Vrací se Hellboy, jak jsme ho ještě neviděli
Slavného komiksového hrdinu jeho tvůrce Mika Mignola vůbec poprvé propůjčil jiným autorům.
Slavného komiksového hrdinu jeho tvůrce Mika Mignola vůbec poprvé propůjčil jiným autorům.
Police plné knih, na stěnách obrázky a fotografie, v koutě místnosti pohovka, u okna stůl s lavicí a židlemi. Dříve to býval sklep, později v tomhle mrňavém království vymýšlel své scénky, povídky, skeče nebo divadelní hry populární komik Miloslav Šimek. Deník ve speciálu Zlaté rozhovory připomene, jak svou tvorbu Šimek hodnotil v roce 1976 v časopisu Květy.
Aféra přímo skandální má vypuknout v pondělí 4. června v 19 hodin ve dvoře Kafe uprostřed v Uherském Hradišti. Pod hlavičkou umělecké agentury Pierrot se v netradiční, zhruba hodinové, adaptaci povídky Karla Čapka představí herci Jiří Hejcman a Irena a David Vackovi.
Žďár nad Sázavou – Šestero. Tak zní název knihy mladých autorů, loňských absolventů prvního stupně studia literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy (ZUŠ) Františka Drdly ve Žďáře nad Sázavou. Šestice studentů, čtyř dívek a dvou chlapců ve věku od čtrnácti do sedmnácti let, sepsala publikaci jako svoji absolventskou práci. A téma? Mladí autoři se pustili do hororových příběhů.
Na krátko. I tak mohou fungovat rodinné vztahy a sblížení. Vypráví o tom stejnojmenný film Jakuba Šmída, který zítra vstupuje do kin.
Psala se druhá polovina května roku 1859, když se do rodiny úředníka Charlese Doyla narodil malý Arthur. V pořadí druhý potomek z desíti dětí, který měl mimo politických a sportovních vloh i ty literární. Právě díky nim později stvořil Sherlocka Holmese, geniálního detektivního poradce, kterého dnes z knih a filmů zná doslova celý svět.
/ROZHOVOR/ S Lukášem Pavláskem jsme se poprvé potkali na večírku v mém bytě. On se tenkrát divil, že mám málo knih a já zas byla překvapená, že ve skutečnosti není přesně takový, v jaké roli obyčejně vystupuje.
/ROZHOVOR/ S Lukášem Pavláskem jsme se poprvé potkali na večírku v mém bytě. On se tenkrát divil, že mám málo knih a já zas byla překvapená, že ve skutečnosti není přesně takový, v jaké roli obyčejně vystupuje.
Liberec – Návštěvníky autorského čtení vezme na fantastickou cestu od Země přes sluneční soustavu až do dalekých koutů galaxie nebo do časů samotné smrti vesmíru. „Mohou těšit především na ukázky z mé nejnovější knihy, povídkové sbírky Světy za obzorem,“ láká na akci Julie Nováková.
Sokolov – Když jsme si spolu s Jiřím Novákem ze Sokolova povídali naposledy, měl ve svém šuplíčku schovanou slušnou hromádku povídek a mohl se pochlubit tím, že je začal publikovat v prestižním časopise Divoké víno vedle takových osobností, jakými jsou Václav Bárta, Jiří Žáček nebo Karel Sýs.
Třebíč - Ve středu 4. dubna budou známi vítězové knižních cen Magnesia Litera. Jednou z nominovaných je v kategorii Litera pro objev roku třebíčská autorka Vladimíra Valová se svoji prvotinou, sbírkou povídek nazvanou Do vnitrozemí.
Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se vrací o padesát let zpět.
Ústí nad Labem - Zhruba devět měsíců zbývá do premiéry původního nezávislého celovečerního filmu Povídky z městského parku, ke kterému napsal scénář Ústečan Miroslav Rosendorf.
Na letošní Festival spisovatelů Praha přijede skotský spisovatel Irvine Welsh, autor slavného románu Trainspoting. Uvedla to viceprezidentka festivalu Vlasta Brtníková. Autor se na festival vrátí po 15 letech. Festival se uskuteční 2. až 8. října v Senátu, jeho motto letos zní Live Evil (Živé zlo). K tématu se pojí další slavný autor, nositel Pulitzerovy ceny Colson Whitehead, který se zabývá živým zlem páchaným na černých otrocích pracujících na amerických plantážích, doplnila Brtníková.
