Speciální projekt Centra studií genocid Terezín od roku 2023 navštívilo přes 14 000 lidí a 6 500 žáků základních a studentů středních škol. Na své cestě po českých krajích se zaměřil především na seznámení s osobností Rafaela Lemkina a prevenci genocidního násilí. Letos Vlak Lemkin mimo jiné připomněl 30 let od masového vyvražďování etnické skupiny Tutsiů ve Rwandě. Na nádraží v dalších českých městech se vypraví na jaře 2025.
STOP dekubitům, takový je název preventivní akce, která se konala ve Fakultní nemocnici Ostrava. Poukázala na problematiku proleženin, prevenci i hojení ran.
Dvě třetiny Čechů podle odborníků zanedbávají zdravotní prevenci. Lékaři přitom upozorňují, že včasný záchyt onemocnění výrazně zvyšuje šanci na vyléčení i delší život v dobré kondici. Navíc ulevuje státní kase, z níž je jinak hrazena nákladná léčba. Na prevenci sází i ministerští úředníci, kteří ji do budoucna navrhují posílit. Deník přináší přehled, na jaké preventivní prohlídky mají lidé nárok z veřejného pojištění.
Podvodníci přesunuli své aktivity z fyzického do digitálního světa. Působení tam je pro ně mnohem jednodušší a efektivnější. Policie spojila síly s bankami a snaží se o prevenci.
V poliklinice Vsetínské nemocnice i ve Smetanově obchodní galerii si mohly ženy v pátek 11. října 2024 vyzkoušet samovyšetření prsu na modelu a dozvědět se řadu potřebných informací o prevenci. Karcinom prsu je v ČR nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u žen.
O budoucnosti lázeňství a nově otevřeném vysokoškolském oboru kinantropologie, který od letošního roku studuje v Karlových Varech pod hlavičkou Západočeské univerzity a za podpory města 22 posluchačů, diskutovali odborníci a pozvaní hosté na Setkání s primátorkou Karlových Varů Andreou Pfeffer Ferklovou. Pořádal je v Karlových Varech ve středu 9. října Deník.
Azylový dům pro ženy a rodiny s dětmi v Liberci, provozovaný společností Návrat, získal od jabloneckých radních individuální dotaci ve výši 50 tisíc korun. Tato finanční podpora pomůže pokrýt klíčové personální a provozní náklady, čímž přispěje k prevenci sociálního vyloučení a podpoře integrace ohrožených skupin zpět do společnosti.
V Aši se v polovině září konal tradiční Den prevence. Program, který organizuje město Aš ve spolupráci s oddělením prevence městské policie a místními složkami IZS, se odehrával v areálu záchranky a hasičů v Okružní ulici.
Zaměstnanci sokolovské nemocnice navštívili prostory Městské policie Sokolov, kde si prohlédli Centrum prevence a seznámili se s aktivitami a projekty zaměřenými na zvyšování bezpečnosti ve městě. Součástí návštěvy byla i ukázka techniky včetně tísňových tlačítek, které pomáhají seniorům, školám a dalším institucím v krizových situacích.
/FOTO/ Ve čtvrtek 12. září proběhla úvodní hodina kurzu sebeobrany pro ženy, který se koná v rámci projektu Bezpečný Kolín. Tento oblíbený kurz, který se koná již po jedenácté, je občanům města nabídnut zdarma a je určen ženám ve věku 20 až 50 let. O popularitě svědčí i skutečnost, že kapacita 30 míst byla opět naplněna. Kurz zahrnuje úvodní hodinu, 10 dvouhodinových praktických lekcí a závěrečnou hodinu spojenou s vyhodnocením a předáním osvědčení absolventkám.
Houbařská sezóna je v plném proudu a kromě bohaté úrody hub mohou návštěvníci lesů v Karlovarském kraji narazit i na policejní hlídky. Policie se letos zaměřuje nejen na kontrolu bezpečnosti, ale i na prevenci nelegálních aktivit, jako je například neoprávněný sběr chráněných druhů hub, nebo pohyb v zakázaných oblastech.
Do 30. září se lidé mohou přeregistrovat k jiné zdravotní pojišťovně. Stačí vyplnit a doručit jí papírový nebo elektronický přeregistrační formulář. Pokud člověk k jiné pojišťovně přejde, jejím klientem se stane počínaje příštím rokem. Deník přináší přehled, jak na to.
