Slezská nemocnice v Opavě v letošním roce opět připravila ve spolupráci se Slezskou univerzitou akci Den zdraví a prevence pro širokou veřejnost s cílem podpořit zdraví a prevenci u lidí z Opavy a okolí. Návštěvníkům bylo k dispozici třináct stanovišť, na kterých si mohli nechat otestovat své zdraví nebo se dozvědět zajímavosti z různých oblastí zdraví. V letošním roce SNO navštívilo více než 1300 zájemců, což bylo mnohem více než v předešlém roce.
Výskyt zhoubných nádorů kůže stále stoupá. Klíčové je včasné odhalení problému. Poliklinika AGEL Olomouc, bývalá železniční poliklinika u hlavního vlakového nádraží, pořádá už v pondělí 14. dubna speciální preventivní akci zaměřenou právě na včasné odhalení a prevenci rakoviny kůže – Den prevence melanomu. Určena je pro širokou veřejnost a nabídne mimo jiné bezplatné vyšetření kožních znamének odborníky a poradenství pro prevenci kožních nádorů.
Jaro je ideálním obdobím pro začátek běžeckého tréninku. Příroda se probouzí, teploty jsou příjemné, a to vše láká k tomu, abychom po zimě vyběhli ven a udělali něco pro své zdraví.
Na tento post hejtmanství vyhlásí výběrové řízení. Pracovník bude zaměstnancem Krajského úřadu Karlovarského kraje. Jeho prioritou bude spolupráce s expertní pracovní skupinou pro zdraví, s krajskou nemocnicí a dalšími zdravotnickými zařízeními v kraji, ale také s lékařskými fakultami. Kraj také na 24. dubna připravuje pro občany Den pro zdraví.
Karlovarský kraj vytvoří funkci koordinátora prevence zdraví. Měl by propojit nejrůznější aktivity v oblasti zdraví a jeho prevence a přispět k jejich propagaci a častějšímu využívání. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmanky pro zdravotnictví Petr Kubis (ANO).
Slezská nemocnice v Opavě i v letošním roce opět připravuje ve spolupráci se Slezskou univerzitou akci, která je určena na podporu zdraví a prevence. Uskuteční se v pondělí 7. dubna od 9 do 16 hodin v OC Breda v prostoru univerzitního centra UniPoint (1. patro).
Dvoulitrová pet lahev naplněná použitými injekčními stříkačkami, nalezená tento týden v parku pod Hlávkovou základní školou, vzbudila vlnu nevole i obav veřejnosti. Kontroverzní obsah našli pracovníci Ašských služeb. Jeden z nich sdílel fotografii nálezu na sociálních sítích. Chebský deník oslovil k situaci jak městskou policii, tak organizaci KOTEC, která v regionu pracuje s uživateli návykových látek.
Policisté z oddělení prevence Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje ve spolupráci s městem Kopřivnice připravili pro místní seniory speciální setkání zaměřené na prevenci kriminality.
Podle právničky a koordinátorky IT projektů Kláry Jirákové pracují experti na tom, aby si na základě nařízení EHDS jednotlivé evropské státy v budoucnu předávaly data srozumitelně. Tedy aby jim rozuměl jakýkoli zdravotník. V Česku se podle ní už mnohé daří, důležité je ale dopilovat to, aby se pacient postupně opravdu dostal k veškeré své zdravotnické dokumentaci.
Sušené plody kustovnice čínské, známé také jako goji, vypadají jako malé svrasklé šípky nebo červené rozinky. Jsou k dostání i v českých obchodech. Mnoho lidí však neví, jaký zdravotní potenciál se v nich skrývá. Goji je považována za rostlinu dlouhověkosti. Živiny, které obsahuje, mají mimo jiné vliv na zdraví očí, jater a srdce. Skvělé jsou i pro zlepšení imunity či podporu plodnosti, pomáhají při cukrovce a s hubnutím.
/VIDEO/ Jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Zodpovídají za odstraňování toxických odpadních látek z krve, udržují vyrovnanou koncentraci minerálů a stálou kyselost vnitřního prostředí, redukují objem vody v organismu a produkují celou řadu hormonů. Toto vše mají v našem těle na starosti ledviny, jejichž správné fungování je nezbytné pro udržení celkového zdraví a pohody. Zvýšit povědomí o důležitosti těchto orgánů a upozornit na prevenci jejich onemocnění se snaží Světový den ledvin, který se každoročně slaví druhý čtvrtek v březnu. V tento den, který letos připadá na 13. března, se po celé republice otevřou dveře nefrologických ambulancí sítě B. Braun Avitum, kde se mohou lidé nechat zdarma vyšetřit.
