Žďárské vrchy /ROZHOVOR/ – Lásku k přírodě musí mít člověk v sobě. A Pavel Sztwiertnia jí má na rozdávání. Učarovaly mu nejen Jeseníky, ale také Žďárské vrchy, kde strávil část svého života. „Říkali jsme mu Čtvrtňa a díky němu jsme se v roce 1988 poprvé ve Žďárských vrších setkali se sýcem rousným. Řadu let bydlel a pracoval na Koníkově,“ připomíná jeho dlouholetý spolupracovník a přítel, ornitolog Jaromír Čejka.
Osek /ROZHOVOR/ - Veronika Černucká se narodila v Teplicích, vystudovala učitelství a politologii, pracovala jako novinářka, učitelka a speciální pedagog. První kniha jí vyšla v roce 2011. Sbírku detektivních povídek „Noc, kdy jsem měla zemřít“ vydalo brněnské nakladatelství Moba.
Kolín - Odborník na historii četnictva, historik, kriminalista, spoluautor námětů k seriálu Četnické humoresky, rodák z Kutné Hory Michal Dlouhý zavítá po osmi letech do Kolína.
Jihlava - V roce 1987 se budoucímu jihlavskému lékaři Miloši Holubovi poštěstilo, že se jako medik mohl zúčastnit výměnné studentské praxe. V jeho případě se cílovou destinací stala univerzitní nemocnice v Palermu. Ani ve snu ho nenapadlo, co všechno ho tam potká. Zážitky a postřehy z cesty si zapisoval – a nyní vše vychází knižně pod názvem Most do Palerma.
Již desátou knihu v pořadí vydala prostějovská spisovatelka Marcella Dostálová. Ta se dříve zaměřovala spíše na psaní pohádek a poezie. Nyní se čtenáři dočkali prvních povídek, které jsou inspirované osobními příběhy samotné spisovatelky a lidmi, kteří žili v jejím okolí.
Chotěboř – „Snažíme se, aby na hosty dýchla ze všech stran vůně a duch Vánoc,“ říká Jan Šolc, šéfkuchař chotěbořské restaurace Panský dům, která se může pochlubit velmi starou a bohatou historií. Na pivo se tu prý stavil i Jan Žižka, když táhl s vojsky na Přibyslav. Ve svých povídkách hostinec zase zvěčnil spisovatel Jaroslav Hašek.
Adventní čas je pro řadu pražských divadel příležitostí uvést speciální programy související s vánočními svátky. Například Městská divadla pražská uvádějí v tomto období v obnovené premiéře hru Jiřího Janků a Petra Svojtky České Vánoce. Národní divadlo nabízí v historické budově adventní koncerty a pravidelně i balet Petra Iljiče Čajkovského Louskáček, který má během prosince sedmnáct repríz.
Čáslav - Adventní literární kavárna s punčem a autorským čtením povídek čáslavské spisovatelky Jaroslavy Hofmanové se konala ve čtvrtek 14. prosince v kavárničce pro starší a pokročilé.
Pardubice - Na konci minulé divadelní sezony měl sice zábavný diskusní pořad Bez nápovědy, v němž dramaturgyně Východočeského divadla Pardubice Jana Uherová zpovídala členy hereckého souboru, derniéru, přesto se v pondělí od 19 hodin na Malou scénu ve dvoře opět vrátí. Uskuteční se mimořádný Vánoční speciál.
Dobříš – Že cenzura existuje i v dnešní době, ukázalo vedení města Dobříše. Zaměstnanec knihovny Tomáš Pipota natočil na objednávku nakladatelství Epocha propagační video k nově vydané sbírce povídek Ve stínu Říše českých autorů včetně známého autora Františka Kotlety. Tématem knihy je období druhé světové války a vznik a vývoj násilí.
Mnichov Hradiště - Letošní setkání dětí s čerty se v Mnichově Hradišti uskutečnilo v podvečerní čas 5. prosince v prostoru parkoviště na Masarykově náměstí.