Liberec – V prosinci loňského roku se na pultech knihkupectví objevila kniha Ve stínu Rudé věže. Autorka Karolina Francová zasadila děj fantasy přímo do Liberce. „Dlouho jsem toužila napsat něco, co by se odehrávalo na Liberecku. Zprostředkovat pocit z toho, jak úžasné lokality tady jsou, a příběhy, které se k nim pojí,“ dodává.
/TRAILER/ Intimní pohled do života teenagerů v pohraničním městě, jejich touze a limitech. O tom je syrový film Nic jako dřív.
Poděbrady /FOTOGALERIE/ – V místním Kulturním a informačním centru byl vyhodnocen letošní ročník literárně výtvarné soutěže s názvem Víte dosti k bezpečnosti.
Přátelství je pouto, které sbližuje i rozděluje, ale vždy zanechává stopy v naší duši, stejně jako láska… A právě o tomto silném poutu je kniha Kamarádi, poslední dílo Vítězslava Bělovského, spisovatele, nakladatele a také novináře (mimo jiné redaktora a editora Ostravského večerníku), který své knihy publikoval pod pseudonymem Václav Chytil.
Martin Pospíšil je literárním fenoménem. Jednoho dne se rozhodl, že by bylo dobré hodit na papír historky ze svého života a po dvou týdnech byl hrubý nástřel sbírky povídek hotov.
Třebíč - Nejstarší žena světa byla z Třebíče. Alespoň v nové knize Milana Krčmáře nazvané Žena z roku 1899 tomu tak je. Ústřední postava knihy je pochopitelně fiktivní, nicméně další osoby, události a místa, ve kterých se příběhy odehrávají, jsou skutečná.
České Budějovice - V rámci projektu Spisovatelé do knihoven jste mohli ve čtvrtek 15. března v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích navštívit autorské čtení Ivany Myškové.
Karlovy Vary - Rekordních 52 amatérských spisovatelů z České republiky se zúčastnilo 11. ročníku Literární soutěže, kterou pořádala Krajská knihovna Karlovy Vary. To byl nejvyšší počet za poslední čtyři roky.
Karlovy Vary - Krajská knihovna Karlovy Vary přichází s novým typem literárního pořadu pro veřejnost. V pobočce v Lidické ulici se bude zhruba čtyřikrát do roka scházet takzvaný Spolek přátel krásné literatury a sladkých koláčů.
Písek - Oáza hororu v poušti nudy je název výstavy obrazů Blanky Dvořákové a akvarelů a komiksů její dcery Mary Infidelious.
Karlovarský kraj – Podporovat místní regionální autory, pozvat čtenáře, aby poznávali krásy Podkrušnohoří s nádechem tajemna, a současně přiblížit německým autorům ty české a naopak. To jsou hlavní cíle projektu Stíny nad Krušnými horami Nadace St. Joachim. I když, jak říká jedna z organizátorek, o knížce by se nemělo mluvit jako o projektu.
Hradec Králové - Spisovatelka Dora Kaprálová v sobotu zavítá do sauny a kulturní osvěžovny Nuuk. Číst bude ze své novely Zimní kniha o lásce, nahlédnout dá i do své nové povídky Ostrovní.
Benešovsko – Kreativní soutěž pro žáky 6. až 9. tříd základních škol z regionu Posázaví a studenty primy až kvarty Gymnázia Benešov vyhlašuje společnost Posázaví. Soutěž se honosí jménem Strážce památek a úkolem soutěžních týmů bude vypátrat zajímavé informace z regionu inspirované historickou událostí. Žáci se ale mohou zaměřit také na přítomnost či budoucnost.
Vodňany - V úterý 27. února uplyne 167 let od narození Františka Heritese. Tento významný vodňanský rodák byl původním povoláním lékárník. Na čas se také stal vodňanským starostou.
Jindřichův Hradec - Ve 2. základní škole v Jindřichově Hradci se sešly děti s rodiči a učiteli v literární kavárně.
Jindřichův Hradec/ROZHOVOR/ - Hradecká rodačka Jitka Ludvíková láká na Zakázané uvolnění.
Plzeň - Karel Klostermann inspirující je název výstavy fotografií, která probíhá ve foyer Polanovy síně Knihovny města Plzně ke 170. výročí spisovatelova narození (13. 2. 1848).