Život není fér. Po smrti Lenky zbyla díra v srdci mnoha lidem, ale hlavně jejím třem dcerám, které vychovávala jako matka samoživitelka. Zůstaly bez mámy, bez jakékoli opory, v domě s hypotékou a s obavami, co s nimi bude dál. Dívky mají strach, aby nepřišly o střechu nad hlavou. Není nikdo, kdo by je vzal pod svá křídla a ujistil je, že vše bude v pořádku. Lidé osiřelým sestrám přispívají ve veřejné sbírce.
Škole, která tvrdí, že u nich šikana není, a proto nepotřebují budovat školní systém prevence, se obloukem vyhněte, říká Milan Kotík z Kladna, který se již více 20 let zabývá podporou škol v programu Minimalizace šikany. On sám má se šikanou osobní zkušenost, v dětství byl její obětí, ale i útočníkem. A tak dobře ví, jak pomoci obětem, agresorům i školám.
Besedy, programy, semináře, školní metodici prevence, ale třeba i tak trochu jiné třídnické hodiny. Základní školy na Ústecku všemožnými způsoby bojují s jakýmikoliv prvky šikany, kterou podle České školní inspekce řeší zhruba 57 procent základních a 63 procent středních škol. Jak konkrétně proti šikaně zasahují školy na Ústecku?
Odbor veřejného zdravotnictví ve Freyungu-Grafenau, okresní pracovní skupina pro závislosti a Centrum pro prevence a Centrum podpory zdraví (ZPG) zvou na interaktivní výstavu „Zábava bez tečky a kómatu“.
Preventivní prohlídky by bylo dobré posílit o echokardiografii, což je ultrazvukové vyšetření srdce. V rozhovoru pro Deník.cz to říká kardiolog a předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. „Jiným způsobem se totiž neodhalí srdeční vady,“ poznamenává.
Rok od roku umírá víc lidí na onemocnění spojená se srdcem a cévami. Mají srdeční zástavu, infarkt nebo mrtvici. Loni jich v Česku tímto způsobem zemřelo kolem čtyřiceti tisíc. Odborníci proto na následujících deset let vypracovali kardiovaskulární plán, který má posílit prevenci i dostupnost péče. Se srdečními potížemi se totiž potýkají i lidé pod padesát let.
Kariéru slovenské reprezentantky Natálie Martiškové zastavilo v loňském roce nádorové onemocnění štítné žlázy. Musela přestat s basketbalem, nemohla nastoupit na domluvené angažmá do Hradce Králové, čekala ji operace. Pětadvacetiletá hráčka však zůstala silná a nejtěžší životní zápas vyhrála. Od ledna je zpátky na hřišti.
Šikana na školách zůstává palčivým problémem, který může mít vážné dopady na psychické zdraví dětí. Příběh dívky z České Lípy, která čelila šikaně už na prvním stupni, odhaluje, jak důležitá je včasná reakce školy a spolupráce s rodiči. Odborníci varují před bagatelizací problému a zdůrazňují význam prevence a otevřené komunikace.
Jak se bezpečně pohybovat na internetu? Právě této otázce se při svých preventivních akcích celý únor intenzivně věnovali policisté na Strakonicku. Druhý měsíc roku, během kterého stihli navštívit desítky žáků základních škol, si nevybrali náhodou - 11. února si každoročně připomínáme Den bezpečnějšího internetu.
/ROZHOVOR/ Celou Českou republikou otřásl případ šikany dívky v Hodoníně. Školní psycholog Petr Volf, který působí na několika mělnických školách, se dosud s ničím podobným nesetkal. Problémem obecně je podle něho kyberšikana. Bohužel mají školy omezené možnosti, jak některé případy řešit.
SK Slavia Praha se v únoru opět aktivně zapojí do boje proti rakovině. V rámci nedělního utkání proti Baníku Ostrava budou mít fanoušci možnost absolvovat preventivní vyšetření přímo ve fanzoně u stadionu a podpořit boj proti rakovině zakoupením speciální edice oblečení od FxCK CANCER.
Něco na Tebe leze? Hned si vezmi céčko! Většina lidí by ani nespočítala, kolikrát v životě už tuto radu slyšela. Vitamin C lidé užívají preventivně na posílení imunity. A když přichází nachlazení či chřipka, okamžitě po něm sahají, aby se nemoc takzvaně nerozjela. Má ale užívání vitaminu C ve formě doplňků stravy opravdu smysl? Nebo je to jen babská rada, která nefunguje? Zjišťovali jsme, zda a kdy je vitamin C z doplňků stravy pro imunitu skutečně důležitý.
