Chanovice – Obec Chanovice se nachází necelých třicet kilometrů severozápadně od Strakonic v okrese Klatovy. Na první pohled malá víska, o které se začalo psát poprvé už v roce 1352, má ale turistům co nabídnout.
Prostějov – Rozměrný obraz někdejších domů v zaniklé židovské čtvrti namalovaný na městských hradbách ve Školní ulici se ve středu jednu hodinu po poledni odkryl veřejnosti. Na svět jej uvedlo čtení povídky z knížky židovského humoristy Vojtěcha Rakouse doprovázené zvukem houslí a prokládané vyprávěním vtipných historek s židovskou tematikou.
Praha - V pražské Leica Gallery nyní vystavuje dvanáct fotografů. Expozice je nazvaná Neúprosné světlo. Sociální fotografie v meziválečném Československu potrvá do 28. října.
Příchvoj – V pátek 28. září na svatého Václava zveme cyklisty, turisty a příznivce projektu Stezky Mrlina na sraz na vrchu Čakan a následné setkání u pramene Mrliny v obci Příchvoj u Markvartic.
Milavče – Velice netradičně, a to v sobotu 29. září čtvrt hodiny po poledni, představí v kulturním domě milavečtí divadelní ochotníci svoji nově nastudovanou hru.
Jihlava – Příznivci literatury, zvláště pak té regionální, mají ve čtvrtek vpodvečer příležitost k vzácnému setkání s jedním z jihlavských spisovatelů.
Blansko – Příznivci opery na Blanensku mohou jásat. Pokud chtějí zhlédnout představení z proslulé Pařížské opery, stačí, když devatenáctého září navštíví blanenské kino. Přímý přenos představení Hoffmanovy povídky zařídilo vedení kina prostřednictvím projektu Živě.
České Budějovice /ROZHOVOR/ - Legendární folkový písničkář, autor Komety nebo Darmoděje, představil posluchačům v Českých Budějovicích nové CD Tak mě tu máš.
Praha – Tajemství prázdného domu v Nekázance 18 poprvé před diváky projektu Příliš tichý nos odhalí Lucie Trmíková, Petra Lustigová, David Prachař a Tomáš Matonoha již příští týden 4. září. Za představením inspirovaným povídkami Franze Kafky stojí scenárista Egon Tobiáš a režisér Jan Nebeský. Projekt vzniká na pozvání Pražského Quadriennale.
Ostrava – Jako hororovou povídku pojal své přiznání šedesátiletý Jiří Hájek z Ostravy, který se od pondělí před Krajským soudem v Ostravě zodpovídá z vraždy dlouholetého kamaráda (67 let).
Prachatice /FOTOGALERIE/ - Ke 105. výročí narození spisovatele a vedoucího legendárního skautského oddílu Hochů od Bobří řeky připravilo Prachatické muzeum unikátní výstavu. Má název Jaroslav Foglar a Prachatice a zachycuje spisovatelův vztah k jižním Čechám. Organizátoři zkompletovali dosud nepublikovanou Foglarovu korespondenci s mládežnickými kluby z celého jihu.
Praha /RECENZE, VIDEO/ - Jako na jiné planetě. Tak si připadají někteří hrdinové povídkového filmu 7 dní v Havaně, který je od konce týdne v kinech. V povídkovém filmu 7 dní v Havaně předkládá sedm režisérů svůj pohled na kubánskou metropoli. Zahrál si v něm i Emir Kusturica…
Český Krumlov – Když se řekne Lakomá Barka, vzpomene si většina lidí na povídku Jana Wericha. Stejně tak ale zahoří srdce všech folkařů a milovníků pěkných písniček. Lakomá Barka je totiž také název oblíbené dívčí folkové skupiny z Českého Krumlova. A právě ta letos slaví patnácté narozeniny. Na otázky odpovídaly zakladatelky kapely Lucie Roubínová (kytara, zpěv) a Lucie Sirová (housle, zpěv).
Praha /ROZHOVOR/ - Malé kotě, Dobře placená procházka, divadlo Semafor, Honky tonky blues, Člověk z půdy… Pokračovat bychom mohli do aleluja. Pojmů, které charakterizují zakladatele Semaforu Jiřího Šlitra, bychom se nejspíš nedopočítali. Ne každý ale ví, že jedním z nich je také kreslení. Právě na tuto činnost, která byla vedle mnoha dalších součástí Šlitrova života, upomíná výstava v pražské Galerii 2g Výtoň.
Varnsdorf - Ve varnsdorfské knihovně již třetí rok funguje Kontaktní místo pro Lužici. K jeho četným aktivitám patří péče o specializované oddělení, ve kterém naleznete knihy a zvukové nosiče z produkce lužickosrbských spisovatelů a hudebníků. K soustavné práci tohoto oddělení patří rovněž pravidelné doplňování knižních novinek.
