Praha /ROZHOVOR/ – Scenárista hořké komedie Občanský průkaz, která má za sebou (téměř) první víkend v kinech, je nositelem hned dvou Českých lvů, za filmy Musíme si pomáhat a Horem pádem. Oba režíroval Jan Hřebejk, Jarchovského souputník a spolužák už na gymnáziu. Jejich spolupráce neustále pokračuje, právě připravují původní drama ze současnosti Nevinnost, jejich desátý společný film. Občanský průkaz vznikl na motivy literární předlohy Petra Šabacha, dalšího „parťáka“, jehož knížky tvůrčí tandem Jarchovský – Hřebejk často využívá. A konečně režisér, Ondřej Trojan, je také dlouholetým kamarádem a spolupracovníkem: Jako svůj druhý scénář napsal Jarchovský (spolu s Hřebečkem) generační filmovou komedii Pějme píseň dohola. Tu natočil v roce 1990 jako svůj režijní debut jejich spolužák z FAMU, nikdo jiný než režisér Občanského průkazu, Ondřej Trojan… Pro Trojana Jarchovský také zpracoval adaptaci souboru povídek Květy Legátové Želary. Trojan ostatně „pro změnu“ většinu filmů Jarchovského a Hřebejka produkoval, zkrátka, je to pořád ta samá parta.
Liberec – „Nejsem právě vizuální typ. Když mě moje žena uviděla poprvé, prohlásila, že by si se mnou nechtěla ani dopisovat. Což se jí splnilo, protože, když jsem se k ní nastěhoval s kufrem, neměla to už zapotřebí.“
Liberec –/Z REGIONU/ „Nejsem právě vizuální typ. Když mě moje žena uviděla poprvé, prohlásila, že by si se mnou nechtěla ani dopisovat. Což se jí splnilo, protože když jsem se k ní nastěhoval s kufrem, neměla to už zapotřebí.“
Hustopeče - Když se něco zhóvěří. Tak se jmenuje povídka od Václava Fialy z Velkých Němčic, která si ve druhém ročníku literární soutěže Hustopečské brko odnesla zasloužené prvenství.
Opava /ROZHOVOR/ - Mladá sympatická umělkyně Gabriela Vašková je muzikantkou a tvůrkyní hudebních projektů jako např. Electrica Lady. Zejména ale také spisovatelkou povídek, básní i reportáží, cestovatelkou a člověkem, který v sobě neutají jiskrnost života.
Orlickoústecko - Vydavatelství Oftis v Ústí nad Orlicí vyslalo ke čtenářům jako svoji 289. publikaci knížku nevelkou rozsahem (143 str.) pod názvem Vynikajících vzorů není nikdy dost.
Česká Třebová /OD ČTENÁŘE/ - Českotřebovského výtvarníka a malíře Jarka Bittla znají Třebováci především z jeho maleb a grafik, které se již staly neodlučitelnou ozdobou výtvarných Salonů a soukromých sbírek.
Opava, Ostrava - Knižní bestseller Dědictví spisovatelky Evy Tvrdé vyjde na počátku října už potřetí. Strhující příběh Agnes, nejslavnější hrdinky z knih autorky a jejích vrstevnic vychází znovu, již ve třetím, upraveném a rozšířeném vydání. Do tisku ho připravilo nakladatelství Littera Silesia.
Rakovník - Poprvé, tedy před lety, se zdálo, že jde o ojedinělou poetickou erupci, jenomže ta se záhy proměnila v pravidelný gejzír poezie, mistrovských fejetonů, písní.
Olomouc /RECENZE/ – Předpremiéru dlouho očekávaného filmu Martina Müllera Bloudím, v jehož hlavní roli se představí město Olomouc, si v pátek v kině Metropol nenechala ujít velká spousta diváků.
Olomouc - Zaplněné bylo ve středu večer malé knihkupectví Jaroslav Vacl v Olomouci. Konal se tam křest nového knihy Davida Hrbka Dvacet zářících drahokamů.
Praha /ROZHOVOR S REŽISÉREM KREJČÍKEM/ – Touha po penězích je věčná. Člověk je pro ně v mnoha případech schopen udělat jakoukoli hanebnost, aby se pak jejich prostřednictvím pokusil dosáhnout svého. Dokladem toho je i nový snímek dvaadevadesátiletého režiséra Jiřího Krejčíka Osudové peníze, situovaný do časů první republiky, který nestor českého filmu natočil podle povídky Karla Čapka. Česká televize jej divákům nabídne v neděli v hlavním vysílacím čase.
Ústí nad Labem - Nejzajímavější událostí minulého týdne je bezesporu napínání lana mezi Větruší a Forem. Sice to netrvalo nějak dlouho, po nějaké čtvrthodince bylo, jak se říká, posekáno, ale rozhodně tuto práci nemůže dělat každý Honza.
České Budějovice /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ - Spisovatel, novinář a senátor Jaromír Štětina vydal dvě nové knihy - Gravitace a Brutalita moci. Jaromír Štětina se ve své nové knížce povídek nazvané Gravitace vrací do kraje svého dětství, do česko–německého pohraničí. Letos zároveň vychází i knižní rozhovor Brutalita moci, který s ním vedla jeho asistentka v senátu Pavla Hájková. O knihách, o tom, jak se dívá na poválečnou minulost, ale také o dosud nevyrovnaném účtu s komunistickou stranou hovoří v našem rozhovoru.
Strážnice – Zpracování ovoce a kukuřice. Témata, kterým se věnuje letošní Podzim na dědině. Tradiční akce, kterou pořádá Národní ústav lidové kultury, začíná ve čtvrtek třiadvacátého září v areálu jihovýchodní Moravy ve Strážnici. Akce potvrá až do soboty.
