Plumlov – Plumlovská základní škola se může pochlubit takřka celorepublikovým úspěchem. Jejich žákyně deváté třídy, Lenka Haliřová, ve svých patnácti letech vydala svou první tištěnou knihu s názvem Síla osudu.
Praha - Osmdesátiny oslaví 27. listopadu herečka a v posledních desetiletích i spisovatelka Ivanka Devátá. V obou profesích se prosadila, když v bývalém Realistickém divadle v Praze vytvořila během čtyřiatřiceti let desítky postav od lyrických dívek až po charakterní role zralých žen. Po odchodu do důchodu vydala 14 knih fejetonů, povídek a humorných zamyšlení, které vyšly v téměř čtyřiceti vydáních. Právě chystá další.
Projekt 100 nabídl už několik filmů Alfreda Hitchcocka a Opavský filmový klub je vždy rád a s úspěchem uvedl. Zatím posledním je jeden ze starších snímků mistra hrůzy, film z roku 1954 Okno do dvora.
Jičín – Dramatický kroužek ZŠ Železnická vstoupil letos v září do své třetí divadelní sezóny. A hned v jejím úvodu se celému souboru dostalo prestižního ocenění. Časopis o dramatické výchově, literatuře a divadle pro děti a mládež Tvořivá dramatika vyšel v září se samostatnou textovou přílohou, v které jsou uveřejněny scénáře divadelních představení tohoto souboru.
Tábor - Táborské nakladatelství Baobab vydalo komiksy od francouzského spisovatele Davida B. Dva příběhy zasadil do jižních Čech za dob husitů. Knihy představil na táborském festivalu Tabook.
Vyškov – Narodil se v Ivanovicích na Hané, když se ale vysloví jeho jméno, spousta lidí si ho spojí spíš s Vyškovem. Od roku 1992 ho totiž nese městská knihovna. Přestože spisovatel Karel Dvořáček zemřel 20. srpna, sedmdesáté výročí jeho úmrtí si organizace připomene teprve v úterý. Ale o to velkolepěji.
Šumperk – Další díl festivalu Město čte knihu startuje v Šumperku v úterý 3. listopadu. Fanoušci této tradiční akce se mohou těšit na bohatý několikadenní program, ve kterém nebude scházet čtenářská štafeta, besedy, filmová představení, koncert či výstavy. Ústředním tématem letošního ročníku je kniha Markéty Pilátové Kulaté rámy slov.
Kutná Hora - Irsko je místem, kde není o děsivá a tajemstvím opředená místa nouze. Nicméně kdyby se někdo chtěl bát i v cizině, list The Irish Times v souvislosti s blížícím se svátkem halloween ve své cestovní rubrice představil pět „nejstrašidelnějších míst". Jedním z nich je i kostnice v Sedlci.
Louny /ROZHOVOR/ - Nejčtenější český spisovatel měl v Lounech první autorské čtení s čerstvou knihou Biomanžel. „Čtení v Lounech mám rád, jezdím nejen za skvělými čtenáři, ale i za kamarády," řekl Deníku.
Louny /ROZHOVOR/ - Nejčtenější český spisovatel měl v Lounech první autorské čtení s čerstvou knihou Biomanžel. „Čtení v Lounech mám rád, jezdím nejen za skvělými čtenáři, ale i za kamarády," řekl Deníku.
Olomouc - Dny jsou čím dál kratší a počasí sychravější. Nenechte se ovládnout podzimními splíny a vyrazte do Divadla Tramtarie, které láká na skvělá představení. V listopadu se můžete přijít podívat na oblíbené komedie Kabaret nahatý Shakespeare, Jedlíci čokolády a Druhý život Veroniky. Velkým lákadlem je legendární sci-fi povídka od Daniela Keyese Růže pro Algernon.
Moravské Budějovice - V rámci celoročního republikového festivalu písničkářů Hudební sklepy se ve čtvrtek 29. října od 19 hodin představí v Besedě v Moravských Budějovicích písničkář, harmonikář, spisovatel, divadelník a herec Václav Koubek.
Kladno - Desátý ročník čtenářského maratonu se v noci z pátku na sobotu konal v jedné ze tříd kladenského gymnázia. „Studenti se sejdou ve dvacet hodin a střídají se v předčítání až do osmé hodiny ranní. Kromě toho si povídáme o knihách a noc proložíme promítáním jednoho kvalitního filmu. Letos si účastníci maratonu vybírali z titulů Oněgin, Zamilovaný Shakespeare a Kupec benátský," popsala akci knihovnice školy Marcela Šmejkalová.