Chotěboř - Ignát Herrmann (1854 – 1935), rodák z Chotěboře, se zapsal do české historie jako humorista a autor fejetonů, povídek a románů. Svá díla podepisoval pseudonymem Vojta Machatý, Švanda nebo Ypsilon.
Plzeň – Středisko západočeských spisovatelů vyhlásilo spolu s Deníkem před prázdninami literární soutěž s názvem Dopište Václava Grubera. Úkolem soutěžících bylo dokončit povídku, jejíž začátek byl otištěn v našem listu.
Praha - Lukáš Pavlásek, Miloš Knor, Tomáš Matonoha, Miluše Bittnerová či Stanislav Motl - to jsou jen některé z mnoha tváří, které se budou od podzimu objevovat na obrazovkách České televize.
Ostrava - Příjemným doplněním programu letního projektu ShakespearOFF by se mělo stát pouliční komediální představení nazvané Dva pod balkónem ve Veroně aneb Cyrano, Hamlet a Julie.
Olomouc, Praha /ROZHOVOR/ - Zblázní-li se muž do ženy či naopak, je to příroda. Podmaní-li si vás ale knížka, těžko to bude jen zdařilou obálkou nebo faktem, že vyšla na „hezky jemném papíře". To nestačí. Po přečtení příběhů Moniky Petrlové, knížky „Hafni! a jiné povídky" (JaS, Praha 2011), jsem dostal velkou chuť si s ní o těch dvanácti povídkách i popovídat. V duchu jsem si ji představoval, o kus dál jsem byl, když zazněl v telefonu její příjemný hlas. Ale je až z Olomouce, tedy náš rozhovor se bohužel nakonec odehrál pouze po internetu.
Olomouc, Praha - Zblázní-li se muž do ženy či naopak, je to příroda. Podmaní-li si vás ale knížka, těžko to bude jen zdařilou obálkou nebo faktem, že vyšla na „hezky jemném papíře". To nestačí.
Severní Čechy - Ještědské hory jsou cílem statisíců návštěvníků nejen z Čech, ale z celého světa. Láká je Ještěd se svou neobvyklou moderní architekturou, ale málokdo ví, že hory proslavila především vedle svaté Zdislavy, baronky von Herzogenberg, především spisovatelka devatenáctého století Karolina Světlá.
Brno - Básně, povídky, pohádky, ale i divadelní hry. Tvorba literátů, kteří do konce července zavítají na brněnskou část festivalu Měsíc autorského čtení, je různorodá. A stejně pestrý je i výčet hostů. Nechybí Arnošt Goldflam, Karel Steigerwald či dvojice Mašínová-Kohout.
Svitavy - Přinášíme další díl seriálu Svitavského deníku Literární toulky. Představíme několik míst svitavského okresu, která jsou spjata s osobnostmi české literatury a literárními díly.
Lešná – Pracovníci zámku v Lešné u Valašského Meziříčí přišli s nápadem, jak do historického sídla přilákat více návštěvníků. Nastudovali divadelní hru na motivy detektivní povídky Agathy Christie.
Praha, Ústí nad Labem – Bez knížky na dovolenou? Tak to ani náhodou! A pokud si budete „muset" vařit sami, třeba oceníte i Příručku jadranské snoubenky. Dovolená je ideální čas ulehnout s knihou. Dobrá kniha je zkrátka dobrý přítel! Nezklame. Peníze si od vás nepůjčuje, tedy ho nemůžete ztratit. A když už do ní investujete, pobaví.
Jižní Čechy /RECENZE/ - Jihočeský spisovatel Jiří Hájíček zachytil ve svém novém románu drama zaniklé krajiny a jejích obyvatel. "Věci, které zapomněli nebo opustili bývalí obyvatelé ve světnicích, na dvorech a v zahradách – hrnce, staré střevíce a dětské hračky – potulují se bez cíle po bludných drahách a nabývají nelidských podob, přizpůsobujíce se obraznosti vodního světa. A skoro na konci, tam, kde se údolí uzavírá, trčí z vody kostel. Rybkám se tu líbí, procházejí se okolo svatostánku a diví se, jak se tam vzal ten malý domeček." Zmíněná slova nepatří autorovi románu Rybí krev Jiřímu Hájíčkovi, nýbrž Janu Čepovi. Ten ve své povídce Zatopená ves v souboru Modrá a zlatá z roku 1938 tematizoval poslední dny vesnice „starý Doupov", jež byla zatopena v letech 1934–38 kvůli stavbě Vranovské přehrady na Dyji.