Každý rok si 4. února připomínáme Světový den boje proti rakovině, jehož cílem je zvýšit povědomí o prevenci, včasné diagnostice a možnostech léčby nádorových onemocnění. Nemocnice Třinec se aktivně zapojuje do tohoto úsilí a dlouhodobě podporuje jak pacienty, tak širokou veřejnost v boji proti rakovině.
Podle průzkumů a závěrů odborníků čelí učitelé na školách vzrůstající agresi žáků a také následkům jejich psychické lability. A po nedávných incidentech na Slovensku i Černošicích nebo Hodoníně se cítí zase o něco méně v bezpečí. A také bez podpory. Řada z nich se bojí o svoje fyzické i duševní zdraví, mají navíc pocit, že jsou na všechno sami a úřady i zákon jsou na vzrůstající násilnický trend krátké. Ministerstvo školství připravilo pro školy nové metodiky a podpůrné programy. Odbory chtějí připomenout návrhy, které by mohly posílit důležitost i ochranu učitelů před zákonem, v minulosti ale opakovaně narazily u politiků do zdi.
Více informací o souvislostech možného plánování útoku na základní škole v Hodoníně požaduje část opozičních zastupitelů. S otázkami se chtějí obrátit na vedení radnice. Jak už Deník psal, žák měl zamýšlet útok nožem na jednu z učitelek. Zástupci opozice se vyjadřují zejména k chybějícím informacím o tom, co se stalo, a zda se v prevenci dělá maximum. Případ aktuálně prošetřuje policie.
Česká republika dlouhodobě patří mezi země s nejvyšší spotřebou alkoholu na světě. Proč jsme stále mezi největšími konzumenty a jaký vliv to má na naši společnost, zejména na mladé? O vztahu k alkoholu a významu prevence typu Suchej únor či Nechmel děti hovořil Deník s adiktoložkou Adélou Zeninou. „V Česku je bohužel velká nevole vůči kritice alkoholu. Kdyby někdo řekl, že kokain je špatný, většina společnosti by souhlasila. Ale u alkoholu je to jiné, lidé nechtějí, aby se jim na něj sahalo, zejména na pivo,“ říká odbornice.
Středočeský kraj pošle na realizaci a provoz kontaktních míst POSEZ na rok 2025 dotaci v celkové výši 3,2 milionu korun. Ve Středočeském kraji je v současnosti provozováno sedm kontaktních míst. Od 1. února přibude další. Otevřeno bude v Kolíně.
Pondělní nezdařená střelba sedmáka na učitelku matematiky na Českobudějovicku, podezření na žáka se střelnou zbraní v jedné ze středních škol v Praze. Nebo jen pár dnů stará tragédie na střední škole ve slovenské Spišské Staré Vsi ukazují na zásadní problém, kterému musí školy čelit.
K mimořádné události v Rudolfově na Českobudějovicku, kde měl žák druhého stupně přinést zbraň a napadnout pedagožku, podal svůj odborný pohled i ředitel Dětské psychiatrické nemocnice v Opařanech na Táborsku, renomovaný dětský psychiatr Michal Goetz.
Řadě amatérských fotbalistů právě v těchto dnech začíná zimní příprava na jarní část sezony. Na rozdíl od profesionálů jdou zpravidla na věc po dlouhé pauze. Co udělat, aby zahájení zimního drilu bylo co nejpříjemnější? Jak se vyhnout případným zraněním? Několik tipů dává k dobrému expert Deníku Petr Loos, který ochutnal profesionální i amatérský fotbal.
Virtuální realitu či hry, díky kterým si zájemci vyzkouší záchranu života a řeší i další krizové situace, nabízí preventivní středisko v Karlštejně, které nově otevřela Policie ČR. Jde o první zařízení svého druhu v republice, které pomocí moderních technologií přináší programy zaměřené na prevenci kriminality, rizikového chování a závislostí.
Krajská zdravotní uspěla se svou žádostí o finanční podporu na zlepšení technologického vybavení gastroenterologického oddělení v ústecké Masarykově nemocnici. Přes dva miliony korun pošle EU na prevenci kolorektální rakoviny, díky podpoře se i zkrátí čekacích doba na vyšetření kolonoskopií. Cílem projektu je zlepšení časného záchytu nádorů.
Necelý rok po útoku na Filozofické fakultě UK se Deník zeptal pěti pražských univerzit na nově zavedená bezpečnostní opatření. Zástupci univerzit zmiňují důraz na prevenci a nácvik krizových situací. Opatření nastínili, ale konkrétnosti z opatrnosti tají.