Praha /ROZHOVOR/ - Jedenadvacetiletá Barbora Zavadilová z Prahy založila loni iniciativu Mladí básníci pražští. Je to volné seskupení mladých lidí. Dnes shání peníze, aby zájemci mohli zadarmo navštěvovat kurzy tvůrčího psaní se známými či oceněnými současnými autory, a to nejen poezie.
Praha - Plazení v korytě potoka a hledání nepřátelské ponorky Nautilus zhotovené z mýdla. Tak popsali branné cvičení v jedné ze svých povídek Miloslav Šimek a Jiří Grossmann. I nyní se do škol jakési branné dny vrací, nikoli však v podobě jako za komunistických časů. Žáci už nemusejí běhat kolem školy v pláštěnkách. Probíhají přednášky, při kterých se děti učí první pomoci či chování při chemické havárii.
Praha /ROZHOVOR/ - Jedenadvacetiletá Barbora Zavadilová z Prahy založila loni iniciativu Mladí básníci pražští. Je to volné seskupení mladých lidí. Dnes shání peníze, aby zájemci mohli zadarmo navštěvovat kurzy tvůrčího psaní se známými či oceněnými současnými autory, a to nejen poezie.
Česká Třebová /Krátce/ – Dnes v podvečer se v městské knihovně v České Třebové uskuteční autorské čtení rodačky z Litomyšle Blanky Kostřicové. V cyklu druhých čtení autorka povídek či fejetonů znovu představuje ty knihy, ze kterých v knihovně už jednou četla.
Hustopeče – Na pulty knihkupectví zamířila nová kniha spisovatelky Daniely Mičanové z Hustopečí. Na stránkách povídkové kuchařky Žena s dranžírákem propojila vášeň pro psaní s vášní kulinářskou.
Kutná Hora - Historické prostředí Galerie Středočeského kraje GASK využil v sobotu 17. října celodenní mezigenerační projekt Očima generací. Letošním tématem bylo zvoleno „Štěstí, jak je vidím já". Program v sobě skrýval hudbu, divadlo i povídání na téma mezigeneračních vztahů a projekt letos vůbec poprvé vstoupil do Středočeského kraje.
Vysoké Mýto – Od 18. října do 10. ledna bude v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě k vidění putovní výstava zapůjčená z Památníku Karla Čapka ve středočeské Strži. V neděli od 14.00 proběhne slavnostní vernisáž, jejíž součástí bude scénické čtení Čapkových povídek.
Brno /ROZHOVOR/ – Románem Básník o Ivanu Blatném rozhýbal loni v dubnu Martin Reiner literární vody a posbíral za něj několik cen. Rok a půl od vydání k brněnskému spisovateli stále přicházejí ohlasy od čtenářů. Jedenapadesátiletý majitel nakladatelství Druhé město však neúnavně pracuje dál: právě vydává básnickou sbírku Nové decimy a píše další román. Dozvědět se více o Reinerově životě i tvorbě mohou zájemci v těchto dnech i v Moravské zemské knihovně na akci z cyklu Oči Brna.
Vysoké Mýto - Od 18. října do 10. ledna bude v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě k vidění putovní výstava zapůjčená z Památníku Karla Čapka ve středočeské Strži. V neděli od 14.00 proběhne slavnostní vernisáž, jejíž součástí bude scénické čtení Čapkových povídek.
Brno /ROZHOVOR/ – Románem Básník o Ivanu Blatném rozhýbal loni v dubnu Martin Reiner literární vody a posbíral za něj několik cen. Rok a půl od vydání k brněnskému spisovateli stále přicházejí ohlasy od čtenářů. Jedenapadesátiletý majitel nakladatelství Druhé město však neúnavně pracuje dál: právě vydává básnickou sbírku Nové decimy a píše další román. Dozvědět se více o Reinerově životě i tvorbě mohou zájemci v těchto dnech i v Moravské zemské knihovně na akci z cyklu Oči Brna.
Břeclav, Moravská Nová Ves – Další LiStOVáNí z cyklu scénických čtení pořádají v pondělí ve velkém sále břeclavské městské knihovny. Začátek očekávané kulturní události, na které se představí herci z Městského divadla v Brně, je v osmnáct hodin.