V minulém týdnu se u základní školy Nerudova v Jirkově konala akce Viděn v ulicích, která přilákala desítky dětí i jejich rodiče. Cílem bylo seznámit návštěvníky s činností služeb, které pomáhají veřejnosti, prostřednictvím her, sportovních disciplín a praktických ukázek. Akce kladla důraz na prevenci a informovala o rizicích drog a dluhů.
Ve čtvrtek 12. září se v Národním domě Ústí nad Labem uskuteční pilotní projekt MINIFestival CHILD SUPPORT 21. Jde o jednodenní osvětový projekt vycházející z obecně chápaných zásad primární prevence, zacílený na žáky 9. ročníků ZŠ a studenty středních škol.
S příchodem nového školního roku se pedagogové, stejně jako v letech minulých, připravují nejen v rámci svých učebních předmětů, ale také například tím, jak se zachovat v rizikových situacích, konkrétně při požáru, povodni či jiné mimořádné události.
Incident na Základní škole Komenského v Domažlicích, kde žačka napadla dvě děti nožem, vyvolal vlnu obav mezi rodiči a školními řediteli. Ti upozorňují na nedostatek školních psychologů a dlouhé čekací doby, které komplikují prevenci podobných tragédií.
Zábavu i poučení nabídla návštěvníkům Zahradní slavnost ve Znojmě. Konala se poslední srpnový čtvrtek na nemocniční zahradě, a to již po třetí. Letošním tématem bylo Zdraví a prevence. Součástí programu byly preventivní, zábavné a informační stanoviště, kde se mohli zájemci hravou formou dozvědět, jak pečovat o zdraví a předcházet nemocem.
Chodov se v rámci Karlovarského kraje v posledních letech pohybuje na špičce statistik v počtu bytových požárů. Jeden z posledních dokonce skončil tragicky a vyžádal si jednu oběť. Vznikla proto nová pracovní skupina, kam byli k debatě přizvání například správci domů. Město také oslovilo asociaci Záchranný kruh a najalo kreativní agenturu, která připravuje účinnou a podle starosty Chodova Patrika Pizingera možná také trochu ostrou preventivní a komunikační kampaň. Zastupitelé prevenci bezpečnosti podpořili částkou 360 tisíc korun.
Možná už jste potkali miminko v helmičce. Ta neslouží k ochraně hlavy, jak by se na první pohled mohlo zdát. Odborně se pomůcka nazývá kraniální ortéza. Jedná se o léčebnou pomůcku, která pomáhá dětem se slehnutou, šišatou hlavičkou. Helmičku děti nemusí nosit dlouho. K léčbě stačí několik měsíců.
Prázdniny končí a s nimi se uzavírá také tour moravskoslezských policistů po dětských táborech. Strážci zákona na nich malým táborníkům předvedli svou činnost, pohovořili o prevenci a například ukázali výcvik služebních psů.
Po zákazu amalgámu v roce 2026 zůstane i dospělým možnost mít zubní plomby plně hrazené ze zdravotního pojištění. Informaci České stomatologické komory (ČSK) ve středu potvrdilo ministerstvo zdravotnictví (MZd). V původním návrhu novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, který MZd předložilo v dubnu k připomínkám, se počítalo jen s variantou částečné úhrady, případně čerpání z fondu prevence.
„Prevence duševního zdraví má být i zábava!“ Tak zní motto Festivalu duševního zdraví, který uspořádá Sdružení TULIPAN v Liberci s cílem ukázat, že pečovat o své duševní zdraví je stejně důležité jako pečovat o svou fyzickou schránku. Pilotní projekt si odbude premiéru 26. září na Základní a mateřské škole Rychnov u Jablonce nad Nisou. Program cílí jak na žáky 6. až 9. tříd, tak i jejich rodiče a učitele. Pro děti a rodiče v akutní nouzi bude k dispozici individuální krizová intervence, konzultace s peer konzultantem, payfriendem nebo sexuální důvěrnicí.
/FOTO/ Jak bezpečně trávit čas u vody připomněli policisté Územního odboru Nymburk návštěvníkům koupaliště Zavadilka. Na místo vyrazili se svým programem s názvem Bezpečně u vody, ukázali návštěvníkům záchranu tonoucího a vysvětlili, jak používat přístroj AED.
Odbor sociálních věcí Krajského úřadu Libereckého kraje vyhlásil výtvarnou soutěž pro romské děti na téma prevence proti vlivu závislostí. Soutěž, která probíhá pod záštitou náměstka hejtmana Petra Tulpy, má za cíl odradit děti od prvního užití návykových látek a podpořit zdravý životní styl. Kresby a malby mohou děti zasílat od 9. září do 4. listopadu, přičemž vítězné práce budou oceněny 10. prosince v Centru Babylon.