Opava – Program EKG – O lásce a intelektuálkách je zbrusu novým literárně–hudebním pořadem. Stal se projektem volně navazujícím na úspěšný kabaret Monoskop. Je také největší českou scénou zaměřující se na tzv. živou literaturu. Jeho základy vystavěli Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský.
Jindřichův Hradec – Novinkou poměrně mladého jindřichohradeckého nakladatelství Jana Medka je Sborník autorů Epiky 2010. Texty v knize, které napsali začínající autoři, doplnil známý fotograf Antonín Špát, jehož fotografie mohou mnozí znát z různých galerií.
Třinec – Děti hospitalizované v Nemocnici Třinec se každý čtvrtek těší na zajímavé odpoledne. Přicházejí za nimi totiž členové klubu Knihomolík z třinecké knihovny a čtou jim pohádky, povídky a příběhy. Nemocné děti tak na chvíli zapomenou na své starosti a bolístky a mohou se ponořit do světa fantazie.
Fejeton - Tak jsme se konečně dočkali. Je tady 15. září a s ním i den oslav 120. narozenin Agathy Christie. Asi se nenajde nikdo, kdo by si nepřečetl nějakou její knihu nebo neviděl filmové zpracování.
Uherské Hradiště – K pořádání ojedinělé výstavy, která v uherskohradišťské Galerii Slováckého muzea od začátku listopadu do půlky ledna představí výtvarné dílo Josefa Lady, může přispět i široká veřejnost.
Stříbro – První cenu v literární soutěži Zlatá zebra vyhrál stříbrský autor Jan Vavřička. Ocenění převzal na mezinárodním setkání příznivců žánru sci-fi a fantasy Tricon v Českém Těšíně.
Brno /INFOGRAFIKA/ – Antickou klasiku, současnou rakouskou komedii, světový muzikálový hit, adaptaci Čapkových povídek i autorský šansonový kabaret. Tyto a další tituly připravila pro letošní sezonu tři brněnská divadla, která představujeme ve druhé části tematického seriálu Deníku Rovnost.
Praha – Zatímco dámy mají na Nově svůj Dokonalý svět, pánové se zase mohou každé pondělí večer bavit při sledování seriálu Okresní přebor. Jeho prostřednictvím dostanou možnost nahlédnout do zákulisí průměrného fotbalového oddílu v malé průměrné vesnici s jedním krámem, jednou knihovnou a jednou hospodou.
Milovala les, ráda objímala kmeny stromů a čerpala z nich sílu. Tu pozitivní energii potřebovala jako sůl k životu, protože měla soukromou ordinaci, kde to každý den vřelo jako ve včelím úlu. Léčila narušenou lidskou psychiku, pacientům předepisovala léky a oni k ní docházeli na pravidelné terapie. Vyslechla stovky příběhů, nářků, nadávek, sebezničujících nahlas vyslovených pocitů a někdy to bylo i pro ni samotnou traumatizující.
Brno /ROZHOVOR/ - Psaní se začal věnovat už při studiích na brněnském Gymnáziu Křenová. Napsal několik básní, povídek i textů k písním. Poté však vystudoval obor technická kybernetika. K psaní se až vrátil nyní. V srpnu pětapadesátiletému brněnskému rodákovi Stanislavu Češkovi vyšel v nakladatelství Moba detektivní román Starožitná smrt.
Žďársko – O publikace namluvené na kompaktních discích, kterými ve svém knihovnickém fondu disponují některé z knihoven v okrese, je mezi půjčujícími velký zájem. Ovšem nejen mezi lidmi nevidomými a slabozrakými.
Fejeton - Budu mít brzy pětasedmdesát. Proto mohu pojednat o daném problému s humorem sobě nevlastním. V Brně jezdím tramvají a autobusem a trolejbusem zdarma. Je to takový věkový bonus. Ke vzteku ale je, že pár metrů od Brna, za cestu do vesnice, která padesát let oplývala MHD, platím po tak zvaném integrování dopravního systému měsíčně dvě stě čtyřicet korun.
Vyrůstal ve smečce, kde vlčí silou vládl otec a matka s neuvěřitelným čichem na lidi mu vždy stála oddaně po boku. Byl jedináček a veškerá pozornost směřovala na jeho chundelatou hlavu. Když byl mrňousek, tak ho často lidé po ní hladili a blahořečili mu, jak je krásný a roztomilý.
Hodonice /VESNIČKY A MĚSTA/ - Jedna z největších vesnic na Znojemsku nabízí množství zábavy. Za posledních dvacet let vzrostl v Hodonicích počet obyvatel o třetinu.
Když mu bylo pět let stal se svědkem okamžiku, kdy se do pastičky ve sklepě chytla myš. Při pohledu na toho umírajícího hlodavce mu celým tělem projel mrazivě příjemný pocit. Nemohl na ten zážitek zapomenout, a přestože byl ještě dítě, přehrával si ho v hlavě jako nejoblíbenější filmovou pohádku před spaním. Brzy se naučil rybařit a nejraději chytal v zakázaných vodách. Se slastí sobě vlastní si vychutnával to zakázané ovoce, které tolik zbožňoval. Medově se na jeho mlsně lačném jazyku rozplývalo a to tuze rád.
Východní Čechy – Spisovatel Alois Jirásek se narodil 23. srpna l851 v Hronově. Navštěvoval broumovské klášterní gymnázium, Vyšší gym〜názium absolvoval v Hradci Králové.