann vytvořil legendární komickou dvojici vyznávající recesi, parodii a černý humor. Nadaný umělec, který si rád užíval života, se ale dožil jen 30 let, zemřel v prosinci 1971 na rakovinu.
Kroměřížsko - Necelá dvacítka dětí ze Zdounecka vzdala nedávno zajímavým způsobem hold rakouské spisovatelce a nositelce několika tamních vyznamenání, rodačce ze Zdislavic hraběnce Marii von Ebner-Eschenbach, rozené Dubské.
Pardubice – Letní kino u pardubického skateparku bude ve čtvrtek 14. července zdarma od půl desáté večer promítat drama Noc bezMoci make-donsko-slovinsko-české produkce.
Režisér Jan Němec zesnul, než stihl dokončit svůj poslední film Vlk z Královských Vinohrad. Film označovaný za Němcův testament ve Varech uvedl režisér Tomáš Klein z Krnova.
Praha - Spisovatel Karel Václav Rais zemřel před 90 lety, 8. července 1926 v Praze. Generacím čtenářů přiblížil svými romány a povídkami osudy českého venkova v době obrození i době pozdější, a zejména poslání tehdejších kantorů a kněží.
Mělník – „Možná jsem také Čech, protože můj dědeček byl Jára Cimrman," vtipkoval Robert Fulghum na Listování v Mělníku, který patří mezi devětatřicet českých a moravských měst, kde americký spisovatel představuje při akčním scénickém čtení svou knihu Drž mě pevně, miluj mě zlehka.
Benešov – V městské knihovně Benešov se v dětském oddělení uskutečnilo již třetí autorské čtení začínajícího autora Davida Veselého, který tentokrát představil svou povídku „Cyankáli aneb vraždit kyanidem je lehké."
Mikulčice – Se svojí povídkou Tahat šero se stal vítězem jubilejního 10. ročníku literární soutěže Skrytá paměť Moravy v kategorii od 16 do 19 let osmnáctiletý student třetího ročníku Gymnázia v Uherském Hradišti Jan Jindřich Karásek. Diplom, keramickou plastiku a šek na 6 tisíc korun si talentovaný Hradišťan převzal ve Slovanském hradišti v Mikulčicích 10. června.
Čásůav - Putovní projekt Listování se vrátil do Čáslavi a tentokrát s sebou jeho herci v čele s Lukášem Hejlíkem přivezli vzácného hosta. Na Novou scénu Dusíkova divadla uvedli spisovatele Roberta Fulghuma. Ten sem přijel v rámci svého českého turné představit knihu „Drž mě pevně, miluj mě zlehka".
Hustopeče – Oslnil netradiční anekdotou o zelenině a oživlém ovoci. Vítězem literární soutěže Skrytá paměť Moravy se stal Matyáš Kyncl z hustopečského gymnázia. Se svou povídkou Achiles a banán zastínil všechny ostatní autory z celé republiky.
Jičín – Žáci a učitelé základní školy v Železnické ulici si užili společně se zájemci z řad rodičů a jičínské veřejnosti Zahradní slavnost. Celá akce se konala v pátek 10. června v různých prostorách areálu školy.
Letohrad – Projekt LiStOVáNí se podruhé v letošním roce vrátil do Letohradu. Po dubnovém Kafi a cigárku od Marie Doležalové v pátek večer více než stovka diváků pozorně sledovala Lukáše Hejlíka, Věru Hollou a Jiřího Resslera, kteří četli z knihy Drž mě pevně, miluj mě zlehka amerického spisovatele Roberta Fulghuma.
Loket - Mladá, divoká, vášnivá básnická duše. A neskutečný literární talent. To je Teodor Kravál z Lokte. Více o něm samém a jeho tvorbě se dočtete v rozhovoru.
Zdislavice – Obnova parku a kaple s hrobkou německy píšící spisovatelky Marie von Ebner – Eschenbachové ve Zdislavicích by mohla být hotova do roku 2020. Řekla to o víkendu během slavnostního zahájení oprav kurátorka projektu Eva Žallmanová.
Šumperk – Světoznámý americký spisovatel Robert Fulghum zavítal v sobotu 11. června do Šumperka. Autor mnoha bestsellerů, jako je Drž mě pevně, miluj mě zlehka nebo Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské škole, přijel představit svou novou knihu nazvanou Poprask v sýrové uličce.
Rakovník – Studenti Integrované střední školy Jesenice, kteří vyhráli celostátní literární soutěž vyhlášenou českým spisovatelem Vratislavem Vyhlídkou „Vzduch je naše moře!", byli odměněni vyhlídkovým letem nad Rakovnickem.
Praha - Celorepublikový festival Májový svět brzy opustí Prahu a veškeré dění se přesune do nedalekého Buštěhradu. Než se tak stane, lze v Praze v posledním květnovém týdnu navštívit ještě dvě kulturní akce.
Jičín – V pátek 13. května byl žák Jiří Čech ze 4. A Základní školy v Železnické ulici pozván do Prahy na 22. mezinárodní knižní veletrh a literární festival.
Děčín /ROZHOVOR/ - Čtyři mladí umělci, budoucí filmové kádry. Praha magická, fascinuje pestrou sítí legend. A realita socialismu na sklonku roku 1989: zahnívá…
Ostrov - Mladá světoběžnice a rodačka z Ostrova Petra Kovačíková vydala v těchto dnech svou knižní prvotinu. Pojednává o jejím putování a životě v Gruzii a publikace se jmenuje Týden v Tbilisi. O své tvorbě, nesnázích s nakladatelstvím i o knize samotné se pro Deník rozpovídala níže.
Šumava – Slavný český film Divá Bára z roku 1949 režiséra Vladimíra Čecha má jednoznačné šumavské kořeny. Příběh podle stejnojmenné povídky Boženy Němcové vypráví o „divoké" dceři obecního pastýře, které nadbíhají všichni mládenci z vesnice.
Praha - Jaroslava Pavlová a Miroslava Indráčková si splnily sen a založily školu kreslení. Na začátku to vypadalo jako bláznivý nápad. Nyní dvě kamarádky provozují úspěšnou uměleckou školu Serafin. Jako jedny z prvních v metropoli se zaměřily na kresbu pravou mozkovou hemisférou.
Spisovatel a básník Viktor Dyk, od jehož úmrtí uplyne 14. května 85 let, je veřejnosti nejvíce znám zpracováním pověsti o Krysařovi či dramatem Zmoudření Dona Quijota. Vedle řady básnických sbírek a povídek psal i divadelní hry, překládal prokleté básníky, redigoval noviny a spoluzaložil politickou stranu.
Prestižní Cenu Jiřího Ortena 2016 dnes získala Sára Vybíralová za povídkovou prvotinu s názvem Spoušť. Výsledky soutěže oznámili pořadatelé na 22. ročníku knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy.
Neratovice – Milovníci současné literatury se opět po roce dočkají netradičního veřejného čtení, které v rámci celorepublikového projektu Noc literatury připravuje neratovická městská knihovna.