Krádeže osobních či bankovních údajů v České republice přibývají. Hackeři vymýšlejí stále sofistikovanější způsoby, jak se k informacím běžných uživatelů dostat. Proto by lidé měli myslet na ochranu v kyberprostoru. „K prevenci ochrany údajů na internetu patří vytváření silných hesel, která opakovaně nevyužíváme pro více účtů,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro Deník technický ředitel pražské pobočky společnosti ESET Jindřich Mičán. Radí i jak postupovat v případě rozpoznávání podvodných e-mailů, webů či příspěvků na sociálních sítích.
Možná si léčíte hemoroidy a máte k tomu doma gel s výtažky z dubové kůry. Napadlo vás však, že byste ho mohli použít jako omlazující kosmetiku? Na sociální síti Tik Tok se nedávno objevilo doporučení od údajně budoucí lékárnice Nicole. Ta radí, že gel s vrbovou kůrou vyhladí v obličeji vrásky, takže funguje stejně jako botox. Co na to skuteční odborníci? Zeptali jsme se mluvčí České lékárnické komory Veroniky Orendášové a vědce a znalce bylin Petra Kaštánka.
Až na jednu miliardu korun navrhuje Asociace poskytovatelů adiktologických služeb posílit financování prevence pro rok 2025. Důvod je jasný. Česká republika podle asociace zaostává v řešení problematiky závislostí. Na vině je nedostatek peněz na prevenci. Zásadní rozhodnutí je nyní na vládě, která během léta, při projednávání státního rozpočtu na příští rok, zajistí slíbené financování adiktologických služeb.
Dotační program, jehož cílem je snaha o zmírnění projevů rizikového chování žáků základních a středních škol, vyhlásil Karlovarský kraj. V rozpočtu má na něj připraven milion korun.
Město Nový Bor připravilo na čtvrtek 27. června akci Hravě jak žít zdravě. Na náměstí Míru se od 10 do 16 hodin představí místní organizace a spolky, které pomohou s prevencí a zdravým životním stylem. Nebude chybět program pro děti a kulturní vystoupení.
Střední škola obchodní, Husova 9 v Českých Budějovicích uspořádala Den prevence, na kterém se studenti setkali s odborníky z různých odvětví. Jiří Smékal, vedoucí 1. Centra zdravotně postižených Jihočeského kraje, sdílel své zkušenosti se sportem handicapovaných a inspiroval studenty příběhy úspěšných sportovců.
Tlak na produktivitu a nedostatek zdravotnického personálu jsou problémy, s nimiž bojuje většina tuzemských nemocnic. O to více začala v posledních letech nemocniční zařízení investovat do inovací. Moderní řešení v oblasti prevence infekcí či nemocniční hygieny totiž významně přispívají k jejich vyšší efektivitě a kvalitě. Příkladem za všechny je Nemocnice AGEL Nový Jičín, která obdržela ocenění Hartmann Innovation Award.
Sokolovna v Černovicích na Pelhřimovsku se stala ve čtvrtek třináctého června dějištěm informativní přednášky pro žáky černovického Středního odborného učiliště na téma zdravého životního stylu, prevence civilizačních onemocnění a rizik spojených s návykovými látkami. Akci uspořádala Nemocnice Pelhřimov.
/FOTOGALERIE/ Dne 7. června 2024 proběhla na Nováku akce Den bezpečné Příbrami, která přilákala stovky návštěvníků. Program plný ukázek, workshopů a interaktivních stanovišť připravila městská policie, hasiči a zdravotnické záchranné služby. Cílem bylo zvýšit povědomí o bezpečnosti a prevenci.
I když se to možná zdá překvapivé, odborníci se shodují: vlk jako největší predátor do naší přírody patří a člověk se ho nemusí bát. Je totiž poměrně plachý. Na českém území jich, podle Aleše Vorla z České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze, žije několik stovek. Jejich chování a pohyb odborníci zkoumají s podporou fondů EU.
/FOTOGALERIE/ Ve středu 22. května 2024 se v posluchárně Nemocnice Třinec uskutečnila akce Den prevence mozkové mrtvice, která přilákala stovky návštěvníků všech věkových kategorií. Cílem této akce bylo zvýšit povědomí o prevenci a včasném rozpoznání příznaků mozkové mrtvice, která je jednou z nejčastějších příčin úmrtí.