Knihu novel a povídek nazvaných Freudova pohovka ve čtvrtek v olomoucké kavárně Opera pokřtila sama autorka Kamila Holásková společně s mistrem Jindřichem Štreitem, jehož fotografie jsou v knížce k vidění.
Skuteč – Ve Skutči začal od pondělního rána předprodej jarního divadelního abonmá na rok 2018. Zájem byl obrovský. Ke včerejšímu poledni bylo podle vedoucí tamního odboru kultury a školství Lenky Frídlové prodáno 320 abonentek. Sál je tak prakticky plný, místa se však podle jejích slov ještě najdou.
Beroun - V Muzeu Českého krasu pokřtili svou knihu Rudolf Kadeřábek a Hana Hrabáková. Rudolf Kadeřábek představil již šestý díl Berounských reminiscencí a Hana Hrabáková své třetí pokračování Povídek ke kávě. Kmotry knih byli Bohumila Vokáčová, spoluzakladatelka projektu Dejme dětem šanci a Miloslav Frýdl kapelník Třehusku.
Mšeno /FOTOGALERIE/ - Jedenáct roků letos uplynulo od chvíle, kdy mšenští divadelníci poprvé uvedli hru Postel plná cizinců, která v jejich podání zaznamenala velký úspěch. A před dvěma lety se představili v obnovené premiéře s mírně obměněným obsazením, s nímž dodnes objíždějí mnoho štací.
Na média a teroristy si posvítí novinka Švandova divadla na pražském Smíchově – Ztracená čest Kateřiny Blumové. Poukáže i na ničivé dopady dezinformačních článků. Divadelní adaptace proslulé povídky od autora a držitele Nobelovy ceny Heinricha Bölla se na českých jevištích objeví poprvé. Režisér inscenace David Šiktanc, jenž je spolu s Vladimírem Čepkem spoluautorem scénáře, si vybral příběh, který v třaskavé povolební atmosféře získává až nečekaně aktuální náboj.
Třebíč - Recenzenti se předhánějí v poklonách a čtenáři pochvalně mručí. Prvotina se začínající autorce Vladimíře Valové prostě povedla. Sbírka povídek s názvem Do vnitrozemí přitom není četbou, nad kterou by se kde kdo popadal za břicho.
Na média a teroristy si dnes posvítí novinka Švandova divadla na pražském Smíchově – Ztracená čest Kateřiny Blumové. Poukáže i na ničivé dopady dezinformačních článků.
Částečně shodou okolností, částečně díky vydavatelskému záměru se na podzimních pultech potkaly české autorky, jejichž počiny zaštítilo nakladatelství Host. Každá z nich má osobitý styl, jedno mají ale společné: zajímají je vztahy a životní dilemata, mají cit pro detail a silný příběh.
Stanětice – Prapraneteř spisovatele Jacka Flora Hana Hoffmannová pokračuje ve vydávání jeho knih, které napsal téměř před osmi desítkami let. Z šesti autorových knih teď přišla na řadu kniha Na Jarčině vyhlídce.
Pardubice – Na Malou scénu Východočeského divadla Pardubice zavítal vzácný host. Robert Fulghum s projektem LiStOVáNí, který představil jeho novou knihu Opravář osudů a s divadelním představením z knihy: Co jsem to proboha udělal?
Rychnovsko /POZVÁNKY/ - V rámci Maratonu východočeských spisovatelů proběhne Literární večer, během kterého bude předčítat spisovatel Pavel Frydrych. Autor napsal román Poznámky k surrealistickému autoportrétu nebo povídky Zpověď počátku tisíciletí. Akce se uskuteční v Městské knihovně v Týništi nad Orlicí ve čtvrtek 2. listopadu od 17.30 hodin.
