S Martinou Preissovou se znám dlouhých pětadvacet let. Ve výtahu brněnského Mahenova divadla nás tehdy představil režisér Zdeněk Kaloč. Ani jedna z nás v tu chvíli netušila, že se tamější činohra stane v budoucnu naším společným angažmá a že se dokonce o dvacet let později znovu setkáme v souboru Činohry Národního divadla. Ostatně, těch styčných bodů je mnohem víc. A i proto si v rozhovoru přiznaně tykáme.
Jan Svěrák má dotočeno. Betlémské světlo putuje do střižny a herci mají oddech. Největším překvapením byl film pro Zdeňka Svěráka. „My nijak nehlásili, že spolu už nic nenatočíme. Ale že to bude zrovna tohle, mě nenapadlo, to bylo od Honzy milé,“ říká autor předlohy i hlavní protagonista.
Před 180 lety zveřejnil americký spisovatel Edgar Allan Poe svou povídku Vraždy v ulici Morgue. Temná historka o zabijáckém orangutanovi bývá považována za první detektivní příběh v dějinách.
/ROZHOVOR/ Skautský slib, Chůze za svobodou nebo Ryby. To jsou jen některé názvy povídek, které napsala Sára Lišková – studentka Gymnázia ve Vysokém Mýtě.
Zavzpomínejte na maminčinu červenou rtěnku, vůni vašeho prvního pudru nebo na parfém v nádherném flakonu, který vždy stál na poličce. Na webu Východočeského muzea v Pardubicích se tento týden otevřela výstava plná krásy a péče, barev, zvučných názvů i lákavých reklam. Volné dny můžete trávit také poslechem audionahrávek. Herci Východočeského divadla Pardubice se znovu pustili do načítání povídek z knih českých autorů. Vysokomýtští mohou vyrazit na výlet do Knířova, kde zdejší základní škola připravila Vesmírné putování.
Letos v březnu uplynulo sto let od prvního vydání Haškova Švejka. Já mám Jaroslava Haška hodně rád a mám od něj přečtené i méně známé věci, jako třeba dopisy či pro někoho překvapivě vážné básně.
Poté, co se protáhnete venku, třeba v zámeckých zahradách v Litomyšli, můžete doma usednout do křesla a vybrat si z nabídky audionahrávek, které připravili herci Východočeského divadla.
Poté, co se protáhnete venku, třeba na velikonoční stezce u Chrudimky, můžete doma usednout do křesla a vybrat si z nabídky audionahrávek, které připravili herci Východočeského divadla.
Poté, co se protáhnete na zámeckých valech, můžete doma usednout do křesla a vybrat si z nabídky audionahrávek, které připravili herci Východočeského divadla.
Tyhle fragmenty. Tak pojmenovala Bianca Bellová útlou knihu, která vyšla nedávno v rámci Velkého knižního čtvrtku (vydal ji Host). Po románech Jezero, Sentimentální román nebo Mona jde poprvé o povídky, v nichž autorka reflektuje vztahy na Tinderu, ztrátu přítele, osudové setkání, festivalové četby i stárnutí v domově seniorů.
Dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel Zdeněk Svěrák začne v pondělí se svým synem, režisérem Janem Svěrákem, natáčet nový film. Také proto, a vzhledem k protiepidemickým opatřením, nechystá oslavu svých 85. narozenin, které připadnou na 28. března.
Úctyhodných pětaosmdesát let oslaví na Den učitelů dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel Zdeněk Svěrák. Dárkem pro něj, a potažmo i jeho příznivce, je souhrn nahrávek jeho autorské a interpretační tvorby (kromě nahrávek Divadla Járy Cimrmana), které v průběhu desítek let vznikaly pro Supraphon. Dohromady jde o bezmála čtyřiadvacet hodin poslechu.