Rychnov nad Kněžnou - Hmyz. Tak se jmenuje nový film surrealistického režiséra Jana Švankmajera. Rychnovské kino ho uvede v úterý od 19.30 hodin.
Kašperské Hory – Vzpomínce na spisovatele Karla Klostermanna, který se narodil 13. února před 170 lety, patřil páteční večer v kašperskohorském kině.
Strakonice - V prostorách Státního okresního archivu ve Strakonicích byla 13. února 2018 zahájena výstava o životě a díle slavného šumavského spisovatele Karla Klostermanna a potrvá do 23.března 2018.
Praha/Plzeň – Pražské Divadlo Palace uvedlo před pár dny premiéru slavné komedie Pension pro svobodné pány.
Český Krumlov – Jeden úspěch za druhým sklízí na poli hudby jedenáctiletá Kamila Máčová z Českého Krumlova. Tím nejnovějším je vítězství v celostátní soutěži Zlatá Struna v Plzni v kategorii do 14 let, kde soutěžila s písněmi Piráti od Zuzany Navarové a se slovenskou lidovkou To ta Helpa.
Písek – Šavlemi a šampaňským pokřtili členové Četnické pátrací stanice Praha v knihkupectví Elim novou knihu krimi povídek Ladislava Berana nazvanou Rakev bez nebožtíka, kterou vydalo brněnské nakladatelství MOBA. Jde celkověo pětatřicátou knihu tohoto píseckého spisovatele a emeritního kriminalisty. Většina z nich jsou detektivky.
Národní galerie v Praze vydala knihu o historii vzácného anatolského koberce, který proslavil Karel Čapek ve své povídce Čintamani a ptáci. Galerie o tom informovala v tiskové zprávě. Orientální koberec se vzorem ptáků má ve své sbírce od roku 2014, kdy jej ze soukromého majetku koupila za 1.125 milionu korun.
Pelhřimov – Divadlo Lubomíra Lipského v Pelhřimově ožije první únorový den hudbou a humorem Ivana Mládka a jeho Banjo Bandu. Mládek v Pelhřimově vystoupí po dlouhé době, dle pořadatelů možná poprvé.
České Budějovice - Vrchní zemský rabín Karol Sidon přijel v pátek 25. ledna do Českých Budějovic. V českobudějovické Jihočeské vědecké knihovně na Lidické třídě se představil čtenářům v rámci celorepublikové akce Spisovatelé do knihoven, v níž čte deset autorů své texty v deseti knihovnách.
Nymbursko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu.
V pondělí zemřela americká autorka science fiction a fantasy románů Ursula Le Guinová. Spisovatelka zemřela v 88 letech ve svém domě v Portlandu v Oregonu v USA.
Plzeň – Už tento týden chystá pražské Divadlo Palace premiéru slavné komedie Penzion pro svobodné pány.
Žatec - První z povídek se týká série požárů v 18. století a druhá tzv. Vítězného února v roce 1948.
ROZHOVOR/ - Mystika, tajemno a s tím na Slovácku spojené žítkovské bohyně. Témata, které v poslední době táhnou čtenáře. Novou možností, jak si rozšířit znalosti o tomto fenoménu, nabízí knížka Vlastimila Hely, která vyšla na konci roku 2017. Tajemství bohyní na Žítkové se na celou věc dívá skrze trochu jinou optiku, jsou to hlavně oči faráře Josefa Hofera.
Omezení provozu ve Vozovně Hloubětín kvůli závadám na střeše objektu se od pondělí 15. ledna rozšíří. Provoz se zastaví v hale určené k stání tramvají.
Planá nad Lužnicí – Scénárista Jana Míka (mj. TV seriál Život na zámku) neměl až do sobotního večera tušení, co jeho dcera Naďa kuje za pikle.
Vodňany /ROZHOVOR/ – Literární nadání se u známého českého spisovatele Jana Bauera projevilo už při studiích na gymnáziu (1963). Tenkrát začal psát milostnou poezii.
Táborsko - Přinášíme přehled akcí, které můžete v neděli navštívit na Táborsku.
Planá nad Lužnicí - Divadlo na Pláni připravilo na neděli od 19 hodin první scénické čtení z volného cyklu Čtení na pláni.