Lovosice - Městská knihovna přivítala 30. září na besedu další českou spisovatelku. Martina Bittnerová je autorkou povídek a popularizačních článků o významných českých osobnostech minulosti.
Litvínov – Zhruba stovka knížek dorazila včera do haly litvínovského nádraží. Cestující si je tam od nynějška mohou bezplatně půjčovat z knihovničky, která vznikla v rámci populárního projektu Kniha do vlaku.
Teplice - Začalo období pouštění draků, takže v přehledu nechybí drakiády. Budou ale také závody na koních, dožínky a nebo závody psů. Lákat mohou i večerní prohlídky zámku v Duchcově. Nebo charita v Krupce. Přejeme krásný víkend.
Jičín – Když jsme přijeli do Martina, byly na sloupech plakáty a na nich napsané: „Peněz je dost, ale politici musí přestat kradnúť". Takže na Slovensku mají jasno.
Kadaň - Kadaňský poklad. Kniha plná pohádek se rok a kousek po svém vydání dočkala dalšího velkého úspěchu. Hlavní podíl na něm ale nemá samotný hmatatelný výsledek v podobě třinácti příběhů pro děti, nýbrž cesta, po které se Pokladu došlo. Úžasné spojení dvou generačně odlišných lidských světů, dětského a tak trochu stále ještě naivního a na druhé straně moudrého, seniorského. Společně strávené chvíle, vyprávění a vzájemná důvěra daly vzniknout literárnímu dílku. Mezigenerační spolupráci pak následně ocenila odborná porota soutěže „Poslání pečovat" jako nejlepší projekt roku 2015.
Pardubice - Kritické životní momenty a stereotyp. Takové bude páteční scénické čtení poslední sbírky povídek Michala Viewegha v podání členů projektu LiStOváNí. Akce se uskuteční od 18 hodin na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla v Pardubicích.
Olomouc - Scénické čtení v Divadle na Šantovce představí ve středu knihu Michala Viewegha Zpátky ve hře. Dostala název podle jedné ze třinácti povídek.
Prostějov – Zpátky ve hře. To je název prvního poprázdninového LiStOVání, na které mohou lidé zajít ve středu do prostějovského divadla. Poprvé za třináct let sáhli tvůrci pořadu po knize známého českého autora Michala Viewegha.
Dobruška – Před sto lety zemřel – 8. září – dobrušský rodák František Adolf Šubert, redaktor, ředitel Národního divadla, dramatik, autor teatrologické a memoárové literatury.
Nové Strašecí – S návrhem odhalit pamětní desku Billu Madlafouskovi, hrdinovi z knih Davida Laňky přišla Lucie Kopejtková. Chopila se samotné realizace. „Chtěla jsem potěšit svého partnera „Velkého Billa, Davida Laňky" Myslím, že si to určitě zaslouží. Knihy jsem četla i jsem si je poslechla v podání Oldřicha Kaisera. Je to zase úplně něco jiného."
Praha, Ústí nad Labem - Pořad scénických čtení Listování brzo představí po ČR knihu úspěšného Michala Viewegha „Zpátky ve hře". Autor nám podepsal 320 knih na turné po téměř 40 českých městech. Asi se s námi nikam nedostane, ale takto bude s námi všude on i jeho skvělá povídková knížka.
Trutnov - Dobové kostýmy z počátku minulého století si oblékne veřejnost v Trutnově na oslavy Dne evropského dědictví. Jejich součástí se má totiž v sobotu 12. září na Krakonošově náměstí stát obnovené korzo.
Písek - Ještě donedávna kromě znalců české policejní historie téměř nikdo nevěděl, že v Písku byla velmi úspěšná četnická pátrací stanice. Na pražském policejním ředitelství byla vedena jako 92. policejní revír.
Libina – V hlavní roli Pavel Kříž, pak Michal Dlouhý či Pavel Nový. To je část obsazení studentského filmu Případ Antonín Volek, ke kterému napsal scénář jednadvacetiletý Václav Crhonek z Libiny na Šumpersku. A hvězdně obsazeným studentským filmem jeho práce nekončí.
Libina – V hlavní roli Pavel Kříž, pak Michal Dlouhý či Pavel Nový. To je část obsazení studentského filmu Případ Antonín Volek, ke kterému napsal scénář jednadvacetiletý Václav Crhonek z Libiny na Šumpersku. A hvězdně obsazeným studentským filmem jeho práce nekončí.