Letošní 28. ročník celonárodní sbírky Český den proti rakovině vynesl ke konci listopadu rekordních 25,45 milionu korun, loni to bylo za celý rok 21,44 milionu korun. Vyplývá z tiskové zprávy pořadatelů Ligy proti rakovině a webu sbírky. Tisíce dobrovolníků chodily v ulicích měst na Český den proti rakovině v polovině května a nabízely lidem tradiční žlutou květinu měsíčku lékařského a informační letáček o prevenci. Tématy letošní sbírky proti rakovině jsou prevence rakoviny prsu a screeningové programy.
Adventní dobu, vánoční a novoroční svátky si nikdo nepřeje strávit v horečkách, s kašlem či neustálým smrkáním. Jenže virové i bakteriální infekce řádí naplno a nakazit se je snadné. Deník přináší přehled o současném stavu a tipy, jak se v sezóně respiračních onemocnění chránit a nenakazit se.
V pondělí 2. prosince probíhalo v prostorách Klubu Kus na turnovské Střelnici školení zaměřené na prevenci syndromu vyhoření. Celodenní program, který trval od 10 do 16 hodin, vedla známá herečka a zkušená lektorka Simona Babčáková. Školení bylo určeno pracovníkům v sektoru cestovního ruchu a partnerům Sdružení Český ráj, kteří se chtěli dozvědět, jak efektivně zvládat stres, zlepšit svou pohodu a předejít vyhoření.
Hasiči Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje se letos zapojili do kampaně Movember, která upozorňuje na mužské zdraví, zejména na rizika rakoviny prostaty a varlat. Hasiči z okresu Náchod v rámci této iniciativy navštívili urologickou ordinaci na Masarykově náměstí v Náchodě.
Ve škole v Mařaticích dbáme na prevenci rizikového chování Na Základní škole T. G. Masaryka v Mařaticích věnujeme velkou pozornost prevenci rizikového chování. Přestože školu navštěvují mladší žáci 1. stupně, i my se s výskytem rizikového chování, agresivitou, šikanou, záškoláctvím a dalšími typy, někdy potýkáme a umíme jej řešit.
/VIDEO/ Spolek Atena, který pomáhá onkologicky nemocným, organizuje v Pardubicích Kiki day - den prevence proti rakovině kůže. Akce, inspirovaná památkou zakládající členky spolku Kristýny Čača, nabídne bezplatné vyšetření znamének a osvětu o melanomu. Připojte se také v pátek 29. listopadu.
Během preventivní akce, která se do konce listopadu zaměřuje na včasný záchyt karcinomu prostaty, bylo v valašskomeziříčské nemocnici vyšetřeno 105 mužů. U šesti z nich byly zjištěny zvýšené hodnoty prostatického specifického antigenu (PSA). Zájem o preventivní vyšetření velký.
Každoročně na konci roku hodnotí svou celoroční činnost Liga proti rakovině (LPR) Náchod, zapsaný spolek, občanské sdružení onkologických pacientů a přátel, které v letošním roce slaví již 30 let od svého vzniku v roce 1994.
HC Spartak Žebrák se tradičně zabarví do růžové barvy kvůli akci Utkání pro onkologii, které se uskuteční v sobotu 23. listopadu od 17.45 hodin v Pražské plynárenské aréně Hořovice. Jedná se o charitativní zápas na podporu prevence rakoviny prsu, varlat a prostaty.
Ve čtvrtek 14. listopadu se v Nemocnici Kadaň konala přednáška zaměřená na onkologickou prevenci a edukaci samovyšetření prsů. Akce, kterou podpořil primář rehabilitačního oddělení Miroslav Ouzký, přinesla cenné informace o rehabilitaci po karcinomu prsu a významu prevence. Fyzioterapeutka Martina Čajková a členka spolku Kapka 97 Miluše Lauková sdílely své osobní zkušenosti a praktické rady, jak se vypořádat s tímto závažným onemocněním.
Krnovská nemocnice od 18.do 20. listopadupořádá Dny urologické prevence pro širokou veřejnost. Urologická onemocnění totiž často začínají bez varovných příznaků. Zvláště v počáteční fázi, kdy při včasném zachycení jsou léčebné vyhlídky nejlepší, mohou zůstat neodhalena.
Nádorová onemocnění jsou v České republice po srdečně-cévních onemocněních druhou nejčastější příčinou úmrtí. Rakovina u nás bývá ročně diagnostikována zhruba u 100 tisíc pacientů. Aby měl boj s touto zákeřnou chorobou šanci na úspěch, je nutné ji odhalit včas. Proto je důležité věnovat pozornost příznakům, které by mohly rakovinu signalizovat.