Zkuste si vzít do náruče kočku, která o to nestojí. Přestože je toto zvíře mnohem menší než člověk, nemáte šanci. Podobně to funguje v ženské sebeobraně. Instruktor Filip Miljkovič se podělil o konkrétní rady, jak se i křehká žena může ubránit mnohem většímu a silnějšímu útočníkovi.
Měření nejrůznějších zdravotních ukazatelů a stánky na téma zdraví a péče o něj nabídne akce Hravě jak žít zdravě, která se koná v pátek 17. května v Turnově. Návštěvníci se budou moct naučit i základy první pomoci, správnou techniku samovyšetření prsu a čekají je i další podnětné zastávky.
Bezplatně vyšetřit mateřská znaménka si mohli lidé v Uherskohradišťské nemocnici v pondělí 13. května. Tamní kožní oddělení uspořádalo u příležitosti Evropského dne melanomu preventivní akci v podobě vyšetření mateřských znamének.
/FOTO, VIDEO/ Studenti sexty gymnázia Jana Palacha vyrazili ve středu ráno do mělnických ulic, aby pomohli vybrat peníze na boj proti rakovině. Hlavním tématem letošní sbírky Českého dne proti rakovině je prevence rakoviny prsu a screeningové programy. Ke kytičce dostali všichni přispívající také letáček s bližšími informacemi o účinné prevenci.
Středa 15. května je Český den proti rakovině. Letos je den zaměřen na prevenci rakoviny prsu, screeningové programy. Do ulic tak opět vyjdou tisíce dobrovolníků, a budou nabízet kytičkové brože. Barva stužek kytiček pro letošní rok je tmavě růžová.
V rámci osvětové kampaně na Český den proti rakovině se městská liberecká doprava stane spojencem ve zdravotní prevenci. Cestující se tak mohou dozvědět, jak přispívat k včasnému odhalení nemoci a podpořit boj s rakovinou.
Na prevenci rakoviny prsu a screeningové programy se ve středu 15. května zaměří 28. ročník květinové sbírky Ligy proti rakovině Praha. Do Českého dne proti rakovině se v Bohumíně ve velkém znovu zapojí místní spolek Profit12. Připravil více než 8 tisíc známých žlutých kvítků.
Alzheimerova nemoc je pro mnohé velkým strašákem. O to víc, že je poměrně častá; stojí za zhruba 60 % případů demence. Jak demencím, včetně Alzheimerovy nemoci, předcházet? Lze si pomoci dodržováním nějaké specilání diety? Zaměřili jsme se na rady amerických odborníků na výzkum stárnutí a optali jsme se také výživové specialitky Kateřiny Šimkové.
Nádorová prevence, zlepšování kvality života onkologicky nemocných, podpora onkologického výzkumu, kvalitní výuky a investiční modernizace či kompletizace onkologických pracovišť. Všude tam poputuje výtěžek ze sbírky Český den proti rakovině, kterou pořádá nezisková organizace Liga proti rakovině. Podpořit sbírku může každý, kdo si koupí symbolický žlutý kvítek měsíčku lékařského.
Změna zákona zruší často jen formální lékařské prohlídky u nerizikových profesí a zaměří se na účinnou prevenci. Podle nové studie je ale nemocnost zaměstnanců vysoká, každý den chybí v práci přes čtvrt milionu lidí.
Dokud se nezačne ozývat, většina lidí si na svůj žlučník ani nevzpomene. Ale bolesti, které se objeví při onemocnění žlučníku a žlučových cest, už rozhodně nepřehlédnete. Tenhle malý orgán umístěný pod játry funguje jako zásobník žluči. Tu produkují játra a žlučovodem putuje do žlučníku. Žluč se pak uvolňuje do tenkého střeva, kde pomáhá s rozkladem tuků. Je proto dobré nezanedbávat prevenci a problémům se žlučníkem se snažit předejít. Mohou totiž končit ucpáním žlučovodů, žlučovými kameny a zánětem. Pomocníkem, který dokáže zvýšit produkci žluči a pro své protizánětlivé účinky může pomoci i v boji proti bolesti a zánětu žlučníku, je kurkuma. Přečtěte si, jak tahle léčivka pomáhá a na co si při jejím použití dát pozor.
Na prevenci v oblasti bezpečnosti u dětí předškolního věku se také v letošním roce zaměřila Městská policie Kroměříž. Od ledna strážníci navštívili se svým preventivním programem polovinu kroměřížských mateřinek.