Daleko odtud, na obzoru, kde se nebe a země zdánlivě dotýkají, vidím kráčet dědečka. I na tu vzdálenost ho dobře rozpoznám. Nebylo by ani možné ho s někým zaměnit. Nikdo jiný nechodí tak jako on, nikdo tak nenosí pušku přes rameno, nikdo nemá tak černé vlasy. Také jeho knírek je černý, konce jsou zatočené nahoru, jeho oči jsou tmavohnědé. Dědečkovo jméno začíná na ZEM, to znamená země. Takto začíná poslední z patnácti povídek z nově vydané knížky rakouské autorky Ilse Tielsch, která se před jednadevadesáti lety narodila v Hustopečích na Břeclavsku.
Tradiční krojované hody spojené se souzením berana se zatím v Zubří neodmlčely. Zuberští přišli pouze o každoroční hodovou zábavu. „My míváme hody jednou za čtyři roky. Další by měly být až příští rok, takže jsme o ně nepřišli,“ vysvětlil starosta Zubří Jiří Havlíček.
Covid nemilosrdně kosí některé naše přátele i výrazné osobnosti vědy a kultury. V průběhu včerejšího dne, odešel na druhý břeh Jiří Kimla, spisovatel, básník, dramatik, scenárista několika filmů a předseda Severočeského klubu spisovatelů.
Covid nemilosrdně kosí některé naše přátele i výrazné osobnosti vědy a kultury. V průběhu včerejšího dne, odešel na druhý břeh Jiří Kimla, spisovatel, básník, dramatik, scenárista několika filmů a předseda Severočeského klubu spisovatelů.
Covid nemilosrdně kosí některé naše přátele i výrazné osobnosti vědy a kultury. V průběhu včerejšího dne, odešel na druhý břeh Jiří Kimla, spisovatel, básník, dramatik, scenárista několika filmů a předseda Severočeského klubu spisovatelů.
ROZHOVOR/ Vítězství v Literární soutěži Františka Halase umožnilo Janu Jindřichu Karáskovi, 23letému rodákovi ze Zlína, jenž vyrůstal v Uherském Hradišti, vydat jeho první sbírku poezie s názvem Vyměřování vzdálenosti. Ten v rozhovoru pro Deník prozradil nejen podrobnosti o sbírce, ale také to, jak k literatuře a poezii pronikl.
/FOTOGALERIE/ Vymýšlením vtipů a humoristických povídek se Jiří Cinkeis z Chocerad baví už několik let. Pod pseudonymem Kocábka se svým kamarádem kreslířem Josefem Pšeničkou, který jeho nápady přenáší na papír, odlehčují vážnost témat jako staroba, manželské vztahy a humorný obrázek dokážou vykouzlit i z obyčejného, jinak nenápadného ruchu dne. Společně se pohupují na vlnkách humoru a člověčiny.
Jednou týdně si redaktoři Deníku vybírají z bohaté knižní nabídky. Jana Podskalská si pro četbu na Hromnice vybrala stylový komiks s trochou duchařiny, úvahy nad tím, proč potřebujeme pro život tolik zbytečných věcí a zda bychom uměli naložit s bránou času.
Ostře sledované vlaky je známý název knihy Bohumila Hrabala i filmu Jiřího Menzela a nově také název virtuální venkovní hry, kterou si může zahrát každý. Stačí si udělat výlet do Kostomlat nad Labem a do mobilu si stáhnout aplikaci Skryté příběhy.
Ostře sledované vlaky je známý název knihy Bohumila Hrabala i filmu Jiřího Menzela a nově také název virtuální venkovní hry, kterou si může zahrát každý. Stačí si udělat výlet do Kostomlat nad Labem a do mobilu si stáhnout aplikaci Skryté příběhy.
Ostře sledované vlaky je známý název knihy Bohumila Hrabala i filmu Jiřího Menzela a nově také název virtuální venkovní hry, kterou si může zahrát každý. Stačí si udělat výlet do Kostomlat nad Labem a do mobilu si stáhnout aplikaci Skryté příběhy.
/ROZHOVOR/ Zubař Václav Franc provozuje ambulanci v Nové Pace. Vedle své profese se intenzivně věnuje psaní. Od roku 2007 je člen Obce spisovatelů. Publikuje příležitostně v novinách a časopisech, vydal řadu sbírek a knih. Posbíral také řadu ocenění. O jeho tvůrčím psaní si s ním povídal učitel ve výslužbě Oldřich Suchoradský.