Jedenáct minut oblíbeného brazilského spisovatele Paula Coelha předznamenává počet novinek, jež se dnes objevily na pultech knihkupectví. Jedenáct nahrávek atraktivních titulů je součástí Velkého audioknižního čtvrtku, který se koná už potřetí.
Na pultech knihkupectví se dnes v rámci Velkého audioknižního čtvrtku objeví 11 knih, které se nečtou, ale poslouchají. Třetí pokračování akce sloužící k propagaci audioknih se koná po vzoru podobné, která propaguje knihy v klasické podobě a v Česku má již šestiletou tradici. Český trh s audioknihami stále roste a jeho loňský objem se může blížit 100 milionům korun.
Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Městská knihovna v Rychnově nad Kněžnou zve na cestopisnou přednášku s projekcí nazvanou „Od Karibiku k mayským pyramidám (Mexiko, Belize, Guatemala).“ Uskuteční se ve středu od 18 hodin v malém sále Pelclova divadla a svoje nevšední zážitky z cest vám zprostředkují cestovatel a fotograf Pavel Chlum spolu s Petrem Kvardou.
Hradec Králové - V městské knihovně v Hradci Králové se koncem minulého týdne konala za účasti významných hostů velká sláva. Královéhradecká obecně prospěšná společnost Tyflocentrum oslavila 15 let své existence.
Čáslav – „Partnerské vztahy v 19. století“ byl název přednášky populární spisovatelky, lektorky a publicistky Martiny Bittnerové, která se konala v přednáškové místnosti městské knihovny. Akci zorganizovalo Městské muzeum a knihovna Čáslav ve spolupráci s Literárním klubem Dr. Nadi Benešové.
Zruč nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Ve Spolkovém domě ve Zruči nad Sázavou diváci obsadili hlediště a čekali na hosta - amerického spisovatele, unitářského pastora, filosofa, učitele, zpěváka, malíře Roberta Fulghuma, který se do Česka pravidelně vrací.
Karlovy Vary - Každý amatérský autor z České republiky se může zúčastnit literární soutěže, kterou letos už pojedenácté vyhlásila karlovarská krajská knihovna.
Ve čtvrtek 19. října vychází rovnou 16 nových titulů, které představují výběr podzimních hitů. Navíc v Knihkupectví a antikvariát Fryč si pro návštěvníky připravili doprovodný program, který startuje v 18:00 a potrvá až do pozdních nočních hodin.
FOTOGALERIE / „Zatáhli jste si záclony? To je ale skandál… Že záclony nemáte?! Tím hůř pro vás!“ Tak by se ve zkratce dala charakterizovat povídka Karla Čapka „Skandální aféra Josefa Holouška“, jejíž scénické čtení bude mít premiéru ve čtvrtek 19.října v 19 hodin v uherskohradišťské Čajovně Pod kaštany.
Cenu Franze Kafky dnes v Praze převezme kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová. Porota jediné mezinárodní literární ceny udílené v Česku každoročně oceňuje výjimečnou literární tvorbu současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu. Atwoodová patří k nejvíce ceněným spisovatelům současnosti, opakovaně se o ní spekuluje jako o možné laureátce Nobelovy ceny.
Sedlčany /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Americký spisovatel Robert Fulghum (80), milovaný čtenáři na celém světě, představil svou novou knihu Opravář osudů v rámci letošního turné po České republice také na Příbramsku.
Zasloužilý myslivec, rybář, znalec přírody Poodří a Moravského Kravařska. To vše splňuje Štěpán Neuwirth, jeden z našich nejznámějších mysliveckých spisovatelů.
Svitavy – Nová, rozsahem nevelká publikace svitavského rodáka, lékaře a spisovatele Josefa Čápa, provádí čtenáře minulostí města. Cesta je to dlouhá, začíná u samotných počátků města, pokračuje jeho obléháním za třicetileté války, končí světoznámým příběhem svitavského rodáka Oskara Schindlera.